SPAANSE CAMPING VERANDERD IN ZWARTGEBLAKERD LANDSCHAP Zes inbrekers aangehouden Politie lost 70 inbraken op Ginzburg beschuldigd van losbandigheid zwaar H in IJmuider Courant farce KLM-rechten in Australië Verkiezingen in Bolivia Echtpaar na ontploffing Damiate Pers blijven onzeker 2 miljoen voor zuidelijk Afrika Proces tegen Sjaranski nog steeds achter gesloten deuren Waanofts CTXJI wie een zware pijp rookt J gewond L Strafklacht is oneigenlijk pressiemiddel” o wc Ext Gestegen vraag naar metaalbewerkers in Amsterdam General Motors in Antwerpen schept 1500 arbeidsplaatsen II ■B Fleurop voor..... J BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JULI 4 1 2 WOENSDAG Buit 1,5 miljoen In Rotterdam (Vervolg van pagina 1) „Verschrikkelijk” Oliehandel WAARNEMERS: Gi XIEIW IX HAARLEM De identificatie van de slacht offers wordt bemoeilijkt doordat bijna alle vakantiegangers bad kleding aan hadden. De verzor ging van de gewonden wordt be moeilijkt doordat bijna geen van de slachtoffers Spaans spreekt. Er is een beroep gedaan op En gels, Frans en Duits sprekende tolken. v: geel een mat stel diet plat VOO nen dwi slee in I stei bi P’ sr w w et ri et gf w kl tii te w 01 bi va b< E (5 ki ni d< ol D ni Ja m rr oi te k k Mi l (.RAUS MAX. 2 GLAZEN WIJN! DéguMation met GRATIS WIJS j 7, 1 Identificatie slachtoffers moeilijk 1 ‘ML (ADVERTENTIE) ht 0,70 f 145,- .1 <>PI \l> mui 09 30 - IX.00 uur Ilaliuaitse l’i/zu I rail'. Kaasplaleau Paté Selectie Boent Stroganoff Bistro Sauce Garni Salades de la Maison Parmaham met vijgen I apa ,evtilde olijven Plateau de harculerie Hollands Kaasplaleau Volgens ooggetuigen verloor de chauf feur van de tankwagen de macht over het stuur. De auto, die een snelheid van 60 kilometer per uur reed, reed de greppel van de camping in en botste daarna tegen een muur. Er waren twee ontploffingen. Een familie van een huis dat op een af stand van 750 meter van de camping stond redde het leven doordat iedereen bij de eerste ontploffing naar buiten liep. Vlak daarop vond de tweede ontploffing plaats waarbij de tank van de auto op het dak van het huis belandde. Het huis ging on middellijk in vlammen op. Onmiddellijk na de ontploffing kwam er een uitgebreide reddingsoperatie op gang. Lokale radiozenders riepen donors op en personen met particuliere auto’s om het aanvankelijk tekort aan ambulances op te vangen. Drie legerhelikopters vervoerden de slachtoffers met de zwaarste brand wonden naar de brandwondencentra in Barcelona en Valencia. Tal van vrijwilli gers hielpen mee de gewonden naar de auto te dragen. Leger en politie werden in grote mate bij de reddingsoperaties inge schakeld. Koning Juan Carlos en premier Süarez heten zich van minuut tot minuut op de hoogte stellen van de vorderingen van de reddingsoperatie. De Spaanse vorst heeft de civiele gouverneur van Tarragona ver- Mevrouw Ginzburg vertelde buiten het gerechtsgebouw tegen journalisten dat de sfeer in de rechtszaal ondragelijk was. Paquita Macias, één van de ooggetuigen van de ramp, verklaarde dat het leek of de hel op aarde was neergedaald. Het was verschrikkelijk. Twee ontploffingen, en toen overal vlammen en rook. Het was onbeschrijflijk. Daarna begonnen de fles sen gas op de camping te ontploffen. Het was een grote panieksituatie, waarbij ie dereen door elkaar begon te gillen”, aldus Paquita Macias, die nog duidelijk onder de indruk was van het gebeurde. Volgens een van de campingeigenaren, die op het moment van de explosie niet De Spaanse minister van Volksgezond heid, Miguel Sanchez de Leon, die naar het rampgebied was gekomen, zei echter dat de weg geschikt is voor zwaar vervoer. Volgens hem had de chauffeur van de tankauto op een recht stuk weg de macht over het stuur verloren. Misschien door een lekke band. Van de chauffeur is tot dusver niets en van de tankauto weinig teruggevonden. Slechts een in een muurtje geperst wiel en een gedeelte van de tank, die op het dak van de dancing in de cam ping terecht was gekomen. De veiligheidsvoorschriften voor trans- omdat het publiek vooringenomen was tegen haar man. Verscheidene Amerikaanse Congresle den hebben naar aanleiding van de pro cessen de regering gevraagd de SALT- onderhandelingen in Genève met de Sov- jet-Unie af te breken. Verder hebben zij van de regering-Carter geëist een hardere houding aan te nemen tegen de processen. Voorts willen zij dat de regering techni sche overeenkomsten met de Sovjet-Unie blokkeert. Een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meege deeld dat de Amerikaanse regering reeds een aantal stappen in overweging heeft. Welke dat zijn wilde hij niet zeggen. De Nederlandse regering heeft gisteren het voornemen kenbaar gemaakt een ver tegenwoordiger het proces tegen de dissi dent Ginzburg te laten bijwonen, zo is in Den Haag meegedeeld. Het is nog niet bekend of de vertegenwoordiger ook toe stemming zou krijgen tot het bij wonen van het proces. De regerende socialistische partij van Oostenrijk heeft gisteren in een telegram aan president Brezjnjev om stopzetting van de processen gevraagd, omdat die, aldus de socialisten, in strijd zijn met de akkoorden van Helsinki. aanwezig was, had de ramp voorkomen kunnen worden, wanneer de tankwagens de drukke kustweg Barcelona-Valencia zouden mijden en een kleine omweg ma ken. Gisteravond blokkeerden ongeveer honderd in de buurt van de camping wo nende Spanjaarden de kustweg. Zij eisten van de overheid een verbod op het vervoer van gevaarlijke stoffen langs deze route. Het was namelijk niet het eerste ongeluk met een tankauto, dat zich hier heeft voor gedaan. In de afgelopen twaalf maanden waren op de weg tussen San Carlos en het nabijgelegen Alcanar twee tankwagens gekanteld, waarvan een op nog geen twee honderd meter van de plaats waar de ramp van dinsdag zich voltrok. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De zondag in Bolivia gehou den presidents- en parlementsverkiezin gen zijn een farce gebleken. DU is de overtuiging van internationale waarne mers, die moesten controleren of alles wel naar behoren zou verlopen. port van gevaarlijke stoffen of voor elek trische installaties zijn in Spanje zeer streng. De meeste voorschriften zijn op gesteld aan de hand van voorbeelden uit Frankrijk, Duitsland, Engeland. De prak tijk wijst echter uit dat Spanjaarden graag improviseren, en af en toe de voorschrif ten naar eigen inzicht interpreteren. De bende maakte gebruik van een gara ge in het centrum van Amsterdam, waar heen de gestolen goederen in eveneens gestolen vrachtwagens werden vervoerd. In de garage hadden de overvallers de beschikking over een aantal in Rotterdam ontvreemde thermische lansen voor het opensnijden van brandkasten. De mannen worden volgende maand voorgeleid aan de rechtbank in Amster dam. Hun leeftijden variëren van 26 tot 37 jaar. Eén van hen is afkomstig uit Rotter dam, de rest woont in de hoofdstad.' Orlandini maakte in Sydney duidelijk te willen wachten op de resultaten van de besprekingen, die later dit jaar door de Nederlandse en Australische regering zul len worden gehouden. Orlandini voerde gisteren uitgebreid overleg met minister Nixon van vervoer, en kreeg te horen dat Australië niet zonder meer van plan is de KLM landingsrechten te blijven verlenen. ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse politie heeft zeventig inbraken op gelost waarbij in totaal voor 140.000 werd buitgemaakt. Een 35-jarige Westduitser, die zich als journalist uitgaf, wordt ervan verdacht de inbraken te hebben gepleegd. TILBURG (ANP). Het echtpaar Van Raak-Diercx uit Tilburg is gisteravond zeer ernstig gewond geraakt na ontplof fing van een LPG-tank uit een auto. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C.vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 18450 postgiro: 273107 telex: 41866 BRUSSEL (ANP). De directie van General Motors continental in Antwerpen en België, heeft gisteren meegedeeld aan de ondernemingsraad van het bedrijf dat in de loop van volgend jaar het twee- ploegenstelsel ingevoerd wordt in de fa briek 1 van het bedrijf te Antwerpen. Volgens de directie heeft dit tot gevolg dat er 1.500 nieuwe arbeidsplaatsen zullen ont- IJ] gen. Een gew< marl ring Oi briel uit d De c de broc smo! echt' dukl verv plak Or besli dien Dezi den maa den Ui hoo; en t vert krat wee ton. Di pro< 7,50 9.25 9.25 9.95 4.50 5,50 8,— 1.75 9.75 9.25 ee va m ba vi va h« ga „r ec gi bi lu le lil k< in hi bt te g« 01 bi vi bi Dat zegt een woordvoerder van Jocoil. De Russen zeggen ruim honderd miljoen dollar van Jocoil tegoed te hebben wegens geleverde maar niet betaalde olie. Jocil houdt vol dat de Russen zich niet aam de contractuele verplichtingen hebben ge houden. „Met strafbare feiten heeft dit zakelijk geschil van mening niet te maücen”, aldus de woordvoerder van Jocoil. Hij zegt dat de oliehamdel bij een eventueel onderzoek van haar kant volledige opening van zaken zal geven. De Arnhemse officier vam justi tie mr. Rutgers vam de Loeff is hiervan op de hoogte gesteld. Overigens is Jocoil, addus de woordvoer der, nog steeds bereid om mee te werken aan een oplossing in der minne met de Russen. BEZORGKLACHTEN: maandag Mn vrijdag van 16.30-7900 uur zaterdags van 11.30-12 30 uw Uitsluitend telefoon: 02550-70579 moot Santpoort 023 - 3rt 90 53 Oudswag «3-M, Maartam M.G23-M8M» Er is volgens hen op grote schaad gefrau deerd en geïntimideerd ten behoeve vam de kandidaat van de uiterst rechtse militaire dictatuur, generaal Juan Pereda Asbun. Een Brits lid vam de waarnemersgroep, lord Avebury, verklaarde dat in het gebied waar hij stemmen controleerde bijna alle dorpen meer geregistreerde kiezers had den dan er inwoners waren. Volgens gis teravond gepubliceerde resultaten leidt generaal Asbun met 48,98 procent, ge volgd door Hernam Sites van de Democra tische Volksunie met 20,77 procent Van de stemmen is thans 54J5 procent geteki. SYDNEY (AP). KLM-president- directeur Orlandini is er niet in geslaagd van de Australische autoriteiten de verze kering te krijgen dat de KLM op Australië mag blijven vliegen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP). Voor het eerst sinds 1975 was in juni de vraag naar ar beidskrachten in de metaalsector (1477) in Amsterdam weer groter dan het aanbod (1399). De gestegen vraag kwam vooral voor rekening van de kleinmetaal, in de grootmetaal bleef het beeld van de werk gelegenheid nog somber. Dit zei de staf functionaris van het Gewestelijk Arbeids bureau in Amsterdam, J. Engels, gister middag bij de presentatie van de maande lijkse werkloosheidscijfers in het gewest. Behalve in de metaal was er in juni ook een daling van de werkloosheid in de bouwvak. In mei bedroeg het aantal werk loze bouwvakarbeiders nog 421 tegen 376 in juni. In de sector mannelijk administra tief en onderwijzend personeel steeg het aantal werklozen met 91, namelijk van 2012 naar 2103. Bij de vrouwen was de situatie nog slechter. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland zal twee miljoen gulden beschikbaar stellen voor de uitvoering van hulpprogramma’s van het Internationale Comité van het Rode Kruis in zuidelijk Afrika. De inbreker opereerde voornamelijk in woonhuizen. Door gaatjes in deuren te boren, waardoor de spanjoletten opengin gen, verschafte hij zich toegang. De buit, sieraden, postzegels, foto- en filmcamera’s, verkocht de West-Duitser in Parijs. De politie heeft voor 15.000 gulden aan gestolen goederen in de Franse hoofd stad kunnen achterhalen. Het aantal Nederlanders onder de ge wonden was vanmorgen zowel bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken als de ANWB nog niet bekend. In de ziekenhui zen van Barcelona en Tortosa zijn in ieder geval twee Nederlandse meisjes opgeno men maar over hun toestand kon nog niets worden meegedeeld. In Kaloega is het verhoor van Ginzburg hervat, die van „anti-Sovjet-activiteiten” wordt beschuldigd. In een verklaring voor de pers zei een vertegenwoordiger van de Moskouse rechtbank gisteren dat Sjaranski heeft herhaald wat hij tijdens het vooronder zoek in zijn zaak heeft verteld over zijn contacten met een buitenlandse journalist. Vlak na de ontploffing waardoor de camping in een zwart geblakerd maan landschap veranderde, waarin verkoolde lijken door elkaar lagen en slachtoffers omringd door vlammen om hulp schreeuwden, deden zich hartverscheu rende tonelen voor. Een meisje van vier, dat haar leven redde doordat zij juist buiten de camping een ijsje had gehaald, riep huilend in het Frans naar haar ou ders. Een man kwam er levend af doordat hij vijf minuten voor de ramp naar zee was gegaan om te baden. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON. Het proces tegen de joodse dissident Sjaranski in Moskou is vanmorgen achter gesloten deuren hervat. Verwanten van hem kregen geen toegang, maar volgens een rechtbankbeambte zouden zij wellicht vanmiddag wel tot het proces worden toegelaten. Sjaranski wordt van spionage beschuldigd. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse politie heeft zes mannen aangehou den, die worden verdacht van acht gewa pende overvallen en 58 inbraken. Hun totale buit heeft een waarde van ander half miljoen gulden. De heer Van Raak had de tank voor reparatie naar de achterplaats van zijn woning gebracht. Volgens de politie is er toen gas ontsnapt dat door onbekende oorzaak met vuur in aanraking kwam. Er ontstond een steekvlam die het echtpaar raakte. zocht om zijn leedwezen over te brengen aan de familie van de slachtoffers. Joseph Tarradellas, de president van de autono me landstreek Catalonië, alsmede de Spaanse minister van volksgezondheid, Sanchez de Leon, hebben zich onmiddel lijk na de ramp naar de onheilsplek bege ven. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55.- 162,50 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal Doet n mens goed: een bloemengroet. Vandaag besteld, morgen bezorgd. Nóg zo'n verrassing: een bloemencheque. Fleurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. geholpen gegevens van Russische weten schappers te verkrijgen over ruimteonder zoek, sociologie en parapsychologie. De journalist werd niet met name ge noemd, maar er werd kennelijk gedoeld op de vroegere correspondent van de „Los Angeles Times”, Robert Toth, die vorig jaar juni uit Moskou is weggegaan nadat hij door de geheime politie (KGB) was Daaruit bleek dat hij de journalist had ondervraagd. Verder werd door de woordvoerder van de rechtbank meegedeeld dat Sjaranski aan het westen geheimen heeft verraden over de ligging en de rol van een groot aantal fabrieken die voor de defensie wer ken. Hij zei dat Sjaranski de inlichtingen tot aan zijn aanhouding in maart vorig jaar systematisch aan Moskou had doorge geven. Tijdens het proces gisteren tegen de dis sident Ginzburg is zijn vrouw Irina uit de rechtszaal gezet, waar zij de zaak tegen haar man bijwoonde, zo heeft Tass be kendgemaakt. Mevrouw Ginzburg zou be ledigend zijn geweest tegenover getuigen, gebrek aan respect hebben getoond voor het hof en geweigerd hebben zich te mati gen. Volgens het Russische persbureau zou mevrouw Ginzburg tegen de eerste getuige a charge, Arkadi Gradobojev, heb ben geroepen dat zijn getuigenis hem slecht zou vergaan. Gradobojev had gezegd dat hij eens geld had gekregen voor het verschaffen van inlichtingen aan Ginzburg, maar dat hij zijn fout had ingezien toen hij beseft had dat hij te maken had met „geraffineerde misdadigers”. Andere getuigen tegen Ginzburg be schuldigden de verdachte van diefstal, drankzucht en het houden van sexorgieën. Ook verweet een getuige het echtpaar Ginzburg dat zij hun kinderen naar de uitzendingen van de „Voice of America” heten luisteren in plaats van kijken naar de Russische televisie. Het probleem van de vluchtelingen en gedetineerden in zuidelijk Afrika neemt nog steeds in omvang toe. De mogelijkhe den van de landen die grenzen aan Rhode- sië (de Frontlijnstaten) om hulp te bieden zijn uiterst beperkt. Hierdoor wordt steeds vaker een beroep gedaan op internationale organisaties als het Rode Kruis en de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Het bedrag van twee miljoen gulden is bestemd voor programma’s in Botswana, Zambia, Rhodesië, Zuid-Afrika en Mo zambique. d< d< d m W ijnkopcrij •astronomie •rdemplc hide «nicht 102 I el. 12 67 39 II \RI I M DEN HAAG (ANP). De strafklacht die de Russische oliemaatshappij „Sojuz Nefte Export” via haar Nederlandse ad vocaat bij de procureur-generaal in Arn hem heeft ingediend tegen oliehandel .Jo coil BV” in Berg en Dal is een oneigenlijk pressiemiddel. Een ernstig verbrand slachtoffer van de explosie wordt een bus ingedragen om te worden vervoerd naar een ziekenhuis in Valencia I ir Toegedekt met dekens liggen enkele omgekomen vakantiegangers op het terrein van de volkomen verwoeste camping. - -. .v.-.-.- -zx-.v.-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4