Af HONDERDEN KAMERVRAGEN OVER BESTEK '81 cndan dit nog te Lakfabriek b in de as Weer vier gevallen van polio Aantjes wil maatregelen voor Indische Nederlanders Wettelijke gijzeling blijft nodig” Betere regeling nodig voor beheer eigendommen geestelijk gehandicapten h II O h De Ruiter: BEI RAPPORT VAN STUDIECOMMISSIE-VAN ZEBEN: WOORDVOERDERS LEIDSE UNIVERSITEIT: 19 7 8 DINSDAG JULI 1 8 BINNEN- EN BUITENLAND DI (Van onze parlementsredactie) J Gerichte vragen (Van onze redactie binnenland) eü Niet erg hecht VVD kampioen DEN HAAG. Binnen niet al te lange tijd kan de inwerkingtre ding van een wettelijke regeling voor het beheer van eigendom men (vermogen, e.d.) van mensen die daartoe niet in staat zijn, tege moet worden gezien. Dit staat in een rapport van een studiecom missie, genoemd naar haar voor zitter prof. mr. C. J. van Zeben en ingesteld op initiatief van de Ne derlandse Federatie voor Bejaar denbeleid (NFB). H over een eventueel kamerdebat over Bestek ’81. Oost-Timor Vlootbezoek Kangeroe verdronken Verschillen Smokkel Been BOJ indus gen ii bepaa ren o: zeven econo lijk a ten. Unaniem ha Betreuren Goedkeuring Reus DEN HAAG. De Tweede- Kamerfracties van de politieke partijen hebben gisteren een berg van meer dan vijfhonderd vragen bij de regering gedepo neerd. Sommige schattingen lie pen zelfs op tot tegen de dui zend. Alle vragen hadden be trekking op Bestek '81, het om buigingsprogramma van het ka- binet-Van Agt. De ingediende vragenlijsten vormen het start punt van de schriftelijke behan deling van de nota. Pas na be antwoording wordt besloten LEIDEN. De decaan van de medische faculteit in Leiden, prof. dr. A. Kassenaar, en de me disch directeur van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, dr. A. Schweizer, hebben gistermid dag ontkend dat de Amerikaanse hartchirurg dr. Jack Kolff ooit een professoraat in de thorax- chirurgie in het vooruitzicht is gesteld. Zoals bekend gaat dr. Kolff Leiden verlaten omdat hij er teleurgesteld over was dat het hem naar zijn zeggen aangeboden hoogleraarschap niet gegaran deerd kon worden. Hij zal per eerste gelegenheid terugkeren naar de Verenigde Staten. Levend verbrand Geen leges meer ,2 g S a (Van onze Haagse redactie) s ~4 in het vooruitzicht gesteld Vooruitzichten voor donderdag: VVEERRAPPORTEN d 31 0 uur Van de grote partijen maakte gisteren De terugkeer van de Amerikaan naar de VS betekent dat er dit jaar zeker veertig hartpatiënten niet in Leiden geopereerd kunnen worden. Het AZL zal proberen deze patiënten, die een zgn. bypass nodig hebben, onder te brengen in Genève. Voor mensen die acuut zo’n coronair-operatie nodig hebben, kunnen de gevolgen van Kassenaar zei gistermiddag dat het wel een jaar zal duren voor een opvolger voor de Amerikaan is gevonden. Het aantal coronair-chirurgen in Nederland is zeer beperkt. Meer dan vijf of zes zouden het er niet zijn. Sommigen van hen zouden wel belangstelling hebben voor een hoogle raarschap in Leiden maar de moeilijkheid is dat ze daar pas in dienst kunnen treden als er een opvolger voor hen is gevonden op hun „oude” plaats. Opklaringen, maar plaatselijk wat regen. Wei nig verandering in temperatuur. Volgens de twee woordvoerders van de Leidse universiteit is tegen dr. Kolff alleen gezegd dat hij „een van de zware kandida ten zou zijn. Misschien dat hij als Ameri kaan dat heeft opgevat als een aanbod”, aldus prof. Kassenaar. Dat Kolff door de benoemingscommissie van de Leidse uni versiteit niet als nummer één op de lijst gezet zou zijn, zou het gevolg zijn geweest van de houding van sommige andere fa culteiten in het land. „Zij kenden Kolff niet en ze vroegen zich af waarom er persé een Amerikaan benoemd moest worden. Ze wilden liever een Nederlander”, aldus Kassenaar. 18 19 19 18 19 16 18 18 18 17 32 31 16 23 19 22 31 15 27 25 19 29 30 23 21 39 30 30 24 25 20 24 29 30 16 28 27 30 33 25 19 0 0 0 0 0 o o o o o 2 0 0 0 0 o 0.1 o 6 0 0 o o 16 0 0.6 0 0 0 1 0 o 0.4 0 0 0.5 0 0 0 0 Dê voornaamste aanbeveling in het rap port, dat „Inkomens- en vermogensbeheer van meerderjarigen, in het bijzonder in inrichtingen” heet, is dat in het burgerlijk wetboek de mogelijkheid moet worden ge opend dat iemands goederen onder be- Volgens het tussen de kamer en de regering opgestelde schema moeten de vragen over ongeveer een maand beant woord zijn. Tot zolang houden de fracties hun eindoordeel over de NATO voor zich. Na onderling overleg werd ook be sloten uitsluitend feitelijke vragen in te dienen. Algemene opmerkingen, die bij de schriftelijke behandeling van wet sontwerpen nog wel eens tot een politie ke stellingname willen leiden, ontbreken in dit geval dan ook. wind worden gesteld door de kantonrech ter. Geschat wordt dat er in ons land 100.000 mensen zijn, onder wie geestelijk gehandicapten en demente bejaarden, die niet meer op een behoorlijke manier voor hun eigen geld en goedëren kunnen zor gen. Omdat deze eigendommen nu een maal beheerd moeten worden, nemen dik wijls anderen de zorg voor dat beheer op zich. Als deze mensen zich in inrichtingen, tehuizen of ziekenhuizen bevinden, wordt die zorg veelal door directie of administra tie waargenomen. waartoe de overeenkomst tussen Neder land en Indonesië hun de mogelijkheid en het recht gaf. Voorts vroeg Aantjes of het waar is, dat de Indonesische regering de groep de Indonesische nationaliteit niet verleende en daarmee zich niet hield aan de verplichtingen, voortvloeiende uit de overeenkomst. De voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer vroeg of Nederland zich niet mede-verantwoordelijk behoort te ge voelen voor de situatie, waarin de groep Indische Nederlanders thans verkeert, of de Nederlandse regering bereid is bij de Indonesische regering te interveniëren op dat alsnog aan de groep mensen de ge vraagde Indonesische nationaliteit wordt verleend en of de regering van Nederland bereid is zelf regelingen te treffen ter leni ging van de geconstateerde nood. De commissie-Van Zeben heeft grote bezwaren tegen de bestaande regelingen, omdat de juridische basis ervan niet erg hecht is. De commissie doelt daarbij op de zogenaamde lastgeving en volmacht, het onder curatele stellen en de zaakwaarne ming. Zij bevatten geen afdoende oplos singen voor de problemen, die vooral de laatste jaren duidelijk aan de oppervlakte Kolffs vertrek wel fataal zijn, aldus de woordvoerders van de Leidse universiteit. Een chirurg van het Anthoniusziekenhuis in Utrecht zal voorlopig één dag per week in Leiden bypass-operaties gaan uitvoe ren. alleen de WD haar vragenlijst niet open baar. Financieel-expert Joekes besloot hiertoe met een verwijzing naar het ont breken van een dergelijk standpunt. Wel werd bekend dat de liberalen, met 25 pagina’s, meer vragen hebben gesteld dan elk van de andere grote fracties. D’66 hield het met vijf velletjes relatief kort. PvdA (14) en CDA (12) zitten tussen deze uitersten. De vragen zelf brengen weinig nieuws. Vooralsnog verwijzen de fracties naar de standpunten, die de fractievoorzitters onmiddellijk na de publikatie van Bestek '81 innamen. Voor de regeringspartijen was dit een gematigd positieve benade ring, met nadruk op de problemen waar het kabinet mee geconfronteerd werd. Den Uyl (PvdA) verwees naar zijn alter natieve plan, met een sterkere loonmati- Vooral de democraten stellen duidelijk gericht vragen, waaruit toch nog zoiets als eén eigen standpunt naar voren komt. Vooral op gebieden zoals politie (uitbrei ding met 1000 man per jaar), openbaar vervoer, milieu en het welzijn wil D’66 dat het kabinet met standpunten komt. ging dan het kabinet voor ogen staat, terwijl D’66 de bezuinigingen beperkt wilde zien tot 7 miljard gulden zijn gekomen, doordat als gevolg van aller lei sociale voorzieningen meer gespaard kan worden dan vroeger. Het gaat daarbij om vele tientallen miljoenen guldens. Door de stijging van de gemiddelde levensduur neemt het aantal bejaarden, dat met be heersproblemen te maken krijgt, toe. Een belangrijk element van de aanbeve ling die, zoals door de commissie wordt verwacht, zal worden verwerkt in het thans bij de Raad van State aanhangige wetsontwerp „Onderbewindstelling ter be scherming van meerderjarigen”, is dat de betrokkene niet, zoals bij curatele, hande lingsonbekwaam wordt. Het beheer over zijn goederen wordt uitgeoefend door een bewindvoerder. Om zo’n bewind kan door de rechthebbende zelf worden verzocht, maar ook het Openbaar Ministerie moet deze bevoegdheid hebben. Of datzelfde moet gelden voor besturen of directies van instellingen, lijkt de com- missie-Van Zeben twijfelachtig, omdat hierdoor rolverwarring kan ontstaan. Het Maar voorzichtigheid blijft geboden. De rechter moet de nodige vrijheid worden gelaten. Gevallen waarin ouders en kinde ren hun belangen en de belangen van de persoon voor wie zij het inkomen of ver mogen moeten beheren, niet duidelijk we ten te scheiden, behoren helaas niet tot de uitzonderingen. „De bezoekpiek in bejaar dentehuizen rond de dag waarop bepaalde uitkeringen aan bejaarden worden ge daan, is alom bekend”, aldus de commissie in haar rapport. Als de betrokkene gehuwd is, dan be veelt de commissie aan de echtgenoot tot bewindvoerder te benoemen. Als hij nooit gehuwd is geweest of wanneer zijn weder helft is overleden moeten de ouders of een van zijn kinderen bewindvoerder worden. korte maar felle brand de meubellak- en beitsfabriek Beltraco verwoest. Het vuur, dat kort na zes uur door nog onbekende oorzaak uitbrak, heeft een schade veroor zaakt van twee a drie miljoen gulden, aldus de brandweer van Nieuwegein. De naastgelegen bedrijven op het industrie terrein konden worden behouden. Een be lendende opslagplaats voor zonnescher men ging verloren. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Toen de brand uitbrak was er niemand meer in het gebouw aanwezig. UTRECHT (ANP). Bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zijn gisteren opnieuw vier poliogevallen aangemeld. Het gaat om vier personen uit Capelle aan den IJssel die allen behoren tot de groepering die om religieuze rede nen poliovaccinatie afwijst. De woordvoerder van het ministerie kon niet zeggen of de vier poliopatiënten uit één gezin of uit één familie afkomstig zijn. Dat is bij het ministerie niet bekend. Wel hadden de vier vaak contact met elkaar. De vier nieuwe „gevallen” in Capelle kwa men overigens al in de tweede helft van juni aan het licht, maar aanvankelijk dacht men dat het om een andere ziekte ging. Later bleek dat het toch polio was. Het gaat om een jongetje van vijf en een meisje van 16 die allebei lichte verlam mingsverschijnselen hebben en om twee vrouwen (22 en 23 jaar), zonder verlam mingsverschijnselen. In totaal zijn nu 81 poliogevallen bij het ministerie van Volks gezondheid bekend. President Soeharto van Indonesië, die momenteel een bezoek brengt aan Oost- Timor, heeft gisteren in een toespraak tot de provinciale assemblee van Oost-Timor meegedeeld dat het vliegveld en de haven van de hoofdstad Dili weer voor het pu bliek toegankelijk zijn. Oost-Timor, een vroegere Portugese kolonie, werd na een bloedige burgeroorlog bij Indonesië ingë- lijfd. Vier schepen van de Franse marine brengen deze week een driedaags vlootbe- zoek aan Amsterdam. De torpedobootja- ger Maille-Breze, de kustmijnenveger Bi- voine en de fregatten Le Normand en Le Savoyard arriveren morgen in de hoofd stad. Ze zullen worden afgemeerd aan de Oostelijke Handelskade, waar ze donder dag van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen zijn. De kangeroe die vorige week was ont snapt uit het vogelpark in Alphen aan de Rijn, is verdonken. Het dier werd in het weekeinde aangetroffen in de Heimanswe- tering. Vermoedelijk heeft het geschrok ken van passerende auto’s, een duik in het water genomen. De kant van de wetering was volgens deskundigen zo steil dat de kangeroe er niet meer uit kon klimmen. De decaan van de Leidse medische fa culteit wilde niet verhullen dat daarnaast ook verschillen waren geweest in de filoso fie van Kolff en die van de leiding van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Kolff wil- onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. zw. bew. orfbew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. regen 1. bew. h. bew. 1. bew. mist h. bew. 1. bew. onweer zw. bew. onweer onbew. onbew. h. bew zw. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew 1. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. ozo verand. ono o nno ozo no ono nno no wnw nno ono windst. zw no no zw nw wzw windst. w n windst. wnw zw windst. nw windst. zzo nnw o zzw zzo nnw w zzo zzo no n wzw zw windst. 9 9 9 7 9 9 9 7 12 9 11 24 19 8 15 10 11 16 8 12 14 9 16 18 13 12 18 23 17 13 20 9 15 19 17 6 12 13 18 23 NIEUWEGEIN (ANP). In het Utrecht se Nieuwegein is gisteravond door een De Spaanse douane heeft in de haven stad Algeciras een Nederlander aangehou den die in zijn auto een hoeveelheid van 38 kilo hasj had verborgen. Op het bureau van de rijkspolitie van de gemeente Ubbergen bij Nijmegen staat al drie dagen een linkerbeen op sterk water. De politie vermoedt dat het gaat om een been van een verdronkene dat door een scheepsschroef van de romp is gescheiden Het been werd zondag door een wandelaar in de Waal gevonden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Sja tot d spion afrei: vragt de A WA ter, giste de St in M steur Russ Me en C alles mak uitge tem" Vi, deze zijn gero zeer’ Me piscl van 1 „wae werd lege men w land o: schapp evenee De z roep o verpik tende 1 klarinj prezen vliegtu tien w< Het rentie later g lijk de ingewi wegen raad o’ de zeg: ter elft was oi De t Jimmy Valéry en pre Duitsk James Andre vanJa duitse en voo dat er werkir drukki compr mers t ten ge: iedere de bor voor z Dat heeft 1 econoi voorbt dus de deelne hun t overw heden Volg re 3' het weer verdient voorkeur dat bestuur of directie contact opneemt met het Openbaar Minis terie teneinde in gezamenlijk overleg na te gaan of het O.M. tot het verzoeken van een onderbewindstelling zal overgaan Ct bijei spra zouc van Am< niet geer vooi de s In Overigens had Kolff misschien best hoogleraar kunnen worden, maar hij wil de op die mogelijkheid niet wachten. Een hoogleraar kan pas benoemd worden wan neer de zusterinstellingen in het land een unaniem advies over een kandidaat uit brengen. Vaak is daar langdurig overleg over nodig. Dr. Kolff had eerder verklaard dat het in Nederland allemaal zo moeizaam verloopt omdat de academische ziekenhuizen bang zijn „hartfabrieken” te worden. „Ze willen voor alles dat er evenwicht is tussen alle soorten operaties. Dat is hun heilig. Ze realiseren zich daarbij echter niet dat in de maatschappij zo’n evenwicht niet be staat”. Ondanks het verschil in inzicht zeiden beiden het zeer te betreuren dat dr. Kolff was vertrokken. Vrijdagavond j.l. was de Amerikaan nog aangeboden dat hij voor een periode van drie jaar buitengewoon hoogleraar in de thorax-chirurgie kon worden. Kolff weigerde dat omdat hij al leen bij een benoeming tot gewoon hoogle raar voldoende researchmogelijkheden zou hebben. DEN HAAG (ANP). De wettelijke mogelijkheid tot gijzeling van mensen die hun verplichtingen niet nakomen, kan niet uit het wetboek worden gemist. Wel gaat het om een uiterst dwangmiddel dat alleen wordt gebruikt tegen „chicaneuze en re calcitrante betalingsplichtigen”, die wel kunnen, maar niet willen betalen. Dit antwoordt minister De Ruiter van Justitie op vragen van de Tweede-Kamer- leden Haas-Berger (PvdA), en Nijpels (WD), die de bewindsman hadden ge vraagd of gijzeling nog past in de huidige rechtsopvattingen. Minister De Ruiter vindt dat dus wel, en hij zegt dan ook niets te voelen voor de door beide vragenstellers gesuggereerde wetswijzing op dit punt. De Ruiter wijst erop dat gijzeling alleen mogelijk is in enkele, nauwkeurig in de wet opgesomde gevallen, en bovendien pas na een uitspraak van de rechter, waarin die gijzeling wordt bevolen. Alleen dege nen die onwillig zijn te betalen, kunnen volgens de wet aan deze vorm van lijfs dwang worden onderworpen. Wie on machtig is aan zijri financiële verplichtin gen te voldoen, niet. Gijzeling is bijvoor beeld wettelijk mogelijk voor wie niet vol doet aan zijn alimentatieplicht. LIS nister ge hei toem 24.000 daar benen Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 0 tot 8; Minimum temperatuur: omstreeks 10 graden; Maximum temperatuur: omstreeks 18 graden; Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. rl- De Utrechtse verffabriek Beltraco ten prooi aan de vlammen. Het bedrijf werd volledig verwoest. de de thorax-chirurgie daar op Ameri kaanse leest schoeien. Dr. Kolff is van mening dat de hoogleraar thorax-chirur gie niet alle vier bestaande gebieden - coronair-chirurgie, kinderhartchirurgie, longen- en hartkleppenchirurgie - onder zijn hoede moet hebben, maar dat hij in één van deze vier gebieden specialist moet zijn. Dan zou volgens dr. Kolff per jaar een aantal van duizend open-hartoperaties mogelijk zijn in het AZL. De Staf van het AZL wilde tot zeshonderd per jaar gaan”. Daarboven wordt het volgens ons een fa briek, waar de grote hoeveelheid coronai- roperaties de andere specialismen in ge vaar brengt”, aldus Schweizer én Kasse naar. Amsterdam krijgt waarschijnlijk geen nieuwe reus ter vervanging van het zondag verbrande exemplaar. Dit heeft een woordvoerder van de campagne Amster dam Reuzestad gisteren meegedeeld. De campagne zelf gaat wel door. Het bouwen van een nieuwe reus zou zeker zes weken gaan duren en het was de bedoeling dat de f reus eind deze maand zou worden wegge- A haald. /AI PvdA en CDA beperken zich tot het stellen van gerichte vragen op financi- eeel en economisch gebied naar de gevol gen van bepaalde maatregelen De Belgen vinden in meerderheid dat het goed was Belgische para-commando’s in te zetten in de Zaïrese mijnstad Kolwezi. Maar toch staat 21,5 procent van de Belgen er negatief tegenover, terwijl 8,4 procent sterk tegen was. Dit blijkt uit een onder zoek dat enkele Belgische kranten hebben laten houden en waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd. De 23-jarige M. Berger uit Nijmegen is zondag in zijn auto verbrand nadat hij met zijn wagen op een weg in zijn woonplaats uit d^ bocht was gevlogen en met grote snelheid tegen een boom belandde. Bij de botsing explodeerde de gastank van zijn wagen. De ouders van het slachtoffer wa ren met vakantie in Frankrijk. Ze zijn inmiddels ingelicht. Het college van B. en W. van Arnhem heeft gisteren besloten met onmiddellijke ingang de heffing van leges op gemeente garantie bij aankoop van een nieuwbouw woning of verbetering van een huis af te schaffen. Wié in Arnhem sinds de invoe ring van de leges in januari vorig jaar de honderd gulden leges heeft betaald, krijgt zijn geld terug. WOENSDAG 19 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.42 uur onder 21.49 Maan op 20.56 uur onder 05.03 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 3.23 uur en 15.57 uur Hoogwater 11.34 uur en 24.08 uur DEN HAAG (ANP). CDA-fractie- voorzitter Aantjes is in schriftelijke vra gen aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken opgekomen voor de Indische Nederlanders, die blijkens een recente tv-uitzending „in erbarmelijke omstandigheden” verkeren. Gevraagd is niet alleen of Nederland mede-verant- woordelijkheid voelt voor deze groep mensen, maar ook om maatregelen ter leniging van de acute nood. De vragen, die gisteren aan de bewinds man zijn doorgezonden, hebben als basis een uitzending van de tv-rubriek AVRO’s Televizier van vorige week. Aantjes wil nu weten of het juist is dat de uitzendingen mensen betrof, die het Nederlanderschap verloren omdat zij hebben geopteerd voor het Indonesische staatsburgerschap, Kolff nooit hoogleraarschap C «J,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2