op Werkloosheid Wij helpen. ABN Bank I in de IJmond Hoogovens voert produktie in Oxystaalfabriek I op fors gestegen vanderpol ’n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Plezierigcprij^11 tnj pander. i begint de mmtelkamerverkoop. Actie Vakantie Pleegdier biedt oplossing in vakantietijden ld int airconditioning..? i 1 ONTWERP VAN EVENTSTRUCTURE RESEARCH GROUP I Met de ABN Girospaarrekening. Extra werk voor veertig man Gratis poppentheater F L Pander Beter uit logeren dan in een asiel B A 1S 4 VELSEN-IJMUIDEN 1 2 JULI 19 7 8 (Van een onzer verslaggevers) 1 Adres- De naam zegt het al. Met deze spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5°/o rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. 1.1)50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. ik voor an zijn de is er «kende tam. Er ihtpaar Botter iken op- 00 werd duitser, It ervan pleegd. WOENSDAG bijstelling van het zogenoemde jaar plan. In dit plan wordt de verwachte produktie voor een periode van twaalf maanden aangegeven. ’“"I I I CJ3] AMSTERDAM/VELSEN. De Javastraat in de Indische buurt in Amsterdam, de meest prominente winkelstraat in een snel verpauperende arbeiders wijk. Aan een kant houden de winkels abrupt op en gaat de rij etalages onverwacht over in een rij woningen, overheerst door een groot, somber gebouw. Vroe ger een lagere meisjesschool, waar volgens ex-leerlingen kleurloze nonnen een dogma tisch bewind voerden. Door de teruglopende geboortecijfers werd de school in de jaren zestig overbodig en is sindsdien in ge bruik als atelierruimte voor di verse kunstenaars. In het ge bouw is ook het atelier van de Eventstructure Research Group (ERG), de ontwerpers van het kunstwerk dat gepland is bij het nieuwe overdekte zwembad aan de Trompstraat, dat in december of januari gereed moet komen. Donderdag komen de kunste naars Theo Botschuyver en Jeffrey Shaw, voor de derde maal bijeen met de kunstcom- missie van de gemeente Velsen om het definitieve ontwerp door te praten. Ook hebben zij diverse projec ten gerealiseerd voor verschil lende popgroepen, zo hebben zij het gigantische opblaasvarken dat de hoes van de laatste Pink Floyd LP „Animals” siert ont worpen en ook de laser/lichts- how waar de Engelse popgroep Genesis al drie jaar mee werkt is van ERG. Als de plasticindustrie met een oplossing komt voor het huidige project dan wordt de toekomstige bezoeker van het nieuwe zwembad een hartelijk welkom toegeborreld door hun ontwerp. Amster- ngetyu- it gewa- sn. Hun i ander- IJMUIDEN. Hoogovens gaat de produktie in Oxystaalfabriek I verho gen. Daartoe wordt een tweede converter bij de staalfabricage ingeschakeld. Een en ander betekent extra werk voor veertig man, die extern zullen worden geworven. De uitbreiding houdt volgens de directie geen verband met de marktontwikkeling, maar betreft louter een produktie-technische verbete ring. Op dit moment kunnen de staalfa brieken het aanbod van ruwijzer van uit de drie hoogovens niet verwerken. De overproduktie wordt daarom via de gietmachine gegoten tot „ijzer- broodjes”, die later weer worden ge smolten voor de staalfabricage. Het is echter gunstiger om de gehele pro duktie van ruwijzer direct tot staal te verwerken. Daar komt nog bij dat de plakken voorraad sterk is geslonken.' Om die redenen heeft de directie besloten een tweede converter in dienst te stellen in Oxystaalfabriek I. Deze zal in augustus in gebruik wor den genomen, doch zal voor maxi maal de helft van de capaciteit wor den benut. Uitgaande van een drie- hoogovenbedrijf (vier, zes en zeven), en twee staalfabrieken met vier con verters, waarvan dus één op halve kracht, kan het produktieniveau per week worden opgevoerd tot 109.000 ton. Deze verandering in het produktie- proces noodzaakt de directie tot een Wees er tijdig bij als u wilt profiteren van de interessante aanbiedingen tegen zéér speciale prijzen. de BONNETERIE Amsterdam: Kalverstraat 185, Rokin 142 (ADVERTENTIE) Kunstwerk bij nieuwe zwembad een welkomstwoord in water Den Haag - Amsterdam Rotterdam Eindhoven - Leiden Groningen - Enschede (ADVERTENTIE) 5 (ADVERTENTIE) :oto- en litser in gulden J hoofd- Het definitieve ontwerp bestaat uit een dubbelwandige, doorzichtige muur van kunststof van 10 meter lang en 3,5 meter hoog, die bij de ingang van het bad moet komen. In de muur zitten vierkante, met vloeistof gevulde buizen van acht centimeter breed waarin lucht bellen opstijgen die reageren op voorbij gangers. Als er geen mensen bij de „muur” staan gebeurt er niets, zodra er echter wel mensen in de buurt zijn be gint het te borrelen in de buizen. Het bijzondere van het project is dat de luchtbellen met de mensen „meeborre len”, als iemand bijvoorbeeld aan de linkerkant van de „muur” gaat staan komen er alleen luchtbellen naar boven in de pijpen waar hij voor staat, zodra hij naar de rechterkant begint te lopen beginnen de pijpen die hij passeert ook te borrelen en houden de pijpen die hij gepasseerd is er weer mee op. Bovendien ontstaat er door de luchtbellen een golf beweging in de „muur” waardoor de voorbijgangers als het ware het zwem bad „in” of „uitgedreven” worden. Een soort welkom, uitgesproken door het water”, noemt Theo Botschuyver het. „Toen wij een paar maanden geleden door de gemeente benaderd werden met de vraag met de formulering van een mogelijk ontwerp te komen hadden wij ook al zoiets maar dan in een andere opzet. Wij wilden het kunstwerk aanvan kelijk integreren in het zwembad, zodat het er een wezenlijk onderdeel van zou uitmaken, niet iets dat er bij staat en ook mooi is. Het eerste idee was een aantal luchtventielen in het bassin zelf aan te brengen zodat je met luchtbellen alle mogelijke patrönen in het bad zou kun nen maken. Maar ja, dat was niet haal baar, het ontwerp was al klaar en zoiets kan alleen gerealiseerd worden als je vanaf het begin bij het ontwerp betrok ken bent en een goede relatie hebt met de architect en de bouwcommissie”. Het idee met het borrelende water kon in deze vorm alsnog uitgevoerd worden toen ze een fabrikant tegen het lijf liepen die waterorgels en fonteinen maakte en dus goed met deze materie op de hoogte was. Technisch bleek alles haalbaar, ook het electronische gedeelte, waardoor de „muur” op mensen reageert is uitge werkt. Het enige probleem dat nu nog rest is het materiaal waaruit de „muur” gemaakt moet worden. Er zijn proeven gedaan met een soort plastic dat echter niet weerbestendig bleek en na verloop van tijd onder wisselende temperaturen lekkages begint te vertonen. Volgens de ontwerpers echter volstrekt geen reden tot paniek, ook dat kan worden opgelost. „Mochten wij er niet in slagen de juiste soort plastic te vinden dan hebben wij genoeg alternatieven; hetzelfde idee in iets gewijzigde vorm met materiaal dat wel weerbestendig is of de oorspronkelij ke muur met het niet-weerbestendige materiaal in de hal van het zwembad zodat de constructie door het ontbreken van wisselende weersinvloeden wel in tact blijft”, aldus Theo Botschuiver. ERG werd in 1967 opgericht door de uit Rotterdam afkomstige Theo Botschui ver, die industriële vormgeving als ach tergrond heeft, en de in Australië gebo ren Jeffrey Shaw, die van origine beeld houwer is. Sinds de oprichting heeft ERG ook veel opdrachten gehad; de hinkstapsprong van James Bond over een meertje krokodillen in de film „Dia monds are forever”, zij werkten mee aan het popfestival in Kralingen en Theo Botschuyver is sinds enige jaren als re gisseur verbonden aan het kinderpro gramma „Sesamstraat”. U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrekening. N Dhr/Mevr.: tar Van iravond tntplof- ato. *tiur uur maand Amster- 26 tot 37 Rotter- ad.' VELSEN. Woensdagmiddag 14.30 uur geeft het Leids Poppentheater uit Leiden een voorstelling van „Het rood-fluwelen manteltje” in de muziektent te Beecke- stein. Het stuk gaat over het lief zijn voor dieren en de bescherming van bloemen en Planten. De kinderen worden actief bij de voorstelling betrokken om de snode plan nen van de booswicht uit het stuk te dwarsbomen. De toegang is gratis, bij slecht weer wordt de voorstelling gegeven in het Noordelijk Koetshuis van Beecke- stein. lelijk in uren te pengin- IJMOND. Het aantal werkloze man nen steeg gedurende de maand juni in de regio IJmond met 85 tot 785. Dit is twee percent van de mannelijke beroepsbevol king. Ook het aantal werkloze vrouwen is omhoog gegaan en wel met 177 tot 640. Tot de regio IJmond worden gerekend de ge meente Beverwijk, Castricum, Heems kerk, Uitgeest en Velsen. en gara- n, waar- veneens srvoerd. llers de tterdam ’oor het bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 In de gemeente Velsen waren in juni 300 mannen zonder werk; dat is iets minder dan een jaar geleden. Het aantal geregi streerde werkloze vrouwen bedroeg 65. Dat is echter meer dan een jaar geleden. Die tendens is ook waarneembaar in Be verwijk waar de werkloosheid onder vrou wen in twaalf maanden bijna is verdub beld, tot 200. In de gemeente Heemskerk is zowel de werkloosheid onder mannen als onder vrouwen omhoog gegaan. De vraag naar mannelijk personeel in de IJmond steeg in juni. Het aantal vacatures, dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Beverwijk is aangemeld, bedraagt mo menteel 741. Maar in die maand vermin derde de vraag naar vrouwelijke werkne mers met tien tot 69. in contact zijn gebracht, worden bezoekjes af gelegd om te kijken hoe de dieren elkaar verdragen. „Wanneer het nu allemaal goed gaat”, zo vertelt mevrouw Schaap, „hoop ik maar dat de mensen zelf de contacten houden, zodat ze volgend jaar de zaak zo weer voor elkaar hebben”. De actie Vakantie Pleegdier loopt het hele jaar door, dus de vakantiegangers die in andere jaren weg gaan, kunnen zich opgeven. Het enige verlangen van me vrouw Schaap is, dat dat tijdig en dat is een week of vier voor de vertrekdatum, gebeurt, zodat er voldoende tijd is voor het zoeken van een pleeggezin. Voor mevrouw Schaap speelt nog één dringende zaak: zij zoekt een pleeggezin voor 17 juli tot en met 7 augustus voor een kleine hond, die gewend is aan kleine kinderen. Wie voor deze weken dit dier wil verzorgen, kan zich opgeven bij mevrouw Schaap, Gijzenveltplantsoen 175 in IJmuiden, telefoon 02550-12412. Theo Botschuyver (links) en Jeffrey Shaw van Eventstructure Research Group aan de ontwerptafel in hun atelier. Daar ontstond het door het water uitgesproken welkom dat bij de ingang van het nieuwe zwembad moet komen De actie Vakantie Pleegdier is vorig jaar door de dierenbescherming gestart. De Velsense mevrouw Schaap houdt zich er sinds dit voorjaar mee bezig. Tot nu toe naar volle tevredenheid. Van haar „klan ten” en ook van haarzelf: „Het is leuk werk, want je maakt de mensen alléén maar blij”. Dat kan omdat tot nu toe haar aanvragen en aanbiedingen in evenwicht zijn. Deze zomer heeft mevrouw Schaap een vijftig aanvragen verwerkt. „Het is een oplossing voor de mensen. Kijk, er zijn er veel die hun vakantie net kunnen betalen en voor wie pensionkosten net te duur zijn. In dit systeem moeten de mensen de beta ling zelf onderling regelen, dus ze beslui ten ook of ze elkaar al of niet gratis van dienst zijn”. Van belang wordt in dit systeem geacht de mogelijkheid voor het dier om in huise lijke omstandigheden te blijven. De aan dacht en verzorging thuis zijn nu eenmaal anders dan in een dierenpension of het asiel. „Want het asiel”, aldus beheerder Kraaijenoord, „blijft een noodoplossing”. Toch zit het asyl nog steeds vol, zoals dat elke zomer het geval is. Van de dieren die verzorging behpeven, wordt uitgebreid genoteerd welk soort ze zijn, de leeftijd, gedrag tegenover andere dieren en bijvoorbeeld kleine kinderen. Wanneer twee dierenbezitters met elkaar Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. VELSEN. Een jaarlijks terugkerend probleem in de vakantietijd is de verzorging van het huisdier. Waar voorheen het asiel, de dierenpensions in de behoefte voorzagen of waar vroeger familieleden of buren werden ingeschakeld, vormt sinds vorig jaar de actie Vakantie Pleegdier een plezierige oplossing. Deze actie wordt onder auspiciën van de dierenbescherming gevoerd. Het syteem is eenvoudig: bezitters van huisdieren of dierenliefhebbers zonder een eigen dier kunnen zich opgeven op een centraal adres, de Velsense mevrouw W. Schaap-Verzijl. Zij coördineert de vragen om een verzorg- adres en de aanbiedingen van logeeradressen. Ze brengt de mensen met elkaar in conctact en die regelen dan onderling de verzorging of zelfs uitwisseling van de betreffende huisdieren. «8

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5