1 China breekt met bewind in Tirana Amerikaanse afgevaardigden beschuldigd Onenigheid op OAE-vergadering „VS vertrappen mensenrechten’ Joan Little na ontsnapping veroordeeld Uit EG-enquête blijkt: Bijna 70 procent van Nederlanders gaat naar de Europese stembus SWAPO-leider Noejoma: „GEEN VRIJ NAMIBIË ZONDER WALVISBAAI” Rockefeller begraven I GEEN KOMIEK STARTLIJN RUILEN? 3 BINNEN- EN BUITENLAND JULI VRIJDAG 1 4 19 7 8 Werkelijkheid Persbureau Tass: ongeluk eru om het waarin zij lakte en in htshul wonden rdaagst lende vier, ider groot :elfs hogei iu toe heb iten schrij. bijna 90C1 jenden in dspektake! dertig lan chirurj inrust ont ek van d( 'f naar df heeft daat esprekket aculteit it ■raarschap etpartij n gisteren oeriste om hietpartij sn „onder- onschuld!- igsters be- ze gooiden bliek. Zes udentei ste paa ikland vat in de Am ste paal dl vbouwpro en zijn be ?t. ilbinger geworden ■n premier >erg heeft aces tegen ■loren. De schrijver r als „Hit- rikkelijke de oorlog rervolgd” Bezoek door Nico Scheepmaker inerend JERUZALEM (DPA, UPI, AFP). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren in Jeruzalem ver klaard, dat hij, ondanks het feit dat de Israëlische en Egyptische voorstellen diametraal tegenover elkaar staan, „zeker bepaalde punten ziet, waarover wij het eens kunnen worden”. littegolf - aanhoudt, ig procent eft het mi man giste- ol-biljd een „geld SKÖ55 Cl trijfël DAJAN Slechts gemiddeld een op de twee Europeanen vindt de komende Bernard Chapuis herinnerde vervolgens aan een uitspraak van Belo Black Crow, de geestelijke leider van de Sioux, die op de vraag of men hem op de rechter- of de linkervleugel moest situeren, geantwoord heeft: „Ik behoor niet tot de rechtervleu gel, ik behoor niet tot de linkervleugel, ik ben de vogel zelf”. De moraal van Bernard Chapuis’ ver haal was dan, dat gekooide vogels beter dan wie ook weten, dat er geen verschil bestaat tussen een kooi van rechts en een kooi van links. Nu Aleksandr Ginzburg en Vladimir Boekovski in één adem genoemd zijn, is het misschien wel aardig, of beter gezegd: de moeite waard, om eens te bekijken hoe twee mensen die in hun leven eens gelijk tijdig aan de startlijn stonden, in de loop der jaren op verschillende plaatsen terecht zijn gekomen, hoewel ze allebei eigenlijk even hard dezelfde kant op liepen. Er stond trouwens nog een derde aan die startlijn, die ik er graag bij wil betrekken: Joeri Galanskov. Waar was hun startlijn? In een gedicht, getiteld „Vladimir Boe kovski” luiden de eerste twee strofen als volgt: Hij zei gedichten op het Majakovskiplein. Zij rijmden niet op wie er luisterden, omdat die andere gedichten anders zijn. Men vond het vreemd dat hij niet fluister de. Met Galanskov en Ginzburg aan zijn zij zag hij de hemel snel verduisteren. Galanskov, Ginzburg en Boekovski be hoorden tot de Moskouse jongeren die in 1941 onofficiële publieke voordrachten or ganiseerden van poëzie op het Majakovs kiplein. In 1962 krijgt Ginzburg twee jaar concentratiekamp voor het uitgeven, on der zijn eigen naam, van enkele afleverin gen van „Sintaksis”, Boekovski verdwijnt in een psychiatrische inrichting, en Ga lanskov wordt van de universiteit ge stuurd. Op 5 december 1965 waren zij er weer bij om op het Poesjkinplein te protes teren tegen het vasthouden van de schrij vers Rinjavski en Daniel. Over dit proces stelde Ginzburg een wit boek samen, dat in feite de impuls vormde voor de ontplooiing van de oppositie in de Sovjet-Unie. Hij stuurde het witboek on der meer aan president Podgorny, en werd als dank gearresteerd, samen met Galans kov. Er werden demonstraties ten gunste van Ginzburg en Galanskov gehouden op het Poesjkinplein, die door Vladimir Boe kovski waren georganiseerd. Boekovski werd ook gearresteerd en tot drie jaar kamp veroordeeld. Galanskov werd tot zeven jaar kamp streng regime veroor deeld, en Ginzburg tot vijf jaar. Nu stond Ginzburg dus weer terecht. Het vonnis was gisteren acht jaar kamp. Hoe is het nu met die andere twee afgelopen, die gelijk met hem op het Majakovskiplein aan de startlijn stonden, in 1961? Wel, Joeri Galanskov overleed in het kamp door gebrek aan medische hulp aan een uit de hand gelopen maagzweer: hij moest zware arbeid blijven verrichten, het aan hem toegestuurde, aangepaste voedsel werd hem geweigerd, de dokter kwam te laat. Vladimir Boekovski zat, als ik het goed onthouden heb, twaalf jaar in kam pen, gevangenissen en psychiatrische in richtingen, maar werd twee jaar geleden geruild voor de voorzitter van de Chileen se communistische partij en studeert nu in Londen. En Ginzburg, wel, dat weet u. Kan Van Agt Paul de Groot niet gevangen laten nemen en dan omruilen voor Aleksandr Ginzburg? dat de m Jtsontwei ment mo >nd krj chten b neid tekc □ereikbai t stoffeliji i 25-jarig] in, tweeq 'achtschid op 16 jura Deze straf zal boven op die van zeven a tien jaar komen, die zij kreeg voor een LONDEN (Reuter). Sam Noejoma, voorzitter van de onafhankelijkheidsbe weging van Namibië (Zuidwest-Afrika) SWAPO, heeft meegedeeld dat hij geen onafhankelijkheid voor Namibië zou aanvaarden zonder de openeming van de haven Walvisbaai in de nieuwe staat. Dit heeft het Angolese persbureau AN- GOP gisteren gemeld. bepaald ander vergrijp. Zij zat daarvoor al in de gevangenis toen zij in oktober vorig jaar de vrijheid verkoos en ontsnapte uit een speciale afdeling met lichte beveiliging van een vrouwengevangenis in Raleigh in de Amerikaanse staat North-Carolina. Vlak nadat zij daar gekomen was werd zij beschuldigd van het doodsteken met een ijshaak van een oudere blanke cipier. Zij zei dat deze haar met geweld seksueel had trachten te benaderen. Na een ge ruchtmakend proces, onder enorme pu blieke belangstelling, werd zij uiteindelijk vrijgesproken. In oktober vorig jaar ontsnapte zij uit de gevangenis en vluchtte naar New York, waar zij opnieuw gevangen werd genomen en er niet in slaagde uitwijzing naar de staat North-Carolina te voorkomen. SWAPO gaf in een VN-communiqué, dat woensdagavond na de besprekingen in Loeanda werd uitgegeven, het groene licht voor het plan van Namibië’s onaf hankelijkheid voor het eind van het jaar. Zuid-Afrika aanvaardde de voorstellen van de vijf westelijke landen in april. Volgens ANGOP zei Noejoma: „Wal visbaai was altijd een integraal deel van Namibië. Wij zullen geen onafhankelijk heid aanvaarden zonder Walvisbaai”. Walvisbaai is de enige diepzeehaven in voor de onafhankelijkheid van het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië. Noejomo zei dat SWAPO het plan van de vijf beschouwt als een werkdocument. „De uiteindelijke besluiten zullen komen „Onderdrukking van mensenrechten en politieke represailles zijn op het ogenblijk de normaalste zaak van de wereld in de VS, waar men zich er voor inzet het repres sieve karakter van de rechtspraak van jaar op jaar te bevestigen. Op deze wijze „is er in de Verenigde Staten een monster achtig systeem van controle, schaduw- en afluisterpraktijken gegroeid, waarvan 160 miljoen Amerikanen het slachtoffer zijn”, aldus Tass. De reactie van Tass volgde op de dezer dagen geuite beschuldiging van de Ameri kaanse VN-ambassadeur Andrew Young dat de Verenigde Staten honderden poli tieke gevangenen zou hebben. Ook in Amerika hebben de opmerkingen van Young heftige reacties veroorzaakt. MOSKOU (AFP). De Verenigde Sta ten zijn een land „waar de mensenrechten worden vertrapt en politieke represailles worden genomen tegen burgers”, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteren tegen de door president Carter gevoerde campagne voor de mensenrechten weten in te brengen. De voortzetting van onderhandelingen met Egypte. Het derde punt, zo zei Dajan, betekent vaststellen waar we na Londen heen moe ten, en daarvoor kunnen suggesties wor den gedaan. „Wij willen voortgaan met de onderhandelingen en ik verwacht werke lijk niet, dat wij in de twee dagen in Londen overeenstemming dat wil zeg gen definitieve zullen bereiken”, zo zei hij. „China is een revisionistische, imperia listische en chauvinistische supermacht”, zo liet het bewind in Tirana gisteren in een reactie weten. Het boterde de laatste tijd niet zo erg tussen Peking en Tirana. Alba nië leverde met name steeds fellere kritiek op de buitenlandse politiek van het nieuwe bewind in Peking. Albanië vindt dat China in de allesomvattende campagne tegen de 7-1978 wi iding voo ervan stl i bevoegd ijna 70.00 voortgezi ns van he stiek. Sovjet-Unie vaak te ver gaat door de kant te kiezen van dictatoriale regimes in on dermeer Afrika en Zuid-Amerika, en dat alleen omdat die regimes eveneens niets willen weten van de Sovjet-Unie. De communistische Albanese partijlei der Enver Hoxha liet eind 1976 al kritische woorden los over de verhouding met „de grote broer” en uitte enige sympathie voor de „bende van vier”, die vandaag de dag in China de schuld krijgt van alles wat er mis gaat. Toen in oktober 1976 Hoea Keep- Feng de nieuwe Chinese leider werd, be koelden de onderlinge betrekkingen. Het persbureau „Nieuw China” is uit voerig op de breuk ingegaan en gaat terug naar 1954, toen Albanië voor het eerst omvangrijke economische, technologische en militaire hulp kreeg aangeboden. Pe king beschuldigt zijn partner ervan de samenwerking gesaboteerd te hebben. Het Albanese persbureau „ATA” noemt de Chinese stap „eenzijdig en willekeurig”. Volgens Japanse berichten zou Albanië echter al zelf in juni iedere Chinese hulp hebben afgewezen. Na de Tweede Wereldoorlog knoopte Hoxha nieuwe betrekkingen aan met de Sovjet-Unie, maar in 1960 kwam daar een einde aan vanwege grote ideologische ver schillen. Het kleine land op de Balkan accepteerde toen China als enige bondge noot. De vraag is nu wat Tirana gaat doen nu de steun vanuit China wegblijft. Het zal zeer moeilijk zijn om volledig op eigen benen te staan en mogelijk zal het land toenadering gaan zoeken tot andere lan den. De ideologische verschillen zullen dan wel blijven, maar de kans bestaat dat er een meer praktische realistische poli tiek zal worden gevoerd die mogelijkhe den biedt voor kleine openingen in de afstandelijke houding. op een bijeenkomst van de Veiligheids raad”. Hij zei naar New York te zullen gaan na bijwoning van de huidige bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid, OAE, in Chartoem. „Ons belang rijkste doel in New York zal zijn het mobiliseren van de internationale publie ke opinie, met name revolutionaire bond genoten en vredesvrienden die ons steu nen, om druk op de Veiligheidsraad uit te oefenen teneinde de juiste en nodige re soluties voor de onafhankelijkheid van Namibië te aanvaarden”, aldus Noejo mo. 3 ANGOP zei dat Noejoma de verklaring aflegde op een persconferentie na twee dagen van besprekingen in Loeanda tus sen SWAPO en afgevaardigden van de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland en Canada inzake plannen Terugkomend op het Palestijnse vraag stuk zei Dajan de mogelijkheid niet uit te sluiten dat Israel zijn plan voor zelfbe stuur voor de Palestijnen op de bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook op eigen initiatief in werkelijkheid omzet, als de vredespogingen niet spoedig betere resultaten gaan opleveren. De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren in een hotel bij Salzburg gedurende drie uur gesproken met de Is raëlische minister van Defensie Ezer Weiz- man, die na afloop van het gesprek mee deelde dat „verscheidene manieren en mo gelijkheden” waren besproken voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. De Israëlische bewindsman weigerde ver dere bijzonderheden te onthullen. Weizman verklaarde wel dat hij met Sadat was overeengekomen „nogmaals in Alexandrië in Egypte bijeen te komen”. Hij zei niet wanneer die ontmoeting zou plaatsvinden. Na zijn gesprek met Sadat ging Weizman in conferentie met zijn Egyptische ambtgenoot Gamassi. Het gesprek tussen Gamassi en Weizman betrof voornamelijk de teruggave van de Sinaïwoestijn aan Egypte. Omdat dit het punt is waar Egypte en Israel elkaar het meeste kunnen vinden, hebben de minis- de zoon is op be 1 door drie ev jr. wil a. de wer- systeem. PEKING/TIRANA (DPA, AFP, UPI). De volksrepubliek China, aldus het persbu reau „Nieuw China” heeft gisteren alle economische en militaire hulp aan Albanië stopgezet. De Chinese deskundigen hebben opdracht gekregen naar huis terug te keren. Hiermee is een einde gekomen aan een opmerkelijke vriendschap, die achttien jaar heeft stand gehouden. In het proces tegen de dissident Pjat- koes, in de Litouwse hoofdstad Vilsjoes, zou een van de opgeroepen getuigen, Eitan Finkelsjtein, geweigerd hebben als getuige op te treden met de woorden: „Ik ben natuurkundige, geen komiek”. In Le Monde van afgelopen woensdag herinnerde Bernard Chapuis in de voorpa- gina-column „Au jour le jour” aan enkele andere, even kernachtige antwoorden van Russische dissidenten. Zo moet Aleksandr Ginzburg, op de vraag van de president van de rechtbank welke nationaliteit hij bezat, geantwoord hebben: „Gevangene”, terwijl Vladimir Boekovski, toen hem ge vraagd werd tot welk kamp de Russische dissidenten gerekend moesten worden, ge antwoord schijnt te hebben: „Wij zitten niet in het revolutionaire kamp, wij zitten niet in het reactionaire kamp, wij zitten in het concentratiekamp”. In Nederland is men steeds meer de mening toegedaan dat men zich over Europa redelijk goed kan informeren. In 1975 was in ons land 42 procent van de ondervraagden daarvan overtuigd, maar nu al 55 procent. 34 procent van de ondervraagde Nederlanders vindt overigens momenteel dat kranten, radio en televisie niet genoeg Europese onderwerpen behandelen. Van de oorspronkelijke zes EG-landen is Nederland nog het meest voor de Europese Gemeenschap. Dat kan worden afgeleid uit het feit dat 78 procent van de ondervraagde Nederlanders die gemeenschap „een goede zaak” vindt. (Luxemburg 73 procent, Italië 65 procent, België en Duitsland 58 procent en Frankrijk 54 procent). In de grote landen Frankrijk, Duitsland en Italië daalde die Europese gezindheid, vergeleken met 1973 met respectievelijk ’75 en 4 procent. In Nederland steeg ze van 63 naar 78 procent. Dajan ziet mogelijkheden tot toenadering in Londen en binnen- en een dis- drank- et meente tl het verboi de burge e laten be □hol wordt ijds vastge oorkomei ragen ovei ters van Defensie elkaar regelmatig ont moet, ondanks de breuk in de politieke onderhandelingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen in januari. Het communiqué van de VN van woensdagavond zei dat bepaalde punten van het westelijke voorstel waren opge- helderd, maar er werden geen verdere bijzonderheden gegeven. De Zuidafrikaanse minister van De fensie, Pieter Botha, heeft gisteren ver klaard dat Zuid-Afrika zijn troepen uit Zuidwest-Afrika alleen zou terugtrekken als daar zichtbare vrede is. Hij zei tegen verslaggevers: „Alleen als er zichtbare vrede en beëindiging van geweld binnen de voorgeschreven perio de is, zal begonnen worden met het terug trekken van Zuidafrikaanse troepen”. Namibië. Het was steeds een belangrijk punt van wrijving in besprekingen over onafhankelijkheid, daar Zuid-Afrika volhoudt dat het de soevereiniteit over de haven heeft. Het onafhankelijkheidsplan van de vijf westelijke mogendheden, dat nog de goedkeuring van de VN behoeft, bevat geen enkele voorziening voor Walvisbaai en laat de kwestie over aan regeling door Pretoria en een onafhankelijk Namibië. /ervoer e Ihoudend oor brand itartikelei smiddelei zering va particulie sleidebilji vel dat d •hreden e inhandeli Hij wilde daar evenwel niet nader op ingaan, omdat dit het verloop van de ko mende Londense conferentie van Dajan en zijn Egyptische en Amerikaanse ambt genoten dinsdag en woensdag door de publiciteit ongunstig zou kunnen beïnvloe den. („Naar mijn oordeel”, zo zei hij op een persconferentie in Jeruzalem, „zullen wij in Londen alle mogelijkheden moeten na gaan om verder te komen, opdat wij een voor beide partijen aanvaardbaar uitgangspunt vinden”. Dajan zei wel dat hij met zijn Egyptische ambtgenoot en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance was over eengekomen, dat in Londen vooral het probleem van de Palestijnen zal worden besproken. Ook zei hij, dat Israel bereid is na de Londense conferentie directe vredeson derhandelingen met Egypte te hervatten in de stad El Arish in het noorden van de bezette Sinaï. „Wij zijn daartoe bereid, doch ik kan niet bevestigen, dat alle partij en het hiermee eens zijn”, zo zei hij. Be richten volgens welke dit al rond zou zijn noemde de Israëlische minister prema tuur. De agenda voor Londen staat wel vast en is aanvaard door alle partijen. Daarop staan drie punten: het uit zes punten bestaande Egyptische voorstel voor een vredesregeling, dat door Israel onaanvaardbaar is genoemd. Het uit 26 punten bestaande Israëlische plan, dat Egypte heeft afgewezen. RALEIGH (Reuter). De 24-jarige zwarte Amerikaanse Joan Little, die eerst werd vrijgesproken van een moord op een blanke cipier die haar trachtte te ver krachten, is gisteren tot een straf van zes maanden a twee jaar veroordeeld. Zij bekende schuld aan de haar ten laste gelegde ontsnapping uit een gevangenis. CHARTOEM (AFP). Op een bijeen komst van de raad van ministers van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft Kongo gisteren een resolutie ingediend waarin oprichting van een inter- afrikaanse strijdmacht wordt afgewezen. Het kwam tot een verward debat tussen „gematigden” en „progressieven”. Kongo werd onder meer gesteund door Libië en Mozambique. Het voorstel van Guinee om het debat te verdagen teneinde „wat orde in de gedach ten te scheppen” werd verworpen. De pun ten betreffende oprichting van een inter- afrikaanse strijdmacht en buitenlandse in terventie in Afrika werden nogal eens door elkaar gehaald. WASHINGTON (UPI.) De commissie voor de gedragsnormen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren na een vooronderzoek van ander half jaar vier Democratische leden van het Huis beschuldigd van het aannemen van giften in contanten van de Zuidkore- aanse miljonair Tongsun Park. gehouden is onder 9.118 Europeanen in de negen EG-lidstaten. In al die negen landen heeft gemiddeld 51 procent hetzelfde voorne men als de Nederlanders. Het aantal dat er zeker van is naar de stembus te gaan steeg in Nederland van zestig procent in de lente van 1977 via 63 procent in de herfst van dat jaar tot het huidige percentage van 69. Het aantal Nederlanders dat zeker weet dat het niet naar de Europese stembus gaat is zes procent, net zoveel als het Europese gemiddel de. De Belgen voelen er het minst voor, gezien het feit dat negentien procent van hen nu al zeker weet niet te willen stemmen. In Nederland, Luxemburg en Italië is men (acht op de tien mensen) het meest voor de Europese verkiezingen. Het geringste aantal voorstanders komt men tegen in Denemarken en het Verenigd Koninkrijk, waar overigens toch maar gemiddeld een op de vijf ondervraagden echt tegen die Europese verkiezingen is. BRUSSEL (ANP). 69 procent van de Nederlanders is er nu al f’ 2 222.122_ rl.__. zeker van komend jaar juni zijn stem te gaan uitbrengen voor het verkiezingen een gebeurtenis met verstrekkende gevolgen. Iets kiezen van een Europees parlement. Dat blijkt uit recente gege- minder dan de helft van de ondervraagden is de mening toegedaan vens die de Europese Gemeenschap in Brussel verzameld heeft dat men zich door de verkiezingen meer „burger van Europa” zal via een enquête die in de afgelopen maanden (mei en juni) gaan voelen. Het zijn Edward Patten, Charles Wilson, John McFall en Edward Roybal. De giften werden verstrekt om meer militaire en economische hulp te krijgen. Park had de commissie verteld dat hij 850.000 dollar heeft gegeven aan 31 leden of voormalige leden van het Huis. De vier hebben drie weken de tijd om op de beschuldiging te antwoorden. Daarna hegint de commissie voor de gedragsnor men met de verhoren. De commissie be sluit dan al of niet bestraffing bij het Huis aan te bevelen. De straf kan een berisping Zijn of ontslag als ü- In New York vond gisteren de begrafenis plaats van John D. Rockefeller, broer van de voormalige vice-president van de Verenigde Staten, Nelson Rockefeller. Laatstgenoemde staat op de foto met mevrouw Imelda Marcos, echtgenote van de Philippijnse president.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3