Arnold Mühren verloor geding Estel wil Europese aanpak staalcrisis SPECIALE AANBIEDING OP KEUKENS RUIMING ERASMUS Spanje staat evacuatie toe Nederlands hulpteam in Spanje BÜ DAN i» GEWONDEN ■-DUIJNS KËUKENSbu Peloton lopend over de streep Wferehnp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl IJmuider Courant h&lve prijzen vandaag: 35 uur jazz hetxx/eer rt het woord fe aan... Haverkort UMSTENHOUENJ' XX. van ostadestraat 2-4 haarlem JV agenda pagina 9 Sluiting Milieuramp Weer buitenland IZBPRC VTtfTO I EV1 yKxMafc V WK W VI Weinig verandering Strandverwachting tosMt WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN WOENSDAG 12 JULI 1978 (ADVERTENTIE) 68ste jaargang no. 212 pagina 5 2 2,3,4 r HEULE MAKELAARDIJ Boekhandel «nor; Karl Rahner: *9**. 21 23 22 .31,33 15 Als het echt 'n mooie diamanten ring moet zijn. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws5,6,7,9,13 Kunst 19 Radio en televisie/Strips. Economie Beurs Sport Toerisme TARRAGONA. Zeker 128 toeristen hebben gistermiddag de dood gevonden in een hel van vuur op de Spaanse camping „Los Alfaques” bij Tarragona toen een met propaangas beladen tankwagen van de weg raakte, op het zuidelijk gedeelte van de camping belandde en ontplofte. Meer dan honderd vakantiegan gers werden ernstig gewond. Vanmorgen waren 108 doden ge teld, maar volgens minister Enri que Sanchez de Leon van Volks gezondheid zouden er op de plaats van de ramp nog zeker twintig doden liggen. LOE LAP TERUGGEROEPEN VAN VAKANTIE, zie pagina QO) in onze daverende opruiming... zien wij u..? /MODERN L I IJmuider Courant eker 128 doden )ij gasexplosie Spaanse camping Nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIES) ^Roinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .J.- 18.30-10.00 uur t!h30-12.30 uur 5> Het team dat de afgelopen nacht naar Spanje vertrok. Van links naar rechts: dokter Hermans, dokter Waldeck en verpleegkundige Heynis. NIJMEGEN. Estel, de onderneming waarin Hoogovens en het Westduitse Hoesch samenwerken, meent dat de pro blemen in de Europese staalindustrie ook op Europees niveau moeten worden aan gepakt. Met ir. Vredeling, Europees com missaris voor sociale zaken, is Estel van oordeel dat het sociale beleid onverbreke lijk verbonden is met de herstructurering. Hiermee reageert Estel op de uitspraken van Vredeling dat tot 1980 nog 100.000 tot 140.000 arbeidsplaatsen in de Europese staalindustrie verloren zullen gaan. De commissaris heeft in verband met die her structurering een sociaal plan ontworpen dat ongeveer 270 miljoen gulden kost. Estel wijst er in haar commentaar op dat een meer concrete invulling van het socia le beleid pas mogelijk is als er meer be kend is over de inhoud van de reorganisa- tieprogramma’s. Momenteel wordt hier over overleg gevoerd tussen de grote West- europese staalondememingen en de Euro pese Commissie. De eerste resultaten van die besprekingen worden in de herfst van dit jaar verwacht. (Zie verder pagina economie) Rapita om Nederlandse gewonden op te sporen. Men blijft tot vanavond in Spanje. In het Beverwijkse Brandwondencentrum is alles in gereedheid gebracht om Neder- UTRECHT. Ajax en FC Twente zul len financieel tot elkaar moeten komen wil de overgang van Arnold Mühren van FC Twente naar de Amsterdamse eredivi sieclub mogelijk worden. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. V. J. A. van Dijk, heeft Arnold Mühren vanmor gen in het ongelijk gesteld in een kort geding dat de Twente-speler tegen zijn club had aangespannen. Mühren, die met Ajax al financieel rond is, vindt dat zijn werkgever Twente zijn vrijheid om een arbeidsovereenkomst met de Amsterdamse club aan te gaan belem mert door een aanzienlijk hogere vergoe- dingssom van Ajax te vragen dan deze club bereid is voor Mühren op tafel te leggen. FC Twente wil zes ton van Ajax, dat niet verder wil gaan dan 4,5 ton. landse slachtoffers van de ramp te kunnen opvangen. De beddencapaciteit van het Beverwijkse Brandwondencentrum is mo menteel beperkt. „Het centrum is behoor lijk vol,” zo deelde de Brandwondenstich- ting vanmorgen mee. Eventueel kunnen de brandwondencentra in Groningen en Rot terdam ook ingeschakeld worden. Bij de Brandwondenstichting was vanmorgen nog geen bericht van dokter Hermans bin nengekomen dat er inderdaad Nederland se slachtoffers met ernstige brandwonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Op de foto van links naar rechts: dokter Her mans, dokter Waldeck en verpleegkundige Heynis. goad in onroerand goed. Tel. 023-323224, lid MVA Rustenburgeriaan 4 Haarlem In de banaliteit van het sterven is de werkelijkheid onzichtbaar verborgen. Transportonderneming Betra BV In ternational uit Beverwijk moet van 14 tot en met 28 augustus sluiten. Het bedrijf zou de CAO voor het beroepsgoederen- vervoer niet hebben nageleefd. Direc teur C. Rietkerk ziet de toekomst som ber in. Het Northsea Jazz Festival '78 staat vlak voor de deur. Tijdens dit monster achtig grote evenement, het grootste in zijn soort in Europa, zullen zo’n 450 musici komend weekeinde binnen een tijdbestek van 35 uur zo’n 90-tal concer ten verzorgen in het Haagse Congres gebouw. Voor een voorbeschouwing, zie de kunstpagina. De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. '234, tel. 378371 De droom van woonwagenbewoner Janus Kerkhof is uitgekomen. Hij woont weer in Beverwijk. In een nieuw centrum dat „Aagtenpoort” wordt genoemd. Heemskerk is nog niet uit de impasse wat de collegevorming betreft. De heren van de politieke partijen vergaderen vanavond verder. Zie plaatselijke pagina's Zonnige perioden, maar voornamelijk in het zuiden van het land ook een plaat selijke bui. Weinig wind. Minimumtem peraturen omstreeks 11 graden, maxi ma ongeveer 21 graden. Zwak buienfrontje boven België kan ons land in het komende etmaal passeren. Morgen tijdelijk bewolkt, later opklarin gen en een veranderlijke wind. In de middag ruim 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten, na zwak frontje toch een zomerse tendens met goed strandweer. Juwalterahuls Winkelcentrum Schalkwijk ói f DEN HAAG (ANP). De Spaanse auto riteiten leggen landen die gewonden wil len evacueren niets in de weg. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag van daag meegedeeld. Het ministerie heeft bij de Nederlandse ambassade in Madrid inlichtingen ge vraagd na berichten dat de Spaanse rege ring evacuatie zou weigeren met het argu ment dat Spaanse ziekenhuizen voldoende mogelijkheden hebben om alle verbrande mensen in de kortste tijd zelf op te nemen. De Nederlandse ambassade in Madrid had bij de regeling van de evacuering geen enkele moeilijkheid ondervonden. Volgens de woordvoerder lagen er van middag twaalf Nederlanders in Spaanse ziekenhuizen. Dit zou echter slechts een voorlopige opgave zijn. Van deze twaalf Nederlanders verkeerden er twee in le vensgevaar. «Pik o Het Spaanse ministerie van Volksge zondheid heeft vanmorgen bekend ge maakt dat van de 123 ernstig gewonden in ziekenhuizen in Barcelona en Valencia er volgens de behandelende artsen slechts een tiental zal kunnen worden gered. Alle in de ziekenhuizen opgenomen slachtof fers zijn voor 80 procent of meer ver brand. Als de medici het juist hebben, zou het totale aantal doden van de ramp ruim boven de 200 komen. Het totaal aantal gewonden (lichte en ernstige) zou 146 be dragen. (an de kustweg tussen Valencia en Bar- ona, in het zonnige vakantiegebied dat sta Brava heet, ligt zuidelijk van de monding van de Ebro San Carlos de la pita en in deze omgeving barstte gister- idag om half drie de hel los in de nping Los Alfaques. Alsof een atoom- n neerkwam explodeerde een met eibaar gas volgeladen tankwagen en ima alles wat op de camping explosief s, waarna een verschrikkelijke brand shield in tenten, caravans en auto’s. 1 Hirosjima in het klein, niet in oorlogs- d maar in het volle vredige vakantiesei- en. Honderden doden en verminkten, nderden tragedies van onvoorstelbare Inde. Boe kan zoiets gebeuren? Het is een Bag die nauwelijks behoeft te worden antwoord. Op een wereld die al in vele aichtèn door natuurrampen levensge- iarlijk is, heeft de reeks der „technologi- •he” rampen zijn intrede gedaan. Ont- loffende treinen en voertuigen, gifuitsto- ngen, exploderende fabrieksinstallaties, ltsnappende radio-activiteit, bodem-, cht-, waterverontreiniging, het zijn on- rmijdelijke calamiteiten in een zo over last geïndustrialiseerde maatschappij e haar welvaart in hoofdzaak tracht te Itten uit giftige of explosieve mineralen de bijprodukten daarvan. Vanneer men de oorzaak en voltrekking n deze ramp in Spanje beschouwt, komt en tot de conclusie dat wat vandaag de g „voldoende veiligheidsmaatregelen” >rdt genoemd, eigenlijk een treurig la- ertje is. De beveiliging van het leefmi- u staat nog in haar kinderschoenen, wijl de technologische gevaren voor het ilieu al volledig volwassen zijn. Bevelli ng is een stiefmoederlijk beeld en ge- ekkig bestudeerd aspect van een ener- etoepassing, die vele miljarden en on- lorstelbaar veel wetenschappelijk ver- ift heeft gekost. Het vervoer, het overla- m, het verwerken van gevaarlijke stof- n gebeuren onder een veiligheidsregle- ent dat met een zuinige vinger is opge- eld en zonder visie op mogelijkheden tot impzalige ongelukken is geformuleerd. Met zekere trots wordt overal in techno- ratische samenlevingen op die veilighei- regelen gewezen, hinderwetten worden aak als overdreven voorzorg voorgesteld 1 zelfs gehekeld omdat ze de produktie te uur maken en remmen. „Werkgelegen- eid” is in een tijd van grote werkloosheid an gemakkelijke dooddoener tegen hen, ie het wagen te protesteren tegen een poffering van de veiligheid aan de pro- uktie. „Werkgelegenheid tot de dood erop olgt” lijkt zelfs een geaccepteerd uitgang punt te worden. Zolang er niets gebeurt rordt er ook naar „veiligheidsmaniak- «n” niet geluisterd. Het gaat ook vaak kinderlijk goed en het loopt ook dikwijls nbegrijpelijk goed af. Maar het risico stijgt als het kwik in een nortsthermometer, terwijl de patiënt liaapt. Wat er aan latente rampen iedere •lag en nacht de woningen, vakantiever- •lijven, hotels en alles waarin nietsver moedende mensen opeengepakt zitten, oorbijgaat, beseft niemand. Tot ergens de klap valt, zoals in Spanje, Mermiddag. En elders, binnenkort. KOM GERUST EENS LANGS, WU GEVEN U VRIJBLIJVEND ALLE INFORMATIE. CASEMBROOTSTRAAT 22 Umuiden HOEK TROMPSTRAAT Tel. 02550-22254 Het Nederlands hulpteam van de ANWB, dat de afgelopen nacht om twee uur van Schiphol naar Barcelona is ver trokken om hulp te bieden aan Neder landse gewonden, bestaat uit dokter R. Hermans, narcotiseur W. van Herten en verpleegkundige B. Heynis van het Bever wijkse Brandwondencentrum, dokter H. Waldeck, de Rode Kruis-arts van de ANWB en een hulpverlener van deze in stantie. Het hulpteam is vanmorgen begonnen aan een tocht langs de diverse ziekenhui zen in de omgeving van San Carlos de Weersvooruitzichten voor de vakantie landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Noord- en Mldden-Noorwegen, Zwe den, Finland en Denemarken: half tot zwaar bewolkt, plaatselijk een bui, 15 tot 20 graden. Zuld-Noorwegen: overwegend droog, zonnige perioden, 20 tot 25 graden. Britse eilanden, Ierland: veranderlijk, plaatselijk een bui, 15 tot 20 graden, hier en daar 20 tot 24 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Middel en Zuld-Dultaland, Oostenrijk, Zwit serland, Oost-Frankrijk, Noord-ltallë, Noord-Joegosievlë: veranderlijk. Plaatselijk regen of onweer, 19 tot 26 graden. Noord-Dultsland: zonnige perioden, overwegend droog, 20 tot 25 graden. Midden- en Zuld-Frankrl|k:Zonnige perioden, een lokale regen- of onweers bui, 23 tot 28 graden. Midden- en Zuld-ttal», Zuid- Joegoslavlë, Griekenland, Spanje en Portugal: overwegend zonnig, 25 tot 30 graden, plaatselijk meer dan 35 graden. Aan de Spaanse noordkust en langs de Portugese kust temperaturen rond 20 graden. VALENCE-D’AGEN. Het eerste ge deelte van de twaalfde etappe in de Tour de France is rond half twee vanmiddag op een unieke manier geëindigd. Enkele me ters voor de finish stapte het complete peloton van de fiets. Alle renners bleven enkele ogenblikken onder afkeurend gefluit van de toeschou wers doodstil staan. Uiteindelijk mocht het Franse idool Bernard Hinault als eer ste over de eindstreep. Lopend. De jury heeft besloten het eerste gedeelte van de twaalfde etappe te annuleren. Met deze actie protesteerden de renners tegen de korte nachtrust van afgelopen nacht en de korte slaap die hen de komen de nacht is gegund. Een overzicht van de ravage op de camping. Op de voorgrond het onderstel van een caravan. De opbouw werd door de enorme explosie volledig weggeblazen. Auto's brandden volledig uit, van bomen bleef niets anders over dan de kale stammen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ver klaarde vanmorgen dat het aantal Neder landse slachtoffers „meeviel”. De kracht van de explosie was zo hevig dat sommige slachtoffers een eind in zee werden geworpen. Zij die aan het baden waren bleven slechts voor de alles verzen gende hitte van meer dan 2000 graden gespaard voorzover hun lichaam zich on der water bevond. Maar er waren ook badgasten die tot hun middel in het water stonden. Zij liepen ernstige brandwonden aan het bovenlichaam op. De ontploffing veroorzaakte een krater van op sommige plaatsen drie meter diep en een midellijn van dertig meter. Twaalf huizen uit de omgeving alsmede tachtig auto’s caravans en tenten vlogen de lucht in. Het echtpaar Van der Wal uit Velp, dat op het niet getroffen noordelijk deel van de camping verblijft, vertelde dat zes tot acht Nederlandse gezinnen om het leven zijn gekomen. „We weten dat, omdat de Nederlanders op de camping elkaar goed kennen. We hebben gezien dat mensen brandend de zee inrenden, weer uit het water kwamen, op het strand neervielen en vanwege de pijn weer naar het water terugstrompelden. Het was verschrikke lijk”, aldus de heer Van der Wal. De hulpverlening voor Nederlandse slachtoffers wordt ter plaatse gecoördi neerd door vertegenwoordigers van de ANWB in Barcelona. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft een informatiecentrum ingericht voor Nederlanders die bezorgd zijn voor familieleden die Spanje als va kantiebestemming hadden gekozen. Gis teravond al stond de telefoon roodgloei end. „We krijgen honderden telefoontjes binnen uit alle delen van het land”, aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij raadde familieleden en andere belangstel lenden af te proberen de camping te berei ken. (Zie verder pagina 4) nl|maplasl BQORQKLACHTEN: "-ndsgVm MMk» .-'a: kleverpark/(023) 251937 ilhlWliw "W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1