cndan GS Groningen betreuren publikatie dit noq van kritisch accountantsrapport Op één lijn met advies Algemene Energieraad voorman Mt Stembiljet was niet in orde Bezwaren tegen diepe ontgrondingen Rouwdienst Molukse Eervol ontslag voor Buikhuisen Wei Geen zakelijk commentaar op aantijgingen n I Adoptie-onderzoek duurt twee jaar p fï z ■c= At CHLOORETHEEN VERBODEN Bemiddeling wellicht mogelijk geweest Vragen over rol Pais rond vertrek hartchirurg Kolff J.WO I 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1 9 JULI (Van MOS In Schiedam Geld verdwenei Kleine kans Minister De Ruiter: evon< Overleg Inspraak Kinderbescherming Hongerstakin Bibliotheekpersonet ij in h ham Holste) de die rondde Berekening Onder zeer grote belangstel ling is gisteravond in de Moluks Evangelische Kerk in Capelle aan den IJssel een rouwdienst gehouden ter nagedachtenis aan de Molukse voorman Kuhuwael, die zaterdag is overleden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering wil een maatschappelijke discussie op gang brengen over de kernenergie waarbij ook het vraagstuk van de opslag van radioactief afval moet worden betrokken en de vestigings- problematiek van de kerncentrales. Rechtswinkel Choleraans, Dierenbeschermin Neutraal •X Bekeuringen ussis Bijensterft (Van onze redactie binnenland) De bes andere onderdelen. gelbescherming niet bevestigd. De Bs het weer X. “X de beknotting van de persvrijheid doori Gebundelde kritiek De tw< Een raadselachtige sterfte onder bije en Ses Koel weer met opklaringen en plaatselijk wat regen. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De bewindsman richt het schrijven aan de kamer mede namens de ministers van Sociale Zaken, Volksge zondheid en Volkshuisvesting. Eind dit jaar zal de regering de kamer een prcieze opzet van de discussie verschaffen. Door zich uit te spreken voor een maat schappelijke discussie over de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsop wekking schaart Van Aardenne zich ach ter het advies van de Algemene Energie- Voorts wil de minister het op de markt brengen van.goederen met polychloorbife- nylen of polychloorterfenylen verbieden. Het PCB wordt gebruikt in koelsystemen. In Japan is door lekkage een partij rijst- olie verontreinigd waardoor ongeveer dui zend personen vergiftigingsverschijnselen opliepen. PCB is verantwoordelijk voor de teruggang van de zeehondenstand in de Waddenzee en bedreigt de kwaliteit van vis. In papier en karton, dat voor de ver pakking van levensmiddelen wordt ge bruikt, zal niet meer dan 2 milligram PCB per kilo mogen voorkomen. Wel zullen de verboden stoffen mogen worden gebruikt in elektrische apparaten met een gesloten systeem, zoals transfor matoren, weerstanden, smoorspoelen en condensatoren. Condensatoren met PCB worden gebruikt in koelkasten. GRONINGEN. Gedeputeerde Sta ten van Groningen betreuren het ten zeerste dat het accountantsrapport over het dienstjaar 1976 de provincie ander maal in het nieuws heeft gebracht op een manier die niemand als positief er varen zal. 17 22 12 7 0 0 DEN HAAG (ANP). Bij de raadsver kiezingen in Schiedam van 31 mei zijn stembiljetten gebruikt die niet de vormge ving hadden die in het kiesbesluit wordt voorgeschreven. Door op het stembiljet geen rijen van veertig kandidaten te ge bruiken voor de PvdA en de CDA-lijsten, maar deze lijsten over twee rijen te split sen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hierdoor verwarring is veroorzaakt bij de kiezers. Dit heeft minister Wiegel van Binnen landse Zaken geantwoord naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid P. J. A. van der Sanden (CDA). gemaakt heeft, die met slaan op beurte- nissen uit het verslagjaar. Ook achten GS het niet logisch, dat de accountant zaken vermeldt, die in het geheel geen verband houden met de jaar rekening, maar die hij ontleent aan boek- DEN HAAG (ANP). Acht organisa ties hebben er bij de directie Zuiderzee werken op aangedrongen geen nieuwe vergunningen te verlenen voor de zand winning in de Randmeren. Bovendien vinden zij dat winning in het Ijsselmeer zoveel mogelijk moet worden beperkt. Gewacht moet worden op een uitspraak over inperking van de totale zandwinning uit het Ijsselmeer en de Randmeren. hofdingen van andere instellingen, die hij ook controleert. GS willen niet op voorhand een oordeel vellen over de consequenties, die een Tevens bestaan grote bezwaren tegen de in de nota gehanteerde methode van kos- het onduidelijk genoemd welke relatie be staat tussen de ontwerpnota en de studie van de landelijke commissie voor de coör dinatie van het ontgrondingenbeleid. Daarnaast bestaan grote bezwaren te gen de globale ramingen naar de behoefte aan zand, die aan het rapport ten grond slag liggen. Uitgegaan is van een maximale behoefte van ongeveer 600 miljoen kubieke meter tot aan het jaar 2000, waarbij zelfs een aantal projecten is ingecalculeerd waar van de realisering geenszins vaststaat. De ze grote hoeveelheid zou volgens directie Zuiderzeewerken gewonnen moeten wor den uit het Ijsselmeer en de Randmeren, omdat die de minst kostbare manier is om in de behoefte aan zand te voorzien. hij naar ons land terug zal keren zeer klein is. „Ik kan binnen een maand in de Ver enigde Staten aan de slag. Ik denk niet dat ik mijn werk daar in de steek zal laten om, wanneer ik alsnog tot hoogleraar zal wor den benoemd, naar Nederland terug te keren”, aldus dr. Kolff. Zijn wens om tot hoogleraar aangesteld te worden is volgens de Amerikaanse hart specialist gekoppeld aan zijn opvatting dat de afdeling hartchirurgie van het Leidse Academisch Ziekenhuis moet worden ge reorganiseerd. Dr. Kolff stelde dat, alleen een groot team, met aan het hoofd een hoogleraar, in staat zal zijn de grote toe loop van patiënten die een coronaire ope ratie moeten ondergaan, op te vangen. dergelijke rapportage met zich mee kan brengen. GS willen dat laten afhangen van een overleg dat met de fractievoor zitters gepleegd gaat worden. Het zal uiteindelijk aan de staten zijn om eventu ele maatregelen te treffen. Vorige maand lekte het accountants rapport van de heer Strijker uit. In zijn rapport maakte de heer Strijker tal van op- en aanmerkingen aan het adres van ondermeer gedeputeerden H. C. Heering en L. J. Bartelds en van het hoofd van de provinciale voorlichting, de heer A. Boerma, De heer Strijker had vooral moeite met het feit dat dit drietal zich geenszins onbetuigd liet voor wat betreft het eten en drinken op provinciekosten. In zijn rapport stelde de heer Strijker dat „dit drietal van lummels en deugnie ten het niet waard was om ook nog maar een voet over de drempel van het provin ciehuis te zetten.” De heer Strijker maak te tevens aanmerkingen op gedeclareer de reiskosten van gedeputeerden en to pambtenaren. De heer Buikhuisen kwam recentelijk in het nieuws door zijn plannen gedetineer den met behulp van proeven te laten on derzoeken om zodoende achter het crimi neel gedrag van de betrokkenen te komen. Eerder trok een proefschrift van de heer Buikhuisen, „Achtergronden van het no- zemgedrag”, nogal de aandacht. Voor de samenstelling daarvan ging hij met enige medewerkers regelmatig naar plaatsen waar zich „rel-situaties” konden voordoen. Zijn conclusie na de vele contacten met nozems was dat het nozemgedrag niet zo zeer uit verzet, maar uit verveling ont stond. Omdat „nozem” hem een te weinig gedefinieerde omschrijving leek, introdu ceerde hij het begrip „provo”. De provobe weging nam dit begrip later over, maar gaf er een duidelijk andere betekenis aan dan Buikhuisen bedoelde. De onlangs opgerichte Belangenvereni ging Slachtoffers Werkwijze Kinderbe scherming vindt dat de kinderbescher ming in Nederland 50 jaar achter loopt Dat komt volgens de vereniging hoofdza kelijk door het autoritaire optreden van de Raden voor de Kinderbescherming. De organisatie wil samen met advocaten en hulpverleners de raden voor kinderbe scherming dwingen tot „een meer profes sionele aanpak”. winkel zich overwegend richt op het verle nen van individuele hulp en dat, indien aan de winkel geen advocaten of notaris sen zijn verbonden, geregeld contact be staat met bijvoorbeeld een bureau voor rechtshulp of de juridische faculteit van een universiteit of hogeschool. Vorige week werd er uit een auto op dt Parklaan een koffertje geroofd met geld De Pakistaanse journalistenbond heel gemeld dat een aantal van zijn leden! hongerstaking zal gaan uit protest tegs fosko verbod. Ook zitten nog journalisten geval gen. Staatssecretaris mevrouw KraaijeveM Wouters van CRM streeft er bij de uitwei Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI. had nog geprobeerd de actie tegen te gaa fe Ba 1 door het verschijningsverbod voor enkel iey va bladen op te heffen. Op talloze andei asterl media rust echter nog een verschijning [IE LSI unbassa 'rende di i-Rl leperkei Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genèv^ Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. h. bew. geh bew. geh. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. h. bew. geh. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. zw. bew zw. bew. geh. bew. onbew. h. bew. zw. bew. Het ’wbon vankr litvoer en vori. onde w< felsinki nno verand. n no nnw o verand. no zzo nnw windst. windst. windst. nw z o zzw w o w wnw n w windst. ozo zw zzw wnw w wzw nnw windst. ozo ozo no windst. zo wnw windst. n n n zzo wzw 10 10 8 10 8 9 10 8 9 8 12 17 15 20 13 8 19 13 6 18 19 8 14 12 13 13 13 18 14 20 14 7 10 17 17 11 21 19 17 10 20 2 5 5 5 6 1 3 6 5 6 1 7 4 9 4 6 7 6 1 7 1 5 10 6 3 5 7 9 2 5 9 1 2 10 6 4 8 8 7 5 15 In een uitvoerige reactie op het rapport van provinciaal accountant, de heer G. Strijker, stellen GS dat op aantijgingen van de heer Strijker geen zakelijk com mentaar zal worden gegeven, omdat zij zelf een zakelijk karakter ontberen. GS achten het minder juist dat de accountant in zijn verslag opmerkingen Regering wil maatschappelijke raad dat gelijktijdig met de brief van de bewindsman openbaar is gemaakt. Volgens de minister moet binnen afzien bare tijd een beslissing worden genomen over de vraag in welke omvang kernener gie zal kunnen wordentoegepast. Uit een berekening blijkt dat alle nieuwe grote centrales tot 1990 met kolen moeten wor den gevoed. Als de verwachting uitkomt dat de besluitvorming in 1982 rond is kan van 1990 af kernenergie een bijdrage leve ren aan de elektriciteitsvoorziening, meent Van aardenne. Een spoedige beslissing is volgens de minister noodzakelijk, ook in verband met het kolenbeleid. In de brief aan de kamer pleit de bewindsman voor een versnelling van het onderzoek naar de opberging van radioactief afval. De Rijks Geologische Dienst en het Rijksinstituut voor de Drink watervoorziening zijn met dit onderzoek belast. Van Aardenne Verwacht dat vóór 1995 geen echte behoefte aan een opslag plaats zal bestaan. Dr. Kolff is inmiddels naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij verklaarde voor zijn vertrek op Schiphol, dat de kans dat DEN HAAG (ANP). De wachttijd voor een gezinsonderzoek door de raden voor kinderbescherming in verband met een verzoek om een eerste buitenlands pleegkind bedraagt thans gemiddeld twee jaar. Per 1 januari van dit jaar lagen nog 3671 verzoeken om een zogenaamd pleeg- ouderzoek op afdoening te wachten, waarvan overigens een aantal verzoeken was opgeschort door de pleegouders zelf. Dit antwoordt minister van Justitie de Ruiter op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Cornelissen (CDA), die de bewindslieden van Justitie had gewe zen op de volgens hem te lange wachttij den voor dat pleegouderonderzoek. Volgens minister De Ruiter is het begrij pelijk dat aspirant-pleegouders de lange wachttijd als onaangenaam ervaren. Maar, zo zegt hij, uit talrijke contacten met deze aspirant-pleegouders is gebleken dat velen van hen begrip hebben voor de situa tie die is ontstaan als gevolg van de grote vraag naar buitenlandse kinderen en het in verhouding tot die vraag kleine aantal kinderen dat voor adoptie beschikbaar is. Het aantal voor adoptie in aanmerking komende Nederlandse kinderen is overi gens zeer gering. Hiervoor bestaat overi gens geen wachtlijst, aldus De Ruiter. ZATERDAG 1 JULI Zon- en maanstanden Zon op 5.24 uur onder 22.03 uur Maan op 3.07 uur onder 18.14 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 1.33 uur en 14.09 uur Hqogwater 9.30 uur en 22.08 uur Minister De Ruiter van Justitie heefi besloten de rechtswinkels ook dit jaar in bepaalde gevallen een subsidie te verlenen het boe van maximaal tienduizend gulden. Voor- marxist waarden zijn onder andere dat de rechts- het boe sodalis DEN HAAG (ANP). Per 1 augustus is aan dr. W. Buikhuisen eervol ontslag ver leend uit zijn functie van algemeen advi seur wetenschappelijk werk bij het minis terie van Justitie. Hij verlaat dit departe ment in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de kriminologie en penologie aan de rijksuniversiteit in Lei den. Weer in binnen- en buitenland In de Indiase staat Karnataka is choler ,,eatione uitgebroken. Zeventien mensen zijn tot ni toe aan de ziekte overleden. 194 mensa hebben de laatste twee weken de ziekt - ntji opgelopen. Er is een vaccinatiecampagn ll0g op gang gekomen. Pakistaanse regering. De journalisten sen tevens dat 25 ontslagen collega’s wt— aan het werk kunnen gaan. De regerir In Luxemburg is de Europese Veren ging voor Dierenbescherming opgerichl Verenigingen die lid zijn van de nieuv organisatie zijn afkomstig uit West-Duiti A land, Frankrijk, België, Denemarket Liechtenstein, Luxemburg, en Zwitsa land. Het vinden van een bevredigend L regeling voor de intensieve veeteelt won als een van de belangrijkste taken van d overkoepelende vereniging gezien. Verde wil zij een verbod bewerkstelligen vw transporten over de grens van slachtveeeff het verder teruglopen van het zangvogeB bestand, vooral in Zuid-Europa. o. 2^ verontrust sinds enige tijd de bevolkii amsak van Offenbach in de deelstaat Hesseoor de Honderden bijen, hommels en andere ii njuiste De organisaties hebben dit gisteren be kendgemaakt in antwoord op een door de directie Zuiderzeewerken uitgebrachte ontwerpnota over de zandwinning in Ijs selmeer en de Randmeren. De conclusie van de organisaties is in „lijnrechte tegen stelling” tot de slotconclusie van de nota, waarin winning tot grote diepte wordt vastgesteld, zo zeggen zij. Juist tegen deze diepe ontgrondingen hebben de organisa ties bezwaren, omdat de negatieve gevol-' gen voor milieu, landschap, recreatie en (sport)visserij erg groot zijn. Ook wordt De maatschappelijke discussie over kernenergie en de opslag van radioactief afval moet volgens de Algemene Energie raad worden geleid door een stuurgroep die uit personen bestaat die neutraal staan ten opzichte van de energieproblematiek. Ook zouden inspraakbijeenkomsten moe ten worden gehouden. Het eindverslag van de stuurgroep zal worden besproken in een parlementair debat waarna regering en kamer de be sluitvorming ter hand nemen. discussie over kernenergie X. BERL Voor de tweede keer binnen een week! :us Rui er in Rotterdam een groot bedrag aan gel leroep gestolen uit een auto. Gisteren verdwee ing tot een bedrag van 38.000 gulden uit ea jsteren wagen die geparkeerd stond op de Een DDR v« drachtsweg. Het geld zat in een diploma Dost-Be tenkoffertje. De dief kwam de auto binnei Gregor door een ruit met een tegel in te slaan niet bei Bahrc en cheques ter waarde van 50.000 gulden °P ^0 j' raad” e Volgens binnen het von De 42 econorr In de periode van 29 mei tot en met 9 juni zijn door de Rijksverkeersinspectie 363 processen-verbaal opgemaakt tegen vrachtwagenchauffeurs wegens overtre ding van de Wet Autovervoer Goederen. Aan deze controles hebben 97 controleurs deelgenomen die 4522 aanhoudingen heb ben gedaan. Meer dan de helft van het aantal overtredingen had betrekking op het geheel of gedeeltelijk ontbreken van de benodigde vergunningen. In 36 percent van de gevallen was de chauffeur niet het bezit van een werkgeversverklarmg- secten zijn sinds vorige week vrijdag doo *mera': aangetroffen. De meeste dode dieren we ffecht den onder lindebomen gevonden. De do( !8en insecten zijn opgestuurd naar een unive pmerki siteit en een wetenschappelijk instituii 'amsak Berichten volgens welke ook talrijke v en Sesc gels op onverklaarbare wijze zijn geste lar'në 1 ven werden door de staatsdienst voor v ukhurd assendi verklari Gondeliersstakiieweest De gondeliers van Venetië zijn in stakil gegaan. Ze hebben diverse grieven. I stakers vinden dat er te veel motorbots en te veel souvenirkooplieden van buitf |aatgen de stad in hun „territorium” komen. Bi vendien maken de actievoerders bezwan tegen de aanleg van kanalen naar zet Deze werkzaamheden zouden de stad do verzakken. „Wij zijn op modder bouwd”, aldus de gondeliers. Uit prots tegen de gang van zaken hebben enks gondeliers hun boot tot zinken gebracl (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Hoewel ze, voor zover bekend, in Nederland niet op de markt worden gebracht, is minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne van plan spuitbussen, die chlooretheen als drijfgas bevatten, te verbieden. Het gas veroorzaakt een vorm van leverkanker. op andwinning Randmeren (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het vertrek van hartchirurg dr. J. Kolff uit het Academisch Ziekenhuis in Leiden, omdat hij daar niet „automatisch” hoogleraar kan worden, is voor het Tweede-Kamerlid Erica Verkerk-Terpstra aanleiding geweest de minister van Onderwijs en Wetenschappen Pais te vragen of het juist is dat door het vertrek van deze Amerikaanse chirurg het streefgetal van 400 openhartoperaties per jaar in Leiden beslist niet zal worden gehaald. Mevrouw Verkerk wil ook weten of Kolffs terugkeer naar de VS een klap voor de hartchirurgie in Nederland betekent en welke maatregelen de bewindsman denkt te nemen om het streefgetal alsnog te halen. Tenslotte vraagt zij welke vorderin gen de begeleidingscommissie Hartchirur gie Academische Ziekenhuizen hefeft ge maakt en of de minister bereid is het eerste interimrapport van deze commissie te pu bliceren. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 8; minimum temperatuur: omstreeks 10 graden; maximum temperatuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN tenvergelijking over alternatieve moge lijkheden. De organisaties zijn van mening, dat het streven naar de laagste kostprijs van zand nimmer aanleiding mag zijn tot de aantas ting van natuur- en recreatiebelangen zon der meer. Van de geopende inspraakmogelijkheid hebben deze organisaties graag gebruik gemaakt. In een gezamenlijke reactie spre ken zij hun waardering uit over het feit, dat de problematiek rond de zandwinning door middel van een beleidsnota bespreek baar is geworden. De acht organisaties zijn: ANWB, Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), Nederlandse Vereniging van Sportvissers Federaties (NWS) Stichting Natuur en Milieu, Stichting van de Neder landse Visserij, Vereniging Milieudefen sie, Vereniging tot Behoud van het Ijssel meer en het Visserijschap. 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o De tw king van de ombuigingsplannen van d lijeenko regering naar de aanvankelijk voorzien Russisch uitbreiding van het personeelsbestand va tean oni de openbare bibliotheken zoveel mogety te realiseren. Noodzakelijke beperkingei am zullen volgens de bewindsvrouwe nie ^recteUJ worden gezocht bij het personeelsbestan nilitaire van de bibliotheken maar bij voorkeur bi nisterie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2