ARTER GARANDEERT VRIJHEID WEST-BERLIJN China: Vietnam Minister Weizman geïrriteerd smeet deur dicht OAE-raad heeft Wapen verkopen VS worden niet beperkt roeren zich Argentijnse dokwerkers compromis over inmenging in Afrika bereikt E2 Minister Weizman geïrriteerd arige Ro Oje „De lange mars” TOVERLEITJE BEWIJS ZWAKTEBOD Uit onderzoek blijkt: Tankauto ontploft in Mexico: vijftien doden Ingetrokken Leider Democraten: „Geen ratificatie Salt-akkoord in huidige atmosfeer Ruil V' HF i 3 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 1 7 19 7 8 A A N D A G 2 JERUZALEM. De Israëlische regering heeft gisteren tijdens haar wekelijkse vergadering nog geen besluit genomen over de Egyptische oorstellen die door president Sadat en minister Gamassi in Salzburg an minister Weizman zijn voorgelegd. Volgens premier Begin was er Spoorijsteren onvoldoende tijd om tot een besluit te komen. Het vervolg van Venlo i et kabinetsberaad is daarom tot volgende week zondag uitgesteld, het zee rd. Er de en voor. JCVallfl - 1 i I tam „De Moskouse rechtbank bestudeerde donderdag ook een „toverleitje” dat Sja ranski van buitenlanders had gekregen, waarop aantekeningen gemaakt kunnen worden welke door met het leitje te schui ven weer weggewerkt kunnen worden. Het leitje behoorde tot het bewijsmateriaal van Sjaranski’s illegale activiteiten. Het ding blijkt in de Sovjet-Unie veel gebruikt tie worden door buitenlandse functionaris sen die niet willen worden afgeluisterd”. Hans Driessen, die vorige week op radio en televisie mocht opdraven als kenner van de Russische dissidentia, bleek net als ik in bedroefd gegrinnik te zijn uitgebar sten, toen hij die passage in de AP, AFP, NYT-berichtgeving over het proces in Moskou tegen Anatoli Sjaranski had gele zen. Ik citeer het even: Het is natuurlijk precies wat u dacht dat het was: zo’n leitje, dat in elke speelgoed winkel en kantoorboekhandel voor één of twee gulden te koop is en waarop je, met een plastic potloodje, iets schrijft op een doorzichtig plastic omslag, waarna het ge schrevene zichtbaar wordt op een onder liggend velletje carbon. Trek je het plastic omslag vervolgens uit de huls, dan wordt het contact tussen plastic omslag en car bon verbroken, waardoor ook het geschre vene verdwijnt. Het ding is zo oud als de wereld. In Nederland dient het als speel goed of als boodschappenlijstje. In de Sov- jet-Unie als bewijsmateriaal om iemand dertien jaar achter slot en grendel te krij gen. eider van ■dien waar heeft i Den 'edragen d te ver- e tuimel- ‘cherche larop de e politie erencon- Hoewel er duidelijk over onderhandelin- gen wordt gesproken, en dus niet over contacten, verklaarden commentatoren MEXICO!Reuter). Vijftien doden en honderd vijf tig gewonden van wie ve len hun brandwonden volgens het Maxi- caans Rode Kruis niet zullen overleven üjn de tol van een „Los Alfaques” dat lich gisteravond heeft voorgedaan op een drukke weg in Mexico. Hij zei te hopen dat de gemeen schappelijke economische, politie ke en militaire kracht van West- Duitsland en de Verenigde Staten ertoe zal bijdragen dat de vrijheid en de mensenrechten overal in de wereld zullen worden gerespec teerd. Zaterdagmorgen, tijdens zijn be zoek aan Frankfort, sprak presi dent Carter zich onder het applaus van meer dan 10.000 toehoorders uit voor hereniging van Duitsland. Op de historische Roemerberg in de stad week Carter van zijn oor spronkelijke tekst af met de woor den: „Wij bidden dat Duitsland kan worden herenigd, hetgeen de uitdrukking zou zijn van datgene wat het Duitse volk wil”. van de Israëlische staatsradio en -tv gister avond dat ook oppositieleider Peres in de toekomst voor besprekingen met presi dent Sadat de toestemming van de rege ring (en dus niet alleen van premier Begin, zoals het geval was met de ontmoeting met Sadat) nodig zou hebben. De conferentie over de nieuwe vredes voorstellen van Egypte, die morgen begint, zal niet in een Londens hotel plaatsvinden, maar in Leeds Castle in Kent. De te elfder ure genomen beslissing de plaats van bij eenkomst te verleggen is het gevolg van door de Britse inlichtingendienst ontvan gen informatie dat een groep Arabische terroristen zich in Londen zou bevinden met het doel een aanslag te plegen op een of meerdere deelnemers aan de conferen tie. Deze informatie werd aan Londen door gegeven door de inlichtingendiensten van zowel Israel als Egypte. Premier Gallag- han lichtte de Amerikaanse president Car ter in. Beide staatslieden waren voor een werkbezoek in Bonn. Pas in de loop van gisteren werd besloten de conferentie te verleggen naar het kasteel. Eerder was overwogen de bijeenkomst in een ander land te beleggen of te doen plaatsvinden in een Londense residentie van de Ameri kaanse ambassadeur. Leeds Castle is al eerder gebruikt voor een conferentie van de EEG-ministers van Buitenlandse Zaken. Het ligt midden in het land en is gemakkelijk te isoleren. De nabijgelegen golfclub heeft opdracht ge kregen zijn terrein vanaf morgen tot en met donderdag te sluiten. Toeristen die het kasteel bezoeken werd gisteren alleen toe gestaan het park om het kasteel te betre den. „Nu ik bij de verschillende partijen een positieve bereidheid heb geconstateerd, kan ik niet anders doen dan buigen voor de dringende oproepen van hooggeschatte internationale, Arabische en Libanese po litici,” zo verklaarde Sarkis in een door radio en televisie uitgezonden toespraak. De president zei dat er „wederzijds ver trouwen moet heersen” tussen het Libane se volk en de Syrische troepen van de Arabische vredesmacht, die volgens Sar kis tijdelijk optreedt als de legitieme strijdmacht van Libanon. De 53-jarige christelijke president deed een beroep op alle Libanezen om eensge zind zijn regering te steunen. Plannen voor het herstel van de vrede in Libanon maak te Sarkis in zijn 15 minuten durende toe spraak echter niet bekend. Vrijdag was een bom ontploft in het huis van de nationale havendirecteur, kapitein Alfredo Hagelstrom. 110 Schepen liggen voor de Argentijnse haven te wachten om te kunnen laden of lossen. De havenarbei ders willen meer geld, omdat de prijzen de laatste tijd zeer sterk gestegen zijn, terwijl de lonen daarmee niet gelijke tred hielden. De Argentijnse militaire junta heeft de actievoerders gedreigd met harde maatre gelen indien zij het werk niet hervatten. Stakingen zijn in Argentinië verboden. In het rapport staat dat, binnen een paar maanden nadat president Carter in mei 1977 had gezegd dat de levering van wapens een „uitzonderlijk instrument van het buitenlandse be leid” was, de regering het Congres 45 verzoeken had gezonden tot goedkeuring van de verkoop van wa pens tot een totaal bedrag van 4,1 miljard dollar. bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Kaplan is nog aan het instituut ver bonden. HONG KONG (Reuter). China heeft Vietnam gisteren beschuldigd van het dichtsmijten van de deur bij de onderhan- delingen over evacuatie van etnische Chi nezen in Vietnam per schip. Volgens het persbureau Nieuw-China ontbreekt het Vietnam aan ernst bij de onderhandelingen en voert het een twee zijdige tactiek door enerzijds in te stem men met de zeebrug en anderzijds haar te ontwrichten. Na zestien bijeenkomsten van de onder handelaars is de zaak thans in het slop geraakt, aldus het commentaar. Voor de rede van Vietnam liggen nu al ruim drie weken twee Chinese passagiers schepen, verklaarde Nieuw-China, die niet kunnen afmeren hoewel de Chinese bur gers, „slachtoffers van voortdurend getrei ter”, staan te trappelen van ongeduld om aan boord te gaan. Na negen dagen van onzekerheid, heeft president Elias Sarkis van Libanon zater dag zijn dreigement om af te treden inge trokken, omdat er volgens hem verbete- ring is gekomen in de houding van de bestrijdende partijen in zijn land. CHARTOEM(Reuter,AFP). De Afri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken hebben in Chartoem een fel debat over buitenlandse inmenging in Afrika afge sloten met een compromis-formule waar in de beginselen van niet-gebondenbeid worden herhaald. De ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid OAE, besprak welke maatregelen zouden moeten worden genomen tegen „de ma noeuvres van het neo-kolonialisme en in terventies in Afrika”. leiding van de dissidentenproces sen in de Sovjet-Unie dat er in de Verenigde Staten honderden, zo niet duizenden politieke gevange nen zijn. Een hoge Amerikaanse functio naris verklaarde zaterdag in Bonn dat Young te verstaan was gegeven dat zijn opmerking onjuist en het tijdstip slecht gekozen waren en dat zij de Verenigde Staten schade heeft berokkend. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in een Pravda-artikel een bittere ver oordeling van de dissident Anatoli Sjaranski vergezeld doen gaan van de waarschuwing dat de campagne voor de mensenrechten van presi dent Carter leidt naar een Russi- sch-Amerikaanse confrontatie. Hij nam eenstemmig een uit zeven pun ten bestaande resolutie aan waarin een veroordeling werd uitgesproken over bui tenlandse militaire bases, bondgenoot schappen en pacten in Afrika, maar waar in het recht van elk land te handelen als het nodig acht, werd bevestigd. „Wij bereikten absoluut niets anders dan twee dagen lang tegen elkaar te schreeu wen”, zei een afgevaardigde van de zoge naamde gematigde staten. „Het was het grofste en onbeleefdste debat in de ge schiedenis van de OAE”, zei een waarne mer die de bijeenkomsten sedert de op richting van de organisatie in 1963 heeft bijgewoond. In hun resolutie zeiden de ministers dat het „het soevereine recht van elke Afri kaanse staat is een politiek, sociaal en economisch stelsel te kiezen” dat het wil. In het debat over de mogelijkheid van de vorming van een panafrikaanse macht wa ren de ministers het er over eens dat elk land het recht heeft hulp, waaronder mili taire hulp, te vragen van wie men maar wil. Zij drongen aan op de vreedzame oplos sing van conflicten en vroegen om strikte toepassing van de beginselen van niet- gebondenheid „teneinde te voorkomen dat het continent een toneel wordt van inter nationale confrontatie”. De raad, die een topconferentie voorbereidt die morgen be gint, zal nog spreken over de rol van huur lingen in Afrikaanse conflicten. Is het als bewijsmateriaal dan ondeug delijk? Nee hoor, dat zult u mij niet horen zeggen. Het is namelijk het beste bewijs voor het feit dat dissidenten in hun eigen huis worden afgeluisterd. Hoe ging dat bijvoorbeeld bij Andrej en Gjoezel Amal- rik thuis? Voordat we in de enige, volge propte kamer die zij bewoonden, aan het keukentafeltje ons nieuws van thuis uit wisselden, zette hij een klassieke plaat op, die hij, toen hij afgelopen was, opnieuw opzette zonder hem om te draaien: het ging niet om de muziek, maar om het geluidwe- rende geluid. Als we over koetjes praatten (hoe lang blijf je in Moskou, in welk hotel zit je?), deden we dat in gewone gespreks vorm, maar als er dissidente zaken ter sprake kwamen (over vertalingen van zijn boeken in het Westen, over wat hij momen teel deed, dat soort dingen), schreef ik de vraag eerst op het meegebrachte toverlei tje („Ha”, zei hij blij, „het vorige is versle ten!”), reikte het hem aan onder de tonen van Bach of Beethoven, hij ontcijferde mijn Russisch in zijn Russisch, verwijder de mijn tekst door het leitje uit te trekken en schreef er dan zijn antwoord op. Een voudig als goejedag. Ik geef toe, het be wijst niet alleen dat er afluisterapparatuur in het plafond of de wand was aange bracht, dat er ook dingen besproken wer den die niet voor KGB-oren bestemd wa ren, dus in zoverre kun je het bewijsmate riaal noemen voor handelingen die blijk baar het daglicht niet konden velen, maar als je zo’n toverleitje ter tafel brengt om iemands landverraad aan te tonen, doe je toch wel een bijzonder kinderachtig zwak tebod erbevel *er i trijfël Adv* door Nico Scheepmaker^j Het behoefde geen betoog, aldus de se- cretaris-generaal, dat de vredesmacht der V.N. in Libanon al het mogelijke in het werk zal blijven stellen om de Libanese regering te helpen haar gezag in het zuiden van het land te herstellen, zulks in over eenstemming met resolutie nr. 425 van de Veiligheidsraad. Volgens medewerkers van de president put Sarkis hoop uit een nieuw veiligheids plan dat geleidelijk aan ten uitvoer wordt gelegd en ten doel heeft een troepenschei ding tot stand te brengen tussen de Syri sche militairen en de leden van de christe lijke milities in de omstreden christelijke wijk van Beiroet. Hoewel sluipschutters nog steeds in deze wijk actief zijn, is de politie er in de afgelopen week in geslaagd een aantal Syrische stellingen en belang rijke doorlaatposten over te nemen. De secretaris-generaal der V.N., Wald heim, heeft gisteren doen verklaren zeer verheugd te zijn over het besluit van de Libanese president aan te blijven. Dr. Waldheim zei te hopen dat de toestand in Libanon weer normaal zal worden. WEST-BERLIJN (DPA, Reuter). De Amerikaanse president Jim- hy Carter heeft zaterdag West- erlijn de garantie gegeven van land voor de vrijheid van de I. Kort na zijn aankomst in de itad zei Carter in het Duits: „Was BUENOS AIRES (UPI, Reuter). De dokwerkers van Argentinië zijn voor de derde achtereenvolgende week begonnen aan een langzaam-aan-actie. Gisteren werd een van de staatswerven, Elma, het doelwit van een bomaanslag. Een kantoor van het bedrijf werd geheel verwoest. De Amerikaanse functionarissen zeiden dat bij een eventuele ruil mogelijk ook de Russische dissi dent Alexander Ginzburg en enige „Amerikaanse agenten” in Oost- europese gevangenissen zouden worden betrokken. Aan de zaken van die „Amerikaanse agenten” was door geen van beide partijen ruchtbaarheid gegeven. President Carter heeft zijn am bassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, te verstaan gege ven dat hij voortaan op zijn woor den moet passen. Young heeft de Amerikaanse regering bij herha ling tegen de haren ingestreken met uitlatingen die Washington in verlegenheid brachten. Onlangs verklaarde hij naar aan- Minder dan eentiende deel van dit oorlogstuig was bestemd voor landen die niet vallen binnen Car ters „beperkingsbeleid": de landen van de NAVO, Ja pan, Australië en Nieuw- Zeeland. In het rapport staat dat de regering goede bedoe lingen heeft, maar onder druk staat om het verkoop beleid zoals dat vroeger was, te handhaven. Zo moeten er wapens worden geleverd in ver band met gesloten overeen komsten- (aan Zuid-Korea), om goede betrekkingen te onderhouden met landen waar de V.S. grote belan gen hebben (Iran), om be loften na te komen in ruil voor het afstaan van bases (Spanje) en wegens belof ten om een land zonder meer militair te steunen (Is rael). Hans Driessen kon het niet met absolute zekerheid zeggen, maar het zou hem niet verbazen als hij als allereerste het toverlei tje, op aanraden van zijn moeder, de Sov jet-Unie had binnengesmokkeld. Dat was in 1966, zodat dit verschrikkelijke, de Sov- jet-staat bedreigende wapen in ieder geval al tien jaar in handen van de dissidenten is. Feit is (het mag, nu Sjaranski tot drie jaar gevangenis en tien jaar concentratie kamp is veroordeeld, wel onthuld worden), dat de export vanuit Nederland naar de Sovjet-Unie van dit toverleitje de laatste tien jaar sterk is toegenomen, en niet zon der schroom geef ik hier zwart op wit toe, dat ook ik, in februari 1970, zo’n toverleitje heb meegesmokkeld toen ik voor Avenue een reportage over Moskou maakte en van plan was Andrej Amalrik te bezoeken, in zijn huis aan de Vangtangovstraat 5. Ik had een Russische uitgave van zijn be faamde essay „Haalt de Sovjet-Unie 1980” bij me, die hij nog nooit onder ogen had gehad (enkele maanden later werd hij gearresteerd en tot zoveel jaar kamp streng regime veroordeeld op de beschul diging dat hij exemplaren van het boekje had „verspreid”, hoewel hij er dus maar eentje van had), een Engels en een Frans tijdschrift waarin genoemd essay was af gedrukt, en het nu wereldberoemde tover leitje van het soort dat als bewijsmateriaal diende om Sjaranski dertien jaar hechte nis te kunnen bezorgen. Het wordt mis schien tijd dat ik uitleg om wat voor appa raat het gaat, dat zo vernuftig is, dat het tot nu toe nog in geen enkele James Bond-film als nieuw en verfijnd spionagesnufje is vertoond. om zijifielen. In het kabinet werd de kritiek gisteren rooral vertolkt door de ministers Sharon ider zich ,an Landbouw en Hurewitz van Industrie z m Handel oude rivalen van minister Weizman. Van zijn kant noemde Weizman de kritiek op hem, „fanatiek en kortzich tig”. Het kabinetscommuniqué maakt dan ook gewag van een besluit dat onderhan delingen met Egypte voortaan alleen ge- voerd mogen worden door de regering en sjraawj haar vertegenwoordigers, die daartoe spe- ciaal gemachtigd zijn. Kabinetssecretaris J Naor noemde het bestluit zelfs van consti- ||MK tutionele aard. ■lover vredesvoorstellen Egypte zatste Ro idkeuriq van me WASHINGTON.(AP). Volgens een gisteren gepu bliceerd rapport houdt de regering-Carter zich niet bijster goed aan de eigen beperkingen ten aanzien van de verkoop van wa pens aan het buitenland. Het verkoopbeleid wijkt niet veel af van dat van de vroegere regering, die van president Gerald Ford, wegens een „gelijke inter pretatie” van de Ameri kaanse belangen, aldus het rapport. Het is opgesteld door het Brookings Insti tution, een particuliere on derzoeksgroep. De samenstellers zijn Philip Farley, William Le wis en Stephen Kaplan. De twee eerstgenoemden be kleden thans hoge functies grens tussen West- en Oost- Duitsland wilde oversteken, ken nelijk uit ontevredenheid over het bezoek van de Amerikaanse presi dent en de Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt aan de ver deelde stad. De Russische ambassade in Wes- t-Berlijn heeft zaterdag gezegd dat het eendagsbezoek aan die stad van president Carter van die dag door de Bondsrepubliek was „mis bruikt”. Dit was gebeurd door de aanwe zigheid van bondskanselier Schmidt en andere regeringslei ders uit Bonn, en dit had de indruk willen geven dat, aldus het protest dat gelijktijdig door de persbu reaus Tass (USSR) en ADN (DDR) werd gepubliceerd, West-Berlijn een „normale” tot de Bondsrepu bliek behorende deelstaat was. De Oostduitse grenspolitie heeft zaterdag het verkeer opgehouden dat voor de 175 km lange rit naar het geïsoleerde West-Berlijn de De vade dere zool sGeen besluit regering Israel ,en zwart Berl'jn is ”een licht voor de we' 2i zwarjjeld”, zo vervolgde Carter, waarop Ier is e ogen van êd'e volken rusten”. - ,J. en overstaan van duizenden en- lousiaste Westberlijners bena- ntwoordi rukte het Amerikaanse staats- lanrichti wfd dat de aanwezi8heid van rgerbevo merikaanse militairen in de stad 'en onderstreping betekent van et onwrikbare geloof in de men en van deze grote stad. rs, de iel, is ■taan- iwael in dit leden done- ?rder i zijn nslag jn li- t van dstip Een tankauto met ongeveer 30.000 liter butaangas kapseisde door onbekende oor zaak en ontplofte. Huizen op 10 kilometer afstand liepen schade op en de brokstuk ken van de wagen lagen tot een kilometer in het rond. Een tiental andere auto’s, waaronder vijf autobussen met inzitten den, reden op de ravage in. Het ongeluk deed zich voor op 85 kilo meter ten noorden van Maxico-stad, op de snelweg naar de plaats Queretaro, vier dagen nadat in San Carlos de la Rapita in het noordoosten van Spanje een tankauto met vloeibaar gas een camping was opge reden en ontploft. WASHINGTON .(UPI). De leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Robert Byrd, heeft zaterdag gezegd dat na de veroordeling van de dissidenten Sja ranski en Ginzburg het voor de Senaat onmogelijk is een nieuw Saltakkoord over de beperking strategische wapens met de Russen thans te ratificeren. In antwoord op vragen zei hij: „Het zou in de huidige atmosfeer niet geratificeerd worden”. ■Maar”, zo voegde hij er aan toe „het Saltoverleg is voor de V.S. te belangrijk ooi dit niet voort te zetten”. oorzitter van de commissie, prof. Arens /an de Likoedpartij, daarop onmiddellijk ]rie vergadering, die minder dan vijf minu ten had geduurd. Het is dus aannemelijk lat de spanningen in het Israëlische kabi net aan de vooravond van de opening van ministersconferentie in Londen weer 1 C Boog opgelopen zijn. In de regering, en ook dveen ibij een deel van het publiek, bestaat nogal val vaiwat ongenoegen over het feit dat de Egyp- i de Vaitische president Sadat en niet de Israeli- het VU^che regering te veel bepaalt met wie hij stelveneiwel en met wie hij niet wenst te onderhan- Amerikaanse functionarissen hebben zaterdag in Bonn meege deeld dat Amerika met de Russen onderhandelt over een ruil van Russische gevangenen in de V.S. tegen de vrijdag tot 13 jaar veroor deelde dissident Sjaranski. De on derhandelingen zijn „in een deli caat stadium”, zo werd tegen ver* slaggevers gezegd. Bijzonderheden konden nog niet worden meege deeld. tuner sei, Berlin bleibt frei” (wat lok gebeure, Berlijn blijft vrij). sen zwart Na de kabinetsvergadering had minister leizman over zijn reis naar Salzburg ver lag zullen uitbrengen aan de buitenlandse aken- en defensiecommissie van de Knes- ®ed()0( De Israëlische bewindsman verscheen chter hogelijk geïrriteerd voor de com- i Nicara üssie en verklaarde dat het kabinetsbe- ommuni aad niet diepgaand was geweest en dat Escoba et nog niet ten einde was. „Als er verdere ’er is ge ragen zijn, nodig dan de premier maar de belan it”, zou Weizman gezegd hebben. Tot groot ongenoegen van de afgevaar- ischeNa rgronda Tot groot ongenoegen van de afgevaar- De 3 ^gde van de Arbeiderspartij sloot de ieelgeno a en ha( i op zijl Op de foto een aantal van de 2000 Indianen die zaterdag bij het Witte Huis in Washington demonstreerden tegen wetsontwerpen die thans door het Congres behandeld worden. Deze betreffen de opheffing van reservaten en bepaalde jacht en visrechten. Sommige Indianen hadden meer dan 4000 kilometer gelopen om Washington te bereiken. Deze protestwandeling werd bekend onder de naam „De Lange Mars’’.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3