n <3 internationale Doodstraf niet meer in Spaanse grondwet te treden Zaïrese regering verbreekt banden Wereldbeker lost problemen met België niet nenadFil binge r ^weigert af „Sovjet-Unie houdt zich aan akkoorden’ Zuidkoreaanse president probleemloos herkozen Argentijnse regering niet op „Einde maken aan slachtpartij onder christenen in Beiroet" I 3 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 19 7 8 RIJD AG 7 jromiko hekelt critici Letterlijk Dilemma Europees parlement Niet waarschijnlijk Meerderjarigheid Speculaties Realiteit Volgens het persbureau Ethiop s heeft vij tar gestel slachtoffei de Ethiop mng) zei de minister dat elke partij □en mens erkencje dat de ander zich aan alle >ren. Behi (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/TEL AVIV. Israel heeft Syrië er gisteren van beschuldigd een slachting te houden onder de christenen in Beiroet om hen zo op de knieën te krijgen. De regering in Jeruzalem zal zich op de Syrische acties be raden en zo nodig stappen onder nemen. Welke stappen dat zijn, is niet bekend gemaakt. Ongewijzigd !e fout ngeval ISOLERING ZIEKENVERPLEGING ntrustii BUENOS AIRES (ANP). Het wereldkampioenschap voet bal is voorbij maar de Argentijn se militaire junta wil het gevoel van nationale eenheid dat door het succes van de Argentijnse voetbalploeg ontstaan is, nog wel even vasthouden. „Argentinië zal niet een keer winnen, maar duizend keer”, zo verzekert de minister van Economische Za ken Jose Martinez De Hoz. Een steuntje in de rug heeft hij ook wel nodig bij de strijd tegen een jaarlijks inflatiepercentage van maar liefst 200 procent. i Israel waarschuwt Syrië MOSKOU (AFP, Reuter, ANP). Gromiko zei dat „imperialistische niemand bij noemde Op de foto twee Syrische militairen van de Arabische vredesmacht. Zij liggen hier in de buurt van het postkantoor van Beiroet. de ministf rechtspleging, die daarbij als dek- Aanleiding voor de resolutie was de Enrique Tierno Galvan, erevoorzitter van de socialist!- er een „links kartel om Filbinger af te te handhaven”. De Russische minister zinspeelde egd de zaï naam. „Het beleid van de Sovjet-Unie en andere communistische landen in A- frika is gericht op verdediging van de slachtoffers van agressie en het on vervreemdbare recht van de volken ners geco zonder scrupules en onverantwoorde- een enori ;en die o ard blev ikhanen t ir zijn i lio gereg e gevalle usië. lijke lawaaimakers zouden de Sovjet- Unie ervan kunnen beschuldigen dat zij dat niet doet”. op onafhankelijkheid en vrije ontwik- .teling”, aldus Gromiko. Sprekend over het SALT-akkoord van 1972 (overeenkomst voor de be perking van strategische bewape- De belangrijkste oppositie partij, de nieuwe democra tische partij, weigerde een kandidaat te steunen om dat dit volgens haar zinloos zou zijn. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Spanje heeft de doodstraf afgeschaft. De wurgpaal, die de laatste jaren niet meer werd gebruikt, gaat voorgoed naar het museum. Met 299 stemmen voor, één tegen en met 17 onthoudingen heeft de Tweede Kamer gisteravond een socialistische motie aangeno men, die de doodstraf in de Grondwet afschaft. Volgens de nieuwe democratische Grondwet kunnen burgers niet meer ter dood veroordeeld worden, maar in de Spaanse militaire wetgeving kan de doodstraf worden gehand haafd. Francisco Letamendia, parlementariër van de links-Baskische nationalistische partijen, die openlijk sympathiseren met de gewapende strijd van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, stemde tegen de motie, omdat deze de mogelijkheid openliet om de doodstraf in het militaire strafrecht toe te passen. bijzonder gevaarlijk voor Israel. Het weg vallen van de christenen als politieke en militaire factor in Libanon doet de balans doorslaan ten gunste van Syrië, de linkse strijdkrachten en de Palestijnen met als bijna onvermijdelijk gevolg Syrische aan wezigheid langs de Israelisch-Libanese grens. Onze redacteur in Israel, Jaap van We- sel, meldt dat Israel nu in een groot dilem ma verkeert. Er bestaat met Syrië een stilzwijgende afspraak dat Syrië ten noorden van de rivier de Litani zijn gang kan gaan, terwijl het Syrische leger zich niet in het zuiden van Libanon vertoont. Israel heeft meerdere malen laten weten dat het het overschrijden van de Litani door Syrische troepen als een aanval zal beschouwen. Weliswaar heeft Syrië deze rode lijn met de aanval op de christenen in Beiroet nog niet overschreden, maar vol gens militaire zegslieden dreigt de strategi sche toestand in Libanon toch een direct gevaar voor Israel te worden. Minister van Defensie Weizman zei giste ren dat escalatie van de oorlog in Libanon De juntaleider Jorge Videla greep de massahysterie aan om voor de televisie te zeggen dat de enthousiaste reacties van de miljoenen Argentijnen een teken wa ren voor de „diepe wens de nationale eenheid te bereiken”. „Laat deze erva ring ons Ieren hoe wij broederlijk een Argentinië creëren waarvan wij allemaal gedroomd hebben”. Eerder op de dag behaalden de socialisten eveneens een belangrijke overwinning bij de grondwetdebatten in de Tweede Kamer. Op voorstel van de PSOE werd met een overweldigende meerderheid de leeftijd van meerderja righeid van 21 tot 18 jaar teruggebracht. Dit betekent dat sche PSOE, toonde zich voldaan over de afschaffing van de doodstraf voor de Spaanse burgers, maar hij had liever gezien dat de doodstraf in zijn geheel uit het Spaanse recht was verdwenen. Tierno Galvan verklaarde dat de socialisten en communisten voor de afschaffing van de doodstraf in het militaire strafrecht zullen stemmen als het nieuwe militaire recht in de Kamer wordt behandeld. Het lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk dat Israel het op een militaire confrontatie met Syrië zal laten aankomen, zo kort nadat het Israëlische leger Zuid-Libanon heeft ontruimd. Maar meer dan eens heeft de Israëlische regering zich garant gesteld voor de christelijke bevolking van Zuid- Libanon. En zonder een christelijke factor van betekenis in Noord-Libanon hebben kracht dan het jaar daarvoor. Minister Martinez De Hoz wil ook wel toegeven dat het nu gaat om de hardnekkigste economische crisis uit de Argentijnse geschiedenis. 160.000 gezinnen zoeken vergeefs naar een betaalbare woning en het ziet er voor hen naar uit dat er niets anders overblijft dan te verhuizen naar de krottenwijken aan de rand van de grote steden. De militairen laten echter zoals ge bruikelijk weinig los over hun bedoelin gen. Wel lijkt het erop dat ze ook onder de indruk zijn gekomen van de bijna waanzinnige taferelen bij het wereld kampioenschap. Videla is een keertje op het balkon vain het i^gertogsgebouw wr- alle Spanjaarden vanaf 18 jaar volledige politieke en civiele rechten hebben. Bij de behandeling van de grondwetbepaling „alle personen hebben recht op leven” zorgde de Conserva tieve Volksalliantie AP van oud-minister Mauel Fraga Iribarne voor een grote spanning onder de parlementsle den. AP wilde de woorden „alle personen” vervangen door „allen”, omdat deze alliantie meende dat met de term „alle personen” de mogelijkheid in de Grondwet gescha pen werd om abortus te legaliseren. Volgens AP zou men bij de handhaving van de term „alle personen” de juridi sche interpretatie kunnen toepassen dat een foetus geen persoon is. Hoewel aanvankelijk alle parlementaire groe peringen tegen de juridische haarkloverij van AP waren, ging de regeringspartij UCD op het laatste moment met AP in zee. Met een verschil van elf stemmen werd het voorstel van AP goedgekeurd en daarmee de mogelijk heid tot abortus in de Spaanse wetgeving uitgesloten. i waarop danks de massale kritiek op zijn optreden me en de als marinestafrechter tegen het eind van aten zijn Hitlers Derde Rijk niet aftreden. <en scha- 'e mogen in vorige van nieuwe onthullingen verklaarde hij herdruk gisteren „geenszins” van plan te zijn om andablad zijn post op te geven. Volgens hem bestaat Associated Press werden eergisteren de meeste voor aanstaande tegenstanders van Park onder huisarrest gesteld. Twee dagen lang heeft Argentinië na de finale tegen Nederland als nooit tevo ren feest gevierd. De kranten zijn echter nu zo langzamerhand uitgeschreven over de prestaties van de voetbalploeg en de Argentijnen beginnen weer te merken dat het leven niet alleen uit voetbal be staat. De gemiddelde arbeider beschikt dit jaar over 34 procent minder koop- Israel zal verplichten zijn houding ten aan zien van dat land te herzien. Weizman is ook van mening dat de gebeurtenissen in Libanon van invloed zijn op de vredeson derhandelingen over het Midden-Oosten, gezien de risico’s die een vijandige Libane se grens voor Israel inhouden. Israel heeft het gisteren voor het eerst rechtstreeks opgenomen voor de christe nen in Libanon. Vooralsnog blijft het bij waarschuwingen en een internationaal di plomatiek offensief om de Syrische acties tegen de christenen te stoppen. De rege ring zal, zo zeiden alle Israëlische woord voerders, moeten beslissen over verder gaande maatregelen, inclusief militaire ac tie. Nu de verhalen over Mario Kempes en zijn mannen stilletjes aan uit de kranten verdwijnen, komen er daarvoor in de plaats speculaties over de politieke ver houdingen in de militaire top. Per 1 au gustus zwaait president Videla af als stafchef van het leger maar hij behoudt zijn functie als juntaleider. De Argentijn se kranten schrijven over mogelijke ka binetswijzigingen en zelfs over een even tueel nationaal referendum. De wat vrijere sfeer gaf aanleiding tot speculaties dat de gewapende strijd krachten het probleem van de duizenden vermisten eindelijk eens zouden aanpak ken. De militairen hebben echter laten weten dat zij de vermisten beschouwen als mensen die in de „guerrilla” zijn omgekomen. De junta weigert nog altijd serieus op het probleem in te gaan. De „dwaze moeders” lopen ook nog iedere donderdag hun rondje in Buenos Aires om inlichtingen te eisen over hun vermis te kinderen. De Argentijnse pers schrijft de laatste dagen over geruchten dat ongeveer 40 leidende Peronisten in de gevangenis zouden zijn omgekomen. Ook hierover bewaart de junta haar stilzwijgen. Het succes van de Argentijnse voetbal ploeg heeft het volk in extase gebracht maar die droom heeft maar kort ge duurd. De harde realiteit is dat de sala rissen van de meeste Argentijnen steeds minder waard worden en dat de militaire junta haar harde houding niet laat varen. de door Israel gesteunde enclaves in Zuid- Libanon geen toekomst. Zeker niet als Syrië de regering van Libanon zal dwin gen om een overeenkomst te sluiten waar bij de christelijke milities in Zuid-Libanon ontbonden worden en het Syrische leger de bevoegdheid krijgt zich in heel Libanon vrij te bewegen. Vooralsnog weet Israel niet precies wat de uiteindelijke Syrische bedoelingen met Libanon zijn. President Carter heeft gisteren opgeroe pen de strijd in Libanon onmiddellijk te staken. Hij vroeg alle partijen die invloed kunnen uitoefenen, geen enkele moeite te sparen te trachten Libanon weer op weg naar de vrede te brengen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken sprak van een „uiterst ge vaarlijke situatie” en deelde mee dat de V.S. met alle betrokken partijen contact onderhield om ertoe bij te dragen weer tot een wapenstilstand te komen. De Syrische president, Hafez el Assad, heeft gisteren verklaard dat Syrië vastbe sloten is het wettig gezag in Libanon te steunen en te werken „voor het welzijn van alle Libanezen”. „Wij willen dat rust en orde weer terugkeren in Libanon”, aldus de president. Het ziet er dan ook niet naar uit dat burgers en soldaten nog veel hand in hand door de straten zullen dansen, ten zij de nationale voetbalploeg over 4 jaar weer voor een stout zorgt F achtergrond trijfël door Nico Scheepmaker^ sstduitse vaardig- e aanleg enen ge- t het ge invaart! e gedeti- naar hij hetgeen tarief. Deze informatie heeft AP van de echtgenote van Kim Dae-Jung. Haar man was de tegenstander van Park tijdens de laatste recht-, streekse presidentsverkie zingen in 1971. Ook oud- president Yun Po-Sun zou onder huisarrest zijn ge steld Eernnes de krui- >p Texel orrangs- :orte tijd schieten”. Behalve premier van Baden- Württemberg is hij ook plaatsvervangend landelijk voorzitter van de CDU. Intussen heeft Filbingers kabinet in Stuttgart, dat woensdag de juistheid van de personthullingen had bevestigd, laten weten dat de chirsten-democratische poli ticus destijds slechts bij drie doodvonnis sen betrokken was en niet bij vijf, zoals door een „misverstand” was gemeld. Terwijl de socialisten en liberalen, die samen de Bondsregering vormen, heftige kritiek uitoefenen op Filbinger, heeft deze nog de steun van zijn partij. Overigens zullen organen van de oppositiepartij zich over de zaak-Filbinger gaan beraden. Het geval-Filbinger blijkt niet het enige te zijn in de Bondsrepubliek. Naar gisteren bekend werd, heeft de hoogste erefunctio- naris van de Noordduitse havenstad Lü beck, stadspresident Gerhard Gaul, tegen het eind van de oorlog als marinerechter een Duitser en een Noor ter dood veroor deeld. Gaul is ook- lid van de CDU. Hij is minister geweest van de deelstaat Slees- 'wijk-Holstein. rOOIirei jje plaatsen waar hun ketenen nog □rede” het 8ebroken zÜn> 'landse He k ongeve hiermee kennelijk op beschuldigin- :ameld vi gen van de adviseur voor veiligheids- e troonre zaken van het Witte Huis, Brzezinski, andtekeni die Moskou ervan beticht heeft de ■aarvan et ontspanning te schaden. Maar de be gin Julian windsman schenen in een voor zijn doen openharti ge bui. Na het voetbalsucces dansten militairen in de straten zelfs met burgers en dat werd tot voor kort toch onmoge lijk gehouden in een land waar de militai ren nou niet zo geliefd zijn. Zowel minister van Defensie Weizman als de directeur-generaal van het kantoor van premier Begin, Ben Elisar, waar schuwde Syrië dat Israel niet zal dulden dat christenen in Libanon systematisch worden afgeslacht. Premier Begin zei gisteravond dat hij hoopte dat spoedig een bestand zou wor den afgekondigd. De premier zei verder dat de gebeurtenissen in Libanon een waarschuwing voor Israel moeten zijn. „Stelt u zich voor - zo zei hij aan een diner - dat wij onze burgers binnen het bereik van vijandelijke artillerie zouden brengen. Wat zou dan hun lot zijn?” De premier doelde hiermee volgens waarnemers op de moge lijkheid van terugtrekking uit de in 1967 veroverde Arabische gebieden. Als Israel die gebieden aan de Arabische landen zou teruggeven, zou dat bijvoorbeeld het Syri sche leger in staat stellen nederzettingen op Israëlisch grondgebied opnieuw vanuit de Golanhoogten onder vuur te nemen. Een Israëlische legerwoordvoerder wil de zich gisteren niet uitlaten over de vraag of Israel zal overgaan tot militair ingrij pen. „Israël volgt de gebeurtenisssen nauwlettend” was het antwoord. Dat was heel letterlijk bedoeld; rond het middag uur vlogen Israëlische vliegtuigen laag over de Libanese hoofstad. Het hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst, generaal Gazit, zei gis termiddag op een persconferentie dat de christenen in Beiroet op zijn hoogst nog enkele dagen stand zullen kunnen houden tegen de Syrische overmacht, die geschat wordt op 17.000 militairen (alleen in Bei roet). Deze militairen beschikken over 200 tanks. Ze zouden onder de christelijke bevolking al vierhonderd slachtoffers heb ben gemaakt. In militaire kringen wordt de ontwikke ling van de laatste dagen - die bedoeld is om de christelijke militaire macht in Liba non voorgoed te breken - beschouwd als een eenvoudige meerder heid nodig om herkozen te worden. Een stem was on geldig en vijf vertegen woordigers waren afwezig. Wist u bijvoorbeeld dat in de Sovjet- Unie de vader na de geboorte van zijn kind niet tot zijn vrouw (en zijn kind) wordt toegelaten. Laat staan dat hij tegenwoor dig zou mogen zijn bij de geboorte zelf? Ik las het pas nog in „Het wereldje van Ser- jozja” van Vera Panova, dat in de reeks „Russische Miniaturen” bij Van Oorschot zal verschijnen. Serjozja heeft een broer tje gekregen, hij mag gedurende de tien dagen dat zijn moeder in het ziekenhuis is niet op bezoek komen, maar zijn vader evenmin. „Korosteljev ging iedere dag naar het ziekenhuis: tot mamma werd hij niet toe gelaten, maar zij schreef hem briefjes. Onze jongen is heel mooi. En bijzonder verstandig. En als naam had ze zeer beslist Aleksej uitgekozen, maar hij zou Ljonja worden genoemd. Mamma voelde zich in het ziekenhuis somber gestemd en verveel de zich: ze verlangde erg naar huis. En zij eindigde haar briefjes altijd met een om helzing en een kus voor iedereen, vooral voor Serjozja”. Zelfs toen Korosteljev zijn vrouw na ruim een week van het ziekenhuis ging afhalen, moest hij voor de deur wachten tot zij met de baby naar buiten kwam. Korosteljev kust zijn zoon, die hij nu voor het eerst ziet, waarop moeder verschrikt zegt dat dat helemaal niet mag: „Hij is erg vatbaar voor infecties. Ze komen hier alleen bij hem in de buurt met gazen maskers voor”. Ziedaar het gevaar, dat een baby wordt behandeld als een uit zijn krachten ge groeide bacterie die van de buitenwereld dient te worden afgeschermd. Geef mij dan de Ziekenverpleging maar. Ziekenverpleging Prinsengracht is een van die kleine ziekenhuizen in Amsterdam die gedoemd zijn te verdwijnen, maar in tussen een taai leven blijken te leiden. Het werd in 1857 geopend als een ziekenhuis voor de gegoede burgerij, die zich in de stedelijke gasthuizen niet op haar plaats voelde, en de drijvende kracht achter de oprichting van de Ziekenverpleging was de dichter en geneesheer Jan Pieter Heije. Hoewel de tarieven van de kraamafde- ling voor de klasse HA in drie jaar tijd bleken te zijn gestegen van 206,95 naar 294,65 voor de moeder en van 66,30 naar 90,90 voor de baby (de getallen zijn blijkbaar steeds afgerond op 5 cent), schijnt zo’n betrekkelijk klein ziekenhuis zich toch moeilijk te kunnen bedruipen, ofschoon die dagprijs zich met de duurste hotels kan meten: eenpersoonskamer in Hilton 195, in Amstel Hotel 135, welis waar zonder de maaltijden en zonder steekverzorging, maar de schier scheur- buikverwekkende maaltijden in het zie kenhuis kunnen de somma van 13,50 per dag onmogelijk te boven gaan. Toch ben ik erg op dit ziekenhuis ge steld, en heus niet alleen omdat ik er slechts als bezoeker hoefde binnen te gaan, bovendien bij een opwekkende ge beurtenis: de geboorte van een dochter. Als je de deur binnenkomt, loop je meteen al tussen twee marmeren platen door met de zinspreuken: „Offert Gode Dank” en „De Liefde Sticht”, en boven op de gang word je gemaand door het volgende kwa trijn: „O ghy die oit een krancke hadt Wilt immer wel bedeneken Dat luyde spraeck oft voetghecraeck Den slaeper deerlyck crencken”. Dat heeft zijn charme, maar de grootste charme van de Ziekenverpleging is toch dat het, zoals een arts het uitdrukte, „niet zo’n vleesfabriek is, waar je nooit eens buiten de bezoekuren op bezoek kunt, je gedwee in de hal moet wachten tot het tijdsein van half drie gegeven is (waarna iedereen zich door de gangen rept alsof het voetgangerslicht elk ogenblik weer op rood kan springen) en de pasgeborene alleen bezichtigd mag worden vanachter een kogelvrije glasruit”. In de Ziekenverpleging betracht men soepelheid met de bezoekuren, en de baby ligt overdag bij moeder op de kamer, in een doorzichtig plastic wiegje naast het bed, om pas na de voeding van half tien ’s avonds naar de babykamer te wor den gereden. Het Europees parlement heeft gis teren in Luxemburg een beroep ge- (iuuu ?ersdo( landse st Geldei *r W. J. sn Ocht omen, f (Van onze redactie buitenland) KINSJASA. Ondanks de grote druk van de bevolking heeft de regering van Zaïre gisteren besloten de diplomatieke betrekkingen met België niet te verbreken. Dit heeft het Zaïrese persbureau Azap gisteren bekendgemaakt. De beslissing werd genomen op een vergadering van het politbureau van de revolutionaire volksbe weging, de enige politieke partij in het land. Deze partij staat onder leiding van president Moboetoe Sese Seko. Eerder op de dag had Azap de uitslag gepubliceerd van een opinie-onderaoek waaruit volgens het persbureau bleek dat het overgrote deel van de bevolking vóór het verbreken van de betrekkingen met België was. Volgens het Zaïrese persbureau had ho ning Hassan van Marokko bemiddeld m het dreigende conflict tussen de regering van Moboetoe en de Beigisehe minister van Buitenlandse Zaken Sunonet. Skno- net is a» ujtgespBohen tegenstander van Moboetoa. lof, mede-oprichter van de groep voor toezicht op de eerbiediging in de Sov jet-Unie van de genoemde slotakte. Ook is in het parlement een resolu tie aangenomen waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van de lid- poll staten worden opgeroepen met spoed maatregelen te nemen ten gunste van de mensenrechten in Argentinië. an Keme| buitenge A □ningen ■ven in d regering (en beweerden dat het optreden van ge behano Sovjet-Unie en haar bondgenoten bepleiten. Afrjka de ontspanning ondermijn de. Maar dit is een dekmantel, die dient om de inspanningen van bepaal de kringen in het westen te maskeren teneinde racisme en kolonialisme in eede Kan ie arrests ie van Ro pe Russische minister van Buiten- de Zuidaf landse Zaken Gromiko heeft gisteren sen brief a in een toespraak tot de Opperste Sov- leur in o jet (het Russische parlement) fel uit- tievoorzitt gehaald naar westerse critici, die zijn A-gevoele land beschuldigen van schending >ver te bre van het SALT-akkoord en andere wens op e overeenkomsten. an Robbei erleden V ster Van d en gevraa; en kolonialistische kringen in het wes- De 60-jarige president Park, die al 17 jaar het be wind uitoefent, had slechts STITTG ARTBONN (DPA). De I I D ’j diristen-democratische eerste minister van de Westduitse deelstaat Baden- !onn zijl Württemberg, Hans Filbinger, wil on- In een vraaggesprek naar aanleiding daan op de ministers van Buiten- _j Zaken van de lidstaten om alles in het werk te stellen dat de Sovjet-Unie en alle andere staten die de slotakte van Helsinki hebben ondertekend de daarin gelegde ifiets'teg verplichtingen volledig nakomen, ide winkj o Het parlement deed dit door het aannemen van een resolutie van de Belgische christen-democraat Ber trand, waarin men zijn verontrusting uitsprak over het weer toenemen van de inbreuken op de vrijheid van me- JrpSClf) ningsuiting in de Sovjet-Unie. Ook i toonde het parlement zich geschokt ng van J(joor de parodistische vorm” van nnschi >r leuzer mantel wordt gebruikt. len te got alist Den veroordeling van de fysicus Joeri Or- sn open t SEOEL (Reuter, AP). öe president van Zuid- Korea, Park Tsjoeng-Hee, is gisteren voor een nieu we ambtstermijn van zes jaar herkozen. De oud- iegergeneraal was de enige kandidaat. Hij kreeg op één na alle uitgebrachte 2-578 stemmen van een Presidentieel kiescollege. bepalingen hield. „Alleen mensen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3