een dagje Tour Herinnering aan Keniaan in voetsporen van de allergrootsten RECORDONTWIKKELING s 1 id b.i door Jan van der Nat Bescheiden Op eigen houtje W 26 r: Ik wil dubbeltitels net zoals Lasse Viren Na 18.0 Henry Rono superatleet Lasse Viren een lane 99 iafmach een rend HANS ROMBOUTS lang niet perfect. Ik dribbel nog te veel vlak voor een hindernis”. and land. voorkeur en (hij vierde zijn 25ste verjaardag met het steeple-record) werd in de kranten breed uitgemeten. Anders zou het gaan met de volgende records, die toch minstens even imponerend waren. De reden lag voor de hand. Het wereldkampioenschap voetbal was in aantocht, toen Rono de 3000 meter steeple in recordtijd aflegde. Tijdens zijn geslaagde aanval op het 1000-meter record in Wenen was het WK in volle gang en toen hij het kwartet volliep richtte de aandacht zich alweer op de Ronde van Frankrijk en Wimbledon. Het doet de 1.70 meter grote en 64 kilo zware Henry Rono nauwelijks iets. Hij is ervan overtuigd dat hij de kans om de wereldpers te halen nog krijgt. En dat zal ongetwijfeld gebeuren, wanneer hij zijn volgende doel bereikt: het doorbreken van de acht minuten muur op de steeple chase. Rono: „Dat moet kunnen. Mijn stijl is nog De ontwikkeling van de records op de zoge naamde Olympische afstanden, die momenteel in het bezit zijn van Henry Rono, ziet er als volgt uit: 5.000 meter: 13.24.2 Kipchoge Keino 13.16.6 Ron Clarke (Aus) 13.16.4 Lasse Viren (Fin) 13.13.0 Emiel Puttemans Voorlopig blijft Henry Rono erg beschei den onder zijn prestaties, die hem tot een geliefd deelnemer' hebben gemaakt op tal van wedstrijden in Europa. „Ik vind het allemaal erg leuk, die re cords. Maar het verbeteren van wereldre cords is niet mijn eerste doel. Ik wil alleen maar zo hard mogelijk lopen. Voor dit seizoen heb ik me voorgenomen persoon lijke records te verbeteren. Het toeval wil, dat het direct wereldrecords zijn gewor den”. Plezier in het lopen wil Henry Rono, die dit seizoen al 23 keer aan de start kwam en even vaak won, zo lang mogelijk hebben. 23-06-65 05-08-65 17-08-65 14-09-72 03-08-74 27-06-78 30-11-65 08-07-66 14-09-72 20-09-72 8.19.8 8.14.0 8.10.4 8.09.8 8.08.0 8.05.04 „Als het karwei is voltooid, als Parijs is bereikt, neem ik voor elke coureur, ook de kleinste, mijn chapeau af. Dan bete ken je wat”. Vandaar ook, dat hij in verhouding tot anderen betrekkelijk weinig traint. „Ik loop ’s morgens een kilometer of twintig en ’s middags tien. Er moet tijd overblijven voor mijn studie. Dat is voor mij op dit moment toch het belangrijkste.” Na die studie wil Rono terug naar Kenia en zich dan eerst een paar jaar richten op de atletiek, alvorens les te gaan geven in landbouwkunde. Zijn uiteindelijke doel zijn de Olympische Spelen van Los Ange les in 1984. Daarna verdwijnt de naam van Henry Rono voorgoed in de histori sche archieven. Zoals het er nu uitziet aan de zijde van de allergrootsten. Henry Rono: „Ik wil net als Lasse Viren twee keer dubbelkampioen worden tijdens de Olympische Spelen. En misschien pak ik er nog wel een vijfde titel op de steeple chase bij”. 05-07-77 08-04-78 18-12-63 14-07-65 03-09-72 13-07-73 30-06-77 11-06-78 23)-31929 dens kar 3.000 meter: 7.49.0 Michel Jazy(Fra) 7.46.0 Siegfried Hermann (Odl) 7.39.6 Kipchoge Keino (Ken) 7.37.6 Emiel Puttemans (Bel) 7.35.2 Brendan Foster (Gbr) 7.32:1 Henry Rono lisatie wai ationalee ht. Direct een De steeple was een logische keus. De hindernisloop lijkt een onderdeel van de atletiek, dat speciaal voor Kenianen is ontworpen. Amos Biwott en Ben Kogo veroverden goud en zilver op de Olympi sche Spelen van Mexico; Kipchoge Keino en Ben Jipcho deden vier jaar later het zelfde in München. Een jaar na zijn keuze voor de atletiek liep Rono de steeple in 8 minuten en dertig seconden. Daarbij moet dan wel worden aangetekend dat de waterbak niet aanwezig was. Henry Rono zat toen echter niet zo ruim in zijn vrije tijd. Hij was pas laat naar de middelbare school gegaan en die studie was voor hem voorlopig belang- rijker. De „geestelijke” ontwikkeling van Hen ry Rono heeft geruime tijd stilgestaan, omdat hij na de dood van zijn vader werd opgevoed door zijn grootmoeder, die er niet zoveel heil in zag hem naar school te sturen. Pas na de middelbere school, die hij in 1975 afmaakte en de militaire dienst kon hij zich meer gaan richten op zijn sport. Op de Washington State University bleek al snel zijn enorme talent. Hij werd universitair veldloopkampioen van de VS en tweede op de steeple achter zijn landge noot James Munyala. In 1977 kwam Rono al zeer duidelijk naar voren. Aan het eind van dat seizoen was hij vierde op de wereldranglijst van de 3000 meter in 7.41.9 en derde op die van de tien kilometer achter Kimombwa en Foster, maar vóór de Nederlanders Tebroke en Hermens. Op de 5000 meter echter kwam hij niet verder dan de veertiende plaats. Zijn tijd (13.22.1) was goed, maar niet uitzonderlijk. Daarom was de verrassing des te groter, toen Henry Rono op 8 april het wereldre cord overnam van Dick Quax. Bovendien was het seizoen nog maar nauwelijks be gonnen. Die in alle opzichten verrassende presta tie van de toen 24 jaar oude Henry Rono overgeleverd. Als het werk gedaan is moet je de auto weer in, dat stukje wereld, waarin je ruim drie weken leeft. Alle hotels in de buurt van de meet zijn bezet door officials, renners, reclamelie- den. Zo ook die dag. We moesten dus de bonnefooi op. Aangezien de Pyreneeën, wat de Tour aanging, nog slechts in de achteruitkijkspiegel te zien zouden zijn, leek het verstandig naar een hotel te speuren langs de route van de volgende dag. Konden we zo aanpikken aan de staart van het peloton. Maar eilasie. Wij ontwaardden in het ruige landschap, dat steeds kleiner werd door de invallende avond, slechts schaapshutten, waar de herders met hun ooien een tuk probeerden te doen. De Michelin-gids bleek in deze contreien een ongeopend boek. Geen sterren in de gids. Wel boven ons. Eindelijk wat zwakke lichtjes in de verte. Het zou Rébénacq kunnen zijn. De wagen draaide een bocht door. Een klucht huisjes, die elkaar in stand hiel den door tegen elkaar te leunen. Op de hoek een perceel, dat mede door een vaal, afgeschilferd Cinzano-bord de schijn van een café ophield. We stopten. De geur van een vers gevangen en gebra den konijn golfde naar buiten. De góden waren met ons. Zo meenden wij. Geroe zemoes alom. Het blauw van de rook; het rood van de wijn; het bruin van de ver weerde koppen. Bienvenu. Welkom. De Tour-macaron, onze persoonlijke Tour- label, verwekte enige deining. Dubbel welkom. Of er nog te slapen viel in het dorp? De patron stapte naar voren. We boften, riep hij royaal. De man had drie kamers. Of we eerst nog wat wilden eten, want dan moest hij naar zijn buurman, een blijkbaar erkend goede jager. Zo belandden we achter prima dampende schotels. Het café liep leeg. Wat wil je: morgen zou de Tour langs komen. Er moest nog werk verzet worden. Wij die gedroomd hadden na een lange vermoeiende dag over de toppen van de Aubisque en Tourmalet van een frisse douche en een zacht bed, bega ven ons achter de waard aan naar wat de krochten van zijn huis en hof bleken te zijn. De patron nam een lantaarn van de haak. We glibberden mee over de binnen plaats, waar kippen samengedromd de zorgen van de dag trachtten te vergeten. We passeerden hokken, aan welker scherpe amonialucht we de conclusie verbonden dat daar varkens huisden, en belandden tenslotte in ruimtes, die een vermoeden opriepen aan een slaapver trek. De man riep tevreden: voila. En dat was dat. We vonden een schakelaar, die een voortdurende dreiging van kortslui ting inhield. Bij het licht van een aarze- hooi-hoogte afgestemd. En daar kwam dan een enorme truck met een reuze- stofzuiger erop aangereden. In een zelf de, niet te stuiten, langzaam tempo. Uit gerekend een stofzuiger. Wat feestelijk had moeten zijn werd dreigend, niet meer keerbaar, onontkoombaar. De truck schoof het dorp in. En krakend bezweek de ereboog onder het geweld van de stofzuiger. Het volk zweeg; de klok beierde door; de fanfare miste de hoge tonen, maar dat kwam niet door de ravage. Vooruitsnellende motorordon nansen van Levitan wierpen dreigende termen het publiek in. „De weg moet schoon”. De mannen van het dorp trok ken somber kijkend de brokstukken van de boog aan de kant. De stukken wel komstgroet lagen triest over elkaar ge kruist. Op een groot aantal universiteiten in de Verenigde Staten wordt landbouwkunde onderwezen. Er is er echter maar één, waar de stof optimaal onder de knie gekregen kan worden. Dat is in Washington State University in Pullman in het uiterste noordwesten van het land. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Henry Rono zich in het najaar van 1976 daar meldde. Hij was tenslotte naar de States gekomen om te studeren. Vier jaar was en is nog altijd zijn bedoeling. Dan wil hij Fterugkeren naar Kenia, zijn geboorteland. gegeven voor de ontwikkeling van de atle tiek in het Oostafrikaanse land. Rono was een van de velen, die geïmponeerd raakte door de prestaties van Keino. Henry Rono: „Op school deed ik aan voetbal en volleybal. Ik hield me altijd wel voor later te gaan hardlopen. Zo’n zeven jaar geleden hoorde ik toevallig dat Keino aan wedstrijden zou meedoen bij ons in de buurt. Ik had hem nog nooit gezien en dus was dit een goede kans voor mij. Ik heb niet met hem kunnen praten. Ik heb alleen maar gekeken. Vanaf dat moment was ik hardloper”. 13.12.8 Dick Quax (Nzl) 13.08.4 Henry Rono 10.000 meter: 28.15.6 Ron Clarke 27.39.4 Ron Clarke 27.38.4 Lasse Viren 27.30.8 Dave Bedford (Gbr) 27.30.47 Samson Kimombwa (Ken) 27.22.46 Henry Rono 3.000 meter steeple: Ben Jipcho (Ken) Ben Jipcho Anders Garderud (Zwe) Anders Garderud Anders Garderud Henry Rono De renners vlogen als in een wind vlaag voorbij. Monsieur de burgemeester I en zijn mensen ontdekten nauwelijks de gele trui van Eddy Merckx. Het dagje Tour was voorbij. Ik heb de nazorg in het dorp niet mee kunnen maken. Ik zat zelf I al weer tussen de wielen, achter de gele, de groene, de witte en de bollekestrui I aan. Achter de vedetten en de waterdra gers. Achter Jan Janssen, twee jaar eer- der Tourwinnaar en nu een kansloze. Een Janssen die al het werk in de achter hoede van het peloton voor het eerst meemaakte, hetgeen hem deed zeggen: lend gloeiend peertje ontdekten we naast een bed, waarvan de lakens van onbestemde kleur waren, een tafel met lampetkan. Het buitenleven dus, waar over zovele milieubewuste stadse bur gers begerig praten op hun feestjes, ten voeten uit. Het toilet bleek onvindbaar. Trouwens, er bleken meer soorten bees ten in dat complex te leven dan de kip pen, varkens en wat gehoornd vee. Het bed bleek een bedrijvig centrum van springend gedierte te zijn. Aldus raakten wij vroeg uit de veren. Maar goed ook, want het hele dorp barst te van de energie, 's Lands wijs, ’s lands eer. De laatste hand werd gelegd aan een erepodium voor de fanfare en monsieur Le Maire, de burgemeester. Mannen met grote ladders kropen af en aan tegen de puien van de huizen, zoals wij vanachter het wat wazige raam konden waarne men. Wij zaten dat was meegenomen aan een stevig ontbijt. Of wij chocola demelk dan wel een glas wijn wilden? Wij wilden slechts een kop thee, hetgeen alom verwondering opwekte bij de man- 19-06-73 27- 06-73 25-06-75 01-07-75 28- 07-76 14-05-78 ermoeienissen van die avond. De naaltijd is zojuist verorberd. Alleen het lessert staat nog te wachten. Het toetje, s met aardbeien, krijgt echter niet de andacht die het verdient. De interesse »an de heren hardlopers gaat veel meer uit taar de televisie in een hoek van de setzaal. Terwijl het ijs op de tafels staat te smelten zendt de Noorse televisie beelden ait van de Bislet Games. Het grootste deel van de jaarlijkse atletiekwedstrijden in het teroemde stadion, dat vooral bij de schaatsliefhebbers bekendheid geniet, wordt zeer kort samengevat. De Noorse tegenhanger van Studio Sport maakt echter terecht een uitzondering voor de 3000 meter. Onder de toeschouwers heerst een bijna angstige stilte. Nick Rose, de Britse specialist op de 3 en de 5 kilometer is de eerste, die de stilte doorbreekt en verzucht: „Het is werkelijk ongelooflijk. Ik denk niet dat er een tweede tot zoiets in staat is. Hij is gewoon veel te sterk voor ons. Het was die avond laat geworden in Mourenx-Ville-Nouvelle. Een in die Zuidfranse streken traditionele storm had de telefoonlijnen voor een stevige wijl onbruikbaar gemaakt. Ik had dus nogal enige tijd moeten wachten om het vaderland toen, in 1970 te melden, dat Joop Zoetemelk definitief als de dauphin, de kroonprins van het hoogge bergte, was erkend. In zijn eerste jaar als Tourrenner had „Lait douce" het krasse staaltje uitgehaald om zich de tweede plaats in het algemeen klassement toe te eigenen achter de toen nog autoritair sterk fietsende Merckx. De blozende no viet uit Rijpwetering had Frankrijks lieveling Poupou van zijn vast tweede plaats beroofd. Frankrijk huilde. Neder land juichte. Omdat in die Tour, waarin Jan Janssen voor het laatst meebolde in de karavaan van Lévitan, deel uitma kend van de „duiven”, de geklopten, een nieuwe belofte naar voren was gescho ven. De Tour 1970: „requiem” voor Jans sen, hallelujah voor Zoetemelk. Maar goed, toen ik dat aanmerkelijk uitgebreider uiteraard doorgeseind had naar Nederland; ik enige sigaren op de gebruikelijke wijze had toegespeeld aan de technische baas van de PTT- Tour-équipe; het geronk van de Italiaan se, op mini-scooters langs de tafels ma noeuvrerende, koeriers in de perszaal was bestorven en de telefoonkabels al weer werden opgerold, tóén dan konden we gaan denken aan maaltijd en bed. Slechts denken. Als verslaggever ben je in de kleine aankomstplaatsen van de Tour wat de koteUene betreft aan de hand der góden Dat hardlopen deed Henry Rono aan vankelijk geheel op eigen houtje. Hij sprak wel eens met andere atleten over training maar een echte trainer had hij niet. „Ik was me erg snel bewust, dat je niet zo maar een goede atleet wordt. Ik ben heel voorzichtig begonnen. Niet te veel ineens. Om meer kracht te krijgen ben ik op een gegeven moment begonnen met de steeple chase”. Om echter te worden toegelaten tot de Amerikaanse Universiteit moet je als bui tenlander niet zelden meer in je mars hebben dan alleen maar de wil om hard te studeren. De nodige kwaliteiten op sport- bedrif^ebied vormen vaak een bijzonder aan trekkelijke springplank. Die aanloop had Henry Rono zonder- ZCTpl neer: hij deed aan atletiek. De koppeling 1 ieniaan - hardlopen is al jaren een gouden -halkwijk. combinatie en vandaar dat John Chaplin, de atletiekcoach van WSU, hem graag wil- irrv de toevoegen aan zijn ploeg, die toen al een Jljrta paar Kenianen rijk was. Onder leiding van John Chaplin heeft Henry Rono Kipwambok (letterlijke verta ling: geboren toen de geiten naar huis werden gedreven) zich in zeer korte tijd opgewerkt naar de absolute wereldtop. Maar dat is natuurlijk niet alleen de ver dienste van Chaplin. Henry Rono is een natuurtalent. Hij is afkomstig uit de Nandi (Heuvelen) in de Rift Vallei niet ver van Nairobi, de hoofdstad van Kenia. De stam van de Nandi’s, onmiskenbaar te herkennen aan het gemis van de twee onder-voortanden, die om rituele' redenen zijn verwijderd, heeft al een fors aantal grote atleten voort gebracht. Kipchoge Keino, de Olympisch kampioen van Mexico op de 5000 meter en in München eerste op de 3000 meter met hindernissen, is wellicht de beroemdste. Kipchoge Keino heeft destijds de aanzet nen, die af en toe binnen wipten. De ereboog aan het begin van het dorp kreeg de laatste liefderijke hand van afwerking. Groen, zo gekapt in de berg bossen, gelardeerd met de kleuren van uit de berm geplukte bloemen. En na tuurlijk het bord van „welkom". De fan fare daverde de hoofdstraat van het dorp binnen. De tricolores wapperden breeduit. De Tour kon komen. s De eerste wagens uit het Tour- gebeuren meldden zich aarzelend. Man nen slaperig en mag men aannemen met een forse kater achter de raampjes. De kinderen van het dorp zwaaiden met vlaggetjes en riepen. De mannen gaven weinig tekens van leven. In de verte kwam een grommend geluid naderbij. De koster van het dorp haastte zich naar het klokketouw. Gebeier. De fanfare zet te zich schrap. Het grommend geluid nam toe in vele decibels. Bestelwagens, volgekalkt met kreten en namen, scheur den het dorp binnen; stopten; scheidden mannen af, die driftig petjes én overjari ge bladen begonnen aan te prijzen. Gen darmes op loeiende motoren; andere mo toren met duivelskunstenaars in en op het zadel, vreemdsoortige produkten vertegenwoordigend. Auto’s met Miche- linmannetjes, die amper bewogen, om dat de slaap ook daar nauwelijks uit de ogen verdwenen was. En tenslotte na derde dan de echte reclame-karavaan, met veel getoeter, flarden muziek, har- monicaspeelsters, vlaggetjes, beweeg en gedoe. Het drama zat in de lucht. De dorpe lingen, menend, dat niets ter wereld ho ger kon reiken dan hun met hooi opge taste karren, hadden de ereboog op die Het is dinsdagavond 27 juni. In een «staurant, ergens in Oslo, zit een groep Het was de vierde keer in twee en een halve maand dat Rono een wereldrecord naar de geschiedenis verwees. Eerder deed hij dat met de tijden van Dick Quax (5000 meter), Anders Garderud (3000 meter steeple case) en zijn landgenoot Samson Kimombwa (100 meter). In precies 81 dagen heeft Henry Rono Kipwambok, zoals zijn naam volledig luidt, zich geschaard tussen de allergrootsten, die de atletiek ooit heeft gekend. Het kan nu al bijna niet anders meer of Henry Rono zal even beroemd de geschiedenis ingaan als een Paavo Nurmi, een Emil Zatopek, een superatleet, die net als „De Vliegende Fin” en „De Locomotief” wel spoedig een legendarische bijnaam zal krijgen. En daarmee heeft Nick Rose stof aangedragen voor een levendige discussie. Onderwerp van gesprek: Henry Rono, de Keniaan, die enkele uren eerder het wereldrecord op de 3000 meter van de Engelsman Brendan Foster heeft verbeterd en gebracht heeft op 7 minuten en 32,1 seconden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27