Lichte roeiers snel op Rotsee WON 50STE DERBY klopten Sovjet Unie toto-lotto Zwemrecord Sidorenko Superieure full profs kenden geen medelijden Zijspanfestival Zandvoort Duo Michel/Collins was ongehoord snel WON vraagt afgevaardigden in bondsbestel Voor derde maal in historie Amerikaanse atleten BOXBERGER COOEJ Lucratieve dag stal Nuy 8 l> H A 10 19 7 8 JULI 1 0 20( 15( 101 I Gebruik'm goed. 501 An Luz LUZERN (ANP-SID). De Nederlandse afvaardiging naar de Rotseeregatta van Luzern heeft tijdens deze belangrijke selectiewed strijden voor de strijd om de wereldkampioenschappen roeien (in oktober in Nieuw Zeeland) een alleszins verdienstelijke prestatie geleverd. Voor de beste verrichtingen zorgden Paulssen/Helsloot/Ap- peldoorn/Van Berkel in de vier zonder stuurman bij de lichte roeiers. Op beide dagen werd de Orca/ bereus equipe winnaar. Bij de dames heeft Nederlands „zilveren” twee zonder stuurvrouw Joke Dierdorp- /Karin Abma bijzonder regelmatig gevaren. De Nereus-twee, die vorig jaar in Amsterdam de enige medaille van een Nederlandse ploeg tijdens de wereldkampioenschappen veroverde, werd zowel zaterdag als zondag derde. Beide malen ging de zege naar de Oostduitse combinatie Steindorf/Buergel. BERKELEY(ANP). De zestiende atletiekwedstrijd tussen de équi pes van de Verenigde Staten en de Sovjet Unie heeft dit weekeinde in Berkeley overwegend matige prestaties opgeleverd. MAANDAG (Van onze sportredactie WASSENAAR. De 50ste Derby, de klassieke ren voor 3-jarig Nederlandse hengsten en merries, is gisteren op Duindigt gewonnt door Boxberger Cook met de Engelse jockey David Maitland. A tweede finishte op anderhalve meter lengte King’s Eagle (Allen Jone en derde werd op ruime afstand de grote favoriet Boxberger Pril (Greville Starkey). Voor stal Nuy uit Wesepe was het een lucratiei dag. Zowel Boxberger Cook als Boxberger Prins maken deel uit va deze stal, die voor de eerste en derde plaats van beide paarden rui een halve ton aan prijzengeld mocht incasseren sportief F Nederlanders I I I I I I I I I I i Nederlands elftal kree cricketles van Pakistan (ADVERTENTIE) sc ptt post I I I I I I I I I I Bij de internationale motorcross voor zijspannen in Dusseldorp (WD1) is het Ne derlandse duo Den Biggelaar/Van der Bijl als tweede geëindigd. De Amerikaan John Kinsella werd win naar van de zwemrace tussen Capri en ■Napels. Hij legde de 33 kilometer af in 10 uur en 28 minuten. (Van onze motorsportmedewerker) ZANDVOORT. Het Franse duo Mi chel/Collins heeft de internationale zij spanwedstrijd in Zandvoort met grote overmacht gewonnen. Gedurende drie manches van elk tien ronden gingen zij in zo’n ongehoord hoog tempo over de Zandvoortse racepiste dat de concurren tie er bleek van moet zijn geworden. Der tig ronden lang bezetten zij de eerste plaats, wat gezien de rest van het uitste kende rennersveld een zeer goede presta tie was. bleek Boy Brouwer/Jan Oostwouder uit Ouderkerk te zijn. Met hun Yamaha reden zij naar een mooie derde plaats in de einduitslag via een vierde, derde en vijfde plaats in de manches. De wedstrijd in de 50 cc klasse voor nationalen en inters werd volledig be heerst door het snelle trio Van Geffen, Looyestein en Van Kessel. Na een langdu rige strijd moest Henk van Kessel die gedurende de eerste twee ronden de kop positie had het eerst lossen. Van Geffen en Looyestein, beiden op Kreidler, vochten tot de laatste meters om de eerste plaats. Van Geffen bleek de snelste en klopte de man uit Breezand met een wiellengte voor sprong. Bij de 500 cc nationalen was Coos Ern- ens in de training de snelste gebleken. Op een goede vierde plaats liggend moest Ern- ens echter in de derde ronde echter al opgeven. Met motorpech zette hij zijni Yamaha aan de kant en kon de wedstrijd als toeschouwer vervolgen. Bij de 500 cc internationalen (met een overigens karige deelnemerslijst, was het Dick Alblas die De Nereusvier met stuurman werd twee maal zesde in de finale. De eerste keer bedroeg het verschil met de winnende ploeg van SC Einheit 28 seconden, giste ren was de marge slechts iets geringer (27 seconden). De Oostduitse roeiers toonden opnieuw aan de internationale roeiscene te beheer sen. Vijf maanden voor de strijd om de wereldtitels kunnen de andere landen de achterstand op de DDR nauwelijks meer goed maken, zo imponerend was het optre den op de fraaie Rotsee. Van de in totaal 36 onderdelen, die tijdens het weekeinde wer den gevaren, wonnen de Oostduitsers er 21. Daarbij moet men in aanmerking ne men dat zij in de acht nummers voor lichtgewichten helemaal niet aan de start verschenen. De Oostduitse dames wonnen zaterdag viermaal en zondag zes keer (het maximum), bij de heren was de verhou ding zes en vijf overwinningen. De twee zonder stuurman Bosman-Horstink had in Luzern alle reden om tevreden te zijn. Bij de élite-heren waren ze de besten van de Nederlandse afvaardiging met een tweede plaats op de 2000 meter. 500 cc internationaal: 1 D. Alblas, Krimpen a.d. Lek, Suzuki; 2 A. Siegers, Naarden, Suzuki; 3 K. v.d. Broek, Soesterberg, Ya maha. 50 cc internationaal: 1 T. v. Geffen, Brakel, Kreidler; 2 P. Looyestein, Breez and, NGK Kreidler; 3 H. v. Kessel, Mill, Sparta. na zijn probleemvolle König-periode nu op Suzuki rijdt en nu met een overwinning naar huis ging. Frank van Ravensberg van de atletiek vereniging Haarlem is in Zaandam Ne derlands jeugdkampioen snelwandelen geworden. Op de tweede plaats kwam Jan Zethof (AVA’64) en derde werd Bert Lem- mens van Unitas. De wedstrijd van zaterdag verregende na ruim twee uur speeltijd en op dat mo ment hadden de gasten 129 runs voor ’t ver lies van maar liefst zeven wickets. Die eer ste dag was er duidelijk sprake van onder schatting van het Nederlandse cricket bij Pakistan. En hoewel zij in hoog tempo runs scoorden, verloren zij in even hoog tempo hun beste batsmen. Zondag werd Pakistan wederom door de Nederlandse captain Chris van Schouwen burg aan bat gestuurd en deze keer pakten de gasten de zaken voorzichtiger aan. Dat wil zeggen dat de runs in het begin van hun innings niet in een bijzonder hoog tempo kwamen, maar dat al spoedig duidelijk werd dat de Nederlandse bowlers en fiel ders hun tegenstanders niet in moeilijkhe den konden brengen. Fastbowler Rob van Weelde zag zijn eerste bal in de wedstrijd moeiteloos door Mudassar Nazar naar de boundary geslagen worden en het zou niet de laatste keer zijn. Zeven bowlers deden hun uiterste best om het de meesters zo lastig mogelijk te maken, maar alleen Dé- gorée (4 v. 62) en Abendanon (2 v. 32), beiden in elf overs, hadden daarbij enig succes. Nederland’s snelste bowler, Rob van Weelde, had moeilijkheden met zijn schoeisel, dat voor het enigszins gladde veld ongeschikt was. Hij kwam niet verder dan 0 v. 45 in elf overs. De wedstrijd werd gespeeld om 55 overs per team, waarbij iedere bowler maximaal elf overs mag bowlen. Dat systeem zal ook volgend jaar in Engeland bij de wedstrij den om de Prudential World Cup worden gevolgd en Nederland zal zijn internatio nale oefenwedstrijden deze zomer daarom Pakistan demonstreerde dat het, althans in wedstrijden tegen mindere góden dit spelletje ten volle beheerst. Nazar (47), Mohsin Khan (59), Miandad (27) en aan voerder Wasim Bari (39) speelden zoals zij wilden. Met 22 vieren en drie zessen kreeg het talrijke publiek de battingshow waar voor het kwam. Het Nederlandse veldwerk was goed, maar vertoonde toch ook fouten die op internationaal niveau niet mogen voorkomen. Uitzonderingen in positieve zin waren een moeilijke running catch van Stefen Lubbers en de schitterende wijze waarop Chris van Schouwenburg met een inworp in één keer in het wicket Wasim Bari uitrunde. Het hele team kwam hem met dit staaltje veldwerk gelukwensen. Boxberger Cook heeft van de start af in het eerste gelid gelopen. Het tempo werd hoog gehouden door Telexiste waardoor favoriet Boxberger Prins, die moeilijkhe den bij de start ondervond, veel van zijn krachten moest vergen om het gat te dich ten. Telexiste viel halverwege de 2400 me ter terug, waarna Boxberger Cook de posi tie aan de kop overnam. Op het laatste rechte eind werd Boxber ger Cook alleen nog bedreigd door King’s Eagle, die de laatste meters toch adem te kort kwam en afgetekend werd geklopt. Boxberger Prins, die dit jaar zowel de Engelse als de Ierse Derby won, bleek door de inspanningen aan het begin van de koers ook geen reserves meer te hebben en kon met moeite nog een derde plaats veilig stellen. ook zoveel mogelijk op die manier verspe len. Zeven Pakistaanse bowlers verdeelden de buit broederlijk. Met name Mudasffi Nazar, een zeer snelle bowler en Abd< Qadir, een leg spinner zoals in Nederland niet rondloopt, bleken zo goed als onbe speelbaar. Nazar 11-4-14-2, Qadir 6-1-10-3- (Van onze cricketmedewerker) DEN HAAG. Het Nederlands Cri- cketelftal kreeg dit weekeinde cricketles van de fullprofessionals uit Pakistan. Vier jaar geleden, in Arnhem, werd het door de medewerking van de Pakistaanse gasten een ontmoeting waarin het enorme verschil in kwaliteit nog niet eens zo zeer in de cijfers tot uiting kwam. Deze keer hadden de Pakistani er duidelijk geen enkele behoefte aan om er een demonstra tie ten behoeve van het Nederlandse pu bliek van te maken. MOSKOU. Aleksander Sidorenko heeft gisteren, tijdens de zwemkampioen- schappen van de Sovjet Unie te Moskou het wereldrecord op de 200 meter wissel slag persoonlijk verbeterd. Sidorenko tik te aan na 2 minuten 5,25 seconden. Het wereldrecord stond sinds ruim een jaar op naam van de Canadees Smith met 2.05.31. Voor de derde maal sinds de eerste wed strijd in 1958 wist de Verenigde Staten te zegevieren. Het verschil bedroeg dertien punten (190 tegen 170). De Amerikaanse heren legden de basis voor deze overwin ning (119-102). De Russische dames bleven de tegenstanders nog net vier punten voor (75-71). Van de 35 onderdelen won de Vere nigde Staten er 20, waarvan 13 bij de heren. Eerder wonnen de Amerikanen in 1974 en 1969. De favorieten deden wat van hen werd verwacht. Jatsjenko ging bij het hoog springen over 2,27 meter heen. Een poging over 2,31 meter heen te komen faalde. Robinson sprong 8,01 meter ver, Wilkins wierp de descus 65,98 meter. De Ameri kaan Greg Foster hield op de 110 meter horden de Rus Mjaniskov éénhonderdste van een seconde achter zich. Beide atleten zijn dit seizoen echter al sneller geweest dan 13,46 en 13,47 seconden. Boris Zaitsjoek uit de Sovjet Uniet heeft gisteren in Moskou het wereldrecord ko- gelslingeren verbeterd. Hij kwam met zijn recordworp tot een afstand van 80.14 me ter. Zaitsjoek is de eerste atleet die de grens van 80 meter overschrijdt. Het oude wereldrecord was met 79.30 meter geves tigd door de Westduitser Walter Schmidt op 17 augustus 1975 te Frankfort. De Amerikaan Edward Moses, olym pisch kampioen 400 meter horden in Mon- Volgens de WON dient het stemrecht voor de structuur van het amateurvoetbal gerealiseerd te worden. Dit stemrecht moet daarbij niet gerelateerd worden aan de getalssterkte, maar aan het feit, zoals in het betaald voetbal, dat de oefenmeesters binnen het kader van de verenigingen c.q. de KNVB werknemers zijn en als zodanig beroepshalve bezig. De WON is dan ook van oordeel dat de oefenmeesters, werkzaam in het amateur voetbal, dienen te krijgen: a. afgevaardig den in de afdelingsvergaderingen; b. twee vertegenwoordigers in de algemene verga dering van het amateurvoetbal en c. een vertegenwoordiging in de bondsvergade ring. B sup The de, moi Bei beh bar omt eve teit mai bon D sin< ech ach spo doe twe de wai wai Ii Hir ziel de bij Olj nai op var sen Hir var Sai sin pul da PO uil he stt ke Ti ta en zo trZ de 1 vint met min ■rie, kilt met Cal ter; stri 704 mb d’Z kei hot gebroeders Landvoigt, de teruggekomen olympische kampioenen, die zaterdag ze gevierden, gisteren niet konden starten wegens ziekte van Bernd Landvoigt. Het zijspanfestival, georganiseerd door de stichting Motorsport Zandvoort is een succesvol idee gebleken. Door het contrac teren van de gehele Nederlandse zijspan top en een vijftiental buitenlandse combi naties konden de toeschouwers genieten van interessante en spannende zijspan wedstrijden. De zijspannen, die vaak ten onrechte als een soort van bijprogramma aan de solo wedstrijden worden toege voegd golden ditmaal als hoofdmoot van de race-dag en maakten zich als zodanig volledig waar. Opvallend en indrukwekkend waren de twee overwinningen van de Finse olympi sche kampioen Pertti Karppinen. Vooral gisteren roeide deze skiffeur een tactisch knappe race. In de slotfase kon Karppinen zelfs terugvallen op een tempo van 29 slagen per minuut, een bewijs voor zijn overmacht, routine en vermogen zijn krachten goed te verdelen. Bij de lichte roeiers was er behalve de overwinningen van de Orca/ Nereus vier de tweede plaats van Roel Michels en Ed Maan in de dubbel twee van gisteren. Dit duo moest alleen de Noren Bornick en Cilje voor laten gaan, die zaterdag ook oppermachtig waren geweest. Voorts werd de nationale lichte acht zaterdag tweede achter Engeland. Opmerkelijk was wel dat de prominente Nederlandse com binaties zich in het sterke veld uit 26 lan den wisten te plaatsen voor de finales. Bij de Elite heren Waren, zoals verwacht kon worden, de prestaties van de Neder landers van bescheidener aard. De beste verrichting kwam op naam van de twee zonder stuurman Ted Bosman/Vincent Horstink. Het Phocasduo, dat zaterdag met de vijfde plaats genoegen moest ne men, ging daags daarop als tweede over de finish met een geringe achterstand op de Noren Dahl en Nielsen. Daarbij dient men echter wel te bedenken dat de Oostduitse verdienstelijk Het Nederlandse batten was enerzijds diep teleurstellend, anderzijds toonde het simpelweg aan dat er een heel normale wereld van verschil ligt tussen sport die door fullprofs meer dan tweehonderd treal en wereldrecordhouder met een tijd van 47.45 heeft tijdens een internationale atletiekontmoeting in Gateshead de Brit Alan Pascoe verslagen. Moses kwam uit op 48.55 sec. Pascoe moest bijna twee seconden op de Amerikaan prijs geven. De Nederlandse herenploeg is zaterdag in Cwmbran (Wales) als tweede geëindigd in een drielanden-atletiekwedstrijd. Eerste werd Wales met een totaal van 160 punten. Nederland volgde op korte afstand met 157,5 punten en Ierland werd met 123,5 punten derde. Nederlandse atleten wonnen vier onder delen. Eltjo Schutter (AV Nijmegen) zege vierde op het polsstokhoogspringen met 4,90 meter, Wibo Lelieveld (Bataven) won de 1500 meter in 3.47,8, Harry Schulting (PH) werd eerste op de 400 meter in 46,67 seconden en ook de 4 x 100 meter estafette leverde een zege op voor de Nederlandse' ploeg in 42,24 seconden. Voorts bracht Hans van der Knaap (RWV) het Nederlandse jeugdrecord 10 ki lometer snelwandelen op 49.05,12. Het ou de record stond met 49.17,0 op zijn naam. Ally MacLeod blijft ondanks de tege vallende prestaties van het Schotse vot balteam in Argentinië manager van a Schotse nationale elftal. In de strijd om het Nederlands kanli oenschap motorcross' in de 500 cc-klai leed Gerrit Wolsink voor het eerst e nederlaag. Op het circuit De Wielewaal l Reusel viel hij in de tweede manche wegens machinepech, waardoor Gera Rond de zege kon grijpen. De winnaars Michel en Collins in actie in hun gestroomlijnde „Formule- driewieler”, zoals hun futuristische motor met zijspan ook wel genoemd wordt Uitslagen: Zijspannen internationaal: 1 Michel/Collings (Fr), Yamaha; 2 Brodin/Wickberg (S), Yamaha; 3 Brouwer/Oostwouder (NL), Yamaha; 4 Monnin- /Gerard (CH), Yamaha; 5 Huybers/Versteden (NL), Yamaha; 6 Chabert/Chabert (FR), Yama ha; 7 Geerts/Smit (NL); 8 Sigrits/Moff Chrishof (FR); 9 Müller/Waltisperg (CH); 10 Luttik/Hart- man (NL). DEN HAAG. De Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Nederland (WON) heeft zich in een schrijven ge richt tot het bestuur van het amateur voetbal, waarin zij wijst op het verplichte lidmaatschap van de KNVB voor de oe fenmeesters werkzaam in het amateur voetbal. Bovendien wordt opgemerkt, dat de wet inzake het nieuwe verenigings recht bepaald dat elk lid zijn stem moet kunnen uitbrengen. De nieuwe Aegir/ Nereusvier zonder stuurman deed wat men van een ploeg, die slechts een paar weken heeft kunnen trai nen, maximaal mocht verwachten. De combinatie haalde zowel zaterdag als gis teren de finale, zonder daarin overigens een rol van betekenis te kunnen spelen. Beide malen ging de boot als vijfde door de finish. dagen per jaar bedreven wordt en Nedei landse amateurs, die om talloze redene cricket nu eenmaal slechts enige wekei per jaar beoefenen. Het Nederlands elfta was voor 86 all out, negen speler scoorden vijf of minder runs. Er wa slechts een uitzondering en dat was d( Rood en Witter Mar Flohil. Hij scoord tegen goed tot zeer goed bowlen 46 runs waaronder vier vieren. De overigen had den tegen de Pakistani geen schijn va kans, of dachten op voorhand al die kan niet te hebben. Zij gingen dientengevolg als vanzelf uit. Het werd aldus een eenzijdige wedstrijd waarin echter voor de fijnproevers veel tf genieten viel van de grote klasse van de Pakistaanse gasten. De snelste Nederlandse combinatie bleek Jan en Cees Smit uit Zuid- Scharwoude. Zij werden tweede in de eer ste manche. Het geluk was echter niet met hen, want door een vastgelopen motor crashten zij in de tweede manche al in de eerste ronde, terwijl de Noordhollandse combinatie in de derde manche een schui ver in de Gerlachbocht maakte, nadat zij zeven ronden op een uitstekende derde plaats hadden gereden. Het meest constante Nederlandse duo De winnende getallen in de lotto: 4 - 10 - 12 - 2È 22-27; reservegetal 21. Er waren 697.219 deeln mers, die zorgden voor een inleg van 2.974,01 gulden en een prijzenpot van 1.412.676 guide De prijzen zijn als volgt: eerste prijs: 494.® tweede prijs: ƒ141.268; derde prijs: 211.9(1 vierde en vijfde prijs: ƒ282.535. Het winnende getal in Spiel 77: 2 9 0 7 2 5 De winnende getallen in de Westduitse lotto:) 8 - 14 - 17 - 31 - 41; reservegetal: 24. De uitslagen van de gisteren op Duindigt i houden koersen: THE CURRAGHPRIJS 21 m: 1. Parie Norton (S. A. Hartman) 2.57.5, 1.23 2. Parel Holland, 3. Peter van Aduard. Winn. 3, pl. 1,20, 1,60, 2,10 kopp. 6,70, trio 109,-. Ni gestart: Marcellina. ZILVERSTERPRIJS 20 m: 1. Oriental Prince (J.J. Webb) 2.10.0; 2. Blak Ridge; 3. Trouble Maker. Winn. 2,80; pl. IJ kopp. 2,60. Niet gestart: Pink Tank. BOITFOH PRIJS 1600 m: 1. Menno B. (G. Bosschieti 2.08.5 1.20.3; 2. Over Pride; 3. Octaviana. Wit 18,20; pl. 4,60; 2,50; 3,30; kopp. 72,60, trio 979J EPSOMPRIJS 2600 m: 1. Lexington M (A. Suykerbuyk) 3.35.4 1.22.8; 2. Othello Donne; Matthieu Areta. Winn. 23,10; pl. 4,50, 2.10, 3! kopp. 58.30; supertrio 1637.20. Niet gestart: 1 na Axkit II. 50STE DEBY 2400 m: 1. Boxbe ger Cook D. Maitland) 2.35.0;2. King’s Eagle; Boxberger Prins. Winn. 1,30 (stal) pl. 2,30; 1,( 1.40; kopp. 23,30; trio 157,60. ROMEPRIJS 21 m: 1. Fiyoo (H. J. Pools) 2.50.7 1.20.3; 2. Massel 2. Drake Royal. Winn. 3,-; pl. 1,80, 1,40; kof 7.20. PILLAUPRIJS 1200 m: 1. Easter Parade! W Jones) 1.14.4; 2. Phantom Major; 3. Lluvi Winn. 3,90; pl. 2,30, 2,10, 3,10; kopp. 38,70; ti 318.20. HAMBURGPRIJS 2040 m: 1. Makker (I A. Hartman) 2.44.3 1.20.5; 2. Orlaya Dear; Leanne Portuna. Winn. 3,-; pl. 1,40, 1,80; kop 5,60. Niet gestart: Paloro du Bois. CHANTILL PRIJS 2040 m: 1. Ramzes (M. Bouwhuis) 2.41 1.22.4; 2. Romeo Supreme; 3. Orwyn Busc Winn. 1,40; pl. 1,50, 3,50; kopp. 3,50; trio 53,1 PHOENIXPRIJS 2500 m: 1. Elan (J. H. Smi 2.53.5; 2. Zilverster; 3. King Kong. Winn. 1,70; j 1.20. 1,40; kopp. 8,-. TOTALISATOROMZET. Supertrio (gelopen in de Epsomprijs op Duii digt): 1. nr. 9 Lexington (A. H. Suykerbuyk), 2.m 13. Othello Donne (M. Bouwhuis), 3. nr. 6 Mat -thieu Areta (W. J. van Dalen), Niet gestart: nr.12. Lena Axkit. De omzet: 213.930 gulden. Uitkerótl^^^ 1637,20. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 10