duizenden mensen teleurgesteld op DE PUIG mayor ïi in door Peter Hattink I lil Oranje bollen Chaos Teleurgesteld few». Naast mij in het vliegtuig zat Santos Vela Lacosta, inspecteur van telefooncen- rales. „Wij hebben geluk deze keer, want we vliegen straks over de top van de ’uig Mayor. Je kunt de parabolen van de zwaarbewaakte Amerikaanse radarin- «tallatie gemakkelijk zien. Een paar jaar geleden moest ik de telefooncentrale van de Amerikaanse radarpost controleren. De Amerikanen hebben mij toen zelf verteld, dat zij af en toe vreemde dingen op het radarscherm zien, zaken die zij niet kunnen verklaren. Ook ontvangt men onverklaarbare signalen uit de ruimte, die een vast patroon hebben en met de regelmaat van de klok terugkeren. Voor mij is het bestaan van vliegende schotels en buitenaardse wezens, die een veel hogere geschaving bezitten, een dogma”, zei de 30-jarige Santos, die mij beloofde te zullen bellen om te vragen hoe mijn eerste ontmoeting met de wezens uit de ruimte was geweest. Tien jaar geleden nog was het allemaal heel simpel. Wie een universitaire opleiding voltooid had, kon rustig en weloverwogen een keuze maken uit de werkgevers die elkaar bij de poorten van de Alma Mater stonden te verdringen. Maar de tijden zijn veranderd. Een doctoraalbufis geen garantie meer voor een leuke werkkring met een hoog inkomen. De markt is zo ruim dat de werkgevers rustig en weloverwogen een keuze kunnen maken uit de mensen die elkaar bij de poort van het arbeidsbureau staan te verdringen. En dus wordt het solliciteren belangrijk en vooral het voeren van een sollicitatiegesprek. Met name het laatste is iets, dat te leren valt. Daar wordt in Groningen sinds enige tijd hard aan gewerkt. 4 pil Vliegende schotels kijken op Majorca ’’/B Plotseling schreeuwt iemand uit de mas- Leren solliciteren met de videoband 'URG SURG F* deze Middellandse-Zeedriehoek worden gevormd door Majorca, Marseille en Ibiza. Op Majorca en Ibiza zijn bases van vlie gende schotels. Twee weken geleden zag ik met vier vrienden ’s nachts een grote oran je bol uit zee opstijgen. De bol bleef onge veer een minuut doodstil boven het water oppervlak hangen, toen kwamen er twee meer donker gekleurde oranje bollen uit het moederlichaam, die op enige afstand aan de rechterkant van de grote bol bleven wachtte, bekeek de commissie (Jaap Schellinger speelde voor rector, Aggie Hiemstra voor wethouder van onderwijs en Klaasje Schoonen voor lid van de oudercommissis) die brief. Opmerkingen waren er nauwelijks, of het moest zijn dat de aanhef luidde „Mijne heren”. Sinds jaar en dag zijn er vrouwelijke wethouders. Advies aan sollicitanten: ben je niet zeker van je zaak, schrijf dan liever iets neutraals in de trant van „Ge acht college”. Mensen met een universitaire oplei ding solliciteren doorgaans naar een ta melijk hoge functie. De (toekomstige) werkgever verwacht daarom het een en ander. Vandaar dat de eerste vuistregel in Groningen is: neem gerust enig initia tief. In het verlengde daarvan ligt het advies: zorg dat je-weet en onder woor den kunt brengen waarom je solliciteert. Ook belangrijk is het om te laten merken, dat je nagedacht hebt over het bedrijf of de instelling waar je hebt gesolliciteerd. De kunst zal in de meeste gevallen zijn het juiste evenwicht te vinden tussen een bescheiden opstelling en het goed-laten- voelen-dat-je-er-bent. Verreweg het belangrijkst in een sqlli- citatiegesprek is de indruk, die de sollici tant maakt op de mensen aan de andere kant van de tafel. Onbelangrijk lijkende dingetjes kunnen soms heel wat gewicht in de schaal leggen. Kijkt de sollicitant alleen degene aan, wiens vraag hij beant woordt, of betrekt hij ook de anderen in het gesprek? Geeft hij alleen antwoord op gestelde vragen of trekt hij wat ruime re lijnen zonder te vervallen in niet ter zake doende praatjes? Vast gebruik bij de training in Gronin gen is, dat het gesprek opgenomen wordt op een videoband. Samen met de sollici tatiecommissie kan de sollicitant na het gesprek van ongeveer een kwartier zich- Voor Jaime Arrom zijn vliegende scho tels de gewoonste zaak van de wereld. Als technisch detail weet hij nog te vertellen hangen. De kleine bollen hingen onder elkaar en vormden met het moederschip een driehoek. Na enige tijd verdwenen de bollen in oostelijke richting. Als amateur- astronoom was ik net met vrienden waar nemingen aan het doen. We hadden tele scopen opgesteld en ik heb er foto’s van gemaakt. Ik zal je een foto opsturen”. ntatie of de >rden, en de ook '.rend, jhtbij klei- rr, die d; de alles r: de '.ar de ■end - riem ingen n een door zoals trzaak ig van je lijk- teit te d: Al- hij is. ir wat ijn. Ik a. Wat jrrnen ijn. Ik geert, iet de eren”. soli- It. Als t aan- als hij >.rmin- Een 12-jarig jongetje vertelt dat zijn va der in een olijfgaard bij het dorp Soller regelmatig oranje bollen ziet, die hem van uit de verte yolgen. In het begin was zijn vader angstig, maar sinds twee jaar heeft hij met het verschijnsel leren leven. José Maria Canovas uit hetzelfde dorp, 15 jaar, wordt geregeld ’s nachts door een zoe mend geluid wakker. Hij woont bij zijn ouders op een boerderij en ziet ’s nachts regelmatig formaties van oranje tot wit achtige bollen, die om Soller heen vliegen. Hij heeft nooit contact gehad met de vlie gende voorwerpen, maar hij gelooft, dat de wezens die de ruimtevaartuigen bestu ren, vriendelijk moeten zijn. Jaime Arrom (30 jaar), elektrotechnisch ingenieur: „De Middellandse Zee heeft een eigen driehoek, net zoals de geheimzinnige driehoek van Bermuda. De punten van logen i, het !r zijn mule- ïlijke, an de schikt varen in het ezegd omen haast ’dper- n. De rding Hugo voor zeling lig en Even verder staat een groep mensen, luto aan de kant. Sommigen hebben tele- copen opgesteld. Een paar radioamateurs rengen driftig verslag uit aan hun radio- riendjes op het Spaanse vasteland. Ja, lier gaat het gebeuren. Ongeveer 100 per- onen wachten gelaten, want hun harten ijn vol verwachting. Tegen elf uur ’s lachts begint het aardig vol te stromen en bm 12 uur sta ik in een chaos van vijfdui- :end mensen, die verlangen naar contact. )ude mensen, mannen en vrouwen van niddelbare leeftijd, veel jeugd en zelfs ónderen van 12 jaar. De stemming is aangenaamste ervaringen van iemand die regelmatig solliciteert, is dat hij nooit te horen krijgt waarom hij niet is aange nomen. Was de sollicitatiebrief te kort? Of juist te lang? Was de indeling niet goed? Stonden er teveel persoonlijke en te weinig zakelijke gegevens in? Het algemene advies van de drie men sen van de afdeling Preventie van de UGD is: zorg voor een boeiende, pakken de sollicitatiebrief. Jaap Schellinger geeft eerlijk toe, dat het onmogelijk te zeggen is, wat dat precies is. De ontvan ger kan daar heel anders over denken dan de schrijver. Uiteraard zijn er wat vuistregels te geven (netjes schrijven, geen schrijf- en stijlfouten), maar het blijft een wat glibberig terrein. Vandaar dat het trio Hiemstra-Schellinger- Schoonen zich liever bezig houdt met het trainen in het voeren van een goed sollici tatiegesprek. „Slachtoffer" was op woensdagmid dag 14 juni Gerda, een 24-jarige biologe, in het bezit van een kersverse doctoraal bul. Zij had gesolliciteerd op een mavo- school ergens in Drente, waar men ie mand zocht voor vijftien uren biologie. Om het spel helemaal echt te kunnen spelen, had zij een afschrift van haar sollicitatiebrief meegenomen. Terwijl de „sollicitante” in een zijkamertje even zelf bezig zien met het verwerven van de gewenste baan. Camera en microfoon liegen niet, waarmee gezegd, wil zijn dat het afdraaien van de videoband de solli citant confronteert met zichzelf en al zijn hebbelijkheden, van het voortdurend handenwringen en het peuteren in de oren tot het irriterend gebruiken van stopwoordjes. Wie zichzelf aldus ziet en hoort en bij het afdraaien van het bandje ook nog te horen krijgt, wat de „sollicitatiecohimis- sie” vindt van zijn doen en laten, moet geestelijk gesproken tegen een stootje kunnen. Gelukkig kon Gerda van die woensdagmiddag dat. Waarbij men in aanmerking dient te nemen, dat zij het naar het oordeel van de mensen van de afdeling Preventie uitstekend deed. „Rector” Schellinger opende de aan val: „Wat trekt u aan in het lesgeven?” Ik houd ervan met veel mensen om te gaan en bovendien vind ik dat mavo-ers in een leuke leeftijd zitten, was het antwoord van Gerda. Na enige aarzeling volgde daarop een verhaaltje over haar ervarin gen tijdens het hospiteren op een school voor havo en atheneum. Welke lesvor- men de sollicitante dacht te hanteren. Antwoord: in het algemeen moeilijk te zeggen. Welke onderdelen van de biolo gie haar speciale belangstelling hadden, hoe zij problemen van wetenschap en samenleving (milieuvervuiling) aan de orde dacht te kunnen stellen. Waarom zij Meer dan vijfduizend personen brachten onlangs de nacht door op beide bijeenkomsten, waarvan het hoogtepunt plaatsvond om precies de top van de Puig Mayor, de hoogste berg van het eiland Majorca. De 00.00 uur Greenwichtijd, was om een boodschap via mentale golven bijeenkomst stond in het kader van de Interplanetaire Eenheid en was van vrede en harmonie naar de ruimte te zenden. Radio Juventud uit georganiseerd door Juan Coll, die in Spanje bekendheid geniet door Malaga zond die nacht in een speciaal programma eveneens een zijn volgens hem veelvuldige contacten met buitenaardse wezens, boodschap van vrede en harmonie de ether in. die, zoals hij zegt, geregeld onze planeet bezoeken met vliegende schotels. opgewonden en het meest actief zijn de gezette vrouwen, die naar het schijnt de depressies van de kenteringsjaren via het in trance raken proberen te ontvluchten. Links en rechts liggen zij op bergmuurtjes beschaafd hysterische pogingen te doen in contact te komen met de buitenaardse wezens, die volgens hen één en al goedheid moeten zijn. Antonia Rosello Ferrer, 19 jaar, vertelt dat zij twee jaar geleden in juli in het dorp Binissalem ’s nachts een oranje licht waar nam. Zij lag te slapen, maar werd gewekt door een aanzwellend en doordringend echo-achtig geluid. Door het raam van haar slaapkamer zag zij een oranje bol hangen, die op en neer wiegde. Na twee minuten steeg de bol loodrecht naar de hemel en verdween tussen de sterren. Zij was niet bang en hoopte dat ze vannacht nogmaals een buitenaards verschijnsel zou waarnemen. Moeder en dochter Mesado, die ook op de berg aanwezig waren, zagen op 2 en 9 juni tegen het vallen van de avond een grijs licht. Moeder Mesado haalde, zoals gewoonlijk, haar dochter op van haar werk in Santa Maria. Beiden keren zetten zij hun auto aan de kant en tot hun grote verbazing zagen zij een grijze schijf van ongeveer tien meter doorsnede op een af stand van vijf meter boven de auto han gen. Francisca, de dochter, was doodsbe nauwd, maar haar 62-jarige moeder bleef er erg rustig onder. Voor haar is het de normaalste zaak van de wereld dat we niet alleen in het universum zijn. Beide keren steeg de grijze schijf, waarop zij aan de kanten lichten zagen, zonder enig geluid loodrecht naar de hemel op. dat deze ruimtevaartuigen hun bases bij voorkeur op aarde onder water kiezen. Volgens hem zitten er ook wel eens toestel len in het kunstmeer aan de voet van de berg Puig Mayor. Talloze personen op de bijeenkomst verklaren dat zij in het water van het kunstmeer dikwijls geheimzinnige lichten hebben gezien en één zegt dat hij een maand geleden een bol uit het water heeft zien opstijgen. j Majorca lag in een geheimzinnige nevel H gehuld, die tegen de avond optrok. Een ïreigende onweersbui trok voorbij en de H wind nam de meeste wolken mee naar zee, I lodat alleen de bergtoppen hun gezicht H verscholen hielden in een wollige kraag, H die diep oranje werd gekleurd door de Ml ondergaande zon. De weersomstandighe- |m ien, die het contrastrijke Majorcaanse Bi andschap in een grillige greep hielden, ■j verkten mee aan de „er-is-iets-aan-de- iand”-stemming. De lucht was beklem- n tiend, maar werd bevrijdender naarmate B de zon onderging en het tijdstip dichter bij B wam. I De duisternis is gevallen en ik nader met 3 le auto een militaire basis aan de top van n| ie 1445 meter hoge berg. Ik rijd de auto I en pad op, waar een bord staat dat vertelt I lat je er niet in mag. Ik wil met de schild- I vacht praten om te weten of ik op de I oede weg ben. Even later komt een I ipaanse schildwacht met een machinege- I veer kruislings over de borst naar de auto. I k zet de motor af, doe de lichten uit en I tap uit de auto. De schildwacht is erg erveus en trilt. „Ja, dit is de Puig Mayor, k weet niets. U moet hier weg en wel zo nel mogelijk”, luidt het angstige bevel. Hij oept zijn maten van de overkant en uit het truikgewas komen een aantal soldaten net schijnwerpers tevoorschijn. „Wij we en niets van een bijeenkomst. U moet hier Leg!”. Langer aandringen heeft geen zin. be soldaten zijn nerveus door de geruch- en dat terroristen aanslagen beramen op belangrijke militaire installaties. Daarom houden zij de wacht met op scherp staande Jeweren. Ik ga af, verheugd over het feit dat ik geen spontane waarschuwingskogel in mijn lijf heb gekregen. I ■W. haar spontane toegeven, dat zij geen er varing had met mavo-kinderen. Dat bleek weliswaar al uit de sollicitatiebrief, maar het kan geen kwaad, de tegenstan der zo mag men een sollicitatiecom missie eigenlijk best zien wat wind uit de zeilen te halen. Op een vraag van Aggie Hiemstra had Gerda een zodanig antwoord gegeven, dat zij blijk gaf de vraagstelster niet te hebben begrepen. In het nagesprek gaf zij toe te hebben ge twijfeld. Advies: vraag liever wat toelich ting dan het risico te nemen van een antwoord dat nergens op slaat. Dezelfde fout had Gerda later in het gesprek nog maals gemaakt. Punten scoorde de sollicitante op de wetenschaps- en samenlevingsvraag. Een onderwerp als milieuvervuiling achtte zij minder geschikt voor de lagere klassen, omdat voor een goed begrip daarvan een scheikundige ondergrond aanwezig moet zijn. Een afdoende ver klaring, vond de commissie. Maar: die afdoende verklaring kwam pas, nadat er op het onderwerp was doorgevraagd. Nog twee of drie keer bezondigde Gerda zich eraan, dat zij in eerste instantie te summier antwoordde. Pas als een lid van de sollicitatiecommissie verder vroeg, plaatste zij een voltreffer. Advies van de commissie: hou het heft meer in handen en wacht niet, tot er iemand doorvraagt. Zo’n training is uiteraard een serieuze aangelegenheid, maar er mag best eens gelachen worden. Dat gebeurde hele maal aan het slot. Aanleiding was een kardinale blunder van Gerda. Juist toen zij aan de lopende band punten scoorde, maakte zij een enorme misser. Na eerst te hebben gezegd, dat zij geen inlichtin gen had ingewonnen, omdat zij geen ge richte vragen had, maakte zij aan het eind van het gesprek gebruik van de mogelijkheid om vragen te stellen. „Ik zou graag willen weten hoeveel leerlin gen de school telt”, zo reageerde Gerda. Gedurendq haar verdere leven zal zij die fout niet weer maken. In koor maakte de afdeling Preventie haar duidelijk, dat zij dat al heel wat eerder had kunnen en moeten weten. Evenmin zal Gerda ooit weer in een sollicitatiegesprek zeggen, dat zij nog nooit van de school in kwestie heeft gehoord. Er zijn nu eenmaal dingen die je niet zegt, zeker niet als sollicitante. De afdeling Preventie van de Universi taire Gezondheidsdienst in Groningen bestaat uit drie mensen: de psychologen Aggie Hiemstra en* Jaap Schellinger en de andragoge Klaasje Schoonen. De af deling wil de studenten helpen, zo goed mogelijk te functioneren. Een groot deel van het werk ligt in de sfeer van het organiseren van gespreksgroepen en het onderwijzen van vergader- en discussie techniek aan docenten, student assistenten, studieadviseurs en mento ren. Het trainen van ménsen in het voeren van een sollicitatiegesprek dateert van de laatste tijd. Het idee is ontsproten aan het brein van Jaap Schellinger. Toen hij zelf eens voor zo’n gesprek moest komen opdraven, oefende hij daags tevoren met een vriend. Toen was het maar een klein stapje om iets dergelijks ook op te zetten voor studenten, die op zoek zijn naar een baan. De behoeften aan zo’n training is heel duidelijk aanwezig. Na twee adver tenties in de Universiteitskrant heeft men onlangs moeten melden, dat er geen geïnteresseerden meer ontvangen kun nen worden. Het zijn geen wiskundige verklaarbare en voorspelbare processen, die zich af spelen bij een bedrijf of instelling met een of meer vacatures. Een van de on- sa: „Daar.daar komen ze!”. Vlak over de bergtop scheren twee witte lichten, ge volgd door een rood knipperlicht. De span ning onder de mensen is voelbaar en ieder een moet teleurgesteld bekennen dat het een vliegtuig is. Even later nog een gil uit het publiek. Iedereen kijkt vol verwach ting naar de satelliet die bij zijn zoveelste rondje om de aarde vannacht toevallig door zenith gaat. De verwachtingsvolle massa is eensgezind. Er worden nieuwe vriendschappen aangeknoopt. Maar voor de rest gebeurt er niets. Juan Coll, de organisator van deze inter planetaire happening, treedt plotseling uit het duister naar voren. Hij vormt samen met twee anderen-de punten van een drie hoek, waarbinnen alle aanwezigen in een cirkel zich moeten concentreren om een boodschap van positieve, menselijke ener gie de ruimte in te sturen. Zwaar teleurge steld vertelt hij: „De mensen hebben er niets van begrepen. De meesten, behalve ongeveer 500 personen, zijn alleen maar gekomen om sensatie te beleven. Het was helemaal niet de bedoeling dat er van nacht een vliegende schotel te zien zou zijn. Ik heb helemaal geen waarschuwing gehad dat zij zich zouden vertonen. Doel van deze bijeenkomst was, om zelf een boodschap van solidariteit aan de wezens uit de ruimte te zenden als antwoord op al hun pogingen met ons in contact te ko men”. Teleurgesteld begeven vijfduizend men sen zich naar huis. Bij de massaconcentra tie op de berg Puig Mayor was geen enkele politieagent te zien. Met een enorme zelf discipline zoeken ruim duizend auto’s over de smalle bergweg, waarbij iedereen ge duldig wacht als er een auto op de weg gekeerd moet worden, hun bestemming in het dal aan de voet van de berg. Vocjj velen bleek maar eens te meer dat vliegende schotels een verzinsel zijn van mensen die alleen maar interessant willen doen. Dat dacht Lorenzo, de fotograaf van het con servatieve dagblad „Diario de Mallorca” ook. Deze krant besteedde geen enkele aandacht aan de happening op de Puig Mayor. Lorenzo had die nacht verschillen de foto’s van de bijeenkomst gemaakt en in een vlaag van verveling had hij ook nog enkele foto’s van de hemel gemaakt. Aan gezien zijn krant niets over dit onderwerp wilde weten, liet hij de film van de reporta ge een tijdje onontwikkeld in het fotolabo ratorium van zijn werkgever liggen. Wie schetst zijn verbazing toen Lorenzo op 27 juni-zijn film over de bijeenkomst op de top van de berg ontwikkelde. Op één van de foto’s van de hemel stond een witte vlek. Op de vergroting werd een duidelijke ovale schijf zichtbaar, die aan de boven kant een licht gezwel vertoonde. Het dag blad kon niet meer om het onderwerp heen. Het publiceerde de foto van het onbekende voorwerp en een wetenschap pelijke analyse met voorbeelden uit de geschiedenis over de waarneming van vlie gende schotels. De ruim 5000 mensen die de nacht van 22 juni op de top van de Puig Mayor doorbrachten, vragen zich nu af: „Door wie en waarom werden wij be spied?” ■ür Eensollicitante” wordt aan de tand gevoeld door van rechts naar links Aggie Hiemstra, Jaap Schellinger en Klaasje Schoonen. met haar eerstegraads bevoegdheid solli citeerde naar een baan op derdegraads niveau. Hoe zij zich de toekomst voorstel de als gehuwde vrouw en wie weet moe der van een of meer kinderen. Of zij iets wist van de school waaraan zij wilde werken. Waarom zij geen gebruik had gemaakt van de mogelijkheid om inlich tingen in te winnen. Wat zij vond van inspraak van de leerlingen in de keuze van de leerstof. Gerda had het knap warm na een kwartier. Maar onvoldaan was zij niet. Zij vertelde al vijf maanden aan het solliciteren te zijn. Bij enkele sollicitatie- bezoeken had zij lang niet de kans gekre gen, om zoveel te praten als tijdens de training. Eigenlijk was zij helemaal niet aan het woord gekomen, doch had zij zich moeten beperken tot luisteren naar de mensen achter de tafel. Bij de nabe spreking bleek, dat zij dat zelf mee had veroorzaakt door haar te afwachtende houding. Het afdraaien en met tussenpozen stoppen van de videoband toonde over duidelijk aan, dat Gerda punten had ge scoord, naarmate het kwartier verstreek. De eerste kritiek van Jaap Schellinger was niet mis: „Als je graag met grote groepen mensen omgaat, hoef je niet in het onderwijs. Dan kun je ook in een kantine gaan werken”. Anders gezegd: antwoord niet in vage algemeenheden. Een compliment kreeg Gerda vanwege Wat bezielde deze mensen? Wat verwachtten de deelnemers van deze spirituele oefening, waarbij positieve, menselijke energie het heelal moest worden ingestuurd? Wat bewoog deze personen om een Op hetzelfde tijdstip kwamen ongeveer 200.000 mensen samen in nacht in de openlucht door te brengen en zich te concentreren op het het dal Ucanca aan de voet van de Teide, de hoogste vulkanische berg universum? op het eiland Tenerife. De organisatie van deze samenkomst lag in Onze correspondent te Madrid, Peter Hattink, reisde naar de Puig handen van de Atlantische Stichting voor Parapsychologie. Doel van Mayor en maakte de bijeenkomst mee.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17