50%. 1 Bollenvak exposeert lelies op Flevohof voor verkeer ENWB vraagt aandacht bollepraat Otöste* SSgg^<i»sg BANANENBOOM IN HUISKAMER 1 1 1 RAAD VAN STATE OM UITSPRAAK GEVRAAGD t IJr p uur N 10.0 c 10.3 O kad L u. 1 9.3C nar Protestantse Begrafenisvereniging Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fanzantenlaan 3 IJmuiden (Oost)-Telefoon 14576 023-314181 ff Ds. L J. BOEYINGA OP REIS WAARHEEN? ZATERDAG 6 1 5 JUT I 1 O R Z ALBERTUS BORGART Warmond: Toegang vrij!! -D zeggen wij hartelijk dank. 7.30 uur ZOMERA VONDDIENST IJmuiden, juli 1978 r JmmAer CouumA 3 it rE 2 t IJmuiden, juli 1978 r weduwnaar IJmuiden: iedereen leest de krant altijd en overal. onze modieuze collectie is grotendeels af geprijsd tot Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling betoond na het overlijden van mijn lieve huisgenote, mijn dochter, onze moeder en oma MARIA ELISABETH RINGS zeggen wij hartelijk dank. H. S. van den Berg en verdere familie Voor de vele blijken van medeleven en belangstel ling ondervonden na het heengaan van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa WILLEM BLOM IJmuiden, 15 juli 1978 Popelstraat 6 Met veel verdriet geven wij u kennis van het heengaan van mijn schoondochter en onze schoonzuster Uit aller naam: S. M. Verdikt-Pauwels IJmuiden, 15 juli 1978 Dankbaar voor zijn goedheid en zorgzaam leven delen wij u mede dat op 92-jarige leeftijd vredig van ons is heengegaan onze lieve vader, grootvader en overgrootvader De overledene is opgebaard in de rouwka mer van de begraafplaats Westerveld. Gele genheid tot condoleren aldaar zondag 16 juli van 14.30 tot 15.30 uur en na afloop van de crematie in de ontvangkamer van het crema torium. De crematie zal plaatsvinden op maandag 17 juli om 10.30 uur in het crematorium te Velsen, Driehuis-Westerveld. J. Blom-Hobo R. W. Blom A. Blom-Ree Bianca H. Wennis J. Wennis-Stam Uitvoerder P. C. Uitendaal Wagenweg 7-9 Haarlem ALÏDA GIJSBERTA VERDIKT-FENNEMA Gevestigd: W. L. Thieiïie ZIJLWEG 78 te Haarlem w de se wi de la: m v 16 Verhuisbericht zal spreken over: „VALT ER IETS VAN JONGEREN TE LEREN?" Aan het orgel: ADRIAAN verschoor SAMENZANG /VJ van Dorothea Hamers A. Borgart D. J. Borgart-van Solt J. A. Borgart J. Borgart-Nieuwenhuis Klein en achter kleinkinderen IJmuiden, 13 juli 1978 Huize „De Moerberg” Correspondentie-adres Kanaalstraat 33 rd. t (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/HAARLEM. Een Egyptisch rijbewijs, is dat inwisselbaar tegen een Neder lands of niet? Over deze vraag buigt zich op 19 juli de Raad van State, afdeling rechtspraak. De beleidsmensen van het bureau Paspoorten en Rijbewijzen van de Provinciale Griffie van Noord- Holland vinden van wel. Hun col lega’s van onder andere de grif fies van Gelderland en Zuid- Holland vinden van niet, en heb ben geweigerd een Egyptisch rij bewijs voor een Nederlands rijbe wijs in te wisselen. Een aantal inwoners van Gelderland ging met die weigering niet akkoord. Zij gingen in beroep bij de Raad van State, gebruikmakend van de mogelijkheid die de wet Admini stratieve Rechtspraak Overheids beschikkingen (AROB) hen biedt. De zaak komt 19 juli voor en wordt op de diverse provinciale griffies beschouwd als een proef proces. Bezoek de diensten in de Elimkapel Park- laan 17 (nabij Station Haarlem) Diensten: Zondag 10.00 en 19.00 uur Spre ker Pred. Jac Zeegers Allen Welkom!! Voor de vele blijken van warme vriendschap en belangstelling ondervonden bij ons 50-jarig huwe lijksfeest willen wij U mede namens onze kinde ren hartelijk danken. Begr. ver. „St- Joseph” IJmuiden VOOR BEGRAFENISSEN EN CREMATIES I Heeft u direkt I hulp nodig? 4 Egyptisch rijbewijs Ma VELSEN. De werkgroep Velsen van de ENWB (Eerste Enige Echte Nederland se Wielrijdersbond) heeft als voorberei ding van de besprekingen over de college- vorming al wat huiswerk gemaakt voor de politieke partijen. In de brief aan alle fractievoorzitters wijst de werkgroep op enkele gemeenschappelijke punten. Een daarvan is de route voor zwaar verkeer en het plaatsen van borden hier voor langs de Parkweg en de Stationsweg. Tweede is het plaatsen van stoplichten op gevaarlijke kruispunten. Als derde, zo schrijft de ENWB, worden de fractievoor zitters verzocht zich te houden aan de toezegging dat belangenorganisaties kun nen meepraten bij het nemen van beslis singen. Voorts vraagt de werkgroep of de bestuurders de komende vier jaar het langzaam verkeer en het openbaar ver voer voorrang willen geven. Oranjestraat 25, Haarlem, tel. 023-324486 Op het moment zijn de bloemen van de genoemde gele Connecticut King heel duur. Dat is prettig voor de kwekers die ze kunnen aanbieden, maar aan de ande re kant stempelt het deze lelie tot een min of meer exclusief artikel dat alleen wordt gekocht door hen die niet op een paar tientjes per week meer of minder behoe ven te kijken. De tijd nadert echter snel dat ook het aanbod van Connecticut King sterk wordt verruimd en voor het zo ver is moet ook de grote massa deze lelie leren hebben kennen en waarderen. Met jonge plantjes in buisjes in laboratoria in de lelieteelt vele discipelen gemaakt. Het is geen goedkope methode, maar het gaat wel enorm snel. In een jaar tijds kan men van één bol soms enkele duizenden „jongen” telen. Naast een reeks bekende rassen, ko men er ook de nieuwere zoals de genoem de Connecticut King en Pirate. En ook Journey’s End, een heerlijk geurend rose sprookje, dat ontstaan is uit een kruising van de uit Japan stammende Goudband- lelie (Lilium auratum) met de eveneens uit het Verre Oosten afkomstige Lilium speciosum, die met name in Akersloot Het Nederlands rijexamen is voor velen te ihoeilijk. In Egypte gaat het allemaal veel eenvoudiger. De organisatoren hopen dat de bezoe kers het eens zullen zijn met een woord dat bijna tweeduizend jaar geleden werd gesproken en dat werd vastgelegd door de evangelieschrijver Mattheus: „Let op de leliën des velds, hoe zij groeien. Zij arbeiden niet en spinnen niet, maar Ik zeg U dat zelfs Salomo in al zijn heerlijk heid niet bekleed was als een van deze”. En men hoopt natuurlijk óók dat de leliekijkers-van-nu de leliekópers-van- straks zullen Worden! zeer veel wordt geteeld. Daarnaast ook trompetlelies in diverse kleuren wit, rose, geel en oranje en niet te vergeten de veredelde tijgerlelie, die de naam Yel low Star meekreeg. Een lelie met hangen de gele bloemen die bezaaid zijn met' kleine zwarte spikkeltjes. De heer Scheper is van mening dat het bureau Rijbewijzen gehouden is de regels uit te voeren, die de wet heeft gesteld. „Nu gaat het toevallig om Egyptische rijbewij zen, de volgende keer misschien om rijbe wijzen uit Guatemala of een ander ver land. Hoe kan ik nu van hieraf beoordelen of mén daar wel goede normen aanlegt voor het afgeven van een rijbewijs”. va ce TANDARTS Hoofdstraat 246, Santpoort Tel. 023-371371 Behandeling volgens af spraak. VROEGER, TOEN MEN LELIES „van de bol” teelde, ging het allemaal niet zo hard. Het „schubben” bleek een belang rijk middel om het vermeerderingstem- po omhoog te jagen. Sinds enkele jaren heeft de weefselteelt cultuur van heel Schotersingel 2 - Haar lem - Tel 023-256198* Op de griffie van de provincie Noord- Holland denkt men daar anders over. Niet, dat men zich niet kan voorstellen dat men uit bezorgdheid voor de verkeersveiligheid probeert een manier te vinden om onder de „wisseltruc” uit te komen. „Maar”, al dus de heer T. Scheper, hoofd van het bureau Paspoorten en Rijbewijzen, „om dat wij niet zijn aangesteld om als een rechter te beoordelen of iemand al dan niet terecht een rijbewijs heeft ontvan gen”. Th. Stam Lindestraat 55 Tel. 17433 HET KWEKEN VAN LELIÈBOLLEN is vele jaren een goudmijn geweest. De vraag was groot en ook nadat het areaal fors was uitgebreid, kon het grote aan bod vlot door de markt worden opgeno men. Totdat men het met de uitbreidin gen al te gek ging maken. Want toen gebeurde wat niet de eersten de besten al enkele jaren hadden voorspeld: er kwam een te veel. Het gevolg was dat de prijzen en dan vooral van de (te) veel geteelde oranje Enchantment een dreun kregen die niet mis was. P var Boi Pal I zor 19.i J Or, vei Ab 1 uui bij le m st ae h( g* zii ge T v« Ie d k w d t€ se re IT ei al rr. o1 hi d; ki Nieuw telefoonnummer: 316255 m.l.v. 14 juli 1978 w gi Pi B C tc tc SI door J. Zandbergen N ei 2( w h< w al tc ir e: Reparatie binnen 48 uur service exclusieve dameskleding Dat betekent nu ook weer niet, dat men in Noord-Holland zonder meer het Egyp tisch rijbewijs voor een Nederlands kan inwisselen. „We gaan terdege na of het inderdaad een geldig rijbewijs is. Er wor den namelijk ook vervalsingen gemaakt. En als het een tijdelijk Egyptisch rijbewijs is, krijgen ze van ons het Nederlands niet”. Wat gaat men in Noord-Holland doen, wanneer de Raad van State vaststelt, dat Gelderland terecht geweigerd heeft het Egyptisch rijbewijs te verruilen voor een Nederlands? De heer Scheper: „We zullen naar bevinding van zaken handelen. Maar ik verwacht niet dat zal blijken dat Noord- Holland verkeerd handelt.” Overigens ver wacht hij dat er niet snel een arrest komt over dit vraagstuk. andere woorden: met deze nieuwe lelies moet nü worden gewerkt. Dat gebeurt ook wel. Onder meer worden de bloemen van deze rassen door middel van een bruikbaarheidstest onder de aandacht van een groter publiek gebracht. Voor dat doei zijn bollen opgeplant in de kas sen van enkele Westlandse kwekers en op de Proeftuin te Rijnsburg. De bloe men van deze bollen worden regelmatig geveild zodat een wat grotere kring van handelaren en exporteurs er mee kan kennis maken. Itcramer I accountantskantoor van Judith Leijsterstraat 16 naar ER GEBEURT ECHTER MEER. De ver. De Lelie (groep van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur) pousseert de lelie regelmatig. Dit voorjaar o.m. via een zeer succesvolle show op de Keukenhof en wat later deed men het op de Liliade in Akersloot nog eens dunnetjes over. Eind van deze maand en begin augustus treedt men opnieuw voor het voetlicht en wel op de Flevohof in Zuidelijk Flevo land. Duizenden takkenlelies worden hier van 27 juli tot 8 augustus geëxpo seerd in de entreehal en de nabij gelegen corridors. De Flevohof krijgt vooral in het zomerseizoen soms tienduizenden be zoekers per dag en een groot deel van hen frequenteert uiteraard de entreehal. Men heeft dus de garantie dat zeer vele bezoekers de geëxposeerde lelies zullen zien en (naar men hoopt) ook bewonde ren. weest. Een aantal kamerleden stelde dan ook vragen over deze kwestie. En op diver se provinciale griffies zocht men naar we gen om het oneigenlijk gebruik van art. 114 tegen te gaan. Een aanknopingspunt vond men in de vermelding op het Egypti sche rijbewijs, dat het een tijdelijke ver gunning betrof. Dat kon niet worden aan gemerkt als ’n geldig buitenlands rijbe wijs, vond men op de provinciale griffies. Er werden echter ook rijbewijzen ter in wisseling aangeboden, waarop was ver meld dat het bewijs vijf jaar geldig was. mening over geldigheid Volgens de heer Scheper is met het ge ven van een eigenmachtige uitleg aan de wetsregels en het maken van uitzonderin gen de rechtszekerheid in het geding. Die rechtszekerheid vindt hij belangrijker dan het geringe aantal Nederlanders, dat nu van deze mazen in de wet gebruik maakt. Op het totaal is dat aantal ongeveer 35 personen maakten de trip naar Egypte, unds mei heeft hij 14 aanvragers met een Ugyptisch rijbewijs meegemaakt, en de laatste tijd hoort hij er helemaal niets meer van te verwaarlozen. In elk geval weegt het'nadeel van deze nieuwe wegge bruikers voor de verkeersveiligheid niet op tegen de schade die aan de rechtszeker heid zou worden toegebracht, wanneer de regels niet meer normaal zouden worden toegepast, zo meent de heer Scheper. Dat geldt nog sterker als men bovendien nog bedenkt welk gevaar op de weg sommige jongelieden vormen, die wel op de normale manier hun rijbewijs hebben gehaald, vindt het hoofd van het Noordhollandse bureau Paspoorten en Rijbewijzen. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, gaf aan een aantal aanvragers schriftelijk uitleg, waarom het Egyptische rijbewijs zijns in ziens niet kon worden ingewisseld: „De normen, die in Egypte worden gehanteerd bij het praktisch en theoretisch rijexamen staan in geen enkele verhouding tot de eisen, die in Nederland worden gesteld om veilig aan het wegverkeer te kunnen deel nemen. Voorts is mij gebleken, dat het door u overgelegde rijbewijs aan u uitslui tend en alleen het recht heeft gegeven gedurende uw verblijf in Egypte een mo torvoertuig te besturen”. De Zuidhollandse commissaris wijst er vervolgens op dat naar zijn mening „de wetgever in artikel 114, 2e lid, sub c van het Wegenverkeersreglement heeft bedoeld uit te gaan van een naar Nederlandse maatstaven op een normale manier voor een normale tijdsduur in het buitenland verkregen rijbewijs en niet van een rijbe wijs verkregen op een wijze, zoals die kennelijk in Egypte mogelijk is”. De kwestie van de Egyptische rijbewij zen kwam het afgelopen voorjaar in de openbaarheid. Een handige handelaar in Vliegreizen adverteerde met een foefje om op een korte en gemakkelijke manier aan een rijbewijs te komen. Even een vlucht naar Egypte maken. Daar ’n paar keer met een auto heen en weer, handje ophouden en een Egyptisch rijbewijs ontvangen. Vol gens artikel 114 van het Wegenverkeers reglement moet zo’n papiertje dan inwis selbaar zijn voor een officieel Nederlands rijbewijs. Dat was dus de oplossing voor al diegenen, die er na tal van vruchteloze examens maar niet in konden slagen de rijexaminator van hun rijvaardigheid te ■overtuigen. Althans de oplossing voor die genen van hen, die na alle dure rijlessen, financieel ook nog in staat waren om een vliegreis naar Egypte te betalen. Veel Nederlanders waren al met de wer king van dit artikel op de hoogte. Het artikel regelt immers de inwisseling van een militair rijbewijs voor een normaal en dat is een vrij algemeen bekende praktijk. Aan de eisen, die moeten worden gesteld aan degeen die voor een rijbewijs in aan merking wil komen voldoet ook degeen, „die op het tijdstip van het indienen van een aanvraag in het bezit is van een aan hem door het daartoe bevoegde militaire gezag ten hoogste zes maanden tevoren afgegeven bewijs van rijvaardigheid” etc. (art. 114, lid 2 sub a) De mogelijkheid die ditzelfde artikel on der lid 2 sub c biedt was minder bekend, totdat genoemde handelaar in vliegreizen er brood in zag: aan de eisen van be kwaamheid wordt ook geacht te voldoen „degeen, die op het tijdstip van indiening van zijn aanvraag hier te lande woonach tig is en in het bezit is van een rijbewijs, hem door het daartoe bevoegde gezag in het buitenland afgegeven voor het bestu ren van motorvoertuigen” etc. Het lag voor de hand dat het rechtsge voel van een aantal mensen tegen deze „wisseltruc” in opstand zou komen. Het was duidelijk dat artikel 114, lid 2 sub c nooit voor deze toepassing bedoeld is ge- Enchantment is ook vandaag nog de Grote Smaakmaker in het lelie- assortiment. In totaal worden in Neder land zo’n 1126 ha lelies geteeld en niet minder dan 615 daarvan zijn beplant met Enchantment. Dat wil niet zeggen dat de leliekwekers na het échec van 1977 maar onbekommerd zijn doorgegaan. Integen deel: de producenten van Enchantment hebben de kraan al een flink eindje dich ter gedraaid. Van het meerjarig plant goed van deze lelie staat nu al honderd' ha minder dan in 1977 en het areaal schubben (heel jonge bolletjes) is vrijwel gehalveerd. Van nieuwe cultivars zoals de heldergele Connecticut King en de sterke bruinrode Pirate is daarentegen weer veel meer opgeplant dan in 1977. De uitbreiding van genoemde rassen zal ech ter niet in een al te onstuimig tempo moeten gebeuren, want anders zit men over enkele jaren weer tegen een teveel van deze lelies aan te hikken. U heeft voor uw vakantiereis alles verzekerd, ALLES? Is ook uw ziel (uw leven) verzekerd voor de EEUWIG HEID? De Apostel Paulus wist dit, want hij zegt in Rom. 8 38. Want ik ben verzekerd, dat noch dood noch leven, noch Engelen noch machten, noch heden noch toekomst, noch krachten, noch hoogten noch diepten, noch schep sel ons zal kunnen scheiden van de LIEFDE GODS in JEZUS CHRISTUS Paulus wist dit, u ook? Het is zeer belangrijk want u weet maar nooit! Provincies verschillen van Mevr. Leering Groeneweg 10 Tel. 16123 Het crisiscentrum staat dag en nacht voor u open Deze bananenboom staat in de huiskamer bij de familie Wessel in de Trompstraat. Deze gigantische plant was vorig jaar nog slechts enkele centimeters hoog, hij is sindsdien echter gegroeid als de spreek woordelijke kool. De plant gebruikt dan ook twintig liter water per week. De plant kwam zo’n kleine twee maanden geleden in bloei, al na twee weken constateerde de heer Wessel dat onder de bloesem piep kleine banaantjes zaten. Tot nog toe groeien de vruchten echter net zo snel en voorspoedig als de plant. Volgens deskun digen is het zeer uitzonderlijk dat een dergelijke plant in een huiskamer tot bloei komt, wel is bekend dat het in kas sen en dan nog niet altijd wel eens wil lukken. o

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6