RECHTSZAAK DISSIDENTEN Turk doodt Zeventien gezinnen verhuisden naar Vechtpartijen op Schiphol landgenoot nieuw woonwagenkamp f. ZKROPffl 1^"^ Stroom van hulpaanvragen voor ANWB-alarmcentrale vandaag: maal het weer Derde SPORTS het woord is aan... r HAGELWITTE REKSTOK wnla IJmuider Courant Radio-actief afval Meneer, wij kunnen de grond wel kussen Kort geding woonwagencentrum Tien Nederlanders in buitenland omgekomen z agenda pagina 4 Zonnige perioden Strandverwachting BAD EN STRAND MODE a. mt 38 t/m 52 MAANDAG 10 JULI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 210 Djekten Boston-vlucht Dr. J. D. Bierens-De Haan: noemd 3 uur: paqma'5j| Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws4,5,6,7 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 14 Beurs8 Sport9,10,11,13 Gastenhoek4 IJmuider Courant 9 9 Moskou dreigt westerse journalisten met proces (ADVERTENTIE) Behalve tegen de twee genoemde dissi- (ADVERTENTIE) De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zowel de moeder als de broer van Sja ranski werden vanmorgen niet bij het proces toegelaten. Zij kregen de medede ling dat zij mogelijk tijdens een schorsing de rechtszaal zouden kunnen betreden. President Carter heeft gisteren per soonlijk de officiële Russische beschuldi ging tegengesproken dat Sjaranski, die wiskundige en computerdeskundige is, voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft gewerkt. Nadat de vrouw was gevlucht ging de Turk naar het huis van zijn landgenoot waar de genoemde steekpartij plaatsvond. Ondanks de steekwonden wist het slach toffer via het raam de woning te verlaten. Op straat werd hij nog enige keren ge stoken. Deze verwondingen bleken dode lijk. De dader kon door de politie en enkele omwonenden worden overmeesterd. Van joodse zijde in Moskou is vernomen dat de behandeling in beroep van de zaak tegen de joodse militant Vladimir Slepak is uitgesteld. De bestuurders van het regionale woon wagenkamp en de welzijnswerkers leef den de afgelopen dagen met de vrees dat de verhuizing van de zeventien gezinnen de spanning in het regionale woonwagen- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In kort geding diende vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank de zaak van tweeëntwintig aan en bij de Parallelweg gevestigde bedrijven tegen de gemeente Beverwijk, met als inzet de tijdelijke inrichting van het kleine woon wagencentrum op het ijsbaanterrein. De uitspraak is bepaald op vrijdagmor gen aanstaande. Mr. L. Laus bepleitte de belangen van de zakenlieden en hij ver weet de gemeente Beverwijk onder meer „geen behoorlijk bestuur, waarbij de „tij delijkheid” van het woonwagencentrum zeer in twijfel werd getrokken. De zaken lieden zouden inmiddels voor een voldon gen feit zijn geplaatst, terwijl de bestem mingsplanprocedure nog geenszins is af gerond. De gemeente heeft het terrein ingericht op basis van een tijdelijke ont heffing. De zakenlieden achten het woon wagencentrum niet representatief in het kader van het karakter van de Parallel weg en als zodanig wordt het woonwagen centrum als een „onaanvaardbaar be drijf” beschouwd. De gemeente Beverwijk trok het spoed eisend karakter van het kort geding in twijfel en ook de ontvankelijkheid van de rechter. De nadruk werd gelegd op de enig mogelijke, zij het tijdelijke, oplossing voor de woonwagenbewoners. Nou, wij willen eens met die jongens pra ten. Maar dat komt nog wel. Als deze feestelijke verhuizing achter de rug is, gaan we eerst een paar dagen vakantie vieren. Iedereen loopt hier met tevreden gezichten rond”, zei Janus Kerkhof van morgen. Janus Kerkhof, woordvoerder van de zeventien gezinnen, was vanmorgen een gelukkig mens. „Meneer, wij kunnen de grond wel kussen. Wij zijn weer terug in de stad waar we vijf jaar geleden uit moesten verdwijnen om naar het nieuwe kamp in Heemskerk te vertrekken. Ge looft u ons. Wij gaan er een net kamp van maken. Die zeventien families bestaan uit keurige mensen. Geen dieven en inbre kers. Wij zijn door onze buurman, hockey club Scheybeeck, op de koffie uitgeno digd. Binnenkort nodigen we de 22 fabri kanten op een bakkie koffie uit. Die indus triëlen vinden dat wij hier niet thuishoren. SCHIPHOL. Onder de passagiers voor het PanAm-vliegtuig naar Boston zijn vanmorgen op Schiphol vechtpartij en ontstaan. PanAm mag van staatsse cretaris Smit-Kroes geen volgnummers meer uitgeven voor volgende dagen. BEIROET. President Sarkis van Li banon „speelt nog steeds met de gedachte aan aftreden.” Dit heeft premier Selim Al Hoss gisteren verklaard. Een overmatige activiteit der uitvinders bedreigt de samenle ving met ontwrichting. Pagina 2: De Nederlandse roeiploeg was in Lu zern goed op dreef. Vooruitzichten: zomers strandweer met temperaturen van 23 tot 25 graden. Pagina 1: Atletiek records voor Hermens en Schutter. De directie van Hoogovens over weegt medewerking te weigeren bij de jaarlijkse verscheping vanuit IJmuiden van radio-actief afval. Dit jaar zijn er nogal wat problemen geweest met lek kende vaten. Hoewel de radio-actieve besmetting onder de gevarengrens bleef, heeft de overslag van het radio actieve vuilnis op de fabrieksterreinen van Hoogovens veel negatieve reacties opgeleverd. Hoogovens past daar voor. Voor meer nieuws over deze zaak kunt u terecht op de piaatselijke pagina's. Pagina 4: Door een 3-1 overwinning op Amstel Tigers behield Kinheim zijn kans op de honkbaltitel. Een „ijskoude" Björn Borg heeft za terdag voor de derde maal in successie het herenenkelspel van Wimbledon ge wonnen. Evenals vorig jaar trof hij in de eindstrijd de Amerikaan Jimmy Con nors. Had de Zweed toen vijf sets nodig, zaterdag waren drie sets voldoende om het verschil duidelijk te accentueren. Betty Stöve, die vorig jaar driemaal misgreep, pakte nu wel een titel op Wimbledon. Met Frew McMillan won zij het gemengd dubbel. Verder in onze bijlage Sportief: Eindelijk zomers strandweer in zicht. Hoge druk nadert via Engeland met morgen meer zon en droog weer. Zwak ke veranderlijke wind. In de middag 17 tot 19 graden, zeewater 15 graden. DEN BOSCH. Een steekpartij tussen twee Turken is de 29-jarige Gayhun Gosc- kel fataal geworden. Het slachtoffer dat lag te slapen werd in zijn bed verrast door een landgenoot, die eerst thuis zijn vrouw enkele keren in haar benen had gestoken. BLOEMKOOL deden „het proces op de feiten te beoorde len” en dat zij niet van tevoren zouden proberen „hun eigen mening aan de pu blieke opinie op te dringen”. Amerika heeft inmiddels laten weten dat als de dissidenten tot zware straffen zouden worden veroordeeld dit gevolgen zou kunnen hebben voor de verhouding tussen de VS en Sovjet-Unie. De VS heb ben inmiddels het bezoek van een belan grijke wetenschappelijke delegatie, dat op korte termijn zou plaatsvinden, afgelast. De 31-jarige Sjaranksi joods activist wordt beschuldigd van hoogverraad en spionage. Hij riskeert hiermee de dood straf. De 41-jarige Ginzburg staat terecht wegens opruiing en propaganda tegen de staat. Hij kan maximaal tien jaar gevan genisstraf krijgen. Het proces tegen Sja ranski wordt in Moskou gehouden, dat tegen Ginzburg in Kaloega, 150 kilometer ten zuiden van de Russische hoofdstad. denten is vandaag ook het proces begon nen tegen de Litouwse dissident Viktoras, Piatkus. Ook hij wordt beschuldigd van anti-Sovjet-Unie-agitatie en propaganda. Een zelfde situatie was ontstaan kort nadat de goedkope vluchten waren geïn troduceerd op de luchthaven Logan in Boston. Wegens het karakter van de op- stapdienst gaf PanAm in Boston aanvan kelijk alleen volgnummers uit aan de pas sagiers die dezelfde dag zouden vertrek ken. De reactie daarop was dat passagiers zelf lijsten gingen aanleggen, met als on vermijdelijk gevolg dat er twist ontstond over de vraag of de lijst correct werd gehanteerd. Door het zeer grote aanbod van passa giers ging zowel in Boston als in Amster dam Pan American ertoe over volgnum mers uit te geven aan ieder die zich meld de, zodat mensen in het bezit kwamen van nummers aan de hand waarvan zij kon den vaststellen over hoeveel dagen zij aan de beurt waren voor een vlucht. De RLD vindt dit weinig verschillen van een reservering vooraf, en acht de prak tijk in strijd met de aard van de vlieg- dienst. Op grond hiervan heeft staatsse cretaris Smit-Kroes PanAm vrijdag ver boden volgnummers voor volgende dagen uit te geven. Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ Pagina 3: Alle Franse hoop in de Ronde van Frankrijk is gevestigd op Bernard Hi nault. centrum zou doen toenemen. Afgelopen donderdagavond barricadeerden vier toe komstige bewoners de ingang van het Beverwijkse kamp om zodoende families die er niet thuis hoorden maar deson danks van plan waren zich een plaatsje te „verwerven”, van actie te weerhouden. „De politie houdt een mobiele eenheid achter de hand. Maar wij verwachten dat die jongens niet hoeven op te treden”, zei wethouder A. van Herpen, voorzitter van het woonwagencentrum bestuur vrijdag avond. Die verwachting is bewaarheid. Vanmorgen om zeven uur konden de verhuizers in alle rust, gadegeslagen door tientallen centrumbewoners die achter bleven, de eerste vijf woonwagens op de caravantrailers laden. Onder politiebege leiding vertrok het eerste konvooi via As sendelft en de weg langs het Noordzeeka- naal naar Beverwijk waar bouwvakkers de laatste hand legden aan de riolering en de water- en stroomvoorziening van in het nieuwe woonwagenkamp, dat een tijde lijk karakter draagt. Het Heemskerkse woonwagencentrum wordt flink „uitge dund”. Van de 80 wagens moeten er veertig verdwijnen: 17 naar Beverwijk, tien naar Heemskerk en de rest naar Ca- stricum of Uitgeest. Het Beverwijkse kamp mag vijf jaar in gebruik blijven. In 1983 moet ergens in de gemeente het definitieve woonwagencentrum gereed zijn. De afgelopen dagen nam ook het aantal aan vragen voor de ANWB- oproepdienst sterk toe. Meer dan honderd ver zoeken kwamen bij de ANWB binnen. „Wij be handelen deze oproepen overigens met gepaste tegenzin, omdat wij van mening zijn, dat vakan tiegangers er zelf voor moeten zorgen, dat ze op bepaalde tijden bereik baar zijn”, aldus het hoofd van de alarmcen trale. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWUK/HEEMSKERK. Vanmorgen om half elf zijn de eerste woonwagens op het nieuwe woonwagenkamp aan de Parallelweg geplaatst. De verhuizing van de zeventien gezinnen van het regionale woonwagencentrum te Heemskerk naar Bever wijk begon vanmorgen op speciale caravantrailers. Om tunneltjes en viaducten te vermijden reed het verhuiskonvooi via Assendelft en de Kanaalweg naar het Parallelwegkamp. De grootscheepse verhuizing verliep bijzonder vlot en was van middag tegen vier uur achter de rug. Hij zei dit na afloop van beraad in het presidentiële paleis waaraan naast Sarkis en Hoss werd deelgenomen door de minis ter van Buitenlandse Zaken van Koeweit, sjeik Sabah Al Achmed en de Libanese minister van Buitenlandse Zaken Foead Boetros. Ook de repatriërings- dienst van de ANWB be hoefde dit weekeinde niet stil te zitten. Onge veer honderd auto’s wer den bij verkeersongeluk ken zodanig zwaar be schadigd, dat ze door de ANWB in de komende dagen naar Nederland zullen worden terugge sleept. Toch mag het opmer kelijk worden genoemd, dat de ANWB over stroomd werd met tele foontjes om hulpaanvra- gen. De meeste Europese autowegen vertoonden dit weekeinde weinig problemen, afgezien van wat kleine opstoppingen en filevorming. Volgens een woord voerder van de verkeers- centrale van de rijkspoli tie in Driebergen veroor zaakte de tweede grote uittocht van Nederland se vakantiegangers aan de grensovergangen bij Oldenzaal en bij Bocholt (HeerlenZAken) zaterdag de grootste filevorming. MOSKOU/WASHINGTON/DEN HAAG. Westerse journalisten in de Sovjet-Unie lopen het risico gerechtelijk vervolgd te worden als zij in hun berichtgeving over de vandaag tegen de dissidenten Sjaranski en Ginzburg begonnen processen druk zouden proberen uit te oefenen op de rechtbanken. I Dit blijkt uit een commentaar, dat het ^Aussische persbureau Tass gisteren heeft ^^^■verspreid Tass zei dat zij er beter aan Droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Minimumtemperaturen om streeks acht graden, maxima van 16 tot 20 graden. Helaas moest zaterdag jl. de voorstel ling van het Kinderfeest met Hans Borghoudt, wegens de weersomstan digheden, worden uitgesteld tot maan dag 24 jfili om 14.30 uur. Mocht u niet in staat zijn om de uitvoering op die datum bij te wonen, dan bestaat de mogelijkheid om uw kaartje in te leveren bij een van onze kantoren of bij de kassa van het Open luchttheater te Bloemendaal. U ont vangt dan uw geld terug. DAMIATE PERS Het was het tweede weekeinde dat Neder land massaal op vakan tie ging. Naar schatting gingen een half miljoen mensen op weg. Volgens de heer F. X. Beems, hoofd van de alarmcentrale van de ANWB was het aantal ongevallen in het buiten land met betrekking tot het aantal vertrokken vakantiegangers erg hoog. „Vorig weekeinde, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ver keersongelukken in Eu ropa hebben dit week einde het leven gekost van zeker tien Nederlan ders. Veertig vakantie gangers werden op weg naar hun vakantiebe stemming licht tot zwaar gewond. Deze ba lans kon de ANWB- alarmcentrale vanmor gen opmaken aan de hand van een stroom van aanvragen om hulp vanuit het buitenland. i Op de milimeter nauwkeurig werden de enorme woonwagens in de vakfken van het Beverwijkse kamp geplaatst. Het centrum is tog niet helemaal gereed. toen evenveel Nederlan ders op vakantie gingen, deden zich vooral buiten Nederland, minder onge vallen met dodelijke af loop voor. Met name gis teravond werden we overspoeld met tele foontjes voor hulp aanvragen”, aldus de heer Beems, die aan de hand van de meldingen het opmerkelijk vond, dat de meeste verkeers ongelukken in Oosten rijk en Zwitserland plaatsvonden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1