ip Velsense fractievoorzitters hebben dinsdag eerste bespreking SCHOOLVERLATERS IN DE IJMOND HEBBEN GOEDE KANS OP EEN BAAN 1 rs w Mntic CAMPINGSPORT AMSTERDAM deVilder j •ijs Slechts problemen voor paar categorieën In Den Haag OTTO HARINGA Bosch inloop keukenstudio BOSCH is winkelen dubbel zo leuk Geld uit kerk gestolen Zendamateurs willen klachten uit buurt gaan inventariseren 1 Autowrak verbrand int VIDEORECORDERS ruimt op 300,- tot 800,- VOORDEEL donderdag koopavond Winkeldievegge betrapt Fijn dat Den Haag en Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. 5 VELSEN-IJMUIDEN JULI 19 7 8 ROND WAALSTRAAT Niet verwant „Eenheidsworst" „Niet verdoezelen" HAARLEM s? w m» vouwwagens en caravans met „Open mind" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN/BEVERWIJK. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Bever wijk ziet weinig problemen bij het verwerken van de stroom schoolver- lofarC' Hm I nlztn nrs ztrA avlx-iirlcim nvlrt vvs z-»»-» Tv-» L-» z-»4- ol laters die tot 1 oktober op de arbeidsmarkt komen. In het algemeen zullen de meesten snel aan een baan geholpen kunnen worden, hoewel er een paar categorieën zijn die wat werkgelegenheid betreft erg moeilijk liggen. Tot nog toe hebben circa zeshonderd schoolverlaters zich in laten schrijven, ruim honderd van hen hebben inmiddels een baan. Een onbekend aantal schoolverlaters moet zich nog in laten schrijven omdat zij met vakantie zijn of een vakantiebaantje hebben. Verwacht wordt dat zij zich voor 1 oktober in laten schrijven, zodat per die datum de officiële cijfers bekend zijn. Zakelijke argumenten Kiene keukensj^ voor iedere^ smaak, beurs en ruimte. 4 -VRUDAG 14 Maak ’t u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS tl Strijd om vijfde wethouder is bepalend voor verloop college-onderhandelingen A. Schiltmeijer (PvdA) H. A. de Boer (CDA). tnd) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) - (ADVERTENTIE) id Komt u eens langs bij (ADVERTENTIE) AGATHA DEKENSTRAAT 24-30 TEL. 020-128911 AMSTERDAM-W CARAVANS: Schweikert en Piper VOUWWAGENS: La Bohème - Camplet - Walker en Freetime tnd) e Dienst tend ge- t douane ir buiten- n die in eroïne. van het pij waar- ervoerde, I voor de mdat de explosie :erd, kun- tas (ong. iverleden Zoals velen zich wel zullen herinneren ieeft de verkiezingsuitslag van de ge- neenteraadsverkiezing de kansen in de VELSEN. Onbekenden hebben gister avond om negen uur in de Velserbroekpol- der het wrak van een personenauto in brand gestoken en in een sloot geduwd. Omwonenden alarmeerden de politie toen zij, nadat het wrak in brand was gestoken en in een sloot gekanteld, twee auto’s met hoge snelheid in de richting van Spaarn- dam zagen rijden. De politie is een naspeu- ringsactie begonnen, tegen de daders wordt proces-verbaal opgemaakt in het kader van de milieuwetgeving. De PvdA zal zich tegen de aanstelling van een vijfde wethouder verzetten.” De noodzaak daarvoor,” aldus Schiltmeijer, „is niet aanwezig en bovendien weten wij uit informele contacten dat het bij de pro vincie geen haalbare kaart zal zijn. Ik weet dat de WD voor is, maar die argumenten zullen te weerleggen zijn. We weten ook dat het CDA niet tegen zal zijn. Ach, er rust geen veto op, en het heeft niets te maken met het feit dat dan de WD een claim legt, maar we zijn nu nog niet zo overtuigd.” van de vijfde wethouder. Anders zou het jammer zijn, los van het feit of het een VVD-wethouder geworden zou zijn.” Van D’66 kan met zekerheid worden verwacht dat Ten Brink het voorstel voor de vijfde wethouder zal steunen. „We blij ven er voor pleiten”, zo zegt hij, „op prakti sche gronden, kijkend naar wat er in Vel- sen gaat spelen. We weten ook dat het haalbaar is. Maar wie het zou moeten worden, er zijn natuurlijk allerlei grappen mogelijk. Je moet ook denken aan VVD- kandidaat, tja, en dat geeft weer andere problemen.” D’66 voelt zich niet zo ver want met de WD, maar Ten Brink wil niet kwijt of dat consequenties heeft wanneer straks, na een principebesluit, een kandi daat moet worden gekozen. „We gaan eerst maar eens horen wat men er van vindt, los van de politieke invulling. Is men het daar over eens, dan gaan we praten over de consequenties. Van de eenmansfracties CPN en Pro gressief Velsen hoeven de voorstanders geen steun te verwachten. Schoondergang Een van de sectoren waarin het moei lijk zo niet onmogelijk is in de IJmond een baan te krijgen is het onderwijs, er zijn momenteel 145 werkloze onderwijs krachten ingeschreven terwijl de «vraag nihil is. Het arbeidsbureau is van plan een groep onderwijzers bijeen te roepen om eens een aantal alternatieven te bespre- Kruisman echter heeft geen plannen in die richting. Hij zal de onderhandelingen bijwonen en is van zins elk PvdA-voorstel De schoolverlaters die met of nauwelijks aan een baan geholpen kunnen worden moeten vooral gezocht worden in de groe pen van de partieel leerplichtigen, de meis jes en de jongens die nog in militaire dienst moeten. Joop Schijf: „Vooral die partieel leerplichtigen zijn een moeilijke groep. ken. Joop Schijf, assistent-jeugdconsulent van het arbeidsbureau: „Zoiets hebben wij vorig jaar ook al gedaan, dat is toen, niet helemaal geworden wat wij ervan verwachtten. Die bijeenkomst was te snel gepland, de mensen waren nog te kort van de Pedagogische Academie af en nog hele maal ingesteld op het onderwijs. Daar komt nog bij dat je nog erg moeilijk bij het onderwijs terechtkomt als je tijdelijk ander werk hebt gedaan. Dan wordt er al snel geredeneerd dat je, omdat je ander werk hebt gedaan, niet meer gemotiveerd bent”. Dat zijn vaak ook kinderen die de school voortijdig verlaten hebben en zonder di ploma zitten. Als zij nou uit het later beroepsonderwijs komen kunnen zij nog wel eens bij een of ander constructiebe drijf in een bedrijfsopleiding geplaatst worden, hoewel die kans ook niet al te groot is. Die bedrijven krijgen voldoende aanbod van schoolverlaters die niet meer leerplichtig zijn en hun diploma wel heb ben en kiezen dan toch daarvoor”. dat links is en in het belang van de bevol king te steunen, ze zegt hij. Ten Brink hoopt dat, ondanks de kleine verschillen in de programma’s, de ver schillen in denkbeelden tijdens de onder handelingen wel goed uit de verf komen. Hij wil wel voorkomen dat het nieuwe collegeprogram, waarvoor in principe het oude als basis dient, minder vaag en min der algemeen wordt, zoals hij zegt. „Want”, aldus Ten Brink,” de opvattingen zijn wel degelijk verschillend en dat moet je niet verdoezelen”. Wat opvalt is dat de gemiddelde school verlater redelijk mobiel is, de voorkeur gaat weliswaar uit naar een baan vlak bij huis maar werk in een andere gemeente is geen onoverkomelijk bezwaar. Het Noord- zeekanaal blijft echter ook hier een psy chologische barrière, die aan de zuidkant VELSEN. Zaterdagmiddag gaan elf zendamateurs van de Nederlandse Com- municatievereniging een onderzoek hou den in de buurt van de Waalstraat in IJmuiden naar de klachten van een aantal bewoners uit die buurt over storing in hun ontvangstapparatuur. In totaal 34 mensen hebben geklaagd dat hun radio’s en televi sies hinderlijke storingen ondervinden door de activiteiten van de zendamateur J. W. Visser in de Waalstraat, zoals wij enige weken geleden in onze krant meldden. De zendamateurs willen nu bij deze mensen langsgaan om te vragen of zij mee willen werken om de storing op te heffen, en om de storingen en de merken en types apparatuur te inventariseren. Als dit ge beurt is zullen zij ontstoringsmateriaal be stellen bij de diverse fabrikanten en dit materiaal in de onvoldoende geïmmuni seerde apparatuur monteren. Hieraan zijn geen kosten verbonden voor de eigenaren van de apparatuur, alles wordt betaald door de zendamateurs. Tijdens de actie van morgen zal de heer Visser met speciale toestemming van de PTT uit zenden op de frequenties waarop hij nor maliter storing veroorzaakt, zodat de aard van de storing vastgesteld kan worden. Er gaan wel redelijk veel jongens naar Schiphol, die komen bij de bedrijfsoplei ding van Fokker. Dat is ook het enige bedrijf dat dagelijks voor vervoer van en naar Haarlem zorgt, zodat het de jongeren wat gemakkelijker gemaakt wordt. En dan is er natuurlijk nog Hoogovens, dat dit jaar plaats biedt aan zo’n 180 schoolverla ters”. wonen gaan liever naar Haarlem terwijl de mensen aan de noordkant een duidelijke voorkeur voor Alkmaar hebben. Opvallend is ook dat veel schoolverla ters werk zoeken in de verzorgende beroe pen, ziekenverzorging, zwakzinningenver- zorging en verpleegkunde. De belangstel ling hiervoor komt ook uit het hele onderwijs, zowel schoolverlaters met MA VO, HAVO, als Atheneum zijn al in een van die opleidingen geplaatst. Dan moet je iets verder weg, naar steden waar de grote kantoren zitten. Maar dan is een typediploma wel een keiharde nood zaak”. Joop Schijf: „Dat is ook wel logisch, die schoolverlaters hebben meestal een heel algemene opleiding en weten niet exact wat zij zullen gaan doen. Meestal draait het erop uit dat ze „iets” met mensen willen doen en dan kom je met die oplei ding al gauw in de verzorging terecht. Met een dergelijke opleiding is administratief werk het alternatief, maar in die sector is in de IJmond niet veel werk voor handen. Alle demonstratieklaar en uit voorraad leverbaar Grundig super video Sony Betamax Philips V.C.R. Duur luur t in Span- zich over NWB. vlakbij het station Tel. 023-322231 touw en ■epubliek sman. >edoeling uto naar menwer- /ordt het VERKOOP EN SERVICE JANSWEG 26-28 «88^ Velserdulnweg 173 - IJmuiden Tel. 12346. linkse blok een meerderheid vormde, ha len straks VVD en CDA samen 17 van de 13 zetels. Dit gegeven is uiteraard bepa lend bij de start van de onderhandelin- [en. Aan de tafel treffen elkaar dinsdag laast Schiltmeijer (PvdA, 12 zetels), H. A. de Boer (CDA, 11 zetels), G. A. Schoon- kind (VVD, 6 zetels), J. ten Brink (D’66, 2 zetels), Th. Kruisman (CPN, 1 zetel) en R. Schoondergang (die D. H. Kuijper van Progressief Velsen, 1 zetel, vervangt). tm gssts W w. Ml’ Joop Schijf: „Wat wel opvallend is, is dat Amsterdam taboe is, hoewel daar wel veel mogelijkheden zijn om werkzoekenden te plaatsen. Daarbij spelen de ouders een belangrijke rol, vaak willen zij niet dat hun betrekkelijk jonge kinderen, zonder erva ring en net van school, in Amsterdam gaan werken. Die stad heeft kennelijk nog steeds een veel te negatief imago. „De WD”, aldus Schoonkind, „gaat met een open mind de onderhandelingen in. Ik verwacht wel principiële discussies, want op het moment dat je bij GS gaat vragen, heb je sterkere argumenten nodig dan verkiezingsuitslagen. Je zult met rationele argumenten moeten komen; de belasting van het huidige college aanvoeren, kijken naar de toekomstige problemen. Ik ben erg benieuwd hoe de PvdA zich gaat op stellen. Als CDA, WD en D’66 ja zeggen, ontstaat de situatie van een 19-14- verhouding, maar dan vraag je je af of je die meerderheid moet gebruiken om het er door te drukken. Tenzij de PvdA zover gaat dat de WD categorisch wordt uitge sloten, verwacht ik zelf dusdanige argu menten dat die zullen leiden tot de komst Een hoop schoolverlaters staan nog niet ingeschreven wegens vakantie of vakan tiewerk. Voor 1 oktober zullen ook zij ingeschreven staan omdat zij vanaf die datum in aanmerking komen voor een uitkering, tot die dag zijn zij ook sociaal verzekerd via het gezin. Mensen die ouder zijn dan 18 en zelfstandig wonen en zij die ouder zijn dan 21 zijn en nog thuis wonen komen wel in aanmerking voor een uitke ring onmiddellijk nadat zij de school verla ten hebben. Zij kunnen een verzoek daar toe indienen bij de Sociale Dienst. in slacht- ipanje op aken op suitkerin- en zij een le Neder- ede geval re, die in ats - zeer )at is des- nedewer- onsulaat- De samenstelling van het college staat als eerste punt op de agenda. Voor Schoondergang is dit aanleiding om de vergadering dinsdag als eerste voor te stellen dit punt te wijzigen en eerst over het program te gaan praten. Hij is van mening dat het logischer is eerst een pro gram overeen te komen en daarna over de samenstelling van het college te spreken. Naar mening van Schiltmeijer zal eerst het hangijzer van de vijfde wethouder uit de weg geruimd moeten worden, omdat dit de standpunten ten aanzien van het program zal beïnvloeden. ziet de collegevorming als een strijd tussen CDA, WD en PvfiA, hij zegt somber: „De PvdA zal het moeilijk hebben om de WD uit het college te houden, om dat aanneme lijk te maken. Het CDA, dat nu een machti ge positie heeft gekregen en zowel PvdA als WD kan gaan binden, zal vragen naar politieke en programmatische redenen en dat zal niet gemakkelijk zijn, want die drie vormen eigenlijk een soort eenheids worst”. Met alle andere fractieleiders ziet Schoondergang ook wel dat de program ma’s van de drie grootste partijen nauwe lijks controversiële punten hebben. Door Progressief Velsen wordt de gang van za ken de afgelopen vier jaar, de coalitie CDA-PvdA zelfs zo weinig gewaardeerd dat geen enkele coalitie door hen zal wor den ondersteund. „Tenzij”, zegt Schoon dergang, „en daarom gaan we in eerste instantie wel meepraten, er eerst over het program kan worden gepraat en als daar dingen uitkomen die we wel kunnen steunen, zeggen we ja. Maar zoals het er nu voor staat en gezien de wijze waarop de onderhandelingen starten, zullen wij op korte termijn afhaken”. VELSEN. De gemeentepolitie heeft gisteren tegen een negentienjarige in woonster van de gemeente Velsen proces verbaal opgemaakt wegens winkeldiefstal. Het meisje werd ’s middags op heterdaad betrapt toen zij probeerde kleding te ont vreemden uit een damesmodezaak in Vel sen. lerziening i aanzien gevaar lij- de ramp Joop Schijf, assistent-jeugdconsulent van het arbeidsbureau: „Vooral onderwijzers, partieel leerplichtigen, dienstplichtigen en meisjes krijgen het moeilijk”. aanse se- lussische .aa(j gekeerd. Waar in de huidige raad het jen voor »n aange- jinzburg 1. de motie mannen i vrijheid jmdat zij en vrije taan met Die overtuiging is er bij het CDA wel. De Boer: „We hebben op de dag van de verkie zingen al gezegd dat er zakelijke argumen ten zijn voor de aanvraag van een vijfde wethouder. De verkiezingsuitslag is er haast op gemaakt, zou je zeggen. Dus als de meerderheid zich richt op het voorleg gen van de vraag aan GS, heeft die meer derheid, al is het een kleine, recht om het gelijk aan haar kant te krijgen. De PvdA wil gewoon de WD niet, maar ze durven dat openlijk niet te zeggen. Reichenfeld heeft bij het afscheid van Reehorst al gezegd dat een vijfde wethouder zinvol zou zijn. Nu zie je dat de wethouders elke avond bezet zijn, vaak het weekend erbij trekken en het is ook zo dat een bestuurder veel meer tijd nodig heeft, het begrip in spraak vraagt veel meer tijd. Er zijn echt wel sterke argumenten voor. Ook omdat Velsen in de toekomst met grote proble men, werkgelegenheid, Velserbroek, te maken krijgt”. uw Lam- dl dat tuiten be- >erd. Dit steld aan aterstaat, Volksge- „Bij meisjes merk je nog steeds dat het oude idee opgang doet dat zij toch maar voor korte tijd werken omdat zij dan gaan trouwen, de meeste werkgevers spreken dan ook een duidelijke voorkeur uit voor jongens. Datzelfde argument speelt ook voor de jongens die nog in dienst moeten, die kunnen nog een jaartje werken en dan zijn ze weer weg. Een aantal van hen kan het dan nog opbrengen om tegen zichzelf te zeggen „Nou, dan maaar een jaartje aanknoeien” en pakken een baantje dat ver onder hun niveau ligt. Maar dat geldt zeker niet voor allemaal, een deel blijft dan ook werkloos tot ze worden opgeroe pen”. De drie groten verwachten bij de opstel ling van het collegeprogram geen moeilijk heden. Schiltmeijer zelf verwacht dat de zaken binnen twee avonden geregeld zijn. De twee anderen zijn iets minder optimis tisch. De tijd zal het leren. De onderhandelingen vinden plaats op dinsdag en donderdagavond om half acht in het stadhuis. De vergaderingen zijn openbaar. Als uitloopmogelijkheid zijn de avonden van maandag 24 juli en woensdag 26 juli vrijgehouden. VELSEN. Donderdagavond rond acht uur hebben twee jongens van circa zestien jaar uit het pand van de oud-katholieke kerkgemeenschap aan de Sparrestraat in IJmuiden een metalen geldkistje ont vreemd met ongeveer 120 gulden en diver se papieren. Het gebouw was open en er waren op dat tijdstip ook een aantal men sen van het kerkgenootschap in het ge bouw aanwezig. Toen de jongens binnen kwamen pakten zij onmiddellijk de kist en gingen er vandoor, de overige aanwezigen waren totaal overbluft. Toen zij over hun verbazing heenwaren waren de daders al verdwenen. De politie heeft van de daders nog geen spoor gevonden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Volgende week dinsdag scharen de fractievoorzitters uit de Vel sense raad, gesecondeerd door hun frac tiegenoten, zich om de tafel om te gaan onderhandelen over de vorming van het nieuwe college, het collegeprogram en over de kandidaten voor de wethoudersze- tels. Onder voorzitterschap van de voorzit ter van de grootste fractie, (de PvdA), A. Schiltmeijer die in de nieuwe raad (je heer F. F. J. Reichenfeld in die functie zal opvolgen, zal gekeken worden hoe het nieuwe gemeentebestuur de komende vier jaar ingaat. Centraal staat de vraag of er een vijfde wethouder bij moet komen. De meningen hierover, hoewel verdeeld, nei gen naar de bevestigende kant. De vraag staat dan nog of Gedeputeerde Staten zo’n wens zullen honoreren, maar is dat het geval, dan heeft de WD-fractie al een kandidaat (mw. A. J. P. van Heel-Montijn) klaar staan. Met haar zou het college, dat nu bestaat uit twee CDA-wethouders en twee PvdA-wethouders en natuurlijk de look PvdA)-burgemeester veranderen van sen programcollege in een afspiegelings college. Waarbij het vooralsnog de bedoe- ïng is dat het op basis van een gemeen schappelijk program aan de slag gaat. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inböuwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Ontspannen winkelen in Den Haag metz’n autovrije promenades Gezellig rondneuzen in de grote warenhuizen. Binnenwippen bij zo’n leuke boetiek of een gek antiekwinkeltje. Lekker even zitten uitblazen op een van die vele gastvrije terrasjes. Dat is Den Haag met het Scheveningse strand vlakbij en dan natuurlijk Madurodam als sluitstuk van een onvergetelijke dag. /TIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT Zaterdag 15 juli: 12.00 uur: BALLONRACE bij de Scheveningse havens. 11.00-16.00 uur: Haagse VLIEGERDAG in het Zuiderpark. leder kind wil graag EZELTJE RIJDEN op ’t Scheveningse strand of met de PAARDETRAM over de Boulevard. Tip voor het hele gezin: de geheel gerenoveerde PIER - een avontuur! Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200 J ,..en kiek met Kn^alr film - de kleuren uit het gele doosje

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5