ON Damiate evenementen FNV teleurgesteld Experiment met over actieplan Pais bier in bollen Pu sd 50% KORTING BLEYLE-SHOP Maatschappij wil schade ramp Spanje niet betalen PRIJZEN VERKOOP Massale vlucht uit Portugese gevangenis Damiate Pers Actiecomité vierdaagse tegen militair vertoon Weinig nieuws" IJmuider Courant op Benguela-spoorweg weer opengesteld BLEYLE-KOLLEKTIE 1978 Minister Gardeniers in ziekenhuis „Filbinger-af faire topje van ijsberg” 16.000 LOPERS VANDAAG OP PAD FEL Stra Beroep tegen uitwijzing Marokkanen ongegrond verklaard Abdoellah Saleh opvolger vermoorde president Noord-Jemen zaterdag 5 augustus 1978 I Hans en Grietje 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 1 8 JULI DINSDAG )1N Haarlems Dagblad: •OC. waarin de gehele wordt opgeruimd met Anegang 26 Haarlem fa ft •ft I I Elk seizoen weer begint de Bleyle-shop met een totaal nieuwe kollektie. Dit vereist ruimte, heel veel ruimte zelfs, en daarom starten wij met een sensationele (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De vredesconferentie tussen de Israëlische en Egypti sche ministers van Buitenlandse Zaken is begonnen met een indruk wekkend vertoon van militaire paraatheid. Al vroeg in de morgen stonden gisteren tanks, gepantserde overvalwagens en gewapende manschappen niet alleen op de vliegvelden Heathrow en Manston, maar ook op de aanvoerwegen daarheen en rondom Leeds Castle waar de besprekingen worden gehouden. In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op IJmuider Courant: NBeverwijkse Courant: IJM1 Sbewe ingss' unco xtra ereid u dat Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) B».,s F* De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 4.-zijn verkrijgbaar 0^9 Rf) bij onze kantoren: CL T Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. w M *<®*te* Vredesconferentie Midden-Oosten (ADVERTENTIE) begonnen met militair vertoon (ADVERTENTIE) 0,70 145,- I De Europese Commissie heeft laten we ten dat Nederland het zogenaamde vierde protocol van het verdrag, dat bescherming van de rechten van de mens inhoudt, niet heeft ondertekend. Dit protocol bepaalt dat het landen verboden is vreemdelingen collectief uit te wijzen. Mr. De Laat had het beroep aangespannen voor zeven Marok kanen in Utrecht, die zich met 175 landge noten tot in de hoogste instantie hebben verzet tegen uitwijzing. Ze moeten voor 1 augustus het land verlaten. De Marokka nen zijn bang door het Marokkaanse regi me te worden bestraft voor hun acties (hongerstakingen e.d.) in Nederland. (Van, onze redactie binnenland) URECHT. Het beroep dat de Utrecht se advocaat rnr. S. de Laat bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens had aangetekend om alsnog de uitwijzing van 182 Marokkanen onmogelijk te ma ken, is ongegrond verklaard. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. De in Leiden wonende mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, mevrouw Gardeniers, ligt al sinds vorige week maandag in het ziekenhuis. De bewindsvrouwe kampte aanvanke lijk met een ontsteking aan de blindedarm. Later bleek daar buikvliesontsteking te zijn bijgekomen. Overigens is de toestand van mevrouw Gardeniers op het ogenblik volgens een woordvoerder van het minis terie van CRM goed te noemen. De verzekeringsmaatschappijen beroe pen zich op de verklaringen van enkele Franse getuigen, die hebben beweerd dat de tankwagen over een afstand van twee kilometer gas verloor, voordat hij ontplof te. Vólgens deze getuigen zou de gaskraan gelekt hebben. Onmiddellijk na de ramp, die tot nu toe het leven heeft gekost aan 148 personen, heeft de maatschappij Cisternas Reunidas een communiqué uitgegeven, waarin ge steld werd dat het vervoersbedrijf geen blaam trof. De directie van de onderne ming verklaarde in deze nota dat mocht de maatschappij op een of andere manier toch schuldig worden bevonden, het be drijf alle verantwoordelijkheid van de ge volgen van de ramp op zich zou nemen. Volgens verzekeringsexperts bedraagt de totale schade van de ontploffing ruim 60 miljoen gulden. KINSJASA (Reuter). Zaïre en het buurland Angola hebben overeenstem ming bereikt over het weer openstellen van de Benguela-spoorweg, een belangrij ke route voor de koperexport van Zaïre. Dit heeft radio-Kongo gisteren bekendge maakt. De spoorlijn was in 1975 tijdens de oorlog in Angola gesloten. LISSABON (AFP). Uit de gevange nis van de Portugese stad Alcoentre, dat 50 kilometer ten noordoosten van Lissa bon ligt, zijn gisteren 124 gevangenen ontsnapt. Zij hadden vanuit een cel een 50 meter lange tunnel gegraven die buiten de gevangenismuur uitkwam. De ministers Dajan (Israel) en Kamel (Egypte) kwamen in de middag op Heath row aan en werden, vrijwel onttrokken aan de blikken van het publiek, meteen naar helikopters geleid voor de vlucht naar het kasteel in Kent. De Amerikaanse minister Vance arriveerde in zijn eigen Amerikaanse regeringstoestel op het vlieg veld Manston. De eerste informele discussie werd gisteravond tijdens het diner gehouden. Overigens zijn de verwachtingen voor het succes van de bijeenkomst niet hoog ge spannen, voornamelijk omdat minister Dajan opdracht zou hebben gekregen van zijn premier Begin geen gedetailleerde te genvoorstellen te doen, en omdat de Egyp tische voorstellen in principe al door Begin zouden zijn afgewezen. Eerder deze maand hielden 200 gevange nen in Alcoentre een hongerstaking uit protest tegen de leefomstandigheden. De ze zouden al tot drie gevallen van zelf moord geleid hebben. Aan deze actie kwam een eind na de instelling van een commissie van onderzoek. Mogelijk dien de de hongerstaking als afleidingsma noeuvre voor de vluchtoperatie. Gisteravond waren 28 van de 124 voort- vluchtigen gegrepen. Vliegtuigen en heli kopters verkennen de beboste heuvels rond Alcoentre en de politie heeft wegen af gezet om het verkeer te controleren. Bij een Helmonds café zijn enige we ken geleden twee van die bollen ge plaatst. Het experiment zal volgens brouwerij-directeur J. Swinkels zeker een tot twee jaar duren. Met de kunst- stofbol als biervat wordt al enige tijd geëxperimenteerd in West-Duitsland. Ook in Engeland neemt men er proeven mee. Bavaria wil nu onderzoeken hoe het bier zich houdt als het wat langer in de bollen opgeslagen blijft. De bollen hebben voor caféhouders veel voorde len. Twee bollen nemen minder ruimte in dan veertig fusten van 50 liter. Er kan veel langer doorgetapt worden voor er een nieuwe bol moet worden aangeslagen, en een ingebouwd koel systeem zorgt ervoor dat de inhoud voortdurend op een temperatuur van vijf graden Celsius blijft. Zodat de bol len niet per se in de kelder hoeven te staan. LIESHOUT (ANP). De Bavaria brouwerij in Lieshout onderzoekt mo menteel of het mogelijk is de fusten bier bij café’s te vervangen door grote kunststof bollen met een inhoud van 1000 liter. UTRECHT (ANP). De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) is teleurgesteld over het door minister Pais gelanceerde „actieplan” dat in het onderwijs bijna 2.600 nieuwe banen zou moeten gaan opleveren. Met pamfletten wil het actiecomité het publiek wijzen op de bezwaren tegen deze facetten van het wandelgebeuren. Gisteravond vond de officiële opening plaats van de 62e Nijmeegse vierdaagse, met een vlaggenparade in het Goffertsta- dion. Ongeveer 25.000 toeschouers zagen Bond van Dienstplichtigen, de Vereniging van Dienstweigeraars, de PSP, de Unie van Studenten in Nijmegen en het COC. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 0 IJMl lfgelo[ fericht muidei ben hei rijn aa llete g ne wc eugd. VEI op he houde drage ioen j BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Die o: iemngs laximfc iongro ‘Ifde i erder l sversc Volge e Raat siding, nbillijl men vi ichters jn ree iet is i ai. Sn ‘grijp* oeder g in v De R •ijfsle: ïlonin et on De me efuncl erking 'as dit pnieuv reigde iet mei ing zoi ■'“■"er seerd sche'. schift' eai BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De VVV distel, kader ”-S3er «c. L- ae? Een en in 1 lutsen leizer ijn ui lagenc i “lefoo jvergt In h< traat ayon en nu b de 1 erech! De louder Jmuic »ek v /eert ij. (en. [eest t Loss len aa Die voorstellen luiden volgens de „Jeru salem Post” van gisteren als volgt: na een interimperiode van vijf jaar komt Cis- Jordanië bij Jordanië; tijdens deze vijf jaar wordt het gebied bestuurd door een commissie van vertegenwoordigers van Is rael, Jordanië en de plaatselijke bevol king; het gebied krijgt een eigen politie macht; de joodse vestigingen op de weste lijke Jordaanoever mogen gehandhaafd worden; en Israel kan een militaire aanwe zigheid handhaven, overeenkomstig zijn veiligheidseisen. Onder deze omstandigheden lijkt de Amerikaanse minister Vance zich in een positie te bevinden om een belangrijke rol te spelen in het op gang houden van de dialoog. Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim is gisteren in Damascus aangekomen voor dringende besprekingen met president Hafez Assad en minister van Buitenlandse Zaken Ab- doel Halim Khaddam van Syrië over het Arabisch-Israelische conflict. Waldheim wil de Syrische leiders polsen over de vooruitzichten op een Syrische bijdrage aan het huidige Egyptisch-Israeli- sche initiatief om te komen tot vrede in het Midden-Ooéten. Momenteel ligt dat aantal op 12.000 ter wijl er jaarlijks ongeveer 4.000 werklozen bijkomen. Daartegenover staan dan de 5.000 arbeidsplaatsen die Pais te bieden heeft en daarvan is een deel nog niet eens echt nieuw omdat het tot stand komt door herverdeling van arbeid via duobanen, al dus de FNV. „In de bondsrepubliek leven 200.000 oor- logsmisdagdigers uit de nazi-tijd onge straft”, zo schreef het blad. „Neues Deutschland” noemt vier voor beelden van juristen met een dubieus oor logsverleden die nu hoge posities bekle den: Ludwig Berner, procureur bij het federaal hof in Karlsruhe, Rolf Pleiderer, eveneens procureur bij dit hof, Fritz Boertzler, rechter bij hetzelfde hof en Wer ner Rohde, een hoge functionaris bij het ministerie van Justitie van Sleeswijk-Hol- stein. De regeringswoordvoerder in Bonn, Klaus Bölling, zei gisteren dat de aanval len op „nazi-rechters” niet verrassend zijn en dat de regering in Bonn gewend is aan „dit soort onthullingen”. OOST-BERLIJN (AFP). Het schan daal rond Hans Filbinger, de minister president van Baden-Württemberg, zou slechts het „topje van een ijsberg” zijn, zo meldde het Oostduitse partij dagblad „Neues Deutschland”. Filbinger wordt op het ogenblik hevig gekritiseerd vanwege zijn optreden voor marinerechtbanken in de nazi-tijd. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Volgens welingelichte kringen willen de verzekeringsmaat schappijen in principe geen schadever goeding uitkeren aan de maatschappij Cisternas Reunidas, het bedrijf waartoe de tankwagen behoorde die op 11 juli op de camping Los Alfaques ontplofte. Als argument voeren de verzekeraars aan dat de oorzaak van de ontploffing te wijten is aan een technisch defect en niet aan een menselijke fout. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 f 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- losse nummers buitenland per kwartaal daar een gebeuren voorbij trekken dat voor het grootste gedeelte in het teken stond van de vrede van Nijmegen, die 300 jaar geleden werd gesloten. Ongeveer 16.000 lopers zijn vanmorgen op pad gegaan voor de eerste dag, die het legioen door de Betuwe zal voeren met als pleisterplaats Eist. Sprookje in 3 bedrijven Auteur en regie: H.J. Hensgens De door de regering voor dit plan uit te trekken 208 miljoen gulden betekenen volgens de FNV geen extraatje. Dat be drag zal elders op de onderwijsbegroting worden weggehaald. Dat za] naar alle waarschijnlijkheid tot gevolg hebben dat andere delen van het onderwijs (voortgezet en hoger) gaan sneu velen of dat er mogelijkerwijs gesnoeid gaat worden op bijvoorbeeld scholen bouw. Ook bevatten de plannen van Pais vol gens de FNV weinig nieuws op het gebied van het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen. Het al bestaande beleid wordt grotendeels voortgezet (bijvoorbeeld handhaving van de zogeheten boventallige leerkrachten bij het onderwijs) of er wordt in wezen niets anders gedaan dan reeds eerder genomen besluiten (verlaging leer- lingenschaal in het kleuteronderwijs van 32 naar 31) uit te voeren. Het aantal door dit actieplan werkelijk nieuw te scheppen arbeidsplaatsen is vol gens de FNV al met al niet veel meer dan een druppel op een gloeiende plaat, zeker als men de cijfers bekijkt. Rond 1982 zullen er naar verwacht bij een ongewij zigd beleid circa 25 tot 30.000 werklozen in het kleuter- en lager onderwijs zijn. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Er is in Nijmegen een actiecomité opgericht dat zich richt tegen alle militaire vertoon tijdens de Nijmeeg se vierdaagse, die vandaag van start is gegaan. De groep is ook tegen het „toene mend geweld” rond de vierdaagse. BEIROET (AP). De Noordjemeniti- sche Volksraad heeft gisteren de 36-jarige kolonel Ali Abdoellah Saleh gekozen als opvolger van de vorige maand bij een moordaanslag om het leven gekomen pre sident Achmed Al Ghasjmi. De dood van Al Ghasjmi leidde op 26 juni tot een staatsgreep in Zuid-Jemen, waarbij het Zuidjemenitische staatshoofd Salim Robaye Ali werd terechtgesteld. Al Ghasjmi vond de dood toen een bom ont plofte in de koffer van een hem bezoeken de Zuidjemenitische diplomaat. De groep wijst erop geen bezwaar te hebben tegen de militairen die meelopen. Het zit ’em in de militaire marsmuziek, de uniformen die speciaal voor de intocht worden aangetrokken en de extra aan dacht die soldaten tijdens het gebeuren krijgen, aldus de groep, die onder meer bestaat uit vertegenwoordigers van de De 73-jarige A. M. Masteling uit Haarlem, die voor de 31e keer meeloopt heeft zich verzekerd van charmant gezelschap. Hij sloot direct vriendschap met twee Deense marinemeisjes Kristen (r) en Liss. Het Limburgs Jeugdtoneel Een grote kinder- en familievoorstelling van het bekende prachtige sprookjesverhaal: Er^ullen maar weinig kinderen zijn, die dit sprookje niet kennen, maar de belangstelling voor dit kinderprogramma is overal even groot. Voor de jeugd een middag om niet te vergeten. met muziek en ballet Aanvang 14.30

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4