Veiling Tiel in brand Tenminste vier Nederlanders an dissidenten Kabinet gereed met begroting Kwart Utrechtse buschauffeurs ven ziek thuis het weer Moezorewa naar Verenigde Staten gedood door ramp in Spanje Groningen wil actie tegen onderwijsplan ’remier Van Agt: iehoedzaam over vonnissen I n. 26 paaina's. IJmuider Courant Mijn geld via de bankgiro... rbank mart nadarland- f MAKELAARS vandaag: w ïcrt het woord i& aan... Wolkenvelden Strandverwachting ‘lijk „KERN ’-BEMANNING MINISTERIE VAART MEE NAAR IERLAND DE LEEUW a SOETEMAN bv WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUBDEN agenda pagina 4 Beeiaerts- Gesprek Brief Afspraken Vliegende schotels Wil Hartog Zwitserland wil dissidenten opnemen iTdfi Staking bij Grunwick na 690 dagen voorbij Weer buitenland Brennerpas weer vrij ■ge 24 ZATERDAG 15 JULI 1978 (ADVERTENTIE) 68ste jaargang no. 215 jnd, Jordaens de volksschilder ivestigrt Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. Filminkoper Peter van Campen E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Oscar Panizza: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De „Tridens”, het onderzoekschip van het Rijks- nstituur voor Visserijonderzoek, vertrekt vanavond naar de westkust ran Ierland, om te kijken of daar buiten de 12-mijlszone haring zit. Er zal een „kern”-bemanning van het ministerie meevaren, die hier isteren voor is opgetrommeld. Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. een bank van deze tijd Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws.. 4,5,6,7,9 Radio entelevisle/Strips.... 10 Economie11 Sport12,13 Kerkdiensten4 Gastenhoek7 ali IJmuider Courant Van der Stee stuurt schip uit op haringonderzoek VAN DER STEE Minister Van der Stee heeft met de Euro- (ADVERTENTIE) (Zie verder pagina 3) (ADVERTENTIE) 4 (ADVERTENTIE) een iard B.V. een-en handel enne aluis N.V. Dit deelde een woordvoerder van het linisterie van Labouw gisteravond mee. (inister Van der Stee van dit departement ag aanleiding de „Tridens” voor de reis in sreedheid te brengen, gezien de proble- len die de Nederlandse haringvissers in it gebied - dat deel uitmaakt van het Ierse aringvisplan - hebben ondervonden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt wilde steren op zijn wekelijkse persconferen- e geen commentaar geven op het vonnis in Sjaransky. „Wij moeten behoedzaam jn omdat wij in de Sovjet-Unie de belan- mbehartigers vap Israel zijn”, aldus de linister-president. Ofschoon geen genoegdoening is ver kregen voor hun belangrijkste eis - de erkenning van de vertegenwoordiging door de vakbond - besloten de stakers officieel een einde te maken aan de actie. Deze was in de afgelopen maan den gaan verlopen”. Het conflict, dat gekenmerkt werd door verscheidene felle botsingen tus sen politiemannen en stakingsposten, had zeer spoedig een politieke wending gekregen waarbij de vakbonden tegen over de leiding van het bedrijf stonden. Volgens de Nederlandse haringvloot was daar geen haring te vinden. Thans zijn de 24 visser op weg naar huis, nadat ze bij hun vangst op makreel in een zuidelijker gebied ook in moeilijkheden kwamen door de Ierse bepalingen. De minister heeft de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij van een en ander in een brief op de hoogte ge bracht. Hij zegt er tevens in zich bewust te zijn van de problemen in het visserijbe drijfsleven, maar die moeilijkheden niet te BERN (AFP). Zwitserland heeft giste ren de Sovjet-Unie officieel het aanbod gedaan veroordeelde Russische dissiden ten te willen opnemen. De Russische am bassadeur in Bern, Wladimir Lavrov, werd gisteren op het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zeiken ontboden waar hij in kennis werd gesteld van de „ontevreden heid onder de Zwitserse autoriteiten en grote lagen van de bevolking over de lo pende processen tegen dissidenten in de Sovjet-Unie”. Volgens een officieel com muniqué is Zwitserland bereid „op zijn grondgebied de dissidenten te ontvangen die bij deze processen zijn betrokken”. (Zie verder pagina 3). kunnen oplossen binnen het beperkte ka der van het Nederlandse overheidsbeleid. Slechts in internationaal verband, voor al samen met de EEG-partners, kan de bescherming van de visstand worden gere geld. Onze vangstmogelijkheden zijn daar mee volstrekt afhankelijk van de bereid heid van andere lidstaten tot een gemeen schappelijk beleid in deze te komen, aldus de brief van de minister. De Nederlandse haringreders hebben minister Van der Stee gisteren gevraagd om een gesprek op korte termijn over de penibele situatie van de haringvloot. De stemming onder de reders is uiterst ■ü- Begin gisteravond brak brand uit bij de bekende veiling „Septer” in Tiel. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorp sen van Tiel, Geldermalsen en verschil lende bedrijfsbrandweren. Bij de brand ging ook een drukkerij, garage, accoun tantskantoor en een aantal opslagruimten verloren. Een vliegtuigje van de rijkspoli tie bleef in de buurt om onder meer het gevaar voor het naburig treinverkeer in de gaten te houden. De schade bedraagt tussen de anderhalf en twee miljoen gul den. „Septer” deed al enige tijd geen dienst meer als veilinggebouw. Met een delegatie van de bemanningen willen de reders maandagmorgen pratén met de minster, zo blijkt uit een telegram dat gisteren verstuurd is. somber, zo bleek gistermorgen op een ver gadering van de Nederlandse Redersver eniging in Den Haag. Voorzitter N. Parle- vliet: „Het gaat ons bepaald niet om meer steun. We willen varen, maar als dat niet kan, dan moeten we de vloot maar liquide ren”. Volgens Parlevliet is daar een bedrag mee gemoeid van ongeveer 150 miljoen gulden. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De Groningse wet houder J. Wallage (Onderwijs) wil een landelijke actie beginnen tegen het onder wijsplan van minister Pais. „Het is duide lijk”, aldus Wallage, „dat de minister be zig is met een grote mond en lege handen een landelijk beleid te voeren, waarbij de gemeenten voor de kosten moeten op draaien”. In de Amerikaanse Senaat is onlangs met 48 tegen 42 stemmen een motie afge wezen om de sancties tegen Rhodesië op te heffen, maar het onderwerp zal volgende week waarschijnlijk weer aan de orde komen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening, jhr. Beelaerts-Van Blokland wil ook aan stadsvernieuwing de hoogste prioriteit geven. Hij is tegen een te dichte concentratie van behuizing en bebouwing. Hij is voor de bouw van aan trekkelijke flats om de vraag naar eenge zinswoningen wat te ontlasten. Over deze en andere zaken sprak Theo Klein met de minister. Onlangs is er op Majorca een nachtelij ke bijeenkomst geweest van duizenden, die geloven in het bestaan van vliegende schotels (plus inzittenden natuurlijk). Ze trokken gezamenlijk naar de top van de berg Puig Mayor. Peter Hattink klom ook naar boven en zag net zo min als de anderen een vliegende schotel. Wil Hartog heeft eindelijk de internatio nale erkenning gekregen, waar hij lang op gejaagd heeft. De Nederlandse motorcou reur doorbrak de barrière met zijn over winning in de Grand Prix van Francor- champs. Hij heeft zijn plaats waar ge maakt in het team van Suzuki, die hij innam als vervanger voor Pat Hennen, een renner die nog steeds in coma ligt. Govert Wisse sprak met „De witte reus". 27 ?0 SALISBURY (AP). De zwarte leider bisschop Abel Moezorewa heeft gisteren Rhodesië verlaten voor een reis naar de Verenigde Staten. Daar zal hij namens de overgansregering de Amerikaanse Senaat ervan proberen te overtuigen het handels- embargo op te heffen dat 12 jaar geleden na de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring van Rhodesië is afgekondigd. Puin- en vuilafvoer per container Overwegend droog met wolkenvelden. Meest matige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen van 15 graden vlak aan zee tot circa 20 graden plaat selijk in het binnenland. Een weekeinde met matig strandweer als gevolg van een nog koele zeewind. Slechts af en toe zonnige periode. Wel droog, in de middag temperaturen van 16 tot 18 graden Celsius. I (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) BARCELONA. De ramp op de Spaan se camping Los Alfaques in San Carlos de la Rapita afgelopen dinsdag heeft aan ten minste vier Nederlanders het leven gekost. Bij de doden zitten meerdere mensen uit een gezin. De situatie is echter nog on overzichtelijk. Het kan nog dagen duren voor we eruit zijn, verklaarde gisteravond een woordvoerder van de ANWB-alarm- centrale in Den Haag. Er zijn intussen vermisten gevonden. Die bleken volgens de woordvoerder dan in een of ander zie kenhuis te liggen. Het dodental is opgelopen tot 161: 85 overleden slachtoffers zijn nog niet geï dentificeerd. Op het ogenblik verblijven nog 72 gewonden in Spaanse ziekenhuizen. Voor hun leven wordt ernstig gevreesd. (Van opze redactie binnenland) DEN HAAG. Voor het kabinet kun nen de vakanties beginnen. Gisteren heb ben de zestien ministers de laatste hand gelegd aan de begroting voor 1979. In de tweede helft van augustus begint dan de traditionele strijd om de financiële dekking van de voorstellen. Premier Van Agt, die dit gisteravond meedeelde, ver trekt zelf maandag als eerste. Mogelijk brengt hij, net als vorig jaar, een bezoek aan de Tour de France. Minister-president Van Agt verklaarde tijdens de wekelijkse persconferentie naar aanleiding van de ministerraad dat het kabinet er in is geslaagd de nog resterende geschilpunten over de begroting „op een of andere wijze” tot een beslissing te bren gen. Hij wees er echter op dat het opstellen van de begroting dit jaar niet zo moeilijk was als andere jaren, vanwege de ombui- gingsoperatie. LONDEN (AFP). De staking bij de fotografische laboratoria „Grunwick” in Noord-Londen, een van de langdu rigste en meest omstreden protestac ties uit de sociale geschiedenis van Groot-Brittannië, is gisteren na 690 dagen officieel geëindigd. Te kunnen denken en zijn ge dachten niet te mogen uitdra gen, dat is de gruwelijkste der kwellingen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 *oor Santpoort: 023 - 31 90 53 UTRECHT (ANP). Een kwart van de Utrechtse buschauffeurs ligt ziek op bed. Omdat een aantal chauffeurs bovendien op vakantie is, moet het Utrechtse Ver voerbedrijf komend weekeinde fors snoeien in de busdiensten. De bussen op twee lijnen rijden vandaag en morgen na 16 uur helemaal niet meer; op enkele andere lijnen wordt het aantal ritten verminderd. Utrecht komt meer dan 25 chauffeurs tekort om normaal te kun nen werden. Een werkgroep van het Vervoerbedrijf en de GGD start volgende week een onder zoek naar het grote ziekteverzuim. Noord-Scandinavie: plaatselijk bui, 12-17 graden. Midden- en Zuid-Scandinavië: veran derlijk. Overwegend droog, 15-20 gra den. Denemarken, Noord-Duitsland: hier en daar een bui, 15-25 graden. Britse eilanden: zonnige perioden, 17- 24 graden. In Schotland: 15-20 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Midden- en Zuid-Duitsland: half tot zwaar be wolkt, overwegend door, 15-20 graden. Alpengebied, Oostenrijk, Noord- Italië, Ncord-Joegoslavië: plaatselijk onweer, 20-25 graden. Landen rond de Middellandse Zee: overwegend zonnig, 25-30 graden, plaatselijk meer dan 35 graden. Groningen zal bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) aandrin gen op actie. De wethouder zegt over informatie te beschikken dat de rijksuitkeringen aan de gemeenten voor het kleuter- en lager on derwijs, die in de loop van deze maand bekend worden gemaakt, drastich be snoeid worden. „Deze besnoeiingen zijn niet opgenomen in Bestek 81 van het kabinet”, aldus Wal lage, wiens bezwaren tegen het actieplan van minister Pais zich ook richten tegen het niet verlagen van de klasseschaal voor het lager onderwijs. pese Commissie en zijn Ierse collega af spraken gemaakt voor het opstellen van een visprogramma voor het omstreden ge bied. Uitgangspunt hierbij is dat er een redelijk uitzicht moet blijven bestaan op een vangst van het volledige quotum van 4.000 ton, dat volgens afspraak met de lidstaten daar door de Nederlandse ha ringvloot mag worden gevangen. Ierland blijft overigens ons quotum res pecteren en is ook bereid zonodig onderde len van het programma aan te passen, zo is de conclusie van Van der Stee na gesprek ken met Ierse vertegenwoordigers. De minister acht wijziging van de be perkte zone, de „box” genaamd, die zich langs de Ierse kust buiten de 12-mijlszone uitstrekt en circa 10 mijl breed is, principi eel niet uitgesloten. MÜNCHEN (DPA). De Brennerpas tussen Italië en Oostenrijk is weer vrij. De Italiaanse vrachtautochauffeurs, die sinds het begin van deze week de pas blokkeer den als protest tegen de Oostenrijkse weg- belasting en belasting op de brandstof, laven hun actie gisteren op. Verwacht wordt, dat hun collega’s aan de grensposten Thoerl-Maglern en Sillian het voorbeeld zullen volgen. Het Italiaanse kabinet heeft besloten een *et voor te bereiden waardoor de minister van Financiën de bevoegdheid krijgt on der bepaalde omstandigheden de wegen belasting op buitenlandse vrachtwagens te Verhogen. Om dezelfde reden wilde Van Agt geen (actie geven op het functioneren van het ussische juridische apparaat bij het vel- jn van het vonnis over Ginzburg. „Ik blsta alleen met te zeggen dat wij binnen .ïdelijke grenzen al het mogelijke doen itoffer?ro °°k in deze zaken ervoor te zorgen dat Juropa met één stem gaat srpeken”, zei fan Agt. Zwitserland heeft gisteren de Sovjet unie officieel het aanbod gedaan veroor- eelde Russische dissidenten te willen op- imen. De Russische ambassadeur in em, Vladimir Lavrov, werd gisteren op et Zwitserse ministerie van Buitenlandse aken ontboden waar hij in kennis werd esteld van de „ontevredenheid onder de witserse autoriteiten en grote lagen van e bevolking over de lopende processen gen dissidenten in de Sovjet-Unie”. Vol- jns een officieel communiqué is Zwitser- nd bereid „op zijn grondgebied de dissi- 7 enten te ontvangen die bij deze processen ijn betrokken”. PARKLAAN 14a HAARLEM TEL. 023-317950

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1