Vier Nederlanders opgenomen in brandwondencentrum Beverwijk Polio opnieuw uitgebreid artendor 24 I Schiphol verwerkt vakantietop ria vanderpol wie wat anders wil moet eens gaan kijken bij INTERBOUW Exclusief dealer voor Kennemerland voor dè Franse COMERA- keuken Tevens dealer voor de het woord is aan... vandaag: het weer ANWB betreurt optreden Belgen bij repatriëring choi Speciaal team mag naar Spanje Umuider Courant 10-50% KORTING WOONKUNST SPECIAL DODENTAL SPAANSE GASRAMP STIJGT LANGZAAM Vliegtuigen zouden Eritrese havenstad bestookt hebben onze menbeltoonzalen moeten leeg! I I I En verder Weer buitenland L I - Strandverwachting Koel Schoolverlaters airconditioning „DE DAMIAATJES” agenda pagina Collegevorming I Antiek restauratie I IM VRIJDAG 14 JULI 1978 (ADVERTENTIE) 24’ A. L. Constandse: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 3-262440. 2 (Van een onzer verslaggevers) Voor identificatie iiiiniuuuiuiiiuifiniiiiiuiuiiiini pagina'; KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 MuhMq Mn «MjtMO 16JO-WXJO uur MMNye «m 11 J0-12J0uur mUMmiiJ hlekjuir 02900-10516 «vaartpoort Q23-M0DB A. KORS I IJMUIDEN. De 24 haringvissers die vanaf dinsdag op het uiterste lidoostpuntje van Engeland voor anker hebber gelegen hebben onderdagavond rond zes uur het anker gelicht en zijn zonder oemenswaardige vangst naar Nederland opgestoomd. Zij hebben iertoe besloten omdat het gesprek dat een half uur daarvoor op het dnisterie van Landbouw en Visserij was afgelopen geen positief esultaat voor hen had opgeleverd. De schepen worden allemaal in de »op van zaterdag in de havens van Umuiden en Schveningen erwacht. De gezamenlijke Nederlandse haringreders en de kapiteins an de 24 vissersschepen hadden premier Van Agt gisteren al middels iverse telegrammen laten weten dat zij vandaag zonder vangst terug widen keren als er geen positieve wijzigingen voort zouden vloeien it de onderhandelingen in Brussel omdat dan niet meer rendabel evist zou kunnen worden. Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond 2 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie21 Beurs20 Sport22,23 Puzzel17 Medische diensten7 Modejournaal17 Wegen wiel17 Filmpagina13 Eigenhandig19 II Umuider Courant tl 68ste jaargang no. 214 I armgvloot zonder vis terug den ook weer nachtvluchten gemaakt. (Van onze redactie binnenland) (zie verder pagina 4) I (Zie verder pagina 4) (Van onze redactie binnenland) Via de Belgische ambassade in Den (ADVERTENTIES) VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Volgens voorzitter N. Parlevliet van de redersvereniging voor de Nederlandse zee visserij, die bij de onderhandelingen van donderdag aanwezig was, ziet de toekomst voor de Nederlandse haringvisserij er nu wel bijzonder somber uit. „Dg discrimine rende maatregelen van Ierland bieden ons geen enkel perspectief. Van de 42 schepen van de haringvloot konden er maar 24 naar Ierland varen, de rest bleef al in de diverse havens achter. Als er geen wijzi ging in de situatie komt kunnen wij het dit jaar verder wel vergeten, dan wordt er niet meer op haring gevist terwijl het seizoen eigenlijk nog moet beginnen. In de loop van de volgende week zullen we met de reders nog wel een aantal alternatieven bespreken zodat in ieder geval een deel van de vloot nog uit kan varen, maar erg veel lost dat ook niet op,” aldus Parlevliet. Ook de bijdragenregeling die het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de vis serij onlangs heeft gepubliceerd biedt vol gens Parlevliet weinig soelaas. Zelfs de eigenaar van een grote trawler, die bij stilliggen tien mille per week krijgt uitge keerd, moet na tien weken al naar de bijstand. Daarvan zijn zo’n zeshonderd zeelui de dupe, terwijl verder nog circa 2000 mensen de gevolgen van deze klap zullen ondervinden die werken bij walbe-’ drijven die direct bij de haringhandel be trokken zijn. Het gesprek op het ministerie in Den Haag vond plaats naar aanleiding van de woensdag in Brussel gevoerde onderhan delingen om de Ierse maatregelen voor de Nederlandse haringvloot wat te ver zachten. Het ministerie heeft echter zul ke minieme wijzigingen toegezegd dat de situatie voor de vissers in feite ongewij zigd is gebleven. Direct na de ontploffing heeft de Neder landse regering Spanje al assistentie door dit team aangeboden maar dit werd toen van de hand gewezen. Spanje zou over voldoende eigen specialisten beschikken. Vanmorgen heeft Nederland opnieuw de hulp van dit team aangeboden. De reactie van de Spaanse regering was nu wel posi tief. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag vanmorgen meegedeeld. De woordvoerder vertelde ook dat Span je nu in een nota eerdere mondelinge uit spraken heeft bevestigd dat aan evacuatie van slachtoffers en gewonden niets in de weg gelegd zal worden. De Spaanse regering stelt aan evacuatie alleen een aantal eisen. Deze zijn: de iden titeit van de evacués moet vast staan eve nals de identiteit van degene die om evacu atie verzoekt, er moet geen twijfel aan bestaan dat de gewonde zelf uit Spanje weg wil en familieleden die vragen om evacuatie moeten volledig op de hoogte zijn van de diagnose over de gewonde. Haag was met België afgesproken, dat de ANWB gisteren ook tien Belgische slachtoffers mee terug zou brengen naar Nederland. Toen de Nederlandse luchtmachtvliegtuigen goed en wel in de lucht waren werd de ANWB op de hoogte gebracht, dat de Belgen zelf een vliegtuig naar Spanje hadden gestuurd om deze Belgen op te halen. De ANWB, die dit een ongebruikelij ke manier van handelen vindt, betreurt dit des te meer omdat de Belgische slachtoffers via Nederland eerder in hun eigen land in een ziekenhuis had den kunnen worden opgenomen dan nu het geval is. Het Belgische vliegtuig werd niet eerder dan vanmiddag in Brussel verwacht. In het staatsziekenhuis in Valencia zul len waarschijnlijk ook vijftig patiënten sterven. Ook in Tortosa en Castellon be vinden zich nog patiënten met zeer ernsti ge brandwonden in ziekenhuizen. ROME (DPA). Ethiopische gevechts vliegtuigen hebben gisteren, volgens het Volksfront voor de Bevrijding van Eri trea”, de havenstad Massaua gebombar deerd. De stad zou echter nog in handen zijn van het bevrijdingsfront, zo heeft een woordvoerder van het front in Rome be kendgemaakt. Volgens de woordvoerder hebben de Ethiopische troepen op 10 juli een uitge breid offensief ingezet tegen stellingen van het bevrijdingsfront. Over de oorzaak van het ongeluk met de met propyleen geladen tankauto is offi cieel nog niets bekend. In tegenstelling tot berichten van gisteren, dat het ongeluk aan een oververhitte band zou zijn te wij ten, wordt nu verondersteld dat er een scheurtje in de tank zou zijn ontstaan, waardoor gas uit het reservoir is ge stroomd. Alleen de dood geeft aan het leven zijn betekenis. Een weekeinde met zeer matig strandweer door te veel wolkenvelden en een frisse zeewind. In de middag 15-17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: ons land ligt op de rand van koele lucht en warme lucht met zon. De warme lucht bevindt zich helaas zuidelijk van ons. Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking. Meest matige noordwestelijke wind. Minimum tempe raturen ongeveer 11 graden, maxima van 15 graden vlak aan zee tot onge veer 20 graden plaatselijk in het binnen land. DEN HAAG. (ANP)De Spaanse rege ring is nu bereid een Nederlands identifi catieteam toe te laten om behulpzaam te zijn bij het vaststellen van de identiteit van de slachtoffers van de explosie dins dag op een Spaanse camping. Nederland heeft een vast team van specialisten, on der leiding van de kilonel van de rijkspo litie H. van Laar, voor dergelijke gelegen heden. UTRECHT (ANP). Bij het mi nisterie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne zijn gisteren weer drie nieuwe polingevallen aangemeld. Aan boord bevonden zich de ernstig gewonde 45-jarige mevrouw J. de Jongh en haar niet-gewonde echtgenoot uit Alk maar, de 17-jarige Marja Hooreman uit Eindhoven, de 12-jarige Paul van Veen uit Eindhoven, nog een ernstig gewonde Ne derlandse vrouw en een Belgisch jongetje. De Nederlandse gewonden zijn naar Be verwijk overgebracht, het Belgische kind is direct naar een ziekenhuis in Leuven getransporteerd. Het dodencijfer als gevolg van de ramp steeg langzaam. De cijfers, die van de DEN HAAG. De ANWB betreurt de manier, waarop de Belgen hebben gehandeld bij het repatriëren van tien slachtoffers van de ontploffingsramp op de Spaanse camping, Los Afaques. Nazi-jager Simon Wiesenthal wil dat er een officieel onderzoek wordt inge steld naar de rol van de burgemeester van het Westduitse Breckerfeld in de affaire-Bruins. Wiesenthal verdenkt de burgemeester ervan de van oorlogs misdaden beschuldigde Bruins de hand boven het hoofd te hebben gehouden. Zie verder pagina 2. De Israëlische minister Dajan van Buitenlandse Zaken heeft in Jeruzalem verklaard dat hij mogelijkheden ziet voor een toenadering tot Egytpe. De Egyptische president Sadat heeft in Salzburg besprekingen gevoerd met minister Weizman van Defensie. Zie verder pagina 3. De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dubbeltjes-effect Minister Pais van onderwijs is met een ogal benepen plan tot het bevorderen van e werkgelegenheid in het onderwijs voor et voetlicht getreden. De minister beseft elf ook wel dat dit plan een druppel op de loeiende plaat zal zijn, want het kan lechts een klein percentage van de 30.000 (verwachten werklozen in het onderwijs (knabbelen. De stroom schoolverlaters die deze zomer op de arbeidsmarkt komt, zal over het algemeen niet veel problemen hebben bij het zoeken van een baan, zo verwacht het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Het onderwijs is de enige sector waar moeilijkheden te verwachten zijn: momenteel staan 145 werkloze onder wijskrachten ingeschreven. Het gaat om een 21-jerige vrouw uit Wijk en Aalburg in de Betuwe, een LS-jari&e jongen uit Moerkapelle en een vierjarige jongen uit Poortugaai hij Botterdam. Het totaal aantal aefao- m potoigevailen ie na TL me veeder pagina BEDRQKLACHTEM: Aan de stampvolle vertrekhal van Schiphol was vanmorgen te merken dat de vakantiedrukte dit weekend de top zal bereiken. Schiphol gaat het drukste weekeinde van dit jaar tegemoet. De KLM en de twee Nederlandse charter maatschappijen Martinair en Transavia Holland zijn donderdag begonnen met een massaal vervoer van vakantiegan gers. De meesten van hen zoeken de zon op in Spanje. hlrrcnii-iiri.i.ilsrvtv.' utcfvecii l« l lil.’ MIMI In ons atelier worden uw antieke meubelen door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem. Tel. 321730. SCHIPHOL/BEVERWUK/TARRAGO- NA. Vanochtend vroeg om half vier zijn in de brandwondenafdeling van het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk vier slachtoffers opgenomen van de propy- leengasramp op de Spaanse camping Los Alfaques. Zij waren vanuit Spanje naar ons land getransporteerd met twee Friendships van de Koninklijke Lucht macht en zijn om kwart voor drie op Schiphol aangekomen. LOODGIETERS INSTALLATIEBEDRIJF ORATtt ADVIES OP ALUHUIOUIKD o.a. sanitair - keukens - c.v. Uitgebreide kollektie sanitair en accessoires. Riole- ring-gas-water. Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. TEGEN REDELIJKE PRIJZEN Vraag vrijblijvend prijsopgave. Showroom administratie en werkplaats GREVELIN- GENSTRAAT 2-4, UMUIDEN. Tel. (0255OH0231 (zat geopend tot 13.00 uur), Martinair gaat het grootste aantal va- kantiegangers naar hun bestemming vliegen. Deze maatschappij vervoert vanaf donderdagmorgen tot maandaga- vond 14.240 passagiers. Het totaal aantal uitgaande vluchten van deze maatschap pij in deze dagen is 79. De Spaanse bestemming Malaga staat bij Martinair bovenaan. De KLM vervoert van don derdag tot en met maandag met 48 uitgaande chartervluchten 7.750 mensen naar de zonnige gebieden. Transavia heeft van vrijdag tot en met zondag 51 uitgaande vluchten op het schema staan, waarmee bijna 7.000 mensen worden overgevlogen naar het zonnige zuiden. In totaal vervoeren de drie luchtvaart maatschappijen iets meer passagiers dan vorig jaar. Hollandse Kwaliteitskeuken KELLEH interbouw bv Santpoorterstraat 41 (Kleverparkbuurt) Haarlem Tel. 023-2634 63 Spaanse autoriteiten afkomstig zijn, lopen uiteen van 144 tot 181. Het is echter on doenlijk om een exact dodencijfer te geven omdat er ieder uur weer enkele bij komen. Volgens artsen in de ziekenhuizen rond het rampgebied zal het uiteindelijke dodental komen te liggen tussen de 250 en 300. Van de 120 ernstig gewonden kunnen maar weinigen aan de dood ontkomen. In het Huge Francisco Franco- ziekenhuis in Barcelona liggen 51 ernstig gewonden. Volgens dokter Jusé Roda zul len slechts vier of vijf van hen de gevolgen van het ongeluk overleven. „Bijna alle patiënten hebben derdegraads verbran dingen. Iedereen die over meer dan zestig procent van zijn lichaam zulke wonden heeft, maakt maar een uiterst geringe kans om te overleven”, aldus de arts. „Voor de meesten kunnen wij niets doen. Zij hebben nog slechts een paar dagen te leven. Zij voelen geen pijn omdat door de hitte en de klap van de explosie de hersens vernietigd zijn”. Tot de patiënten in het ziekenhuis in Barcelona behoren drie Nederlanders, 26 Fransen, zes Westduitsers, vijf Belgen en tien Spanjaarden. Een patiënt is niet ge ïdentificeerd. Honderden mensen hebben gisteren de begrafenisplechtigheid voor tientallen slachtoffers op het kerkhof van Tortosa, in de provincie Tarragona, bijgewoond. Ve len waren daartoe uit Frankrijk, West- Duitsland en België gekomen. Men moet concluderen dat het kabinet, leciaal minister Andriessen, oorspronke- jk voor onderwijs nog minder beschik- iar had willen stellen dan de 208 miljoen jlden, die minister Pais nu voor zijn neringsplannetje mag gebruiken. Ge en de noodtoestand in het onderwijs, die erlijks toeneemt en slechts met indruk- ekkende bedragen enigszins gelenigd Ou kunnen worden, zou men het onder- ijsbeleid een verwaarlozende intentie innen toeschrijven, gebaseerd op de lerweging dat het vak van onderwijzer an kleuterleidster zichzelf maar moet sa- leren. Dat klopt met de aansporing van sinister Pais tot „solidariteit” van de on- erwijsgevenden met de werklozen. Het pien van banen, het inleveren van verho- ngen en het vervroegd met pensioen tan zijn suggesties van de minister die tlgens hem nog eens 1500 arbeidsplaat- in zouden opleveren. Maar wat beteke- en die getallen in vergelijking met de 1000 werklozen in het onderwijs in 1981? De tweeslachtigheid van argumenten iet betrekking tot de bezuinigingsopera- e wordt door deze situatie nog eens dui- elijk gedemonstreerd. Niet alleen een veesiachtigheid van de argumenten die b regering ten beste geeft, maar ook ten mien van de eisen die haar gesteld wor- an. De bezuinigingen worden in de eerste laats gemotiveerd met het argument dat b werkloosheid moet worden terugge nikt. Nu blijkt, dat diezelfde bezuinigin- Bn de werkloosheid in overheidssectoren icecl bevorderen. Als de regering als ttkgeefster minder geld aan onderwijs tendeert, worden meer onderwijskrach- werkloos. Van het kabinet wordt ech- geëist dat het naast zijn mildheid ten pzichte van het bedrijfsleven (ook be- neld om de werkloosheid te bestrijden) léér banen in de sectoren der dienstverle- tog schept. Consequent geredeneerd zou te regering meer onderwijskrachten en lobtenaren moeten aanstellen en minder Wd uitgeven. Nu minister Pais met (echts 208 miljoen wordt weggezet, roept te oppositie dat dat veel te weinig is en dat ie regering het onderwijs verziekt. Waar ®oet het meerdere geld dan vandaan ko llen? Dat is ook de vraag die minister Pais I® zijn critici stelt. „Van andere departe menten”, wordt dan geantwoord. Van bijvoorbeeld? Het afschaffen van Snstsubsidies door minister Gardeniers *ekt echter al even felle reacties. Minister his heeft nu in ieder geval geprobeerd het Sebnge sommetje dat hij na veel touwtrek- tan loskreeg een nuttige bestemming te leven, die direct effectief kan zijn. Als Were departementen, zoals bijvoorbeeld tóensie, hun middelen even effectief zou- tan besteden, direct nuttig voor het doel darmee zij worden gegeven, zouden er misschien aangename verrassingen uit de tas komen. Voor de omwonenden van de luchtha- ven betekent de topdrukte op de luch- thaven dit weekend extra geluidshinder. J Voor het eerst sinds enkele jaren wor- den ook weer nachtvluchten gemaakt. Weersvooruitzichten voor de vakan tielanden, meegedeeld door het KNMI, geldig voor de eerstvolgende 48 uur: Noord-Scandlnavlè: plaatselijk een bui. 12-17 graden. Midden- en Zuld-Scandlnaviè: ver anderlijk. Overwegend droog. 15-20 graden. Denemarken, Noord-Dulteland: Hier en daar een bui. 15-25 graden. Britse eilanden: Zonnige perioden. 17-24 graden in Schotland 15-20 gra den. Benelux, Noord-FrankrIJk, mldden- en Zuld-Ductaland: half tot zwaar be wolkt overwegend droog. 15-20 gra den. Alpengebied, Oostenrijk, Noord- Italië, Noord-Joegoslavlë: piaatselijk onweer. 20-25 graden. uanaan rona oe nuaoeiianciss zet! overwegend zonnig, 25-30 graden, plaatselijk meer dan 35 graden. Volgende week dinsdag starten in Velsen de onderhandelingen over het nieuwe college. De vraag of er in Velsen een vijfde wethouder moet komen, staat tijdens de onderhandeling centraal. De meningen zijn verdeeld, maar een feit is dat sinds de verkiezingen CDA en WD samen het grootste aantal zetels in de raad hebben. Het CDA zal tijdens de besprekingen ook de portefeuilleverde ling aan de orde stellen, want die moet naar mening van deze partij anders worden. De vraag is echter of deze minister veel (verwijten valt, want tijdens de construc- e van de bezuinigingsoperatie is duidelijk sbleken dat juist minister Pais een van de stigste dwarsliggers was, toen het op leveren van begrotingsgelden der depar- menten aankwam. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii i t u-t 'Ttl imiiiiiiiiiNi s

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1