TEGEN DISSIDENT 15 JAAR GEËIST Dissidenten van personen achterhaald Basis-akkoord Gratieverzoek van Kotalla afgewezen Heroïne op luchthaven handelsoverleg in Genève voorgedragen voor Nobelprijs PvdA is tegen herindeling in 17 provincies Alternatief plan FNV bezuinigt 6 a 7 miljard Spanje Damiate Pers SALT-gesprek was nuttig” F-28 ongeschikt voor „dumpen” Gasramp v Konica sakupa 99 IJmuider Courant Tsjechen bekronen rol Peter Faber MALTA BAMIATK IXTBA ?im IÉ W VN-SOLDATEN GEVANGEN GENOMEN Hoge Amerikaanse prijs voor rockgroep Kayak Nederlands orkest wint internationale prijs 19 7 8 JULI VRIJDAG 1 4 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) 1 1 Vervolg van voorpagina) zij toch binnen de 20-mijlszone Antwoord ministers: Vertrekdata: 21 oktober 1978 9 maart 1979 Au 100 JAAR DE EERSTE GENÈVE/MOSKOU. „Ik ben niet ver rast, want hij is in handen van terroristen”. Dat was gisteren de reactie van mevrouw Sjaranski toen ze hoorde dat de openbare aanklager voor de Russische rechtbank in Moskou tegen haar man een gevangenisstraf van 15 jaar had geëist. Een rechtbank in Kaloega veroordeelde tezelfdertijd een andere dissident, Alexander Ginzburg tot acht jaar werkkamp met speciaal regime. Vrienden van Ginzburg gooiden bloemen en riepen „Alek, Alek”, toen de gevangeniswagen met Ginz burg wegreed. Viktor Petkus Reissom per persoon: 890,- 850,* daar is geen haring te vinden. De Ierse vissersvloot kent slechts vier schepen die langer zijn dan 24 meter, voor deze schepen is echter een speciale regeling getroffen zodat kunnen vissen. De discriminerend genoemde maatregel is dat Ierland Nederland wel heeft toegestaan aan de westkust 4000 ton haring te vangen, maar met de beperkingen dat schepen met een lengte tot 24 meter buiten de 12-mijlszone moeten blijven en schepen die langer zijn dan 24 meter moeten buiten de 20-mijlszone vissen. Alle Nederlandse schepen zijn langer dan 24 meter, zodat zij buiten de 20-mijlszone moeten vissen en Reisduur: 8 dagen Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend bij: Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in Stadskantoor Haarlems Dagblad), Haarlem. Tel.: 023-313150 Geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. GENEVE. De voornaamste landen, die betrokken zijn bij de Geneefse onderhandelingen over de bevordering van de wereld handel hebben een basis overeenkomst bereikt. De ge sprekken gaan met name over afschaffing van invoerrechten. L. 1 Ml (ADVERTENTIE) Mevrouw Sjaranski in handen van terroristen Imp.: Kinotechniek 02968-6355 Haringvloot terug Reisdokumenten: (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) 0,70 145,- 2 Sjaranski voerde gisteren zelf zijn verdediging. Hij ontkende alle tegen hem ingebracht beschuldigingen spionage voor de Amerikanen en hij noemde de aanklacht tegen hem „immoreel”. „Het is een hopeloze taak om mijzelf te verdedigen tegen een mij zo vijandige rechtbank”, aldus Sjaranski. Mevrouw Sjaranski hoorde het nieuws in Genève kort nadat zij een gesprek had gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, die in Genève besprekingen voerde met zijn Russische collega Gromiko. Mevrouw Sjaranski, die onlangs in Nederland op be zoek was en gesproken heeft met premier Van Agt, vertelde op de persconferentie in Genève dat zij een telefoontje had gekregen van Rosalyn Carter, de vrouw van de Amerikaanse president. Mevrouw Carter noemde Sjaranski een held in de strijd voor de rechten van de mens en zij verzekerde haar dat zij deze kwestie scherp in de gaten zou houden. Het document is opgesteld door een groep landen waaronder de Verenigde Stilten, de EEG en Japan. Het wordt gezien als een opzet voor een later te bereiken definitief akkoord, zo is uit opmerkingen van een woordvoerder van de GATT (alge mene overeenkomst inzake tarieven en handel) gebleken. Daarop zijn de schepen naar het zuid oosten van Ierland gevaren om op makreel te gaan vissen, de Ierse regering bepaalde toen dat de bijvangst niet meer dan vijf percent van de totale vangst mocht bedra gen. Omdat het percentage bijgevangen haring hoger lag dan vijf zijn de vissers ook daar maar gestopt omdat zij anders het risico liepen te worden opgebracht en een stevige boete opgelegd konden krij gen. Vorig jaar zijn om dezelfde reden twee Nederlandse vissers opgebracht en beboet. Volgens Parlevliet is het nu wel gebeurd met de Nederlandse haringvisserij, dit sei zoen is al volledig verloren en de Noordzee is voorlopig ook nog gesloten voor de ha ringvangst. De gevolgen zijn volgens hem dan ook niet te overzien. „Dat zit ons natuurlijk geweldig dwars, temeer daar minister Van der Stee in de Tweede Ka mer steeds is blijven roepen dat de rege ring koste wat kost de Nederlandse ha ringvloot op tenminste 42 schepen wilde houden, een verdere teruggang van het aantal schepen was onverantwoord. Maar zoals de situatie er nu uitziet is die verdere teruggang niet meer tegen te houden, niet in de laatste plaats door de slappe opstel ling van Nederland wat betreft de visserij bij alle gelegenheden dat er in Brussel overleg is geweest in EEG-verband.” Op het in Oost-Europa toonaangevende filmfestival werden van 29 juni tot 12 juli dertig films uit de gehele wereld vertoond. De echtgenote van de dissident Ginzburg, Irena Ginz burg, en de moeder van de wiskundige tijdens de pauze van het proces. De advocaat van „de beul van Amers foort”, mr. W. G. A. Kousemaker te Breda, had bij deze hoogste rechtsinstantie ge tracht aan te tonen dat Kotalla slachtoffer is van „een discriminatoire behandeling” omdat tot de jaren zestig levenslang wel werd omgezet in een beperkte straf. BREDA. De Europese Commissie voor de rechten van de mens heeft het beroep om gratie van zijn levenslange gevangenisstraf afgewezen, dat de oor logsmisdadiger Kotalla had ingediend. Wel verwijst de uitspraak naar een eer der rapport van de Commissie van het Hof, waarin wordt gesteld dat het onmen selijk is als de gedetineerde geen uitzicht wordt geboden op toekomstige invrij- heidsstelling. De Europese Commissie heeft laten vaststellen dat Kotalla’s gezondheidstoe stand minder slecht is dan door zijn verde diger is voorgesteld. Altijd-raak-kamera In de populaire klasse (met ingebouwde elektronenflitser). De beste resultaten met de beste colorfilm ter wereld BEIROET. In Zuid-Libanon hebben zich opnieuw moeilijkheden voorgedaan tussen de vredestroepen van de Verenigde Naties en Palestijnse guerrillastrijders, zo is gisteren bekend geworden. Een functionaris van de VN bevestigde dat Palestijnen woensdag 40 VN-soldaten gevangen hadden genomen. Na intensieve onderhandelingen werden zij na vijf uur vrijgelaten. Een Russisch gerechtshof heeft gisteren de dissident Viktor Petkus veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens „anti-Sovjet activiteit”. Petkus is lid van de Helsinki-groep in Litouwen. De Helsinki-groep gaat na of de Sovjet-Unie zich houdt aan het slotakkoord van Helsinki, over de rechten van de mens. De 49-jarige vertaler en schrijver moet drie jaar in een gevangenis doorbrengen en zeven jaar in een werkkamp, gevolgd door vijf jaar interne verbanning. Hij heeft eer der al 16 jaar in werkkampen doorgebracht. Wegens de Russische maatregelen tegen dissidenten gaan er voorlopig geen Britse ministers naar de Sovjet- Unie op bezoek en zijn Russische ministers ook niet welkom in Engeland. Dit is gisteren op een persconferen tie meegedeeld door de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen. Mr. Kousemaker heeft vanochtend aan- gekondigd tegen de beslissing van de Eu ropese Commissie voor de rechten van de mens in beroep te zullen gaan bij het (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse se naat heeft gisteren leden van de Russische dissidentenbeweging voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. In een aange nomen motie hierover worden Ginzburg en Sjaranski met name genoemd. Senator Henry Jackson, die de motie indiende, verklaarde dat de twee mannen evenals andere dissidenten, „hun vrijheid in de waagschaal hebben gelegd omdat zij geloven dat individuele rechten en vrije voorlichting in direct verband staan met de internationale vrede”. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL. De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart heeft gisteren bekend ge maakt in samenwerking met de douane afgelopen zondag op Schiphol vier buiten landers te hebben aangehouden die in bezit waren van ruim 2,5 kilo heroïne. Het gaat om een Westduitse vrouw en Westduitse man, een in de Bondsrepubliek wonende Maleisiër en een Engelsman. Volgens de politie lag het in de bedoeling de gesmokkelde heroïne per auto naar West-Duitsland te brengen. In samenwer king met de Westduitse politie wordt het onderzoek voortgezet. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. MrH.C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Ook heeft Kousemaker gewezen op de slechte gezondheid van Kotalla, die sinds 1973 door een hersenbloeding half is ver lamd. Hij verblijft met Aus der Fünten en Fischer in de Bredase koepel. De Europese Commissie komt tot de aiotaom, dat er bij de tenuitvoerlegging per maand per kwartaal per post per jaar per post 1 VI gistt woo vert Het betr vree sen. DEN HAAG. Het partijbestuur van de PvdA meent dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken met zijn plannen om te komen tot 17 provincies nieuwe stijl op ongefundeerde wijze afwijkt van de plan nen van zijn voorganger De Gaay Fort man die 24 provincies voorstelde. Het PvdA-bestuur merkt dit in een pers bericht op naar aanleiding van de brief over de reorganisatie van het binnenlands bestuur, die minister Wiegel enige tijd ge leden aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De minister biedt nauwelijks duidelijk heid over de inhoud van de plannen, maar komt toch op zeventien uit. Daarom laadt hij volgens de socialisten de verdenking op zich zich niet zozeer te laten leiden door een visie op het bestuur, maar eerder door bezuinigingsoverwegingen en bezwaren van pressiegroepen tegen de voorstellen van De Gaay Fortman. Volgens het PvdA- bestuur wordt de discussie ten onrechte vastgepind op het aantal van zeventien provincies. VJ avor der brar Om, zij, i en ii hog< dam ring wor kad DEN HAAG. De Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) wil een plan opstellen waardoor bezuinigingen in de collectieve sector beperkt blijven tot zes a zeven miljard gulden. Zoals bekend beloopt het bezuinigingsplan Bestek ’81 van de regering een bedrag van tien mil jard gulden. (Vervolg van pagina 1) VI scha sens tiege ondt nieu over tels. ter v Schi F. F opvc nieu jaar een men: gen .staat wens geva kanc klaa: nu k twee (ook een colle Img scha BEZORGKLACHTEN: maandag Vm vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11 .30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550- 10519 voor Santpoort: 023 - 34 90 S3 Oudaweg t>- t4. Maartem tei.023-34 90S3 Zo heef: meei raad linki len s S3 zi lend (en. laas de E kind zetel Schc Pros De FNV wil niet verder gaan dan de door de Tweede Kamer eerder aangeno men „Eénpercentsoperatie”. Bovendien wil de FNV het op te stellen bezuinigings plan meer richten op de werkgelegenheid door banen te scheppen in de publieke sector. De regering wil door lastenverlichting »en steunverlening de bedrijfswinsten ver groten waardoor de werkgelegenheid kan worden behouden. „Daar moeten we wel erg veel geduld voor opbrengen, want minister Van Aar- denne van Economische Zaken heeft al verklaard dat winstvergroting voor alles gaat. Pas als het bedrijfsleven weer ge zond is geworden, mogen we weer eisen stellen aangaande werkgelegenheid in de bedrijven”, aldus FNV-voorzitter Wim Kok. .Met zo’n beleid raken we in een dal met misschien meer dan 300.000 werklozen. Dat is sociaal onaanvaardbaar. Op zo’n politiek past ons als vakbeweging maar één antwoord: over ons lijk, dat nooit”. GENÈVE. De ministers van Buiten landse Zaken van Amerika en de Sovjet- Unie hebben de jongste besprekingen in Genève over de beperking van strategi- sche wapens „nuttig” genoemd. De ge sprekken werden gisteren afgerond zon der aanwijzingen overigens dat er een I doorbraak is gemaakt naar een nieuwe SALT-overeenkomst. De beide bewindslieden komen waar schijnlijk in september opnieuw bijeen. dat de werken die hij had kunnen lenen, zoals Goelag- archipel, geen enkel anti-Sovjetkarakter hebben. Hij roer de voor zijn verdediging de universele verklaring van de rechten van de mens aan en wees met nadruk op de gewetensvrijheid die elk individu heeft. Over zijn vriend Sjaranski zei Ginzburg voor de recht bank: „Ik grijp deze laatste gelegenheid aan om tot weerziens te zeggen tot mijn vriend. Want ik weet wat het is in de gevangenis te zijn en een doodvonnis te vrezen”. Ginzburg zei dat hijzelf bedreigd was met vervolging als Sjarenski met toepassing van artikel 64 van het Russische Wetboek van Strafrecht (verraad), hetgeen de rechter echter ontkende. Ook dringt zij aan op „een herziening van het beleid in Nederland ten aanzien van het vervoer over de weg van gevaarlij ke stoffen”, naar aanleiding van de ramp met een tankauto in Spanje. Nederlandse nabestaanden van slacht offers bij de ramp kunnen in Spanje op twee manieren aanspraak maken op „smartegeld” c.q. verzekeringsuitkerin- gen. In het eerste geval ontvangen zij een vergoeding, vergelijkbaar met de Neder landse WA-uitkering. In het tweede geval gaat het om een civiele procedure, die in Spanje - afhankelijk van de plaats - zeer verschillend wordt beoordeeld. Dat is des gevraagd meegedeeld door een medewer ker van het Nederlandse consulaat- generaal in Barcelona. De WA-uitkering is het gevolg van het feit, dat Enpetrol, de maatschappij waar voor de ontplofte tankauto gas vervoerde, zich aansprakelijk heeft gesteld voor de gevolgen van het ongeluk. Omdat de chauffeur van de tankauto bij de explosie is gedood en Enpetrol was verzekerd, kun nen nabestaanden 300.000 pesetas (ong. 10.000 gulden) opeisen voor hun overleden familielid. Bij de civiele procedure ligt het in Span je moeilijken. Aangeraden wordt zich over deze zaak te verstaan met de ANWB. Herkennen heeft iets aardigs. Een goede reden vinden wij om in het winterseizoen 1978/79 weer 2 keer een groepsreis naar het zonovergoten eiland MALTA te organiseren. De lezers, die al een keer met ons zijn mee geweest, zullen dit beamen. Een zomer die tot ver in het najaar duurt, talrijke schilderachtige haventjes, baaien en inhammen, omzoomd door zand- of rotsstranden en een vriendelijke sfeer, maken MALTA tot een uitstekende vakantiebestemming. In de aan elkaar geregen plaatsjes Sliema, St. Julian’s en St. George's Bay vindt U een keur van winkeltjes, bars, nachtclubs en het bekende Casino. Men verblijft in het Dolmen Hotel, St. Paul’s Bay. Dit hotel beschikt over 121 tweepersoonskamers, waarvan 44 chalets, voorzien van bad, toilet, airconditioning/ver- warming, radio, telefoon en balkon/patio. Het hotel biedt verder een grote tuin, zwembad, rotsstrand, een groot restaurant, gezellige lounge, bar en 2 liften. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal KARLOVY VARY. De Nederlandse acteur Peter Faber is voor zijn rol in de film „Dokter Vlimmen” op het Internationale Filmfestival in Karlovy Vary bekroond voor de beste mannelijke hoofdrol van dit evenement. De oorkonde werd in ontvangst genomen door de in Tsjecho-slowakije aanwezige regisseur van de film, Guido Pieters. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Nederlandse rock groep Kayak heeft een van de hoogste internationale onderscheidingen voor popmuziek in de wacht gesleept. Het vooraanstaande Amerikaanse muziek blad Record World heeft de formatie deze week uitgeroepen tot „de meest beloven de nieuwe band”. Kayak heeft de prijs te danken aan het in januari in de Verenigde Staten uitge brachte album Starlight Dancer. De sym fonische rock van de Nederlanders, die in wisselende bezetting sinds 1972 bijeen zijn, ondervond daarna toenemende internatio nale waardering. (ADVERTENTIE) De film „Dokter Vlimmen” heeft veel succses gehad in de Nederlandse biosco pen. Er wordt dan ook overwogen de film aan het eind van het jaar nogmaals in roulatie te brengen. Peter Faber werkt momenteel aan de Nederlands-Belgische produktte „Exit Seven”. AMSTERDAM (ANP). Op het grote Internationale Muziekconcours van Jeugd en Muziek in Wenen heeft het Re gionaal Jeugdorkest Noordoost van de Vereniging Jeugd en Muziek Nederland, de eerste prijs gewonnen. Het orkest •toad onder leiding van de directeur van Jeugd en Mustek Nederland, Ru Seven- htejaen. Op het programma stond onder andere de Eerste Arlesiennesuite van Bizet en drie instrumentale delen uit La Damnation de Faust van Hector Berlioz en de Ouverture van Verdi La Forza del Destino alsmede de Negende Symphonte van Dvorak. van een levenslange straf geen wettelijke mogelijkheid is de straf te bekorten. Als dat toch gebeurt, is dat een beleidsbeslis sing van de rechterlijke colleges zelf. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Lam- bers-Hacquebard (D'66) wil dat tanktransporten in het vervolg buiten be woonde kernen worden gevoerd. Dit blijkt uit vragen die zij heeft gesteld aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken en van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. - Inbegrepen is: het Dolmen Hotel (op basis van 2-persoonskamer met bad/toilet), op 3 lunches na, alle maaltijden, een uitgebreid excursiepakket, met Engels sprekende gids, waaronder een bezoek aan de Blauwe Grot, het vissersplaatsje Marsaxlokk (inklusief lunch), Mdina- de Stille Stad - met prachtige panorama's over het eiland (inklusief diner), het nabijgelegen „Zustereiland” Gozo (inklusief lunch), busvervoer Haarlem (Frederikspark)ZSchiphol v.v., vliegreis Amsterdam-Malta v.v. per lijndienst van Air Malta, alle van toepassing zijnde transfers, luchthavenbelastingen en plaatselijke faxen, Nederlandse begeleiding (bij voldoende deelname), een Bagage- en reisongevallenverzekering en een speciale cocktailparty tijdens een van de avonden op Malta. DEN HAAG. De F-28 Fellow-Ships die Fokker aan de Argentijnse lucht macht heeft geleverd kunnen niet worden gebruikt om dode en levende tegenstan ders van het Argentijnse bewind vanuit de lucht te „dumpen”. De constructie van deze vliegtuigen is zodanig dat de deuren tijdens de vlucht ook op geringe hoogte niet kunnen worden geopend. De ministers Van Aardenne van Econo mische Zaken en Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken hebben dit geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Hek en Pronk (beiden PvdA). De ministers zeggen dat Fokker in de afgelopen jaren vijf F-28 Fellow-Ships heeft geleverd aan de Lineas Aeras del Estade (LADE) die een onderdeel is van de Argentijnse luchtmacht. - Ook de tot acht jaar werkkamp veroordeelde Ginzburg, een historicus, verdedigde zichzelf voor de rechtbank van Kaloega. In zijn 40 minuten durend pleidooi zei Ginzburg „Mijn man is

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4