i 3 Eén dode en 135 gewonden Amerikaanse vrouwen achtergrond! Mogelijk compromisplan van Verenigde Staten Gustav Wagner in ziekenhuis Oud-premier van Irak vermoord eisen gelijke rechten Pertini, tegenstander van fascisme Pamplona’s patronaatsfeest werd politieke vechtpartij GROTE BETOGING VOOR CAPITOOL AUTEURSRECHTEN IMPROVISATIES 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 A A N D A G I O I IT I I 1 g 7 v door Nico Scheepmaker aterpul Fout ringen ijding oging Bevrijd Gesprek in Wenen: van links naar rechts SDP-leider Willy Brandt, de Israëlische opposi tieleider Peres, premier Kreis ky van Oostenrijk en president Sadat. rinking (Van onze redactie buitenland) WENEN-JERUZALEM. De Israëlische regering heeft het vredes- ede eiken voorstel van Egypte radicaal van de hand gewezen, maar minister met hou van Buitenlandse Zaken Dajan gaat wel op 18 en 19 juli naar Londen qm met de Egyptische en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken verder te onderhandelen. Premier Begin noemde na de kabi- netszitting van gisteren het Egyptische voorstel een onaanvaardbaar plan dat niet tot vrede in het Midden-Oosten kan leiden. (Van onze redactie buitenland) ROME. De 82-jarige socia list Sandro Pertini is de zevende president van de Italiaanse Re publiek. Hij werd zaterdag door het parlement gekozen, met een nooit eerder vertoonde meerder heid van 832 stemmen uit een totaal van 995. abbiin ««despian 1 koop «O Israel verwerpt vredesvoorstel trijfël van Egypte, wèl naar Londen gen. gisteren de Con- isschop werd in titulair in Gim- >ië. Het ing van ïken en lezingen tie Nati- ling be- front 98 de over- ilijft het lier Da ar aan. nse staat or grote eten hei en dan bi; i de staat r kostte. i Doetin- zinkelcen- ting meer gave res- en water- WASHINGTON (UPI). Vele duizenden vrouwen uit het hele land hebben gisteren in Washington een mars gehouden naar het Capitool om bij het Amerikaanse Congres aan te dringen op een verlenging van de periode voor de ratificatie van het amende- Volgens de politie in Washington namen 35.000 a 40.000 vrouwen en mannen aan de betoging deel, waarmee deze de grootste manifestatie voor gelijke rechten voor de vrouw in de Amerikaanse geschiedenis is geworden. hebben >etoogd ist van i schip .vorden an het or. Het >00 ton ae, het Egyptische plan in het geheel niet als on- derhandelingsbasis beschouwt. Alles wijst erop dat na de conferentie in Londen Amerika met een eigen compro- De Egyptische president waarschuwde in Wenen dat als de komende ministers- er regering het Israëlische zijn. Het feit dat Israel het Egyptisch voorstel zo radicaal van de hand Egypte heeft voorgesteld de westelijke Jordaanoever tijdelijk aan Jordanië terug te geven en de Gazastrook aan Egypte, Veel deelnemers waren in het wit ge kleed, ter herinnering aan de „witte mars" van 8.000 suffragettes die in 1913 naar het Capitool trokken om vrouwenkiesrecht te eisen. een gevaarlijke situatie zou kunnen ont staan. Hij was toen nog niet op de hoogte van de Israëlische afwijzing van de Egypti sche plannen. Sadat is vrijdag in Oostenrijk aangeko men voor een officieel bezoek van een week. Zaterdag voerde hij gesprekken met bondskanselier Kreisky, die op zijn beurt afzonderlijke gesprekken voerde met Pe res en Brandt. De vier hadden gistermor gen een gezamenlijk onderhoud over de situatie in het Midden-Oosten. In de loop van gistermiddag hadden president Sadat en Simon Peres een privé-gesprek in Hotel Imperial in Wenen, waar de 95 man sterke Egyptische delegatie, alsmede het gezin van de Egyptische president verblijft. Verwacht wordt, dat president Sadat vandaag naar Salzburg zou gaan waar hij reeds in februari een gesprek heeft ge voerd met Peres, maar waar hij deze keer de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, zal ontmoeten. Ge ruchten dat Sadat mogelijk aan het eind van deze week president Carter in Oosten rijk of West-Duitsland zal ontmoeten, zijn het hele weekeinde categorisch ontkend, maar ze blijven aanhouden. De kans dat een dergelijk gesprek op zo hoog niveau op dit tijdstip zal plaatsvinden, wordt klein geacht. De Oostenrijkse bondskanselier, wiens pogingen een andere vorm te vinden voor voortzetting van de reeks onderhandelin- gen door gesprekken tussen de Egyptische president en de Israëlische oppositielei der Peres in Wenen gedoemd schijnen te mislukken omdat Peres min of meer de zijde van de Israëlische premier Begin heeft gekozen, heeft Sadats bezoek aange grepen te onderhandelen over een voor de Oostenrijkse regering heet hangijzer. Bondskanselier Kreisky heeft van Sadat de toezegging gekregen, dat Egypte in be ginsel bereid is Oostenrijk toe te staan zijn atoomafval op Egyptisch grondgebied op te slaan. Voor Kreisky is dit een hoogst belangrijke zaak, omdat hij zijn politieke toekomst op het spel heeft gezet door een volksstemming uit te schrijven voor de herfst van dit jaar over de vraag of de al gebouwde enige Oostenrijkse atoom- krachtcentrale in Zwentendorf in gebruik moet worden genomen of niet. Eén van de grootste problemen waarvoor de Oosten rijkse regering zich geplaatst ziet, is het atoomafval. Pertini als piepjong luitenantje in de Eerste Wereldoorlog gekozen, „en als ik het nog eens moest doen, zou ik dezelfde keuze iedere keer weer maken, ook al wist ik wat de gevolgen zouden zijn”. In Frankrijk kwam hij aan de kost als autowasser, stucadoor en filmfigurant, maar bezorgde rapporten van de Itali aanse consul vermeldden regelmatig zijn „subversieve activiteiten tegen het natio nale regime”. bekogelden de politie met flesjes, stenen en andere voorwerpen, terwijl andere toe schouwers als één man luid het ontslag van de civiele gouverneur eisten. Buiten de arena zette de vechtpartij zich voort. Een aantal demonstranten stak ’s avonds au to’s in brand en richtten barricaden op voor het huis van de civiele gouverneur. Het provinciehuis van Plamplona werd bestormd, waarbij alle ruiten sneuvelden. Een beginnende brand werd door de brandweer geblust. Het gebouw van de conservatieve lokale krant werd met ste nen bekogeld. Tot diep in de nacht vonden er confrontaties plaats tussen burgers en politie. De commissaris van politie te Pamplona heeft verklaard dat hij alle verantwoorde lijkheid van het politieoptreden op zich neemt, omdat hij de opdracht aan de poli tie had gegeven om de arena binnen te stormen. Rodolfo Martin Villa, minister van Binnenlandse Zaken, laat een onder zoek instellen naar de oorzaak van deze felle onlusten. De bewindsman meent dat deze gewelddadigheden niet het gevolg zijn van een spontane manifestatie, maar van een uitgekiende provocatie, die het doel heeft de openbare orde in de Baski- sche provincies te verstoren. De gemeenteraad van Pamplona heeft zondagmiddag tijdens een buitengewone vergadering het politieoptreden onver antwoord genoemd en heeft het ontslag geëist van Ignacio Llano Cifentes, de ci viele gouverneur van Navarra. Deze heeft toegegeven dat het politieoptreden een fout was. Na de val van Mussolini werd Pertini bevrijd en hij organiseerde in Rome het LONDEN (Reuter, AFP). De voorma lige Iraakse premier generaal Abdoel Ra zak Naif is vandaag in een ziekenhuis overleden nadat gisteren een aanslag op hem was gepleegd. Hij kreeg daarbij een kogel in zijn hoofd. Luitenant-kolonel Naif is in 1968 korte tijd premier van Irak geweest. Hij is in 1975 bij verstek ter dood veroordeeld. Hij vertoefde toen in Jordanië, waar hij het staatsburgerschap verkreeg. Twee gewapende mannen hebben zater dagmiddag de vrederechter van Lemona in de Baskische provincie Viscaye doodge schoten. De vrederechter, die een aanhan ger was van het dictatoriale regime, had de laatste tijd herhaaldelijk bedreigingen ontvangen van de Baskische afscheidings beweging ETA. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, leidt men uit de gebruikte munitie af dat deze moord het werk is geweest van de ETA. De 44-jarige generaal werd beschoten op het moment dat hij in een taxi stapte. De dader is overmeesterd. De aanslag was de tweede op Naif in Londen, waar hij verscheidene jaren heeft gewoond. „Het zal u duidelijk zijn dat de vorm geving van het programma dat onze televi- siedienst zich voorstelt te gaan maken geen klakkeloze nabootsing van het pro gramma van destijds is, al was het maar dat u er zelf niet in optreedt”. Als zij niet willen praten maar naar een jurist stappen, zal ik dat ook maar doen, dacht Berend Boudewijn, en zijn advocaat wees er op zijn beurt onder meer op, dat het in zulke gevallen „om de rol gaat, en niet om de persoon die deze rol vertolkt”. Dat is immers het wezen van de bescher ming van auteursrechten! Stel Molière schrijft een toneelstuk waarin hij zelf de hoofdrol vertolkt (dat is voorgekomen!), zou hij dan de rechten op zijn idee, zijn stuk verhezen zodra een ander „De Vrek” zou gaan spelen? Dat zou maar makkelijk zijn! Of stel dat Chopin een polonaise schrijft, die hij zelf met alle plezier op de piano vertolkt (dat is voorgekomen!), zou u het dan redelijk vinden dat hij geen zloty voor de polonaise zou vangen zodra een ander de piano zou bedienen („al was het maar dat u er zelf niet in optreedt”)? Als het inderdaad geen klakkeloze nabootsing is, zult u er geen bezwaar tegen hebben dat de heer Boudewijn tevoren even de opna me komt bekijken, schreef de BB-jurist ook nog en zo bekeek Berend Boudewijn, in gezelschap van Jan Willem Hofstra, vrijdag de eerste aflevering. Jan Willem Hofstra zei na de bezichtiging, dat het in feite neerkwam op een aflevering van „Im provisaties” uit 1969, op een dag dat Be rend Boudewijn kennelijk ziek was BRASILIA (AP). De voormalige SS- officier Gustav Franz Wagner, die wordt beschuldigd van wreedheden tijdens de Tweede Wereldoorlog, is in een psychia trisch ziekenhuis opgenomen. Hij vertoeft daar al twee weken, zo is in Brazilië bekendgemaakt. he Pesha- rdronken regenval rdoor tal- voor een overgangsperiode. In die tussen- 1. Berend Boudewijn vertelde, dat hij in dertijd lang had moeten zeuren voordat hij in 1968 een proefprogramma mocht ma ken en dan nog allleen omdat er toevallig een studio leeg stond. De aanvankelijke scepsis sloeg om in enthousiasme en er werden een stuk of dertien „Improvisa ties” gemaakt. De WDR toonde toen ook nog belangstelling, Berend reisde met de ampexbanden in de internationale trein naar Keulen, zette ze op de speciale plaats voor jassen en koffers die echter bestemd bleek voor de belendende wagon die hal verwege afgekoppeld werd, zodat hij op het station in Keulen drie uur moest telefo neren voordat hij de banden terug had en weer later werden alle banden abusieve lijk door de VARA gewist, inclusief de compilatieband, maar dankzij Aart Gisolf beschikt hij nog wel steeds over een video- bandje met „Improvisaties”. De laatste wederwaardigheid met „Im provisaties” was, dat hij in de krant las dat de VARA het programma opnieuw ging brengen, nu met Joop Brussee als presen tator en met andere acteurs. Ietwat ver baasd schreef Berend Boudewijn een brief aan VARA-voorzitter Kloos, die hij erop attendeerde dat hij de auteursrechten op „Improvisaties” had en aanried niet tot produktie ervan over te gaan voordat er overeenstemming was bereikt over de voorwaarden. In plaats dat Kloos, of een ander, even opbelde om een afspraak te maken, zoals je normaliter doet met een oud-medewerker die tussen de 200 en 300 programma’s voor je gemaakt heeft, stuurde hij de brief door naar de juridi sche afdeling van de VARA, die o.a. deze zin produceerde: Op 22 maart 1979 loopt de periode van zeven jaar af, waarbinnen driekwart van de Amerikaanse staten het amendement geratificeerd moet hebben. Tot dusver hebben 38 staten hun goedkeuring ge hecht aan het amendement dat in 1972 door het congres werd aangenomen. Voor standers van de gelijkberechtiging vrezen dat het niet mogelijk is binnen de gestelde termijn nog drie staten het minimum aantal nodig voor het behalen van de drie kwart tot ratificatie te brengen, te meer omdat de tegenstanders hun campagne sterk hebben opgevoerd. Daarmee niet tevreden ging hij in 1929 terug naar Italië met valse papieren om het verzet tegen het fascisme te organise ren. Al een maand later werd hij in Pisa door een stadgenoot uit Savona herkend en bij de politie aangegeven. Van toen af bracht Pertini de jaren die het fascisme nog restten (tot 1943) door in verschillen de gevangenissen en strafkampen. Zijn gezondheid leed er sterk onder en toen hij door tbc op de rand van het graf leek gebracht, schreef zijn moeder een gratie verzoek aan de „Duce”. In het boek „Zes veroordelingen, twee ontsnappingen” staat een fotokopie van de brief die Pertini toen aan de president van het politieke tribunaal schreef: „Het bericht dat mijn moeder een gratiever zoek voor mij heeft ingediend, vernedert Daarom verlangt de vrouwenbeweging nu van het Congres dat de ratificatieter- mijn met nog eens zeven jaar wordt ver lengd. „Wat op het spel staat is de constitu tionele gelijkheid voor vrouwen in deze eeuw. Of vrouwen ook in de toekomst slechts 57 percent zullen verdienen van wat een man verdient, en of vrouwen voor goed in de afhankelijkheid zullen blijven die het gevolg is van lage lonen en lage status”, zo zei Eleanor Smeal, voorzitster van de nationale organisatie van vrouwen, de organisator van de mars. Het opmerkelijkste aan „Improvisaties”, waarvan de VARA zaterdagavond de eer ste aflevering uitzond, was de grote gelij kenis met het gelijknamige programma dat in de zomer van 1969 zijn première beleefde: „produktie, ideeën, regie (uitge zonderd cameraregie) en presentatie: Be rend Boudewijn”. Ook toen een tafel met attributen en een kapstok met kleren. Ook toen een stel vaste acteurs (Jeroen Krabbé, Elsje de Wijn, Henk Molenberg en Sylvia de Leur), aangevuld met enkele gastac- teurs. Ook toen een improvisatie met een verplichte begin- en slotzin. Alleen ging een acteur die een opdracht niet mocht horen in 1969 even de deur uit, terwijl hij nu een koptelefoon met muziek op kreeg, en nu speelde Harry Bannink op de achter grond af en toe op de piano. Maar over het geheel genomen was het één pot nat en omdat ik me herinnerde dat „Improvisaties” nu eens niet een program ma was waarvan het idee en de uitwerking in Amerika geleend waren, maar geheel aan het brein van Berend Boudewijn wa ren ontsproten, heb ik hem even opgebeld om te vragen waarom hij het zelf niet presenteerde. Hij is inmiddels weliswaar directeur van de Amsterdamse Stads schouwburg, maar toen Joop Koopman kortstondig directeur van de Apeldoornse schouwburg werd, deed hij dat toch ook op voorwaarde dat hij het VARA- programma „Twee voor twaalf” kon blij ven presenteren Het komt niet vaak voor dat een staatshoofd bij zijn ambtsaanvaarding zijn „vroegere celgenoten” herdenkt. Sandro Pertini deed het gistermorgen, en met trots: zijn jarenlange gevangen schap onder het fascistische regime deelde hij met onder meer Antionio Gramsci, één van de oprichters van de Italiaanse communistische partij, die zijn straf niet overleefde. Zijn eerste veroordeling liep de jonge advocaat Pertini op in 1925 voor het schrijven en verspreiden van een pamflet tegen „de barbaarse overheersing van het fascis me”. nstee in ;n aantal conferentie in Londen zou mislukken, e schade gt zeker arschijn- meldden vluchten Behalve I kippen, v om het in vlam- mij diep. Ik sluit mij daar dan ook niet bij aan, want ik voel dat daarmee een smet zou worden geworpen op mijn politieke overtuiging, die mij meer dan mijn eigen leven ter harte gaat”. Zijn grootste bekendheid en populari teit heeft hij waarschijnlijk te danken aan de jaren (1968-1976) waarin hij ka mervoorzitter was. De absolute onpartij digheid, de niemand ontziende streng heid en het levendige gevoel voor humor waarmee hij de vaak roerige vergaderin gen leidde, bezorgden hem algemene sympathie. Een van de laatste gelegenheden waar bij hij zijn onafhankelijke houding de monstreerde was tijdens de Moro- affaire. Toen de socialisten onderhande- lingen met de Rode brigades bepleitten, tekende Pertini in het openbaar protest aan. Over zijn leeftijd maakt hij zich geen zorgen. Het leek hem het enige argument tegen zijn kandidatuur dat geen hout sneed. „Mijn ouders en al mijn naaste familieleden waren ver over de negentig toen ze stierven. En ik ben van plan die lijn door te zetten”. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Eén dode en 135 gewonden is het trieste resultaat van de explosie van geweld, die zaterdagavond in de stie- renvechtersarena van Pamplona uitbrak en de stad tot diep in de nacht in zijn macht had. In verband met de geweldda digheden zijn de traditionele pafronaats- feesten „San Fermin” in Pamplona tot nader order afgelast. Premier Suarez heeft gistermiddag te Madrid besprekin gen gevoerd met de ministers van Defen sie en van Binnenlandse Zaken over de onlusten in de hoofdstad van de half- Baskische provincie Navarra. Italics nieuwe president Er zouden er nog vijf volgen: de laatste in 1943, toen de Duitse bezetters hem in Rome ter dood veroordeelden en hij sa men mei zijn voorganger als president, Giuseppe Saragat, wist te ontsnappen. Al eerder was hij aan de fascisten ontsnapt: in 1926, na een veroordeling tot vijf jaar verblijf op een verbanningsei- land, vluchtte hij met de bejaarde leider van de socialistische partij, Filippo Tura- ti, naar Frankrijk, waar beiden politiek asiel kregen. Voor het socialisme had Aanleiding tot de gewelddadige confron tatie was een spandoek met de woorden „Totale amnestie, gevangenen vrij”, dat door twintig jongens na de dood van de laatste stier in de arena werd rondgedra gen. Sommige toeschouwers betoogden hun instemming met deze mini- demonstratie, anderen beantwoordden de ze mini-betoging met het gooien van kus sentjes naar de 20 demonstranten. Hierop raakten voor- en tegenstanders van amnestie voor sociale delinquenten met elkaar slaags. De vechtpartij, die een grote vorm had aangenomen, wastiauwe- lijks vijf minuten aan de gang toen de politie de arena binnenstormde en in het wilde weg begon te schieten en rookbom men gooide naar het publiek. Onder de 17.000 toeschouwers deden zich volslagen hysterische panieksituaties voor, waarbij kinderen en ouden van dagen onder de voet werden gelopen. De reactie op de komst van de politie liet niet op zich wachten. Honderden personen werd genoemd. i De ministers waren van mening dat vre desonderhandelingen weinig toekomst hebben als Egypte aan dit standpunt vast houdt. Desalniettemin heeft de regering besloten Dajan naar Londen te sturen, omdat het Egyptische plan „geen voor waarden vooraf” bevat, de enige voor- waarde die Israel voor hervatting van be nplat sprekingen had gesteld. Volgens premier Begin moeten de on- derhandelingen in Londen tot doel hebben de onderhandelingen van de politieke Egyptisch-Israelische commissie te her vatten, die in januari in Jeruzalem begon nen, maar door Egypte na twee dagen abrupt werden afgebroken. Onderwerp van onderhandelingen moet volgens de Israëlische regering het iet week- heeft gewezen houdt in dat Israel het ihem. De 2 rabbijn •eligieuze ibbijn za mis.vre(jespian moet komen om te probe- Is conser ren Egyptisch-Israelische vredesbe- useum ij sprekingen te redden. tijd moet er onderhandeld worden over Israels veiligheidsproblemen en de Pales tijnse kwestie. Minister Dajan had ernsti- rbraild kritiek op dit Egyptische voorstel, dat door één van de ministers tijdens het i de Raad kabinetsberaad „het meest extreme aiszater- standpunt van de afgelopen tien jaar it. Brand- loedelijke serste on- e twee in de brand kwartier genberg te koop ment op de Grondwet dat gelijkberechtiging van mannen en vrouwen moet waarbor gt” geïn- ;e offen- >g in de van de it, maar teel is te eerste gewapende verzet tegen de Duitse bezetters. Gearresteerd, ter dood ver oordeeld en ontsnapt uit de Duitse vleu gel van de Romeinse gevangenis, werd hij door de partij naar Noord-Italië ge stuurd, waar hij leiding gaf aan het partizanenverzet. Zijn vrouw, Carla Voltolina, was toen een 20-jarige koe rierster. Na de Duitse capitulatie was Pertini lid van het nationale bevrij- dingscomité, dat de macht overnam van de Duitse autoriteiten tot de aankomst van de geallieerde troepen. Hij werd gekozen voor de Grondwetgevende Ver gadering en bleef sindsdien onafgebro ken lid van het parlement. Wagner wordt in Brazilië gevangen ge houden hangende een beslissing over een verzoek om uitlevering van West- Duitsland, dat hem beschuldigt van mas samoord op joden in het vernietigings kamp Sobibor in 1942 en 1943. De Egyptische president, Anwar Sadat, is optimistisch over het gesprek dat de Egyptische en de Israëlische ministers ittCgolivan Buitenlandse Zaken op 17 juli in Londen met elkaar zullen hebben. Hij ipan zijl verklaarde dit gisteren tijdens een pers- tegolf 2 conferentie in Wenen na afloop van zijn helft vfJ onderhoud met de Israëlische oppositie- leider Simon Peres, de voorzitter van de ?ikoelini Socialistische Internationale, Willy Brandt, in diens capaciteit van voorzitter van de Noord-Zuidconferentie en de Oos- i i tenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky. ‘brand

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3