Zeer donkere toekomst voor kleinere speelgoedzaak lelmut Schmidt: OMPROMISSEN ODIG OP UROPESE TOP Siemens verwacht HERWAARDERING NEDERLANDSE GOUDVOORRAAD Goede reis en denk om uw waak vlammen meer winst bedrijven door Beslissing over NDSM uitgesteld Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. „Vervroegd uittreden metaalindustrie moet mogelijk blijven” 21 1978 JULI ECONOMIE 20 V R I J D A G 14 Akzona re- Overgenomen Alternatieven? Oud papier Order Beloning Half procent a Financiering (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De beslissing Aparte rekening Philip Morris Oh Wisselkoers Rijnmond Schommelingen Gusto (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij het vast stellen van de waarde van de nationale goudvoorraad houdt de Nederlandsche Bank in het vervolg meer rekening met de prijs van goud op de goudmarkt. Bij deze herwaardering van de goudvoorraad houdt de bank echter wel een veilige marge aan, vanwege mogelijk heftige prijs- veranderingen. (Van onze verslaggever, Jan Gerritsen) BONN. „Alle deelnemers moeten bereid zijn compromissen te luiten”. Dat is de weinig opzienbarende, maar wel realistische bood- ?hap die de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt laat horen urskoersêaan de vooravond van de vierde „wereld-economietop” die zondag en ejmaandag in Bonn plaatsvindt. Compromissen zijn noodzakelijk als de j DEN HAAG. De beslissing over de toekomst van de scheeps- J nieuwbouw bij de NDSM en an- iere werven in Amsterdam is op- s üeuw uitgesteld. De plannen van lijn-Schelde-Verolme voor de j irganisatie van de scheepsbouw nr c r r ‘‘|200 [oorgang vinden. en scheepsreparatie in het Rijn- i* nondgebied (vermindering van arbeidsplaatsen) kunnen 11 u >n zware metaal, de bedoeling dat ook (ADVERTENTIE) enot. foi Helmut Schmidt ,2 ie van Economische Zaken is gehouden. Aanvankelijk was het, in het kader van i techniscl en fouten l,20f k 384,00 In het kader van de concentratie van de scheepsbouw in het Waterweggebied, zo meent RSV, kan worden verwacht dat bij de NDSM in de toekomst onder verant woordelijkheid van de te vormen répara- tiecombinatie, ook op langere termijn een stuk toelevering aan de NDSM kan wor den toegewezen. Voor de periode tot en met 1980 is de waarde van het goud volgens de nieuwe methode vastgesteld op 7500 gulden per kilo. De invoering van de nieuwe bereke ningswijze levert voorts de schatkist een voordeel op van 1,6 miljard. prijsfluctuaties geen invloed hebben. De nieuwe goudprijs moet voor het eerst op 1 augustus in de boeken van de bank verwerkt worden. ’t geld. Daar kunt u in uw vakantie wel iets leukers voordoen. Heeft u een gasboiler met een waakvlam die lastig weer is aan te krijgen? Laat die dan branden, maar zet de boilerthermostaat op de laagste stand. Voor de schatkist is het nu niet langer noodzakelijk deze posten te financieren, zodat de staat geen extra en door de minister ongewenst geacht beroep op de geld- en kapitaalmarkt behoeft te doen. Er zijn geen afspraken gemaakt tussen de bank en de minister over de aan- en verkoop van goud op de markt, aangezfen deze momenteel minder waar schijnlijk lijken. Mocht hierin verande ring komen, dan wordt het parlement van de nieuwe regeling in kennis gesteld, aldus minister Andriessen. In Nederland waren in 1977 ongeveer 7000 winkels waar speelgoed werd ver kocht. Hiervan waren ongeveer 500 speelgoedspeciaalzaken. Deze groep nam 37 procent van de speelgoedmarkt in ons land voor haar rekening. Vooral de kleine winkels hebben een weinig rooskleurige rentabiliteitsposi- tie. Bij 22 van de 35 onderzochte was er een negatief resultaat. Volgens het onderzoek is de factor arbeid bij de speciaalzaken bepalend voor de totale kosten. Ds arbeidskosten inclusief gewaardeerde lonen bedragen ongeveer 60 pet van de totale kosten en drukken voor zo’n 65 pet op de bruto winst. Toekomst in de speelgoedbranche lijkt nog te zitten in de spellen en puz zels, het wetenschappelijk en construc- tiespeelgoed en de hobby-artikelen. Da lende belangstelling ondervinden ba- byspeelgoed, poppen en pluche dieren. De Belgische staat gaat Eurochemic overnemen. Dat is een bedrijf dat zich bezighoudt met de behandeling van kern- afvalstoffen en dat gevestigd is in Mol, nabij de Nederlandse grens. De overname door de staat zou geen gevolgen hebben voor mogelijke uitbreiding van het bedrijf. Besluiten over uitbreiding of over de pro- duktie van plutonium zullen pas worden genomen na een debat in het Belgische parlement over energiepolitiek. Bührmann Tetterode NV heeft een be lang van 34 procent verworven in de han- delsonderneming Lignac en Van der Meer BV in Breda. Deze onderneming houdt zich bezig met handel in en export van oud papier. BT achtte een basisverbreding no dig in verband met de grondstoffenvoor ziening voor de papier- en golfkartonin- dustrie. De baggermaatschappij J. Broekhoven BV in Zeist, een werkmaatschappij van Internatio Muller, heeft van Port Qasim Authority in Pakistan opdracht ontvangen voor het uitvoeren van baggerwerken voor de nieuwe haven van Qasim in de buurt van Karatsji. De aanneemsom is 90 mil joen gulden, aldus IM. De AMRO-bank is ook overgegaan tot het verhogen van de opslagrente op debet- saldi in rekening-courant met een half procent. De ABN en de NMB gingen Amro hierin voor. Ook Van Lanschot heeft tot een dergelijke verhoging besloten. In vergelijkbaar berekende cijfers boek te Siemens bij de orderontvangst een toe neming van 3 pet (zonder de per 1 januari 1977 geconsolideerde Kraftwerk Union plus 1 pct). Dr. Plettner zei er echter van overtuigd te zijn dat bij de afsluiting van het boekjaar op 30 september dit percenta ge nog iets hoger zal liggem. In vergelijkbare cijfers nam de omzet met 8 pet af ten opzicht van vorig jaar. 60,80 48,50 35,50 55,50 80,50 39,00 33,00e 585,00 52,50 67,00 49.00e 46,50 47,20 129,00 47(60 118,00 60,50e 50,80 3,30b 63,00 155,50 71,50 79,00 194,00 58,00 53,70 123,00 51,00 27,30 145,50 69,00 91,00 59,50 33,50 133,00 90,50 101,60e 57,00 177,50 35,50 86,50 97,90 59,00e 63,50 47,80 42,50 260,00 529,00 186,00 132,00 360,00 den HAAG (ANP). Gezien de bete kenis die de huidige regeling in de metaal industrie over vervroegd uittreden heeft gekregen, is de voortzetting ervan ten zeerste gewenst. De benodigde kosten zul len door de bedrijfstak moeten worden opgebracht. Dit heeft de FME gistermiddag rneege- I deeld naar aanleiding van het overleg dat pussen de in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie vertegenwoordigde ■Werkgevers- en werknemersorganisaties *s gevoerd. Uit de brief van minister Andriessen blijkt dat de tegenwaarde, die door de herwaardering ontstaat, op een aparte rekening geboekt zal worden. Eventuele koersverliezen komen in de toekomst dan ook ten laste van deze rekening. Hiermee komt automatisch een eind aan de uit 1954 daterende afspraak tussen de Nederlandsche Bank en het ministerie dat koersverliezen op de deviezenvoor raad ten laste kwamen van de schatkist. Over 1976 en 1977 bedroeg de vorde ring van de bank op de schatkist volgens deze afspraak 1,6 miljard, die echter nog niet zijn verrekend vanwege de be perkte financieringsmogelijkheden van DEN HAAG. De kleine speelgoed winkels in Nederland hebben het moeilijk. Volgens een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) is het economisch resultaat van veel winkels negatief, ais loon wordt ingecalcu leerd voor de ondernemer en zijn niet- betaalde medewerkster (meestal fami lieleden). Philip Morris Ine., een van de grootste sigarettenfabrikanten ter wereld, heeft een licentie-overeenkomst aangegaan met Hongarije. Het gaat om de produktie van Marlboroughsigaretten in Eger. De Hon gaarse maatschappij voor buitenlandse handel is bij de licentie-overeenkomst be trokken. Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N V. Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres: ’Verstandig met aardgas’, postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje Warm wonen’ kunt krijgen. Dit deelde minister Andriessen van Fi nanciën de Tweede Kamer gisteren schriftelijk mee, in aansluiting op eerde re mededelingen. De herwaardering van het goud is een uitvloeisel van de aan vaarding door de Staten-Generaal van de wet inzake de wisselkoers van de gulden. Hiermee is de Wet Pariwaarde van de gulden vervallen. De nieuwe methode voor het vaststel len van de waarde van het goud is geba seerd op de goudprijs zoals die gold in de voorafgaande drie kalenderjaren. Hier bij houdt de Bank nog eens een marge van 30 percent aan, zodat plotselinge Het standpunt van RSV was tot dusver dat de bouw van volledige schepen bij de NDSM zou moeten stoppen, omdat er te weinig perspectief is voor twee werven die grote schepen bouwen. Het concern wil de grote scheepsbouw op zijn werf in de Bot lek concentreren, waarmee het kabinet het eens lijkt te zijn. Vanuit de Tweede Kamer en de vakbeweging bestaat tegen dit plan hevige weerstand. Men wil alternatieve oplossingen zien, maar het is nog steeds niet duidelijk of die er zijn. Wat de scheepsbouwsanering in de Rijn mond betreft bestaat nu volledige overeen stemming tussen regering, werkgevers en werknemers. Het overleg over dit onder deel resulteerde onlangs dan ook in een eenstemmig advies van de beleidscommis sie scheepsbouw. Op basis daarvan kon de regering gisteren dan ook haar fiat geven. Nogmaals werd bij deze gelegenheid ge steld dat getracht zal worden om gedwon gen ontslagen te voorkomen. RSV en andere ondernemingen kunnen nu beginnen met het bemiddelingsproces, waarbij er naar wordt gestreefd de 2200 vrijkomende werknemers naar andere de staat de afgelopen jaren. Besloten is nu om de betreffende afspraak met te rugwerkende kracht tot begin 1976 te beëindigen. De verliezen zullen ook ten laste van de nieuwe rekening worden gebracht. 7,90 90,00 25,60 53.40 107,50 47,50 61,30 52,00 67,50 37,00 53,50 122,50 97,70 105,00 37,30 116,00 70,50 136,00 Akzona Ine. heeft in het tweede kwar taal van dit jaar een nettowinst behaald van 4,8 miljoen dollar of 0,39 dollar per aandeel. In het tweede kwartaal van 1977 was de winst 4,79 miljoen dollar of 0,38 dollar per aandeel. De omzet steeg met 1 procent van 209,6 tot 211,5 miljoen dollar. Dit deelt Akzo mee. Minister Van Aardenne (Economische ueni ueexi Uddi vuui zijn nai gegeven, ZO stemming zou worden bereikt. Deze pro blematiek is echter zeer ingewikkeld, bo vendien politiek geladen. Zo hebben beide ministers de Tweede Kamer nader politiek overleg toegezegd voordat beslissingen worden genomen. Bovendien wil de vakbeweging liever niet dat er knopen worden doorgehakt in de vakantietijd, zodat bij de zaak betrok ken werknemers voor verrassingen zou den worden geplaatst. Zonder de KWU steeg de omzet echter met 5 pet. Indien de KWU volgens de verwach tingen ongeveer DM 5 miljard aan de om zet bijdraagt kan aan het einde van het jaar een omzetstijging van 5 pet zijn be reikt. Zoals de zaken er thans voorstaan wordt voor het gehele boekjaar een iets hogere nettowinst verwacht dat de DM 650 mln in 1976-77. Het ziet er evenwel niet Inaar uit dat het dividend (v.j. 8 mark per aandeel van 50 mark) zal worden ver hoogd, aldus dr. Plettner. Niettemin voelt Carter zich in Bonn niet bepaald in de beklaagdenbank geplaatst. De laatste drie jaar is de Amerikaanse economie, in tegenstelling tot die van de andere landen, tamelijk snel gegroeid. Daarmee gepaard gaande toename van de vraag naar ingevoerde produkten is zeker de exporteurs in Japan en Europa ten goede gekomen. De koers van de dollar wordt sinds begin dit jaar door Washing ton gesteund door interventies op de wis selmarkten, zodat de grote schommelin gen van vorig jaar nauwelijks meer voor komen. Een grotere stabilitiet van de dollar iets waarop vooral Japan sterk aandringt wordt in belangrijke mate bepaald door heh welslagen van het energiebeleid. De grote EEG-landen kunneri in Bonn wijzen op hun besluit van Bremen vorige week om in Europa een „zone van relatieve monetaire stabiliteit te scheppen”. Vol gens bondskanselier Schmidt komt het Europese plan voor grotere monetaire sa menwerking ook de positie van de dollar ten goede. Carter heeft er trouwens al zijn instemming mee betuigd. De directie van Tyresoles Rubber Indu strie BV, een autobandencoverbedrijf, heeft besloten honderd gulden beloning te geven aan medewerkers die een nieuw personeelslid aanbrengen. TRI kan moei lijk aan personeel komen. De directie er kent in een schrijven aan het personeel dat het werven van personeel via een beloning aan medewerkers niet zo’n sympathieke manier van werving is. betoogde hij, „maar er zijn twee elementen die alle hoop voor een keer ten goede op wereldschaal bepalen: de vermindering van de Amerikaanse olie-importen en van het enorme overshcot van de Japanse han- delsbalans. De Amerikaanse olie-import bedroeg in 1973, dus voor de economische crisis, 161 miljoen ton ter waarde van 8 miljard dollar. Dit jaar importeert Amerika naar schatting 340 miljoen ton olie voor onge veer 40 miljard dollar. De VS hebben hun verbruik, voor zover het om importolie gaat, dus in vijf jaar verdubbeld. De lan den van de Europese Gemeenschap heb ben hun olie-importen daarentegen ver minderd, evenals trouwens Japan. Een stijging van de olie-import leidt tot een aanzwellen van de tekorten op de Amerikaanse betalingsbalans (dit jaar cir ca 20 miljard dollar), Het verzwakken van de dollar en als gevolg daarvan verstoring van de internationale muntstabiliteit en versterking van de Inflatie in de VS (die dit jaar op 7,2 procent lijkt uit te komen). Tegenover deze klachten van Europa en Japan kan de Amerikaanse president Jim my Carter slechts wijzen op goede bedoe lingen. plaatsen over te hevelen. Van dit aantal zijn er 700 van de werf Gusto, Schiedam, die nu wordt gesloten als bouwplaats. Vol gens RSV-mededelingen zijn de vooruit zichten voor overplaatsingen en dergelijke goed. Wat de reparatie betreft is het de bedoe ling dat de RSV-onderdelen Wilton- Feijenoord, Schiedam en RDM, Rotter dam geheel onder één leiding worden sa mengebundeld, terwijl Nieuwe Waterweg, Schiedam, wordt gesloten. Dit levert een verlies op van 700 arbeidsplaatsen. Wat de off-shore (bouw van vaartuigen, booreilanden en dergelijke voor olie- en gaswinning op zee) betreft, is het nu geheel duidelijk dat de Gustowerf, Schiedam, niet behouden kan worden. Juist gisteren liep daar het laatste werk, een bootschip, van de helling, waarmee een einde kwam aan een eeuw scheepsbouw. In dat tijd perk bouwde de naam Gusto internatio naal een grote reputatie op. Van de 700 werknemers zijn er na de tewaterlating 500 voor onbepaalde tijd naar huis gegaan. De Franse president Giscard d’Estaing toonde zich in een interview met een Frans dagblad veel duidelijker. „Weliswaar moet iedereen een bijdrage leveren om de eco nomische crisis te kunnen overwinnen”, zo s ex-claim, 'n c*e Westduitse hoofdstad moeten ant- j-n-laten. woorden worden gegeven op vragen die al lang worden gesteld. Wat doet Amerika Jm zijn energieverbruik en zo zijn olie- Tnporten te verminderen, waarmee tevens Ie dollarkoers zal worden gesteund? Wat Sioen Japan en West-Duitsland om de con- slunctuur aan te wakkeren? Willen Groot- Brittannie en Frankrijk afzien van protec- onistische maatregelen. En is Italië be- eid en bij machte financieel orde op za- en te stellen? Of de topconferentie veel duidelijkheid ver deze vragen zal opleveren, mag wor- en betwijfeld. De verwachtingen zijn niet oog gespannen. Maar de leiders van de rootste industrielanden en dat geldt in iet bijzonder voor Amerika, West- hiitsland en Japan zijn in zekere zin tot ucces veroordeeld. Mislukken van het be- aad kan negatieve gevolgen hebben die mverwacht ver kunnen reiken. Blijkens zijn bereidheid compromissen an te gaan, beseft Schmidt dat West- Juitsland mee tnoet betalen voor succes, loe bescheiden ook. „Maar concreets toe- eggingen over economische expansie, een vens van Amerika, zijn het komend week inde van ons niet te verwachten”, aldus 'alt in alle toonaarden in Bonn te verne- nen Pas eind juli komt de Westduitse regering bijeen, waarschijnlijk om te be sluiten tot belastingverlagingen van 12 a 13 miljard mark. Alles gepakt en gezakt? Goeie reis. Maar vóór u de huissleutel omdraait nog even iets anders uitdraaien: de waakvlammen van uw geiser en fornuis. Als die uur na uur en dag na dag voor niets branden, is ’t zonde van 37,70 jf, - - - - - t is J laken) heeft daarvoor zijn fiat gegeven, 1» rerd bekend na een overleg van deze s ewindsman en zijn collega van sociale J aken (Albeda) met de leiding van RSV en s Ie vakbonden, dat gisteren in het ministe- ie van Economische Zaken is gehouden. 71 91 si iet regeringssteunplan voor scheepsbouw ii 13 9! iver de NDSM-kwestie voor 1 juli overeen- 11 5' !b 8' d genol s> 390,00 et 3,70 ^Reorganisatie scheepsbouw 8 2 J K in Rijnmond kan doorgaan BERLIJN (ANP). Het Westduitse elektronische concern Siemens AG heeft in de eerste acht maanden van het op 1 oktober 1977 begonnen boekjaar een om zet behaald van DM 17 miljard tegen DM 14,6 miljard in dezelfde periode van 1976- 77. De orderontvangst steeg van DM 17,2 tot DM 18,3 miljard, waarbij de bestellin gen uit Duitsland stegen van DM 7,4 tot DM 8,4 miljard, zo heeft dr. B. Plettner, voorzitter van de Raad van Bestuur van Siemens, gezegd op een persconferentie in Berlijn. De komende tijd zal overleg worden gepleegd over te maken afspraken. Hierbij za> ernaar worden gestreefd in het najaar voorstellen te overleggen aan de beleidsor gaan of de leden van de organisaties. In afwachting daarvan meent de FME dat bij voortzetting per 1 januari 1979 van de huidige betaling van 0,4 procent van de loonsom al diegenen, die tussen 1 januari en 1 juli 1979 de 63-jarige leeftijd bereiken, in de gelegenheid gesteld zullen worden vervroegd uit te treden. rkom’n baandag in Bonn plaatsvindt. Compromissen zijn noodzakelijk als de «cuus aa'zeven belangrijkste westelijke industrielanden, „in convooi willen optrekken” naar een betere economische toekomst.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21