zeereis STAND HYPOTHEEKRENTE Opstaptarief nu ook voor beurs deze week Voorstellen bestrijding jeugdwerkloosheid handhaven tussen de bedrijven clocx II „Flevo”-kaas Brandt naar Moskou voor gesprek over noord-zuid-problemen der. NK :aak d aire art Europees Parlement verzoekt: 13 JULI 19 7 8 ECONOMIE ZATERDAG 8 IJK ÜIS UW ies Opstallen Investeringspremie Heet water Politiek verlof 615, ERS i toilet KOMO-commissie DEN HAAG (ANP). De lo pende rekening van de betalings balans op transactiebasis ver toonde in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort van 600 miljoen gulden. In het eerste kwartaal van vorig jaar was er een overschot van een half miljard. Dit blijkt uit een overzicht van de betalingsba lansgegevens dat minister An- driessen van Financiën aan de Staten-Generaal heeft gezonden. L.. Naar bos en hei. En dan samen fietsen Ook dat kan met de auto. iiiiiiiiiiiiiii Tekort betalingsbalans eerste iiiiiiniiiiiiii (Van onze redactie economie) oornoem Rentepercentages per 4 juli 1978. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank (ADVERTENTIE) Opmerkingen: Een drietal hypotheekbanken (Bouwfonds, Westland Utrecht en Frie- 'oten.) 3107 51 Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De koersontwikkeling gedurende het eerste kwartaal werd gekenmerkt door een voortgezette daling van de dollar koers. In Amsterdam bereikt de dollar- ler tegen Wethouc ie van 10 etarie, Pu ng en be Annuïteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget sch-Gron. Hypotheekbank) hebben deze week de rente iets verhpogd. Overigens blijft het rentepeil vrij stabiel. Rente vast gedurende: 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel tegen verlaagde prijs te verkopen aan mensen die sociale bijstand genieten. Deze mogelijkheid werd al twee keer eerder tijdelijk ingevoerd. De nu goed ge keurde voorstellen zijn van onbeperkte duur. Het parlement vindt voorts dat er een algemeen aanmeldingssysteem moet ko men naar het voorbeeld van de Ameri kaanse wet op de controle van giftige stoffen. Het parlement sprak dit uit door een resolutie aan te nemen van de Nederland se socialist Lamberts. Afsluitprov. in proc.: 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1 1 2 2 2 Rentepct. met/zonder gemeentegar.: 8,0 7,75 7,75 7,9 8,3 7,8 8,0 7,75 7,75 8,1 8,5 7,8 koers een dieptepunt van 2,1405 op 3 april. Daarna trad er mede onder invloed van de aantrekkende rente in de VS, een herstel op tot ongeveer 2,25 eind mei. Binnen de slang leidde de zwakke positie van de Noorse kroon tot het besluit met ingang van 13 februari de spilkoers van deze geldsoort met 8 procent te verlagen. In de daarop volgende maanden hebben zich in de slang geen spanningen voorge daan. De gulden bevond zich in het alge meen in een middenpositie, waarbij de koers van de Duitse mark tamelijk stabiel bleef rond de 1,07. De koers van het pond sterling liep in het kielzog van de zwakke dollar terug van 4,36 per eind 1977 tot een dieptepunt van 4,0130 op 3 april, waarna het pond zich herstelde tot 4,10 per eind mei. De Zwit serse frank vertoonde een zeer onregelma tig koersverloop. Per saldo apprecieerde frank van 113,67 eind 1977 tot 118,245 eind mei. AMSTERDAM (ANP). Het opstapta rief bij de luchtvaart heeft de scheep vaart kennelijk geïnspireerd. De grootste cruiserederij ter wereld, Chandris, komt nu voor één keer met een bijzonder laag tarief, wanneer men wil „opstappen” op het vakantieschip „Britanis”, dat opl2 augustus voor een 14-daagse vaartocht vertrekt uit Amsterdam met bestemming onder meer de Faroereilanden, Ijsland en de Noordkaap, aldus de rederij. zoverre bevredigend dat hieruit in elk geval geen paniek blijkt die tot massale verkopen zou kunnen leiden. Maar de lage omzetten wijzen er toch ook op dat de animo om aankopen te doen aanmerkelijk is gezakt. Indien er dan nog plaats is kan men mee voor een stand-by-tarief, waarvoor men, evenals bij het normale hogere tarief, alle maaltijden krijgt, de show kan zien en gebruik maken van alle andere voorzienin gen aan boord. De prijs van dit opstaptarief is 1.500. en dan komt men in aanmerking voor alle hutten, die op 12 augustus nog beschik baar zijn. De normale prijs van de hutten op dit schip varieert van 2.500 tot 1.500. Dit passagiersschip met zijn 400 beman ningsleden biedt plaats aan 800 passa giers. Maar het Amerikaanse publiek deed niet mee omdat het voor de toekomst pessimis tisch was gestemd. Nu de buitenlandse koop-hausse voorbij is en de irreële stem ming die Wall Street in zijn greep hield verdween, blijkt dit publiek het goed ge zien te hebben. Het Witte Huis moest deze week in een speciaal bericht toegeven dat het de ontwikkeling in ’78 tot dusver te rooskleurig heeft voorgesteld. De econo mische groei zal niet die omvang bereiken die eerder als streefgetal was genoemd. De werkloosheid zal minder snel dalen en de inflatie zal toenemen zeker 7 procent voor het lopende jaar. En aangezien het economische kerncij fer over mei, waarin alle belangrijke eco nomische gegevens zijn opgenomen voor het eerst sedert maanden een daling ver toont, begonnen deze week in zowel de Amerikaanse- als Britse vakpers mistroos tige commentaren over wat stagflatie ge noemd wordt weer op te duiken. Een eco nomische recessie tegelijk met inflatie, want de situatie in het Verenigd Konink rijk blijkt ooi» nogal te verslechteren, wat zich duidelijk in de flinke koersval van het pond heeft verdisconteerd. Wall Street heeft in juni reeds 40 punten op de minder rooskleurige vooruitzichten afgegeven. Deze week zakten de koersen evenwel verder weg en het koersniveau van Dow Jones naderde de 800 in neer gaande richting. Aangenomen wordt dat deze barrière voorlopig de inzet zal wor den voor het beproeven van de beursweer stand tegen nieuwe aanvallen van pessi misme en zwartgalligheid. Over enkele we ken komen de eerste halfjaarcijfers uit het bedrijfsleven binnen en die kunnen het beursmoreel misschien versterken. Ver wacht wordt dat vooral de hoge dollar de resultaten in het tweede kwartaal zal heb ben begunstigd terwijl ook menig bedrijf zich krachtig heeft kunnen herstellen van de schade die de strenge winter in het eerste kwartaal heeft teweeg gebracht. De Amsterdamse effectenbeurs hield zich deze week uitstekend. De lokale markt verloor hier en daar weliswaar ter rein, maar na enige dagen van koersval ontwikkelde zich voor de goede aandelen al spoedig enig herstel. En de hoofdfond sen boden zelfs tegen de dalingen nog krachtige weerstand, zodat hier vrijwel geen verliezen zijn opgetreden. De obliga- tiemarkt werd wel zwakker. Vooral in de eerste helft van de week. Dit bleek uit het verhogen van de rente voor een nieuwe lening tot 7,5 procent en een desondanks nog terugbrengen van de emissiekoers tot 99,2 procent, zoals Pierson dat voor een bedrag van 60 miljoen gulden moest doen. Verder trokken de hypotheekbanken de De aandelenmarkt geraakte er echter bepaald niet door ondersteboven. Per slot heeft de nu bekendgemaakte grote bezui nigingsoperatie van de regering als eerste doel het gezonder maken van het bedrijfs leven omdat daar op de eerste plaats werk en verdiensten in de toekomst uit moeten voortkomen. Wel nam ook op het Damrak de animo om zaken te doen aanmerkelijk af nu de vakantieperiode officieel is be gonnen. Vooral de lokale markt wordt hierdoor kwetsbaarder voor het al of niet bestaan van orders zodat vele noteringen heftiger zijn gaan fluctueren. 7,5 procent pandbrieven in of verlaagden de afgifteprijs tot 99 procent terwijl tege lijk 7,75 procent pandbrieven voor 100 procent op de markt verschenen. Een en ander duidelijk als gevolg van de snelle rentestijging in de Verenigde Staten, waar het vorige weekeinde de bankrente op 9 procent werd gebracht en het officiële disconto van de centrale banken voor de derde keer dit jaar werd verhoogd tot 7,25 procent. Dat was deze week duidelijk te zien in de bouwsector. Adriaan Volker en Stevin die bezig zijn met een fusie, liepen elk 10 gulden op, maar Ballast Nedam verloor 10 gulden en HBG moest 5 gulden terug. KLM daarentegen ontleende flinke steun uit een vrij optimistisch verslag en steeg van 138 gulden op 158 gulden. Kooplust bestond er ook voor Gist Brocades die van 34 gulden op 38 gulden klom. Maar ACF, Amfas, Ennia, Elsevier, Rijn-Schelde- Verolme en Beers moesten ongeveer 5 gulden afstaan. Nationale-Nederlanden hield deze week de handel in de aandelen claims voor de komende emissie. Hierdoor zakte de koers tot 97 gulden in, iets bene den de emissiekoers van 97,50. De claims bleven op 80 cent hangen en liepen nadien zelfs weer op tot 1,15 gulden, terwijl ze in feite bijna waardeloos zouden moeten worden, maar de belangstelling bleef zo groot wegens de warrants die ook met de claims kunnen worden gekocht. De oud-bondskanselier, die voorzitter van de Westduitse socialistische partij is, gaat naar Moskou in zijn hoedanigheid van voorzitter van de onafhankelijke com missie voor internationale ontwikkelings vraagstukken. Hij heeft deze op poten ge zet op voorstel van de president van de wereldbank, Robert McNamara. Ofschoon Brandt gezegd heeft dat de Sovjet-Unie als leidende industriële mo gendheid de verantwoordelijkheid deelt voor het oplossen van de economisch on evenwichtige situatie tussen noord en zuid, is Moskou nog niet bereid een afgevaardig de voor zijn commissie aan te wijzen. De besprekingen in Moskou zullen worden gevoerd in het Instituut voor Wereldecono mie en Internationale Betrekkingen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft bevestigd, dat een projectont wikkelaar bereid is 25 miljoen gulden te betalen voor het terrein met opstallen van Vredestein in Heveadorp. In antwoord op vragen van het CDA-Tweede-Kamerlid Van Zeil wijst hij er echter op, niet bij de voorbereidingen betrokken te zijn. De bewindsman is, aldus zijn antwoord, niet als overheid of als aandeelhouder betrokken bij de voorbereidingen voor binnen Vredestein te voeren besprekingen over verkoop van het terrein en opstallen. Evenmin is hij betrokken bij besprekingen met kandidaten over verkoop ervan. Het voorlopige resultaat van die besprekingen is wel aan Van Aardenne voorgelegd. Hij moet wel toestemming geven voor de transactie. Hij verwacht, na afronding van besprekingen met gemeente en provincie een definitief voorstel. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft nog geen beslissing genomen over het verstrekken van een investerings premie aan Brugman Radiatorenfabriek te Tubbergen. De bewindsman noemt het in zijn antwoord op vragen van de Overijs selse Tweede-Kamerleden Rienks (PvdA) en Weijers (CDA) „een punt van duidelijke zorg, dat Brugman niet wil meewerken aan een poging door een gecoördineerde inspanning van alle betrokkenen de radia torsector weer gezond te maken”. Pas als die medewerking wordt gegeven kan.de minister overstag gaan. Ten noorden van het Amerikaanse Al buquerque in de staat Nieuw Mexico zal de eerste commerciële elektriciteitscentrale van de Verenigde Staten worden gebouwd die „loopt” op het hete water dat in onder grondse meren voorkomt. Dit heeft het ministerie van Energiezaken in Washing ton bekendgemaakt. De centrale gaat 100 miljoen dollar kosten. De afnemers kun nen in het voorjaar van 1982 voor het eerst gebruik maken van de geothermi sche energie. Het water wordt ondergronds op een temperatuur gehouden van ongeveer 240 graden C vulkanisch gesteente. Het zal naar boven worden gepompt en omgezet in stoom. Daar wordt dan een turbine mee aangedreven. De centrale krijgt een ver mogen van 50 megawatt. Om de medewerkers van Dow Chemical Nederland BV in Temeuzen in de gelegen- heid te stellen hun funktie als gemeente raadslid of lid van de Provinciale Staten te kunnen uitoefenen, heeft het bestuur van Dow Chemical de mogelijkheid tot politiek verlof geschapen, zo blijkt uit het Perso neelsblad van DOW. Leden van de gemeenteraad krijgen vijf dagen per jaar extra verlof. Daarnaast kunnen gemeenteraadsleden van gemeen ten tot 10.000 inwoners maximaal zes da gen per jaar verlet nemen, van gemeenten boven 10.000 inwoners maximaal twaalf dagen. Leden van Provinciale Staten krij gen tien dagen per jaar extra verlof en maximaal vijftien dagen per jaar verlet. liefst jtuigen I Er zijn er. vak- ir. Het ehan- baak vragen, de W s/e gezin I, dat Bu at toepas ening vrij .Oldenbo zoek van ik om vei) aan de id gemes 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 8,0 7,75 8,0 7,75 8,7 8,0 7,8 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 8,0 7,75 8,0 7,75 8,7 8,0 7,8 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 BONN (UPI). Willy Brandt zal op 10 en 11 juli in Moskou economische noord- zuid-vraagstukken bespreken. Dit heeft zijn bureau gisteren in Bonn meegedeeld. Nu was dit laatste bij het brede Ameri kaanse publiek toch al niet erg groot. Ook niet ten tijde van de hausse in de maanden april-mei toen Wall Street meerdere dagen de grootste beursomzet uit zijn geschiede nis registreerde. Achteraf blijkt die gro tendeels het gevolg te zijn geweest van enorme kooporders voor rekening van Britse beleggingsmaatschappijen die op deze wijze begin april uit ponden in dollars o ver stapten. Dit wantrouwen tegen het eigen pond bleek overigens achteraf goed gefundeerd, want het Britse pond is de afgelopen maanden inderdaad flink terug gelopen terwijl de dollar juist belangrijk is gestegen. Ir. J. H. Pestman van het Adviesbureau voor Bouwtechniek in Arnhem is be noemd tot voorzitter van een KOMO- commissie. Deze commissie, ingesteld door de stichting voor Onderzoek, Beoor deling en Keuring van Materialen en Con structies KOMO, zal zich bezig houden met aangelegenheden over plaatmaterialen. De commissie heeft tot taak gekregen aanvragen voor certificaten voor spaan plaat te behandelen. Daarnaast gaat de commissie, na certificaatverlening, toe zicht uitoefenen op de externe controle door de stichting Keuringsbureau Hout- SKH. In de Commissie zit ook een verte genwoordiger van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van het Houtinstituut TNO te Delft. ■tr Op de „Flevohof" is donderdag een nieuwe attractie geopend: een kaasma kerij, waar de bezoeker het gehele pro ces van het kaasmaken kan volgen. Aan het totstandkomen van de eerste kaas werd meegewerkt door (v.l.n.r.) kaasmaker H. van Leijen en de voorzit ter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas, bijgestaan door een kaasmeisje. Op de foto: het uit de wei halen van de wrongel, die dan in de AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. AMSTERDAM. Krachtige weer stand van de Amsterdamse effectenbeurs tegen een verdere dalingsbeweging van Wall Street, zo kan het beursgedrag op het Damrak deze week in korte woorden wor den gekenschetst. Want hoewel Wall Street op dinsdag gesloten bleef stonden zowel maandag als woensdag in het teken van flinke koersdalingen bij naar verhou ding geringe omzetten. Dit laatste is in LUXEMBURG (ANP). Het Europees Parlement heeft gisteren tijdens de zit ting in Luxemburg de Europese Commis- - sie, het dagelijks bestuur van de EG, gevraagd de voorstellen voor de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid te hand haven. Deze voorstellen werden op 29 juni afgewezen toen de ministers van Sociale Zaken van de Negen in Luxemburg geen overeenstemming konden bereiken. Frankrijk weigerde als enige land de voorstellen te aanvaarden. In een resolutie, namens de socialisti sche fractie ingediend door de Nederlan der Alberts, sprak het parlement zijn die pe teleurstelling uit omdat de ministerraad - -J niet in staat was gebleken tot een besluit te komen. Ook zou het parlement graag een verslag ontvangen over de resultaten van het be raad over het verslag dat de raad in Bre men aan de Europese Raad zal uitbrengen. Bovendien eiste men concrete voorstellen voor onmiddellijk te nemen maatregelen. De parlementariërs waarschuwden tij dens het debat voor de ongunstige weer slag die het onvermogen van de minister raad om tot een besluit te komen in de openbare mening zal hebben. Het parlement heeft het voorstel van de Europese Commissie goedgekeurd de lid staten de mogelijkheid te bieden boter kwartaal bedroeg 600 miljoen 1977 gemiddeld 700 miljoen per kwar taal) een tekort te zien 145 miljoen). De voornaamste oorzaken hiervan zijn een groter uitgavensaldo in het reisverkeer, belangrijk lagere resultaten in de transito handel en geringere ontvangsten uit over makingen vanuit het buitenland. In het beursverkeer vonden in het eerste kwartaal van dit jaar zeer aanzienlijke verkopen naar het buitenland plaats van Nederlandse obligaties, voornamelijk naar Zwitserland en de Nederlandse Antil len. Daarnaast nam, zij het in veel mindere mate, ook de verkoop van Nederlandse aandelen toe. De aan- en verkopen van buitenlandse effecten in het beursverkeer hielden elkaar nagenoeg in evenwicht. De Nederlandse directe investeringen in het buitenland bleven met een totaal van 0,8 miljard beneden het kwartaalgemid- delde van 1977. De buitenlandse investe ringen in Nederland lagen met een bedrag van bijna 0,4 miljard boven het kwartaal- gemiddelde in 1977. De overige categorieën in het lange par- ticulierer kapitaalverkeer gaven een af vloeiing te zien van bijna 0,8 miljard, waarvan 0,2 miljard betrekking had op lange kredietverlening en het overige in hoofdzaak op aankoop van onroerend goed in het buitenland. Krachtig verzet tegen daling (Van onze beursmedewerker) Na globale seizoenscorrectie beliep het tekort in het eerste kwartaal ruim een miljard gulden, nadat het vierde kwartaal van 1977 nog een overschot van ruim 600 miljoen had opgeleverd. Ten opzichte van het vierde kwartaal van 1977 steeg het tekort van het goederen verkeer met ruim 800 miljoen gulden tot 900 miljoen. Het saldo in het onzichtbare verkeer daalde in dezelfde periode even eens met ruim 800 miljoen. De waarde van de goederenuitvoer was 2,75 procent lager dan in het voorgaande kwartaal en viel daarmee terug tot het niveau van de eerste drie kwartalen van --- 1977. Daarentegen gaf de invoerwaarde Lb J een lichte stijging, met 1,5 procent, te zien. H I Het percentage, waarmee de invoer door de uitvoer werd gedekt verminderde hier door met 3,25 punt tot 96,5. Het onzichtbare verkeer gaf ditmaal in "W plaats van het traditionele overschot (in

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13