SPANNING IN DE MEIDAGEN Over IJmuiden gesproken in de vishal 05 r ;is ine Lt sf- hciven- berichten Schiphol als goede buur” wat vertel je me nou? 1 H. COEBERGH al uw schoolboeken Bqmlgto evenementen 1 s 4 kort ijmondnicuws HE r. s fi Woensdag 12 Opbrengst Anjercollecte 7 JULI IJMOND 19 7 8 Strandbezoek r Boekhandel voor vul ’t bestelformulier in Het kan haast niet makkelijker. The World’s Greatest Jazz Band Uit Roemenië 166x 91 1460.- 1160,- 291 x 204 _SWW.- 4140,- Uit Afghanistan 181 x 125 298^.- 2530,- Haarlems Dagblad: Verder geen zorgen. Op 't einde van de vakantie krijgt u bericht over 't afhalen. 5200,- 7300,- zend het aan antwoordnummer 62 (geen postzegel nodig) of breng het even bij ons langs In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Wijkverpleegster 326x229 W,- 238x170 595tr.- ZONDAG 16 JULI 1978 BOEKHANDEL H. COEBERGH Gedempte Oude Gracht 74 Haarlem, tel. 023 - 31 91 98 368x255 JJStW.- 14875,- 230x 137 5200-.- 4400,- 78 2295,- mTi 4450,- 4750,- Uit Turkjje Anatol '•WÜ Uit Marokko Hoogpolig Super 15 x 15D Uit Turkestan Yamouth Bochara 8 t1 ■MMHHHMMMH Ml Crème, gemêleerd 250x200 1625; 240 x 170 xm- Schalkwijk - Grootwinkelcentrum. Rivièradreef 13 - 023-33 01 09. HAARLEM. 400 x 300 388fr- 3390,- 310x214 J950-.- 416 x 300 JSWW,- 15000. 299x199 tóOtT.- 227x 152 ObW.- 351 x Donderdag 13 j uli start Perez de zomer-ruiming’78. Met een grote keus in Oosterse tapijten. In veel soorten en maten. Pronkstukken voor zowel klassieke als moderne interieuren. Kom ook profiteren jWB van dit spektakulaire I zomervoordeel II Enkele markantevoorbeelden: 1135,- V J Shirwan Loper Uit China Super 5/8 334 x 243 7800,- 281 x 185 J886:- 3280,- 200x138 -2WW.- 1680,- A (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 1690,- Super 3/8 Peking Mevr. H. de Vries, Hilversum: „Vroeger kwamen er veel „bleekneusjes” naar het strand van IJmuiden; ik kan me dat van mijn kinderjaren nog wel herinneren. Toen ik onlangs nog eens de jaargang 1910 van het blad Op de Hoogte doorbladerde vond ik dit bericht: „Zeshonderd, wat natuurgenot betreft zo misdeelde, Amsterdamse kindertjes maakten een tochtje naar IJmuiden. Zij werden in de duinen gekiekt. Het is de Vereniging Kindergenot te Amsterdam, welke de kleintjes dat genoegen verschafte, daartoe in staat gesteld door de milde giften van leden en medeburgers”. Zoals u ziet werd het strand van IJmuiden al gewaardeerd vóór in de jaren twintig de grote drommen bezoekers uit de hoofdstad zouden komen”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?” Lezeres („Oud-IJmuidense”) in Haarlem: „In mijn jeugd heb ik horen vertellen dat indertijd in de gemeente Velsen pionierswerk is gedaan doordat hier de eerste wijkverpleegster van Nederland kwam. Weet u wanneer dat ongeveer was?” De eerste plaatselijke verenigingen van het Witte Kruis werden in 1875 opgericht op initiatief van dr. J. Perm, geneeskundig inspecteur in Noord-Holland. Daarbij was de afdeling in Beverwijk die baanbrekend werk verrichtte, met Zaandijk, op het gebied van isoleerruimten. Velsen kon inderdaad bogen op de eerste wijkverpleegster in Nederland van het Witte Kruis. Ze werd aangesteld in het jaar 1899. In 1902 volgde Haarlem. JvB. worden inderdaad achthonderd Duitsers naar het schip geleid. Voor de bewaking gaan zesenvijftig Nederlanders mee. De kapitein krijgt instructies voor de te vol gen route. Buiten de pieren wachten twee Franse torpedobootjagers hem op om hem tot Engeland te escorteren, wordt meegedeeld. Als de Phrontis het wrak van de Van Rensselaer passeert gooit een Duits vliegtuig vier bommen uit, vlakbij. De Phrontis loopt geen schade op. Om 10.40 uur is het schip buiten de pieren. De Franse torpedobootjagers zijn in zicht maar als er vliegtuigen naderen verdwij nen ze „full speed”. De Phrontis zoekt alleen zijn weg verder. Het schip krijgt nog een luchtaanval te verduren maar weet Engeland te bereiken. OOK DE WESTLAND van de Konin klijke Hollandsche Lloyd probeert zee te kiezen, al is de bemanning niet compleet. Vliegtuigen ontdekken het schip in het SCHIPHOL. De Luchthaven Schip hol wil graag een goede buur zijn. Daarom wordt sinds vorig jaar extra aandacht besteed aan de public relations. De ver spreiding van het blad „Schipholland” in de naaste omgeving is daarvan een voor beeld. Volgens een opiniepeiling wordt het blad door het merendeel van de om wonenden op prijs gesteld. fen. Verreweg de meeste vluchtelingen moeten terugkeren. Na een paar jaar zal blijken dat dit hun laatste overlevings- mogelijkheid is geweest. Gevonden voorwerpen. In verband met de vakanties zullen deze maand geen kijkdagen gevonden voorwerpen worden gehouden. Zo is door de politie Velsen besloten. Wel kan men bellen met het hoofdbureau of langs komen om te infor meren, maar de kijkuren op dinsdag en vrijdag zijn voor deze maand afgelast. Er werden de volgende besommingen gemaakt: VD 18 3.700; VD 19 5.500; VD 20 ƒ2.100; WR 48 ƒ800; WR 93 ƒ4.300; WR 98 ƒ3.400; WR 152 ƒ3.100. Uit Perzië Kirnian fijn Meshed Bidjar j/. j - kanaal. Ze gooien vier bommen, die aan de wal terecht komen. Een paar haring- pakhuizen, enige woningen en een café worden getroffen. Een van de vliegtuigen wordt neergeschoten. Ook op zijn weg naar Engeland wordt de Westland aange vallen, met bommen en mitrailleurvuur. Het bereikt echter heelhuids de over kant. De Johan de Witt van de Maat schappij Nederland heeft in Amsterdam met machineschade gelegen. Deze is ver holpen met improvisorische maatrege len. In IJmuiden zal men wel verder zien. De Johan de Witt heeft tweehon- derdveertig passagiers voor Batavia. Ka pitein Hoogendijk krijgt het advies direct uit te varen ook al kan zijn schip geen snelle vaart ontwikkelen. De Johan de Witt gaat traag de pieren uit. Een half uur later komen vliegtuigen opdagen die hun bommenlast op de al gezonken Van Rensselaer laten vallen. In Engeland zal de Johan de Witt op den duur als troe penschip gaan fungeren met een capaci teit van drieduizend man. DINSDAG 14 MEI krijgt het stoom schip Texelstroom van de Hollandsche Stoomvaartmaatschappij dat voor repa ratie in een Amsterdams droogdok heeft gelegen maar ’s maandags in IJmuiden is gearriveerd, opdracht naar de Toeristen steiger te varen. Het krijgt daar krijgsge vangenen met hun bewakers en ook bur gers aan boord. Een botter heeft intussen voor Engeland bestemd radiomateriaal van de marine afgegeven. Als het schip op zee is en de bemanning nog eenmaal naar de kust kijkt, lijkt deze in brand te staan. Ook de Bodegraven weet nog zee te kiezen. Kapitein Regoort is bij de com mandant van het Fort geroepen. Alsnog is besloten, verneemt hij, dat de Bodegra ven niet tussen de pieren tot zinken zal worden gebracht om de havenmond af te sluiten. Daarvoor zal de ijlings uit Am sterdam gehaalde Oostinjevaarder Jan Pieterszoon Coen worden gebruikt. Vliegtuigen vallen de Bodegraven op weg naar Engeland aan. Tevergeefs. De Coen heeft intussen zijn plaats bereikt. Korte tijd later gaat dit schip zijn laatste dienst bewijzen, triest maar doeltref fend, als versperring. Wanneer het ge zonken is moeten de Duitsers de haven van IJmuiden afschrijven voor al hun grootscheepse plannen. DE PHRONTIS van de maatschappij Oceaan is een van de grote schepen die in de meidagen van 1940 uit handen van de Duitsers proberen te blijven. Zondag 12 mei heeft het Amsterdam verlaten. Bij de Velser brug meldt de marconist aan de kapitein dat hij een waarschuwing van enige rederijen aan al hun schepen heeft ontvangen. Er mag alleen worden uitge varen wanneer er een escorte is of al thans voldoende afweermiddelen aan boord zijn gebracht. Bij het passeren van de Velser brug maken militaire autoritei ten de kapitein echter duidelijk dat hij onverwijld naar zee moet. De opdrachten zijn zo met elkaar in strijd dat kapitein De Boer zich met een sleepboot naar het sluizencomplex laat brengen om van de marine nadere bijzonderheden te krij gen. DE DIENSTDOENDE officier zegt niets van de boodschap van de rederijen te weten. „Uw orders zijn dat uw schip naar zee moet”, is zijn enige commen taar. Kapitein De Boer heeft intussen vier Britse torpedobootjagers naar de Noordersluis zien manoeuvreren. Zijn ze gekomen om de grote schepen te escorte ren? Hij zoekt de commandant op die in gesprek met een Nederlandse marineof ficier blijkt te zijn. De commandant vraagt welke bestemming de Phrontis heeft. Als De Boer antwoordt dat hij dit nog niet weet raadt de commandant hem aan naar de Downs te varen. „IK KAN U NIET zeggen waar wij heengaan”, voegt de Engelsman eraan toe, „wel, dat u niet op mij moet rekenen; IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 1934 kg. tong; 3 kisten tarnot griet; 4 kisten wijting; 37 kisten schol; 27 kisten schar; 1 kist makreel; 61 kisten diversen. Prijzen in guldens: Per 1 kg.: Tarbot 13,42-13,01; grote tong 16,85-16,59; grootmiddel tong 15,70-15,51; kleinmiddel tong 13,43-12,85; tong één 13,01-12,14; tong twee 7,98-7,55; tong twee (dicht) 8,68-7,90. Per 40 kg.: Tarbot 350-280; Griet 284- 218; Schol één en twee 118; schol drie 120-118; schol vier 75-62; wijting drie 76- 70; schar 81-59; makreel twee 31; bot 25-24; Horsmakreel 59-46; steenbolk 71. 15% Korting op alle gevulde kussens ca. 40 x 40 cm tot 80 x 80 cm. perez De entree van Oud-IJmuiden zoals deze er in mei 1940 nog uitzag: links het Stationskoffiehuis, midden het café-restaurant- hotel Augusta, rechts het café Spoorzicht. (Foto beschikbaar gesteld door de heer P. J. Bakker te Hoensbroek). In toenemende mate wordt ook contact onderhouden met gemeentelijke provinci ale en rijksbestuurders, om meer begrip te kweken voor de standpunten en proble men van de luchthavendirectie. Het onder houden van die contacten toont volgens de directie aan dat ze de verantwoordelijk heid van de luchthaven ten opzichte van de omgeving terdege erkent. Een dialoog met actiegroepen acht de directie minder zin vol. „Weliswaar zijn er in ons land vierdui zend actiegroepen, maar vaak zijn hun doelstellingen tegenstrijdig en vaak moet worden aan hun representativiteit”, staat in het jaarverslag over 1977 te lezen. Directeur dr. D. Riemens noemde het functioneren van een Schiphol- vertegenwoordiging binnen de Stichting Geluidshinder Schiphol een vruchtbare zaak. „Er wordt wel veel tegen de lucht vaart gezegd binnen de SGS, maar dat moet je kunnen accepteren. Het voordeel is, dat we direct horen wat de bezwaren zijn. Daardoor hebben we, samen met de Rijksluchtvaartdienst, al een groot aantal maatregelen kunnen treffen die voor de omwonenden prettig zijn”. De heer Rie mens noemde als voorbeeld het omleiden van aanvliegroutes boven de woonkernen, het preferente baangebruik en de beper king van nachtvluchten. Maar er is niet altijd eensgezindheid binnen de SGS- „We zijn het wel eens met de doelstelling, het terugdringen van de geluidshinder, maar niet met de strategie”, zei ir. F. E. Douwes Dekker, hoofd van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van de luchthaven. „Zo zeggen wij dat de aan leg van een vijfde start- en landingsbaan gunstig is voor de mensen in Zwaanshoek, Abbenes en Amstelveen. Maar met dat standpunt nemen we binnen de stichting een kleinst mogelijke minderheid in. De anderen pleiten voor een draaiing van de vierde baan”. DE PLAATS IJMUIDEN is deze maandag de dertiende een toonbeeld van ellende. Tegen de drieduizend joodse Ne derlanders proberen een plaats op een schip te krijgen en als dat niet lukt in een open boot. De trawlers die naar Enge land uitwijken nemen zo’n dertig vluch telingen mee. Ruim vijftig auto’s worden de volgende dagen onbeheerd in de om geving van de Vissershaven aangetrof- ik kan u beslist geen escorte geven. Maar er ligt een Brits schip hier aan de Toeris tensteiger om krijgsgevangenen aan boord te nemen. Het vertrekt vanavond nog, begeleid door een Franse torpedo- bootjager. Ik zou zeggen: vaart u alvast uit en blijft u op zee wachten in de buurt van de kust. U kunt zich dan gewoon bij het Britse schip aansluiten”. Kapitein De Boer is van het gesprek niet veel wijzer geworden. Voor het wachten op zee voelt hij niets. Zijn schip loopt er te veel kans door vliegtuigen te worden bestookt. KORT NADAT de kapitein aan boord van de Phrontis is teruggekeerd krijgt hij bezoek van zijn collega Regoort van het stoomschip Bodegraven. Ook deze KNSM’er is vandaag uit Amsterdam ge komen. Toen het schip het dorp Velsen was gepasseerd, werd het door militaire autoriteiten aangehouden. Aan Regoort werd opdracht gegeven op nadere in structies te wachten. Er werd rekening gehouden met een capitulatie van Neder land. De Bodegraven zou dan tussen de pieren tot zinken worden gebracht om de havenmond te versperren. Kapitein Re- goord is razend. Maar hij staat machte loos. Terwijl de gezagvoerders zich af vragen wat de komende dagen zullen brengen worden ze gealarmeerd door neerduikende vliegtuigen. Een ervan is geraakt en komt in het Noordzeekanaal terecht. Voordat het vliegtuig het water in beroering brengt vallen er magneti sche mijnen uit, vlakbij de Phrontis. De situatie in de haven is zo gevaarlijk, dat kapitein De Boer tot het daglicht moet wachten voor hij zijn definitieve beslis sing neemt. DE BRITSE torpedobootjager Co- drington is naar IJmuiden gekomen met een streng geheim gehouden opdracht. In de avonduren stapt prinses Juliana aan boord met haar dochters Beatrix en Irene. Koningin Wilhelmina heeft hun vertrek naar Engeland gelast om het voortbestaan van de dynastie te verzeke ren. Prins Bernhard begeleidt hen. Hij zal zo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeren. De Codrington kiest direct zee. Het schip wordt daar ontdekt door een Duits vliegtuig dat een bom gooit maar het doel mist. Er wordt vervolgens een magnetische mjjn uitgeworpen, maar de parachute hiervan weigert open te gaan. De mijn ontploft zodra deze het water raakt. DE NACHT VAN zondag op maandag valt in. Het stoomschip Van Rensselaer van de KNSM wil IJmuiden verlaten. Alles gaat goed tot het tussen de armen van de pieren komt. Daar loopt het schip op een magnetische mijn. De situatie is voor de bemanning en de vele vluchtelin gen aan boord levensgevaarlijk. Kapitein Haasters pakt energiek het reddings werk aan. Hij krijgt echter een hartaan val en overlijdt. Als het schip gezonken is blijken op drie na alle opvarenden van boord te zijn gehaald. Naar twee leden van de bemanning en een passagier wordt nog vergeefs gezocht. Enige ge wonden worden naar het Antonius Zie kenhuis gebracht. De andere geredden krijgen een voorlopig onderdak in de vishallen. MAANDAGMORGEN half zes klimt een Britse marineofficier met een ploeg van twaalf man aan boord van de Phron tis. Kapitein De Boer krijgt een kort bevel: „Varen”. De Brit zegt orders te hebben de gezagvoerder of wie dan ook van de bemanning neer te schieten als de opdracht geweigerd wordt. De Phrontis vaart naar de middensluis waar een an dere Britse marineofficier en een Neder landse luitenant-ter-zee op het schip klauteren. „Waar moeten de krijgsgevan genen worden ondergebracht?” vragen ze. Het is voor hen een raadsel dat de kapitein van niets weet. Ze vinden plaats voor ongeveer achthonderd gevangenen en veertig officieren. De Phrontis moet aanleggen bij de Toeristensteiger. Daar The World s Greatest Jazz Band is een or kest, dat zoals de naam al bescheiden aan geeft. bestaat uit een aantal Amerikaanse oudestijl-jazzmuslci. Yank Lawson, Bob Hag- gart, George Masso, Bob Wilber, Bobby Ro- sengarden, Dick Hyman en niet in het laatst Bud Freeman hebben hun sporen ruim schoots in de jazz verdiend. Voeg daar de aanstekelijke verschijning van de Britse zan geres Beryl Bryden aan toe en een genoeglijk muziekmiddagje is verzekerd. Aanvang 14.30 uur. VELSEN. De Anjercollecte in Velsen heeft dit jaar 10.029,82 opgebracht. Dit is bijna 1500 gulden meer dan vorig jaar, toen de opbrengst 8.782,56 bedroeg. De opbrengst per deelgemeente was als volgt: IJmuiden en Velsen ƒ6.862,54, Driehuis ƒ707,24, Santpoort-Noord ƒ753,26, Sant- poort-Zuid 856,32 en Velsen-Noord 850,46. Bij de organisatie van de collecte waren zestien culturele verenigingen en instellingen betrokken. De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 10,O 7 RH zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Cl J t ‘Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd perez. m nut perzen. 1430,- IJMUIDEN. Dinsdag aangekomen: Great Republik, Bremerhafen; Pax, Goole; Hammonia, Bremerhafen; Konkar Indomitable, Reserve; Strype, London; Nedlloyd Bovenkerk, Hamburg; Danae, Visby; Queenford, Rochford; IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Hol- landia, Bremerhafen; Authority, Hull; Venus, Bergen; Arkiow Dawn, Gent; Nedl loyd Niger, Abidjan; Damodar Dr. Albert Bloch, Sriracha; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Jemrix, Seaham, IJmuidne; Milli, Dakar; Paranga, Abidjan; Dindags vertrokken: Canazobe, Rotter dam; Wilmington, Immingham; Gladonia, Gunness; Scol Unit, Rochester; Lawanti, Port Said; Carina, Jakobstad; Elisabeth Bolten, Meddlesborough; Great Republic, Felixtowe; Unas, U.S. Golf (Ford Orders); Perla Frio, Malloy, IJmuiden; Wildebeest, Cont. Plat, Velsen; Linda, Hamburg; Stry pe, Hamburg; Steinbjoern, Bergen; Ce- mentus, Tananger, IJmuiden; Aurora, Drogeda, Zaandam; Venus, Kristiansand; Teglholmen, Rotterdam, Beverwijk. Woensdag vertrokken: Looiersgracht, Lagos; Buraidah, Perthfleet; Parkesgate, Whitby, IJmuiden; Maria Oldendorff, Bil bao; Uit Caucasus Shirwan Shirwan ijmuiclen.-;

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7