Vijver geeft meer Konijnehok moet ruim zijn veiligheid Informatie dei Wandkleed ontwerpen ontspannend werkje ^Zuinigheid is goed is beter —fc gg beweging in tuin Facet ities voor nespots, net hekraster, gaas of een vlechtwerk van met ge; iweg 57? I I blijver ilms uizen t stuk Tieks garage-op k) Rauwe aardappel tegen kwallen Muurpeper groeit overal n 17, HJten aardig karwei voor de zomer Men itie jli 1 r de land. ïii lees ut intal i/eek atie. Ie meed voldoet onze be- uls. J. Webt ii o vel Controle Verlichting In elke tuin, hoe bescheiden ook, is uimte vrij te maken voor de aanleg van jen mini-waterpartij, die wat „bewe- jing” geeft aan de tuin. Voor een vijvertje, waarin alleen waterplanten vorden gezet is een diepte van dertig >rdp|plto,veertig centimeter al voldoende. Er 'IUclClzijn echter ook waterplanten die veel dieper dan veertig centimeter onder 2326(1water moeten worden geplant. Men moet dus eerst bezien wat precies de -mogelijkheden zijn. ZELF SLEUTELEN AAN DE AUTO veer gra Zo gaat dat elke zomer. Half Jmuiden Nederland gaat achter het stuur. De overgrote meerderheid geeft ■■■■I de voorkeur aan vakantie met een eigen vervoermiddel. Om te spa- ren op de garagenota is vóóraf sleutelen heel nuttig. Die zuinig heid mag echter nooit ten koste van de veiligheid gaan. In diverse gevallen zal de vakman er dan ook aan te pas moeten komen. Maar voor doe-het-zelvers die minder duur, comfortabel en ze ker willen sturen blijven er nog voldoende karweitjes over. Banden Él O IwWlMWi Er zijn diagonaal zanden kunnen worden bekleed met ge- -1 eerd dakvilt. De afvoerbuis komt nu in de I >ut en er wordt over de put een laag aarde iangebracht. Het afdichten kan op verschillende ma- J üeren gebeuren. Een mogelijkheid is be komt. Deze buis moet met een stop kunnen worden afgesloten. Er wordt eventueel ioor de loodgieter een manchet aan gelast, ‘lie in het midden van de af dichtende on derlaag moet liggen. Dat putje wordt opge- nen? - Als de aan te leggen vijver op de gewen- ite hoogte en diepte is gegraven moet het [eheel natuurlijk worden afgedicht. Maar liepte kunnen hier een plaatsje vinden. Als vaak kleine kinderen in de tuin spe len is een diepe vijver natuurlijk niet aan raden. Ook ondiepe vijvers blijven ris- tant. Leg dan, net onder water, een raam Een gemetselde vijver kan zo worden even ten zijn bruikbaar voor legio toepassingen, ze hebben roestwerende eigenschappen. Hinderlijk en vermoeiend is het rijden met een stoffige vette voorruit. Ook daar is behalve een spons en water een supersnel werkend schuimpreparaat, genaamd Fly Squash Remover voor in de handel. Ook beslagen ruiten kunnen lastig en gevaar lijk zijn. Met anti-mist maakt men de rui ten voor lange tijd immuun voor het be slaan. Kijk nog even naar de ruitewisser, smeer het mechanisme, vooral de buiten kant (asjes). Zorg voor een reservewiel voor de caravan of aanhanger, dezelfde maat is vaak lastig te bemachtigen. Dat kan onderweg veel oponthoud veroorza ken. Voor milieubewuste zelf-olie-verversers heeft Halfords BV, Accustraat 2, Veenen- daal, telefoon 08385-19170, een complete wissel- en verversset op de markt ge bracht. Het olie-Pack omvat een wisselbak van acht liter om de afgewerkte olie in op te vangen, een vijf liter jerrycan gevuld met motorolie en een kunststoffen trechter om de afgewerkte olie vanuit de wisselbak over te gieten in de lege jerrycan. Zelf konijnen houden wordt nog aan trekkelijker voor bewoners van bene denhuizen als men ook eigenhandig het hok waarin deze dieren verblijven, gaat vervaardigen. wordt katoenen Als er in de tuin een gedeelte is dat constant dor en droog blijft en waar werkelijk totaal niets wil groeien, moet men vooral wat plantjes van de muur peper aanschaffen. Na verloop van korte tijd zullen deze uitgroeien tot een hele pol. De muurpeper groeit werke lijk overal en geeft in deze tijd van het jaar een wolk van gele bloempjes. Ook in de rotstuin en als bodembedekker doet dit plantje het bijzonder goed. Zomertijd is strandtijd. Men doet echter aan zee niet alleen maar prettige ervaringen op. Aanraking met kwallen bijvoorbeeld zorgt soms voor onaange name gevolgen. Een goed middel om de jeukende, rode plekken mee te behan delen is een doorgesneden rauwe aard appel. Men wrijft met het snijvlak over de plek en de pijn wordt minder. blijft de afstand tot het raam gelijk. In de hoe ken mogen de spandra den niet al te strak wor den aangetrokken. Ge beurt dat toch dan gaan de zijkanten lubberen. Dat is niet de bedoeling. ize zonnel geconstrueerd, dat die niet overal privécabii liep is. Planten met verschillende plant- >weg 295, ook savi sweg 44, Controleer vooraf waterslangen en ven- tilatorriem op poreusheid en scheurtjes. Bekijk of de radiateur aan de voorkant niet verstopt is door vliegen of stof. Con troleer de uitlaat, vooral in de buurt van de demper. Vernieuw de bougies en kies het goede type. Ververs olie en vervang het oliefilter. Controleer de remvoering of remblokken, maar laat reparaties aan een deskundige over. Vergeet de handrem niet, die is belangrijk in de bergen. Laat in de garage meteen even naar de ontsteking en contactpunten kijken. Kijk zelf het ac- cuwater na en schuur de accupolen. Gebruik een imperiaal alleen als het niet anders kan. De voordelen wegen niet op tegen de nadelen (de zijwindgevoeligheid zal toenemen) en zelfs bij lichte botsingen bestaat al het gevaar dat het rek van zijn plaats schiet. Nog een goede raad, het is verstandig met één konijn te beginnen. De aan schaf van een groter aantal vergt vaak te veel van junior die zijn aandacht veel beter kan richten op één of twee dieren, die hij als zijn eigen konijn(en) zal be schouwen. De afstelling van dimlicht is zelf te con troleren als men de beschikking heeft over een vlak wegdek, trottoir of oprijlaan met een muur. Op vijf meter afstand van het koplampglas moet de bovenkant van de ton. Dit bestaat uit een deel cement, twee delen scherp zand, drie delen grind van middelmatige grootte en water. Alle droge bestanddelen worden door enkele malen omscheppen goed door elkaar gemengd. Daarna worden onder doorlopend roeren kleine beetjes water bijgegoten, totdat de massa papperig dik is geworden. Over de bodem en langs de opstaande randen van de gegraven kuil wordt bijvoorbeeld kip- pegaas gelegd om het beton te wapenen. Als de vijver komvormig is en niet te groot kan hierover een ongeveer tien centi meter dikke laag beton worden gestort. Bij een wat grotere vijver kan men de wanden en vloer beleggen met puin. Daarbij moet erop worden gelet, dat het beton niet bo ven het grondoppervlak komt en dat de randen waterpas zijn. Bij een diepere vij ver kan men het beste rechtopstaande wanden maken. Als de aarden zijwanden invallen moet een dubbele bekisting worden aange bracht met een tussenruimte van acht tot tien centimeter. Wanneer de zijwanden stevig genoeg zijn, kan met een enkele bekisting worden volstaan. Die komt dan op acht tot tien centimeter van de aarden wand af. Tegen de aarde wordt stevig pakpapier aangebracht dat met een paar stenen op de plaats wordt gehouden. Het beton wordt dan tussen het pakpapier en de bekisting gegoten of tussen de dubbele bekisting. Het is wel zaak om zo snel mogelijk te werken. Een man mengt het beton en gooit het in de gleuf. Een ander stampt het beton aan met een dikke stok waar aan de onderkant een dwarsplankje van ongeveer zes bij twaalf centimeter is gespijkerd. De bekisting moet hierbij wor den gestut met balkjes die stevig rechtop in de ondergrond worden geslagen. Ongeveer een week nadat het beton is gegoten kan de bekisting worden verwij derd. Dan wordt de met gaas of ijzeren stangen belegde bodem tussen de wanden gegoten. Als deze zo hard is, dat er op kan Voorop staat dat het hok flink ruim moet zijn, zodat het konijn zich enigs zins kan bewegen. Goede afmetingen zijn: een breedte van ongeveer een me ter, tachtig centimeter diep en een hoogte van vijftig centimeter. Men moet zorgen dat de vloer iets naar ach teren helt. Via een spleet of een paar gaten in de achterwand kan de urine weglopen. Ook kan de vloer van vijf centimeter dikke stammetjes worden gemaakt, waartussen de urine kan weg zakken. Verder kan het konijnehok he lemaal opgebouwd worden uit vure- hout of uit spaanplaat voor de grote vlakken in combinatie met vurehouten poten en steunbalken. Men gaat uit van vier poten (bijvoorbeeld twee van een meter hoogte en twee van negentig cen timeter). De beide voorpoten zijn dus rond tien centimeter hoger dan de ach terpoten, waardoor het dak schuin naar achteren afloopt. De zijkanten worden eerst tegen de poten getim merd. Aan de binnenkant komen de steunbalken waar dan de bodem op wordt bevestigd. Het hok wordt door een tussenschot verdeeld'in een dagverblijf en een wat kleiner nachtverblijf. In het tussen schot maakt men een opening zodat het dier zelf kan bepalen wanneer het zich afzondert. Het schotje dat voor het nachtverblijf komt, wordt tegen de bin nenkant van de linkervoorpoot gespij kerd. Achter dit schot wordt aan de bovenkant over de hele breedte van het hok een steundwarsbalk getimmerd. Het deurtje komt voor het dagverblijf. Het wordt (met behulp van krammet jes) met gaas bespannen en wordt met scharnieren aan de rechtervoorpoot vastgezet. Aan de andere kant van de deur komt een schuifslot dat op het voorschot wordt vastgemaakt. Het dak moet aan de voorkant wat oversteken om de wind op te vangen en het wordt bespannen met een lap butimen. verschil zit in de manier waarop de lagen weefsel (koordlagen) over elkaar zijn ge legd. Bij een diagonaalband liggen de koordlagen kruiselings over elkaar, bij ra- diaalbanden gewoon bovenop elkaar. Zorg voor goede bandenspanning, voor al bij extra belasting. Houdt bij een volle bepakking 20 procent meer aan. Doet zich onderweg een lekke band voor, parkeer dan veilig; plaats de gevarendriehoek op zijn minst dertig meter achter de auto. Zorg ervoor dat andere weggebruikers de auto opmerken door bijvoorbeeld als het donker is, de stadslichten te laten branden en de binnenverlichting aan te doen. Let erop dat de achterlichten zichtbaar blij ven. Laat iedereen uitstappen, ook de hond. Zelfs als het regent. Als de auto niet stevig op de krik staat, ga er dan nooit onder liggen. Ook voor carrosserie-reparatie zijn er moderne koudhardende kunststoffen in de handel. Er is onder meer polyesterpla- muur, na twintig minuten schuurbaar en verder verwerkbaar. Glasvezelhars is er voor reparatie van door roest verzwakte carrosseriedelen. Er zijn verschillende soorten primers voor het wegwerken van ondiepe schrammen en krassen. Laksoor- lichtbundel minstens vijf centimeter onder het hart van de koplamp liggen. Het mid den van de lichtbundel moet bovendien op dezelfde hoogte liggen als het midden van het koplampglas^ Zet de auto ’s avonds vlak voor een muur en teken het midden van het koplampglas precies af met een kruis op de muur. Rij dan de auto zover achteruit, dat het glas van de koplamp precies vijf meter van de muur verwijderd is. Dimlicht aan! De lichtstraal, die op de muur valt, moet ovaal van vorm zijn. De horizontale lijn die de lichtstraal op de muur aangeeft moet vijf centimeter onder het midden liggen. Dek eerst één lamp af en stel dan de andere (raadpleeg instruc tieboekje). worden geprikt. Het maken van de afvoer bij dit materiaal is trouwens ook niet zo eenvoudig. Ook kunststoffolie kan worden ge bruikt. De overlappende flap moet op een fatsoenlijke manier worden weggewerkt voor het aanzien. Voordat er planten of vissen in de vijver komen, moet het water met tussenpozen van minstens een week worden ververst om schadelijke stoffen als zouten of teer- produkten weg te nemen. Op de plaats waar de waterplanten komen, moet de bodem worden bedekt met een laag grond, vermengd met goed vergane stalmest. Hierop komt een laag zuiver zand waar door het water helder blijft. De planten kunnen ook in platte rieten mandjes wor den gezet. Ook hier komt over het grond- mengsel na het planten een laag dekzand. ar, aanlr ntr verwa<''aterPartii het hoofdbestanddeel 16498. Het maken van een wandkleed is een ont spannend karwei, waar bij men vaak zelf wordt verrast döor het eindre sultaat. Als altijd is het begin meestal het moei- lijkst. Men kan vooraf een schets maken aan de hand van een bepaald idee dat men in het hoofd heeft. Op een stuk jute bij voorbeeld wordt met wollen, katoenen of touw-draden de omtrek van de schets uitgelegd. De omtrekdraad kan met grove steken worden vastgezet. Vervolgens wordt de vorm naar ei gen fantasie opgevuld. Tijdens het ontwerpen kunnen de draden ook hier en daar worden be vestigd met tubelijm. Be valt het geheel toch niet, dan kan alles weer ge makkelijk worden ver wijderd. Men kan als alles naar wens is verder gaan af- werken met lapjes, ver schillende borduurste ken met allerlei soorten en kleuren draad of ga ren en dergelijke. Ook kunnen sommige delen onbewerkt worden gela ten. De kleurkeus is na tuurlijk een kwestie van smaak. Wel moet men er altijd rekening mee hou den dat het werkstuk van een afstand wordt bezien. Het is dan ook aan te raden het kleed tijdens het werken af en toe eens tegen een muur te prikken om het effect vast te stellen. Als het geheel ge slaagd lijkt, wordt de lap in de juiste verhouding geknipt. De randen kun nen worden omgezoomd. Wanneer de stofvrij slap is zal het aanbrengen van een noodzakelijk blijken. Bij dikke stof levert het om zomen soms problemen op. Men kan er dan beter aan de voorkant een strookje boordband langs stikken. Dat moet naar achteren worden omgeslagen. Daarna wordt het bandje aan de Het beste kan voor de vulling van de vijver water uit een heldere sloot worden ge bruikt. Hierbij heeft men het minst last van groenkleuring van het water door al gen. Als er toch algen in het water komen, moet men zorgen voor een flinke hoeveel heid algeneters, bijvoorbeeld watervlooien en waterslakken. De vijver kan onder meer worden be plant met de zwanenbloem (niet uit de sloot halen; het is een beschermde plant, maar bij een tuincentrum kopen), de kal moes, natuurlijk met de bekende waterle lie, gele plomp, moerasvaren, lis, kievits bloem en niet te vergeten het moeras- vergeet-me-nietje. Planten die helemaal onder water groeien zijn het hoornblad, de waterpest en het diamantkruid. Deze heb ben een gunstige invloed op het zuurstof gehalte in het water. Waterpest en dia mantkruid veroorzaken wel vaak algen. Als oeverbeplanting komen in aanmer king diverse soorten varens en siergras- sen. Eveneens geschikt hiervoor zijn de iris, de kattestaart, spirea en het vrouwen hartje. letonijzer aan. De grootte van de vijver langt helemaal af van de omstandigheden ran de tuineigenaar. Wordt er een klein ergeten hoekje voor gebruikt? Of moet de j vor_ In de auto zelf dient als minimum boord- gereedschap aanwezig te zijn: krik (even tueel ook slinger), snoertje met krokodil lenbekjes, grote schroevendraaier, fit- tingschroevendraaier, middelgrote schroevendraaier, sterschroevendraaier (middelgroot), bougiesleutel, combinatie- tang, kruis- of wielsleutel en een set ring- of steeksleutels. Daarnaast is het nuttig een pechpakket mee te nemen. Dit kan bestaan uit: ventilatorriem, doosje zeke ringen en set reservelampen. Voor buiten landse reizen kan men het best daarover overleg plegen met de dealer. Naast de genoemde onderdelen is het nuttig een nylonsleepkabel, een gevaren driehoek (wettelijk verplicht), een ver banddoos en een brandblusapparaat bin nen handbereik te hebben. Veiligheidsre gels als men zelf gaat sleutelen zijn: rook nooit terwijl men aan een automotor werkt. Loshangende kledingstukken (stropdassen) goed vastmaken of afdoen wanneer aan een lopende motor wordt gewerkt. Leg horloge, armbanden, ringen, enz. ook af als aan een motor of elektrische installatie moet worden gewerkt en als er geen stroom nodig is, maak dan de massa- kabel los. Banden zijn de schoenzolen van de auto. 1 en radiaal banden. Het 1-379638 >or vrijbl erst wordt er in het diepste gedeelte nog Verhuisl en putje gegraven waar de afvoerbuis in Marré. zaterda --- --- Beumer, ie - Haarlem, mid met los gestapelde stenen en de zij- stiksteek aan de voor kant vastgenaaid. Men kan ook achter de lap een stuk board leggen waarop de randen aan de achterkant worden vast geplakt met tubelijm. Het werkstuk moet daar dan wel geschikt voor zijn. Sommige wandkleden moeten beslist vrij han gen willen ze tot hun recht komen. Een andere mogelijkheid is nog het wandkleed in een raam te spannen. Bij slappe stoffen zal dit moeilijk heden kunnen opleveren omdat het werkstuk bij het spannen gauw gaat scheeftrekken. Het kleed moet daarom zo stijf mo- tegenvoering gelijk worden afgewerkt door omzomen of om boorden. Het raam moet groter zijn dan de afme ting van het werkstuk. Bij het spannen begint men aan de hoeken of aan één van de zijden. Let er goed op dat de spandraden precies even lang zijn. Daardoor 'egel-, m|. vens open f i erkend i M 344730-26 CT/ 1 en eenvitïg 7i ik ll 11715 Ge« worden gelopen, wordt de hele vijver in gewreven met een papje van cement, wa ter en eventueel rivierzand. De wanden kunnen natuurlijk ook ge metseld worden. Als de betonbodem hard genoeg is, worden van harde steen of klin kers en trasmortel (speciaal voor onder water) de muurtjes opgebouwd. Het geheel kan worden afgewerkt met cementpap. Een andere afdichtingsmogelijkheid is die met dakleer (asfasltpapier). Voordat men met de bekleding begint, moet men zorgvuldig alle steentjes, stokjes en derge lijke die zich op of vlak onder het grondop pervlak bevinden, verwijderen. Aan de hand van de grootte van het uitgegraven gat wordt gemeten hoeveel dakleer beno digd is. Er zijn drie of meer lagen nodig en ieder vel moet minstens tien centimeter over het andere liggen. Bij de aansluiting van de vellen kan mastiek tussen de lagen worden gegoten. De lagen worden met een goede lijm aan elkaar bevestigd. Hiertoe moet het dakleer volkomen droog zijn. Het nadeel van asfalspapier is, dat er bijvoor beeld met een stok snel doorheen kan Het kleed kan ook op het raam worden gespan nen. Of helemaal om het raam heen. Het kan dan met lijm of kleine vertin de spijkertjes worden vastgezet aan de achter kant. Een groter en zwaarder kleed kan men uitstekend aan latten of stokken ophangen. Aan boven en onderkant wordt een zoom ge maakt. De stokken ko men er doorheen. Ook kan men aan de boven kant tussen maken waar een stok door wordt ge stoken. De onderkant kan eventueel worden verzwaard met loodve ter. Materiaal en vorm van het werkstuk bepa len uiteindelijk de op hanging. »n in privé maal moge hows, stripe V a i (Ullkv <9

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19