NEDERLAND HEEFT NOG WEL VEEL BEZWAREN g vermoord Bedrijfsleven krijgt 500 mln voor lastenverlichting Mislukte vlucht uit DDR Argentinië af in conferentie verdaagd Boliviaanse verkiezingen veranderen niets Aanhangers van Moezorewa Opening van Afrikaanse Geen verbreking betrekkingen België-Zaïre Ongerustheid >ver fusie Stevin-Volker achtergrond verinAnti-semitisme neemt cht om de e worden g de Belgi an Frank, rder drie rdenking Studies BESLUIT VAN KABINET: Premier Guinee-Bissau verongelukt Nieuwe Oostduitse vertegenwoordiger in Bondsrepubliek SOVJET-UNIE LANCEERT RUIMTESCHIP „Passend” 2 3 JULI 19 7 8 SATERDAG 8 BINNEN- EN BUITENLAND ‘komen ningen f ’oigens hei merken. Op Nederlands aandringen werd vastgelegd dat daarbij zo terstaat 0 |Odig wijzigingen kunnen worden aangebracht. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) einioinc BREMEN. Nederland heeft van alle EEG-landen de meeste ^’fundamentele bezwaren tegen het Frans-Duitse plan voor grotere de Neder monetaire samenwerking. Dat bleek op de Europese top van de negen verontrei egeringsleiders, die besloten het plan verder te bestuderen en uit te itenpr rsdode e wager pubïïkatiês van antisemitische geschrif ilgemene verkiezingen in zicht, niet vast- de Federatie Hout- en Bouwbonden Schellekens ten onverminderd doorgaan wordt nie- om het jood-zijn, aldus Graetz. (door Franyoise Ledeboer) plannen k binnen igen stelt menwer- chillende liotheek- roningen de nodi gen vesti- nalistiek eigenlijk alle Slanglanden” dit standpunt eelden. Van Agt: „De besprekingen die wij met dens het congres gezegd dat het antisemi tisme in Argentinië at'neemt. Hoewel de de andere kleine EEG-landen hebben ge voerd, hebben daar zeker toe bijgedra gen”. De bewindsman zei te vermoeden dat de Franse president Giscard had wil len proberen het slang-akkoord op te bla zen. Pas nadat over handhaving van de slang zekerheid was ontstaan, had Neder land zich gevoegd bij het besluit verder te studeren op het Frans-Duitse plan. Op 24 juli zullen de ministers van Fi nanciën van de Negen richtlijnen opstel len voor deze verdere studie door de be voegde instanties van de Europese Ge meenschap. Tegen eind oktober moeten de resultaten van de studies voorliggen zodat de regeringsleiders op hun Sinter klaastop op 4 en 5 december in Brussel besluiten kunnen nemen. Van Agt had overigens niet als enige een procedureel bezwaar tegen het bespreken van monetaire plannen door de negen re geringschefs. De Europese Raad is daar voor niet geëigend, betoogde hij. „Ik be grijp de monetaire problemen maar ten dele en ik hoef die ook maar ten dele te begrijpen”, aldus Van Agt, die hieraan twee inhoudelijke bezwaren had toege voegd. Nederland vreest dat de verplichting tot interventie op de geldmarkten minder strikt in het nieuwe systeem zal worden opgelegd dan nu in het slang-akkoord het geval is. Daarnaast - en dat is het grootste bezwaar - voelt Den Haag niets voor het scheppen van nieuwe liquiditeiten. En dat gebeurt als de negen EEG-landen, zoals is voorzien, voor de helft in nationale munt gaan deelnemen in het nieuw op te richten Europese Montetaire Fonds. van de FNV-bonden zei gisteren dat de vakbonden samen met de centrale onder nemingsraden van de twee fusiepartners de komende dagen een sociaal plan gaan formuleren, een soort arbeidsplaatsenovereenkomst, waarin de werkgelegenheid in zijn huidige omvang voor de komende vier tot vijf jaar wordt gegarandeerd. Ook mogen er in die perio de geen gedwongen ontslagen vallen. Bo vendien willen de bonden zwart op wit toezeggingen over goede vervangende werkgelegenheid, verhuisregelingen, enzo voort. Schellekens vreest dat er bijvoorbeeld met name bij het hoofdkantoor van de Stevin-holding in Utrecht (waar 130 man werken) en bij de centrale werkplaats in Oegstgeest (ook circa 150 man) „klappen zullen vallen”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft giste ren besloten het bedrijfsleven met enkele honderden miljoenen guldens aan lasten verlichtingen tegemoet te komen. In to taal gaat het om 500 miljoen gulden die het ministerie van Sociale Zaken had ge kregen om de werkgelegenheid te bevor deren. Vice-premier Wiegel deelde dit gisteren na afloop van de ministerraadsvergade ring mee. Over de besteding van de gelden moet nog advies worden gevraagd aan de Stichting van de Arbeid, maar het kabinet heeft gisteren zelf al een globale verdeling opgesteld. „Als er geen fraude wordt gepleegd zullen we overwinnen”, aldus Estensso- ro. Er valt bij deze uitspraak een vraagte ken te zetten, gezien het gebrek aan pu bliciteitsmogelijkheden voor de opposi tie. Het is al bijzonder te noemen dat elke partij haar programma mocht toelichten in een eenmalig artikel in het dagblad „Precensia”. De kans op een overwin ning van de oppositie is daardoor bij voorbaat al gering. Bovendien is de kans op fraude niet gering, zo wordt gevreesd in oppositione le kringen. Victor Paz Estenssoro, kandi daat van een centrum-linkse groepering en een mogelijke bedreiging voor Pere- da, sprak hierover zijn grote verontrus ting uit in het dagblad „Del Pais” van 21 juni. Het kiessysteem werkt evenwel ook in het nadeel van de oppositie. De partij van de kandidaat die de meeste stemmen verzamelt - volgens opiniepeilingen kan Pereda rekenen op 28 procent van de Bondskanselier Schmidt, die opmerke lijk ontspannen was, benadrukte na af loop dat een nieuw Europees stelsel ook ten voordele van de dollar zou strekken. Wie nu tegen de dollar wil speculeren, vlucht in een Europese munt. In de toe komst zal dat niet meer mogelijk zijn, omdat de Europese munten dan met el kaar verbonden zijn. De dollar-speculatie stemmen en zijn naaste belager Hernan Siles Suazo op 20 procent - krijgt name lijk 80 procent van alle zetels in de volksvertegenwoordiging. Deze volks vertegenwoordiging kiest vervolgens de nieuwe president. Pereda zal een moeilijke opdracht krij gen. Het land maakt een periode van economische malaise door. Het belan grijkste export-produkt van Bolivia is tin. De schommelingen op de wereld markt van de grondstoffenprijzen heb ben ook dit land niet onberoerd gelaten. De lonen van de mijnwerkers zijn de laatste jaren voortdurend gedaald, zodat sociale onrust zeker kan worden ver wacht. Een bedrag van 350 miljoen gulden zal worden besteed voor directe lastenverlich tingen voor de bedrijven, door het verla gen van het werkgeversaandeel in sociale premies zoals de awbz, de aaw en de kinderbijslag. Volgens Wiegel is dit nodig om de ongunstige vooruitzichten voor de rendementen van het bedrijfsleven te ver beteren. Zelfstandigen met erg lage inkomens krijgen daarnaast een bedrag van 50 mil joen gulden te verdelen. Bovendien zal een bedrag van 50 miljoen gulden ter beschik king worden gesteld voor steun aan indivi duele bedrijven en middenstanders. Deze steunmaatregelen zijn in het bijzonder ge richt op de kleine zelfstandigen. Tenslotte wordt een bedrag van 100 mil joen gulden uitgetrokken voor energiebe sparing. De helft van dat bedrag zal nog dit jaar worden uitgekeerd, de volgende helft in 1979. Wiegel deelde mee dat de lastenverlichtingen in de sociale sector permanent zullen zijn. Vice-premier Wiegel noemde deze be slissingen van het kabinet passend in het beleid dat in de bezuinigingsnota „Bestek ’81” is neergelegd. Het rapport van de economische deskundigen uit de Sociaal- Economische Raad betreffende de so- ciaal-economische situatie, werd door Wiegel een „nadere versterking van de visie van de regering genoemd”. Wiegel deelde mee dat het kabinet in de komende weken de rijksbegroting voor wordt dan belangrijk afgezwakt, aldus Schmidt. HANNOVER (AFP). Een man die in de nacht van donderdag op vrijdag van Oost- naar West-Duitsland probeerde uit te wijken, is door de Oostduitse grenspoli tie gewond of gedood. Dit heeft de West- duitse grenspolitie gisteren in Hannover bekendgemaakt. 1979 zal gaan opstellen. Daarvoor zijn drie weken uitgetrokken. Half juli gaat overi gens het grootste deel van het kabinet met vakantie. De resterende ministers verga deren echter als een soort mini-kabinetje door. Medio augustus komt het kabinet dan weer volledig bijeen om de zaken af te ronden. i Diezelfde nacht lukte het een 21-jarige Oostduitser uit het district Werra-Meissen wel naar de Bondsrepubliek te vluchten, zo meldde een woordvoerder van de West- duitse grenspolitie in Kassei. KINSJASA (Reuter). President Mo- boetoe van Zaïre heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met België te hand haven, zo heeft het officiële Zaïrese pers bureau AZAP gisteren bekendgemaakt. SALISBURY (Reuter). De lijken van vier functionarissen van bisschop Moezo- rewa’s Verenigde Afrikaanse Nationale Raad (UANC), die twee weken geleden op een vredesmissie in het Rhodesisehe oor logsgebied verdwenen, zijn in ondiepe graven gevonden. Dit is gisteren meege deeld door een partijwoordvoerder in de Rhodesisehe hoofdstad Salisbury. BONN (AFP). Klaus Boiling, woord voerder van de Westduitse regering, heeft meegedeeld dat de regering in Bonn ak koord is gegaan met de vervanging van Michael Kohl door Ewald Moldt als per manente vertegenwoordiger van de Duit se Democratische Republiek (DDR) in Bonn. Moldt kwam in 1952 in de Oostduitse diplomatieke dienst als persoonlijk raad gever van Lothar Bolz, toenmalig minister van Buitenlandse Zaken. Volgens verscheidene Westduitse bladen zou Kohl worden benoemd als onderminis ter van Buitenlandse Zaken belast met de interduitse technische onderhandelingen. 1 instem- 2 nieuwe - tot 18- jongeren kt te ge- AMSTERDAM (ANP). Rabbijn Ro berto Graetz uit Buenos Aires, één van de deelnemers aan het internationale con gres van de Wereldunie voor het progres- MOSKOU (AFP, UPI). De Sovjet unie heeft gisteren een onbemande be- voorradingscapsule, de „vooruitgang-2”, gelanceerd. Deze zal moeten vastkoppelen aan het ruimtelaboratorium „Saljoet-6” aan boord waarvan zich twee ruimtevaar ders bevinden. Als de koppeling slaagt zullen de kosmonauten voorzien worden van levensmiddelen, brandstof, zuurstof en materiaal. In januari bracht de „Vooruitgang-1” voorraden naar andere bemanningsleden, die toen aan boord van de „Saljoet” waren. Voorlopig zal er echter niets verande ren. De man die morgen vermoedelijk gekozen wordt, geniet de steun van het leger en hij zal met behulp van wapens voorlopig de rust weten te handhaven. Hoe lang is echter de vraag. De woordvoerder gaf geen bijzonderhe den maar het blad „Simbabwe Times” meldt dat het viertal drie mannen en een vrouw zijn gevonden met hun handen op de rug gebonden. Zij waren door het hoofd geschoten. Zij zouden van verraad zijn beschuldigd en werden gedood in aanwezigheid van een menigte van 200 stamleden, aldus het blad. Bisschop Moezorewa’s UANC maakt deel uit van de overgangsregering die 3 maart is ingesteld om de overdracht te regelen van het blanke minderheidsbe- wind van premier Ian Smith naar een meerderheidsregering. Het viertal was naar het gebied gekomen om guerrillastrijders te bewegen de wa pens neer te leggen'en zich bij de over gangsregering aan te sluiten. stratie gehouden waarbij leuzen werden meegevoerd als „Dood aan de joden” en „Joden horen in lijkkisten thuis”. Dit zei de onlangs uit de Sovjet-Unie geëmigreer de Dinja Beilina uit Moskou op het con gres. De aandacht van de westerse wereld voor het lot van de gevangen Russische joden, zoals Slepak, Sjarnaranski, Beigin en Nudel, stimuleert de joodse gemeen schap om zijn strijd tegen de onderdruk king voort te zetten, aldus Beilina. Dat het percentage emigranten dat naar Israel gaat steeds verder afneemt, wijt Dina Bei lina, die zich zelf in Israel hoopt te vesti gen, aan het gebrek aan echt vrije emigra tie. Nu geven de autoriteiten speciaal aan joden, die niet naar Israel willen, uitreisvi sa. Dit bezwaar wordt ook door andere lan den gevoeld. Bonn heeft zich altijd verzet tegen het scheppen van nieuwe liquiditei ten, maar is nu bereid de prijs te betalen om in Europa een nieuw monetair stelsel van de grond te krijgen, zo werd in Neder landse kring gezegd. Van Agt zei dat Ne derland dit onderdeel van het Frans- Duitse plan echter weg wil amenderen. De regering in Kinsj asa had scherpe kritiek op België geuit in verband met de invasie van tegenstanders van Moboetoe in de provincie Sjaba in mei. Vooral minis ter van Buitenlandse Zaken Henri Simo- net moest het ontgelden.Begin deze week liet deze minister weten, dat België niet Zaïrese vluchtelingen kon uitleveren, die gekant zijn tegen het bewind van Moboe toe. Ook zei hij dat de vrijheid van me ningsuiting in België niet kon worden aan getast. Tenslotte deelde Simonet mee, dat alle Belgische troepen die naar aanleiding van de inval in Sjaba naar Zaïre werden gestuurd, tegen 10 juli zullen zijn terugge trokken. Volgens AZAP nam Moboetoe het be sluit tot handhaving van de relaties met België na een telefoongesprek tussen de Zaïrese leider en koning Hassan van Ma rokko. Dit zou hebben plaats gevonden voordat Simonet een bezoek aan Marokko bracht. Marokko heeft ongeveer 2.000 mili tairen naar Zaïre gezonden als onderdeel van een Afrikaanse vredesmacht. Moema Viezzer, een echtgenote van een mijnwerker, heeft in samenwerking met een journaliste een boek over de situatie in de mijnen geschreven. Het is in Bolivia verboden. Een veeg teken, want „Mag ik zo vrij zijn” geeft een zeer verhelderend inzicht in de hemeltergen de toestanden in de mijnen, waar de arbeiders voor een hongerloontje arbeid verrichten die een gemiddelde levens duur van 35 jaar tot gevolg heeft. Volgens de Westduitse grensbeambten die gealarmeerd werden door talrijke schoten, werd het slachtoffer dat bij een drie meter hoog hekwerk lag, door geüni formeerde Oostduitsers meegenomen. Niet alleen sociale onrust valt te ver wachten. Het onderdrukken van de vrije meningsuiting valt een tijd vol te houden, maar het effect van een groot aantal politieke gevangenen Banzer heeft sinds hij aan de macht kwam ongeveer 14.750 mensen in de gevangenis gewor pen - wordt ook eens in de werkelijkheid van het politieke leven zichtbaar. Stakin gen en politieke betogingen die af en toe plaatsvinden zijn wat dit betreft veelzeg gend. De negen willen een nieuw, „duurzaam n doeltreffend” stelsel in het leven roepen m meer stabiliteit te verkrijgen in de risselkoersen van de munten van de EEG- inden. Aan deze eisen zal dus moeten >orden voldaan, benadrukte premier Van Lgt na afloop van het beraad. Behalve [ederland toonden ook Engeland, Italië n Ierland reserves. De Britse premier ste minis- i om ha ie Nederlandse regeringsleider, die zei dat beurde in kilometer k ijverheid tiek van de regering van president Videla. Scholten De joodse gemeenschap, die actief samen- rlast van de Wad- 1 dat het mde van atie Star- het schip ings. In Bolivia vinden morgen voor het eerst sinds twaalf jaar weer presidents verkiezingen plaats. De huidige presi dent, generaal Hugo Banzer, had deze pas in 1980 willen laten plaatsvinden. ngekomei -rgen, Cai- Behalve Nederland had ook Engeland De directii rote bezwaren, maar die waren meer van heeft het olitieke Druk van de Amerikaanse president Carter - deze dreigt met intrekken van financiële steun als de diverse regimes in Latijns-Amerika niet democratischer worden - en een toenemende interne pressie zullen bij zijn beslissing tot ver vroeging van de verkiezingsdatum heb ben meegespeeld. Het is vrijwel zeker dat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, de kandidaat van de „Nationalistisch- revolutionaire Volksunie” generaal Juan Pereda Abun, de touwtjes in handen zal krijgen. Hij is niet iemand die de enthou siaste steun van het volk heeft. Pereda heeft echter als enige televisie-zendtijd gekregen, zodat hij ruimschoots bekend heid geniet. De Negen besloten dat in Europa een „aanwijsbaar grotere economische groei” tót stand moet komen, maar ze gaven geen cijfers noch modellen aan om dit doel te bereiken. aard: de huidige Labour- gt ingezetfeerinS wil »een enkele verplichting h Wj M*aan ten van vergaande Eu- wer spese samenwerking. Donderdagavond ig in Bremen een tekst op tafel die veel erder ging dan een besluit tot verder tuderen, maar vooral door ingrijpen van lallaghan werd die weer afgezwakt. Niet- Europa naar nieuw monetair stelsel LISSABON (Reuter, UPI). De pre ker van Guinee-Bissau, majoor Francis co Mendes, is gisteren bij een auto-ongeluk omgekomen, zo heeft een woordvoerder van de ambassade in Lissabon van de sinds 1974 onafhankelijke republiek be kendgemaakt. Volgens hem vond het on geval plaats in Bafata, in het noordwesten van Guinee-Bissau. Nog een half jaar geleden stond de Verlust 300.000 leden tellende joodse gemeenschap geregeld bloot aan de antisemitische poli- De Franse president Giscard d’Estaing (links) en de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt met elkaar in gesprek voor het begin van de tweede ronde van de Bremense topconferentie. de Europese Gemeenschap grotere finan- ■iële hulp moet worden gegeven aan ach- ergebleven regio’s, een standpunt dat De loor Italië wordt gedeeld. Premier Van Agt noemde het erg be- sngrijk, dat de slang-overeenkomst (mo- letaire samenwerking tussen West- hiitsland, de Benelux en Denemarken) liet in discussie is geweest en volledig ntact zal blijven. Eerst moet de deugde- ijkheid van een nieuw stelsel zijn bewezen ilvorens de slang kan verdwijnen, aldus KHARTOEM (UPI,Reuter). De ope- ningszitting van de ministers van Buiten landse Zaken van de landen der Organisa tie van Afrikaanse Eenheid is gisteren al verdaagd toen zij nog maar net was be gonnen. Er ontstond namelijk vrijwel on- middellijk ruzie en bittere woordenstrijd naar aanleiding van het vraagstuk van buitenlandse interventie in Afrika. De zitting zou vandaag toch worden her vat. Vele Afrikanen hadden gehoopt dit vraagstuk pas aan de orde te kunnen stel len in besprekingen achter gesloten deu ren, doch de Libische minister van Buiten landse Zaken, Achmed Tarika, gooide met zijn rede al dadelijk de lont in het kruitvat. Hij oefende kritiek op de westelijke in terventie in Afrika, waarop zijn Zaïrese ambtgenoot, Mdabe Loette, in krachtige bewoordingen protesteerde tegen wat hij „beledigingen en vernedering” noemde. Mauretanië, het Noordwestafrikaanse land dat tegen het door Algerije gesteunde Polisario vecht om het bezit van het wes ten van de Sahara, verklaarde daarop dat zijn onafhankelijkheid is erkend door de organisatie en dat het land op grond daar van het recht heeft steun te vragen, „Afri kaanse dan wel niet-Afrikaanse”. Daarmee werd kennelijk gedoeld op Franse steun in de strijd tegen het Polisa rio. Op verzoek van Togo, dat dit een „af gang” voor de OAE noemde, werd er ver volgens snel een einde gemaakt aan de uitgebarsten woordenstrijd door de zitting I te verdagen. werkt met de niet-joodse mensenrechten groepen, heeft onlangs nog een lijst van 3.000 vermiste personen aan de Argentijn se regering overhandigd. Slechts in 80 gevallen wist de regering te vertellen wat er met hen aan de hand was. Graetz sprak het vermoeden uit dat het aantal politieke gevangenen momenteel tussen de 6.000 en 30.000 ligt. Maar ook hier treedt volgens Graetz een kentering ISChOOl ten goede op. De Argentijnse rabbijn ver klaarde te zullen doorvechten voor een rechtvaardiger Argentinië, totdat de laat ste politieke gevangene vrij is. In tegenstelling tot Argentinië is het anti semitisme in de Sovjet-Unie nog steeds aan het toenemen. Drie weken geleden werd er in Moskou openlijk een door de KGB georganiseerde anti-joodse demon- tichtinS tallaghan kon en wilde zich, met nieuwe 8 Igemene verkiezingen in zicht, niet vast- het vorig eggen Op een ingrijpend besluit als het ir de Nier scheppen van een „zone van monetaire gebracht stabiliteit”. Hij beklemtoonde dat binnen en gulden llectes en a 1976. d ruim 3 rteld voor Volukkei teitenpas aan. Maai n wel iet ssie deel at de pas UTRECHT. (ANP) Ondanks gerust- spraakoi ellende geluiden van ondernemerszijde jsvoorste rtaan eeiNv niet gerust °P de gevolgen voor de kerkgelegenheid van de fusie tussen de ouwgiganten Stevin en Volker (per 1 knuari 1979). Bij Volker en Stevin wer- >rlnrn«en momenteel rond 22.000 man en de '^PrOCLkbonden vrezen dat er door doublu- heeft dF* straks toch enkele honderden ar- leidsplaatsen op de tocht zuilen komen te co to cotijaan re aangej yakbondgbegtuurder h r afname 15 en het iboraton- jTiietZAnti-joodse betoging in Moskou t. De tota- ongeveer mkcliili emin is het monetaire plan niet gesneu- eld, en dat is wat voor Bonn en Parijs asten van e|t. fhankelijk ar 85 jaar id-achtige dialecten .000 men- t Gronin sieve jodendom in Amsterdam, heeft tij- zijn auto ten voor- turde gis- mand in Argentinië momenteel opgepakt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3