Over diens rol in de affaire-Bruins WIESENTHAL WIL ONDERZOEK NAAR BURGEMEESTER VAN BRECKERVELD Arabische landen tl Weer demonstratie van Israel tegen processen onvoldoende Polio-epidemie nog niet uitgewoed A a b Asbest moet uit speelgoed Actieplan Pais volstrekt Koninklijk paar bezocht Dodoma verscherpen discriminatie en dan dit noq achtergrond I' u Den Uyl: Vrijheid van kritiek nodig Mi? Dankert (PvdA): 01 VI 2 BINNEN- EN BUITENLAND 14 JULI 19 7 8 VRIJDAG VF J Advocaat Landelijke kas Afwijzen Filbinger Discrimineren* Schietparti Bezoek Busongeluk Vierdaagse Eerste paa Vermiste gevondei Rechtshul Hartchiruri t r Hittegol r Studentei Onderwijswereld en PvdA-kamerfractie: (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Bij het West- duitse ministerie van Binnenland se Zaken ligt een officieel verzoek van Simon Wiesenthal om een on derzoek in te stellen naar de rol die burgemeester Butner van Breckerfeld heeft gespeeld in de affaire-Bruins. Wiesenthal verdenkt de burge meester ervan de van oorlogsmis daden beschuldigde Bruins de hand boven het hoofd te hebben gehouden. Alcohol-biljti ft i-2 cï |jj es I (Van onzë parlementsredactie) het \x/eer] kon garanderen. WEERRAPPORTEN 28 20 0 •I De manifestatie, die door enige honder den mensen werd bijgewoond, was geor ganiseerd door het Solidariteitscomité voor de Joden in de Sovjet-Unie. „Vrijheid van kritiek is ook een voor waarde voor sociale en economische rech ten”, zo zei Den Uyl onder meer. „Ik kan deze processen niet los zien van het feit, dat de betrokkenen nadrukkelijk steun hebben gegeven aan de eerste vrije vakve reniging die begin dit jaar in de Sovjet- Unie is opgericht. De processen zijn er een bewijs van, hoezeer deze beweging door de autoritei ten wordt gevreesd. De strijd in de Sovjet- Unie is niet langer beperkt tot academici, maar opgenomen door arbeiders die het recht vragen op hun toekomst. Den Uyl noemde het „juist” dat de SALT-2-besprekingen over wederzijdse ontwapening in weerwil van de protes ten overal ter wereld toch doorgang vinden: „Er is geen andere weg tot het behoud van de vrede. Verbittering mag dit overleg niet doorkruisen, maar het wordt er wel door overschaduwd en de Sovjet- Unie legt er een zware hypotheek op”. „Al in 1971 had de burgemeester kunnen ontdekken dat er iets vreemd aan de hand was met de naam van Bruins. Bij het AMSTERDAM (ANP). „Als de Sovjet-Unie niet stopt met processen tegen dissiden ten, dan zullen de Olympische Spelen in Moskou de spelen worden van de bevroren betrekkingen”. Deze voorspelling deed PvdA-leider Joop den Uyl gisteravond in de hoofdstad op een protestmanifestatie tegen de processen die op het ogenblik in de Sovjet-Unie worden gehouden tegen de joden Sjaranski, Ginzburg en Petkus. huwelijk van een van zijn zonen bleek uit de persoonsgegevens namelijk dat dat kind Bruins heet en dus een andere naam draagt dan zijn vader”. De in 1949 bij verstek ter dood veroor deelde Bruins zit nog steeds gevangen in het politiebureau in Hagen. Hoe lang hij er nog moet zitten is onbekend. Volgens zijn verdediger Ritzenhoff kan het nog een paar dagen duren, maar ook nog wel een paar jaar. De openbare aanklager van het Oberlan- desgericht in Hamm, Alfred Richter, kan ook geen uitsluitsel geven over de vraag of en .wanneer Bruins weer op vrije voeten komt. „We moeten eerst weten of de heer Bruins wel of niet de Duitse nationaliteit bezit. Pas daarna zal ook worden beslist of hij aan Holland uitgeleverd zal worden. De Op de bijeenkomst werd verder een ver klaring van de FNV voorgelezen, waarin deze adhesie betuigt met de manifestatie. DEN HAAG. Asbest en vooral het bijzonder gevaarlijke blauwe asbest moet in kinderspeelgoed worden verboden. Dit is de strekking van een ontwerpwijziging van het Speelgoedbesluit (Warenwet), die door de ministerraad, op voorstel van minister Ginjaar van Volksgezondheid naar de Raad van State is gezonden voor advies. regering in Bonn neemt daar uiteindelijk de beslissing over. En dan is het ook nog mogelijk dat Bruins tegen die uitspraak in beroep gaat”. In Hamm wacht men overigens nog steeds op het officiële uitleveringsverzoek van Nederland. De advocaat van Bruins weigert op dit moment iets te zeggen over zijn onderzoek. Zelfs de vraag hoe het met Bruins zijn gezondheid is weigert hij te beantwoorden. Ook de vrouw van Siert Bruins, Sapke, wil daar niets over kwijt. „Ik weet het niet. Ik mag mijn man niet bezoeken”. Het feit dat haar man van oorlogsmisdaden is beschuldigd en bij ver stek ter dood is veroordeeld kwam voor Ook uit het buitenland wordt veel geïnformeerd hoe dat nou mogelijk is in Nederland, nota bene het land met de hoogste vaccinatiegraad ter wereld. Maar het is nu nog te vroeg om te juichen, want na een week stilte aan het poliofront werd woensdag weer een nieuw geval gemeld, terwijl zich gisteren drie nieuwe gevallen hebben aangediend. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als er een week of drie lang geen nieuwe meldingen van poliogevallen komen, beschouwt het ministerie van Volksgezondheid de epidemie als uitgewoed. In elk geval staat nu al vast dat deze poliogolf de hevigste is in ons land sinds in de jaren ’50 een massale inen ting op gang kwam. En dat verbaast de deskundigen op het ministerie, want die hadden hooguit nog enkele kleinere explosietjes verwacht, maar niet zoals nu een lange rij patiënten in tal van plaatsen. Sapke, zo zegt ze tenminste, als een com plete verrassing. „Ik heb daar niets van geweten. Ik ben wel door die berichten geschokt. Te meer daar ik weet dat mijn man onschuldig is”. Meer wil Sapke Bruins over de toestan den rond haar man niet kwijt. „Ik zeg niks meer zonder de advocaat van mijn man”, repliceert ze iedere volgende vraag. Velen van de 61 patiënten die nog steeds in ziekenhuizen liggen, draaien Van 52 patiënten staat vast in welke mate zij door de ziekte getroffen zijn: 21 hebben geen verlammingsverschijn selen; 31 vertonen die wel. Van deze groep van 31 hebben er twaalf zulke ernstige verlammingen, dat gevreesd moet worden voor blijven de invaliditeit. Een van hen wordt nog steeds kunstmatig beademd. Eerder waren er dat twee. Tien anderen verto nen lichte tot matige verlammingen en negen personen zijn er alweer zo goed aan toe, dat er geen vrees bestaat voor restverschijnselen. Het overgrote deel van de patiënten (tweederde) is tussen de 5 en 14 jaar. De meevaller zit hem vooral hierin, dat er geen doden zijn gevallen en dat het aantal patiënten dat er nog redelijk goed afkomt, tamelijk groot is. Van Geuns: „Het betreft hier een virus van een niet zeer agressieve aard. Dat kan elke keer verschillend zijn. We weten niet waar het deze keer vandaan is gekomen, dat is ook niet na te gaan”. Scriba N. W. Schreuder van de Gere formeerde Gemeenten in Amersfoort, waar ds. Van Haaren belast is met het zogeheten landelijke deputaatschap voor bijzondere noden: „Wij hebben daarvoor ook een bijzondere landelijke kas, maar tot nog toe is daarop uit de gemeenten geen beroep gedaan. Ik neem dus aan dat men het onder elkaar heeft weten te regelen”. Hij vertelt dat het deputaatschap in 1971 aan het door polio getroffen Stap horst 25.000 ter beschikking heeft ge steld. „En daarmee was de kous af. We hebben zelfs nog geld over van de actie toen”. Noch bij de Ziekenfondsraad, noch bij het ministerie maakt men zich zor gen over de financiële afwikkeling van de poliogevallen. Plaatsvervangend hoofdinspecteur H. A. van Geuns: „En daar sta ik toch van te kijken, want de zware patiënten worden toch altijd een tijdje op de afdeling intensive care ge legd. En dat kost al gauw duizend gul den per dag, ja”. dus zelf op voor de gigantische kosten, en straks moeten ze zelf ook de sociaal- medische nazorg betalen. In ons land behoren 300.000 a 400.000 mensen tot kerkgenootschappen die er zo over denken. Hoeveel van hen zover gaan dat ze ook verzekeringen afwij zen, is niet bekend. Bij de Ziekenfonds raad zegt de heer Bos van de afdeling verzekerden: „Het klinkt wat hard vochtig, maar die mensen interesseren ons eigenlijk niet. Ze lossen dat kenne lijk zelf op, en daar heb ik dan persoon lijk wel respect voor”. Een dag in een ziekenhuis kost tegen woordig al gauw 200, zonder speciale behandeling. Het is dan ook meestal onmogelijk dat de door polio getroffen gezinnen de verpleging van hun fami lielid langer dan een paar weken zelf kunnen dragen. Daarom worden de kosten bestreden door speciale collectes in de kerkge nootschappen, die vaak veel meer op brengen dan er nodig is. DODOMA (ANP). Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad van Tanzania, Dodoma. Op het vliegveld van de toekomstige stad werd het koninklijk paar evenals de twee vorige dagen van zijn staatsbezoek en thousiast ontvangen. Volgens Dankert eisen de betrokken lan den dat in het vervolg niet alleen de naam van de verkoper in de door hen gevraagde „verklaring van oorsprong” vermeld staat. Ook de fabrikant, als deze niet als verko per optreedt, moet er in het vervolg uit blijken. De premier van Tanzania, Sokoine, ver telde dat de regering van zijn land het regeringscentrum wil overplaatsen van Dar Es Salaam naar Dodoma; vooral om dat de nieuwe stad zeer centraal gelegen zal zijn. Een andere reden om Dar Es Salaam als regeringscentrum te verlaten is de herin nering van die stad aan een koloniaal verleden. Bovendien kan Dar Es Salaam niet verder worden uitgebouwd. Een belangrijke reden is volgens hem ook dat 95 percent van de Tanzaniaanse bevolking op het platteland woont. Dodo ma zal voor de meesten beter te bereiken zijn dan de havenstad Dar Es Salaam. Voorts kunnen deze verklaringen sinds kort alleen nog maar door enkele „ge mengde” Kamers van Koophandel worden afgegeven. y Het socialistische Kamerlid heeft de mi nisters Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken) en Van Aardenne (Economische Za ken) gevraagd welke stappen de regering denkt te ondernemen tegen deze vorm van discriminatie. Ook wil hij weten welke van de betrok ken Arabische landen een handelsover- eenkomst met de EEG hebben, waarbij deze praktijken uitdrukkelijk verboden worden. Ook wil hij weten welke landen de maat regelen hebben verscherpt. Als een gevolg hiervan worden bedrijven die met Israel handel drijven eerder op de zwarte lijst geplaatst. De door zijn recent bekendgeworden oorlogsverleden heftig omstreden premier Filbinger van Baden-Württemberg heeft het door hem aangespannen proces tegen de schrijver Rolf Hochhut verloren. De rechtbank heeft bepaald dat de schrijver mag blijven zeggen dat Filbinger als „Hit lers marinerechter een verschrikkelijke jurist is geweest die nog na de oorlog mensen met nazi-wetten heeft vervolgd” B. en W. van Groningen zullen binnen kort de gemeenteraad voorstellen een dis criminerende bepaling in de drank- et horecaverordening van de gemeente tt schrappen. Deze bepaling geldt het verbod om zonder toestemming van de burge meester vrouwelijk personeel te laten be dienen in lokaliteiten, waar alcohol word geschonken. De bepaling was destijds vastge- steld om het zgn. animeren te voorkomen Uit de raad waren daar echter vragen ovs gekomen. In een restaurant in Nice zijn gisteren twee Fransen en een Zwitserse toeriste om het leven gekomen bij een schietpartij. Volgens de politie ging het om een „onder- wereld-afrekening” waarvan onschuld!- gen het slachtoffer werden. Gangsters be gonnen plotseling te schieten en ze gooiden een handgranaat tussen het publiek. Zes mensen raakten gewond. Joeri Leonodovitsj Breznjev, de zoon van het Russische staatshoofd, is op be zoek in Japan. Hij is uitgenodigd door drie handelsondernemingen. Breznjev jr. wil zich op de hoogte stellen van o.a. de wer king van het Japanse verkeerssysteem. Vierendertig mensen zijn in Peru om het leven gekomen toen de autobus waarin zij zaten in een bocht van de weg raakte en in een ravijn stortte. De belangstelling voor de komende vier- daagse van Nijmegen is bijzonder groot Het aantal inschrijvingen is zelfs hoger dan in voorgaande jaren. Tot nu toe heb ben 15.285 deelnemers zich in laten schrij ven. Ruim 6000 militairen en bijna 9001 burgers. Er worden nog duizenden in schrijvingen voor dit wandelspektake verwacht, waaraan maar liefst dertig lan den meedoen. Minister P. Beelaerts van Blokland vat Volkshuisvesting heeft gisteren in de Am sterdamse Kinkerbuurt de eerste paal de grond in geheid voor een nieuwbouwpro ject van 46 woningen. De huizen zijn be doeld voor mensen uit de buurt. In een sloot in Sluiskil is het stoffelijl overschot gevonden van een 25-jarigi Fransman uit Nantes. De man, tweed stuurman op een Nederlands vrachtschip verdween in de nacht van 15 op 16 jua spoorloos. De Consumentenbond vindt dat de m nister van Justitie snel een wetsontwer op de rechtshulp bij het parlement mo indienen. De Consumentenbond kri jaarlijks 45.000 juridische klachten bi nen. „Daaruit blijkt dat de overheid teki schiet in het bieden van goed bereikba en betaalbare rechtshulp”, vindt de boni l Officieel werd er afgelopen woens dag bij 74 mensen polio vermoed. Van 63 staat positief vast dat zij besmet zijn met het virus, dat in de darmen begint en dan een acute verlamming van het zenuwstelsel veroorzaakt. Eenenzestig liggen in ziekenhuizen; de rest is thuis. In patiëntenkringen is grote onrust on) staan over het dreigende vertrek van dt Leidse hartchirurg dr. J. Kolff naar de Verenigde Staten. De chirurg heeft daai de afgelopen weken sollicitatiegesprekken gevoerd omdat de medische faculteit ii E tier w w verand. w wnw nw windst. wnw o no nnw n n wnw nno no windst. windst. zzo windst. nw W2W n windst. wnw no windst. windst. windst. z nnw nnw nnw ono windst. zzw verand. windst. ono no n zw windst. V VO( kas gis hal het vai aar zw. bew. geh. bew. motregen motregen zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. regenbui onbew. onbew. zw. bew. 1. bew onbew. onbew. onbew. zw. bew. h. bew. regenbui geh. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. regenbui onbew. 1. bew. onbew. onbew onbew. zw. bew. zw. bew. onbew 1. bew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew Ze vervolgt: „Ik ben ook erg geschokt van al die vuile telefoontjes die we hebben gehad nadat die berichten over mijn man in de kranten zijn gekomen. Ze waren afkomstig van Nederlanders. Ik had niet gedacht dat Hollanders tot zoiets in staat waren. We worden veracht. Wat men door de telefoon zei vertel ik u niet. Als ik er nog aan terugdenk wind ik me innerlijk weer op”. Leiden voor 1 juli geen hoogleraarschap I Jol we: ecc oor het led I de be( me slu aai zijl a d si »i L v u S o: a d E C R zwa wei blai kra mai bek geh Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tunis Een hittegolf die al tien dagen aanhoudt, heeft in Noord-Jordanië zeventig procent van de oogst vernietigd. Dit heeft het mi nisterie van Landbouw in Amman giste ren meegedeeld. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI: Vrij veel bewolking, maar geen regen van bete kenis. Tamelijk koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimumtemperatu ren: omstreeks 12 graden. Maximumtemperatu ren: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent Tijdens de protestbijeenkomst in Amsterdam tegen de dissidentenprocessen in de Sovjet-Unie sprak onder andere rabbijn Awraham Soetendorp. Dat'de poliogolf van deze zomer zich heeft verspreid op de lijn in ons land van het zuidwesten naar het noordoos ten, nadat de eerste gevallen zich voor deden in Elspeet en Uddel, valt de des kundigen tegen, maar ze hebben er achteraf wel een verklaring voor. „Een belangrijke haard voor ver spreiding zijn enkele grote internaat- scholen van de kerkgenootschappen, die vaccinatie principieel afwijzen”, al dus dokter H. van Geuns, plaatsvervan gend geneeskundig hoofdinspecteur van het ministerie van Volksgezond heid. Dat duidt tegelijk aan dat Neder land nog niet van de gevreesde ziekte af is, want juist op die scholen is en blijft de weerstand tegen vaccinatie groot. In veel van de besloten gemeenschap pen van weigeraars begint zich welis waar een zekere kentering af te teke nen met name jongeren laten zich min of meer stiekem inenten maar de harde leerstellige kernen op de scholen blijven duidelijk achter. Gedurende het studiejaar 1977-1978 wi ren er 109.600 studenten in opleiding voo een onderwijsbevoegdheid. Hiervan st« deerden er bijna 40.000 voor een bevoegd heid bij het basisonderwijs en bijna 70.00 voor een beveogdheid bij het voortgeze onderwijs. Dit blijkt uit gegevens van he Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG. Zowel de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO), als de Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft forse kritiek op het giste ren door minister Pais bekendgemaakte actieplan voor extra arbeidsplaatsen in het onderwijs. Beide vinden het plan een volstrekt onvoldoende antwoord op de hoge werk loosheid in deze sector in de komende vier jaar. „Op grond van het plan-Pais”, aldus de PvdA-kamerfractie, zal tot en met 1981 slechts rond 15 procent van de te verwach ten 30.000 werkloze onderwijzers/- onderwijzeressen en kleuterleidsters aan werk geholpen kunnen worden. Vele duizenden goed opgeleide krach ten, die werkloos zullen blijven, worden hier pijnlijk geconfronteerd met de conse quenties van het beleid van het kabinet- Van Agt, dat zijn heil meer zoekt in ver gaande bezuinigingen op de collectieve uitgaven dan in het scheppen van extra werk in de overheidssector, zoals door de PvdA is voorgesteld”, aldus het commen taar van de oppositie. Het commentaar van de onderwijsvak organisaties: „De minister die als werkge ver en als bewindsman verantwoordelijk is voor de werkgelëgenheid in het onder wijs, volstaat voor 1978 met te vermelden dat hij voor het schooljaar 1978-1979 ze venhonderd nieuwe arbeidsplaatsen creëert, voornemens die reeds maanden geleden officieel werden bekendgemaakt. De bewindsman praat daarbij in het geheel niet over wat er voor de ruim 12.000 onderwijsgevenden wordt gedaan die per 1 augustus a.s. werkloos zijn. De door hem aangegeven maatregelen hebben daarom namelijk volstrekt geen effect”, aldus de NFO. De minister geeft als voornaamste reden voor het niet creëren van meer arbeids plaatsen de budgettaire onmogelijkheid en verlegt de verantwoordelijkheid voor ver der te treffen maatregelen naar de onder wijsgevenden zelf. Kennelijk heeft de regering er voor ge kozen geen geld beschikbaar te stellen voor bestrijding van de werkloosheid. Dat is evenwel haar verantwoordelijkheid; die kan en mag niet afgewenteld worden op de onderwijsgevenden door een beroep te doen op hun solidariteit, vindt de NFO. Alle poliopatiënten behoren tot kerk genootschappen die principieel vacci natie afwijzen, omdat zij menen dat medische voorbehoedmiddelen niet stroken met het Godsvertrouwen. Niet alleen wijzen zij inentingen af, maar vaak ook alle vorm van verzekering. Met ingang van 1 augustus zal een „gelei] debiljet” nodig zijn voor het vervoer ei voorhanden hebben van alcoholhoudend stoffen. De regeling geldt niet voor brand spiritus, parfumerieën, toiletartikels cosmetische produkten, geneesmiddels bonbons e.d. Ook voor de levering va alcoholhoudende dranken aan particulie ren door de kleihandel is geen geleidebiljt nodig. Voorwaarde hierbij is wel dat d honderd liter niet wordt overschreden e dat die dranken de normale kleinhandel! verpakkingen hebben. ZATERDAG 15 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.37 uur onder 21.45 uur Maan op 16.36 uur onder 1.46 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 7.04 uur en 19.42 uur Hoogwater 11.43 uur en 00.13 uur DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Dankert heeft van de regering opheldering gevraagd over de wijze waarop sommige Arabische landen de discriminerende han- delsmaatregelen tegen Israel hebben uit gebreid. 0 0 0.1 0.1 o 0.1 o o o o 0.1 o o o o o o o o o 11 o o o o o o o o 0.2 o o o o o o 0.1 o Weer in binnen- en buitenland 10 8 7 11 8 12 10 10 12 11 10 27 15 11 17 12 11 15 10 15 15 12 15 17 13 14 16 20 14 15 20 12 14 19 19 13 15 14 ■D- Q.® SC 19 21 21 18 22 16 20 21 20 21 19 38 25 20 29 23 24 29 17 25 25 15 28 29 23 23 35 27 32 23 25 17 24 32 34 23 26 25 23 31 23 j

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2