ONTSTAAN IN VLAAG VAN SOLIDARITEIT Vluchtleiders Schiphol en Beek in bitter gevecht 05 r tis ef- tln( it 2 3 Systeem gesplitste luchtlagen achterhaald’ Internationale regeling ntjc| a rrau 3 5 3 3 3 a >oht lil, tri i I 1 ilttf door Theo Klein In het afgelopen weekend ging Nederland massaal op vakantie. Op de weg, maar ook in de lucht was er sprake van topdrukte. Vrijdag vlogen er boven ons land in totaal niet minder dan 800 vliegtuigen, het merendeel in de richting van het warme zuiden. Die vliegende files werden in goede banen geleid door een paar honderd luchtverkeersleiders op Schiphol, die net als de verkeerspolitie op de autowegen uit alle macht moeten werken om iedereen zo vlot en veilig mogelijk op weg te helpen. De groei van het luchtvaartverkeer doet niet onder voor de toename van het aantal auto’s op onze wegen. Om ondanks de drukte in de lucht toch de veiligheid en een efficiënte afhandeling te kunnen verzekeren heeft Nederland een kostbaar, maar doelmatig appa raat opgebouwd. a.9 tino tanttas xx suksosl Achterhaalde zaak Gesteund door RLD Europeaan Andere mogelijkheden i i In eigen hand VERKEERSVLIEGERS: pil I S i O INEEL tgevers in ■S 58* o. •4? Nelie Smit-Kroes DEKI AND Lex Hendricks tontakt op at 33, tel. vrouw Smit-Kroos, de voor Eurocontrol verantwoordelijke staatssecretaris. Volgens Hendriks heeft de praktijk uit gewezen dait de coördinatie tussen bij voorbeeld de Duitsers (die hun eigen lagere luchtruim beheersen, maar het hogere deel boven Noord-Duitsland aan Eurocontrol in Beek hebben overgedra gen) en Eurocontrol niet vlekkeloos ver loopt. „Om te voorkomen dat de toestel len boven Duitsland door de 25.000- voetsgrens moeten, blijven de piloten vaak met opzet net onder de 25000 voet zitten zolang ze boven Duitsland zijn. Boven ons land stijgen ze dan snel naar de gewenste hoogte, omdat de coördina tie met Eurocontrol over Nederland niet nodig is. Met vliegtuigen die naar Duits land gaan is dat precies hetzelf de”, aldus Hendriks. Daardoor gebruiken de toestellen niet alleen meer brandstof, maar blijft de machine ook langer in turbulente lucht lagen. licht Hendriks toe. De Nederland se verkeersleiders zijn van mening, dat Eurocontrol niet flexibel genoeg kan werken om dergelijke problemen op te lossen. Hendriks: ..De procedures wor den ingewikkelder en daarmee neemt de kans op fouten toe De verkeersleiders Vanzelfsprekend hebben de verkeersvliegers in de praktijk het meest met de verkeersleidingssystemen te maken. Het is vooral voor hen van groot belang dat de vluchtleiding zo goed mogelijk wordt georganiseerd. Het standpunt van de verkeersvliegers voor overdracht van de hogere luchtlagen aan Eurocontrol leidde vorig jaar tot een conflict met de verkeersleiders op Schiphol. De Vereniging van Verkeersvliegers stelt zich nu op het standpunt dat de verkeersleiding in de hogere luchtlagen (dus overvliegend verkeer) zo efficiënt mogelijk geregeld moet worden. traal te regelen. Zo zouden de snelle machines niet gehinderd door nationale barrières directer naar hun plaats van bestemming worden geleid. De Benelux, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk tekenden in 1963 een contract voor twin tig jaar waarin zij zich verplichten mee te betalen aan de totstandkoming van zo’n systeem. Later kwam Ierland daar als zevende partner bij. Woordvoerder Van Vianen van de verkeersvliegers: „Het liefst zouden wij natuurlijk willen hebben dat we bijvoorbeeld van Madrid naar Kopenhagen zouden kunnen vliegen zonder bij het overvliegen steeds van het ene naar het andere vluchtleidingscentrum over te hoeven schakelen. Maar dat kan natuurlijk niet. Daarom willen we dat er naar zo groot mogelijke units gestreefd moet worden. De hogere luchtlagen moeten dus zo veel mogelijk door een centrale organisatie worden geregeld. Of dat nu wel of niet door Eurocontrol in Beek gedaan zou moeten worden laten we in het midden. Maar om de verkeersleiding in de hogere luchtlagen efficiënt te kunnen regelen is er ruimte nodig voor een centrale internationale organisatie en dat zal altijd overdracht van bevoegdheden door de betrokken landen betekenen”. BONDSRI PUHI II K IMIITSI AND Waarom blijft Nederland nu zo hals starrig weigeren? Lex Hendriks, woord voerder van het Nederlandse Luchtver keersleiders Gilde: „Omdat het systeem met een lage en een hoge luchtlaag een achterhaalde zaak is. Dat idee werd ge opperd'in een tijd waarin men dacht het verkeer in de hoge luchtlaag centraal te kunnen regelen. Maar intussen is het boven 2H)00 voet zo druk geworden, dat dat niet mogelijk is gebleken. Daarmee is het grote voordeel teniet gedaan. De na delen die daar tegenover staan zijn niet gering. Er is extra coördinatie nodig om dat de taken die we nu in éën hand hebben, dein door twee centra moeten worden gedaan. Dat werkt minder effi ciënt”. Maar bij dat voordeeltje is het geble ven. Nederland heeft tot op vandaag op geen enkele wijze profijt getrokken van de kapitale investering. Het rendement is nul en als de regering mocht besluiten ook in de toekomst de leiding over de hogere luchtlagen in eigen hand te hou den, dan blijft dat nul omdat het vlucht leidingscentrum in Beek dan ten dode is opgeschreven. Een kostbare mislukking. „Maar mochten we tot de conclusie ko men, dat we het systeem van de gesplitste luchtlagen moeten afwijzen, dan geldt het spreekwoord: betel' ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald, aldus me ntenen te weten, dat ook de Duitse en de Belgische collega’s niet gelukkig zijn met het Eurocontrolsysteem. Ze zouden klaar staan om in 1983, wanneer het contract afloopt, de zaken weer helemaal in eigen hand te nemen Het feit dat de Duitsers het nieuwe centrum in Karlsruhe uitslui tend met Duitse verkeersleiders heeft bemand wijst volgens Hendriks al in die richting. De vluchtleiders weten zich gesteund door de Rijks Luchtvaart Dienst, die op zijn beurt de staatssecretaris weer op zijn hand wil krijgen. Smit-Kroes sprak vorige week ook over een „achterhaald systeem’ toen Eurocontrol ter sprake werd gebracht. In Beek worden die beweringen niet in dank afgenomen. Onder het internatio nale personeel heerst al lange tijd onge rustheid over de toekomst. Begin vol gend jaar moeten de zeven landen beslis sen of ze door willen gaan met Eurocon trol. Freiherr Von Villiez directeur van het centrum in Beek ontkent ten stellig ste dat de scheiding tussen hogere en lagere luchtlagen, zoals Eurocontrol die uit wil voeren, een overleefde kwestie zou zijn. Hij zegt: „Het oorspronkelijke idee van Eurocontrol staat nog steeds recht overeind. Het is beslist niet zo dat er problemen ontstaan omdat wij niet flexibel genoeg zouden kunnen opereren. Juist door het grote gebied boven Neder land, België, Luxemburg en Duitsland te bestrijken, is een effectieve verkeerslei ding mogelijk. Vliegtuigen die bij ons boven Duitsland snel willen stijgen kun nen dat. Daarvoor treffen we speciale voorzieningen, dat men nog niet van alle voordelen gebruik heeft kunnen maken komt juist, omdat het Nederlandse deel nog steeds niet aan Eurocontrol heeft overgedragen. Daardoor missen we een belangrijk stuk van het luchtruim. Zodra Nederland de bevoegheden heeft overge dragen, kunnen we nog effectiever wer ken. Dan kunnen we immers makkelij- ker schuiven met de verticalen grenzen in het luchtruim. Dat hoeven dan niet per sé meer de landsgrenzen te zijn”. „Beek" gelooft niet, dat de Duitsers en de Belgen af willen haken omdat ze te leurgesteld zijn. Hij is er van overtuigd, dat de buurlanden een afwachtende hou ding aannemen, omdat Nederland nog steeds niet over de brug komt. Von Vil liez is een Europeaan in hart en nieren. „Hier zie je een stukje goed werkend Europa”, zegt hij, „ik hoop dat men dat niet kapot maakt”. De Europese gedachte is in de lucht vaartwereld echter ver te zoeken. Geen van de betrokken naties lijkt erg gepor teerd voor voortzetting van Eurocontrol in de huidige vorm. Als puntje bij paaltje komt, gaan de nationale belangen voor. Von Villiez laat er geen twijfel over be staan dat het internationaal bekeken be ter is het luchtruim van de kleinere lan den samen te voegen. Als voorbeeld noemt hij het systeem in Amerika, waar soms met een onderverdeling in drie luchtlagen wordt gewerkt. De Europese landen hebben echter moeite met het overdragen van bevoegdheden aan een Europees orgaan. Vaak spelen daarbij militaire aspecten (luchtverdediging) een belangrijke rol. Deze week zijn de betrokken ministers in Brussel bijeen geweest om de toe komst van Eurocontrol te bespreken. De Belgische bewindsman zou daar met een voorstel komen om alternatieve moge lijkheden te bestuderen. Smit-Kroes is daar een voorstander van. Ze zegt: „Ik vind het fout om eerst bevoegdheden over te dragen, om dan later te kijken of het goed gaat. Dat moet andersom gebeu ren. We moeten zeker weten dat het per- spektief heeft”. Ze ziet nog wel mogelijk heden voor Eurocontrol, maar dan niet met een strikte scheiding van de luchtla gen. Wat dat in de praktijk in zal houden blijft echter onduidelijk. r r I Eurocontrol, kostbare illusie? Ook de Nederlandse verkeersleiders zien een aantal andere perspectieven voor Eurocontrol. Hendriks: „Wij zijn niet tegen Eurocontrol op zich; we willen alleen niet dat de verkeersleiding boven Nederland over twee centra wordt ver deeld. Eurocontrol kan een aantal ande re nuttige taken uit blijven voeren, zoals onderzoek naar de behoefte aan instru menten, zodat dat niet in verschillende landen meer dubbel gebeurt; eenheid brengen in de procedures en opleiding van verkeersleiders”. Von Villiez ziet daar bitter weinig in. Hij zegt: „Wanneer je het operationele gedeelte weghaalt bij Eurocontrol, dan neem je de levensader weg. We kunnen dan wel praten over andere functies, maar zonder de ver keersleiding missen we de noodzakelijke link met de praktijk. Eurocontrol wacht dan een langzame dood. Wanneer de Europese landen zo’n besluit nemen, wel ke medewerking kunnen we dan nog in de toekomst verwachten”. Nederland heeft een sleutelpositie. Weigert de regering, danjs de oorspron kelijke opzet van Eurocontrol onuitvoer baar. Van de grote partijen in het Neder landse parlement spreekt alleen het CDA zich momenteel ronduit voor overdracht van de bevoegdheden aan Eurocontrol uit. Voor alle partijen is het economisch belang van het centrum voor Zuid- Limburg een zwaarwegend argument. Honderzestig van de vierhonderd werk nemers van Eurocontrol zijn Nederlan ders. Terwijl de politici achter de scher men wikken en wegen wachten de ver keersleiders en Zuid-Limburg in span ning af. Uiterlijk begin volgend jaar moe ten de regeringen het verlossende woord spreken om verlenging van het contract na 1983 praktisch mogelijk te maken. l Streng geselecteerde, goed getrainde luchtverkeersleiders zorgen er met hy- L permoderne apparatuur voor, dat alle toestellen weer veilig van of op de grond /- komen. Wanneer aan het einde van dit jaar het SARP-2 systeem op Schiphol gereed komt, werken de Nederlandse verkeersleiders met het modernste mate riaal van Europa. Met SARP zullen zij de komende jaren de groei van de lucht vaart in ons land gemakkelijk op kunnen vangen. Wat de luchtverkeersleiders be treft, is er dan ook geen vuiltje aan de lucht. Toch is er de laatste jaren sprake van onrust in het Nederlandse verkeerslei- derswereldje. Ontevredenheid, die bij tijd en wijle aan de oppervlakte komt, zoals vorig jaar toen de verkeersagenten van het luchtruim een stiptheidsactie hielden uit protest tegen uitspraken van de Nederlandse piloten. Oorzaak van die ongerustheid: Eurocontrol. Eén woord ten gunste van Eurocontrol is voldoende om het Nederlands Verkeersleiders Gil de tegen je in het harnas te jagen. De vliegers deden dat. Eurocontrol is het tweede grote ver- keersleidingscentrum in ons land. Het staat in Beek, vlakbij het vliegveld en er werken zo’n 400 man, voornamelijk bui tenlanders. Net als op Schiphol regelen in Beek enkele honderden luchtverkeers leiders het gaan en komen van de vlieg tuigen. Net als op Schiphol staat er de modernste apparatuur, maar in tegen stelling tot Schiphol staat het Nederland se luchtruim niét op de radarschermen. In het zenuwcentrum van Eurocontrol staat een deel van de apparatuur onge bruikt, al jaren. Die schermen zijn be stemd voor de controle van het Neder landse luchtruim, maar al jaren weigert de Nederlandse overheid een deel van het werk aan Eurocontrol over te dragen. Eurocontrol is in het begin van de jaren zestig ontstaan in een vlaag van Europese solidariteit. Directe aanleiding tot de oprichting van de organisatie was de komst van de eerste straalvliegtuigen voor passagiersvervoer. De Westeurope- se leiders voelden er veel voor om dat luchtverkeer in de hogere luchtlagen (bo ven 20/25000 voet; 7/8000 meter) cen- Niemand kon echter verplicht worden om het „beheer” over zijn eigen hogere luchtlaag over te dragen aan Eurocontrol en daar maakten Engeland en Frankrijk al snel gebruik van. Ze hielden hun zaken in eigen hand. Intussen was men in Beek begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van het verkeersleidingscen- trum, dat in 1972 in gebruik werd geno men. In dat gebouw zou het luchtverkeer boven Nederland, België, Luxemburg en Noord-Duitsland geregeld moeten wor den. Drie van de vier partners kwamen hun belofte na en droegen de bevoegdhe den over aan Beek. Nederland stelde die beslissing steeds uit, vandaar nog steeds de lege radarschermen bij Eurocontrol. Intussen droeg Nederland wel bij in de kosten van het project. In totaal kostte Eurocontrol de deelnemende naties 1 miljard 56 miljoen gulden. Nederland betaalde daarvan 122 miljoen. Daarbij moet dan worden opgeteld de ongeveer 50 miljoen gulden aan loonbelasting die de Nederlandse staat sinds 1972 aan de medewerkers van Eurocontrol terugbe taalde. Die regeling trof de Nederlandse regering indertijd om het verkeerslei- dingscentrum binnen onze landsgrenzen te krijgen. Men zag Eurocontrol als een broodnodige economische injectie voor Zuid-Limburg. .«s )o) - - ".s- s H». S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21