overzicht Nederlandsche Bank blijkt: STAND HYPOTHEEKRENTE Stemming Wall Street was tot veler verbazing vast c Europese valuta-eenheid gecompliceerd 3 Schoenen Vorig jaar toename van energiebehoefte B' beurs deze week achtergrond duurder „Financiering van studies I tussen de (bedrijven dooi; verslechterd” Overzicht British Petroleum: II ECONOMIE JULI 19 7 8 1 5 ZATERDAG 10 Landré en Glinderman I Eén beleid Gebruik'm goed. (Van een medewerker) AMSTERDAM. In deze tus sen twee belangrijke conferenties in respectievelijk Bremen en Bonn gelegen week, produ ceerde Wall Street tot veler ver bazing een vaste stemming. In vier beursdagen liep de Dow Jo- nes-index reeds zo’n 20 punten op bij redelijke omzetten. Zelfs een flauwe stemming voor de dollar in het begin van deze week werd genegeerd, zodat ook de dollar nadien weer begon te herstellen. ABN-rente spaardeposito’s Schoot der góden i - - ik. Z-- Optimisme bij Articon (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister president Van Agt wordt, ook wel in eigen land, wat verwij tend voorgehouden dat hij zich aarzelend heeft opgesteld tegen over het monetaire plan dat Frankrijk en West-Duitsland lanceerden op de EEG-top in Bremen. De aarzeling is begrij pelijk en terecht. Het verwijt als zouden wij het laten afweten, is derhalve niet rechtvaardig. Trouwens, Van Agt zelf heeft het voorstel geprezen, omdat het een „werkelijke politieke door braak” is, die het image van de EEG goed zal doen. EUPIC in Hamburg I AMSTERDAM (ANP). In de (economische situatie van Neder land is in de eerste maanden van 1978 in het algemeen weinig ver andering gekomen ten opzichte van het laatste kwartaal van 1977. Uit de overigens nog schaarse gegevens kan worden afgeleid dat de economische acti viteit weinig expansief was, zo blijkt uit het overzicht van het eerste kwartaal van de Neder- andsche Bank. Economische activiteit eerste (Van onze redactie economie) op Rentepercentages per 7 juli 1978. teted. Middenstandsbank (ADVERTENTIE) 1 zan Opmerkingen: Een drietal hypotheekbanken (Bouwfonds, Westland Utrecht zijn. ptt post o letters mist, tv tv-serie. De 1,25 1,25 1 ns Show ramma. klassiei na. 1, vesper '-serie. en, spee 18.50 jjNutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem 'v, Rabobank (adviesrente) 2d.55 'spoi P°st Spaarbank Fran Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget serie. 19. uws. 20 tonde v, ashingtoi iren (4), I mma. 231 Lnnuïteitenhypotheek LB.N. Het wereldolieverbruik nam met circa drie procent toe tot bijna 3000 miljoen ton, maar de groei van de vraag was ongelijk matig. De binnenlandse olieproduktie van de VS nam slechts gering toe, terwijl de importen de gestegen behoeften aanvul len met het Midden-Oosten als de groot ste leverancier. Olieimporten vormen nu meer dan 23 procent van de vraag naar primaire energie in de VS tegen 9 procent tien jaar geleden. In Europa liep het olie- verbruik terug als gevolg van de vermin derde economische groei en de toeneming van de elektriciteitsproduktie door mid del van waterkracht met 23 procent die in 1976 door de droogte laag was. Aardgas en kernenergie penetreerden verder op de Europese markt. Rente vast gedurende: worden toegeschreven aan een efficiënter gebruik van energie. Het enorme overschot aan tankertonna ge duurde voort. De wereldvloot groeide echter en was vorig jaar 50 procent groter dan in 1973. Afsluitprov. in proc.: 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 2 2 2 Rentepct. met/zonder gemeentegar. 8,0 7,75 7,75 7,9 8,3 7,8 8,0 7,75 7,75 8,1 8,5 7,8 nam het Naar uit de in de industrie gehouden conjunctuurtests blijkt, is na eind 1977 het oordeel over de omvang van de voor raden onverkocht produkt iets minder ongunstig geworden. Dit gold eveneens voor de beoordeling van de orderont- vangsten en de orderpositie. De feitelijke omvang van de orderportefeuille (geme- voortzette. Hierop werd besloten ook na maart 1978 de kredietverlening door re strictieve maatregelen te blijven begelei den. ten in maanden werk) onderging evenwel vrijwel geen wijziging. Enige indicatie ten aanzien van het be loop van de investeringen kan worden ontleend aan de gegevens over de binnen landse verkopen van de investeringsgoe- derenindustrie. In het eerste kwartaal van 1978 lag het volume van deze verkopen circa 2,5 pet. beneden het niveau van het voorafgaande kwartaal. De belangrijkste ontwikkeling op de ar beidsmarkt tekende zich af in de bouw sector. Door een forse daling van de werk loosheid en een gelijktijdige toeneming van de openstaande vraag ontstond in april voor het eerst sinds 1971 in het land als geheel weer een statistisch tekort aan bouwvakarbeiders. De uitkomsten van de conjunctuurenquête bevestigen het voort duren van knelpunten in de bouw. verwijt van president Carter dat Bonn veel te weinig doet om middels de stimule ring van zijn binnenlandse economie de wereldeconomie te verbeteren en daar mee Amerika’s export te bevorderen. Ondertussen hebben de vier deelnemen de landen van West-Europa een belangrij ke EEG-conferentie in Bremen achter de rug. Daar werd het idee gelanceerd een soort internationaal monetair fonds voor de aangesloten EEG-landen plus enkele gebeerde Europese landen op te richten, dat het interlandelijke betalingsverkeer en daarmee de onderiinge valutaire ver houdingen beter zou kunnen regelen. Het voorgestelde systeem zit vol com plicaties, die op dit moment nog niet allemaal zijn te overzien en dus nog veel studie vergen. Dat in deze situatie onze regering eerst wel eens wil weten wat de merites zijn, is dan ook volko men terecht. Een zakebjk bezwaar heeft Nederland tegen het muntfonds. Toen de slang werd ingesteld, was namebjk de afspraak dat geleidehjk na tionale reserves zouden worden samen gevoegd. Er zou dan uiteindelijk één Europese valuta ontstaan, met één cen traal banksysteem. Dat is door de Ne derlandsche Bank toen niet afgewezen. Voor de geloofwaardigheid en duur zaamheid is nodig één economische be leid in de Europese Economische Ge meenschap. Ook het nu voorgestelde stelsel veronderstelt één economische pobtiek in de EEG. Dat zal niet eenvou dig te bereiken zijn. Tussen de economi sche situaties in de verschillende landen zijn de verschillen (nog) erg groot: den ken we maar aan Italië en ook Engeland, waar men op dit moment om politieke redenen (verkiezingen in zicht) ook niet al te Europees kan doen. In verband met de stijging van de rente op de kapitaalmarkt gaat de ABN de rente voor spaardeposito’s met vaste ter mijn met een kwart procent verhogen. De rente op deposito’s met een termijn van 2, 3 resp. 4 jaar vast gaat daardoor omhoog naar 6,75, 7, resp. 7,25 pet en die met een termijn van 5 en 6 jaar naar 7,75 pet, aldus de bank. else Bo ire serie 8,0 7,75 8,0 7,75 8,7 8,0 7,8 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 8,0 7,75 8,0 7,75 8,7 8,0 7,8 7,9 7,9 7,9 8,0 7,75 8,0 7,8 7,75 Verwijten overigens die niet van van daag of gisteren zijn, maar ook vorig jaar al regelmatig de inzet waren van onder linge tegenstellingen. Hoe de zeven lan den daar uit moeten komen, ligt in de schoot der góden verborgen. DEN HAAG (ANP). Met het vaststel len van de wijzigingen voor toekenning van rijksstudietoelagen worden voor vol gend jaar weer verslechteringen van de studiefinanciering ingevoerd. De toela gen worden relatief lager en de ouderlij ke bijdragen hoger. Vooral voor kinderen uit de lagere inkomensgroepen wordt het steeds moeilijker om te gaan studeren. de dollar buiten de deur, die hierdoor zijn thans nog overheersende functie van ver- rekeningsvaluta zou verhezen. En daar mee waarschijnlijk de bereidheid van vele centrale banken om dollars over te ne men, teneinde zo de buitenlandse tekort- financiering van de Verenigde Staten te dekken. Deskundigen hebben dan ook reeds de suggestie uitgesproken dat invoe ring van zo’n plan een verdere geleidebjke daling van de dollar zou inhouden tegen over het nieuwe gezamenlijke blok van de aangesloten landen. Waarom dan in Wall Street deze week de kopers overheersten, is niet duidelijk. Misschien verwachten zij economische voordelen van de Verenigde Staten op handelsgebied, maar de ervaring heeft geleerd dat een aanhoudende dabng van de dollar ook de koersontwikkeüng op Wall Street onder sterke psychische druk zet. Uit het muntfonds kan door de EEG- landen zo nodig geleend worden in het geval van een aanval op de eigen gel- deenheid, dus om speculatie te bestrij den. Maar ook nu al is kredietverlening tussen de landen geen probleem. Daar voor is de pool niet nodig. 'ogramma. indstrasse. sprogram- imagazine serie. 21.00 renina, tv- )0 Amuse- Journaal 1.20 Jour Het is aan Van Agt te danken, dat de slang bij het nieuwe systeem blijft be staan. Volgens het communiqué na af loop van de topconferentie is dat niet in discussie. Oorspronkelijk was de bedoe ling dat de slang zou verdwijnen als het nieuwe systeem werkt. De slang heeft haar nut bewezen en het is prettig dat ze gehandhaafd blijft Werkt het nieuwe stelsel inderdaad goed, dan sterft de slang te zijner tijd wel een natuurlijke dood. Voor de Amsterdamse beurs was dit in zoverre een steun, dat verder afglijden kon worden voorkomen en vele lokale aandelen zich verder konden herstellen van de in juni opgelopen terugslag. Door de vakantiestemming gebeurde er over het algemeen weinig. Maar Wall Street was, zoals gezegd, vast. Elke dag een stap je hoger. Het waarom was evenwel niet duidelijk. De factoren die in voorgaande weken een flauwe beurs veroorzaakten, bleven ook nu levensgroot overeind. De dreigen de inflatie, het duurder wordende geld en tragere economische groei zijn zeker niet verbeterd. Maar Wall Street richtte zijn blik op het komende weekeinde, waarin in Bonn de industriële top van zeven landen bijeen zal komen voor het gebruikelijke beraad. Twee Noordamerikaanse staten, vier Westeuropese, plus Japan delibereren dan over de wereldeconomie. In feite wordt het een touwtrekken tussen de Ver enigde Staten aan de ene kant en West- Duitsland en Japan aan de andere, waar bij twee verwijten diametraal tegenover elkaar staan. Het verwijt van Bondskan selier Schmidt dat de Verenigde Staten veel te weinig doen om het invoergat van de ruwe olie te dichten, en anderzijds het Dit alles neemt niet weg dat het voor stel van Giscard en Schmidt een boeien de poging is om in Europa te komen tol een betere monetaire en economische samenwerking. Zo’n impuls kan de EEG best gebruiken. Het enthousiasme voor de Europese zaak is niet meer wat het in 1958 was, ook in ons land niet. Met name de produktie van de verwer ende industrie bleef evenals in 1977 H chommelen rondom het in 1976 bereikte sS leil. De produktie van de nijverheid ver- oonde opnieuw een lichte terugval waar l |aj zich in april weer van herstelde. Van o in „Ui Tot deze slotsom zijn het Landelijk Overleg Grondraden (LOG) en het Lande lijk Overleg HBO-studenten (LOHBO) ge komen nu minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen de verhogingen en andere bijstellingen bekend heeft gemaakt. De stijging van de toelagen blijft achter op die van lonen en prijzen, aldus de studenten, terwijl de bijdragevrijevoet voor de ouderlijke inkomens relatief ook minder stijgt dan het inkomen. De studenten stellen dat zo de afhanke lijkheid van de ouders weer eens extra wordt bevestigd. Ze wijzen er op dat het afgelopen jaar maatregelen zijn getrof fen, die onderstrepen dat studiefinancie ring een sluitpost op de begroting aan het worden is. De Voorjaarsnota beaamt dit. Daaruit blijkt, volgens de studenten, dat de uitga ven voor rijksstudietoelagen 36,8 miljoen gulden lager zijn dan was begroot. Als reden hiervoor wordt opgegeven „minder toekenningen en lagere gemiddelde be dragen”, aldus LOG en LOHBO. Wat echter een voorwaarde voor een dergelijk „poolen” (dat er bij de slang niet van is gekomen) is, is dat het wissel koerssysteem geloofwaardig en duur zaam is. De geschiedenis van de slang leert anders. Hierdoor is enige aarzeling begrijpe lijk. Ook zakelijk-technisch gezien is aarzeling tegenover het muntfonds ge rechtvaardigd, zo niet geboden. Het plan is dat de EEG-landen 20 procent van hun reserves aai) goud en deviezen in de pot stoppen, plus nog eens een bedrag van vergelijkbare grootte in na tionale munten, voor ons dus in gul dens. Het laatste betekent geldsehep- ping, liquiditeitscreatie, met alle be zwaren van dien in verband met de inflatie. Natuur» n muziek, js Amtsge- naai. 20.30 azine voor ;e-Journal 4.00 Jour een uitbreiding van de slang, het stelsel van het gezamenlijk zweven van de Duit se mark, de Belgische en Luxemburgse francs, de Deense kroon en de Neder landse gulden. De naam „Boa” is daarbij gevallen. Er is echter geqn sprake van een uitbreiding van de slang. De slang en het nieuwe systeem zijn totaal onverge lijkbaar. Bij de slang zijn de deelnemende geld- eenheden twee aan twee aan elkaar ge koppeld (met een marge van 2,5 pro cent). In het nieuwe systeem, dat dus geen boa is, zijn de valuta’s van de EEG-landen gebonden aan een eenheid die door diezelfde valuta’s wordt ge vormd. Het is een soort „mandje”, waar in in bepaalde verhoudingen wat aan alle geldeenheden wordt gedaan. Het systeem lijkt op dat van de speciale trekkingsrechten (SDR’s) van het Inter nationale Monetaire Fonds. Het mandje zelf schommelt ook, namelijk als een van de valuta’s schommelt. De slang schommelt zelf niet. In de belangrijkste markten nam de vraag naar lichtere olieprodukten toe met sen krachtige groei van de vraag naar motorbrandstoffen en een vermindering van de vraag in de industrie. De totale waarde van de in 1977 door BV Articon (architecten- en ingenieursbu reau, het vroegere Spoorwegopbouw) na mens opdrachtgevers gegunde werken heeft ongeveer 69 mln. bedragen tegen 26 mln. in 1976. Er werd vorig jaar voor bijna ƒ215 mln. aan opdrachten ontvan gen, hetgeen een belangrijke toename ten opzichte van het voorafgaande jaar bete kent. De NS bleven ook in 19-77 de belang rijkste opdrachtgeefster van het overi gens zelfstandige bureau. Het nettobe- drijfsresultaat steeg vorig jaar met 44 pet of 262,000 tot 855,000. Aldus het jaar overzicht. Sportpr prograt ts, tv-seri (mrobank ireportag Immusici 3.35 Rep» Jouwf. Ned. Gem. 1,5 1,5 l'ö" 1,5 Centraal Beheer Hypotheken 20.00 Jol Tsjechos 8nma Nationale Nederlanden led Credietbank een duidelijk opwaartse beweging is na het derde kwartaal van 1976 in grote delen van de nijverheid geen sprake meer ge-' weest. In het beloop der bestedingen in het eerste kwartaal bestond bij het afsluiten van dit kwartaalbericht nog geen volledig inzicht. Het oplopen van het te kort op de handelsbalans onder meer als gevolg van een stagnerende uitvoer en enige stijging van het invoervolume, alsmede enige infe ring op dë voorraden gereed produkt bij de verwerkende industrie doen vermoe den dat de consumptie en investeringen tezamen zijn toegenomen. De gematigde expansie van het netto geldscheppende bedrijf van de banken en girodiensten hield vooral verband met een opnieuw forse uitbreiding van de lange passiva, waarbij de expansie van de kre dietverlening zich in een hoog tempo (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De schoenenzaken mo gen met ingang van zaterdag 15 juli hun marges met één procent verruimen. Na overleg met de organisaties van schoen- handelaren heeft het ministerie van Eco nomische Zaken deze versoepeling toe gestaan. De overige handel had eind de cember deze verruiming al gekregen, maar de schoenhandel valt onder een aparte (sector)beschikking. Met betrekking tot het particuliere ver bruik van voedings- en genotmiddelen en duurzame consumptiegoederen wijzen voorlopige cijfers op een niet onbelangrij ke stijging. De tuin- en landschapsarchitecten mo gen hun uurtarieven nu met 2,5 procent verhogen. Evenals diverse andere vrije beroepsbeoefenaars hadden deze zelf standigen per 1 januari al een verruiming van 2,5 procent ontvangen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. AMSTERDAM. De vraag naar energie in de wereld is vorig jaar met 3,5 procent toegenomen. Kernenergie vergrootte haar aandeel maar vormt nog slechte twee procent van de wereldenergiebehoefte, aldus het zojuist verschenen statistisch overzicht van de wereldolie-industrie 1977 van British Petroleum. 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 30 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel De heftige koersschommelingen en va lutacrises, die in de afgelopen jaren het internationale betalingsverkeer zo vaak hebben vertroebeld, zouden dan kunnen worden voorkomen. Maar dit plan, dat nog nader moet worden uitgewerkt, sluit De gunstige trend van 1977 bij Landré en Glinderman (handel in, verhuur en financiering van investeringsgoederen) heeft zich in de eerste zes maanden van dit jaar voortgezet. De orderontvangst ten opzichte van dezelfde periode van 1977 steeg met 22 pet, de omzet ging met 15 pet omhoog. De kostenstijging was 15 pet. Ondanks dit ligt de nettowinst over het eerste halfjaar hoger dan in de eerste helft van 1977, aldus het bedrijf. Het plan heeft drie hoofdelementen: 1. Er komt een Europese valuta- eenheid (de EVE), die dezelfde definitie heeft als de al bestaande Europese Rekeneenheid. En die EVE gaat een cen trale rol spelen in het nieuwe Europese monetaire stelsel; 2. In het nieuwe stelsel worden de wisselkoersverhoudingen binnen een marge gehouden met een speelruimte van één procent naar boven en één pro cent naar beneden; 3. Er komt een „muntfonds” door het samenbrengen van een deel van de mo netaire reserves van de EEG-landen. Het nieuwe stelsel is, nog voordat de topconferentie begon, uitgekreten voor na. 20.00 tage. 2100 showpW' itire. 22.20 speelfilm nma. 1* wereldraffinagecapaciteit eveneens toe niettegenstaande omvangrijke overschot in veel gebieden. In de meest getroffen gebieden West- Europa en Japan nam de capaciteit voor het eerst sedert ruim 20 jaar niet toe. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste PMAKF1 iyP°theken °P eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen lllllllllllllll onder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij 10k de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een «langrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper- entage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens oor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. De geldmarkt vertoonde in de verslag periode een vrij rustige ontwikkeling waarbij de geldmarktrente in het alge meen weinig afweek van de officiële voor- schotrente (vijf percent) van de Bank. Op de kapitaalmarkt deed zich vooral in ja nuari enige rentedaling voor, gevolgd door een nieuwe daling in april. Daarop volgde echter een reactie die gepaard ging met een verstoring van het tot dan toe bestaande gunstige emissieklimaat. In Japan nam de vraag naar olie, nog steeds onder het niveau van 1973, met 2,5 Procent en de vraag naar energie met één Procent toe bij een economische groei van 5 procent. Deze in verhouding lage groei van het energieverbruik mag grotendeels itaire-seri rtprograi OJourna faam Bank -film. 22: itaire-seri Journaal na. 1855 erie. 19-W ment 47A, igen; Mor- Weerman, nma. 2105 ;erie. 21.55 >.50 Jour- De Europese onroerendgoed-be- leggingsmaatschappij EUPIC heeft in het centrum van Hamburg een kantoor-win- kelpand gekocht voor bijna ƒ5 mln. Het gebouw, gelegen aan de Colonaden dicht bij de Jungfernstieg, heeft een oppervlak te van 2200 m2, dat geheel is verhuurd, aldus de maatschappij. Evenals het enige tijd geleden verworven kantoor-win kelpand in het centrum van Dusseldorp is het project in Hamburg voor ongeveer met de helft gefinancierd met vreemd vermogen tegen een rente die lager ligt dan het netto initiële beleggingsrende ment dat EUPIC op het pand behaalt. Dit wordt temeer bevredigend geacht daar de rentevoet in Duitsland sinds kort weer oploopt. In Nederland heeft EUPIC het in 1975 aangeschafte magazijn-complex in Sassenheim tegen een netto-opbrengst verkocht, die belangrijk boven de aan- schafwaarde ligt. Opmerkingen: Een drietal hypotheekbanken (Bouwfonds, Westland Utrecht en jeskrant Friesch-Gron. Hypotheekbank) hebben deze week de rente iets verhoogd. Overigens blijft het rentepeil vrij stabiel. kwartaal weinig expansief De produktie van de OPEC-staten nam met slechts anderhalf procent toe, de ver mindering van de produktie van Venezue la ging door en de produktie van het Midden-Oosten nam slechts met een half Procent toe.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11