Kansarme tennisser kan toch winnen r Zege Assen mooiste, maar Francorchamps belangrijkste Internationale erkenning van „Witte Reus” KE Grasdrogen ion De achterspeler Doodlopende straat door Govert Wisse „Wereldkampioen worden”. Die pet Jan Mulder p, d K P. zgj of* Hf I AND gt een: ien in j Ie omga» eetmgse rken en tische ge Wil Hartog werkt nu toe naar wereldtitel Proving egkundigt alectiepro Of de huidige wereldkampioen I ■ü- De pet van MacMillan STOPPER I I sollici- leling rdam. rdcre van itudie, rvoor boek net onze elijke en A/ijze zal numme sselmeije behandel te kwalite teling. 0 eren en i en op he binnen 4 Hartog, die in 1967 voor het eerst aan een motorrace meedeed, was snel doorgestoten tot de smalle Ne derlandse top. Hij wist tot nog toe dertien maal Nederlands kampioen te worden. Omdat de Abbekerker bijna altijd als favoriet van start ging, heeft hij zich nooit als de popu lairste rijder kunnen ontpoppen. „Zeven, acht jaar geleden ging het meestal tussen Rob Bron en mij. Het publiek koos altijd voor hem. Toen Door zijn fans wordt hij jubelend de „witte reus” genoemd. Voor verslaggevers, die niet om de andere regel de naam Wil Hartog willen gebruiken en geen beter synoniem weten, gaat hij vaak door voor de „grasdroger uit Abbekerk”. Collega-coureurs uit Nederland,, die hem maar arrogant vinden duiden hem schertsend aan met „de lange”. Geen enkele motorcoureur in Nederland kan bogen op zoveel bijnamen. De titel „De witte reus” heeft hij meegekregen, sinds hij als eerste op de Nederlandse stratencircuits ronddavert in een smetteloos wit motorpak. Met zijn één meter vijfentachtig lijkt het ietwat overdre ven om hem met „reus” te kwalificeren, maar hij heeft die betiteling waarschijnlijk eerder aan zijn opvallende resultaten dan aan zijn lengte te danken. Eenmalig heette het succes van Wil Hartog te zijn, toen hij dertien maanden geleden als eerste Nederlandse motorcou reur een Grand Prix-zege behaalde in de 500 cc-klasse. Honderdduizend toeschouwers waren op het circuit bij Assen door het dolle heen, toen de Abbekerker zijn machine als eerste over de finishlijn drukte, voor mannen als Barry Sheene en Steve Baker, de favorieten bij uitstek. Een toevalstreffer werd die TT-zege genoemd. Bekendheid met de baan, het slechte weer en de steun van tienduizenden landgenoten werden als factoren naar voren gehaald, die Hartog aan het succes geholpen hadden. Zijn perfecte stuur- techniek werd amper aangehaald. Internationaal telde hij (nog) niet mee. Binnen een jaar tijd echter heeft zich veel ten goede gekeerd voor Wil Hartog. Hij reed zich in het voorjaar redelijk in de kijker door met zijn privé-machine steeds dicht achter de fabriekscoureurs (Sheene, Hennen, Roberts, Cecotto) te eindi- Het aardige van tennis is, dat je de wedstrijd kan winnen (en dus de mees te sets kan winnen), zonder de meeste games te winnen. Bij de uitslag Okker- Nastase (ik noem maar een willekeurig voorbeeld) 6-4, 7-5, 0-6,1-6, 8-6, is Okker de winnaar, hoewel Nastase 27 games heeft gewonnen tegen Okker maar 22. Bovendien waren Nastases gewonnen games allemaal love games, terwijl Ok ker ze moeizaam via deuces veroverde. Nastase was in dit denkbeeldige voor beeld (maar er moeten ettelijke voor- maar Hartog wenst voor een wed strijd zo weinig mogelijk mensen bij hem in de buurt. Stilletjes bereidt hij zich op een eenzaam plekje voor op de dingen, die komen gaan. Door die opperste concentratie vinden ve len Hartog stug, arrogant en een man, die te veel poeha heeft gekre gen. Hartog: „Ach, ik laat de mensen maar denken. Ik trek me er niets van aan”. Wil Hartog heeft het Nederlandse motorgebeuren trouwens min of meer de rug toegekeerd. Een natio nale titel kan hem amper meer boei en. „Iedere sportman wil altijd een stapje hoger. Nadat ik verschillende keren kampioen was geworden, gin gen mijn gedachten vooral uit naar een TT-zege op Assen. Dat lukte mé vorig jaar. Toen was mijn volgende stap zo hoog mogelijk eindigen tij dens een Grand-Prix-wedstrijd in het buitenland. Ook dat doel heb ik inmiddels bereikt met mijn overwin ning op Francorchamps. Het is dus niet moeilijk raden wat mijn volgen de ideaal is: wereldkampioen wor den”. van Pat Hennen, die na zijn ongeluk op Man nog steeds in een coma ligt. Hartog: „Ik kan dit jaar natuurlijk geern wereldkampioen meer wor den, maar dat is ook de bedoeling niet. Ik sta te ver achter op Kenny ik wel eens een foto heb gezien van Koning Gustaaf, van wie Björn Borg het tennissen heeft geleerd, die met een strohoed op stond te tennissen), zoals ook de haarband van onder ande ren Borg wordt geaccepteerd? Draagt MacMillan al zijn hele leven een pet als hij tennist, tennist hij slechter zon der pet (Borg liet uit bijgeloof zijn baard staan gedurende Wimbledon), en had die pet altijd al die belachelijke vorm? Zo’n soort documentaire zou ik willen maken, maar blijkbaar ben ik de enige, want hij is nog nooit gemaakt. Roberts om hem nog te kunnen be dreigen. Mijn opdracht luidt: Barry Sheene helpen met prolongatie van zijn wereldtitel”. helpen die 20e titel te veroveren? Als jeblieft.'" echter met steun van Hartog nog in staat is om de brallerige Amerikaan Roberts in te lopen lijkt hoogst twij felachtig. Op Francorchamps deed Wil Hartog er van alles aan om Sheene voor te laten gaan, maar de Suzuki-kopman was niet in staat om deze keer toevallig over sport ging, maar misschien ook niet. „De opmars der strafschopgebieden” is een keuze uit die columns, waarvan niemand in het begin wilde geloven dat Jan Mul der ze zelf schreef Zeker een jaar lang heb ik mij in gezelschappen belangrijk kunnen maken door met mijn hand op mijn hart te bezweren dat Jan z'n stuk ken zelf schreef, dat ik z’n allereerste column zelfs zwart op wit, en met de hand geschreven, had gezien en gele zen voordat hij geplaatst werd, en dat hij zijn doelpunten trouwens ook al tijd zelf maakte, dus waarom zou hij z’n stukken dan niet zelf schrijven? Ik zou trouwens geen journalist weten, die zijn stukken zou kunnen schrijven op de manier waarop hij ze schrijft. Johan Cruijff werkt op originele wijze met de afmetingen en „dode" hoeken van het speelveld. Hij laat zich bewust in een op het oog uitzichtloze positie in de buurt van de comervlag drijven en slaat toe als de concentratie voor het doel verslapt. Men waant zich veilig, maar de verdediging wordt dan toch beetgenomen door de brille en sluwheid van Cruijff. Hij is in staat de achtervolgers een doodlopende straat binnen te lokken en de rollen dan blik semsnel om te draaien door zijn snel heid en schijnbewegingen. De aanval- I Ier met de bal op weg naar de keeper, maar iets scheef voor het doel, kan op z’n manier eveneens succes hebben. Door niet te schieten op een moment dat iedereen, inclusief de doelman denkt „nu of nooit” maar nog een stap te doen naar de achterlijn. In die se conde verslapt de concentratie in het doel een fractie. De voorste hoek is dan de uitverkoren plaats om de keeper te betrappen. Die ene meter terrein op het eerste gezicht een nutteloze en te mijden plek, kan van beslissende bete kenis zijn”. en na hs e Directie 2080 A! gen. Het team van Suzuki hoefde dan ook niet lang te zoeken naar een vervanger voor Pat Hennen, die ernstig ten val kwam op het Eiland Man en voor de rest van het seizoen is uitgeschakeld. Hartog kreeg zijn eerste kans op de fabrieksmachine tijdens de TT van Assen. De Suzuki remde slecht, waardoor hij tot tweemaal toe rechtdoor ging, met als gevolg een tegenvallen de vijfde plaats. Suzuki gaf hem twee weken geleden tijdens races in het Belgische Francorchamps nog een mogelijkheid om te laten zien, dat hij een plaats in het fabrieksteam waard was. In de laatste twee ronden liep hij weg van Kenny Roberts en wereldkampioen Barry Sheene alsof ze stil stonden, waar door hij overtuigend winnaar werd. Een overwinning, die hem internationale erkenning bezorgde en Hartog tevens een vaste plaats opleverde in het fabrieksteam van Suzuki. Daarom stelt hij: „De zege op Assen was de mooiste, die op Francor champs de belangrijkste”. Enfin, genoeg geleuterd, ik citeer even twee stukken die met elkaar gemeen hebben dat zij Johan Cruijff tot onder werp hebben: is een 8500 loofd- ruim t iap, onds patiënten Het mooie van tv-tennis is, dat je de deelnemers van zo dichtbij kunt bestu deren, als insekten onder een vergroot glas. Neem die pet van Betty Stöves partner Frew MacMillan. Ik zou graag een documentaire over die pet willen maken. De voorgevel van die pet. Ver gelijking met andere soorten petten. Waarom draagt hij, als enige, zo’n pet, wat zijn de voordelen, wat de nadelen? Is het op Wimbledon wel in overeen stemming met de etikette, om je pet op te houden als je met een dame tegen een andere dame tennist? Zouden an dere hoofddeksels geaccepteerd wor den (Borotra speelde in het verleden altijd met een alpinopet op, ook kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat Nu Hartog aan de top staat, wordt de combinatie werk-sport welhaast onmogelijk. Hartog: „Het is ook niet te combineren, maar ik doe het toch. Ik run samen met mijn vader en mijn broers de grasdrogerij. Als ik weg ben, vangen de anderen het op. Ik zal overigens heus niet stoppen met werken, dat gaat gewoon door”. Terwijl coureurs als Sheene en Cecotto na een race kunnen uitrus ten in een luxueus hotel, moet „hob byist” Hartog zich zo snel mogelijk naar huis spoeden, omdat hij de dag na de wedstrijd al weer om zeven uur op de fabriek verwacht wordt. „Omdat het grasdrogen en motorra cen net allebei in de zomermaanden samenvallen, heb ik het net in die periode reuze druk. Ik heb daardoor nog nooit van mijn leven vakantie kunnen nemen. Maar ik zie de uit stapjes naar de circuits als een paar dagen ontspanning. Op 23 en 30 juli rij ik in Zweden en Finland. In die tussenliggende week ga ik niet naar huis, waardoor ik toch min of meer van een minivakantie kan genieten”. Hartog noemt het ontspanning, dat motorracen, maar ook hij moet stellen, dat „het leuke rijden op een motor er vanaf is. Dat was vroeger zo, maar de strijd aan de top is zo hard, er is zoveel geld mee gemoeid, dat je moeilijk nog echt voor je plezier rijdt, zoals dat in het verle den wel het geval was. Alles draait Het klinkt eenvoudig, maar de weg er naar toe is moeilijk. Een eerste belangrijke stap op weg naar een wereldtitel is het vertrouwen, dat het fabrieksteam van Suzuki Enge land in hem stelt. Vorige week werd na overleg tussen de fabrieksbazen in Japan en teammanager Rex Whi te beslist, dat Wil Hartog in ieder geval tot het einde van dit jaar de beschikking krijgt over de machine beter reed dan Bron, kreeg ik af te rekenen met Boet van Duimen. Om de één of andere gekke reden was hij de lieveling van het publiek en ik niet. De meest aanwijsbare reden lijkt me, dat de toeschouwers altijd voor de underdog kiezen. Als ik ie mand versloeg was dat de gewoon ste zaak van de wereld. Zoiets zit nu eenmaal in de mensen”, aldus Har tog. Een vergelijking Hartog-Van Dui men en Ard Schenk-Jan Bols gaat wat dat betreft uitstekend op. Alles- kunner Ard Schenk moest in de beginjaren zeventig ook met lede ogen toezien, hoe de minder getalen teerde Jan Bols massaal werd toege- juichd en hij wat lauw applaus kreeg, als-ie zich weer eens de sterk ste had getoond. Een tweede reden voor die matige populariteit van Hartog lijkt wel licht de moeilijke benadering van de Westfries in het rennerskwartier. Met mensen als Rob Bron en Boet van Duimen is een half uur voor een wedstrijd nog een grap uit te halen, om de commercie, dé publiciteit en de concurrentieslag met Yamaha. Het is een keiharde werkelijkheid. Je ziet het nu aan Pat Hennen. Die komt te vallen, raakt in een coma en is voor maanden uitgeschakeld. Sentimenten spelen dan geen rol, er- moet zo snel mogelijk een ander op - zijn fiets. Hetzelfde kan mij overko-' men, ik weet het niet.” beelden van zijn) dus AANTOON BAAR de betere tennisser, maar ver loor toch. Je zou dit een manco in de spelregels kunnen noemen, maar ik ben eerder geneigd het het grootste pluspunt in de tennisregels te vinden. De kansarme is op die manier nooit kansloos. In plaats dat je na 6-2, 6-2 voor Borg denkt dat de match „voor bij” is, dat Connors een geslagen man is, ben je juist geneigd te denken dat de wedstrijd in de derde set „pas goed begint”, dat Connors nu pas zijn ware gezicht zal laten zien, etcetera. In de meeste gevallen is dat natuurlijk een illusie (in dit geval werd het 6-3 in plaats van 6-2, nou en?), maar het feit dat zo’n illusie gekoesterd kan worden, ook door de spelers zelf, geeft tennis een voorsprong op de meeste andere takken van sport. een beslissende voorsprong te ne men. Integendeel, toen bleek, dat Roberts voortdurend in het spoor bleef van Sheene, gaf Rex White Hartog het sein „Go”, ten teken, dat de Abbekerker zijn gang mocht gaan. Hartog reed zich vervolgens met een topsnelheid van 320 km/uur naar zijn tweede Grand-Prixzege, waarna Sheene met verwijten aan kwam dragen, dat de Nederlander zich niet aan zijn opdracht had ge houden. „De feiten lagen natuurlijk wel even anders. Sheene reed gewoon minder sterk dan ik. De machines waren even snel, maar ik stuurde die dag iets beter. In een volgende race kan het net andersom zijn”, zegt Hartog. „Ging naar de training. Hij parkeer de zijn auto vlak bij de deur van de gang naar de kleedkamers en zag uit zijn ooghoeken de Citroen Maserati achter de oefenvelden het stadionter- rein oprijden. De beroemde achterspe ler begon plotseling iets te zoeken in het dashboardkastje. Daarna pakte hij langzaam zijn voetbaltas van de ach terbank, keek nog even of er snippers, luciferstokken op de vloer lagen, en merkte toen dat hij snel moest uitstap pen het portier van de Citroen Ma serati sloeg dicht, Johan Cruijff liep al naar het gebouw. Daar arriveerden ze toevallig samen. De beroemde achter speler opende de deur en maakte, ter- T wijl hij zijn hand aan de klink hield en zich zo strekte dat hij zijn evenwicht Z T slechts kon beweren door op één been te balanceren, de weg vrij: „Na jou Johan”. in het ;ering, ik eenmaal had laten zien, dat ik korte Na „De Renner" van Tim Krabbé is „Opmars der strafschopgebieden" van Jan Mulder binnen korte tijd het twee de „sportboek” van uitgever Thomas Rap, dat als een „twee onder één kap” zowel tot de sport als tot de literatuur mag worden gerekend. Jan Mulder, oud- Nederlands elftalspeler, maar voor al als Anderlecht-midvoor jarenlang de faam genietend de beste midvoor van Europa te zijn, is na zijn transfer naar Ajax uitgegroeid tot Neerlands bekendste knieblessure. Hij stopte met topvoetbal, begon een wekelijkse ru briek in De Tijd, daar kwam een weke lijkse rubriek in De Volkskrant bij, die vrijwel altijd over sport ging, maar op een manier die voordien onbekend was. In de eerste plaats merkte je voortdurend dat iemand aan het woord was die het allemaal aan den lijve had ondervonden, en bovendien mixte hij de sport op een zo originele manier met het restant van het leven, dat je steeds het gevoel had een column te lezen die Wat me ook mateloos boeit is de reden waarom Billy Jean King die Ruf- fels als partner uitkoos. Ze wil per se, op haar oude dag, het record van 20 Wimbledontitels vestigen (ze heeft er nu 19), waarom sluit ze dan geen over eenkomst met Borg of Connors of een typische dubbelspeler als Hewitt, en probeert ze het met een middelmatige tennisser als Ruffels? Wie zou niet graag een legendarisch record willen helpen breken? Als ik Björn Borg was, zou ik King opbellen en zeggen: „Lieve Billy Jean, mag ik ie volaend iaar Nu Hartog voornamelijk nog „internationaal” denkt en rijdt, be perkt hij zijn optredens in Neder land zoveel mogelijk. Een race op Zandvoort afgelopen zondag laat hij schieten, omdat „er toch niets op het spel staat”. Bovendien' zijn de wedstrijden om het nationaal kampioenschap in de 500 cc niet zo belangrijk meer voor hem, omdat hij nauwelijks nog kans heeft op die titel. Dat komt omdat hij diverse races door besognes in het buiten land heeft moeten laten schieten en na een wedstrijd op Zandvoort, die hij glansrijk won, werd gediskwali ficeerd. „Een belachelijke zaak was dat toen. Ik stapte na de huldiging van het podium af en wilde de wagen instappen, waarin ik een ereronde moest maken. Een voor mij onbe kende man duwde me een briefje onder mijn neus en vroeg me, of ik - even wilde tekenen. Ik dacht dat het voor een handtekening was. Ik te- - kende het briefje, waarna hij me - vroeg nog een tweede epistel te sig neren. Dat is voor jezelf, zei hij. Ik vroeg toen, wat dat voor zin had, waarna die kerel me vertelde, dat het een bewijs voor de dopingcon trole was. Ik sprong zowat uit mijn vel. Dopingcontrole, ik wist niet, dat zoiets bestond in Nederland. Omdat ik toen geweigerd heb naar de do pingcontrole te gasyi heeft de KNMV me gediskwalificeerd. E.en belachelijke zaak, ik ga toch niet voor zo’n kermiskoers doping ne men, kom nou. De bond vertelde me, dat een onderzoek op gebruik van doping al in april was aangekön- digd, maar ik heb dat nooit ergens gélezen, omdat ik toen constant in het buitenland was om Grand- Prixraces te rijden. Ik ben in hoger beroep gegaan tegen die diskwalifi catie, misschien dat ze de beslissing herroepen. Laat ik mijn mond maar houden over de bond. Officials. i van imini- :n te ■n en I P ■>:<i>

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25