SADAT HOOPVOL OVER VREDESBESPREKINGEN 3 Europese satelliet Airbus Industrie mist order United Airlines Ierland Komitee bezet gebouw Nieuwe leider van Mauretanië British Airways streeft naar vrede in Sahara Geestelijken moeten weg uit Namibië gelanceerd Carter optimistisch over economische top i Sjaransky krijgt dertien jaar saterdag JAPAN WIL RADIO ACTIEF AFVAL OP DE ZEEBODEM DUMPEN VNO: Albeda maakt goed personeelsbeleid onmogelijk RQR.'I 3 2 JULI 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 1 5 Slaags laakt. „Tot volgend jaar” Computer Aanzienlijke schade Carter Sjaranski Zuiniger vliegen uurpeloton worden terecht ge teld Over de datum van de itering pijen die iteerden, ie kolen- teed aan derland. van Eco- schrifte- Völtgens m het na zrijgeko- iinent erkeer igheid vacht in ;een ver- edrijvig- e maand, irderont- even. De nenland- /erkeei land is n belastinj lapaciteit toekoms: Ierland» (NVWB reatievei KB ondei NWB dat ichten re moet krij encapaci 'Big Sllf splan xecut*e *s n°g niets bekendge- 1 laakt. tteveeiv^ wgiSife enprijs] sogewerf (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Een militaire lam Hi echtbank in Moskou heeft gis- brekendi ermiddag de Russische burger liëntram üiatoly Filatov wegens spionage ik ligt o, egen j|e Sovjet-Unie ter dood eroordeeld. Filatov zal voor een ulism voerefnededeling over veroordehng van Fila- »v. Leden van de gematigde stroming bin- wegens spionage ter dood veroordeeld De 38-jarige Filatov behoorde niet tót (Van onze redactie buitenland) De Amerikaanse president Carter heeft en klei» (Van onze redactie buitenland) vermin waarde van ongeveer 1,2 miljard dollar aan zijn neus voorbij ziet gaan. „In beschouwing genomen het bijzonde- gevaar en de ernst van de daden die BONN. De Amerikaanse president Carter ziet de economische topconferen tie van dit weekeinde met optimisme te gemoet, hoewel hij niet gelooft dat voor alle problemen een oplossing kan worden gevonden. ekend in Westerse diplomatieke en Russi- :he dissidentenkringen. Tijdens een vijf agen durend proces zou hij bekend heb- en dat hij in 1974 in Algerije door een niet jikers e le* name genoemde Westerse inlichtin- ■ndienst was gerecruteerd om spionage gen zijn land te bedrijven. De joodse activist Anatoly Sjaranski is gisteren op beschuldiging van spionage, verraad en staatsvijandige activiteit ver oordeeld tot dertien jaar. Drie jaar daar van moet hij in de gevangenis doorbren gen en de rest in een werkkamp met een streng regime. Tegen de 30-jarige Sjarans ky was vijftien jaar geëist. Sjaransky, die een van de oprichters van de zgn. Helsinkigroep is, heeft steeds ont kend zich aan spionage schuldig te hebben gemaakt Sadat wekte de indruk tevreden te zijn over de gesprekken met Weizman, die hij voor de Oostenrijkse radio en televisie „een vriend” noemde. Noch Sadat, noch Weizman, die eerder op de dag naar Israel was teruggekeerd, onthulde verde- Van vele zijden is gisteren kritiek gele verd op de recente vonnissen. De Neder landse afdeling van Amnesty Internatio nal heeft gisteravond in een telegram aan de procureur-generaal van de Sovjet-Unie, Roedenko, geprotesteerd tegen de veroor deling van Sjaransky, Ginzboerg en Piat- koes. Amnesty dringt bij de procureur- generaal aan op vrijlating. „Deze personen worden in strijd met de universele verkla ring van de rechten van de mens vastge houden, terwijl uw land deze verklaring heeft onderschreven”, aldus AI. Tweehonderd mensen die buiten het ge rechtsgebouw wachtten op de uitspraak tegen Sjaransky, riepen in het Russisch en het Hebreeuws: „Tot volgend jaar in Jeru zalem”. Een groep jongeren hief het Israë lische volkslied aan. Vlak voor het vonnis werd uitgesproken, legde Sjaransky een korte verklaring af. „Ik ben gelukkig, zei hij, omdat mijn gewe ten gerust is. Ik zaL veroordeeld worden omdat ik mensen heb geholpen. Ook ben ook gelukkig omdat ik door mijn werk mensen heb leren kennen als Sacharov, Orlov en Ginzboerg. Tot mijn vrouw Avi- tal en tot mijn volk, het joodse volk, zeg ik: tot volgend jaar in Jeruzalem”. Het voornaamste punt van de aanklacht tegen Sjaransky was zijn contact met een in Moskou geaccrediteerde Amerikaanse journalist. Die journalist was volgens de Russische overheid een agent van een bui tenlandse geheime dienst. Sjaransky zou hem geheim materiaal hebben verschaft. De president van United Airlines, Ri chard J. Ferris, heeft gisteren op een pers conferentie in Chicago meegedeeld dat de keus op de Boeing 767 is gevallen omdat die machine wat haar eigenschappen be treft precies in de toekomstplannen van de maatschappij past. Het feit dat Boeing een Amerikaanse fabriek is heeft volgens hem geen rol gespeeld. De Boeing-767 is een zogenaamd wide- body-vliegtuig voor korte en middellange afstanden. Het biedt plaats aan 197 passa- gisteren direct na zijn terugkeer ingelicht over zijn gesprek met president Sadat. Volgens berichten in de Israëlische pers was het overleg bedoeld om uit te leggen waarom Israel zich niet volledig wil te rugtrekken uit bezet Arabisch gebied. Weizman heeft geen nieuwe voorstel len gedaan, maar wilde van Sadat onder meer horen of hij bereid is akkoord te gaan met een militaire aanwezigheid van Israel op de westelijke Jordaanoever en het behoud van Israëlische nederzettin gen in dat gebied. Dit schreef gisteren de Jerusalem Post. De Republikeinse Senator Javits noemde de veroordelingen „een belediging voor de mensheid en voor de fundamentele moraal van de beschaafde wereld”. De Democrati sche Senator Moynihan drong er bij Car ter op aan de verkoop van een computer aan Moskou te blokkeren. Volgens hem zou het apparaat het Kremlin helpen „elke dissident in de Sovjet-Unie in de gaten te houden”. Israel heeft gisteren beloofd een wereld- campagne te zullen ontketenen om de vrij lating van Sjaranski en alle andere joodse gevangenen in de Sovjet-Unie te bewerk stelligen. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Thomas O’Neill, zei gisteren dat de veroordelingen een golf van sympathie over de wereld zullen bren gen voor de dissidenten in de Sovjet-Unie. „De regering is vastbesloten een oplos sing te vinden voor de oorlog in de weste lijke Sahara overeenkomstig de belangen van het Mauretaanse volk en in overeen stemming met Marokko”, zo zei Ould Sa- lek. De vrede die hem voor ogen staat moet „alle vrijheid garanderen, een meerpartij- Op de foto president Carter en bonds kanselier Schmidt na hun drie uur duren de gesprek van gisteren. WINDHOEK. De administrateur-ge- neraal voor Zuidwest-Afrika (Namibië), Steyn, heeft gisteren in Windhoek de uit wijzing gelast van de vicaris-generaal van de Anglicaanse kerk in Namibië, Ed Mor row, mevrouw Morrow en de Duitse pater Henz Hunke. Een reden is niet opgegeven, maar volgens waarnemers houdt de uit wijzing verband met het feit dat de drie betrokkenen vaak partij hebben gekozen voor de bevrijdingsbeweging SWAPO. De ambassadeurs van West-Duitsland en Groot-Brittannië in Pretoria hebben bij de Zuidafrikaanse ministerie van Buiten landse Zaken tegen de maatregel geprotes teerd. Morrow was de opvolger van de Angli caanse hulpbisschop Richard Wood, die twee jaar geleden werd uitgewezen. De administrateur had juist donderdag de bevoegdheid verworven „ongewenste personen” te deporteren. 23 dodei chiulplaats in Moskou te bezoeken, e cijfers taliaanse e aansla idvocaat re bijzonderheden van de'besprekingen dan dat zij op nader te bepalen datum in Alexandrië, in Egypte, zullen worden voortgezet. De onverwachte ontmoeting tussen Sa dat en Weizman werd ondermeer be schouwd als een voorbereiding op de besprekingen die volgende week in Lon den zullen worden gevoerd tussen de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, en diens Egyptische en Amerikaanse ambtgenoten Moham med Ibrahim Kamel en Cyrus Vance. Minister Weizman heeft premier Begin NOUAKCHOTT (AFP). Het nieuwe staatshoofd van Mauretanië, luitenant- kolonel Mustapha Ould Salek, heeft giste ren beloofd alles in het werk te zullen stellen om vrede te bereiken in de Sahara. Hij heeft dit gisteren verklaard tijdens een radio-uitzending. Ambte- leriment ttreding gelegen- dat een Isproces hrijftde CAPE CANAVERAL (AFP). De Eu ropese wetenschappelijke satelliet Geos-2 is gisteren met goed gevolg gelanceerd vanaf Cape Canaveral in de Verenigde Staten. De eerste satelliet van dit type kon men niet precies in zijn gewenste baan om de aarde krijgen doordat het voortstuwingssysteem niet goed werkte. Bij zijn vertrek uit Salzburg zei de Egyptische president evenwel: „Wij zijn bereid tot concessies wat betreft de grens van Cis-Jordanië (het gebied van de wes telijke Jordaanoever), maar wij weigeren elke andere concessie aan Israel. Wat Israel betreft, voor dat land is er geen sprake van concessies doen, want wat van Israel wordt gevraagd, dat is terug trekking van ons grondgebied”. illen de s onthef- op 15 en igevolgd ’enomen s die ge- Oosten- Le ophef- terug te nen de Palestijnse guerrillabeweging zijn gisteren in het zuiden van Libanon bij Sidon en Tyrus slaags geraakt met pro- Iraakse militante Palestijnen. Daarbij zijn 14 doden en gewonden gevallen, zo is van Palestijnse zijde in Beiroet verno men. De gevechten begonnen donderdag avond. Reden van de strijd was onenig heid tussen commando-eenheden van El Fatach en het Bevrijdingsfront PLF over het vasthouden van 40 man van de VN- vredesmacht. Deze waren woensdag ge vangen genomen en pas na vijf uur weer losgelaten. Geos-2 moet gegevens leveren voor be studering van de magnetosfeer door mid del van zeven experimenten. Deze zijn opgesteld door 11 onderzoekinstituten van acht landen van het Europese bureau voor ruimtevaart en wel Frankrijk, Denemar ken, Italië, West-Duitsland, Zweden, Zwit serland, Engeland en óns land. De Geos-2 moet ongeveer 37 uren na de lancering in een geostationaire baan ko men, zodat de kunstmaan, van de aarde af gezien, op dezelfde plaats blijft hangen. De Geos-2 is de eerste wetenschappelij ke kunstmaan ter wereld, de Amerikaanse en Russische inbegrepen dus, die in een dergelijke baan wordt gebracht. In kringen van ruimtevaartgeleerden wordt groot belang aan het welslagen van deze onderneming gehecht. Het onderzoek dat met de nieuwe kunst maan zal worden verricht werpt ook resul taten af voor de telecommunicatie, omdat deze kunnen bijdragen tot verbetering van de radio- en televisie-ontvangst over lange afstanden. Voor dit laatste doel heeft Europa on langs de OTS-2 gelanceerd, die inmiddels goed blijkt te functioneren en op weg is Europa op het gebied van de communica tietechniek zelfstandiger te maken. In zijn tafelrede bij het banket dat de Westduitse president Scheel hem ter gele genheid van zijn staatsbezoek aanbood, zei Carter gisteravond, dat men verplicht is maatregelen te nemen tot gezondmaking van de economie in de hele wereld. „Wij zijn allen op elkaar aangewezen”, zo zei hij. De Amerikaanse president had gisteren eerder op de dag een drie uur durend gesprek met bondskanselier Schmidt. Tij dens een daarna gehouden persconferen tie zei Carter zijn gesprekspartner te be wonderen om diens inzichten. „Ik heb nog nooit een andere wereldleider ontmoet die mij bij het begrijpen van economische aangelegenheden zo heeft geholpen als kanselier Schmidt”, aldus Carter, wiens regering in scherp conflict met Bonn is geweest over het te voeren economische beleid. „Deze besprekingen zijn nuttig geweest bij het onderkennen van die terreinen waarop onze eigen nationale belangen mo gelijk enigszins afwijken”, zo zei Carter. De bondskanselier zal Carter vandaag op rondritten door Frankfort en Berlijn vergezellen. Hij zal daardoor niet in staat zijn andere staatshoofden te ontmoeten voordat de topconferentie morgen begint. Axel Springer, de uitgever van het in Bonn verschijnende conservatieve dag blad „Die Welt”, heeft gisteren in een in het Engels op de voorpagina afgedrukt wel kom aan president Carter, aandacht ge vraagd voor de onderdrukking van de mensenrechten in de DDR. ensysteem en herstel van een liberale eco nomie bevorderen”. Voorts zei Salek, dat er een commissie zal worden ingesteld, die zich moet buigen over een nieuwe grondwet, waarin zowel individuele als collectieve vrijheid wordt gegarandeerd, evenals vrijheid van me ningsuiting. Over de economie zei de regeringsleider „particulier initiatief binnen een liberale economie te zullen aanmoedigen”. Op het vlak van de buitenlandse politiek verklaarde Salek de handvesten van de V.N., de Organisatie van Afrikaanse Een heid en de Arabische Liga te zullen nale ven. Hij gaf uiting aan zijn geloof in een CHICAGO (Reuter). De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines heeft besloten dertig vliegtuigen van het type Boeing-767 te kopen. De besturen van United Airlines en van haar moedermaatschappij UAL Ine. besloten gisteren aan de Boeing-767 de voorkeur te geven boven de A300 B-10 van Airbus Industrie, tot dusver eveneens een serieuze gegadigde voor het uitbreidingsprogramma van de maatschap pij. Dit betekent dat het Europese consortium van vliegtuigfabrieken een order ter TOKIO (Reuter). De Japanse rege ring is besprekingen begonnen met vis sers over plannen om duizenden vaten radio-actief af val te dumpen op de zeebo dem. De regering wil eind volgend jaar tegen de 10.000 vaten afval deponeren op de bodem van het westelijk deel van de Stille Oceaan, 500 km ten zuidoosten van Tokio, waar de zee zes km diep is. Waarnemers geloven dat de pro- Iraakse Palestijnen met deze actie beoog den El Fatach-leider Arafat in descrediet te brengen. Deze heeft toegezegd met de VN-vredesmacht te zullen samenwerken. Sinds de bloedige gevechten van vorige week tussen christelijke militie en Syri sche troepen in Libanon heeft Israel de christelijke militie twee schepen met wa- petis geleverd, meest kleine wapens en antitankraketten. Dit werd vernomen uit westelijke diplomatieke kring in Beiroet. De schepen legden aan in de haven plaats Djoeieh, die door de rechtse mili tie wordt beheerst. AMSTERDAM (ANP). Een tiental leden van het Ierland Komitee heeft gis termiddag enige tijd het gebouw van de Britse luchtvaarmaatschappij British Airways aan het Leidseplein in Amster dam bezet. politiek van niet-gebondenheid. Voorts verklaarde hij zich „solidair” met andere derde-wereld-landen in hun strijd voor een rechtvaardigere economische orde. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Mauretanië, sjeik Ould Lagh- da, is gistermiddag in Rabat aangekomen, zo heeft de Marokkaanse radio meege deeld. De minister had een boodschap van ko lonel Ould Salek voor koning Hassan van Marokko. De Mauretaanse minister gaat vervol gens naar Karthoem, waar hij zal deelne men aan de conferentie van de Organisatie Van Afrikaanse Eenheid. Volgens het persbureau Tass had de van Filatov gezegd dat niet ge ide groe wijfeld kon worden aan de schuld van 'an Ald( cuënt, maar dat wel vermeld moest worden dat hij geen „ideologische verra- ier” was. Volgens zijn advocaat had Fila- ov „niet voldoende kracht en ideologische ivertuiging om de gewetenloze methoden van de buitenlandse dienst te weerstaan”. Springer vroeg met name Carters aan dacht voor het geval van de Oost-Berlijner Niko Hübner, die is gevangen gezet omdat hij weigerde in militaire dienst te gaan. Springer, vurig actievoerder voor Duitse hereniging, schreef in zijn brief aan Carter dat hij met het bestaan van twee Duitse staten zou kunnen leven, als in de DDR dezelfde vrijheid voor de burgers bestond die er in de bondsrepubliek is. DEN HAAG. Het besluit dat minister Albeda (Sociale Zaken) over de niet-cao- ■nkomens heeft genomen maakt een goed Personeelsbeleid onmogelijk. Dit zegt de werkgeversorganisatie VNO naar aanleiding van de maatregelen inza ke de mutaties in lonen en andere arbeids voorwaarden, genomen op grond van arti kel 5 der Wet op de niet-cao-lonen, ook wel «beteugelings- of matigingswet” genoemd. »De wet is niet alleen overbodig, maar °ok tot mislukken gedoemd”, zegt het VNO. Bovendien houdt de bewindsman zich aan een toezegging, die hij de Tweede Kamer heeft gedaan, meent het VNO. Een van de voornaamste bezwaren tegen deze •etgeving blijft bij de werkgevers dat mu taties van lonen en dergelijke voor werk nemers, die niet onder een cao vallen wor den „opgehangen" aan mutaties in secto ren waar cao’s met een minimumkarakter gelden en waar dat karakter ook in 1978 werd gehandhaafd. SALZBURG (AP). De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren voor zijn vertrek uit Salzburg naar Cai ro verklaard dat zijn besprekingen met de Israëlische minister van Defensie Ezer Weizman hem de hoop hebben gege ven dat het vredesdproces opnieuw op gang kan worden gebracht. giers. De machine wordt uigerust met twee Pratt and Whitney-motoren van het type JT90-74, die haar een kruissnelheid van 530 mijl per uur geven. Ze maken het mogelijk 35 percent zuiniger te vliegen dan met vergelijkbare vliegtuigen die de maat schappij nu bezit. Het vliegbereik is maxi,- maal 2200 mijl. De eerste „767” wordt in juli 1982 afgeleverd, de laatste vermoede lijk tegen 1984. United Airlines heeft overigens ook nog dertig Boeings van het type 727-200 be steld. Daar is 400 miljoen dollar mee ge moeid. In het totale bedrag van 1,6 miljard dollar dat United voor nieuwe vliegtuigen uitgeeft zijn reservemotoren en andere re- serve-onderdelen alsmede onderhoudssy- stemen begrepen. Een deel van het geld kan United zelf bijeenbrengen, de rest moet worden geleend, aldus Ferris. Hij zei niet hoe de verhouding ligt. Dat gebeurde als protest tegen de „beest achtige omstandigheden waaronder ruim 350 Republikeinse gevangenen” in de Long Keshgevangenis in Noord-Ierland worden vastgehouden. De bezetters achten de Britse staat daar verantwoordelijk voor. Tevens wilde het Ierland Komitee met de bezetting de eisen van de Republikeinse gevangenen steu nen. In een manifest dat buiten onder voor bijgangers werd verspreid eist het Komi tee vrijlating van alle politieke gevange nen in Noord-Ierland en in afwachting daarvan onmiddellijke verlening van de politieke status aan de gevangenen. gisteren gezegd de recente veroordelingen van Russische dissidenten te betreuren. „Van zelfsprekend willen wij ons niet men gen in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie, aldus Carter, maar wij betreuren deze stap van de zijde van de Russische autoriteiten”. Carter noemde Sjaransky, Piatkoes en Ginzboerg „moe dig” omdat zij deel uitmaken van de groep die toeziet op de naleving van de akkoor den van Helsinki in de Sovjet-Unie. De autoriteiten in Hong Kong hebben de bezoeken geschrapt die een Russisch dans gezelschap en een circus met artiesten uit Oost-Europa aan de kroonkolonie zouden brengen. Een reden voor het besluit werd niet opgegeven, maar verband met de ver oordelingen in de Sovjet-Unie lijkt onmis kenbaar. schaati dmissari p pp- p t gegeve e djssidentenbeweging in de Sovjet-Unie. en cue o yn naam was fot voor enkele dagen niet schaats klachtei e. Omda gevaar t proces directed T| fN 'e Fond «TO O Whk .t lid iternatio it mensei enkomei even me ngelegei - IJ S Ut De vissers hebben tegen eerdere plan nen bezwaar gemaakt omdat ze aantasting van de visgronden vrezen door eventuele lekken. Maar volgens het staatsbureau voor wetenschap en technologie is het stra lingsgevaar te verwaarlozen, zelfs al zou den er vaten barsten. Japan heeft nu 150.000 vaten radio-actief afval opgesla gen, een voorraad die tegen 1985 waar schijnlijk is aangeroeid tot 600.000 vaten. er in aan ’ehoude de ziel ral ondei. V'.~L s maak aatov Deeft bedreven, alsook de aanzien- Beschei ’ke sch®de die door zijn acties aan de ■over zei elitaire macht, de staatsveiligheid en de omst Qprritoriale onschendbaarheid van de Sov- ;n, gev0|et-Unie zijn toegebracht, veroordeelde de n van d^cktbank hem tot de uitzonderlijke straf- inaatregel: het vuurpeloton”, aldus het Russische persbureau Tass gisteren in een !t botulii maanda Filatov zou tijdens het proces verteld Jaardon eDt>en dat hij gechanteerd was door een tegengi ’esterse inlichtingendienst. Hij zou gedu- dan oo. 5n<ie een periode van twee jaar instruc- ie vogeil es hebben gekregen via een radio-ont- n verwi| anger. Filatov zou, aldus de Russische over- zo waai ejcj ook persoonijjk contact hebben ge- ad met een functionaris van de inlichtin- endienst, die „optrad onder diplomatieke OrisiD e'<mante’ ”- Deze buitenlander en zijn rouw zouden vorig jaar zijn gearresteerd dit jaa oen ze op het punt stonden een geheime >1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3