\ahtal vacatures is nog erg groot t rant ers a 41N s D 1 te in W 1 ma aard DOOR NADELEN HUIDIGE HUISVESTING EN VOOR INTEGRATIE NOODZAKELIJK Engelsman wint zeilrace Bridlington-IJmuiden Tweetal aangehouden na diefstal handtas Wijten «OW r a] ongeveer honderd aan de slag bij het staalbedrijf. I ■mm® Premie Turken Massaliteit Integratie Bestemming j aak kon» i dienst zijn getreden. Voorts is een arbeidsovereenkomst afgesloten reen diet iet 175 Turken, die in Nederland woonachtig zijn. Van deze groep zijn (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het Boerlagehuis heeft verhuisplannen. Na acht ja ren gebruik te hebben gemaakt van een voormalig woonhuis, een villa aan het Heerenlaantje in IJ muiden, wordt door de leiding nu serieus gedacht aan verhuizing naar een plek binnen de bebouw de kom, in een woonwijk. Ge dacht wordt ook aan nieuwbouw, waarbinnen kan worden voldaan aan wensen die steeds dringender worden, een noodzaak gaan vor men. Hoofdleider uit het gezins vervangende Boerlagehuis, waar geestelijk gehandicapte volwasse nen wonen, is de heer Koos Kemp. Naar zijn verwachting zal de nieuwbouw binnen een termijn van twee jaar worden gereali seerd. In september zullen de eer ste gesprekken worden gevoerd tussen de gemeente Velsen en de afdeling bouwkunde van de behe rende Algemene Stichting Verzor ging en Verpleging Zwakzinnigen (de ASVZ) van het Boerlagehuis, over de plaats waar de nieuw bouw zal gaan verrijzen. Verzorging (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De werving van fabriekspersoneel bij Hoogovens erloopt nog steeds stroef. De resultaten van de wervingscampagne ui ber ®ëen beneden de verwachting. Sinds februari van dit jaar zijn ruim Beroepi onderd personen gecontracteerd, waarvan er vijfenzestig inmiddels VELSEN-IJMUIDEN sn van h in lllllilliiiilllll «’SB». iland) G. Het Boerlagehuis gaat wellicht verhuizen naar een woonwijk - S" >8 tend Werving van fabriekspersoneel bij Hoogovens verloopt stroef i.OO uur 30 uur >pa nauw aren. pzeg’ over de voortgang van de campagne: twoord “taris i— brief d Toch hadden we iets meer resultaat gevraag an de ac*ie verwacht. Het blijkt dat veel r per 1 jui gekrege are straf i (n totaal hebben dus zo’n 275 sollicitan- in een aanstelling gekregen. Dit aantal leekt ietwat schril af tegen de 800 vaca- ires die nog voor het einde van dit jaar ij Hoogovens vervuld moeten worden. te melden, bovendien worden dienstplich tige militairen benaderd. Afzwaaiers krij gen een uitnodiging voor een gesprek. nusstichting een organisatie ten behoe ve van de buitenlandse arbeiders had voorspeld. Vrijwel alle gecontracteerde Turken wonen met hun gezin in het reisge- bied van Hoogovens (van Den Helder tot Leiden) en behoeven dus niet te verhuizen. In dit gebied rijden autobussen die het personeel van en naar het werk brengen. Zonder al te veel moeite kan ook de huisvesting van Nederlanders worden ge regeld. Diegenen die buiten de Randstad wonen, komen in aanmerking voor een huurflat of -huis in de IJmond of in de kop van Noord-Holland. Drs. H. Wijtregtop, hoofd van de afde ling Personeelsvoorziening van Hoogo vens. Nu deelt nog iets minder dan de helft van de bewoners de kamer met een of twee anderen. De mening hieromtrent heeft zich in de loop van de laatste acht jaren wat gewijzigd en daarom zal in de nieuw bouw ieder een kamer voor zichzelf krij gen. Hoewel de kamers ook nu naar eigen keuze zijn ingericht, prevaleert de waarde IJMUIDEN. Twee Duitse jongens, van 17 en 19 jaar, zijn maandagmiddag op bet strand aangehouden in verband met de diefstal van een tasje. Het duo had óp de Lineausstraat in IJmuiden, na uit de auto gesprongen te zijn, de handtas van een dame weggegrist. Op signalement van de auto, die werd gevonden op de parkeerplaats bij de Bad- weg, is het tweetal door de strandagent aangehouden. De jongens zijn ingesloten, nadat op de Badweg het tasje van de bestolen vrouw was gevonden. De inhoud, wat kleingeld, snuisterijen en twee porte- monnaies met totaal zeventig gulden, was nog compleet Hij voegt er graag even aan toe welke fabrieksfuncties zoal vacant zijn: bedie ningspersoneel voor de walserijen, de kooksfabrieken, en de oxystaalfabrieken, ovenbouwkundige vaklieden en haven werkers. En bij Mekog: proces-regelaars, verladers en kraandrijvers. „Voor al deze functies hebben wij interne opleidingspro gramma’s, zodat een speciale vooroplei ding niet vereist is. Wel testen we de tech nische kennis en vaardigheid. In overleg met de sollicitant bepalen we dan de werk plek die het meest geschikt lijkt,” zo vertelt Zijtregtop. Hoogovens verzekert zich intussen ook van jonge, geschoolde krachten voor de toekomst. Daartoe worden in het komende cursusjaar 1978/1979 120 leerlingen toege laten tot de bedrijfsschool. Zestig leerlin gen worden opgeleid tot produktievakman en de andere helft tot onderhoudstechniek Deze jongelui gaan met Hoogovens een arbeidscontract aan en ontvangen gedu rende hun tweejarige, dagopleiding het minimumloon. Verheugend noemt Zijtreg top het dat zich onder de aspirant- leerlingen een stijgend aantal MAVO- abituriënten bevindt. Dit duidt er volgens hem op dat de waardering voor het „werk Het Boerlagehuis was in Velsen het eer ste gezinsvervangende huis voor deze be volkingsgroep. „In die tijd zaten de meeste noodgevallen in de groep ouderen. Daar om is er nu ook weinig doorstroming naar bijvoorbeeld begeleide kamerbewoning. Het streven is wel om de jonge mensen zo vroeg mogelijk, dat wil zeggen vanaf 18 jaar, hier naartoe te halen. Want wat je vaak ziet is, dat wanneer de broers en zusters het huis uit gaan, bij de jonge man of vrouw de sociale vaardigheden die in het gezin geleerd zijn weer minder wor den. En sociale vaardigheden zijn heel belangrijk om in een huis met zoveel ande ren te wonen, belangrijker nog dan meer intelligentie. Ook blijven de mensen hier vaak levenslang wonen, want er bestaan geen bejaardenhuizen voor geestelijk ge handicapten en de tendens is ook niet om er een op te richten. Het streven is om zo lang mogelijk de bestaande situatie te handhaven, tenzij er verplegingsbehoeften ontstaan We proberen ze zolang mogelijk in het eigen straatje te houden, dat is ook met de overall” toeneemt. Een tendens die Zijtregtop toejuicht. Tot voor kort was het prettigst voor de ouders en andere familieleden.” Over de nieuwe bestemming van het Boerlagehuis, dat eigendom is van de be- Hoogovens wat betreft de bedrijfsschool bijna uitsluitend aangewezen op LTS’ers. Aan dit zeilevenement, dat voor de twaalfde keer werd gehouden, namen zes tien jachten deel. De organisatie was in handen van de Royal Ocean Racing Club met assistentie van de Yorkshire Yacht Club en de Watersportvereniging IJmond. Het kleine vissersdorpje Bridlington, waar vandaan gestart werd, ligt ongeveer veertig kilometer ten noorden van Grims by. Secretaris R. Rijke van Watersportvere niging IJmond betreurde het dat de zeezei- lers dit keer nog niet konden af meren in de nieuwe jachthaven in zijkanaal C. Er wordt momenteel druk gewerkt aan de bouw van deze haven. nerikaani de indirecte sectoren zoals de kantoren i de laboratoria is sprake van een overbe- ‘tting. En daarop richt zich de reorgani- vragen eltje Zijtregtop bevestigt de nadelige invloed t voor dat Kaïn redelijke Iet gered Idoende Behalve de Turken en Nederlanders die officieel solliciteren, zijn er de eerder ge noemde kortverbanders. Zijtregtop ken schetst deze categorie als vrije vogels die zich niet willen binden. Zij geven de voor keur aan een tijdelijk dienstverband bo ven een vaste aanstelling. „Sommigen grij pen deze kans aan om het bedrijf te leren kennen. Om de kat uit de boom te kijken. En als het bevalt, vragen ze of ze mogen blijven. Meestal kan dat wel. De ervaring heeft geleerd dat bijna 25 percent van de kortverbanders een vast dienstverband aangaat”, aldus Zijtregtop. i herende stichting, is gedacht aan een zo genoemd short stay-house, een huis waar mensen die tijdelijk moeten worden ver zorgd, kunnen worden geplaatst en waar tevens urgentiegevallen in eerste instan tie terecht kunnen. Zo’n specifiek huis is er in Noord-Holland nog niet. In de stich ting zijn hierover echter nog geen beslis singen genomen. sn. ird”. amerledei es geregistreerd. In de wachtkamers van Youth for Christ” verblijft tot en met woensdag in IJmuiden. Tot die tijd kun nen belangstellenden 's avonds vanaf acht uur terecht in de koffiebar in de tent op het Marktplein. Daarna vervolgt de groep haar tournee door Noord-Holland. «s> w Zijtregtop beraadt zich met zijn staf op meerdere activiteiten, opdat een nog grote re groep wordt bereikt en geïnteresseerd zal raken in een baan bij de IJmuidense staalmakers. Tal van suggesties zijn in onderzoek. Zo speelt Zijtregtop met de gedachte een premie uit te keren aan werknemers die een nieuw personeelslid aanbrengen. Het plan is niet nieuw. Die regeling werd eerder toegepast bij een onderneming in het oosten van het land, die in grote personeelsnood verkeerde. Een werknemer die daar zorgde voor een nieuw personeelslid, kreeg honderd gul den uitbetaald. „Er kleven negatieve kanten aan. Het gaat om mensen die van baan veranderen of die op zoek zijn naar werk. Men komt voor belangrijke beslissingen te staan. Vaak is er een gezin bij betrokken. De levensloop wordt er sterk door beïnvloed. En daarom moeten we er wel voor waken dat sollicitanten handelswaar worden. Het gevaar bestaat ook dat de werknemers subjectieve voorlichting geven aan belang stellenden, om hen toch maar te bewegen in dienst te treden. Om die redenen sta ik er nog wat huiverig tegenover”, zegt Zij tregtop. Overwogen wordt, gebruik te maken van televisie-spots om meer bekendheid te geven aan de situatie bij Hoogovens. Daar bij doet zich echter een organisatorisch probleem voor. Voordat het filmpje gereed is en uitgezonden, kunnen de omstandig heden bij het bedrijf weer veranderd zijn. En dan is een tv-spot via de STER nutte loos. van de privacy, het hebben van een eigen plek. Vooral omdat de meeste mensen voor lange tijd in het huis komen wonen. Ondanks de enigszins tegenvallende res pons blijft het streven erop gericht de helft van de vacatures te doen vervullen door Nederlanders en de andere 400 open plaat sen door Turken die reeds in Nederland verblijven. De Turken wenden zich in vrij grote aantallen tot Hoogovens, maar het duurt dikwijls geruime tijd voordat ze daadwerkelijk in dienst kunnen treden. De meesten hebben een lange opzegtermijn bij hun huidige werkgever, waarop Hoog ovens niet had gerekend. Zijtregtop was in de veronderstelling dat er vele werkloze Turken in Nederland zouden rondlopen, maar dit blijkt niet het geval te zijn. In verband met deze groep buitenlan ders die Hoogovens naar zich toetrekt, is een sociaal werker aangetrokken. Deze functionaris zal de belangen behartigen van de Turken. Hij zal hen begeleiden in hun nieuwe werkomgeving. Tevens moet hij bij de chefs begrip kweken voor de specifieke zeden en gewoonten van de Tur ken. Volgens Zijtregtop doen zich geen huis vestingsproblemen voor, zoals de Peregri- De theatergroep verzorgt tevens het straattoneel op Plein 1945 en in de Kenne- merlaan. Dit speelt zich af rond een schandpaal, een kwakzalver, een heks en de aflaat. Hiermee houdt ook verband de voorkeur van de leiding om de nieuwbouw in IJmui- den-Oost te doen plaats hebben. „Want met de bewoners van IJmuiden-Oost heb ben we de meeste contacten. De laatste jaren is gewerkt aan een integratie, die overigens ook positief verloopt. Bewoners uit de wijk komen op de koffie, helpen met de handenarbeid. We gaan regelmatig naar de schouwburg bijvoorbeeld als de IJmuider Harmonie speelt of als Vides een operette doet ei?Sinds enige tijd is er een zwemclub. Dan doet de Schting Na schoolse Vorming hier nog werk en komt ook de muziekschool een avond per week aan muziek doen. Bij veel zaken hebben we hulp van de zogenaamde gewone bur gers, terwijl ook de gemeente veel mede werking verleent.” Integratie is een punt dat van het minis terie hoge prioriteit heeft gekregen. De wens is een plek waar een woonwijk is met een winkelcentrum en aansluiting met het openbaar vervoer Koos Kemp heeft zijn gedachten al lang laten gaan over de mo gelijkheden, maar hij wil er mets over kwijt. „Dan krijg je”, zegt hij, „net zulke reacties als bijvoorbeeld bij Velserduin het geval is geweest. Ik wacht wel tot er meer zekerheid is.” Het Boerlagehuis telt 23 plaatsen. Da mes en heren, vanaf 18 jaar, vinden er woonruimte. Hoewel het huis schitterend is gelegen, midden in het duin, is het juist de ligging die nu een van de problemen vormt die noodzaken om elders te gaan wonen. Binnenshuis bestaan twee andere obstakels: er is geen lift in de drie etages tellende woning en het trappen lopen wordt voor oudere bewoners moeilijk. Bovendien heeft het huis onvoldoende ruimte om allen een eigen kamer te geven. tl We zijn nu volop bezig met de werving. m( 1e moeilijke aanloopperiode is achter de UMUIDEN. De zeilrace van Bridling ton naar IJmuiden is dit jaar gewonnen door de Engelsman R. G. Jordan met Mjn boot de „Semurai II”. Zondagavond om half zes voer hij met zijn schip als eerste de haven van IJmuiden binnen. Hij legde de ruim tweehonderd mijl af in dertig uur en twintig minuten. „Het opnamecriterium”, aldus Koos Kemp, „is dat ouders de totale verzorging niet meer kunnen doen. De verzorging en begeleiding is er hier wel. Kijk, de meeste bewoners werken in De Tunnel, andere gaan naar een dagverblijf en een enkeling, onze oudste inwoner is zestig, blijft over dag hier en helpt wat”. 2® - - x 4... bezigho lensen zich niet laten afschrikken door ublicaties over de reorganisatie. Tevens Aril hij vermijden dat te veel nadruk wordt gelegd op het aantal van 800 vacatures. „Dat cijfer wekt ten onrechte de indruk van massaliteit. Ook dat zou gegadigden voor een functie ervan kunnen weerhou- ■1 rtglkn te reageren. Hetgeen jammer zou zijn, >C*lvant het idee is verkeerd. Bij Hoogovens Veegt het belang van het individu zwaar nee. Er wordt gewerkt in kleine groepjes. Iedereen kent elkaar. Er is werkoverleg. Lortom, iedere werknemer wordt betrok- >lten (CD Bn bi-* het hele gebeuren in het bedrijf.” De personeelswerving geschiedt door üddel van advertenties in de dagbladen, oorts wordt er1 in de vacaturebank op i Dat i Mversum III gewezen op de mogelijkhe- en bij Hoogovens. Bij alle arbeidsbu- saus in Nederland staan de vacante func- Het grote personeelstekort in de fabrie- en is ondervangen door het aantrekken an tijdelijke werkkrachten, de zogenoem- e kortverbanders. Deze ongeschoolde jj j*| 1 ulpkrachten, die op allerlei plaatsen in de roduktiesfeer kunnen worden ingezet, erken maximaal zes maanden bij Hoog- vens. Momenteel heeft het bedrijf 185 ortverbanders in dienst. Drs. H. Zijtregtop, hoofd van de afdeling ersoneelsvoorziening van Hoogovens, 1 de „affa iensen niet op de hoogte zijn van de ituatie bij ons bedrijf. Men weet niet dat r vacatures bestaan.” Ook de reorganisatie berokkent de wer vingsactie schade. Buitenstaanders krij- Een van de organisatoren vertelde dat net de bedoeling is het publiek op een leuke, originele manier te confronteren ’net het evangelie. De sfeer rond het hele gebeuren is ontspannen en vrolijk. Er res van c ingsactie schade. Buitenstaanders krij- in de Va En de indruk dat het bij Hoogovens slecht ’an diver lat en jat er ontslagen zullen vallen. Het [ij zou zi< gendeel is waar. Met name de produktie- ranbestui delingen kampen met een flinke onder- n. Kielmi setting. Werk is er in overvloed. Alleen a1 e KLM oi sn saneringsplannen. Hij kiest in positieve benadering van die plannen. 5e veranderingen binnen de onderne men won ing Worden op een nette manier uitge- uchtvaai )ercj Ter begeleiding is een uitvoerig 3 zaak auciaai plan opgesteld. In vergelijking met e bewind >t buitenland, waar de staalbedrijven 3k in moeilijkheden zijn, valt het hier jgal mee.” verklaai oing als it verschi /aartmaa De wervingschef hoopt dan ook dat de bezigho lensen htelingen eze bemiddelingsbureau’s zijn affiches Ismede dl pgehangen waarmee werkzoekenden de Israeli porden aangespoord zich bij Hoogovens Het Boerlagehuis ligt schitterend, midden in het duin. Toch is de ligging te geïsoleerd om een integratie met „de gewone rhensen” goed te doen slagen. Het gloednieuwe wervingskantoor van Hoogovens aan de Wijckermolen in Bever wijk. Behalve overdag, kunnen belangstellenden er ook op maandagavond terecht voor informatie. De sectarische beweging „Youth for wordt dan ook veel gedanst, gezongen en Christ” trekt dezer dagen met een theater- gelachen. groep door IJmuiden. De leden hebben hun bivak opgeslagen op het Marktplein, in het centrum van de stad. Daar werd gistermiddag een Middeleeuws wagenspel opgevoerd De belangstelling voor het schouwspel was vrij groot, hetgeen mede te danken was aan het fraaie weer. roest. Vol =m ooit dat =x:A/agenspel van „Youth for Christ

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5