proces tegen j dissident Mevrouw Sjaranski verzoekt boycot Olympiade in Moskou r Economisch topberaad moest wel slagen achtergrond Kyprianou ontslaat Grieks Cyprische onderhandelaar Zwitsers stemmen over vivisectie Angola: Cubaans leger blijft f Gruwelijke moord in restaurant BEROEP OP VERENIGDE STATEN Onthullingen over samenzwering op Cyprus RUBBER PEERTJE ZELFVERNIETIGING POLLENTIER door Nico Scheepmaker brand Laconiek okkel Pimor uring ieid dat nando's Colwezi. Belgen procent onder hebben sultaten Been meer tezoek Huwelijk (Van onze redactie buitenland) BONN. West-Duitsland was een goed gastheer, Japan be toonde zich een serieuze ge sprekspartner, en Amerika gaat met cadeautjes lopen. Zo kan het resultaat van de vierde westelij ke economische topconferentie in Bonn worden samengevat. (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) ATHENE. De Cyprische pre sident Kyprianou heeft gisteren de Grieks-Cyprische onderhande laar Tasos Papadopoulos ontsla gen. Binnen twee weken zal een opvolger worden aangewezen. Binnen twee weken zal een opvol ger worden aangewezen. In een brief schrijft de president aan Pa padopoulos dat verdere samen werking niet meer mogelijk is en dat hij zich bewust moet worden dat hij „tragische fouten” heeft gemaakt die noodlottig hadden kunnen worden voor de Grieks- Cyprische zaak. Samenzwering (Vervolg van pagina 1) BONN. De leiders van de zeven belangrijkste industrielanden hebben besloten gezamenlijk te gen internationale terreur op te treden. Als een bepaald land weigert vliegtuigkapers uit te leve ren of voor de rechter te brengen, dan zullen de zeven landen, die hebben deelgenomen aan de 'Onken economische topconferentie in Bonn, onmiddel lijk alle vluchten naar een dergelijk land stopzet ten. BINNEN- EN BUITENLAND trijfël t? 4 Maatregelen grote industrielanden tegen vliegtuigkapingen Tien dagen geleden hield Papadopoulos en een 'erlam- n twee erlam- nu 81 Volks- rie kon ten uit tig zijn, id. Wel elkaar. Ie kwa- Ift van nkelijk ziekte o was. nisterie lygiëne evallen nen uit «horen e rede- haven- igehou- lid van sië, die n Oost- •aak tot t-Timor haven het pu- or, een na een ië inge- aegen is t hij met inplaats et grote s. Bij de ran zijn ffer wa- Ze zijn e van de staat al k water. om een loor een cheiden mdelaar Arnhem idellijke 'meente- iwbouw- uis af te le invoe- jaar de d, krijgt was ont- n aan de d in het nanswe- eschrok- lik in het wetering 1 dat de immen. marine vlootbe- lobootja- 'eger Bi- id en Le e hoofd- d aan de donder- 'ichtigen voorbeeld belastingverlagingen) komt, al dus de bondskanselier, doordat de andere deelnemers ook vast hebben toegezegd hun bijdrage te zullen leveren aan het overwinnen van de economische moeilijk heden in de wereld. Volgens Schmidt is de grote waarde van Mevrouw Sjaranski vergeleek de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou met die van 1936 in het Duitsland van Adolf Hitler, >,waar met alle ongewenste elementen werd afgerekend”. topconferenties als deze de mogelijkheid tot rechtstreekse en diepgaande gedach tenwisselingen. Maar bovendien hebben alle deelnemers belangrijke bijdragen tot het eindresultaat geleverd. Alle afzonder lijke regeringen hebben zich verplicht aan de oplossing van de economische proble- De West-Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt zei het maandag al: „De leiders van de zeven grootste westelijke industrielanden hebben in de Westduit- se hoofdstad de wereld niet veranderd. Maar in de richting van de economische ontwikkeling komt een wijziging, con form de aankondiging van Schmidt. een rede waarin hij stelde dat Kyprianou zich niet meer hield aan de door zijn voor ganger Makarios geaccepteerde formule voor een „bizonale federatie” en dat de onderhandelingen met de Turks-Cypri- sche leider Orek mede daardoor in een impasse waren geraakt. Van regeringszij de was dit toen met klem ontkend en Papadopoulos uitgenodigd om als hij ver schillen van mening met Kyprianou had, deze hem persoonlijk kenbaar te maken. Om de verandering in de wereld-na- Bonn te kunnen waarnemen, dient men terug te keren tot de situatie vóór de Duitse top. De hoofdproblemen van de economische ziekte waarover de patiënt wereld klaagt, heten kort samengevat: Amerika importeert te veel olie (jaarlijk se kosten 40 miljard dollar), hetgeen de dollar zwak maakt etc., Japan exporteert te veel in vergelijking tot wat het impor- volgen kan hebben. Gevolgen ten nadele van alle deelnemende landen, omdat de economische problemen in de wereld van nu tot een nog nooit gekende onder linge afhandelijkheid hebben geleid. Juist die factor maakt een mislukking van een topberaad te ernstig om waar te mogen, worden. ontmaskerd en zou spoedig worden „ge neutraliseerd”. Vanzelfsprekend ontbreekt het niet aan speculaties dat met dat „brein” niemand minder dan Papadopoulos wordt bedoeld. En zo keert op het eiland iets terug van de onheilspellende sfeer van maart 1970, toen na een mislukte moordaanslag op presi dent Makarios en bekend politicus en oud- minister, Jorkatzis, onder verdenking kwam en onder mysterieuze omstandighe den werd doodgeschoten nadat hij tever geefs had geprobeerd het eiland te verla ten. Jorkatzis was met Tasos Papadopou los en de huidige rechtse oppositieleider Kleridis oprichter van de Eenheidspartij die een pro-westerse koers voorstond. De twee eerstgenoemden hadden, meer dan Kleridis, een belangrijke rol gespeeld in de EOKA, de verzetsbeweging tegen de Brit se overheersing. Na Jorkatzis’ dood trad Papadopoulos in het huwelijk met diens weduwe. De Eenheidspartij verzandde en met Kleridis verkoelden zijn betrekkingen, zodat Maka rios Papadopoulos als onderhandelaar aanwees toen Kleridis in 1976 bij hem in ongenade was gevallen. Bij de parlements verkiezingen van dat jaar steunde Papado poulos als onafhankelijke het pro-Makari- os-gezinde centrum-linkse drie-partijen front dat alle zetels bemachtigde met 74 procent van de stemmen; Kleridis’ Demo cratische Concentratie behaalde er met 26 procent niet één. Papadopoulos werd on afhankelijk afgevaardigde, maar zijn hoop om tot parlementsvoorzitter (en daarmee Makarios’ opvolger) te worden gekozen werd de bodem ingeslagen: Ky prianou, leider van de Centrumpartij, werd als zodanig gekozen en volgde Maka rios na diens dood vorige zomer op. Sinds dien verkoelden de betrekkingen tussen deze twee. Opnieuw is er nu in de Grieks-Cyprische pers weer sprake van gedetailleerde, maar tijdig onthulde plannen om de president te vermoorden alsmede tot ontvoering van Er zouden gisteren mensen opgeroepen zijn om te getuigen tegen de 50-jarige Lev Lukianenko, een van de oprichters van de Helsinkigroep van de Oekraïne. Lukianen ko werd in december gearresteerd. Het proces zou plaatsvinden in Goradnia in de Oekraïne. De beklaagde, die veroor deeld kan worden tot maximaal 10 jaar werkkamp en vijf jaar „interne verban ning”, heeft al eens 15 jaar werkkamp uitgezeten. Hij was destijds wegens zijn activiteit ter dood veroordeeld, maar de straf werd toen omgezet in 15 jaar werk kamp. In november 1976 was hij een van de oprichters van de Oekraïnse groep die de naleving van de akkoorden van Helsinki wil controleren. Dat gebeurt dus in de vorm van een „conjunctuurinjectie” van een nog onbe kend aantal miljarden harde D-marken ter bevordering van de binnenlandse vraag en dus van de import, etcetera, afhankelijk van de vorm welke de injec tie zal krijgen. Schmidts toezegging is bindend. Voor eind augustus is er in Bonn duidelijk heid. Japan zal de komende herfst bekij ken of het misschien ook nog wat meer moet doen om de doeleinden te bereiken die het in overleg met zijn partners heeft opgesteld. En Jimmy Carter kan dus gesterkt naar Washington terugkeren. Hij kon en behoefde dus in Bonn ook niets meer bij te dragen dan de ernstige belofte om zijn energieprogramma er door te halen bij het Amerikaanse parle ment. In het konvooi moet iedereen de afge sproken koers houden. Dat is het prakti sche en morele argument dat Carter nu in stelling moet brengen om de machtig ste lobby in het Congres, de oliehandel, eindelijk tot instemming te dwingen. diens jongste zoon Marcos. De samen zweerders, die hun hoofdkwartier zouden hebben gehad in een luxe hotel aan de zuidkust, zouden ook de hand hebben ge had in de ontvoering van diens oudste zoon Achilles vorig jaar december. Arres taties worden op korte termijn verwacht. Uit de buitengewoon laconieke manier waarop de Griekse staatsradio en -televi sie van de ontwikkeling kond doen, zou men de gevolgtrekking kunnen maken dat de regering-Karamanlis, mocht het op Cy prus tot een machts- of verkiezingsstrijd tussen rechts en links komen, niet bij voor baat de figuur van Kyprianou zou steunen. Papadopoulos’ schoonvader, de miljonair Levendis, onderhoudt persoonlijk betrek kingen met premier Karamanlis en is zelfs de eigenaar van het flatgebouw waarin deze woont. „Nou, de Reus op de Dam bijvoorbeeld”, zei hij, „gisteren stond hij hier nog in al zijn glorie, en nu zou geen toerist je meer kunnen vertellen wat -dat staketsel ooit voorgesteld kan hebben. En bijvoorbeeld Buikhuisen, tot voor kort een geacht ge leerde. Maar nu is er niks meer van hem over”. (Dat herinnerde hem eraan dat hij op weg was om zijn wekelijkse VN-column tegen Buikhuisen te gaan schrijven; mis schien een aardige examenopgave: „Maak ieder je eigen Pollentier”). WASHINGTON/MOSKOU (UPI, Reu ter, AFP). Mevrouw Sjaranski heeft gisteren een beroep gedaan op de Verenig de Staten de Olympische Spelen van 1980 in Moskou te boycotten, als bewijs van steun voor haar man Anatoli en andere Russische dissidenten. Topconferenties als de vierde economi sche wereldtop van de afgelopen twee dagen in Bonn, zijn in zekere zin veroor deeld tot succes. Al was het alleen maar omdat een mislukking verstrekkende ge- Het fascinerende is natuurlijk, dat Pol lentier door doping te gebruiken hoopte als eerste te eindigen, en dat hij door als eerste te eindigen, onherroepelijk, samen met nummer twee, op doping gecontro leerd zou worden. De zelfvernietigende triomf! Vroeger kon je nog wel eens hopen dat de truc met het rubber peertje en het slangetje zo lukken, de naïve controleurs wendden zich preuts af als de renner zijn plasje pleegde, maar tegenwoordig zitten ze er met zijn drieën met hun neus bove nop, als betrof het een „peep show”. Alleen Fred Kaps zou de dopingcommissie nog een loer kunnen draaien. Tass mevrouw Sjaranski gisteren betiteld als een „beroepsavonturierster” en haar ervan beschuldigd dat zij zich om propa- gandaredenen voordoet als Sjaranski’s vrouw. Tass herhaalde oude beweringen dat het huwelijk van de Sjaranski’s noch geldig is volgens de Russische noch volgens de joodse wet. Mevrouw Sjaranski wordt vol gens het persbureau door het westen ge- De Anti-vivisectiebond in Genève heeft geklaagd dat het wetsontwerp niet afre- kent met laboratoriumproeven op levende dieren en ook legbatterijen laat voortbe staan. De bond heeft door het verzamelen van 98.664 stemmen van Zwitsers die tegen het wetsontwerp zijn, krachtens de Zwit serse Grondwet een landelijk referendum af gedwongen. De regering heeft meegedeeld dat de volksraadpleging zal plaatshebben op 3 december. Ik heb lang nagedacht of er een ander voorbeeld in de historie van mens of dier is, waarin een triomf willens en wetens werd nagestreefd met als absolute zeker heid dat die triomf in een grote nederlaag zou verkeren. De lemmingen, die zich eens in de zoveel jaar met duizenden tegelijk in de zee werpen met het doel zichzelf te vernietigen? Maar waar ligt hier de tri omf? Bovendien volgen ze een natuurlijke drang, weten doen ze niets. De insekten die na de paringsdaad onherroepelijk ster ven? Als ze het echt wisten, zoals Michel Pollentier het wist van die dopingcontrole, zouden die insekten wel wijzer wezen. Even schoot me de Russische dissident Sjaranski te binnen, die ook wist waaraan hij begon, welke risico’s hij nam, en wiens rechtszaak je een triomf voor de menselij ke waardigheid kon noemen wat hemzelf betreft, maar die dan toch maar eindigde in 13 jaar opsluiting. Ook al geen adequaat voorbeeld. Toen ik gisteren, samen met Piet Grijs die als Battus het voorbeeldige boekje „De Encyclopedie” schreef, de schamele resten van de Reus op de Dam bekeek (met gemengde gevoelens, want onze even oude dochtertjes waren verzot op de reus, Sara en Aaf je zullen zich meer getroffen voelen dan C en A, vrees ik), vroeg ik of hij misschien een voorbeeld wist dat met de „triomf inclusief vernede ring" van Pollentier vergeleken kon wor den. WASHINGTON (DPA). Zes perso neelsleden van een steak-restaurant in de buurt van de Amerikaanse stad Oklahoma City zijn gisternacht door onbekenden in de koelcel van het restaurant gedreven en daar doodgeschoten. De bedrijfsleider vond daar de lijken van twee mannen van 40 en 54 jaar, drie jongens van 16 a 17 jaar en een meisje van 16 jaar. Alleen het meisje leefde nog, maar zij stierf kort daarna aan haar verwondingen. Omdat verscheidene wapens zijn gebruikt meent de politie dat er waarschijnlijk meer dan een dader is geweest. Zondagavond laat kon ik de slaap niet vatten. Ik dacht aan Michel Pollentier, die ook de slaap niet kon vatten. In Alpe d’Huez was hij als eerste gearriveerd in een van de zwaarste Alpenetappes. Hij had, met de dierlijke reflex die alle wiel renners eigen is geworden, vlak voor de finish zijn linkerhand triomfantelijk om hoog gestoken, eigenlijk iets te weinig om alle reclame op zijn borst duidelijk lees baar te maken op de finishfoto’s. VELDA (een meubelfirma), FLANDRIA (de officiële naam van zijn ploeg), maar de rest kan ik niet lezen. De foto op het erepodium is duidelijker: VELDA op de onderkant van de omhoog geduwde klep van zijn petje, waarop ook nog, aan de zijkant, FLANDRIA staat, en op zijn borst behalve VELDA en FLANDRIA zoiets als LANO-tapijt, en daar bovenop nog eens MIKO. Onder dat alles zat de doping, maar of ook het rubber peertje met slangetje er al zat? Was dat misschien de reden dat Pollen tier, in tegenstelling tot het gebruik, niet ook zijn linkerarm in de lucht gooide toen hij de finish overschreed? Bang dat het rubber peertje met de dopingvrije urine door de lucht zou vliegen? Ik neem aan van niet. Hoe veel groter zou dan immers zijn triomf geweest zijn dan hij nu al was! Als renners als Raas al aërodynamische pakjes aantrekken om luttele seconden te winnen, hoe remmend moet het dan niet zijn om met een klotsend rubber peertje onder je oksel al die Alpen op te moeten. Het schijnt dat Pollentier een interview met de Belgische televisie afbrak om naar zijn hotel te „vluchten”, en vandaar weer met haastige spoed door een verzorger naar de dopingcontrole moest worden ge bracht. We mogen rustig aannemen dat hij dat rubber peertje in zijn hotelkamer klaar had liggen, met milieuverantwoorde urine. Van hemzelf? Dan moet hij het peertje al voor de start van deze Alpenetappe voor alle zekerheid hebben volgeplast „je weet nooit wat ik onderweg nog pak”. En vertrouwde hij zijn urine toen nog wel, ook al had hij die dag nog niets gepakt? Of was het toch van die verzorger, die hem op kwam halen. „Zou jij iets voor me willen doen? „Natuurlijk, Michel, voor jou al tijd”. „Pis even dit peertje vol!” „Eh. ik hoop dat ik kan, Michel”. parlementen in de zeven landen. Sprekend over de inflatie merkte Schmidt onder meer op dat de waardevermindering van het geld geen bijdrage tot de strijd tegen de werkloosheid levert en geen oplossing kan bieden voor de problemen van mor gen en overmorgen. BERN (Reuter). De tegenstanders van vivisectie in Zwitserland hebben een lan delijke volksraadpleging afgedwongen over een voorgestelde nieuwe dierenbe schermingswet, zo heeft de regering in Bern bekendgemaakt. teert, hetgeen tot veel te grote overschot ten op de Japanse betalingsbalans leidt, etcetera. Wie Europa zegt bedoelt voornamelijk Duitsland, omdat dit nu eenmaal het economisch sterkste land is in de Ge meenschap van de Negen van de EEG. Duitsland kon wel wat extra doen om de economische groei te bevorderen. Dat vonden Amerika en Engeland al meer dan een half'jaar lang. Bonn zou eigen lijk als locomotief moeten fungeren, sa men met Japan natuurlijk, om de rest van de sukkelende economieën uit het moeras van de stagnatie te trekken. Maar Schmidt wijst deze theorie af, omdat West-Duitsland naar zijn oordeel maar een beperkte bijdrage kan leveren. De locomotief-theorie werd langzaam aan vervangen door de gedachte van een konvooi als schepen in slagorde zou den de Zeven gezamenlijk moeten op trekken naar een betere toekomst. Dat was wél naar de zin van Schmidt. En omdat de Bonner Top dus niet mocht mislukken, moest Schmidt ook betalen. ReilS economische groei te bevorderen (als bij- jk geen zondag ïft een Amster- ield. De bouwen s weken g dat de LISSABON (UPI). De Angolese mi nister van Buitenlandse Zaken Paulo Jor ge heeft in een interview dat hem in Kar- toem werd af genomen, gezegd dat de 24.000 Cubaanse militairen in zijn land daar zullen blijven tot het op zijn eigen benen kan staan. Aldus de Angolese radio. Gelijktijdig werden in Nicosia nadere mededelingen gedaan over de „samenzwe ring” waarover vrijdag al enige onthullin gen waren losgelaten. De samenzwering was zowel binnen als buiten Cyprus geïn spireerd, aldus een woordvoerder, maar het brein, vanwaaruit vijf pogingen waren uitgebroed de president ten val te brengen, bevond zich op het eiland zelf; het was nu MOSKOU (Reuter). Volgens dissiden te kringen in de Sovjet-Unie is gisteren een proces begonnen tegen een lid van de „Helsinki-groep” van de Oekraïne, be schuldigd van anti-Sovjet-propaganda. Tegelijkertijd worden stappen onderno men waardoor vluchten uit een dergelijk land of vluchten van de luchtvaartmaat schappij van dit land uit andere landen eveneens kunnen worden stopgezet. De zeven regeringsleiders doen een be roep op andere regeringen zich bij deze verplichting aan te sluiten. Op de afslui tende persconferentie in Bonn is deze ver klaring nog eens door alle deelnemers ge prezen. Verwacht wordt dat hierdoor vliegtuigkapingen voor een groot deel kun nen worden voorkomen. Het slotcommuniqué van de topconfe rentie kon gisteren pas verscheidene uren later gepubliceerd worden dan aanvanke lijk de bedoeling was. Dat was volgens ingewijden het gevolg van lang wikken en wegen van de deelnemers aan het topbe raad over de juiste bewoordingen. Volgens de zegslieden was er geen sprake van dat ter elfder ure nog een verschil van mening was opgedoken. De topconferentie van de presidenten Jimmy Carter van de Verenigde Staten en Valéry Giscard d’Estaing van Frankrijk en premiers Helmut Schmidt van West- Duitsland, Pierre Trudeau van Canada, James Callaghan van Engeland, Giulio Andreotti van Italië en Takeo Foekoeda van Japan eindigde om 19.30 uur. De West- duitse bondskanselier Schmidt, gastheer en voorzitter van de conferentie merkte op dat er in Bonn in een „geest van samen werking” is gewerkt. Hij voegde daar na drukkelijk aan toe dat de bereidheid om compromissen te sluiten, bij alle deelne mers aanwezig was geweest. Er zijn beslui ten genomen, aldus Schmidt, die niet voor iedereen even makkelijk waren. Volgens de bondskanselier geldt dat met name ook voor zijn eigen land. Dat West-Duitsland nu toch besloten heeft tot „substantiële maatregelen om de Sjaranski werd vorige week veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf wegens spionage. Zijn vrouw, die de hele wereld afreist om aandacht voor haar man te vragen, werd gisteren ook ontvangen door de Amerikaanse vice-president Mondale. Mevrouw Sjaranski vroeg de senatoren en Congresleden tot wie zij zich richtte, alles in hun macht te doen om waar te maken wat haar man als zijn wens had uitgesproken: „Tot volgend jaar in Jeruza lem”, naar de oude joodse heilwens. Vice-president Mondale zei dat hij door deze wens van Sjaranski, uitgesproken na zijn veroordeling, in het bijzonder was geroerd. „Wij bewonderen zijn moed zeer”. Congreslid Robert Drinan, die de korte bijeenkomst waarop mevrouw Sjaranski sprak voorzat, zei dat de Verenigde Staten zouden moeten dreigen met een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Amerikaanse deelneming zou volgens hetn met juist zijn als in de Russische politiek geen drastische wijziging kwam. Zijn voorstel loopt parallel met een motie die in be senaat aanhangig is. Intussen heeft bet Russische persbureau bruikt om met haar anti-russische propa ganda te bedrijven. „Zij (mevrouw Sjaranski) is een beroepsavonturierster, een Israëlisch bur geres, die zichzelf Avital Sjaranski noemt omdat het haar goed uitkomt!', aldus Tass. „In het belang van degenen die rondom Anatoli Sjaranski goedkope propaganda bedrijven, poseert zij als zijn door smart overmande vrouw”. men mee te 'werken. Dat is niet gemakke lijk geweest. Iedereen heeft een offer moe ten brengen, ook de Bondsrepubliek, zo verklaarde Schmidt. De bondskanselier wees er overigens wel op dat de in Bonn genomen besluiten nog moeten worden goedgekeurd door de Van links naar rechts staan pre mier Trudeau van Canada, bonds kanselier Schmidt van West-Duits land, president Giscard d’Estaing van Frankrijk, president Carter van de VS, presi dent Scheel van West-Duitsland, premier Callag han van Engeland, premier Andreotti van Italië en pre mier Fukuda van Japan.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3