FLINKE KLAPPEN VOOR PLOEG-POST IN TIJDRIT tour in cijfers J irt ad 1 Knetemann >g verloor geel Favorieten sneuvelden bij de vleet aan Bruyere KUIPER VERLOOR DE EERSTE GROTE SLAG tourpuntiq O MARIJKE OVERLEDEN is PAU tour de France I I I I I I 1OeRIT SBIARRITZ 500^W?o//'J± 15 JULI ZATERDAG 8 14 19 7 8 SPORT Veel bochten „Veel te veel Tevreden 1000 Explosie (Van onze speciale verslaggever) Kuiper-Thévenet: plus 1.38 min. TOTAAL TIJDSVERSCHIL ienie PLOEGENTIJDRIT Kuiper-Van Impe: plus 40 sec. door Peter Heerkens INDIVIDUELE TIJDRIT Kuiper-Van Impe: plus 3.18 min. Kuiper-Zoetemelk: min 2 min. Kuiper-Hinault: min 2.59 min Kuiper-Pollentier: min 1.37 min. Kuiper-Van Impe: plus 4.15 min. ---- ge golden Bernard Hinault het dichtst bij de gele trui gebracht. ST.-FOY-LA GRANDE. De tijdsverschillen die Hennie Kui per via de 59,3 kilometer lange rit van St. Emillion naar St. Foy-La- Grande op zijn directe concurren ten kreeg, kwamen als volgt tot stand: (incl. verlies van 17 sec in le etap pe). Kuiper-Zoetemelk: min 1 min. Kuiper-Hinault: min 1.39 min. Kuiper-Pollentier: plus 3 sec. Kuiper-Thévenet: plus 3.38 min. 5.11 9.26 4.11 3.32 5.14 8.49 10.7.1978 191,5km - 4 3f ..-y I (Van onze speciale verslaggever) Kuiper-Zoetemelk: plus 1 min. Kuiper-Hinault: plus 1.20 min. Kuiper-Pollentier: plus 1.40 min. Kuiper-Thévenet: plus 2 min. voor de tijdrit 1 start als favoriet voor de eindze- Kuiper 9e Van Impe 15e Zoetemelk 17e Hinault 25e Pollentier 34e Thévenet 53e B^^'S^Hasparren Saint Palais Cóte d’Esquillot ST.-FOY-LA GRANDE. Zijn overwinning in de tijdrit heeft van de renners die bij de (Van onze speciale verslaggever) ST. FOY-LA-GRANDE. Uit gerekend in de belangrijke tijdrit over 60 kilometer tussen St. Emili- on en St. Foy la Grande, stond de ploeg van Peter Post met lege handen. Knetemann verspeelde de gele trui aan Jos Bruyère, die in deze „rit van de waarheid” langs uitgestrekte wijngaarden ten oosten van Bordeaux alleen voor Bernard Hinault het hoofd moest buigen. Volkomen uitgeput („Ik ben opgebrand, ik heb mijn best gedaan maar ik kon niet har der”) arriveerde Knetemann aan de eindstreep. Zijn teleurstelling was minder groot dan de ont goocheling van Hennie Kuiper. Dat was trouwens het enige ver schil tussen de twee renners uit de formatie van Post. Want de neder laag van „de Kneet” was fors maar toch minder erg dan de klap die Hennie Kuiper te incasseren kreeg. Hij staat op 3.32 min. van Joseph Bruyère als vierde geklasseerd. Samt Estebèiï^L PagolleK^ Mauléon Licharrel Tardets Sorholus^l^^Bielle [Xl "-'^Jchère MARIE BLANQUE MAME-8IMMUE 4 De gang van zaken rond de favo rieten: Algemeen klassement: na de afstand tot tijdrit de gele trui 10e 35 5e 4e He 25e Bernard Hinault I reed als bolide 'X. Hr JOSEPH BRUYERE Klasseringen De winst en het verlies favorieten van Hennie Kuiper ,Zfr////7A ■5 Eerste Pyreneeën-etappe waarin de moeilijkheden overigens pas na 135 kilo meter groot zijn. Voordat de Col de Marie- Bablanque, een berg van de 2e categorie (992 m) opdaagt, voert het parcours via een col van de 4e en twee cols van de 3e categorie langzaam naar een hoogte van 680 meter. Na de Col d’Ichere (680 meter) ma 125 km volgt een afdaling tot circa 400 meter, waarna in 10 km een hoogtever schil van 672 meter overbrugd moet wor den alvorens het hoogste punt bereikt is. In de laatste 46 kilometer zijn er enkele kleinere stijgingen, alvorens de karavaan Pau bereikt. Op het autocircuit aldaar moet nog 1 ronde van 2 kilometer af gelegd worden deren. Bovendien was Hinault nog apart ingeseind door zijn ploegmakker Villemia- ne, afkomstig uit de finishplaats, over de vele bochten en talrijke stijgingen. Lucien van Impe, die sprak over een catastrofe toen hij zijn verlies ten opzichte van de favorieten in nuchtere cijfers onder ogen kreeg, had het parcours ook verkend. Toch kwam hij slechts als 48e uit de bus op ruim zes minuten. Knetemann tilde eerst niet, later weer wel zwaar aan zo’n verkenning. De ren ners van Post hadden voor de start welis waar het parcours gereden, maar zij de den dat grotendeels per auto. „Toen ik tijdens de koers aan de beklimmingen bezig was, wist ik niet hoelang het zou duren tot ik boven was. Er waren veel bochten en de bomen maakten het zicht moeilijk”, aldus Knetemann. Even blij als winnaar Hinault was ook diens ploegleider Cyrille Guimard. „Het was formidabel”, zei de chef d’equipe tegen iedereen die het horen wilde. „Naar mate de wedstrijd vorderde, ging Bernard steeds harder rijden. Op het laatst leek hij wel een bolide”. Die woorden van Gui mard, over de explosie van zijn kopman in de slotfase, werden trouwens door cij fers geaccentueerd. In de laatste 22 kilo meter zette Hinault immers een achter stand van 26 seconden op de toen leidende Freddy Maertens om in een voorsprong van 56 seconden. Een eenvoudig reken sommetje maakte duidelijk dat Hinault tijdens die allesvergende kilometers 1.22 op Maertens had gewonnen. Joop Zoetemelk over het leeftijdsver schil tussen Bernard Hinault (23) en de rest van de Tour-favorieten (gemiddeld 29 jaar): „Dat wij door onze leeftijd zoveel meer ervaring hebben dat we op dat punt vooral Hinault kunnen pakken in de berg etappes geloof ik niet. De klasse telt, niet de leeftijd.’’ Een andere kopman leed veel meer ver lies dan Pollentier en Kuiper. Dat was Bernard Thevenet. Hij moest 4.37 op zijn landgenoot Hinault prijsgeven. „Ik kwam slecht in mijn ritme. Pas rond de 25e kilometer ging het beter, maar korte tijd later was het alsof ik in het luchtledige fietste”, luidde de verklaring van de twee voudige Tourwinnaar. Na de tijdrit toonde ploegleider Louis Caput zich bijzonder tevreden over de vorm van Joop Zoetemelk. „Hij rijdt ver schrikkelijk makkelijk,” aldus Zoete melks Franse baas. „Zo sterk en zelfverze kerd heb ik hem lang niet gezien.” 0 Voor de Franse handtekeningenjagers die een krabbel van Gerrie Knetemann ontvangen, zijn diens ballpointstreken moeilijk te ontrafelen. Hij signeert name lijk (en dat gebeurt consequent in deze Tour) met: Kneetje. In de tijdrit naar St. Foy-la Grande moest Mariano Martinez niet alleen de vernedering verwerken van ingelopen te worden door de renner die 3 minuten na hem was vertrokken (Dominique San ders), maar ook van verkeerde materiaal- hulp. De toch al zo moeizaam vooruitko mende Martinez kreeg bij bandbreuk in plaats van een voorwiel een achterwiel aangereikt, en dat kostte hem extra ver lies. Reactie van Peter Post na het verlies van Hennie Kuiper in de tijdrit: „Natuur lijk is het een behoorlijk tijdsverschil, maar ik word er niet nerveus van. We krijgen het hooggebergte nog en daarom vandaag niet getreurd (Van onze speciale verslaggever) ST. FOY-LA-GRANDE. De specifie ke klimmers in de Tour de France weten sinds de achtste etappe wat hun de ko mende weken te doen staat: niet afwach ten en de. kwaliteiten van Bernard Hi nault in het hooggebergte geselen. Het jonge (23 jaar) Franse wieleridool, dat een golf van supportershysterie in zijn land aan het losslaan is, moet zich op de zware cols voor het eerst echt gaan bewijzen. Zijn landgenoot Michel Pollentier was met Joop Zoetemelk de enige die de scha de wat binnen de perken wist te houden, maar hij moest de harde conclusie trekken dat er straks in de bergen geen tijd is om af te wachten. De wetenschap dat de klim mers in de aanval zullen moeten om Hi nault op een dermate grote achterstand te krijgen dat hij niet via de laatste tijdrit vernietigend terug kan slaan, geeft het wedstrijdverloop van de Tour een boeiend vooruitzicht. Michel Pollentier: „Ik zal inderdaad ver plicht zijn om te gaan aanvallen en dat valt me tegen. Mijn verwachting was dat ik in deze tijdrit niet meer dan een klein minuutje zou verspelen op Hinault en dat ik dan meer verdedigend, dus ontspannen, zou kunnen koersen in de bergen”. Reactie van Bernard Hinault op die stel ling: „Ik zal in de bergen niet meer verlie zen dan ik in de tijdritten nog royaal kan goedmaken. Ik voel dat ik een aanval op de touroverwinning aankan”. De enige die met echte tevredenheid op de eerste grote verwikkelingen mocht te rugkijken, heette Joop Zoetemelk. Van de gevestigde orde die Bernard Hinault’s aanval moet afslaan, maakte hij de beste indruk: een achterstand die nog net bin nen de minuut bleef. Bovendien, vijfde in het algemeen klassement met alle erkende klimmers achter zich. Hij kan ze dus laten komen. Van de toen vermaarde O jaargang is nu nog één draver in leven: de 31-jarige Olga Pluto, die als driejarige de Derby won. Haar grootste succes boekte zij in 1956 met haar zege in de Grote Prijs der Lage Landen, die zij won in de toen verbluffen de kilometertijd van 1 min. 21.4 sec. over 2550 meter. O Marijke blonk niet alleen uit op de langebaan-, maar ook op de korte- baandraverijen. Zij won daarop talloze kampioenschappen. DEN HAAG. In het entrainement van Guus Knijnenburg in Nootdorp is op 31- jarige leeftijd overleden de vroegere be roemde draver O Marijke. De merrie sloot op 9-jarige leeftijd haar carrière af met een record van 1 min. 20 sec. en een gewonnen bedrag op de lange- en korte- baan van ruim 66.000,-. van de jp zon- lands- larlem Ahead >mpeti- en ge- augus- tingen- 3 Am- C Dor- iVillem les-SC indho- Ruim 15 kilometer voor het einde wist Knetemann dat hij de gele leiderstrui aan Jos Bruyère zou moeten afstaan. „Ik hoor de dat ik anderhalve minuut achterstand telde”, aldus de ex-Amsterdammer. „Heel even kon ik een hoger tempo rijden. Toen was het gedaan. Ik kreeg slijm in mijn keel en ik dacht dat ik moest braken. De laatste 5 kilometer wist ik niet ééns meer dat ik nog op de fiets zat. Verschrikkelijk. Ik voel geen rug meer en geen benen. Niets. Daar om niet getreurd. Eens zullen de laatsten misschien de eersten zijn.” Jos Bruyère, de nieuwe leider van het klassement, kon het eerst niet geloven dat hij zoveel winst op Knetemann had be haald. „Ik voelde dat ik goed reed, maar dit succes had ik niet verwacht”, zei de vroegere adjudant van Eddy Merckx. „Nu Lucien van Impe, mijn huidige kopman, veel achterstand heeft moeten incasseren, zal ik natuurlijk alles in het werk stellen om de gele trui zo lang mogelijk te behou den.” Dat hij geen klimmer van nature is, wilde Jos Bruyère allerminst ontkennen. Hij beperkte zich tot de nuchtere constate ring, dat zijn „favoriet in deze tijdrit, Ber nard Hinault, de in hem gestelde verwach tingen niet heeft beschaamd”. Sport- iardin- 3 Den elsior; sfoort- Graaf- Zoetemelk: „Ik heb in de Tour nooit een betere uitgangspositie gehad dan nu. In 1971 kwam ik er ook wel uitstekend voor te staan, maar toen maakte de vorm waarin Merckx stak me bij voorbaat kansloos. Dit is echt mijn meest ideale vertrekpunt”. Over de concurrentie van Bernard Hinault toonde Zoetemelk zich niet al te benauwd. „Hier, op zijn specialiteit, pakt hij de winst en straks op de Puy de Dome neem ik wat terug”. de van dat in laagse takeld tsti uit t voor- enkel- rt-Jan cesi in t Fok, Dkker, Beny- am op ten en ’wolle- MW- Iparta- iZ ’67- Ahead a twee üt: is: NA- llenda- noord- C Den Tegenover het verlies van de Raleighs stond de opmerkelijke prestatie van Joop Zoetemelk. Hij kwam met 59 seconden achterstand op winnaar Hinault als vierde uit de bus. En dat hield in dat Zoetemelk van de 17e plaats in het algemeen klasse ment naar de vijfde positie oprukte. „Ik heb alle reden om tevreden te zijn”, sprak hij opmerkelijk fris aan de eindstreep. „Voordat ik in deze Tour de France van start ging, wist ik dat ik in een tijdrit als vandaag een minuut, misschien wel ander halve minuut op Hinault zou verliezen. Zijn voorsprong verontrust me niet. Op de Puy de Dóme en wellicht dinsdag reeds op Pla d’Adet ben ik in het voordeel.” Zoetemelk had het parcours waarop de Tour-favorieten tot het uiterste gingen, niet verkend. „Ik vond het beter om te rusten”, zei hij. Over het verkennen van de route waren de meningen in St. Foy-la- Bernard Thevenet, de ontluisterde, trok hardere conclusies. „Ik heb in deze Tour niets meer te zoeken”, stelde hij vast. En over zijn opvallend zwakke rijden: „Ik draai niet slecht, maar het ontbreekt me aan punch”. Lucien van Impe verwerkte zijn opdof fer (een totale achterstand van 9.26 op de gele trui) gelaten, maar wilde ondanks het enorme tijdsverschil de moed niet opge ven. „Zolang ik leef, blijf ik hopen”. Wie de kleine Belg op het parkoers had zien tob ben, kon echter moeilijk anders dan vast stellen dat naast Bernard Thevenet ook Lucien van Impe zijn favorietenrol ver loor. weliswaar uitroepen dat hij weinig heil zag in zo’n extra voorbereiding, maar hij was in de ochtenduren toch na 20 kilometer uit de auto van ploegleider Guimard gestapt om de rest van het traject waarop hij enkele uren later zijn grote klasse (en zijn overwinning in de Grand Prix des Nations vorige herfst) zou onderstrepen, te bestu- Het gemeentebestuur van Biarritz, waar zondag de eerste rustdag van de Tour wordt doorgebracht, heeft aan de directeuren van de Ronde, Jacques God- det en Felix Levitan, de gouden medaille van de stad toegekend. Dat was de nederlaag van Hennie Kui per wel. Op een seconde na 3 minuten. Te veel. Veel te veel", zuchtte Kuiper, op wiens gezicht de ontgoocheling zich te kende met duidelijke sporen. „Je kunt stellen: de Tour duurt nog lang, er volgen heel wat dagen, maar daar mag je niet alles achter verschuilen, en dat zal ik niet doen ook. Ik heb gewoon slecht gereden, en voor de rest past daar geen enkel excuus bij. In een tijdrit is de chronome ter duidelijker dan wat ook. Vandaag be gon de Tour, en ik heb de eerste grote slag verloren. Zonder meer”. Grande overigens verdeeld. Hinault mocht vierde jsi/Ka- Zelfs het feit dat Hinault de vergelijking met een bolide onderging, kon Hennie Kui per niet troosten. „Ik trapte in het begin een te grote versnelling”, aldus de oud- wereldkampioen. „Daarvan kreeg ik later de terugslag. Hoe dan ook, mijn tijd is niet om over naar huis te schrijven.” De uitslag van de achtste etappe is: 1. Bernard Hinault (Fra-Git) 59.3 km in 1 uur, 22 min. en 1 sec. (gem. snelheid 44.583 km-uur), 2. Joseph Bruyere (Bel.-C.A.) op 34 sec., 3. Fred dy Maertens (Bel-Fla) op 0.56, 4. Joop Zoetemelk Ned- JVer) op 0.59, 5. Michel Pollentier (Bel-Fla) op 1.22, 6. Michel Laurent (Fra-Peu) op 1.33, 7. Jacques Bossis (Fra-Git) op 2.00, 8. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel-Peu) op 2.29, 9. Joaquim Agostinho (Por-Fla) op 2.40, 10. Paul Wellens (Bel-Ral) op 2.56, 11. Kuiper Ned-Ral) op 2.59, 12 Janssens (Bel-C.A.) op 3.01, 13. Galdos (Spa-Kas) op 3.12, 14. Danguillame (Fra-Peu) op 3.35, 15. Rouxel (Fra-Ner) op 3.51, 16. Lubberding (Ned- Ral) op 4.04, 17.Le Guilloux (Fra-Ner) op 4.06, 18. Knetemann (Ned)Ral) op 4.11, 19. Den Her tog Ned-Lei) op 4.13, 20. Villemiane (Fra-Git) op 4.18, '21. Martin (Bel-C.A.) op 4.35, 22. Thevenet (Fra-Peu) op 4.37, 23. Wesemael (Bel-Ral) op 4.45, 24. Nilsson (Zwe-Ner) op 4.46, 25. Hezard (Fra- Peu) op 4.49, 42. Thaler (Wdl-Ral) op 5.58, 47. ex aequo: Van Impe (Bel-C.A.) en Lasa (Spa-Tel) op 6.17, 51. De Cauwer (Bel.-Ral) op 6.34, 59. Van den Hoek (Ned-Ral) op 7.23, 79. Raas (Ned-Ral) op 9.23, 82. Karstens (Ned-Ral) op 9.31, 106. er» laatste: Van Vlaslaer (Bel-C.A.) op 14.39. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1Bruyere (Bel- C.A.) 37.58.58, 2. Bossis (Fra-Git) op 2.07, 3. Knetemann (Ned-Ral) op 2.56, 4. Hinault (Fra- Git) op 3.32, 5. Zoetemelk Ned- IVer) op 4.11, 6 Le Guilloux (Fra-Ner) op 4.36, 7. Maertens (Bel-Fla) op 4.48, 8. Danguillaume (Fra-Peu) op 4.58, 9. Thaler (Wdl-Ral) op 5.05, 10. Kuiper Ned-Ral) op 5.11, 11. Pollentier (Bel-Fla) op 5.14, 12 Laurent (Fra-Peu) op 5.45, 13. Lubberding Ned-Ral) op 6.16, 14. Janssens (Bel-C.A.) op 6.32, 15. Vanden broucke (Bel-Peu) op 6.41, 16. Agostinho (Por- Fla) op 6.52, 17. Wesemael (Bel-Ral) op 6.57, 18. Galdos (Spa-Tek) op 7.41, 19. Wellens (Bel-Ral) op 7.47, 20. Nilsson (Zwe-Ner) op 7.48, 21 Ville miane (Fra-Git) op 7.50, 22. De Cauwer (Bel-Ral) op 7.56, 23. Bittinger (Fra)Fla) op 8.04, 24. Ovion (Fra-Peu) op 8.15, 25 Den Hertog (Ned-Lej) op 8.42, 26. Thevenet (Fra-Peu) op 8.49, 35. Van Impe (Bel-C.A.) op 9.26, 47. Lasa (Spa-Tek) op 10.46, 60 Van den Hoek (Ned-Ral) op 13.34, 69. Raas Ned-Ral) op 13.34, 72. Karstens Ned-Ral) op 13.43, 106 en laatste: Ovies (Spa-Kas) op 43.52. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. Gitane 7.06.43, 2. Peugeot 7.07.08, 3. Flandria 7.07.11, 4. Mercier 7.08.47, 5. Raleigh 7.09.00, 6. C.A. 7.10.05. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1 Raleigh 208.43.47, 2. C.A. 208.48.51, 3. Mercier 209.08.16, 4. Gitane 209.11.13, 5. Flandria 209.16.18, 6. Lejeune 209.45.26. PUNTENKLASSEMENT: 1. Maertens (Bel- Fla) 138 punten, 2. Esclassan (Fra-Peu) 105, 3. Bossis (Fra-Git) 102, 4. Planckaert (Bel-C.A.) 82, 5. Pescheux (Fra-Job) en Thaler (Wdl-Ral) 65, 8. Raas (Ned.-Ral) 38. BERGKLASSEMENT 1. Legeay (Fra-Lej) 14 punten, 2. Lelay (Pra-Fia) 10, 3. Menendez (Spa- Tek) 7. Steeds niet verder komend dan een tien de of elfde positie bij het opnemen van tussentijden, mocht Kuiper nog van geluk spreken dat hij niet door tegenslag werd getroffen, zoals bijvoorbeeld Michel Pol lentier. De kampioen van België kreeg in de eerste koershelft een lekke tube. „Voor dat ik mijn kadans teruggevonden had, was ik zeker een halve minuut kwijt. Ik durfde later mijn reservefiets niet meer te verwisselen voor mijn eerste karretje, om dat ik bang was dat ik dan nog een keer achteruit geslagen zou worden”, zei de kopman uit de ploeg van Fred de Bruyne. won i bij de immer it met i. Arie 1 sec., DEM- 00 me- sec. de 17.27,8 ie na mi het t een- ggoed Hans prong bij de am hij jonlijk te met Jij het weede »nberg ®r. De 1 le over es van j !,4 sec. op de mazen Bernard Hinault op weg naar zijn triomf in de tijdrit die bij veel kanshebbers tot doffe berusting heeft geleid. t 54,72 meten er met eerste prijs, was weliswaar vernietigender De spannende vraag daarbij is, of zijn dan verwacht, maar gezien de matige concurrenten met meer ervaring hem daar voorbereiding van de Belg geen daverende aan banden kunnen leggen, wat voor hen verrassing, een bindende voorwaarde betekent om nog enig uitzicht te behouden op de Tour overwinning. Immers: wie Bernard Hi nault aan zijn wiel meeneemt naar de individuele tijdrit die twee dagen7voor het einde wordt gereden, mag zich geklopt weten. Zijn kwaliteiten op dit onderdeel waren bekend, maar dat het verschil tus sen hem en zijn meest directe rivalen zo veel bedraagt als in de achtste etappe bleek, mocht een grote verrassing heten. De optel- en aftreksom van Hinaults explosie en de inzinking van drie belang rijke concurrenten (Kuiper, Thevenet, Van Impe) op 59,3 kilometer bobbelend asfalt nam grotere vormen aan dan verwacht. En alsof dat nog niet genoeg was, sprak de Fransman in voor zijn rivalen dreigende taal: „Ik ben in stralende conditie en ik voel dat ik nog beter kan. Over een dag of vier. Van het ruïneuze effect dat Hinaults inspanning teweeg bracht, zei Hennie Kui per in de propere keuken van gastvrije mensen achter de aankomstlijn: „Ik moet dit eerst eens rustig over me laten heenko men, en dan zien het een beetje te verwer ken”. Kuiper was de opvallendste van de verliezers. Dat Bernard Thevenet achter zou blijven, mocht verwacht worden, al nam zijn nederlaag zo’n grote vorm aan, dat hij als afgeschreven beschouwd kan worden. De klap die Lucien van Impe kreeg (6.17 achterstand op Hinault) en die ook hem theoretisch uitschakelde voor de

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15