MICHEL POLLENTIER: laliaanse UCl-controleur: gebruikt doping Gutierrez ook Nationaal record op 100 meter rugslag Concurrentie motivatie voor Monique Bosga Verdubbeling toeschouwers uit Tour gezet GRATIEVERZOEK noodzakelijk ,EEN WIRWAR Van draden Helft van peloton 99 fit 1 LAUSANN 1 BIJ AJAX: 18eRIT 150fe tour de France MORZINÉ^ 13 SPORT JULI 19 7 8 1 8 |N S D A G sO Corbiert fljHionay 19.7.1978 137,5 km J/ionnaz Jb[X] fas^e-Morgins i i ..m l 4 :Quch’ s Porte du §ex 7 (Van onze speciale verslaggever) I ir Monique Bosga juicht bij het horen van haar nationale recordtijd. .Chatei^L Pas-it-Morgiiu W-Blonty Montreux door Peter Heerkens (Van onze speciale verslaggever) ALPE D’HUEZ. Toen Michel Pollentier eindelijk de moed had gevonden om zijn bekentenis te doen („Inderdaad, ik had iets bij me om andere urine te geven”), riep hij zichzelf gelijktijdig uit tot het slachtoffer van de dopingproblematiek. „Ik heb hier in deze Tour genoeg gezien”, aldus de wegens frauduleuze handelingen bij de controle uit de ronde gezette Belg, „om te kunnen beweren dat het grootste gedeelte van het peloton stimulantia gebruikt. Laat ik zeggen: ten minste de helft, maar volgens mij is het meer”. ambtenaar. Scherper toezicht zou de ver klaring kunnen zijn voor de geconstateer de overtredingen bij Pollentier en Guttie- rez. Dat het nauwgezet volgen van de gedra gingen bij de controle een eerste vereiste is, ervoer vorig jaar de Nederlandse do- pingcommissaris Jean Houben, die dit keer als algemeen jurylid optreedt. „Er worden natuurlijk dingen uitgeprobeerd die voor ons moeilijk te constateren zijn. Tenslotte behoren dat soort zaken tot de geheimen van het metier en weten wij ook niet veel meer dan wat erover in de pers verschijnt. Het is dus een kwestie van goed opletten”. Met de vaststellingen zoals die op Alpe d'Huez gedaan konden worden, kreeg de wielrennerij in de discussies over de sti mulantia weer een harde klap te verwer ken. De realiteit bleek harder dan de vermoedens en die constatering ging ten koste van de geloofwaardigheid die nodig is om sportprestaties op hun juiste waar de te taxeren. De Tour de France draait verder met de onvermijdelijke twijfels die de zaak-Pol- lentier losmaakte. Zich bewust van die ernst slaakten op Alpe d’Huez allen die zo fanatiek de dopingaantijgingen bestrij den een diepe zucht, om wat Michel Pol lentier ze aandeed. De meer objectieven in de volgerskara- vaan vroegen zich af waarmee ze eigen lijk bezig zijn. De eerste sportjournalisten trokken hun conclusie al: Dit is hun laat ste Tour de France. Details wenste Michel Pollentier na een rusteloze nacht van praten en piekeren niet te geven. „Ik noem geen namen en ik vertel geen feiten”, weerde hij af. „Wat ik duidelijk wil maken, is dat ik beslist niet de enige ben. Maar tja, mij hebben ze gepakt. Ik ben het slachtoffer Ploegleider Fred de Bruyne, op van de zenuwen, vulde aan: „Michel Pollentier hoorde in het peloton dat er bij de controle wel wat te fiksen viel. Dat zou de afgelopen weken bewezen zijn, en hoe gaat dat dan? Men spreekt er onder elkaar over”. Michel Pollentier bleek tot zijn fraude- poging te zijn overgegaan in een situatie van twijfel over een produkt- waarvan hij overigens geen bijzonderhden wilde ver tellen. Mensen uit zijn naaste omgeving die het meenden te weten, spraken elkaar te gen met de namen „Captagon” en „Alu- pin”. Hij zou het genomen hebben na de beklimming van de Lüitel. Pollentier: „Het was een produkt dat ik nog nooit gebruikte en waarvan ik ook geen grote bijzonderhe den kende. Alleen dat het niet terug te vinden zou zijn in een laboratoriumonder zoek”. ■a Met drie cols van de derde categorie blijft de moeilijkheidsfactor in de etappe naar lausanne beperkt. De laatste 25 km gaan nagenoeg bergaf, maar de finale is toch lastig.' een licht klimmend parcours. Op het aankomstcircuit moeten nog twee ronden worden gereden, in totaal 11,5 km die over een oplopend wegdek gaan. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft in het ko mende voetbalseizoen tweemaal zoveel toeschouwers nodig als in de voetbaljaar- gang 1977-1978 om quitte te spelen. In de vorige competitie bedroeg het gemiddel de aantal bezoekers niet meer dan 8000 a 9000, wat een tekort op de begroting tot gevolg had van een half miljoen gulden. Penningmeester Brandsteder van Ajax: „Dat was dan nog een meevaller ten op zichte van een jaar daarvoor, toen we een miljoen te kort kwamen. In dat jaar werd Ajax dan ook zowel in de eerste ronde van de Europa Cup als in de eerste ronde van de KNVB-bekerstrijd uitgeschakeld”. (Van onze speciale verslaggever) ALPE D’HUEZ. Behalve dat hij de zware last van de schande moet dragen, lijdt Michel Pollentier een zwaar financi eel verlies door zijn opgelopen schorsing. De twee maanden koersverbod noemde hij een ramp. Dat is niet zo verwonderlijk, wanneer men weet dat een gele-truidra- gen van de Tour in de criteriums na de ronde startgelden van duizenden guldens krijgt. Michel Pollentier loopt door zijn start verbod naar schatting 40 a 50 contracten mis, welke schade geraamd kan worden op rond de 200.000. Daarbij komt dan nog een post van extrapremies en reclame- revenuen die hij niet niet kan incasseren. In totaal is dat gemis aan inkomsten te schatten op ten minste een kwart miljoen. (Van onze speciale verslaggever) ALPE D’HUEZ. Bij dezelfde doping controle (na de 16e etappe) waarop Michel Pollentier zijn overtreding beging, blijkt de Fransman Antoine Gutierrez identiek gehandeld te hebben. Dat Gutierrez’ poging om andere urine af te geven pas later bekend werd, ver klaarde de Tour-organisatie door de enor me drukte rond het betrappen van Michel Pollentier als gele-truidrager van de ron de. Het rapport-Gutierrez kwam zodoende pas veel later in de openbaarheid, maar de inhoud was dezelfde als die van het com muniqué dat uitging over Michel Pollen tier. Antoine Gutierrez (25) uit de ploeg van Fedor den Hertog, blijkt betrapt te zijn nog vóór hij kans zag andere urine in de hem bij de controle aangereikte fles te deponeren. Vermoedelijk in zijn zenuwen liet hij een kleine plastic flacon uit zijn handen vallen, waarna de toezichthouden- dè controleurs het aan de voeten van Gu tierrez liggende flesje in beslag namen. De Fransman kreeg uiteraard dezelfde straf als Michel Pollentier, hetgeen bete kende dat hij uit de Tour de France werd gezet en 5000 Zwitserse francs boete moest betalen. geeft U| [four-directeur Jacques Goddet sprak jt gefronst voorhoofd van „een uiterst Ete zaak voor een organisatie”, en oud- jreur Eddy Merckx oordeelde over het Buren: „Dit is een verschrikkelijke ip voor de wielersport”. En de renners 11 Ze zeiden weinig, maar hun reacties raken toch duidelijke taal: hoe had Mi jl Pollentier zo stom kunnen zijn? Waar- i nam hij dit risico en waarom gaf hij (Van onze speciale verslaggever) ALPE D’HUEZ Op de top van de Alpe d’Huez, waar de Tour uitrustte voor de atste week, heeft de wielerkaravaan de daad van Michel Pollentier ervaren als een BMLte klap. Natuurlijk was het geen groot nieuws, dat er in deze sport met stimulantia gewerkt, en evenmin betekende het bericht van fraude een complete verrassing. ■«directe confrontatie echter bracht toch een schok teweeg. Toch waagde hij een truc, onzeker als hij was over de werkelijkheid. „Het gebeurt meer”, wist Michel Pollentier over het be drog bij de dopingcontroles, waaraan zich dagelijks vijf renners (de gele-truidrager, de etappewinnaar en nummer twee, plus twee door het lot aangewezenen) moesten onderwerpen. „Er zou ongetwijfeld min der gerommeld worden wanneer het toe zicht anders was, strenger”. Michel Pollentier verklaarde zich daar voorstander van. Want, verklaarde hij, uitdrijven en misschien als dat met was gebeurd dan zou ze zeker dichter bij de 1.03 zijn gekomen”, aldus bondscoach Bert Sitters later. Wat voor Diane Edelijn uiteindelijk belangrijker was dan de winst in de series en de tweede plaats in de finale was haar tijd van 1.04,82, waarmee ze zich als vierde Nederlandse zwemster wist te verzekeren van deelneming aan de WK. Monique Bosga’s clubgenoot Fred Eefting ging het vele werk gisteren minder goed af. De Utrechter moest ook nu Kees Vervoorn de overwinning schen ken op de 200 meter vrije slag. Dat Eef ting daarbij een volle seconde langzamer was als in de series van de ochtendseance zal wel eens in kunnen houden, dat de KNZB geen 4 x 200 meter vrije slag-ploeg naar Berlijn gaat sturen, maar voorals nog aangewezen lijkt te zijn om de heren deelname te beperken tot een 4 x 106 meter wisselslag-estafetteformatie. Winnaar Kees Vervoorn had aan zijn tijd van 1.55,49 - zijn beste persoonlijke prestatie - ook niet voldoende om zich te kwalificeren op de 200 meter vrije slag voor Berlijn. t gewoon zijn eigen urine? Het constate- i van de overtreding zou dan pas ge- ird zijn na de Tour, en de straf had zich n beperkt tot een voorwaardelijke lorsing, zodat hij de hele criterium-cy- is had kunnen meemaken. Waarom han- lelde pollentier zo dom? l„Achteraf makkelijk gepraat”, zei Pol- Intier daarover. „Kijk, als ik alles tevoren lad geweten IDe wijze waarop hij te werk was gegaan, Bekende ronduit een klap in het gezicht In degenen die een eerlijke strijd in de lort voorstaan. Tevens werd duidelijk Ie ver het kwaad is geworteld, toen de kliaanse official Renato Sacconi, een van l controleurs, onthulde wat er zich had bespeeld, hetgeen een andere versie was In die welke oorspronkelijk werd gege- en. Sacconi: „Pollentier was voorzien van In wirwar van draden en buisjes die aan e binnenkant van zijn trui genaaid zaten. Ie hebben ruim een kwartier nodig gehad In dat spul los te maken Ook Fred de Bruyne, ploegleider van pllentier, toonde zich geschokt door wat j zag. „Ik was, toen men mij erbij riep iep onder de indruk van wat Pollentier ij zich droeg”, aldus De Bruyne, die door e emoties zichzelf amper onder controle ad. De geruchten dat hij medeplichtig ju zijn, hadden hem al bereikt en misten |Mun uitwerking niet. De Bruyne met ver- Brandsteder is overigens optimistisch waar het de nieuwe voetbalcompetitie be treft. Hij benadrukt weliswaar dat „er betere tijden moeten komen omdat Ajax zijn reserves niet kan blijven aanspreken”, maar stelt tegelijkertijd met voldoening vast dat de vermakelijkheidsbelasting vanaf 1 augustus a.s. verleden tijd zal zijn, hetgeen een belangrijke bijdrage zal zijn in de leniging van de kosten: „Als we die 20 procent vermakelijkheidsbelasting het af gelopen seizoen al niet hadden behoeven te betalen, zou het tekort vermoedelijk zo’n drie ton minder zijn geweest. Vandaar dat ik op dit moment vrij optimistisch ben. Met het aanvallende voetbal dat ik van Ajax verwacht, moeten we dicht bij het vereiste gemiddelde van 18.000 a 20.000 bezoekers kunnen komen”. Aan dat ook door trainer Cor Brom nagestreefde „offensieve voetbal” zullen ook Frank Arnesen en Sören Lerby mee werken. Het Deense duo kwam maandag na de eerste training van het seizoen tot volledige overeenstemming met het be stuur van Ajax. Vandaag zal worden be slist of hun contract met één of twee jaar zal worden verlengd. De enige Ajacied die nog geen akkoord heeft bereikt, is Tsjeu La Ling. Hij ontbrak maandag op de trai ning, evenals Krol, Schrijvers en Schoena ker, die vanwege hun activiteiten in Ar gentinië een week uitstel hadden gekre gen. Brom: „We hebben al met al een goede ploeg, die mogelijk nog kan worden uitge breid door Arnold Mühren. Ik geloof dat er nog wel een opening in de zaak-Mühren zal worden gevonden". ALPE D’HUEZ. Michel Pollentier heeft een gratieverzoek ingediend, dat door UCI-afgevaardigde Jean Court, voorlopig althans, zonder enige reactie is ontvangen. Gezien de situatie, zal er ver moedelijk verder ook geen commentaar op volgen en is de brief dus slechts voor kennisgeving aangenomen. uiden. smel f sl. 02( In een verklaring van bijna een vel pa pier, bekende de Belg zijn schuld. Hij verklaarde zich bewust te zijn van de wijze waarop hij de reglementen had overtre den, „maar”, aldus de kern van Pollentiers standpunt, „ik ben een slachtoffer”. Het gratieverzoek, dat ploegleider Fred de Bruyne namens Pollentier aanbood aan Tour-directeur Felix Lévitan, die op zijn beurt UCI-vertegenwoordiger Court het epistel overhandigde, eindigde met het verzoek om strafvermindering. Pollentier vroeg om met de tijd van de laatste in de etappe, plus tien strafminuten en de voor geschreven geldboete, de Tour te mogen voortzetten. Samenvattend dus: kwijt schelding van de twee maanden schorsing. Jean Court, de man die moet beslissen, legde het verzoek zonder officieel com mentaar naast zich neer. Dat was te ver wachten, omdat de Fransman bekend staat als een official die weinig pardon kent. Court over zijn beleid: „Ze zeggen dat ik een harde ben, maar wat ik doe, is steeds gebaseerd op eerlijkheid. Ik leef het reglement consequent na en dat is in het verleden niet altijd gebeurd. Men werd te slap en er werkten commissaris sen die niet op hun taak berekend waren. Naar mijn mening is er te lang zacht opgetreden tegen de renners. Alleen met een duidelijke lijn is de orde te handha ven. Ik werk strikt volgens de reglemen ten”. tijd van 1.05 was gekomen. Voor Bosga bleef een tweede plaats, waarvoor ze zich in de avonduren revancheerde. Die revanche was de verbetering van het Nederlandse record. In de tijd van 1.04,32, waarmee ze zich in ieder geval verzekerde van deelname aan de WK in Berlijn. Een tijd ook, waarmee ze zich plotseling ook tot de kanshebbers voor het eremetaal in Berlijn mag rekenen. Gezien de tijden die tot dusver op de 100 meter rugslag in de wereld zijn gereali seerd. Zet die tijden in de juiste volgorde en dan verschijnt het meisje, dat vorig jaar tijdens de Europese kampioen schappen nog genoegen moest nemen met een achtste plaats, nu als nummer vier op de wereldranglijsten achter de Oostduitse Birgit Treiber, Antje Stille en de Amerikaanse Linda Jezek. Het ver schil met de Oostduitse en Europees kampioene bedraagt uiteindelijk slechts 1,1 seconde. Op basis van de tijden die ze tijdens de winterkampioenschappen in Schagen had gezwommen zou de Utrechtse inrich- tingsassistente zeker een volle seconde sneller geweest moeten zijn in Amers foort, maar zelfs die constatering ver mocht de vreugde rond deze prestaties van de Bunnikse niet verminderen. Mo nique Bosga reageerde wat laconiek: „Ik wilde vandaag 1.04,3 zwemmen en dat is gelukt. Ik weet ook dat ik op de WK erg mijn best zal moeten doen, want er zijn er drie sneller, maar misschien komt die snelheid vanzelf wel”, aldus de zwem ster. Voor bondscoach Bert Sitters staat het vast dat de pupil van Marjan Heemskerk van het Utrechtse Zwemlust Den Hom mel sneller kan. Bij het keerpunt ver speelde ze de nodige seconden, omdat ze blijkbaar niet helemaal uitkwam met haar armslag. Ze liet zich als het ware „dan zou er absoluut minder gebruikt wor den, en daar ben ik vóór. Ik geloof ook dat een Tour naturel te rijden is, maar als je in de koers ziet wat anderen uitspoken, dan ga je onherroepelijk meedoen. Overigens vraag ik me wel af of men niet te gauw het woord doping gebruikt. Wat is dat precies, doping? Wie maakt dat uit?” Dat doet de UCI bijvoorbeeld, de inter nationale federatie, die een lijst van ver boden prestatieverhogende middelen aanlegde. Daarover pratend, toonde Mi chel Pollentier zich ineens een minder rigoureuze zuiveraar dan hij aanvanke lijk deed voorkomen. „Waarom”, vroeg hij zich af, „pakt men onze dopingproble matiek niet aan zoals dat met alcoholge bruik gebeurde. Dus een bepaalde limiet. Dat zou eigenlijk het beste zijn”. „Zoetemelk in het geel". De Franse kranten gebruikten er forse letters voor. Joop wilde het, op de rustdag in Alpe d'Huez, allemaal zelf wel eens lezen. Masss r” geop >0 uur e f 25. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Monique Bosga hoefde niet gemotiveerd te worden om te vlammen. De veelal zwijgende Utrechtse, die amper twee jaar echt met topsport bezig is, kon zich na de series van de 100 meter rugslag voldoende op laden om later op de avond van de derde dag van de Nederlandse zwemkampi- oenschappen te schitteren. Daar waar Enith Brigitha en Annelies Maas op nieuw stoeiden met hun vorm op de vrije slag - Brigitha kwam daar met een tijd van 2.02,77 relatief als beste uit de bus - zorgde de 17-jarige Utrechtse voor het eerste en tot dusver enige hoogte punt van het Nederlandse dameszwem- men. De motivatie heette Diane Edelijn, de tweede nationale rugslagvedette, die in het voorseizoen steeds genoegen had moeten nemen met een ondergeschikte rol op de rugslagafstanden. Om haar niveau wat op te vijzelen had ze daarom ook gekozen voor een voorbereiding in het oosten van ons land,' in plaats van in Amerika, zoals haar grote tegenspeelster Bosga. Alleen bij de Europese kampioen schappen was Diane Edelijn haar rivale Bosga voor gebleven, maar al niet lang daarna mocht Bosga’s haan voor de eer ste maal victorie kraaien. Sinds de selec tiewedstrijden in het Brabantse Uden is Diane Edelijn er niet meer aan te pas gekomen tot aan de series van de 100 meter rugslag gisteren. Eindelijk leek de Vlaardingse weer in staat te zijn tot bete re prestaties. Diane kwam tot een serietijd van 1.04,84, waarbij ze het rugslagrecord van Bosga benaderde. Schokkend was dat niet, wel opmerkelijk, vooral omdat Edelijn in het voorseizoen niet onder een Dat deed wel opnieuw Enith Brigitha, op de 200 meter vrij. De Amsterdamse bleef dan wel steken op een tijd van 2.02,77 - in vergelijking met haar 100 en 400 metertijd een hele verbetering - maar is daarmee toch nog altijd drie volle seconden verwijderd van het we reldrecord, dat de Oostduitse Éarbara Krause begin deze maand tijdens haar eigen nationale titelfeest realiseerde. „Het is in ieder geval meer dan ik had verwacht”, aldus Brigitha. „De snelheid moet echt nog komen. Deze tijd geeft mij persoonlijk een indicatie waartoe ik nog in staat ben op deze leeftijd”. PIET TEELING Stikte stem: „Ik heb er geen enkele bemoeienis mee gehad. De renners praten Biet mij niet over dit soort zaken, en daar om begin ik er zelf ook niet over. Het zijn ■tenslotte volwassen mensen op wie ik een ■trgelijke controle niet wil uitvoeren. Die Werantwilording moet ieder voor zich ne llen, vind ik. Daarom ben ik ook zo ge- chrokken toen ik het zag”. I Michel Pollentier over de poging tot raude: „Ik heb geen gebruik gemaakt van ie andere urine. Men betrapte mij voor ik pn doen wat ik wilde”. Bij de reconstructie van Pollentiers po ling was het uitgangspunt dat het peloton pogelijkheden tot fraude ontdekt meende l hebben, het weerkerende thema. Het pel niet alleen toeval te noemen, dat zijn ictie onderschept werd in een periode dat re vaste bezetting van de bij de controle pezicht houdende equipe kortelings wis- selde. Er kwam een andere arts en een peuwe, van overheidswege toegevoegde, a Er zat voor Michel Pollentier gisteren niets anders op dan zijn koffers te pakken. Voorlopig voor de laatste keer. traaf 15

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13