SPAANSE ONDERMINISTER VAN GEZONDHEID: Evacuatie op gang Politie bezet universiteit in Bolivia het weer SWAPO akkoord met plan voor Namibië UIENSTOKBROOD Ontploffing tankwagen ook in ons land mogelijk 10 tot 50% KORTING II I Ir1 MORRIS before you buy OPRUIMING 1st i 24 vandaag, peneis het woord is aan... lamsvacht en bontjassen juwelier aronson i 1 Umuider Courant agenda pagina 7 Verziekt a En verder Weer buitenland 5®. Strandverwachting „Plunders” Droog Oververhitte band Vereniging Milieudefensie A in Helsinki, B in Moskou iwlL a 3 halen, 2 betalen! banketbakkerij ip.haxenberg Langfe Nieuwstraat 439 Urnuiden Telefoon. 02550-16479 3 DONDERDAG 13 JULI 1978 (ADVERTENTIE) Novalis: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 213 2 2,3,4 i 3 1,15 VERLOVINGSRINGEN Desirée - Constant en Martins Hof 1 PAUL VAN EWIJK EN ZONEN (Van onze speciale verslaggevers) MADRID. „De dood binnen twee of drie dagen van 120 ge wonden die op het ogenblik in het ziekenhuis liggen staat absoluut vast.” Dit heeft de Spaanse on derminister van Gezondheid, dr. Palacio Carvajal, gisteravond ge zegd na een bezoek aan de groot ste ziekenhuizen in Valencia en Barcelona waar gewonden van de ramp op de camping Los Afa- ques zijn opgenomen. Bakkerij Klooster 5,6,7,9 11 15 17 16 19,21 11 suede, nappa, tweed regenkleding hoge kortingen geopend 9.00-18.00 uur (maandag 13.00-18.00) tak Weer rapporten Binnen- en Buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strlps. Economie Beurs Sport Ultwljzer illl 1111 1 I i F Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 312655 Amsterdam: leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 Als aanbieding: SMmaammsMasBmmBnmMNHmMafl REPARATIE EN WIKKELEN VAN ELEKTROMOTOREN AEG MOTORENDIENST ighMETZELAAR UB! TECHNIEK B.V. IJmuider Courant i Binnen enkele dagen 120 gewonden dood (Zie verder pag. 13) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zij weigeren nog langer deel uit te ma- Zie verder pagina 3. (ADVERTENTIES) v.a. 117,- p.p. Canopusplein 5 - Zeewijk - Tel. 12006 llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De beoordeling van de ten laste gelegde feiten in de dissidentenprocessen is een zaak van de Russische rechter, maar het .droevige van die zaak is dat deze oordeelt volgens bestaande wetten, die op zich vol komen in strijd zijn met de elementaire mensenrechten. In een normale rechtsstaat worden wet ten die kennelijk verouderd en irrelevant zijn geworden, niet altijd onmiddellijk af geschaft. Als voorbeeld moge de abortus wetgeving in Nederland gelden. Die wet ten worden echter wel krachteloos en niet meer redelijk toepasselijk geacht en als zodanig door de rechtsprekende instanties oogluikend buiten praktijk gesteld. In de Sovjet-Unie zouden een aantal wetten het zelfde lot hebben moeten ondergaan, in dien de Sovjet-Unie het karakter van een naar normale verhoudingen evoluerende rechtsstaat zou ambiëren. Dat die evolutie niet waarneembaar is, zelfs aanmerkelijk is teruggedraaid sedert de val van Kroes- jev, verwekt grote bezorgdheid en terechte verontwaardiging, die zich nu sterk uit in de protesten tegen de behandeling van dissidenten. Het is echter de vraag of dat een terugkeer van de koude oorlog recht vaardigt, die immers voor het Westen al even nadelig en gevaarlijk zou zijn als voor het Oostblok. Degenen die denken dat de Sovjet-Unie in een handomdraai tot weste lijke opvattingen te bekeren zou zijn, heb ben te weinig oog voor de harde realiteit. Aan de andere kant kunnen de stormachti ge reacties tegen de dissidentenprocessen de machthebbers in het Kremlin wellicht doen beseffen dat het A-zeggen in Helsinki onherroepelijk moet leiden tot B-zeggen in eigen land, wil de Sovjet-Unie nog enige geloofwaardigheid oogsten. De laatste officiële tellingen van het aan tal slachtoffers zijn: 120 doden, waarvan 92 niet zijn geïdentificeerd. In ziekenhui zen bevinden zich 129 slachtoffers. Dit heeft een woordvoerder van de gouver neur van de provincie Tarragona vanmor gen bekend gemaakt. Volgens hem bevin den zich onder de ge'ïndentificeerde doden géén Nederlanders. De geweldige explosie dinsdag op de weten opdat zij geen valse hoop koeste ren”, aldus de onderminister. een nieuwe specialiteit van Uw „echte" bakker camping Los Alfaques bij San Carlos de la Rapita heeft aan minstens twintig Neder landers het leven gekost. Dat is een „voor zichtige schatting” van de ANWB in Span je. De ANWB leidt dat af uit de aanwezig heid van tenminste vijf Nederlandse auto’s op de rampcamping en uit haar bezoek aan de betrokken ziekenhuizen in Spanje. De ANWB in Spanje en de twee Neder landse medische teams in dat land hebben tot nu toe acht Nederlandse gewonden in de ziekenhuizen geïdentificeerd. Deze ge wonden liggen in Barcelona, Valencia en Castellon. De Spaanse autoriteiten deelden gister avond mee dat zij, ondanks het feit dat uit diverse landen familieleden van de kam peerders in Los Alfaques arriveren, nog slechts enkele doden hebben kunnen iden tificeren. De moeilijkheid is dat velen on herkenbaar zijn verminkt en dat hun iden titeitspapieren zijn verbrand. Het staat verder vast dat een aantal mensen in zee is verdronken. Kikvorsman nen hebben gisteren uren naar stoffelijke overschotten gespeurd. Het vloeibare propaangas wordt ook in ons land in grote hoeveelheden over de weg vervoerd en regelmatig zijn er volgens de Vereniging Milieudefensie berichten over ongelukken waarbij tankwagens zijn betrokken. Milieudefensie wijst erop dat dagelijks tankauto’s met verschillende ladingen op weg zijn de 1350 Nederlandse tankstations te bevoorraden. Gezien de steeds toene mende verkeersdrukte zijn de risico’s vol gens de vereniging niet te onderschatten. „Bovendien is ook al menig ongeluk ver oorzaakt door onervarenheid bij zelf tan ken en gas morsen”. De vereniging vindt dat de regering snel met landelijke maat regelen moet komen voor vervoer en op slag van vloeibaar gas. Volgens de Eigen Verladers en Vervoer ders Organisatie (EVO) zijn de eisen die Nederland stelt aan het vervoer van gas sen en andere gevaarlijke stoffen over de weg strenger dan de internationale eisen. De kans op een ontploffing acht de EVO daarom vrijwel uitgesloten. Gastransporten over de weg vallen on der de wet Gevaarlijke Stoffen. Daarin is bepaald dat een tankauto vóór ingebruik- LA PAZ. Enkele honderden politie mannen hebben gisteren de universiteit van La Paz bezet. Met ongeveer 18.000 .studenten is de universiteit de grootste van Bolivia. stuur verloren en is tegen de muur van de camping gereden. Daar volgde een explo sie (mogelijk van de band) onmiddellijk gevolgd door de tweede, geweldige ont ploffing die de tank in tweeën scheurde en de inhoud van 43.000 liter brandend gas over een breedte van 40 tot 50 meter over de camping stortte. De politie-actie volgde korte tijd nadat de rector, Hugo Masilla, was ontslagen omdat hij niet het overheidsbevel had op gevolgd de universiteit in verband met de verkiezingen enkele dagen te sluiten. neming een keuring moet ondergaan. Elke zes jaar wordt deze keuring herhaald. Na goedkeuring bekijkt de Rijksdienst voor het Wegverkeer jaarlijks de bevestiging van de tank aan de wagen en de gehele constructie. De door het rechtse militaire bewind gesteunde kandidaat voor het president schap, generaal Absun, beschikte gisteren, toen 62,5 procent van de stemmen was geteld, volgens officiële opgave over 51,3 procent van de stemmen. Om winnaar te zijn moest hij ten minste 50 procent beha len. Ons gebak is toch lekkerder. Deze week bijzonder aanbevolen SLAGROOMPUNTEN CHIPOLATA PUNTEN MOKKA PUNTEN VRUCHTEN PUNTEN APPEL PUNTEN en ook onze bekende kwarkpunten Waarheen gaan wij toch voort durend? Naar huis. De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Volgens dr. Carvajal hebben de gewon den brandwonden over 90 procent van het lichaam. „Het is de grootste tragedie die ik als medicus ooit heb meegemaakt, maar het is de realiteit, de realiteit die alle ouders van de slachtoffers moeten Een oververhitte band is mogelijk de directe oorzaak geweest van de catastro fe, zo is uit een eerste onderzoek van de gemeente Tarragona gebleken. Een van de banden van de tankwagen zou door wrijving oververhit zijn geraakt waar door een kleine brand is ontstaan, de bestuurder van de tankwagen met propy- leengas heeft daarop de macht over het Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - telef. 15189 de Ondernemingsraad hun functie ter beschikking gesteld. Ingewijden vertel len dat door de opstelling van de directie de werksfeer in de OR zo is verziekt, dat Jacob Zwart de zure bommen-venter, Ko Schelvis van het Zuiderbad en de familie Schoenmaker van het Noorder- bad: al deze mensen waren jarenlang dag in, dag uit op het Wijk aan Zeeër strand te vinden. Meer over deze be kende strandfiguren in de rubriek „Op het tweede gezicht Zie de plaatselijke pagina's Wlllemsbeekweg 1 - IJmuiden-0 Tel. 14640 Zie verder pagina 2 De positie van Hans Filbinger, minis ter-president van de Westduitse deel staat Baden-Württemberg, wordt steeds wankelen Het oorlogsverleden van Fil- binger lijkt de politicus toch de das om te doen nu ook in eigen kring de kritiek steeds grotere vormen begint aan te nemen. Grote Houtstraat 47-49, Haarlem Tel. 023-321915 Spanje is gisteren aan een tweede explo- sie-ramp ontsnapt. Bij het dorp Pisuerga in de provincie Valencia explodeerde een vrachtauto geladen met flessen propaan- en butaangas. Dankzij snel handelen van de chauffeur vielen er hier geen slachtof fers. Toen de chauffeur van de vrachtauto bemerkte dat zijn motor in brand was gevlogen, parkeerde hij zijn wagen snel aan de kant en waarschuwde het overige verkeer zich uit de voeten te maken. Er volgde een enorme explosie, maar er was slechts materiële schade. Hoge drukcentrum boven Zuid- Engeland. Morgen droog. Aanvankelijk wolkenvelden, later weer opklaringen. Fris zeewindje. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 15 graden. Vooruit zichten: stabiel, nu en dan zon en ge matigde temperaturen. Door een aantal ontwikkelingen in de Sovjet-Unie zowel als in de Verenigde Sta ten is het gevaar voor een terugkeer van de koude oorlog toegenomen. Het leiderschap van president Carter wordt zwaar op de proef gesteld, want tenslotte zal de beslis sing over de vraag of de anti-Russische maniakken danwel de verstandige en ge matigde elementen in de Amerikaanse be- stuurs- en beleidsorganen de overhand krijgen, van hem afhangen. De processen tegen de dissidenten in de Sovjet-Unie worden in de Verenigde Sta ten beschouwd als een regelrechte Russi sche verloochening van de Helsinki- akkoorden. In de Sovjet-Unie echter denkt men er anders over. Daar wordt gesteld dat de akkoorden over mensenrechten niet inhouden, dat misdaden tegen de staat ongestraft moeten blijven. Volkomen for meel gezien kunnen die akkoorden de ver dragsluitende staten natuurlijk niet ver plichten, onderzoeken naar en processen over staatsvijandige activiteiten achterwe ge te laten. Ook in de Verenigde Staten blijft het recherchewerk en de vervolging van overtreders van veiligheidswetten on verminderd doorgaan. Kort geleden ver bood een Amerikaanse rechter nog de publikatie van een boek over de CIA, een organisatie die zich in en buiten Amerika I bezighoudt met praktijken waarvan zelfs de regering in Washington het criminele karakter heeft erkend. De weersvooruitzichten voor de vakantielanden, medegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvol gende 48 uur: Noord- en midden-Scandlnavië: veranderlijk plaatselijk een bui, 15-20 graden. Zuid-Scandinavle: zonnige perio den, in het binnenland 20-25 graden, aan zee 15-20 graden. Schotland: zonnige perioden, 15-20 graden. Ierland, Engeland: zonnige perio den, 17-24 graden. Benelux, West-Duitsland, Noord- Frankrljk: Zonnige perioden, op enkele plaatsen een regen of onweersbui, 20- LOEANDA (AFP). De SWAPO (de bevrijdingsorganisatie van Namibië) heeft gisteravond in Loeanda de voorstellen van de westerse vijf voor een vreedzame regeling van de problemen in Namibië aanvaard. Een afvaardiging van de vijf landen, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Canada, heeft geduren de twee dagen in Loeanda overleg gevoerd met Sam Noejoma, voorzitter van de SWA PO. Daarbij waren ook vertegenwoordi gers van de zogeheten frontlijnstaten, Mo zambique, Angola, Tanzania, Botswana en Zambia, aanwezig. Bij de besprekingen werd overeenstem ming bereikt over het westerse plan om in Namibië voor het einde van het jaar de onafhankelijkheid in te voeren. Zuid- Afrika, dat Namibië bestuurt volgens een van de vroegere Volkenbond verkregen mandaat, dat echter in 1966 door de Ver enigde Naties werd ingetrokken, had het westerse plan al op 15 april van dit jaar goedgekeurd. Het akkoord bevat o.m. voorzieningen voor vrije verkiezingen in Namibië, onder toezicht van de Verenigde Naties. De Vei ligheidsraad moet nu beslissen over de aanstelling van een speciale vertegen woordiger van de Verenigde Naties gedu rende de overgangsperiode en de statione ring van een vijfduizend man omvattende VN-vredesmacht in Namibië. Het voornaamste probleem waarover nog onenigheid bestond was de legering van 1.500 man Zuidafrikaanse troepen, zoals is voorzien in het westerse plan. Als plaats voor deze troepen was het noorden van Namibië aangewezen, maar de SWA PO en de frontlijnstaten wilden dat dit ten zuiden van de Namibische hoofdstad Windhoek zou zijn. Zuid-Afrika liet begin deze maand weten dat het hiermee niet akkoord ging. Welk compromis de partijen nu hebben gesloten werd niet in het communiqué vermeld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/AMSTERDAM. Volgens de Vereniging Milieudefensie kan een ontploffing met een tankwagen met bijvoorbeeld propaangas ook in Nederland gebeuren. De vereniging zei dit gisteren in een reactie op de campingramp in Spanje. De 'egering wil de heffing van belas ting en premies op studietoelagen gaan veranderen. Gevolg daarvan zou moe ten zijn dat in een groot aantal gevallen minder belasting behoeft te worden be taald. Bij Hoogovens hebben drie leden van ken van dit overlegorgaan. In Heemskerk zijn alle onderhandelin- gen over de vorming van een college van wethouders opgeschort tot in de tweede helft van augustus. Vanavond zijn er verklaringen te verwachten van alle bij het overleg betrokken politieke partijen. r BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 «oor Santpoort 023 - 31 90 53 Een heerlijk gebak, luxe gerezen; "bereid met honing, roomboter, banketbakkers room en abrikozen. Meermalen per dag vers gebakken perstuk w Omstreeks tien uur gisteravond landde op Schiphol een vliegtuig met aan boord de eerste groep Nederlanders en Belgen, die de afgrijselijke ramp op de verschroeide camping Los Alfaques aan de Costa Dorada hebben overleefd. De groep bestond voornamelijk uit kinderen, waarvan een deel beide ouders heeft verloren. Onze verslaggever Udo J. Buys was aan boord van het toestel en bericht over de verdrietige vlucht op een van de binnenpagina’s Droog weer met wolkenvelden en vooral in het zuiden en zuid-oosten perioden met zon. Vannacht weinig, morgen meest matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 10 graden, maxima van 15 graden aan de kust tot ongeveer 22 graden in het zuiden van het land. 25 graden. Midden- en zuld-Frankrljk, Alpen gebied, Oostenrijk, Noord-ltallë: ge leidelijk meer zon- verspreid onweer; 23-28 graden. Spanje, Portugal: zonnig, 27-34 gra den. Midden- en zuid Italië, Joegoslavië en Griekenland: meest zonnig, 30-35 graden. It HAARLEM 023-319005

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1