Dammen Schaken Bridge r Filatelie □■u •o° s o o o o o o w a o o 1 I M 1 F I A A A I A A A 4 I A A A A PM' i. M.' «1 O O A O A O O Hl =3 3 N z 4> toren /vets- deel om- n in - de jrden kking rifte- eels- g N 4-0 z 1 Brasil 78 7,50 i'lK) s POsIAROMANA O w 4 20c i PPR Xlewcel 1 FRANK TEER j Ljubojevic Hübner E. SPANJAARD 1852) en 70 A J 4* K J. F. HEYMANS T. SCHIPPERHEIJN Hübner (aan zet) A Aan de buitenkant stonden bezoekers en oppassers aan de binnenkant. Wat een vreemde vertoning! Wat was er toch aan de hand? Nou, dat was heel eenvoudig: de sleutel was verdwenen! Hij lag vanmorgen niet op z’n plaatsje onder de derde van de zwarte stenen. Triomf van de overmacht op de witte velden. SPANJE. Vijfhonderd jaar geleden werd de stad Las Palmas op Gran Canaria, een van de Canarische Eilan den, gesticht. Ter herdenking hiervan werden drie zegels in omloop gebracht: 3 Pta. oude kaart van de stad, 5 Pta. kluis van Columbus en 12 Pta. gezicht op Las Palmas in de 16 eeuw. De opgave is: wit speelt en wint. In de stand van het 2e diagram is zwart aan zet; de vraag aan u is: wie staat er beter?, wat is het resultaat als beiden goed spelen, en Wit: 28, 31, 32, 33, 34, 35, 38, 41, 42, 44, 48. Zwart: 1, 8, 9, 10, 11, 18, 19, 20, 23, 24, 26. populair geweest, later werd dat echter 9. 23-28. Maar hierover in de komende maanden meer. hoe gaat het dan? Deze analyse-opgave is het belangrijkste; als u die goed instuurt maakt u kans op een van de drie boeken- bonnen die als prijzen beschikbaar zijn; als u ook het probleem oplost heeft u wel wat meer kans op een prijs. Inzendingen moeten voor 1 augustus binnen zijn, zodat u ruim 3 weken de tijd heeft. Onderstaand spel vormt een levende il lustratie van de stelling dat u nooit moet wanhopen wanneer u in de verdediging tegen een hoge kleurmanche beschikt over drie vaste slagen, zonder enig uitzicht op een vierde. GROOT-BRITTANNIË. Verschillen de Engelse paardenrassen worden voorgesteld op een serie van vier ze gels die door Patrick Oxenham werden ontworpen: 9 p. Shire-Paard, 10‘A p. Shetlandse Pony, 11 p. Merlyn Cym- reig Welsh Pony en 13 p. Volbloed Engels Paard. De eerste dag van uitgif te was 5 juli, (afbeelding) bleem van de WK. De waarden zijn: 0.55, 1.00, 1.50, 2.15, 3.40, 4.80,10 en 10 L. Het laatste velletje is ongetand. De zegels werden door Popescu Aurel ont worpen (afbeelding). Vandaag treft u hier een gemengde ru briek aan, bestaande uit wat aankondigin gen wat U zoal de komende maanden kunt verwachten, en een prijsvraag, die bestaat uit het oplossen van een probleem en het analyseren van een stand. Hoewel men in het algemeen meestal nationaal en inter nationaal damnieuws in deze rubriek ziet, kan men in de toekomst ook af en toe een regionale aflevering aantreffen. Voorlopig wordt één keer in de twee maanden een rubriek geplaatst met nieuws uit de Zaan streek en uit Kennemerland. Dit betekent wel dat van de lezers verwacht wordt dat als ze iets interessants tegenkomen, waar van ze vinden dat het misschien wel in de rubriek zou passen (bijvoorbeeld uit on derlinge competities, achttalwedstrijden of district), ze dat dan aan de redactie toesturen, waarna ik voor de rubriek een keuze zal maken uit het ingezonden mate riaal. Het adres: Damiate Pers t.a.v Erbij redactie, Postbus 507, Haarlem. Nu de zomer voor de deur staat, zal ook het nationale en internationale dammen op een laag pitje staan. Een van de dingen die U de komende maanden in de rubriek zult aantreffen is daarom „theorie”. Hier moet u niet te erg van schrikken; mijn bedoeling is om een „moderne opening” een beetje systematisch te bespreken, zo dat meer dammers van deze interessante openingen op de hoogte komen en ook dergelijke partijen kunnen gaan spelen. Als U de rubrieken over deze opening bewaart heeft U na afloop een redelijk overzicht van de ontwikkeling van de ope ning en het hoe en waarom van allerlei varianten. De opening waar ik deze zomer aandacht aan wil besteden is de in dam- mersjargon 33-29, 17-22 genoemde ope ning. Hiermee wordt bedoeld de opening die begint met de zetten; 1. 33-29 17-22, 2. 39-33 11-17, 3.44-39 6-11,4. 50-44 1-6,5. 31-26 16-21, 6. 32-28 19-23, 7. 28x19 14x23, 8 35-30 10-14, 9. 30-24 (zie diagram 1). Voor 1971 werd deze opening ook wel eens gespeeld en door zwart met 14-19 vervolgd. In een partij Sijbrands-Korchov liet Sijbrands echter zien dat 14-19 erg slecht is en sindsdien is de ontwikkeling van deze opening in een stroomversnelling geraakt; eerst is enige tijd de zet 21-27 7, Het derde onderwerp voor deze rubriek is de prijsvraag. U moet daarvoor probe ren de stand van diagram 2 te analyseren (uit een partij die vorige week in de ru briek stond), en het probleem op te lossen waarvan de stand in cijfers de volgende is: Ljubojevic (aan zet) BRAZILIË. Als propaganda voor de bescherming van de Braziliaanse die renwereld werden op 5 juni drie zegels uitgegeven met voorstellingen van ver schillende zangvogels: 7.50 Saffraan- vink (Sicalis flaveola), 8.50 Halsband- cotinga (Cotinga maculata) en $9.50 Veelkleurige Tangara (Tangara fastu- osa. De zegels werden door Raul Perei ra ontworpen (afbeelding). BRITSE KROONKOLINIËN. Op 2 juni kwamen de overige series tot uit gifte van de reeks ter herinnering aan de kroning van Koningin Elizabeth II 25 jaar geleden. Zoals reeds eerder gemeld (in de rubriek „Filatelie”, van 20 mei 1978) geschiedde dit in de vorm van miniatuurvelletjes: Ascension, 25 p. (Leeuw van Engeland en Soepschild- pad); Brits Antarctica, 25 p. (Zwarte Stier van Clarence en Keizerspinguin); Britse Virgin-Eilanden, 50 c. (Valk van de Platagenets en Leguaan); Cayman- Eilanden, 30 c. (Yale van Beaufort en Schreeuwuil); Falkland-Eilanden, 25 p. (Rode Draak van Wales en Hoornlo- ze Ram); Nieuwe Hebriden, 40 FNH (Witte Paard van Hanover en Gallische Haan); St. Christopher-Nevis- Anguilla, 1 (Valk van Edward Hl en Pelikaan); St. Helena, 25 p. (Zwarte Draak van Ulster en Zeeleeuw); Swazi land, 25 c.' (Leeuw van de Koningin en Olifant) en Zuid-Georgiè, 25 p. (Panter van Henry VI en Zeebeer). Het velletje van de Nieuwe Hebriden werd ook met Franse tekst uitgegeven. JERSEY. Ter herinnering aan de kroning van Koningin Elizabeth II van Engeland werden op 26 juni twee ze gels verkrijgbaar gesteld. De eerste waarde, 8 p., heeft tevens betrekking op het bezoek van het koninklijk paar aan Jersey; getoond worden de medail- lonafdrukken van de portretten van Elizabeth en Philip. De tweede waar de, 25 p., geeft twee zilverkeuren weer met portretten van de koningin. fraai stukoffer, dat zwart na 78) Td8xd2, 79) De3xd2! niet mag aanne men. Zie 79) Kf7: 80) Lc5: Lc5:, 81) Dd7t en snel mat met Tflt of Le6+ of 80) Th3: 81) Dd7+ benevens De6+ Td7+, 79) Pc5xe4. Laatste tactisch grapje. 80) Dd2-d8 Dh8-g7, 81) Tdl-d7 Pb4-c6, 82) Pf7-h6+ of Kh8, 83) Tg7: Pd8: 84) Tg8+ met stukwinst. 83) Lh3-e6t Kg8- h8, 84) g5xh6 Pc6xd8, 85) Td7xd8 en 1-0. Robert Hübner, een interessant man, en zulks niet uitsluitend omdat hij de sterkste schaker is van Duitsland en de hoogste Elo-rating van West-Europa bezit. Lieden die het weten kunnen zeggen dat hij een genie is en wat daarvan ook zij, er zijn vele argumenten voor aan te voeren. Zo promo veerde hij summa cum laude (de hoogste onderscheiding) aan de universiteit van Keulen op een grotendeels in het Grieks geschreven proefschrift over oude papy rusrollen, maar daarnaast beheerst hij al lerlei andere talen, ook het Nederlands. In zijn boekenkast prijkt o.a. .„Nooit meer slapen” van Hermans. Zijn hobby op dit ogenblik is? Neen, niet het schaken, maar het bestuderen van het Laps, de taal van de Laplanders. Het is net alsof hij uit een trance ontwaakt als dit onderwerp toevallig ter sprake komt. Zijn toonloze, ouwelijke, relativerende wijze j van praten verandert plotseling in een •enthousiaste betoogtrant en hij gaat a.h.w. J college geven voor een groep studenten, I die speciaal in het Laps geï nteresseerd zijn. Details over 13 naamvallen, wonder lijke verbuigingen, lokale spraakgebrui ken e.d. worden geëtaleerd zoals een Fran se lekkerbek over culinaire geneugten kan spreken. Wanneer hij even betrokken mocht zijn bij het object van zijn colleges als lector aan de Keulse universiteit heeft zijn gehoor geen klagen. Hübner beziet ieder gespreksthema aan stonds principieel en vaak filosofisch. Kortsjnoi-Karpov? „Het tweekampensy steem is indertijd ingevoerd op aandrin gen van Fischer, die vreesde dat de moge lijkheid van conspiratie tussen de Russi sche spelers blijvend de pas zou afsnijden voor alle anderen. Maar het systeem deugt niet. Een maanden durende tweekamp te gen een-en-dezelfde tegenstander vergt te veel van de zenuwen. Vandaar die vreem de excessen als tussen Kortsjnoi en Spass ki. De wereldtitel moet bevochten worden in een méér-rondentoernooi tussen de tien sterks ten”. „Uw tragische nederlaag te Biel tegen Petrosian, die u dóódsimpel kon matzet- ten? De onverdiende nul had tot gevolg dat niet tot de wereldtweekampen door drong. Iedereen vond dat een drama”. De slingerapen en papegaaien zochten in de hoogste bomen. Op het laatst lieten de oppassers zowat alle dieren uit hun kooien komen. U zit zuid in tweede positie, kwetsbaar tegen niet-kwetsbaar, en hoort oost rechts van u openen met 1 Sch (vijfkaart). U volgt 2 KI, links komt 2 Ru, partner past en rechts wordt na enig nadenken 3 Ru gepro duceerd. U past nu natuurlijk en links wordt 4 Sch geboden, wat het eindcontract wordt. *5 3 2 *H V 8 A H V 10 7 4* B 5 4 H V B 7 4 A B 10 B 8 2 4» V 7 A 8 3 9 5 6 4 A H 10 9 4 3 10 9 7 6 4 3 2 9 6 3 8 6 2 DUITSLAND (DDR). Oudafrikaanse kunstschatten die aanwezig zijn in de Egyptische museums van Berlijn en Leipzig worden voorgesteld op een se rie van zes waarden, welke op 20 juni verkrijgbaar werd gesteld: 5 Pf. run- derfiguur van gebakken klei (le helft van het 2e millennium vóór onze jaar telling), 10 Pf. vrouwenkop (le helft 2e millennium v.o.j.), 20 Pf. gouden arm band (le eeuw v.o.j.), 25 Pf. gouden ringplaatje (le eeuw v.o.j.), 35 Pf. plaat j van een gouden zegelring (le eeuw v.o.j.) en 40 Pf. halsversiering van fay- ence en sierstenen (le eeuw v.o.j.). De zegels werden door Manfred Gott- schall ontworpen. Beroemde persoon- i lijkheden worden afgebeeld op een se rie van 7 zegels, die op 18 juli het licht zal zien: 5 Pf. Justus von Liebig, chemi- cus (1803-1873); 10 Pf. Joseph Dietzgen, j politicus (1828-1888); 15 Pf. Alfred Dö- blin, romanschrijver (1878-1957); 20 Pf. Dr. Hans Loch, politicus (1898-1960); 25 Pf. Theodor Brugsch, medicus (1878- Hij broedt in Noord-Europa en Noord- Amerika. Ook komt hij regelmatig voor I aan onze kusten, waar hij wel „zeezot” genoemd wordt. Dat zal wel komen, omdat ze van grote hoogte naar hun J J prooi in zee duiken en die vaak onder (Charadrius hiatica), 18 c. Granaat- keel-Kolibri (Lamprolaima rhami), 22 c. Zwartbuik-Fluiteend (Dendrocygna autumnalis), 40 c. Purper zwaluw (Progne subis), 1 Geelsnavel- Keerkringvogel (Phaeton lepturus) en $2 Amerikaanse Wulp (Numenius ame- ricanus). Bovendien verscheen nog een miniatuurvelletje met een zegel van $5 Amerikaanse Kleine zilverreiger (Egretta thule). Alle zegels dragen het embleem van het Wereld Natuur Fonds (afbeelding). ROEMENIË. Ter gelegenheid van het Wereldkampioenschap Voetbal 1978 in Argentinië zag een serie van zes waarden plus twee miniatuurvel letjes het licht. Zij geven verschillende spelmomenten weer, alsmede het em- en verkreeg een vrijwel gelijk spel. Het is duidelijk dat zwarts volgende zet het spel- beeld van toen geheel wijzigt. 16) a6-a5, 17) Dd4-e3 Db8-b7, 18) Pc3-e2 Ta- 8-d8, 19) Pe2-d4 e6-e5. Weer van essentië le betekenis. Wit krijgt het loperpaar en overwicht op de witte velden. Maar het duurt 6 uren vóór die factoren virulent worden! 20) Pd4xc6 Db7xc6, 21) f4-f5 Doel: een koningsaanval, in te leiden met h4 g3-g4-g5. Makkelijk gezegd, moeilijk gedaan. Dus wacht de krokodil 50 zetten! Na zwarts 71e zet was de stelling ontstaan van 72) g3-g4 Eindelijk deze principiële opmars. 72) g7-g5, 73) f5xg6 e.p. f7xg6, 74) g4-g5 h6xg5, 75) h4xg5 Df6-h8. Zwart hoopt op tegenspel langs de h-lijn, maar de beheersing van de witte velden (d7-e6-f7) door wit telt zwaarder. 76) Kh2-g2 Tb7-h7, 77) Pb5xd6 Th7-h5, 78) Pd6-f7! Een Het hek van de grote dierentuin was de hele dag al dicht. Geen mens kon er in of uit. 't Was gewoonweg geen gezicht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH „Een volkomen normaal voorval, inhae- rent aan het schaakspel”. Sponsoring? „Zeer nuttig ter bevorde ring van de creativiteit van de sterksten. Ik speel nu voor Porz (een voorstad van Keu len), die zeer goed betaalt. Dat geeft me de ruimte om rustig te werken aan een nieuw schaakboek. Daar ligt een deel van het manuscript”. Zo gaat het verder. Telkens een strikt persoonlijke, abstraherende en gepoin teerde visie van een ervaren man die het leven en vele facetten ervan beziet met een objectief oog. Hoe oud is deze wijsgeer met zijn zware baard wel niet? Even slikken: Ter illustratie een fragment van Hüb- ners partij tegen Ljubojevic (zwart) uit Bugojno. Na de openingsfase doet Hübner 50 zetten lang (corresponderend met ruim zes uren speeltijd!) „niets”. Voortreffelijke tactiek tegen de flitsende tacticus, die van verveling in slaap moet zijn gevallen tot dat De opening verliep als volgt: 1) Pgl-f3 c7-c5, 2) c2-c4 Pg8-f6, 3) g2-g3 b7- b6, 4) Lfl-g2 Lc8-b7, 5) 0-0 e7-e6, 6) Pbl-c3 a7-a6, 7) d2-d4 c5xd4, 8) Ddlxd4 d7-d6, 9) b2-b3 Pb8-d7, 10) Lcl-b2 Lf8-e7, 11) e2-e4 0-0, 12) h2-h3 Dd8-b8, 13) Pf3-d2 Lb7-c6, 14) a2-a4 Tf8-e8, 15) Kgl-f2 Le7-f8, 16) f2-f4 In de elfde ronde van Interpolis 1977 kwam tussen Hübner en Gligoric een iden tieke structuur op het bord. In het toer nooiboek wijdt Hübner er een diepgaande beschouwing aan, met veel zelfkritiek. Gli goric wist b6-b5 door te zetten om wits overwicht in ruimte wat te compenseren llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ U komt natuurlijk uit met KI A en de dummy komt op tafel. Partner speelt in slag 1 KI 2 (u speelt normale distributiesig- nalen) en de leider bekent. U probeert nu KI H; partner bekent, en de leider produ ceert KI V. Hoe nu te vervolgen: geen van beide tegenstanders heeft nog klaveren, en het is onmogelijk een oosthand te bedenken zon der Ha A. Een eventuele downslag zal dus uit de troefkleur moeten komen. Het is ook niet mogelijk een oosthand te bedenken zonder twee schoppenplaatjes, waaronder de heer, dus een troefslag voor de verdedi ging kan slechts op bijzondere wijze tot stand komen. Bijvoorbeeld door middel van een zogenaamde uppercut, d.w.z. als partner dermate hoog introeft, dat er een troefslag ontstaat die er van nature niet is door het gedwongen hoog overtroeven van de leider. Partner zal hiervoor tenminste over troef 9 plus een honneur moeten beschik ken, maar er is toch geen andere kans, dus u speelt hierop. U speelt klaveren in de dubbelrenonce en de leider troeft op tafel en gooit in zijn hand iets weg (wat hij weggooit is niet belangrijk). De leider speelt nu troef van tafel, waarop uw part ner de negen (het zichtbare bewijs dat de uppercut gaat lukken) produceert en de leider Sch B. U neemt met Sch A en speelt weer klaveren, deze keer in de triplerenon- ce. Partner troeft voor met Sch 10, de leider moet overtroeven met Sch V en zie: uw onbetekenende Sch 8 is een slag ge worden. Een kaart die u nooit had gedacht te zullen maken. Nog even ter informatie het gehele spel: 532 V H V 8 A H V 10 7 B 5 1963); 35 Pf. Friedrich Ludwig Jahn, pionier op gymnastisch gebied (1778- Pf. Albrecht von Graefe, oogarts (1828-1870). De ontwerper van de serie is Gerhard Stauf uit Leipzig (afbeelding). FINLAND. Met de voorstelling van het autobusverkeer op buitenwegen verscheen op 8 juni een zegel van 1.00 Mk. naar ontwerp van Torsten Ek strom. Ter herinnering aan de geboorte een eeuw geleden van een van de belan grijkste Finse dichters, Eino Leino (1878-1926), die ook op journalistiek gebied zijn sporen heeft verdiend, werd op 6 juli een zegel van 1.00 Mk. in omloop gebracht, ontworpen door Ee- va Oivo. De zegel toont het portret van de dichter, naar een foto uit 1925, als mede een adelaar boven de wolken (afbeelding). GILBERT-EILANDEN. De King Ge orge V-school keerde 25 jaar geleden terug naar Tarawa. Ter herinnering hieraan werden op 5 juni vier zegels in circulatie gebracht die deze terugkeer symbolisch weergeven: 10 c. drie vlie gende vogels, 20 c. de Gilbert-archipel en het school-embleem, 25 c. inlanders op de eilanden Abemama en Tarawa, en 45 c. de school op Abemama en op Tarawa. De zegels werden door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem op pa pier met watermerk CA gedrukt, (af beelding.) GRENADA-GRENADINES. Ont worpen door Jennifer Toombs kwam in juni een serie van zeven zegels met voorstellingen van vogels tot uitgifte: 5 c. Audubon’s Pijlstormvogel (Puffi- nus therminieri), 10 c. Bontbekplevier A 8 3 95 64 A H 10 9 4 3 S Jan-van-gent De oppassers en dieren zochten in de verste hoekjes en op ied’re plek. De olifant voelde zelfs met z’n slurf in het nijlpaard z’n grote bek. En buiten het hek stonden de mensen te mopperen en te klagen, zodat één van de oppassers steeds antwoord moest geven op de vragen: -Hé, doe dat hek eens open! -Nou, komt er nog wat van? -Mogen we er nog eens in? -We staan hier geen vliegen te vangen, man! En binnen het hek, wat een toestand! De dieren liepen door elkaar, terwijl die arme oppassers erbij stonden met de handen in hun haar. Totdateen heel klein muisje z’n pootje stak onder de vierde steen. En toen hij hem er onderuit trok, wat hing er aan z’n grote teen? Ja ja, daar was ie dan: de sleutel! Onder de vierde steen gelegd. En daar was toen binnen en buiten het hek het laatste woord nog niet over gezegd! ET. ÏW I MUOMI

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31