Leonardo da Vinei als ontwerper van wapentuig s Commercie: tweede plaats interessanter T?:’ >T Bob Spaak kiest voor veiligste weg Voordelen door Klaas Pieter Rieksen MARK VANLOMBEEK EN LOUIS DE PELSMAKKE» OPVOLGERS VAN FRED DE BRUYNE BIJ BRT Ervaring Prima sfeer 28 I om ?.O5. Wanneer Leonardo da Vinei in onze tijd had geleefd, dan had hij hoogst waarschijnlijk de neutronenbom uitge vonden. Want de schilder van de wereldberoemde Mona Lisa was min der vredelievend dan de legendari sche glimlach van zijn meesterwerk doet vermoeden. In feite was Leonar do een krijgslustig manneke. Hij ging daar ook prat op. Bij graven en herto gen prees hij zichzelf aan als ontwer per van het meest vernuftige wapen tuig. e ijf V., im Voetballen en wielrennen zijn twee sporten die zeker de Belgen en de Nederlanders tot de verbeelding spreken. Nederland had zijn Johan Cruyff en onze zuiderburen kenden hun Eddy Merckx. Bij het afgelopen wereldkampioenschap voetballen in Argentinië besteedde de vaderlandse televisie zeer veel aandacht aan de verrichtingen aan het Oranje-team (zonder Cruyff), terwijl de BRT (Belgische Radio en Televisie) minimaal actuele aandacht besteedde aan al het voetbalge weld in het land van dictator Videla. Met de televisieuitzendingen rond de Tour de France (zonder Eddy Merckx) zijn de rollen omgekeerd. De NOS heeft iedere dag om 18.15 uur een samenvatting van de die dag verreden etappe, terwijl de BRT directe reportages verzorgt, die meestal een uur duren. Tweede opvallende feit is, dat de NOS in vroegere jaren twee man voor de tv de Tour in stuurde (Fred Racké en Jean Nelissen). De Belgen daarentegen hadden tot dit jaar één man (ex-wielrenner Fred de Bruyne) als tv-commentator in de grootste wielerkoers ter wereld, terwijl de BRT dit jaar twee man (Louis de Pelsmaeker en Mark Vanlombeek) op pad stuurde om de verrichtin gen in de Tour bij te houden voor de kijkers in België en natuurlijk de wielrenliefhebbers in Nederland die in staat zijn de BRT op hun scherm te toveren. In Belgische ogen blijft NOS met Tour in gebreke jenschap- Parachute (omstreeks 1485) 0 M. J. E. r M HOLLA ve ideeën te funktie nhuis mei food- als aat leden secundai- en. a bel dan mevrou» rwijk. Er bestaat nog een „sollicitatiebrief” van Da Vinei aan een Milanese hertog. Hij schrijft daarin dat hij slimmer is dan alle andere uitvinders van wapentuig en somt een aantal van zijn krijgskundige ontwerpen op: bruggen, ladders en loop gangen voor belegeringen, speciale mor tieren met rookgordijnen, slagschepen, manieren om onderaardse vluchtgangen te graven, strijdwagens, kanonnen, kata pulten en tal van andere doeltreffende schiettoestellen. Pas op de tiende plaats meldt hij ook in vredestijd zijn mannetje te staan: als architect en waterbouwkun dig ingenieur. Als krijgskundig ingenieur diende Da Vinei gedurende zijn leven (1452-1519) vijf verschillende heren. Hij maakte dankbaar gebruik van de oorlogen die midden-Italië teisterden en de behoefte van de legeraanvoerders aan technisch vernuft. Zijn kunstzinnige aspiraties kwamen slechts op de tweede plaats. Het wordt veel te veel overdreven. Als een renner twee kilometers voor de finish zijn eten en drinken weg gooit, dan weten onze kijkers nu zo Door paarden aangedreven pantser wagens, strijdwagens met medogenloos om zich heen maaiende zeisen, reusachti ge, zichzelf spannende kruisbogen, meer- loops geweren en stoomkanonnen: alle maal vernuftige ideeën die in het boek zijn terug te vinden. De aanvankelijke glimlach die opkomt bij het aanschou wen van Leonardo’s tekeningen besterft al snel, zodra je je realiseert welke bloed baden met deze uitvindingen kunnen worden aangericht. Het meest tot de verbeelding sprekend zijn de hoofdstukken over wapens en luchtvaart, maar ook de talloze tekenin gen van ingenieuze constructies om be- Vijfenzeventig jaar geleden werd de eerste Tour de France verreden wegingen over te brengen verraden Da Vinci’s onvermoeibare ijver om de hem bekende technieken te verfijnen. Met en kele studies van natuur en architectuur van de hand van de veelzijdige meester uit de renaissance wordt het boek beslo ten. Even gedurfd als de ideeën van Leo nardo destijds geweest zijn, is de fantasie „Voor de media is de tijd waarin de Tour wordt verreden meestal kom kommertijd. Ze besteden er dus re latief veel aandacht aan. Het is va- kantietijd en van het publiek is er dus ook veel belangstelling voor het gebeuren. Daarbij komt natuurlijk ook nog dat het een avontuurlijk geheel is. En in deze tijd dat roman tiek nauwelijks meer een rol speelt, is dat avontuurlijke erg belangrijk, dat spreekt de mensen enorm aan. En dan heb je de commercie natuur lijk nog, de tv die dat brengt. Als de televisie geen beelden van de Tour de France meer zou brengen, dan zou het veel moeilijker worden om i in ..ij.. i i i i i i hw w i i i i i als op andere gebieden zijn de meeste van Da Vinci’s krijgskundige uitvindin gen in het idee-stadium blijven steken. en dit jaar is de vijfenzestigste afle vering van dit wielerspektakel. Je zou zo gaan denken dat het sport evenement aan zijn pensioen toe is. Mark Vanlombeek tekent de voor delen, waarvan de Tour geniet. iort-expof se die s en goed inma- lende efak- jaan- bezit ieder een cien van Impe kapot zit, dan kunnen wij toch niet vertellen dat het prima met hem gaat, dat hij een uitsteken de kans heeft om te winnen. Dat kan toch niet?”. Mark meent: „We doen het waar schijnlijk bewust anders dan De Bruyne. Hij reed als het ware mee op de fiets. Rik van Looy (ook ex- wielrenner) zei tegen ons: jullie heb ben pluspunten die Fred de Bruyne niet had en Fred had pluspunten die jullie niet hebben. Nou, dat vond ik een aardige voorstelling van de za ken, daar komt het wel zo’n beetje op neer dat wij als niet-eoereurs de technische aspecten niet zo goed als De Bruyne zouden kunnen vol gen, ach, ik geloof daar niet zo in. In tegenstelling tot Louis de Pels- maeker (hij debuteerde al in 1967 voor de Belgische tv) heeft Mark Vanlombeek nauwelijks ervaring met het tv-werk en hij is het dan ook, die de meeste druk voelt, nu hij samen met Louis als opvolgers van de legendarische Fred de Bruyne gezien moet worden. De Bruyne, een Naast ontwerper van wapentuig was Da Vinei ook een rusteloos zoeker naar het geheim van het vliegen. Hij tekende vleugelconstructies waarmee de mens zich op spierkracht door het zwerk zou moeten bewegen. Stuk voor stuk origine le ontwerpen, die een forse kennis van de aërodynamica verraden, maar net te wei nig om tot de kern van het probleem door te dringen. De samensteller van het boek, Charles Gibbs-Smith, weet haarfijn uit te leggen hoe dat komt. Hij is dan ook hoogleraar in de 'geschiedenis van de luchtvaart. die Rudy Kousbroek ontvouwt in zijn voorwoord. Hij schildert Da Vinei daarin af als een tijdreiziger: iemand uit onze eeuw die door de tijd reizend in de re naissance terecht gekomen is. Dat zou verklaren waarom zo veel van Leonar do’s schetsen treffende gelijkenis verto nen met hedendaagse machines. Dat zou ook verklaren waarom Da Vinei de Pas honderden jaren later werden appa raten in produktie genomen, die vaak sterke gelijkenis vertonen met de won derlijke ontwerpen. Ss,, deze koers op de weg te krijgen, dan zouden bepaalde sponsors zich wel terugtrekken”. Hij vervolgt: „Het is vaak belang- rijker om tweede te worden in een etappe. Als nummer één wordt geïn terviewd dan staat nummer twee meestal te wachten totdat hij zijn woordje kan doen. Maar intussen staat hij dan ook wel bij de intervie wer én in beeld. Langer dan degene die als eerste aankwam omdat die verdwijnt na het interview. Het aan tal seconden dat nummer twee (met shirtreclame en al) in beeld is tikt maar door en een etappe-overwin- ning zal de sponsor dan een zorg zijn. Er moet tenslotte reclame wor den gemaakt.” Louis: „De televisie heeft de rol van de reclamekaravaan gewoon overgenomen. Dat is belangrijk voor het voortbestaan van de Tour. merkwaardige gewoonte had om in spie gelschrift te schrijven. Zijn tijdreis heeft hem immers „door de spiegel” doen gaan. „De uitvindingen van Leonardo da Vinei” is uitgegeven door De Haan in Haarlem. De prijs is tot 1 augustus 19.50, daarna 27,50. De Zeiswagen van Da Vinei Op de bovenste tekening trekken twee paarden een wagen waarvan de wielen een lantaamrad aandrijven met vier enorme zeisen als helikopterbladen erop gemonteerd Op de onderste tekening drijft een soortgelijk lantaarnblad een aantal kleinere lemetten rond de wagen en dit rad drijft eveneens een enorme as met kroonwielen aan die weer vier grote zeisen voor de paarden aandrijft Leonardo zag wel In dat deze schrikwekkende wapens waarschijnlijk evenveel mede- als tegenstanders zouden doden De voornaamste reden van de NOS om geen rechtstreekse repor tage van de Tour de France te verzorgen is het feit dat het iedere dag weer een vraag is hoe laat de beelden binnenkomen. Bob Spaak: ,4e zit soms uren te wach ten totdat die beelden er zijn en als je een uitzending aankondigt dan verwachten de kijkers ook dat je wat gaat uitzenden. Maar omdat dat dus bijna onmogelijk is, en om tientallen telefoontjes per dag te ontkomen hebben we besloten om elke avond een sa menvatting te geven. Daarbij komt ook nog dat de kwaliteit van de beelden vaak zeer slecht is. We kiezen dus voor de veiligste weg en op deze manier kost het ons ook niet zoveel zendtijd”. Over het feit dat alleen Fred Racké de Tour is ingestuurd meent Spaak: „Jean Nelissen wou eens een jaartje afhaken. En ik moet zeggen, het is makkelijk voor één man te doen, vooral ook omdat interviews met de renners vlak na het einde van een etappe zijn verboden door meneer Levi tan. De hele toestand bij de Tour de France staat me eigenlijk niet aan. Je mag alleen maar geld ge ven en dan moet je maar afwach ten wat je ervoor terugkrijgt. Zo is de manier van handelen van meneer Lévitan nou eenmaal. Het begint me allemaal wat tegen de borst te stuiten”. Geen wonder dat in „De uitvindingen van Leonardo da Vinei” veel aandacht wordt besteed aan Leonardo’s krijgskun dige ontwerpen. De meest fantastische ideeën werden door de meester op papier gekrabbeld in een vlugge schets, of uitge werkt in een meer gedetailleerde teke ning. In de meeste gevallen is het waar schijnlijk bij tekeningen gebleven. Net En zo is er een beetje een vreemde situatie ontstaan. Natuurlijk, geef de BRT eens ongelijk om aan een evenement waar de Belgische voet balploeg niet aan deelneemt, niet veel aandacht te besteden. Maar de NOS, geeft die de wielerfanaten in ons land wel waar ze recht op heb ben? Mark Vanlombeek en Louis de Pelsmaeker zijn van mening dat de Nederlandse liefhebbers van de Tour de France duidelijk te kort wordt gedaan. Louis zegt: „Als je een uur slechte tv ontvangt dan kan je daar natuurlijk maar beter een kwartier van uitzenden. Maar als je een Kuiper en een Zoetemelk in de koers hebt, dan moet je natuurlijk de actualiteit laten prevaleren. Dan moet je rechtstreekse uitzendingen doen, dan maakt het niet uit of je slechte beelden hebt, je volgt de ac tualiteit.” Mark Vanlombeek vult hem aan: „De laatste jaren, toen voor België onder meer Merckx in de koers was, lag het voor de hand dat de BRT met rechtstreekse beelden van de Tour de France op het scherm kwam. Maar als België weer in een mindere periode van de wielrennerij komt, zitten wij over twee jaar waarschijn lijk ook niet meer met z’n tweeën in de Tour en zendt de BRT misschien ook geen rechtstreekse beelden meer uit. Het gaat gewoon om de actualiteit”. fameus wielrenner die zelf meerde re malen Tour de France-deelnemer was en na zijn loopbaan als coureur voor de BRT verslagen ging maken, is op een wat vreemde wijze van het scherm verdwenen. Al jaren ver maakte hij het volk met zijn zeer deskundige commentaren en plotse ling moest Fred de Bruyne in het bezit zijn van een diploma, dat hij niet bezat. De Bruyne hield de eer aan zich zelf en verliet de BRT vroegtijdig om ploegleider te wor den van Flandria (met als voor naamste strijders Michel Pollentier en Freddy Maertens in de Tour). De ex-tv-commentator niet achter, maar voor de camera. Het kan ver keren, ook bij de wielersport. Over het opvolgen van een natio naal Belgisch fenomeen zegt Mark Vanlombeek: „Ik heb het me steeds afgevraagd, of ik het wel zou kun nen. Maar Fred heeft me eigenlijk enorm geholpen. Als ik iemand no dig heb, die ik nog niet ken, dan introduceert hij me. De sfeer tussen ons en De Bruyne is prima”. Louis vult hem aan: „Kijk, het opvolgen van Fred was voor ons natuurlijk een enorme impuls om het extra goed te doen. We hebben dan ook de geruststelling dat Fred is gegaan zonder dat wij daar mee te maken hadden. Wij doen het nou met z’n tweeën omdat het alleen nauwelijks te doen is. Niet omdat Fred voor twee man tegelijk werkte. Natuurlijk, hij heeft gezwoegd, maar wilde altijd alleen werken, ac cepteerde nooit hulp”. Jullie becommentariëren het ge beuren in de Tour de France alle maal wat afstandelijker. Louis: „Wat er op het scherm ge beurt moet je niet proberen anders te maken. Als Pollentier van voren zit, kan je als reporter niet zeggen: „Pollentier, nu kan je winnen, ga door, kom op jongen”. Nee, we moe ten gewoon vaststellen wat hij doet, dat aan de kijker vertellen. Als Lu- onderhand wel wat ze te wachten staat. Dat hoef ik ze toch niet meer te vertellen”. De reacties in België op de vervan ging van Fred de Bruyne bleven uit. Toen het vertrek van de ex- wielrenner werd aangekondigd kwam er een storm van protest, maar toen de zaak niet meer te ke ren leek, werd ook dat minder en konden De Pelsmaeker en Vanlom beek rustig aan het werk. Mark en Louis merken op: „Onze baas heeft gezegd dat het hem verbaasd heeft, dat ons optreden geen reacties heeft opgeleverd. Nou, als de men sen dat horen, zal het alsnog wel gebeuren”. .n i M Daarbij komt ook nog, dat de ren ners zelf graag meedoen. Zolang er renners blijven, die één etappeover- winning in de Tour de France be- langrijker vinden dan het winnen van de Waalse Pijl. Ja dan blijft zo'n cirus doorgaan”. Tour-directeur Felix Lévitan heeft de organisatoren van de Pro loog in Leiden dit jaar een aardige kool gestoofd door de rit over ruim vijf kilometer door de slechte weers omstandigheden niet mee te laten tellen voor de uiteindelijke eind rangschikking. Maar ook de tv- mensen zaten met die beslissing da nig in hun maag. Louis de Pelsmae ker daarover: „Meneer Lévitan heeft ons gewoon een uur reclame aangesmeerd. Als de oranisatie vlak voor de start zegt dat de sport niet meer meetelt, ja, dan kunnen wij op zo’n korte termijn natuurlijk geen beslissing nemen. We hebben er met z’n tweeën nog over gepraat om geen uitzending te doen. Het was puur reclame. De echte sportlief hebber zal die Proloog dan ook nau welijks hebben kunnen waarderen, maar de man in het café, die heeft alle renners goed kunnen zien. Die heeft zijn favoriet prima in beeld gehad. Die is tevreden”. Praten over de Tour de France is ook praten over een winnaar. De beide Belgen snappen niet, waarom de NOS relatief gezien zo weining aandacht aan de Tour de France besteedt, vooral ook vanwege de Hollandse deelnemers, die toch bes te kansen hebben. Mark en Louis houden het beiden op Hennie Kuiper. Louis: „Kuiper wint als de ploeg van Peter Post laat zien dat ze voor de kopman wil rij den. Dan is er geen vuiltje aan de lucht”. Fred de Bruyne Felix Lévitan Fred Racké WW Louis de Pelsmaecker en Mark Vanlombeek (links) V," Pollentier IA /A m J ffif 1 E» HZ?

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29