Reprorecht nog niet erkend Secretaris Gereformeerde Bond door overheid M' Lastenverlichting bedrijven doekje A het weer ei enden dit nog |v dringt aan op polio-inenting WEEKENDVERKEER EIST TIEN DODEN voor het bloeden Halberstadt reageert op uitlatingen Van Aardenne Reactie op „Roken bedreigt de gezondheid” va Reactie Manusama betreurd door professor Kobben „Grote verantwoordelijkheid predikanten” 99 GR jij r ii 19 7 8 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 1 O MAANDAG Oude waterput W1 Archief verbrand Weersvooruitzichten Na uiteenvallen commissie Betoging Bisschopswijding Verkiezingen te koop Verdrinking Sprinkhanenplaag f i Gezond bedrijfsleven Onaanvaardbaar qhi i Zakt nets: plan Tien jaar Nieuwe rabbijn Verwerpelijk „Arendsnest” Dieren verbrandtenrl' si ss i-C O-É GOJ 5= 65 I I I I I maakt economie niet gezonder I I (Van onze redactie binnenland) I i I WEERRAPPORTEN 28 15 0 f I I I I I I I I I I I Ongeveer zevenduizend mensen hebben gisteren in het Japanse Sasebo betoogd tegen de aangekondigde aankomst van een met atoomkracht aangedreven schip dat op een plaatselijke werf zal worden gerepareerd. Op de eerste reis van het schip deed zich een stralingslek voor. Het betrokken schip is het ruim 8.000 ton metende koopvaardijschip Moetsoe, het enige „atoomschip” van Japan. Kardinaal J. Willebrands heeft gisteren in Groenlo pater H. Bomers van de Con gregatie van de Lazaristen tot bisschop gewijd. De 42-jarige pater Bomers werd in februari door de paus benoemd tot titulair bisschop en apostolisch vicaris van Gim- ma in het zuidwesten van Ethiopië. Het bisdom Gimma telt op een bevolking van 4,5 miljoen mensen 11.000 katholieken en 19 priesters. Bij de zaterdag gehouden verkiezingen in Maleisië heeft de regeringscoalitie Nati onaal Front een grote overwinning be haald. In het parlement bezet het front 98 van de in totaal 154 zetels. Door de over winning van het Nationaal Front blijft het kabinet van Frontvoorzitter premier Da- toek Hoessein voor nog eens vijf jaar aan. Het vroegere algemeen hoöfdkwartier van Adolf Hitler, het kasteel Ziegenberj bij Bad Nauheim in Beieren, is te koop Hitler had zich in dit „arendsnest” geïn stalleerd tijdens het laatste Duitse offen sief van de Tweede Wereldoorlog in de Ardennen. Kort voor het einde van de oorlog werd het kasteel verwoest, maar werd later gerestaureerd. Het kasteel is te koop voor 2,8 miljoen mark. Bij graafwerkzaamheden in Doetin- chem voor de bouw van een winkelcen trum zijn zaterdag de naar schatting meer dan vijfhonderd jaar oude, nog gave res ten gevonden van een eikehouten water put. De put bestaat uit negen brede eiken VOOf planken die de wand vormen en met hou- van ten pennen zijn verbonden. In de Pakistaanse grensprovincie Pesha war zijn zeker twintig mensen verdronken door overvloedige regenval. De regenval veroorzaakte een vloedgolf waardoor tal loze huizen werden weggespoeld. Het oosten van de Amerikaanse staat Colorado wordt geteisterd door grote zwermen sprinkhanen. De insekten heb ben tot nu toe al meer kaalgevreten dan bi, de plaag in 1958, die de boeren in de staat een verlies van 60 miljoen dollar kostte. t Volgens professor Halberstadt is het niet zo bezwaarlijk als minister Van Aardenne het voorstelt om het financieringstekort van de overheid op te laten lopen indien daardoor tenminste geen ernstige versto ring van de economie wordt veroorzaakt en indien het uiteindelijk doel het cre- Overwegend droog met enkele zonnige perio den. Temperaturen oplopend tot ongeveer nor male waarden voor de tijd van het jaar. 16 18 14 28 26 33 13 16 14 12 12 a 15 17 22 volstrekt onvoldoende om de nadelen op te vangen van het niet verruimen van het prijsbeleid voor de tweede helft van dit jaar. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond zegt dit in een reactie op het kabinetsbesluit. In het interview zei Van Aardenne dat hij van mening is, dat eerst het bedrijfsle ven gezond moet worden gemaakt voor er iets gedaan kan worden aan het scheppen van werkgelegenheid in de dienstverlenen de sector. In hun rapport zeiden de econo mische deskundigen van de SER dat die twee zaken gelijk op moeten gaan. Halberstadt zegt dat als de dienstverle nende sector vandaag een kans wil krij gen, er organisatorisch en budgettair keu zes moeten worden gedaan. Volgens hem is het de vraag of de mensen dat willen. „Als de mensen het willen, gaan we dan meer geld uitgeven aan stadsvernieuwing? Welnu, als we dat zouden doen, zijn dat zaken waarvan wij menen dat die vandaag zouden kunnen geschieden en niet zoals Van Aardenne lijkt te suggereren, op de Volgens Kobben heeft de commissie in de twee jaar van haar bestaan bewezen dat Zuidmolukkers en Nederlanders „ook bij verschil van inzicht wel degelijk vrucht baar en zinvol kunnen samenwerken”. Manusama heeft nu „door de zaak zo op scherp te 'stellen” de betrekkingen juist weer geschaad „met alle gevolgen van dien”. Professor Kobben schrijft in een per soonlijke brief aan Manusama dat hij hoopt dat deze na het verdwijnen van de commissie wil meewerken aan het tot stand komen van nieuwe vormen van be raad. ABCOUDE (ANP). Professor dr. A. J. F. Kobben heeft ir. J. A. Manusama ge schreven dat hij diens „heftige bewoor dingen over de Nederlandse regering” be treurt. Naar aanleiding van het uiteenval len van de commissie Köbben-Mantouw schreef Manusama onder meer aan pro fessor Kobben dat hij zich door de rege ring in zijn hemd gezet voelde en opnieuw beetgenomen. Ir. Van der Graaf, die stelt dat de bezwaren tegen inenting binnen de Bond en de Christelijke Gereformeerde Ker ken tot de randverschijnselen behoren, wijst erop dat „De Waarheidsvriend” steeds heeft geschreven dat vaccinatie een geboden zaak is, al is elke dwang uit den boze. Volgens de secretaris van de Gerefor meerde Bond gaat het om verantwoorde voorlichting opdat mensen niet nodeloos in gewetensnood zijn. „De praktijk leert nu eenmaal, dat vele mensen doen wat Van Aardenne zei het met de commissie eens te zijn dat er meer moet gebeuren dan rendementsherstel voor de bedrijven. Maar voor meer werkgelegenheid in de dienstensector is volgens hem nodig dat er een gezond bedrijfsleven is. FNV-voorzitter Wim Kok zei dat na deze uitlatingen van minister Van Aardenne wel helemaal kan worden vergeten dat er een daling van de werkloosheid komt. Hij noemt de plannen van de regering sociaal onaanvaardbaar en economisch betwist baar. Hij zei dat hij niet is voor nivelleren om het nivelleren zelf, maar dat lastenver deling naar draagkracht moet geschieden. Van Aardenne had gezegd dat deze rege ring uit noodzaak tot nivelleren moest be sluiten. De minister had gezegd dat nivelle ren nadelige gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid omdat dan de prikkel tot het zoeken van ander werk kan worden weggenomen. De commissie van economische deskun digen had daarover gezegd dat zich op de arbeidsmarkt een aantal knelpunten voor doet dat wellicht te maken kan hebben met prikkels in de beloningsstructuren. De commissie vindt dat daar zorgvuldig naar gekeken moet worden. Professor Halber stadt zei dat de commissie zich niet heeft uitgesproken voor nivellering of denivelle- ring. lange baan worden geschoven", aldus pro fessor Halberstadt. Meinsma vraagt de Adviescommissie Warenwet, die zich op verzoek van de mmisters van Volksgezondheid en Land bouw en de staatssecretaris van Econo mische Zaken over deze zaak moet uit spreken, het voorstel onaanvaardbaar te verklaren. Als de aanduiding „roken bedreigt de gezondheid” al acceptabel zou zijn moet schrijver van het boek „de zwarte- kousen kerken" en kenner van de menta liteit van de zeer streng gereformeerden, zei vorige week voor de televisie, dat de „zwaren” zich in toenemende mate laten inenten. Volgens hem is het probleem binnen tien jaar opgeheven. Adviezen tot inenting zullen volgens kenners van de „zwaren” zelden van de kansel komen, maar eerder worden gege ven in een persoonlijk gesprek zonder nieuwsgierige pottekijkers. De 20-jarige Jannes Kruiming uit Nieho- ve is gisteren in het Academisch Zieken huis in Groningen overleden aan de ver wondingen die hij eerder die dag had opgelopen door een ongeluk met zijn mo tor. Hij was door niet opgehelderde oor zaak met de motor van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Zijn duopassagie- re, een 16-jarig meisje, raakte ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Bij een verkeersongeval in Papendrecht is de 36-jarige J. Harms uit die plaats om het leven gekomen. Op een kruising bot sten twee auto’s op elkaar nadat één van de bestuurders geen voorrang had gege ven. In het Noordhollandse Harenkarspel is de 18-jarige N. Beemsterboer uit Tuitje- horn bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie sloeg de Bovendien is naar zijn mening het teer- en nicotinegehalte in bijvoorbeeld de rook van shag en-of sigaren in het alge meen hoger te achten, zodat de mislei ding vergroot wordt door de vermelding ervan alleen op de verpakking van siga retten. man met zijn bromfiets linksaf toen hij werd geschept door een passerende perso nenwagen. De 22-jarige H. Vrijman uit het Limburg se Beek is zaterdagavond bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn fiets tegen een andere fietser. Hij kwam ten val en overleed ter plaatse. De 67-jarige A. Oosting is bij een onge luk in zijn woonplaats Roden om het leven gekomen. Het slachtoffer botste met zijn bromfiets tegen een landbouwtrekker tij dens een inhaalmanoeuvre. De 38-jarige J. P. Goudbeek uit Heen- vliet is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak kwam het slachtoffer met zijn auto tegen de vangrail, vlak voor de Botlekbrug richting Rotterdam. De wagen sloeg over de kop. De 16-jarige mejuffrouw J. Wormsbe- cher uit Hoorn is gisteren bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde toen zij in Blokker aan het paardrijden was. Door een schrikreactie kwam haar paard in aanraking met een autobus. Paard en berijdster kwamen te vallen. Het meisje overleed ter plaatse. De 3-jarige Robbie Vast uit Ridderkerk is zaterdag in een bouwput in zijn woon plaats verdronken. Het ongeluk is voor de bewoners van de buurt aanleiding gewor den van de gemeente een betere beveili ging van de bouwputten te eisen. Zaterdag kon een jongen net op tijd worden gered, nadat hij in een put was gevallen. De in Wi V kle« van Cai eise Vooruitzichten voor woensdag opgesteld door het KNMI: 11 10 8 8 0 11 10 11 0 9 22 14 11 13 11 13 13 11 11 10 13 14 11 10 14 15 11 9 18 Egy Jorda te ge voor i tijd i Israel tijnse ge kr door WA in Wi aan t ment gen. Voi 35.00' betoj mani vrou’ gewei Op zevei de A gerat hebb hech door stanc dat t term aant kwaï omd; sterk Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam VUssingen Z. -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. regen regenbui zwl. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. regen h. bew. h. bew. regen h. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. wnw wnw wzw zzw w nw nnw nw nw zzo windst. windst. nw ono wnw windst. w verand. wnw n n windst. no nw windst. nw windst. wnw nnw wzw windst. zzo windst. nw w z zw no n zzw zzw Egyp' derhs All< Lond s-v D; nu 1 mijr leng tion eeui slee! wat goe< die stat, van de De deson hebbt houdt beslot omda waan waan sprek Vol derha de oi Egypt vattei nen, abruf van Israel vrede Egypt Via de dan binnenkomende belastingen ontstaan er middelen voor het scheppen van werkgelegenheid in de dienstverlenen de sector. Maar nu zit de overheid, aldus de minister, aan de grenzen van het finan cieringstekort. Lastenverlichting zou dat tekort te groot maken, aldus Van Aarden ne. De bewindsman zei verder dat van indi viduele steun aan het bedrijfsleven moet worden afgezien en dat er per sector steun moet worden gegeven. „Want anders houd je misschien met veel geld arbeidsplaatsen in stand, waarvoor in de kwartaire sector meer plaatsen gecreëerd hadden kunnen worden.” In de toekomst moeten volgens hem vooral hoogwaardige industrieën worden gestimuleerd. Als voorbeelden noemde hij moderne chemische industrie, milieubeschermende industrie, vliegtuig bouw en uraniumverrijking. Van Aardenne sprak zich uit tegen ar beidsplaatsentoeslag. Hij vindt dat het aan het bedrijfsleven moet worden overgela ten te bepalen of mensen wel of niet door machines kunnen worden vervangen. De rentabiliteit moet zo hoog mogelijk zijn, aldus de minister, dan zijn er elders weer mogelijkheden voor het scheppen van ar beidsplaatsen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Predikanten die steeds gezegd hebben dat inenten tegen polio niet mag, mogen zich nu niet be perken tot de verklaring dat zij de men sen vrij laten. Met evenveel overtui gingskracht moeten zij nu zeggen dat en waarom het wel mag, wil men de men sen niet in gewetensnood laten. Aldus de secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, ir. J. van der Graaf, in het blad „De Waarheids vriend”. Op 30 juni schreef staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) een brief aan de vijf betrokken kerkge nootschappen met het verzoek de bezwa ren die een aantal gelovigen heeft tegen inenting nog eens ernstig te overwegen. Tot nu toe is er geen reactie van de aangeschreven kerkeraden ontvangen. In het algemeen worden geen uitspraken van kerkeraden en predikanten ver wacht, omdat men bang is een deel van de gemeente in het harnas te jagen. Het KNOV is gelukkig met de bijzondere aandacht die het kabinet heeft gegeven aan de zelfstandigen in midden- en klein bedrijf. Daarbij mag echter niet worden vergeten dat de 350 miljoen overname van werkgeverslasten nog geen half percent van de loonsom bedraagt, aldus het KNOV. Het KNOV erkent dat de verlaging van de premies AWBZ, AKW en AAW een lastenverlichting betekent, ook voor die zelfstandigen die geen werknemers in dienst hebben. De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf vragen zich echter af waarom ook nu nog niet bekend is gemaakt hoe de reeds door het kabinet- Den Uyl toegezegde subsidie minimum loon (100 miljoen) wordt gerealiseerd. Tenslotte hoopt het KNOV dat de reeds enkele keren toegezegde steunregeling voor het bedrijfsleven, vooruitlopend op de Wet op de Stadsvernieuwing, nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Op de kinderboerderij Oedenstee in Hoogvliet zijn in het weekeinde een aantal confe dieren door brand omgekomen. De schade aan de kinderboerderij bedraagt zeker twee ton. Het vuur is naar alle waarschijn lijkheid aangestoken. Getuigen meldden twee mannen te hebben zien wegvluchten vlak voordat de brand uitbrak. Behalve 18 geiten kwamen ook een aantal kippen, fazanten, een kalkoen en een pauw om het leven. Op zolder ging 4,5 ton hooi in vlam men op. ir Bij een verkeersongeval in Noord-Brabant kwamen twee personen om het leven. Op de foto het wrak waarin de stoffelijke overschotten van de slachtoffers werden aangetroffen. Weer in binnen- en buitenland Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 3 tot 12; minimum temperatuur omstreeks 11 graden; maximum temperatuur omstreeks 20 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. HAARLEM. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn negen mensen in het verkeer om het leven gekomen. De 23-jarige W. Schoenmakers uit Oir- schot en de 22-jarige mejuffrouw P. Meu- lenbroeks uit Son zijn zaterdagavond om het leven gekomen nadat hun personen auto frontaal werd aangereden door een tegemoetkomende wagen. De bestuurder van deze auto moest met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Door een verkeersongeluk in het Noord- brabantse Asten is gistermiddag een meis je van twee jaar om het leven gekomen. Het is Cindy Zwiggers uit Meijel. Bij het nog niet geheel opgehelderde ongeluk raakten zeven mensen gewond nadat twee personenauto’s op elkaar waren gebotst. ■L verpakking van (alléén) sigaretten van het nicotinegehalte in tienden van milli grammen per sigaret en van het teerge halte in milligrammen per sigaret ook verwerpelijk. Hij zegt dat daardoor de indruk, ge wekt door overheidspublicaties van teer- en nicotinegehaltes, wordt versterkt dat er „veiliger en gevaarlijker” sigaretten zouden zijn, wat volgens hem „zeer de vraag is”. In deze volgens Meinsma wetenschap pelijke gedachtengang wordt het kool- monoxydegehalte ten minste zo belang rijk geacht. DEN HAAG (ANP). De lastenver lichting van vijfhonderd miljoen gulden voor het bedrijfsleven, waartoe het kabinetVan Agt vrijdag besloten heeft, is slechts een doekje voor het bloeden. Zij is eren van werkgelegenheid wordt be reikt. hun voorgangers menen dat verant woord is. De praktijk is dan ook, dat in die gemeenten, waar voorheen, algemeen gold dat vaccinatie verboden was, men en masse laat vaccineren, als de predi kant ter plaatse er toe oproept.” Volgens ir. Van der Graaf laden predi kanten die alles in het onzekere laten of zeggen dat men de mensen vrij laat, een grote verantwoordelijkheid op zich. Professor dr. A. van der Meiden, AMSTERDAM (ANP). Door de hou ding van de rijksoverheid is het de ruim drie jaar geleden opgerichte Stichting Re prorecht nog steeds niet gelukt vergoedin gen te innen voor gecopieerde tijdschrift artikelen en boeken. De rijksoverheid be twist namelijk de representativiteit van Reprorecht. De stichting schrijft dat in haar eerste verslag sinds de oprichting. De Stichting Reprorecht bestaat uit ver tegenwoordigers van auteurs- en uitgeversorganisaties. Doel van de stich ting is het opsporen en incasseren van vergoedingen voor gecopieerde auteurs rechtelijk werken. Reprorecht schat dat jaarlijks in' ons land enkele honderden miljoenen kopieën worden gemaakt, waarvoor een vergoe ding moet worden betaald. De overheid neemt hiervan een belangrijk deel voor zijn rekening. Volgens de wet, aldus Reprorecht, mag binnen bepaalde grenzen vrij worden ge- copieerd voor „eigen oefening, studie of gebruik”. Wanneer echter overheidsinstel lingen en bibliotheken gaan copiëren, dan is hiervoor een vergoeding verschuldigd van tien cent per copie of gecopieerde pagina. De Stichting Reprorecht wil nu dat met name de rijksoverheid met haar een definitieve afspraak maakt over de af dracht van de copieervergoedingen. Tot nu toe betaalde rijksoverheid een jaarlijk se „afkoopsom” van één ton aan de stich ting. Het archief in het kantoor van de Raad kabir voor Kinderbescherming in Breda is zater- dag door brand volledig verwoest. Brand- wer<’ weer en politie geven als vermoedelijke oorzaak brandstichting op. Een eerste on derzoek heeft uitgewezen dat de twee in het archief aanwezige kachels de brand niet hebben veroorzaakt. Drs. Edward van Voolen is in het week- heeft einde benoemd tot rabbijn in Arnhem. De 29-jarige Van Voolen is de derde rabbijn van het Verbond van liberaal-religieuze joden in Nederland. De nieuwe rabbijn zal gedeeltelijk ook werkzaam zijn als conser ren vator van het Joods Historisch Museum ii sprek Amsterdam. DEN HAAG. Professor drs. V. Hal berstadt, lid van de commissie van econo mische deskundigen van de Sociaal Eco nomische Raad, is het niet met minister Van Aardenne van Economische Zaken eens dat een gezondere economie en een ruimere werkgelegenheid alleen bereikt kunnen worden via verlaging van de ar beidskosten en de daaruit voortvloeiende hogere winsten en investeringen. Halber stadt zei dat gistermiddag in een reactie op uitspraken van minister Van Aarden ne in een radio-interview. deze ook worden aangebracht op verpak kingen voor sigaren (grote en kleine) en rooktabak, omdat het bekend is dat het gebruik daarvan ook tot bepaalde aan doeningen kan leiden. De voorgestelde aanduiding is ook ver werpelijk, gezien het welbekende feit, aldus Meinsma, dat het gebruik van tabaksprodukten ongeacht het pro- dukt klaarblijkelijk niet elke roker schaadt. Om die reden moet deze aandui ding te algemeen en dus in dit geval onjuist gesteld niet worden gebruikt. Ook is zij verwerpelijk omdat het ge vaar bestaat dat niet-rokers deze van overheidswege verplicht gestelde aan duiding zouden kunnen en-of willen uit leggen als ook van toepassing zijnde voor niet-rokers in de omgeving van rokers. Meinsma vindt de aanduiding op de DINSDAG 11 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.32 uur onder 21.58 uur Maan op 11.57 uur onder 0.25 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 3.52 uur en 16.07 uur Hoogwater 8.02 uur en 20.27 uur De is op Hittegolf van” Lond In verschillende delen van Japan zijiverkl gisteren als> gevolg van een hittegolf 2 confe mensen verdronken. Meer dan de helft v; de slachtoffers, die in het water verkoelii zochten, bestond uit kinderen. anti-rookaanduiding (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Dr. L. Meinsma, di recteur van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding, is het oneens met de manier, waarop volgens het plan van de regering een zogenoem de „anti-rookaanduiding” op shag en sigaretten zou moeten worden aange bracht. Aan de ene kant vindt hij de tekst „roken bedreigt de gezondheid” te algemeen, aan de andere kant gaat deze tekst hem niet ver genoeg. ondei teidei Socia Bram van c „Alleen verlaging arbeidskosten 0 0 4 1 0 1 0 o 1 o o o 1 o 0.6 3 12 1 0.4 0 0 0 0.2 7 0 0 0 19 0 0.3 1 0 0 0 0 3 0 0 0 Meinsma oneens met d MN •Ju 15 16 15 15 17 15 16 17 16 18 33 23 16 25 18 20 15 18 20 18 31 33 22 15 35 28 26 13 22 20 17 25

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2