Gisbert Schneider gaat ACHTERAF genuanceerd te werk BEKEKEN I Kunstgaleries vrezen catastrofe na wegvallen aankoopsubsidie wij ontvingen Verzamelde Bomans-impressies BOGART-LOOK TERUG John Bröcheler in hoofdrol nieuwe opera Menotti Rockgroep Genesis naar ons land Ephraim Kishon milde spotter Leiding van Royal Philharmonic bij Peter Diamand F Damiote evenementen JF CONCERT IN KADENS rechtsgeldig 3 Protesttelegram Vereniging van Galeriehouders aan minister Salarismaatregelen orkesten maandag 24 juli 1978 Kinderfeest met Hans Borghardt Hh 11 KUNST 0 E N S D A G JULI 19 7 8 1 9 £L specia bibliotheek Jan, de broer van Godfried Bomans, heeft een boek samengesteld over zijn r5 GEMMA COEBERGH KO VAN LEEUWEN r Pauze: Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: Vorig jaar omstreeks deze tijd ver scheen onder de titel „Het Kaïnsteken” een nieuwe bundel van de prominente Israëlische auteur Ephraim Kishon, uitgegeven door Bruna in de bekende Zwarte Beertjes-serie (nr. 1726). De milde spotter Kishon, die wij uit zijn vroegere werk kenden, diende zich niet meer aan. De lezer werd geconfron teerd met een groot aantal korte sati res, minder goedmoedig en uitdagen der zelfs, waarin Kishon de moeilijke en vaak vertwijfelde positie van zijn land en landgenoten tekende. In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Ged Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) In de reeks Prisma Klassieken zijn weer twee nieuwe uitgaven verschenen: „Hart der duisternis” van Joseph Conrad (ge bonden editie 21,50; pocketuitgave 5,90) en „Moll Flanders” van Daniel Defoe (ge bonden editie 35, pocketuitgave 8,90). „De magie der insekten” door Kjell B. Sandved en Michael G. Emsley, uitgave Romen 27,50). „Speuren naar sporen”, ontdekkingen doen in de vrije natuur, door Ruud Rook, uitgave Bigot Van Rossum 17,50). „Het kassenboek”, zelf planten kweken onder glas en bouw en gebruik van kassen, door Wim Oudshoorn en Watze Oege Hid- dema, uitgave Zomer Keuning (f 19,90). „Argentinië ’78” door Hans Molenaar en Herman Kuiphof, uitgave Elsevier (als paperback 24,50; gebonden 27,50). Het uitlenen van kunst via gemeentelijke diensten wordt door de Vereniging van Galeriehouders onjuist genoemd. „Het ge vaar bestaat dat de overheid zal besluiten na verloop van tijd de uitleenbare werken toch te verkopen. Dan zou met overheids middelen een moloch gecreëerd zijn, die de bestaande verkoopkanalen zou verplet teren”, aldus galeriehouder Wouter Kamp, die eraan toevoegt: „Hierna zou alleen de overheid nog bepalen wat kunst is en wat niet”. De Raad voor de Kunst heeft zijn advies gebaseerd op het rapport „Geld voor kunstkopers”, dat in 1973 is opgesteld door de onafhankelijke dr. E. Boekman Stich ting. „Dat is een tendentieus en links rap port”, menen de galeriehouders. Zij zijn het met name niet eens met de conclusie uit dit rapport, dat alleen kapitaalkrachti ge mensen profiteren van de rijkssubsidie. De subsidie is achttien jaar geleden inge steld om brede lagen van de bevolking in aanraking te brengen met kunst. Volgens In elk geval’ vervolgt Jan: „Persoonlijk kan ik de vergelijking zelfs doortrekken tot de vriendschap en het contact niet personen die God fried zeer nabij waren. Met Harry Prenen zat ik in dezelfde klas, de Van Runs kende ik eerder dan God fried en zeer goed, met Ton Heyboer woonde ik in de Omvalspoort tussen de Heilige Landen in Haarlem en met Rutten (Felix Rutten, de gids uit Wandelingen door Rome, red.) woon de ik een jaar óp kamers in Rome, lang voordat Godfried zijn wande lingen maakte.” Broer Jan kiest hier voor het accent op het woord overeenkomsten; hoe hij die karikatuur ziet wordt niet duidelijk. De groep bestaat uit Tony Banks, Phil Collins, Mike Rutherford, Chester Thomp son en Daryl Stuermer. De complete Ame rikaanse geluidsinstallatie plus lichtshow wordt meegenomen Wie alsnog met de milde satiricus Kishon wil kennismaken, moet vooral niet verzuimen de zojuist bij Bruna (eveneens in de Zwarte Beertjes-serie, nr. 1781) verschenen bundel „De beste verhalen van Ephraim Kishon” eens onder ogen te nemen. In maar liefst 51, eerder in ons land gepubliceerde, kos telijke stukken drijft hij de spot met alles en iedereen en hij toont zich een meester in het blazen en doorprikken van luchtbellen. Haarscherp weet Kis hon personen en situaties te tekenen en dat alles ook nog eens met een heerlijk gekruid sausje humor te overgieten. Lectuur om je heerlijk bij te ontspan nen. ü- Het door Jaap Nieuwenhuis gete kende portret van Godfried Bomans op de omslag van Godfried achteraf beke ken. de cijfers van de Boekman-stichting heeft 72 procent van de gebruikers van deze korting op kunstaankopen universitair of hoger beroepsonderwijs genoten. Ook zou een betrekkelijk kleine groep beeldende kunstenaars profiteren van de regeling. Meer dan de helft van de subsidie wordt gebruikt voor werk van zeven procent van de deelnemende kunstenaars. i De rijkssubsidieregeling houdt in dat de koper van ee kunstwerk tot een bedrag van 1200 gulden een korting krijgt van 20 procent. Het plafond van deze aankoop som lag tot januari van dit jaar hoger, namelijk bij 3000 gulden. De Vereniging van Galeriehouders en Handelaren in he dendaagse kunst kan niet de cijfers van het Boekmanrapport aanvechten. Boven dien zouden de verkooppunten waarover het rapport spreekt, waaronder ook kof fiekamers van schouwburgen en dergelij ke, niet representatief zijn voor de feitelij ke galeriewereld. De heer Kamp geeft toe dat het de toplaag van de Nederlandse bevolking is, die kunst koopt, maar meent dat toch veel jonge mensen door het weg vallen van de subsidie zullen worden afge schrikt. „Er wordt jaarlijks voor ongeveer 50 miljoen gulden door de overheid aan kunst ingekocht in het kader van de contrapres tatie”, aldus de heer Kamp. „Er moet veel doorstromen. Ons land heeft ongeveer 12.000 kunstenaars met een enorme pro- duktie, die moet afvloeien naar het pu bliek" gekozen. Door goed aangewende contras ten in klankkleur in de Contrapunctus I tot en met IV en door beheerst, maar levendig spel overtuigde Gisbert Schneider ook als Bachvertolker. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Raad van State heeft uitgesproken dat de toenmalige minister van CRM, mr. Van Doorn, de betreffende gemeentebesturen terecht de verplichting heeft opgelegd zich ingaande 1 januari 1977 te houden aan de richtlijnen van het ministerie over de salarissen van de sym fonieorkesten, zulks op straffe van inhou ding van de rijkssubsidie. Daarmee is de 10 procent toeslag, die de gemeenteraad van Rotterdam gegeven heeft op de sala rissen van de leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, verboden ver klaard. De gemeentebesturen moeten accepte ren dat de salarissen bij de provinciale orkesten gelijk zijn, dat de salarissen bij het Residentie Orkest en bij het Rotter dams Philharmonisch Orkest daar 10 pro cent boven liggen en die bij het Concertge bouworkest 20 procent. De Raad van State vindt dat de minister bindende richtlijnen kan geven, omdat hij aanzienlijke subsidies verleent en omdat het algemeen belang gediend is met een goede opzet en continuïteit van het orkest- wezen. Het is niet onredelijk een beleid te voeren dat verschil maakt tussen provin ciale en grootstedelijke orkesten en tussen de grootstedelijke orkesten onderling. Een extra salarisverhoging in Rotterdam zou een opwaartse druk veroorzaken op de salarissen bij de andere orkesten. Ook daar moet de minister rekening mee hou den, aldus de Raad van State. Diamand, die ook artistiek adviseur van het Parijse orkest is geweest, is momenteel directeur van het festival van Edinburgh in Schotland. Hij aanvaardt zijn nieuwe taak op 1 oktober aanstaande. =1 Dat er bij Godfried Bomans tegen het einde van zijn leven in elk geval een diepe interesse was in de richting van zijn broer Arnold, de Trappist, en zijn zus Wally, die eveneens voor het kloos terleven koos, kon de schrijver nog duidelijk maken in zijn boek Van dicht bij gezien, nadat men er massaal van had kunnen kennisnemen via de televi- sie-interviews. Over Jan Bomans weet het grote publiek vanuit de pen van Godfried veel minder, doch in „God fried achteraf bekeken” doet Jan po gingen die leemte op te vullen. Jan Bomans heeft nooit de minst donkere kant in de schaduw van zijn schrijven de broer gezocht. Zoals hij zelf meer keren in zijn feitenbundeling bekent, heeft Jan het na de dood van Godfried I drukker dan ooit met zijn beroemde broer gekregen. Jan Bomans heeft zich in het feno meen Godfried Bomans vastgebeten en zich verdiept in de mens die daar ach ter schuil ging. Hij geeft alle eer aan tal van dag- en weekbladartikelen en an dere eerder verschenen ontboezemin gen over Godfried, die bij diens overlij den verschenen of daarvoor en daarna. Ook voor de jeugd van de beroemde schrijver zijn heel wat pagina’s ruimte benut, maar een nieuw licht op de mens Laten wij hopen dat nu Bruna er een traditie van gaat maken om regelmatig de nieuwste bundels van Ephraïm Kis hon op de boekenmarkt te brengen. Hij zal er velen een groot plezier mee doen. J. B. De galeriehouders vrezen dat de minis ter haar handtekening al heeft gezet onder Jiet besluit tot opheffing van de 20 procent 'Subsidieregeling. De komende maanden zal actief met politieke partijen worden onderhandeld tijdens de begrotingsbehan deling in het parlement. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse bariton John Bröcheler zingt de mannelij ke hoofdrol in de nieuwe opera van de componist Giancarlo Menotti. Deze opera „Juana la loca” beleeft in mei de wereld première in San Diego (Californië) in de Verenigde Staten. Tito Capobianco regis seert de voorstelling, met in de titelrol de sopraan Beverly Sills. In de reeks Leven en Welzijn, onder redactie van prof. dr. K. Trimbos, van de uitgeverij Van Loghum Slaterus zijn twee nieuwe delen verschenen. Het zijn „Op weg naar een nieuwe levensfase”, voor lichting over de overgangsjaren en „De middelbare leeftijd van de man”, beide geschreven door dr. I. Jaszmann. Prijs per deel 26,50. DEN HAAG (ANP). De rockgroep Genesis geeft drie concerten in ons land: van 4 tot en met 6 september in achtereen volgens Maastricht, Arnhem en Rotter dam. LONDEN (AFP). Peter Diamand, de vroegere directeur van het Holland Festi val, is benoemd tot algemeen directeur van het Royal Philharmonic Orchestra in Londen. In de serie Het menselijk gedrag, ver scheen bij Time-Life International Neder land een nieuw deel onder de titel „De leefgemeenschap”; prijs 34,50. En wat mij betreft had hij de hele ko- raalfantasie van Reger wel weg kunnen laten na het spelen van Contrapunctus XI, een dubbelfuga met een Regeriaans-dra- matisch karakter, die dan ook door Schneider zeer groots werd opgezet met een kloek 16 voets plenum. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zestig professionele galeriehouders hebben in een telegram aan de minister van CRM geprotesteerd tegen het plan om de aankoopsubsidie op kunstwerken af te schaffen. De Raad voor de Kunst heeft de minister op 6 juni jl. geadviseerd de twee miljoen gulden die voor deze aankoopsubsidie van kunstwerken bestemd is, te investe ren in kunstuitleen. Dit zou catastrofale gevolgen hebben voor de meeste galeriehouders, vreest Hans Sonenberg, voorzitter van de Vereniging van Galeriehouders en Handelaren in hedendaagse kunst. „Slechts vier of vijf kunsthandelaren draaien bevredigend en de rest kan het hoofd net boven water houden”. „Gazons en bodembedekkers” door Ja mes Underwood Crockett met waterverf schilderingen van Allianora Rosse, uitga ve Time-Life International Nederland (f 35,75). HAARLEM. De Westduitse organist Gisbert Schneider, een van de docenten aan de nu in volle gang zijnde Zomeracademie voor organisten, concerteerde dinsdagavond op het Müllerorgel in de Haarlemse Grote Kerk. Aangezien Schneider op zijn cursus Max Reger en Siegfried Reda behandelt viel het te verwachten dat er werken van deze twee componisten op het programma zouden staan. „Godfried achteraf bekeken” is uit gegeven bij Centripress, Bussum en kost 24,90. De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater/4.) zijn verkrijgbaar bij A X O Efl onze kantoren: G fciUU Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd Dat was dan ook het geval: één van Regers monumentale orgelfantasieën (Halleluja, Gott zu loben” opus 52,3) en Rada’s in 1955 geschreven Marienbilder für Orgel maakten het grootste gedeelte van Gisbert Schneiders programma uit. Schneider is een leerling van Siegfried Reda en is zo te horen diepgaand door hem beïnvloed Na Reda’s dood in 1968 werd hij zijn opvolger aan de Folkwangschule in Essen en de cursus die hij heden in Haarlem doceert is dezelfde die Reda ja renlang onder zijn hoede heeft gehad. Tij dens deze cursussen heeft Reda een enkele maal de naam Gisbert Schneider laten vallen: hij noemde hem één van zijn meest begaafde leerlingen. En als je Schneider nu zo’n grote Reger- fantasle helemaal volgens de principes van Reda hoort vertolken (met doorgaans streng legato-spel, dat door een zinvol ge bruik van frasering, articulatie en rubati tot een uiterst levendige en doorzichtige aangelegenheid wordt) dan wordt die uit spraak ten volle bevestigd. Ook in de Marienbilder - als pleidooi vóór de componist Reda een gelukkige keuze - wist Schneider uiterst genuan ceerd te werk te gaan. Doorgaans bezat zijn gebruik van registerkleuren de vereis te subtiliteit (afgezien van het slotgedeelte, dat mijns inziens verstilder had mogen zijn), maar vooral de technisch puntgave en zeer artistieke presentatie lieten deze vijf taferelen (Verkündigung, Magnificat - waarin echo’s van Stravinski’s Psalmen- symphonie opduiken -, Engelskonzert, Vesperbild en Piëta) volledig tot hun recht komen. Als openingszin had Schneider vijf ge deelten uit Bachs Die Kunst der Fuge En wat dan nog, denk ik bij het lezen van dergelijke passages. De moeilijk heid voor de samensteller is wellicht geweest dat hij vergeefs gezocht heeft naar de diepste innerlijke drijfveren in Godfried als mens en schrijver. God- frieds laatste boeken en interviews ge tuigen ervan hoe moeilijk hij het daar zelf mee had. Ik geloof zeker dat broer Jan in alle oprechtheid zijn onderzoe kingen verricht heeft, maar zijn per soonlijke commentaren en bespiegelin gen waarmee hij de geschriften van derden verbindt ervaar ik soms als loodzwaar. In die bijdragen is in elk geval niets terug te vinden van de rela tiverende humor waarmee Godfried de ernst van iets kon overbrengen; wat dat betreft ontdek ik geen overeenkomst. John Bröcheler zong vorig jaar in San Diego de rol van Sharpless in „Madame Butterfly” van Puccini en Ford in „Fal- staff” van Verdi. Vorig seizoen zong hij bij de Nederlandse Opera-stichting Talbott in „Maria Stuarda” van Donizetti waarin Joan Sutherland de titelrol vertolkte. in 1971 overleden beroemde broer. Als titel is gekozen voor „Godfried achter af bekeken" en het is een verzameling geworden van allerhande artikelen, brieven, documenten en citaten die be- k SKm trekking hebben op Godfried. Maar boven dat alles uit tracht Jan telkens weer zo onomwonden mogelijk aan te geven welk een sterke band er immer moet zijn geweest tussen Godfried en zijn zuster en broers. De wegens weersomstandigheden uit gestelde voorstelling van het Kinderfeest met Hans Borghardt van 8 juli vindt nu plaats op maandag 24 juli 1978. Ook met een plaatsbewijs van 8 juli 1978 kunt u de voor stelling van maandag 24 juli 1978 bijwonen. of de schrijver Godfried Bomans werpt dit boek niet. Wel komt het al te di kwijls voor dat broer Jan zich lijkt op te stellen als een bestraffend corrector. Zo tracht hij het harde vaderbeeld van Godfried dat deze zo intrigerend beschreef in „De nïan met de witte das” wat meer in positieve richting om te buigen en hij gebruikt daarvoor ook de tekst die broer Arnold over Godfried schreef: Nu wil ik niet in dezelfde fout vervallen als waarin Godfried nogal eens verviel als hij over vader schreef. Hij maakte er tezeer een ongenaakbare potentaat van, geen ’Bomans’ meer maar een ’Boeman’.” „Godfried achteraf bekeken” is voor al daar boeiend waar citaten van God fried gebruikt worden. Maar op een impressie van een ontmoeting die G.B. had met Belgische interviewers op Schiermonnikoog na viel er ook hier weinig nieuws te bieden. De citaten van Godfried zijn ronduit briljant. Op mij hadden ze een bevrijdende uitwerking na somtijds erg zwaarwichtige com mentaren waarin de samensteller van het boek zijn persoonlijke visie laat bovendrijven. Soms heeft de betutte ling van Jan alle schijn van zelfbeklag en lijkt het erop alsof Jan alsnog zijn deel vraagt van de populariteit van zijn broer. Zo schrijft Jan Bomans op pagi na 119:> Reeds eerder merkte ik op dat er veel doublures in Godfried en mij zijn. Het blijkt al uit het briefje van Clo tilde. Godfried zelf ontdekt het in meer algemene zin als Hollander met zijn ontdekking van Vlaanderen, wanneer hij opmerkt: „Je herkent in je broer een karikatuur van jezelf, ofschoon hij ook vele overeenkom sten vertoont”. „Peking” in woord en beeld door David Bonavia en Peter John Griffiths, uitgave Time-Life International Nederland (f 39,80). „Onschuldig veroordeeld?”, detective door Patricia Wentworth, uitgave A. W. Sijthoff (f 12,50). „Dood van een huistiran” en „Moord op de Nijl” door Agatha Christie. Deze twee herdrukken werden uitgegeven door A. W. Sijthoff; prijs per deel 12,50. „Verloren Hercules”, spionageroman door Denis Pitts, uitgave A. W. Sijthoff (f 14,40). „Zwart gambiet”, spionageroman door Eric Clark, uitgave A. W. Sijthoff (f 14,50). Een programma vol vrolijkheid! Muzikale reis naar de dierentuin Ballonnade Goochelen Conferences Kinderkwis Zingen bij het electronisch orgel Poppentheater 20 minuten spannende avonturen met Jan Klaassen en Katrijn Tijdsduur: voor de pauze ruim een uur na de pauze een half uur., plm. 15 minuten Aanvang 14..30 krijgen In de nieuwe film „The cheap detective” keert het Humphrey Bogart-tijdperk terug. De rolprent gaat binnenkort in première met in de hoofdrollen Louise Fletcher, Peter Falk. Het is geen toeval dat het hier gefotografeerde filmpaar sterke gelijkenis toont met het vroegere koppel Lauren BacalUHumphrey Bogart.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11