IN VAKANTIESTEMMING BEWONERS 99 Rijverbod van twee weken voor Betra uit Beverwijk Directeur C. Rietkerk: CDA kaart na over collegevorming GS nog in ’t slop Collegevorming in Heemskerk „AAGTENPOORT” I CAO BEROEPSGOEDERENVER VOER NIET NAGELEEFD I f9 99 ‘Wedloop Verkeerssituatie in Koningstraat en Van Lingenlaan drastisch gewijzigd Jaarverslag Dienstencentrum Beverwijk I I I I J 13 BEVERWIJK-HEEMSKERK WOENSDAG 1 2 JULI 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) "(A BEVERWIJK. De ingrijpende strafmaatregel tegen de vier tran sportbedrijven kan vergaande consequenties met zich meebrengen. Vakbondsbestuurder H. Hoekstra verklaarde dat dat dan min of meer het „verdiende” loon is van de betrokken werkgevers en van hun werknemers. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In „Aagtenpoort” aan de Parallelweg heerst een vakantiestemming. De zeventien gezinnen die maandag van het regionale woonwagencentrum Heemskerk naar het supersnel aan gelegde centrum langs Rijksweg 9 zijn verhuisd, voelen zich dan ook écht met vakantie. -- 4 I BEVERWIJK. Deze week is het jaarverslag van de Stichting Samenwerkingsorgaan voor Bejaardenwerk in Beverwijk over het jaar 1977 verschenen. „De gouden draad van het vrijwilligerswerk die er doorheen is geweven zal de lezer niet ontgaan”, schrijft voorzitter N. G. Buntsma in een voorwoord. BEVERWIJK. Vier trans portbedrijven moeten veertien dagen dicht omdat ze de CAO voor het beroepsgoederenvervoer aan hun laars hebben gelapt. De vier ondernemingen die twee we ien lang niet mogen rijden zijn Weijs Transport uit Eist, Betra BV. International uit Beverwijk, Hooijen uit Tilburg en De Bruin uit Surhuisterveen. Onze droom is werkelijkheid geworden f in bejaardenwerk onontbeerlijk (Van een onzer verslaggeefsters) Betra BV International aan de Ambachtstraat te Beverwijk. Chauffeur had fout gemaakt t- I (Van een onzer verslaggeefsters) bena- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII J Hulpvrij willige rs (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De samenwerkingscom- missie van ARP-CHU en KVP in Noord- Holland heeft aan de provinciale bestu ren van ARP-CHU en KVP in Noord- Holland een brief geschreven, waarin de fang van zaken bij de collegevorming van Gedeputeerde Staten wordt uiteengezet. In de brief wordt nogmaals uitgelegd waarom Achterstraat als derde CDA- gedeputeerde gekozen zijn benoeming slechts onder voorbehoud aanvaardde. Het schept de mogelijkheid voor de VVD alsnog te trachten met de PvdA tot over eenstemming te komen, aldus de brief. Volgens vakbondsbestuurder B. Hoek stra van de Vervoersfederatie NW/NKV werken bij de betrokken ondernemingen in totaal circa 150 werknemers. Hij ver wacht overigens dat de vier bedrijven na afloop van hun tijdelijk rijverbod, dat geldt van 14 tot 29 augustus, eieren voor hun geld zullen gaan kiezen en de CAO- bepalingen naleven. In de vriendelijke dinsdagochtend zon wordt er in „Aagtenpoort” hard gewerkt door de bouwvakkers én de bewoners, die de laatste hand leggen aan de nutsvoorzie ningen en de aansluitingen naar de blinkend wit geschilderde woonwagens. mijn vijftien werknemers toch nog aan het werk te zetten”. Overigens zegt Rietkerk zijn chauffeurs volgens de CAO te betalen. „Bij een con trole door de verkeersinspectie bleek een chauffeur van mijn bedijf zijn takograaf constant op rijden te hebben gezet. Toen hij zaterdag uit Wenen terug kwam had de man natuurlijk te veel rijuren gemaakt. De sfeer in ons bedrijf is goed. Ik heb weinig verloop onder de chauffeurs”. Rietkerk heeft schriftelijk tegen de maatregel van de Commissie geprotesteerd. „Maar er is niets meer aan te doen. Ook een kort geding helpt niet meer”. De Beverwijker, zelf 22 jaar achter het stuur van een transportauto gezeten, ver telt dat zeventig procent van de chauffeurs niet gelukkig met de CAO is. „De jongens beginnen maandag aan een lange rit en willen beslist zaterdag weer thuis zijn. Bij vrouw en kinderen. Wie in Duitsland twee keer een weekeinde op een parkplatz heeft gestaan omdat hij volgens de CAO moet rusten, zegt een derde keer dag met z’n handje en rijdt door naar huis of kiest een andere baan”. door de heer F. Heinen, die met andere VW-leden een groot aandeel had in de goede organisatie. De uitslagen waren: Jeugd: 6-10 jaar: 1. P. Mulder 4.5 minuten; 2. Marco de Boer; 3. Anne Marie Dubbeldam. Jeugd: 11-14 jaar: 1. Richard Mulder 8.44; 2. B. de Boer; 3. Cees Numan. Veteranen: 1. Scheringa 7.53; 2. De Jong; 3. Boodes. Senioren: 1. T. van Kouteren 11.24; 2. W. Vos; 3. Strijker. De prijswinnaars kregen een medaille en alle deelnemers konden een herinne- ringsvaantje in ontvangst nemen. I W.'i «V. -- jaar aan begon. Onder hen waren er al die heel tactisch liepen. Eerst de kat uit de boom kijken en dan in de laatste meters toeslaan De groep van elf tot veertien jaar liep twee rondjes, evenals de veteranen van boven de veertig. De senioren liepen drie ronden en dat was ongeveer 4000 meter. Ook dit jaar ging R. van Kouteren weer als eerste over de streep en hij kan de wisselbeker dus nog een jaartje laten staan. Deze trofee werd hem aangeboden Directeur C. Rietkerk van het aan de Ambachtstraat gevestigde transportbe drijf vreest dat zijn bedrijf het rijverbod van twee weken niet overleeft. „Als we veertien dagen dicht moeten kunnen we meteen wel sluiten. Mijn klanten hebben al laten weten dat ze begrip voor mijn situa tie hebben en als dat zo blijft, dan zit er nog een gerede kans in om na de sluiting Hiele Gerrits heeft niet zo veel tijd, „Want er wacht nog verschrikkelijk veel werk. Het zonnetje schijnt, dus ik moet weg”. Kerkhof, juist herstellende van een zware ziekte, wil wel verder praten. „Over een paar maanden is alles hier geregeld en houden we open huis. Voor Kees Jongert, voor de tennishal, voor de hockeyclub, voor de 22 fabrikanten, voor het gemeentebestuur. Wie wil komen, die komt. De koffie en de borrel staan dan klaar. Eind augustus is de boel zo’n beetje ingericht en kunnen we de mensen netjes ontvangen. Ja, netjes, want die zeventien families zijn propere mensen. Wij vormen een ploegje. Wij zijn vrienden van elkaar. Lopen bij elkaar in en uit. Zo zijn wij nu eenmaal”. De leiders van „Aagtenpoort” gaan zich in de komende jaren sterk maken voor een ander plan: het laten bouwen van zeventien huisjes. Samen met de welzijnswerkers en de gemeente Beverwijk zal er worden geprobeerd die grote wens van de gezinnen in te willigen. „Zeventien huisjes bij elkaar. Wij zijn niet gebonden aan onze woonwagens. Wij willen best in huizen wonen. Maar dan wel bij elkaar”, meent Janus Kerkhof. „Onze droom is werkelijkheid geworden”, vertelt de 50-jarige Janus Kerkhof, terwijl zijn mede-geprekspartner Hiele Gerrits ijverig knikt. „Meneer, we hebben er drie jaar lang hard voor gewerkt. Samen met de welzijnswerkers. Vergeet dat niet te vermelden, want Hans, Ria en Cees hebben zich in het zweet gelopen. Iedereen had de II tranen in de ogen toen die jongens maandagavond, toen alles achter de rug was, met rozen langs de woonwagens gingen”. Hiel, Janus en Rinus Nouwens willen de mensen die aan de totstandkoming van „Aagtenpoort”, zoals de bewoners het terrein inmiddels hebben genoemd, hartelijk bedanken. „De politie, burgemeester Hubers, wethouder Hoogeboom, de bestuurders |l van het woonwagencentrum, de welzijnswerkers, de verhuizers. Het was grandioos.” Ook de families die maandag zijn verhuisd, waren bevreesd dat de gemoederen op mogelijkheden heeft een meerderheid van de CDA-fractie uiteindelijk besloten de combinatie 4 PvdA 3 CDA te aanvaarden. Een minderheid in de fractie gaf de voor keur aan een voorlopige combinatie 4 PvdA/2 CDA met het bespreekbaar laten van de mogelijkheid een WD-er op te nemen op een later tijdstip, aldus de inter ne CDA-briefwisseling. Een rondje" rond de dorpsweide is een afstand van 1300 meter en dat was de afstand waar de jeugd van zes tot tien met de kinderen. Het bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden, afdeling preven tie, leidde deze gesprekken en die bleken tot resultaat te hebben, dat de deelnemers ook buiten de gespreksochtenden contact met elkaar hielden. Zieken werden be zocht, in het weekend waren er contacten en men stimuleerde elkaar om deel te nemen aan andere aktiviteiten. De exploitatierekening over 1977 sloot op een totaal aan baten en lasten van 206.136,09. 1 De CAO Beroepsgoederenvervoer is al in april van het vorige jaar van kracht geworden en mensen die hem nu nog over treden doen dat willens en wetens, aldus Hoekstra. De CAO schrijft voor dat een chauffeur na vier uur rijden een uur moet rusten, waarna na vier uur rijden opnieuw een uur rust volgt. Er dient 10 uur „gesla pen” te worden. De meeste ondernemingen die de CAO aan hun laars lappen werken met jaagpre- mies die voor de chauffeurs het jakkeren over Europa’s wegen aantrekkelijker moe ten maken. Ook worden vaak sociale pre mies en dergelijke niet afgedragen aan de bedrijfsverenigingen, maar wordt er ge werkt met netto bedragen die de chauf feurs zo in het handje krijgen. Vakbondsbestuurder Hoekstra drukt het unieke karakter van de sanctie- maatregelen die er nu in de beroepsgoede renvervoerstak van kracht zijn geworden. In geen enkel andere bedrijfstak is het tot nu toe mogelijk een ondernemer die het met de CAO-bepalingen niet zo nauw neemt, op straffe van sluiting van het bedrijf op het goede pad te dwingen. Volgens directeur A. Deinema van het bureau van het College van Advies, zal van de recente maatregelen tegen de vier transportbedrijven een sterk preventieve werking uitgaap. Die preventieve werking was in feite al te bespeuren voor de beslis sing van de Commissie Vervoersvergun- ningen er goed en wel was. De laatste drie maanden vooral zagen veel ondernemers de bui kennelijk hangen en gaven ze er de voorkeur aan het niet op een procedure via het College van Advies aan te laten komen en de zaak in der minne te schikken. In het beroepsgoederenvervoer opere ren circa 9500 ondernemingen. Het College van Advies bekijkt momenteel circa 1100 bedrijven of die zich aan de CAO houden of niet. Tot nu toe zijn 7500 bedrijven Directeur C. Rietkerk van Betra B.V. International vertelde dinsdagmiddag dat hij schriftelijk bij het College van Advies tegen de aangekondigde maatre gel heeft geprotesteerd. „Een van mijn chauffeurs is dinsdag op weg gegaan naar Wenen. Normaliter ga je maandag weg, maar ik zeg tegen hem, je moet je eigen klus regelen. Nou blijkt die jongen snel en lang te hebben gereden. Zaterdag was hij al weer in Beverwijk terug. Toen ik zijn takograaf bekeek, merkte ik dat hij de kaart constant op rijden had gezet en nooit de rusttijden had aangegeven. En rust is ook werktijd, dus was hij mooi in overtreding. Die chauffeur vond het rot tig, hij had de takograaf niet goed behan deld en gaf z’n fout toe. Hij werd volgens de CAO betaald, maar toen de inspectie kwam kijken waren de heren des duivels. Ik zou die man niet volgens de CAO betaald hebben en hij had te lange werk; tijden gemaakt. Ze wilden niets van een foutje weten. Ik had de chauffeur nota bene nog twee extra vrije dagen gegeven”. Hij, die twee maanden geleden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden op stervens na dood in bed lag, beschikt weer over levenskracht. „Die hele bedoening met „Aagtenpoort” en de ruzies met andere groepen in het grote centrum heeft me een deel van m’n leven gekost. Da’s voorbij. Wij gaan verder”. Janus Kerkhof voelt zich een ander mens nu hij na vijf jaar gedwongen verblijf in Heemskerk, in zijn stad terug is gekeerd. „Ik heb er altijd gewoond. Ik vind het een fijne stad. Het is er lekker levendig.” HEEMSKERK. Hoewel vanavond woensdag 12 juli in het Heemskerk se raadhuis eigenlijk de ontknoping zou moeten komen van de in alle geheimzin nigheid gevoerde onderhandelingen over de vorming van een wethouderscollege lijkt een oplossing van het probleem nog niet in zicht. Tijdens een extra en druk bezochte le denvergadering heeft de Partij van de Arbeid dinsdagavond de stand van zaken besproken. Daar werd onder meer een door het CDA niet openbaar gemaakte brief aan bestuur en fraktie van de PvdA besproken. Mede naar aanleiding van deze brief is door de PvdA-ledenvergadering een resolutie aangenomen, waarin wordt betreurd, dat het CDA in feite slechts één variant bespreekbaar heeft gesteld, name lijk de verhouding twee CDA-wethouders, één PvdA-wethouder en één WD- wethouder. Over de bezetting van die WD-zetel schijnen binnen het CDA problemen te zijn gerezen, waar men in het weekend uit is gekomen in samenspraak met de VVD. Daarmee is binnen het CDA wel een pro bleem opgelost, maar de PvdA zou nu vanavond ja moeten zeggen tegen de ver houding 2-1-1. De ledenvergadering, die het beleid van de PvdA- onderhandelingsdelegatie volledig heeft goedgekeurd, heeft evenwel in de resolutie vastgelegd, dat de mogelijkheden voor an dere varianten in de verhouding nog nader moeten worden onderzocht. Het CDA schijnt een eenvoudig ja of nee van de Partij van de Arbeid te verwachten op de verhouding 2-1-1. Maar dat vindt de PvdA te simpel gedacht. doorgelicht en daarvan bleken er 200 de CAO niet na te leven. Op Dijco in het Westland en de vier rijverboden van nu na waren die 200 bedrijven toen puntje bij paaltje kwam, bereid alsnog eieren voor hun geld te kiezen. (Van een medewerker) WIJK AAN ZEE. De wedloop rond de Dorpsweide, een jaarlijks VVV- evenement, is dinsdagavond succesvol verlopen. In totaal verschenen er zeven tig deelnemers aan de start en ook de publieke belangstelling was groot, want het was nu eindelijk eens mooi weer. Het tijdelijk rijverbod is de vier trans portondernemers opgelegd door de com- nissie Vervoersvergunningen, een over heidsinstantie, die op voordracht van het College van Advies in het beroepsgoede renvervoer tot dergelijke intrekkingen kan overgaan. Het College van Advies, dat in januari 1978 aan het werk ging, bestaat uit werkgevers en werknemers. Volgens de samenwerkingscommissie is het bovendien nog mogelijk dat alsnog voor de WD een achtste Gedeputeerde plaats zou worden gecreëerd. Anderzijds >s de commissie wel bijzonder verheugd over de intrede van Achterstraat in het college van Gedeputeerde Staten. Het bestaande stopverbod op het gedeelte van de Koningstraat tussen de Velserweg en de Van Lingenlaan kan worden vervan gen door een parkeerverbod. Nu het niet meer mogelijk is de Koningstraat vanaf de Breestraat in te rijden, is het rechtsafslaan verboden. Volgens de brief was het „niet haalbaar” om de PvdA te dwingen de VVD als part ner in GS te accepteren met behulp van 0’66 en de WD. Naast de mogelijkheid van een PvdA-CDA combinatie (gesteund door 50 zetels) bestonden uiteindelijk nog slechts een aantal min of meer speculatie ve mogelijkheden, zoals het linkse meer- derheidscollege met H’66/PvdA/PPR/PSP/CPN (41 zetels) of een rechts meerderheidscollege met CDA/WD en D’66 of een door CDA, D’66 en VVD geforceerde en door de PvdA te gedogen opname van de WD in een com binatie PvdA/CDA. In de keuze tussen een vrij breed ondersteund PvdA/CDA-college en een aantal zeer onzekere speculatieve BEVERWIJK. B. en W. hebben beslo ten de parkeer- en stopverboden in de Meester van Lingenlaan en de Koning straat te wijzigen. Nu de reconstructie op een haar na gereed is, wordt het op de noordzijde van de Van Lingenlaan gelden de stopverbod ingetrokken. De zuidzijde van de straat is voorzien van parkeerha vens Wel is er een parkeerverbod vanaf de parkeerhaven tot aan de Koningstraat. Janus Kerkhof midden) het regionale centrum wel verhit zouden raken als de verhuizing eenmaal zou beginnen. „Gelukkig heeft iedereen zich koest gehouden”, zo vertelt Janus Kerkhof. „Het is natuurlijk niet leuk als je een groep mensen ziet vertrekken naar een plek in Beverwijk waar jij ook zo graag zou hebben willen staan. Maar we hebben er voor geknokt om alles zo rustig mogelijk te laten verlopen”. En hij licht dat verder als volgt toe: met een gespreksgroep gestart met als „Hoewel financiële steun van de gemeente onderwerp „Pensionering”. Snel bleek de Beverwijk en het rijk uitermate belangrijk behoeft om met elkaar te praten over is, staat toch wel onomstotelijk vast, dat onderwerpen als eenzaamheid en contact zonder de enorme inzet van de vrijwillig- (st)ers, weinig of niets gedaan zou kunnen worden. Zij zijn het, die het mogelijk ma ken de financiële middelen optimaal te kunnen gebruiken voor een breed pro gramma van aktiviteiten, zowel van recre atieve als van vormende aard”. De heer Buntsma stelt dan verder, dat de stem van de ouderen zelf bij de samenstel ling van het programma duidelijk heeft geklonken en er mede vorm aan heeft gegeven. Een compliment volgt dan voor de staf die zo’n belangrijk aandeel in dit beleid had. Evenals in voorgaande jaren hebben het comité warme maaltijdvoorzieningen aan ouderen te continueren. Er werd een nieuw verpakkings- en transportsysteem in gebruik genomen. Er werden in het verslagjaar in totaal 4726 maaltijden ver strekt en in Wijk aan Zee 333, via het Rode Kruis Ziekenhuis en Heliomare. Een overzicht wordt gegeven van een scala van aktiviteiten. Notaris B. M. A. Batenburg verstrekte informatie op een tweetal middagen en dr. G. A. Takken sprak over het onderwerp „Voorkomen is beter dan genezen”. De heer J. Hogen doorn van de gemeentelijke sociale dienst kon veel misverstanden wegnemen. De heer C. Egas leidde de verkiezingen in en de Sportschool De Lange demonstreerde wat yoga kan betekenen voor oudere men sen. De bibliotheek en de Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging gaven in formatie. Permanent aktiviteiten waren kaarten en biljarten, de soos voor geestelijk gehan dicapten, de dansgroep, gespreksgroepen, gymnastiek, handwerken, de toneelgroep, volksdansen, Engelse les en een curus ko ken voor heren, alsmede zwemmen. Ver der stonden op het programma excursies, feestmiddagen, dia- en filmvertoningen en vakantieweken. In het verslagjaar werd voor het eerst i -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13