Jog veel technische en financiële problemen bedrijven door bij handelsoverleg in Geneve Eigen risico zeer omstreden zaak SER moet adviseren commissarissen Dver aanwijzing van Robert Strauss: achtergrond „Vorderingen Als het zo’n lange zomeravond is, dan kom je de tijd prima door met kipsaté. Hiswa: 1977 niet rooskleurig voor waterrecreatie AFERKAMP MINDER OPTIMISTISCH Volgens secretaris Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen I N S D A G >n, ;.a.o. Akkoord 55 VJ 28 Proeven Afzetgebied Order Overname Congres Veldkamptientje Uit eigen beurs Enorme administratie Kanttekeningen Ziekenfondsraad Voorzichtiger Betonmg Brief ROTTERDAM (ANP). Het Nederlands aritiem Instituut spreekt zich voorlopig posi- >f uit over het ontwerp van Cornells Verolme »r een LNG-tanker (LNG is vloeibaar aard- is). Het NMI, dat op verzoek van de minister m Economische Zaken de ontwikkeling van tanker begeleidt, is het met Verolme eens it dit schip, mits het aan de nautische eisen in voldoen, zowat de enige mogelijkheid is or de nationale scheepsbouw om haar aats op de wereldmarkt te behouden. Lening i Ondernemingsraden Verschuiving (Door Herman Dirk) HILVERSUM. De invoe ring van een verplicht eigen risi co voor ziekenfondspatiënten, zoals die in de Bezuinigingsnota van het kabinet-Van Agt wordt voorgesteld, is volgens secretaris J. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) een omstreden zaak. Er is al zoveel op gestudeerd, maar telkens is weer gebleken dat er grote vraagtekens achter zo’n ei gen risico gezet moeten worden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Moeten raden van commissarissen op een andere lanier worden samengesteld? Dit is het punt waarom de adviesaan- raag draait die de regering aan de Sociaal-Economische Raad heeft edaan. De SER wordt verzocht te beoordelen of het tyuidige systeem loet worden gehandhaafd, eventueel met wijzigingen, dan wel dat er irecte verkiezingen zouden moeten zijn, waarbij de commissarissen Voor een derde deel door aandeelhouders worden aangewezen, voor m derde door werknemers van het bedrijf en voor de rest door de ingewezen commissarissen. Problemen ECONOMIE Maritiem Instituut positief over I gas-tankerontwerp van Verolme vaste kteur lagen (ADVERTENTIE) Haferkamp maakte duidelijk dat hij zich n het eind it met u Strauss zei gisteren er nog steeds op te rtrouwen dat de onderhandelaars er eren s van ats in zo’n levuld met lienst sief de de en an lie irten- an Strauss zei dat ook het overleg over de andel in landbouwprodukten vordert. Hij krklaarde dat intensieve besprekingen in de gang zijn tussen de Verenigde Sta- i en Japan, waaraan ook hijzelf en de panse minister van Buitenlandse Econo- sche Zaken, Noboehiko Oesjiba, mee- en. De VS, de Euromarkt en Japan bben eerder dit jaar de hoop uitgespro- n dat het beraad in het kader van de ,Het betreft hier een hoogwaardig produkt en daar ien we het toch van moeten hebben. Qua arbeidskosten nnen we niet op tegen landen als Japan en Zuid- rea,” aldus het NMI. Het instituut wijst erop dat rolme een totaal nieuw systeem bedacht heeft voor het ■voer van LNG. De essentie daarvan is dat het gas transporteerd wordt in een groot aantal hoge cilinders, vertikaal in het schip staan. Volgens het NMI biedt dit iteem de enige mogelijkheid tot betaalbare schaalver- )ting. iet NMI onderschrijft de stelling van de ontwerper dat type in elke gewenste grootte gebouwd kan worden, rolme zelf is uitgegaan van 330.000 kubieke meter. Dat ■uim tweeëneenhalf maal zo veel als de huidige grootste IG-tanker kan meenemen. Volgens het NMI is het voor de vijftiende in zullen slagen althans in grote trekken overeenstemming te be reiken over een akkoord. Als de handel in landbouwprodukten buiten beschouwing wordt gelaten zal dat wel lukken, zo meen de hij, maar „zolang we geen overeenstem ming bereiken over agrarische kwesties zullen we het niet eens worden over een algemeen akkoord.” vrijwel onmogelijk de bestaande gastankers „op te bla zen” tot het formaat van dat van Verolme. „En daar ligt de kans voor onze scheepsbouw.” Het instituut vindt wel dat er haast geboden is, omdat het buitenland (Verenigde Staten, Frankrijk, Japan en Noorwegen) bepaald niet stilzit. Maar dat wil niet zeggen dat de Verolme-tanker, zoals de ontwerper zelf beweert, al over een paar maanden gebouwd moet worden. „Dat kan niet eens,” aldus het NMI. Volgens het instituut moeten er nog vele proeven worden genomen, met name in het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen, voordat men weet of het schip zeewaardig en voldoende manoeuvreerbaar is. De experts van het NMI wijzen erop dat het gaat om een „moeilijk en complex” schip, waarmee nog niemand enige ervaring heeft. Volgens minister Ertl hebben de Ameri kaanse onderhandelaars in Genève laten weten dat ze de hele Tokioronde zullen laten mislukken als de Europese Gemeen schap niet op de eisen ingaat. Ertl heeft de Verenigde Staten erop gewezen dat ook zij hun landbouw door middel van allerlei invoerbeperkende maatregelen bescher men. Hij heeft ook opgemerkt dat de Euro markt het voornaamste afzetgebied voor Amerikaanse landbouwprodukten is. De bedoeling van het eigen risico voor huisartsen- en apothekerskosten dat in de Bezuinigingsnota op maximaal 100 per gezin per jaar is vastgesteld is de verstrekking van geneesmiddelen en geneeskundige voorzieningen af te remmen. gewerkt door de experts van Verolme zelf, maar ook die van het NMI en het TNO. De ontwikkelingskosten van de Verolme-tanker (16,5 miljoen gulden) worden voor ruim 50 procent betaald door het ministerie van Economische Zaken en de EEG. dat verschuivingen niet zullen uitblijven, waarbij kosten niet door het ziekenfonds maar uit eigen beurs worden betaald. Anbeek: „Dit moeten we nuchter onder ogen zien. Welnu, de ziekenfondsorgani saties hebben er in het verleden nimmer twijfel aan laten bestaan, dat het zgn. eigen risico, voor zover dat moest dienen om de consumptie af te remmen, niet als een oplossing voor alle moeilijkheden kan worden aanvaard. De zorg die pa tiënten nodig hebben, mag niet in gevaar komen.” De VNZ staat op het standpunt, dat de gezondheidszorg in beginsel bij de bezuinigingsoperatie moet worden ont zien. „Er is de laatste jaren al veel ingel- verd,” zegt algemeen-secretaris De Vries. Uit cijfers van het ministerie blijkt dat de kostenstijgingen uit de jaren ’60 vanaf 1973-1974 zijn afgevlakt. „Dat blijkt uit het achterblijven van de premiepercen tages ten opzichte van eerder uitgewerk te prognoses,” aldus voorzitter Anbeek. gen te plaatsen bij de sociaal-politieke keuze tot een financieel eigen risico voor de totaal tien miljoen ziekenfondsverze kerden in Nederland: Het inbouwen van een eigen risico veronderstelt bij voorbaat dat een hele boel mensen onnodig veel naar de hui sarts gaan. Niemand kan voor spellen, dat de ver onderstelde overconsumptie door een fi nancieel eigen risico wordt beïnvloed. Is het wel gunstig, dat zieke of hulpbehoe vende mensen gestimuleerd worden op de centen te letten, voordat ze de dokter zullen bezoeken? Scheepswerf Schouten in Muiden heeft opdracht gekregen voor de bouw van drie dubbelschroefsleepboten en twee enkel- schroefsleepboten. De vaartuigen zijn be stemd voor de havens van Tripoli en Ben ghazi in Libië. Met de order is een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid. Gebrek aan personeel noopt Schouten de bouw van de dubbelschroefboten uit te besteden. Door de opdracht uit Libië is de orderportefeuille van Schouten weer voor anderhalf jaar gevuld. Medical Examination Publishing Com pany in Garden City in de Amerikaanse staat New York gaat deel uitmaken van Excerpta Medica Inc. in Princetown in New Jersey. Laatstgenoemde onderne ming maakt deel uit van het Elsevier Con cern. In Amsterdam zal in 1980 het internati onaal congres van wereldhandelscentra worden gehouden. Een uitnodiging daar voor van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en de Stichting Wereldhan delscentrum Amsterdam is aanvaard door de World Trade Centers Association. Tien jaar geleden is er ook al eens zo’n eigen-risicoregeling voorgesteld. Dat was het zogenaamde Veldkamp-tientje. Dat plan hield in dat een ziekenfondspatiënt uit eigen portemonnee tien gulden per verpleegdag zou moeten bijdragen als eigen risico tijdens de eerste 30 opname- dagen. Politieke kopstukken zoals Aantjes, Rietkerk, Den Üyl en Duisenberg hebben zich, toen het voornemen tot invoering van eigen risico uitlekte, al danig geroerd in deze zaak. Men is vooral beducht voor het gevaar dat aan het verworven goed dat de volksgezondheid is, schade zal worden toegebracht. Uit deze en andere verklaringen valt te beluisteren, dat het hier niet zomaar om een centenkwestie handelt. Het gaat te- De VNZ-voorzitter verklaart dan ook Afgezien van de sociaal-politieke argu menten over het eigen risico, is het dus de vraag of invoering in de praktijk niet op enorme administratieve problemen zal stuiten. Hoe moeten bijbetalingen van ongeveer drie miljoen ziekenfondsgezin nen verwerkt worden? De kosten en de moeite zouden wel eens niet voldoende kunnen opwegen tegen het omstreden afremeffect en de betrekkelijk geringe besparing in de collectieve sfeer. AMSTERDAM (ANP>. Het jaar 1977 is voor de handel, industrie en dienstverlening op het gebied van recreatie te water niet rooskleurig geweest, zo schrijft de HISWA in het jaarverslag over het afgelopen jaar. Er is al met al een aantal kanttekenin- De regering kan in elk geval niet zo maar het eigen risico presenteren. De Ziekenfondsraad zal eerst gehoord moe ten worden voor een advies. De heer Marselis van de Ziekenfondsraad vertelt dat de raad zich vaker over het eigen risico heeft bezonnen. In beginsel is Zie kenfondsraad tegen, mede op grond van de genoemde kanttekeningen. Het draagkrachtbeginsel van het zie kenfondswezen (het samen dragen van de lasten) wordt bij financieel eigen risi co verplaatst van de collectiviteit naar het individu. Wilhelm Haferkamp drukte zich giste ren wat voorzichtiger uit. Hij zei dat de onderhandelingen de komende twee of drie dagen niet plotseling en dramatisch zullen worden afgesloten. Dat is naar zijn mening onmogelijk. Het einde van het jaar vond hij een realistischer datum voor het bereiken van een slotakkoord. Maar we zullen er wel voor moeten zorgen dat de gang erin blijft, zo verklaarde hij. Iedereen die iemand aangeeft die belas tingfraude heeft gepleegd, krijgt 20 pro cent van de boete waartoe de fraudeur wordt veroordeeld. Dit staat in een nieuwe Portugese belastingwet. De maatregel is vooral gericht tegen personen die de we genbelasting ontduiken. Of een Portugees wegenbelasting heeft betaald, is te zien aan een vignet op de voorruit. Overigens zijn er in Portugal al heel wat stemmen opgegaan tegen deze „aansporing tot ver raad”. „Ik denk dat we een omvangrijk pakket mee naar Bonn kunnen nemen”, zo zei Strauss, doelende op de verklaring van de Amerikaanse onderhandelaar in Genève, Alonzo McDonald, dat een akkoord in de Tokioronde het pronkstuk zou kunnen worden van de economische topconferen tie van de VS, Japan, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Canada op 16 en 17 juli in Bonn. met deze opmerking vooral richtte tot de ontwikkelingslanden, die al lange tijd kri tiek op de „grote drie” hebben. De ontwik kelingslanden hebben de Verenigde Sta ten, Japan en de Europese Gemeenschap er herhaaldelijk van beschuldigd dat ze proberen onder elkaar zaken te doen en de Derde Wereld buiten te sluiten. Uit Bonn is gisteren vernomen dat de Westduitse minister van Landbouw, Josef Ertl, de Amerikaanse eisen op het gebied van de handel in landbouwprodukten van de hand heeft gewezen. De eisen van de Verenigde Staten komen erop neer dat de Europese Gemeenschap haar belemmerin gen voor de invoer van Amerikaanse land bouwprodukten moet opheffen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren een brief gestuurd aan het Russische overkoepelend vak- bondsorgaan. Dit heeft een woordvoerder gisteren meegedeeld. In de brief vraagt het CNV aandacht voor de joden Slepak en mevrouw Nudel, die veroordeeld zijn na dat ze een visum voor Israel hadden aan gevraagd. In zijn brief wijst het CNV ook nog eens op de slotakkoorden van Helsinki in Belgrado. Het pleit er bij het overkoepe lend orgaan voor zich in te zetten voor de vrijlating van de twee joden. De regering vindt het belangrijk dat de ervaringen die tot dusver met de wettelijke regeling zijn opgedaan worden nagegaan en naar waarde beoordeeld. Tegen het einde van dit jaar verwacht zij de resulta ten van een wetenschappelijk onderzoek op dit terrein. De SER zal dan met de resultaten van dat werk rekening kunnen houden, zo meent het kabinet. In het regeerakkoord CDA-WD was al elding gemaakt van deze adviesaan- aag, die minister De Ruiter (Justitie) nu >eft verzonden. De van kracht zijnde geling, die van 1971 dateert, geeft de Kiernemingsraden een zekere invloed op samenstelling van de raden van com- issarissen. De raden benoemen zelf hun maar de ondernemingsraden kun- bezwaar maken tegen een voorgeno- i benoeming. Ook de aandeelhouders- 'gadering heeft dit recht. 45 jaar en it werk, lar: jrziening, Jmuiden n tCaiTI (Algemene Overeenkomst inzake irieven en Handel) voor de vijftiende van ze maand resultaten zou opleveren. Ondanks de soms marginale prijzen ging in 1977 weer een deel van de binnenlandse markt voor pleziervaar tuigen verloren aan import uit landen met lage valuta eh minder hoge ar beidskosten. Ook op de exportmarkten was de concurrentiestrijd zwaar. Dat de te ruggang van de export van jachten en boten betrekkelijk beperkt is geble- De heer Marselis: „De opbrengst is financieel onbetekenend. En als het wèl van financiële betekenis zou zijn, wat zijn dan de andere effecten? Als het om grote bedragen zou gaan, krijg je toch dat mensen zich voor die bijbetaling gaan herverzekeren op de verzekerings- markt. Dat is een verschuiving van de financiële last, die uiteindelijk toch op het gezinsbudget drukt.” VNZ-secretaris De Vries zegt wat dit betreft, dat er meer dan genoeg studies over deze zaak zijn verricht. „Als je het ’opnieuw bestudeert, komt je toch weer op hetzelfde resultaat uit.” (ADVERTENTIE) vens om een sociaal-politieke keuze, waarbij het peil (de kwaliteit) en het assortiment van de gezondheidszorg voor fondsverzekerden in het geding is. Het is tevens gebleken, dat ëen niet onbelangrijk deel van de opbrengst van de bijbetalingen verloren zal gaan als gevolg van de administratieve romps lomp. De Comision Federal de Electricidad, een gedecentraliseerde staatsinstelling van de Verenigde Staten van Mexico die belast is met de elektriciteitsvoorziening in het land, gaat onderhands voor 75 miljoen Eurogulden notes plaatsen. De notes, die een looptijd hebben van vijf jaar, hebben een rentepercentage van 7,75. De uitgifte- koers zal 99 procent zijn. Het gaat om coupures van 10.000 gulden. Inschrijving op 14 juli. Dit deelt de Algemene Bank Nederland mee. Verolme zelf ziet overigens wel degelijk mogelijkheden voor een particuliere financiering van zijn schip. Volgens hem zal een consortium van banken graag bereid zijn het benodigde geld te verschaffen, op voorwaardde dat de vracht voor de tankers gegarandeerd wordt. Dat zal bijvoorbeeld kunnen gebeuren door de Nederlandse Ga sunie, als deze zou besluiten nog veel meer aardgas in het buitenland te kopen. ïENÈVE (DPA, Reuter). President rters voornaamste vertegenwoordiger handelsaangelegenheden, Robert rauss, en vice-voorzitter Wilhelm Ha fkamp van de Europese Commissie heb- k n de afgelopen achtenveertig uur „enor- I» vorderingen” gemaakt bij beraad ach- V de schermen over mogelijkheden om Tokioronde in een hogere versnelling krijgen. Strauss deelde dit gisteren mee or het begin van een bijzondere, infor- ■le conferentie van de meeste landen e betrokken zijn bij de internationale derhandelingen over afschaffing van Avoerrechten en andere handelsbelem- Mringen in Genève. In de adviesaanvraag wordt ook de me- BinS van de SER gevraagd of een andere '°Pzet zou moeten gelden voor andere zoge- naamde rechtspersonen, die een onderne- Voor een ongewenste verschuiving in de gezondheidszorg heeft VNZ- voorzitter H. J. Anbeek gewaarschuwd op de algemene vergadering van de Ne- derlandse ziekenfondsen. Anbeek onder bouwde zijn vrees met het befaamde radio-optreden van ex-premier Den Uyl voor de VPRO-radio op 2 januari 1976, toen de socialistische voorman ten aan zien van een ombuigingsoperatie met de benen op tafel verklaarde: „Maar we besteden verschrikkelijk veel geld aan de gezondheidszorg, ongeveer 8,5 procent van ons nationale inkomen. Dat betekent 16 tot 17 miljard volgend jaar (1977). Je kunt ook zeggen: is dat allemaal zo no dig? Draagt dat nu allemaal bij tot het menselijk geluk? Zijn we niet door aller lei grenzen heen geschoten? Kortom, er is op het hele terrein van de gezondheids zorg, dunkt me, veel te doen aan kosten beheersing, zoals in de hele sociale sec- 1 - tor.” ming drijven, waarop de wet op de onder nemingsraden van toepassing is. Hierbij wordt met name gedacht aan de grote coöperatieve ondernemingen (o.a. op agra risch gebied) en de grotere onderlinge waarborgmaatschappijen (op verzeke- ringsgebied). Het huidige stelsel geldt al leen voor de grote besloten en naamloze vennootschappen. Er spelen nogal wat problemen rond de bouw van de tanker. Ten eerste wordt het gas vervoerd bij een tempe ratuur van min 162 graden Celsius. Dus moet er een isolerende laag worden aangebracht tussen de scheeps wand en de cilinders met gas. Scheepsbouw is namelijk bij lange na niet bestand tegen zulke extreem lage tempe raturen. Dan is er het lage soortgelijk gewicht van LNG (bijna 0,5) waardoor de tankers hoog op het water komen te liggen en dus nogal windgevoelig zijn. Aan de oplossing van deze en andere problemen wordt momenteel hard ven, kan behalve aan de inspanningen van de exporteurs, voor ëen deel ook worden toegeschreven aan de goede reputatie van het Nederlandse pro dukt. Iets minder moeilijk is de toestand geweest voor de ondernemingen, die zich bewegen op het terrein van de handel in toebehoren, waarbij een factor van belang is het feit, dat jach- teigenaren met het aanbrengen van allerlei snufjes hun boot up-to-date trachten te houden. Een sector, die het ook zo slecht niet is gegaan, is die van het jachthaven- bedrijf. In verschillende delen van ons land bleef de vraag naar ligplaat sen het aanbod overtreffen, maar daarbij moet worden aangetekend, dat elk tekort aan accommodatie van nadelige invloed is op de branche als totaal, meent de HISWA. Niet alle problemen zijn overigens van technische aard. Een Very Large Gas Carrier (VLGC), zoals die als van Verolme, vergt een investering van bijna een half miljard gulden. Volgens het NMI en diverse buitenlandse experts is er geen scheepsbouwer of reder, die dat op kan bren gen. Scheepsbouwers werken meestal met betrekkelijk lage winstmarges en zijn daarom huiverig aan iets te beginnen, waarvan zij de kosten niet kennen. Het NMI ziet daarom als enige mogelijkheid, dat de regering zich garant stelt voor het benodigde bedrag. Mocht de tanker ooit gebouwd worden, dan zal dat hoogstwaarschijnlijk bij Rijn-Schelde-Verolme zijn, waarmee Corn. Verolme speciaal voor dit doel een overeenkomst heeft gesloten. 4- Op de muren van deze huizen in Zurich zijn silhouetten geschilderd. Het zijn portretten van mensen die hebben meegewerkt aan de bouw van de huizen. Uit 350 hiervoor geïnteresseerde bouwvakkers werden er door het lot 13, het nodige aantal, gekozen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13