Tuinhuisje in vuur en vlam Esmil (Estel) krijgt bouworder uit Irak Gevarieerde buit na inbraak in woonhuis I in de vishal Hechtwond na Hoogovens dreigt medewerking stoppen botsing met oplegger i 1 „atoomtransport” te HOM- 1 iappsh ft™ Oponthoud door storing in overwegbeveiliging MROSM-EF rl PAVILJOEN 'ZUIDPIER g-ï VISSEN VANAF DE PIER NOG ALTIJD POPULAIR INSTALLATIE VAN 24 MILJOEN MATIGE VANGSTEN BIJ VISWEDSTRIJD BEJAARDEN Ballonnenwedstrijd op het strand uoo 4 5 VELSEN-IJMUIDEN J U L T BAANDAG 1 0 (Van een onzer verslaggevers) Hengels i Haai Joker 7 IJMUIDEN. De directie van Hoogovens overweegt niet langer medewerking te verlenen aan de jaarlijkse verscheping van radio actief afval in de haven van IJ muiden. De aarzeling is het direc te gevolg van de problemen die dit jaar rond het transport zijn gere zen. fHAWe ki/o j Gevonden voorwerpen 'd 1 IJMUIDEN. Esmil, de Estel-ondememing voor milieutechniek, heeft van de State-Contracting Company for Water and Sewerage Projects te Baghdad (Irak) opdracht ontvangen voor uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie „Rustiyah” in Baghdad. Met deze order is een bedrag gemoeid van 24 miljoen gulden. IJMUIDEN. De aanhoudende regenbuien van de laatste weken lebben een bres geslagen in een aantal toeristische attracties. Ook de belangstelling voor het vissen in zee vanaf de Zuidpier is ge daald tot onder het nulpunt. Door gaans laten de hengelaars de tnoed niet zo gauw zakken. Voor een stevige bui blijven ze niet weg. Bij honderden trotseren zij vaak weer en wind om een visje te verschalken. Het weer van de af gelopen weken lijkt hen echter toch wel erg zwaar op de proef te hebben gesteld. Zaterdag om streeks het middaguur is het meestal een topdrukte op de pier. Moet heel ver worden gelopen om een geschikt stekkie te vinden. Een handjevol onverschrokkenen is gebleven. De massa is gevlucht en wacht beter weer af. I X, B :,x 1 O R i Stavan- Regen en wind hebben ook de hengelaars verjaagd geopend •andweer geopend at. Di. 20 Ma. alle e Dorps- Diezelfde mening heeft een Amsterdam sen 21.30 u.: „Dri- Onkruid a.l. 19 en „March n De radio-actieve besmetting van de om- AS#* x Veerstr.) pire des Iseweg 2, he dans- t/m 6 au- Johannes ond. van Tot die onverschrokkenen behoort de Amsterdammer Jan Botschuijver. Het weer deert hem niet. Éénmaal in de veer tien dagen trekt de 45-jarige dakbedekker naar de pier. Dat deed hij al als knulletje van zes jaar toen hij met zijn vader mee ging die werkte aan het onderhoud van de stekdam. Botschuijver kent de plek als de zak van zijn broek. *s Morgens om een uur of zeven is hij present. Als de vangst tegenzit houdt hij het ’s middags om een uur of twee voor gezien. Als de vis wil bijten blijft hij rustig tot in de avonduur tjes hangen. Van dat laatste is op het ogenblik geen sprake. „De vis bijt slecht”, De uitslag luidt als volgt: 1. H. Grapen- daal met 40 stuks vis met een totale lengte van 642 cm, 2. H. Dekker, 22 stuks, 403 cm, 3. H. van Aalst 15 stuks 304 cm, 4. De Bats 15 stuks, 5. Brakenburg 18 stuks 248 cm. „Het Karpertje” dat ook nu weer de tech nische leiding had, houdt op zaterdag 5 augustus de laatste viswedstrijd. Daarna worden de prijzen uitgereikt. aldus de verweerde visser die dat toe schrijft aan de temperatuur van het water. „Veel te laag voor de tijd van het jaar. Er wordt de laatste weken bijna niets gevan gen. Daarom blijven er ook veel mensen weg. Weet je wat eigenlijk het fijnste is van zo’n dag aan zee Je wordt er zo heer lijk rustig van!” VELSEN. Een 28-jarige IJmuide- naar is zondagavond licht gewond ge raakt na een botsing met een geparkeerde oplegger. De personenwagen raakte bij deze klap totaal vernield, terwijl de man slechts een hechtwond aan het voorhoofd opliep. „Ach weet je wat het is. Je weet soms als je begint dat je de hele dag voor joker zit. Vrijdagavond omstreeks kwart over acht is een tuinhuisje op het volkstuincomplex nabij het Tiberiusplein in IJmuiden volledig in vlammen opgegaan. De brandweer was binnen enkele ogenblikken na de melding ter plekke en doofde het vuur in een paar minuten. De waarde van het verloren gegane schuurtje wordt geschat op vijfhonderd gulden. Het is nog niet bekend wie de eigenaar was. De politie vermoedt dat baldadige jeugd het brandje heeft aangestoken. Bij het laden van het schip, op het haven complex van Hoogovens, werden lekken geconstateerd in zes vaten die gevuld wa ren met radio-actief afval. Bovendien viel een vat met afvalmateriaal in het water. In verband hiermee moest een deel van de lading worden teruggebracht naar het re actorcentrum te Petten. geving bleef beperkt. De gevarengrens werd net niet overschreden. Een en ander zorgde voor nogal wat beroering in IJmui den. Daar kwam nog bij dat gedurende de overslag van het afval voortdurend werd gedemonstreerd door milieugroepen. Inmiddels heeft een bespreking plaats gehad tussen de directie van Hoogovens en de betrokken instanties. De bedrijfsleiding heeft bij die gelegenheid gedreigd haar medewerking te beëindigen als er geen garanties komen voor een verbeterde aan pak. Ook in de ondernemingsraad is de affai re ter sprake geweest. Het OR-lid J. J. M. Hendriks (Industriebond NKV) achtte de internationale afspraken die voor dit bij zondere transport gelden, geen waterdich te zaak. Hij was door de Raad van Overleg sector Havens telefonisch op de hoogte gebracht van de onzorgvuldige gang van Wie „alles” wil weten over het vissen op de per moet even binnenstappen bij„opa Henk” Verswijveren. Exploiteert al 31 jaar Paviljoen Zuidpier. Heeft er honderden, duizenden zien komen en gaan. Verswijve ren is een gezellige prater. „Ja, ik ben hier als joch gekomen. Toen was het Henkie. Later werd het Henk. Toen ome Henk en tegenwoordig ben ik opa Zo gaat dat. Dat de belangstelling voor de vissen van de pier wat minder is heeft volgens Ver swijveren niets te maken met de tempera tuur van het water. „Nee hoor. De regen heeft de mensen weggejaagd. Als het weer verandert komen ze zo weer terug. De vangst is de laatste jaren toch beduidend beter. Het water lijkt ook schoner. Dat scheelt”. Bij de ingang van het paviljoen staat op een bordje „hengels te huur”. „Daar zijn we mee begonnen toen je nog geen werp hengels had. Het was voor veel mensen lastig om die lange bamboestokken te ver voeren. Ze mochten ze hier in bewaring geven. Ik heb er wel eens zo’n 340 in huis gehad. Die er nu nog liggen dat zijn er zo’n stuk of veertien worden af en toe VELSEN. Bij afwezigheid van de bewoners heeft een inbreker vrijdagmid dag uit een woning aan de Velsennoordse Van Rijswijkstraat een buit gemaakt. Bij een insluiping in de Santpoortse Roos en Beeklaan nam de dader zonder buit de benen toen plots een van de bewoners thuis kwam. De inbreker van de woning in Velsen- Noord had de achterdeur van de woning geforceerd om toegang tot het huis te krijgen. Het huis werd geheel doorzocht. Meegenomen werden een fototoestel, een draagbare radio-annex cassetterecorder, een leren jack en wat kleine gouden siera den. De insluiper die vrijdagmiddag in de Roos en Beeklaan actief was, werd ge stoord toen hij op de tweede etage van het huis bezig was een pick-up uit de slaapka mer te verwijderen. De komst, van de zoon des huizes deed hem ijlings vertrekken. Van de jongeman, die op een blauwe bromfiets reed, is geen verder signalement bekent. zaken. Hendriks meende dan ook dat de overheid dergelijke transporten voortaan beter zelf kan verzorgen onder eigen ver antwoordelijkheid, bijvoorbeeld via de ha ven van Den Helder. „Hoogovens is dan in ieder geval gevrijwaard van negatieve pu blicaties,” aldus Hendriks. De vertegenwoordiger van de Algemene Vereniging van Hoogovenspersoneel, M. H. M. Jansen, heeft tijdens de vergadering van de OR opheldering gevraagd over de diensten die Hoogovens heeft verleend rond het „atoomtransport”. Directeur ir. G. Wilmink antwoordde dat het gebruike lijk is dat Hoogovens dergelijke medewer king verleend. Het bedrijf heeft dit jaar voor de elfde keer meegewerkt aan afvoer van radio-actief afval. De overslag had steeds plaats op het fabrieksterrein, waar bij kranen en kraandrijvers van Hoogo vens waren ingeschakeld. nog gebruikt. Zijn van mensen die nog leven. De andere hebben we weggedaan. Weet je trouwens dat je met zo’n hengel veel verder gooit dan met een werphengel. Vroeger werden daar wel eens wedstrij den in gehouden. Dan kwamen ze tot 120 meter. Door die hengels kreeg ik ook vraag naar aas en alle mogelijke soorten toebe horen. Het is een kwestie van service voor mijn klanten. Dat de zeevisserij vanaf de pier bloeit als nooit tevoren heeft de 64-jarige baas afge lopen najaar ervaren. „De hele nacht stond de pier afgeladen vol. Met lichtjes houden de vissers de topeindjes van hun hengels in de gaten. Het leek net een grote trein die hier voor de deur in zee stilstond. Het was op een bepaald moment zo erg dat er mensen van de pier terug kwamen. Ze hadden geen plekje meer kunnen vinden”. Opa Henk Verswijveren haalt uit zijn binnenzak een portefeuille met herinne ringen. Veel foto’s. „Kijk dit is het eerste strandvoetbalelftal. Ja we doen hier veel om de mensen in de strandhuisjes te ver maken. Vooral als het slecht weer is. En deze foto is pas gemaakt door een knaap die in een bootje zat te vissen”. Het blijkt een kleurenfoto te zijn van een ettelijke meters grote haai. De contouren van het dier zijn duidelijk herkenbaar. „Ook dat is voor mij een bewijs”, aldus Henk Verswij veren, „dat het water hier schoon en zeker niet te koud is!” VELSEN. In de periode van 30 juni tot 7 juli zijn bij de politie in Velsen de volgen de voorwerpen als gevonden aangegeven: ring met 3 sleutels, zilv. kl. dameshorloge met zwart bandje, zwart etui met 6 sleu tels, verz. pl. SOT-965, blauw label met sleutel 5, ring met 4 sleutels, roodgeruite fietstas inh. portemonn., 2 b.b., bril in bruine koker, 4 m.b., geruit kinderjasje, goudkl. dameshorloge idem bandje, zwart gympakje, etui met 6 sleutels, bril met donker montuur, ring 1 autosleutel an- tennesleuteltje, blauw regenjack in plastic zak, 1 pr. rolschaatsen, zilv. kl. dameshor loge idem bandje, rood trainingsjack, ring met 3 sleutels, damesbril met gekleurd montuur. De spullen kunnen iedere dinsdag- en vrijdagmiddag tussen half vijf en half zes worden afgehaald aan het hoofdbureau. De autobestuurder bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Omdat hij vaker onder invloed is aangehouden, is nu zijn rijbewijs ingenomen. De man weigerde verder een bloedproef. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De bestuurder bleek overigens niet te zijn verzekerd. alle leef- Benelux- 11 u.; di. gd 15.30- tus, Ta- Kemi, whama; ig Brig, :ing Sea, sster, IJ- nkerken; /enchon; Imuiden; Teglhol- werwijk; i, IJmui- linuiden; lendorff, Velsen; Mistral ier, Ska- 1 W; ar lit >P 1- e. ie n- »r n n n d 11 h ir n e P i- e n Door een storing, wat later bleek te zijn een gescheurde lasnaad, gingen om half zes de bomen van beide overgangen gelijk tijdig naar beneden, terwijl van treinver keer geen sprake was. Het nam ruim een uur in beslag eer de storing was gevonden en verholpen. Gedurende die tijd is het verkeer door de politie over de overgangen geleid. Er deden zich geen ongelukken voor en filevorming kon worden verme den. oorzaken. Die bijvoorbeeld met draagbare radio’s sjouwen”. Op de vraag wie van het tweetal de kunst van het hengelen het beste beheerst antwoordt Luc: „We zijn allebei even goed. De vis moet natuurlijk een beetje willen bijten en verder heb je wat mazzel nodig”. 1 Maar ja, ik ben mesjogge op die zee. Ik kan er eigenlijk niet buiten. Daarom ga ik ook met vakantie altijd naar een plekje aan zee. Verderop zit mijn zoon Harry”, wijst Spigt. „Die komt hier nu ook al weer zo’n jaar of acht. Heeft er samen met zijn kameraad ook lol in”. Dat blijkt inderdaad zo te zijn. Harry Spigt en zijn maat Luc Mom trekken als het even kan met vader Jan mee naar de pier. Dat de vangst te wensen overlaat deert ze niet. „We vervelen ons geen mo ment”, aldus Harry. „Eigenlijk is het wel prettig zo rustig. Je hebt dan ook geen last van mensen die hier een hoop herrie ver- Ook bij de eerdere bouwfase was Esmil betrokken. De nieuwe uitbreiding omvat een geheel onafhankelijk werkende instal latie, waarin het rioolwater van 750.000 inwoners zal worden gezuiverd. Esmil zal hiervoor alle mechanische en elektrische apparatuur ontwerpen, leveren en monte ren. De installatie zal voor eind 1981 be drijfsklaar worden opgeleverd. Esmil, waarvan het hoofdkantoor geves tigd is in Amersfoort, levert kennis en apparatuur op het gebied van de waterbe handeling, waaronder zuiveringsinstalla ties en voorts apparaten voor gasreiniging, stofbehandeling en scheiding van huishou delijk afval. Esmil heeft verkoop- en engineeringkan- toren en fabrieken in zes Europese landen en in Brazilië. Daarnaast bezit Esmil onge veer een kwart van het aandelenpakket van Envirotech Corporation, een van de grootste ondernemingen op het gebied van de milieutechniek in de Verenigde Staten van Amerika. VELSEN-NOORD. Bij de spoorweg overgangen Rijk de Waalweg en Wencke- bachstraat in Velsen-Noord heeft het ver keer zondagavond tussen half zes en kwart voor zeven hinder ondervonden van storing in de overwegbeveiliging. it De Amsterdammer Jan Botschuijver „Je wordt er zo heerlijk rustig van" BEVERWIJK. In de stationsvijver werd zaterdagmorgen de tweede viswed strijd voor bejaarden gehouden. De harde en koude wind had veel deelnemers afge schrikt, en tot overmaat van ramp liet ook de vis het afweten. Er werd heel matig gevangen. Desondanks slaagde Jaap Beentjes er in, een karper van 68 cm op het droge te halen. ampton- muiden, Pomton amburg; zard, IJ- ntander; •r; Inga, f, IJmui- (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 501 kg tong; 45 kisten tarbot griet; 1289 kisten kabeljauw; 413 kisten wijting; 556 kisten schol; 21 kisten schar; 27 kisten schelvis; 198 kis ten makreel; 5 kisten hake; 57 kisten di versen. Prijzen in guldens: Per 1 kg: tarbot 13,71-12,98; grote tong 17,31-17,21; grootmiddel tong 17,23-17,06; kleinmiddel tong 15,27-14,44; tong één 12,49-12,01; tong twee 9,68-8,49; zalm 12,49. IJMUIDEN, Op zaterdag 15 juli wordt op het IJmuider Strand een ballonnen wedstrijd voor kinderen gehouden. Deze wordt georganiseerd door de IJmuider Strandvereniging, in samenwerking met de VW Velsen-IJmuiden, de strandex- ploitanten en de gemeente Velsen. Deelname aan de wedstrijd is gratis. De uitreiking van de ballonnen heeft plaats bij de Zeeloods om drie uur ’s middags. ins”, a.l. j. Dinsd. tna. 20 u. rt- Henk Verswijveren die „alles" weet van het vissen op de Zuidpierde vis, de mensen, het weer mer die het een stuk verderop gezocht heeft. Het is Jan Spigt. Komt al zo’n jaar of tien wekelijks met de bus naar IJmuiden. „Het is jammer”, zegt Spigt, „dat die eerste bus pas om negen uur hier is. Ik zou veel liever al om een uur of zes beginnen”. Deze hengelaar stopt nooit voor ’s avonds zes uur. Als de vis bijt wordt het soms wel eens tien uur ook. De vangst is niet best en Jan Spigt denkt dat het aan het koude water ligt. Waarom dan toch zo’n hele dag op die pier zitten? -S* X\ XI .**1,11111I HI....I OümmBRKI - Til W f wi:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5