1 Verbrandingsslachtoffers vaak ook geestelijk voor ’t leven getekend PARA ’S SPRONGEN ONDANKS SAMENPAKKENDE WOLKEN Wachten is op afbouw nieuwe complex Opslagterrein gemeente aan Tolweg blijft nog ontsierend Inbreker op heterdaad betrapt tet VERENIGING VAN EX-BRANDWONDPATIËNTEN VERLEENT HULP Zoon gooide molotov-cocktail 953 I M Voortreffelijke landing op Dorpsweide Ik geen voorrang Bromfietser verleende ONGEVALLEN GEBEUREN MEESTAL THUIS Winkeldiefstal Afleidingsmanoeuvre leverde dieven ruim 2000 op lp TUMULT ROND „HELIOMARE” 7 JULI 19 7 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK WOENSDAG 1 9 gen horen tot de meest afschu welijke verwondingen die een mens kunnen overkomen. zeg 7-9 lem idieuze ndeels Behandeling Onzekerheid (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De ramp op de Spaanse camping en de opna me van de vier Nederlandse slachtoffers in het Beverwijkse brandwondencentrum heeft ie dereen weer eens met de neus op de feiten gedrukt: verbrandin- Vereniging Acceptatie 1 'M. 1 (Van een onzer verslaggeefsters) ■ir Mevrouw R. Hulshoff-van Ronkel. r A (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Romen, heesters en planten rond het nieuwe complex van de dienst openbare werken beginnen om hoog te schieten. De op zich meer doelma tige dan fraaie gebouwen van de dienst in de hoek van de Communicatieweg en de Tolweg worden daarmee voor een deel aan het gezicht onttrokken en op de duur zal daar stellig door de rijke omplanting een zeer aanvaardbaar geheel ontstaan. Aan de aanslag ging een rijkelijk met alcohol besproeide familieruzie vooraf, waarbij de vader zijn zoon het huis uitzette. De jongen is door de politie ingesloten. Een geheel andere aanblik biedt thans nog het oude terrein van de dienst aan de Tolweg, dat nauwelijks aan het oog wordt onttrokken en dat nog dienst doet als op slagterrein voor zo ongeveer alles wat de gemeente bewaren wil. Oude dakpannen, oud hout, stenen én metaal en verder de meest wonderlijke verzameling, tot op ze kere hoogte ordelijk gegroepeerd rond de oude loodsen die nog volop in gebruik zijn. De oppervlakte van dit weinig aantrekke lijke terrein is nog aanzienlijk en dan rijst de vraag hoe lang Heemskerk nog opge scheept blijft zitten met dit oude terrein, nu er zo’n fraai nieuw miljoenencomplex aan de Communicatieweg is. Dat is even wel nog niet klaar, want het wordt in fasen gebouwd. Volgens de plannen zou begin 1979 worden begonnen met de bouw van een centrhle werkplaats voor de techni sche afdeling waar dan ook een kantine, wasgelegenheid en dergelijke bij komen. Daarvoor zijn ook investeringen geraamd in het meerjarenplan, maar zoals al be kend is gemaakt heeft het gemeentebe stuur bij het opstellen van de voorlopige begroting voor 1979 flink met het rode potlood moeten strepen en de raad zal de prioriteiten nog moeten bepalen. Nog niet zeker is dus of de plannen allemaal door gaan. In elk geval is het zo, dat het oude terrein aan de Tolweg nog zo lang in gebruik moet blijven tot het nieuwe com- plex geheel is voltooid. Pas dan kan het uitermate rommelige terrein aan de Tol weg worden ontruimd, waar het, zeker nu daar heel wat nieuwe huizen worden ge bouwd, bepaald uit de toon valt. Het sportvliegtuigje steeg in Hilversum op met drie leden van de paraclub „Ica rus” aan boord, in ’t Gooi was de lucht helder, maar voordat men boven Wijk aan (Van een verslaggever) WIJK AAN ZEE. Honderden belang stellenden omzoomden dinsdagavond de dorpsweide, in afwachting van de para chutespringers die bij goed weer zouden landen. Het werd zeer de vraag of de demonstra tie door zou gaan, want aan de kust trok zich een wolkendek samen, waardoor het voor de springers moeilijk zou worden hun doel te vinden, maar letterlijk en figuurlijk kwam alles en iedereen „op z’n pootjes” terecht. midden in de weide. Het vliegtuigje steeg weer naar 4000 voet en toen sprongen nog twee para’s, onder wie een vrouw. Ook zij kwamen goed terecht en hun sprongen werden door het publiek met een luid applaus beloond. Deze „droppingen” waren ook nu weer georganiseerd op initiatief van Fred de Waard, die voor revalidatie in „Helioma- re” verblijft, maar lid is van de Hjlversum- se club Icarus”. ctie jsd tot De behandeling van brandwonden is een moeilijke, pijnlijke en vaak langduri ge affaire. In ernstige gevallen worden grote huidoppervlakken met het onder liggende weefsel vernietigd. Het functie verlies (onder meer de temperatuurrege ling) wordt door andere organen overge nomen, waardoor het lichaam.een grote hoeveelheid gifstoffen moet verwerken. Waar geen, huid meer aanwezig is, staat het lichaam letterlijk open voor infecties. Om deze verschijnselen, die samenge vat worden onder de noemer „verbran- dingsziekte” zoveel mogelijk tegen te „Behalve het buitengewoon pijnlijke verband wisselen en al die transplanta ties weet de patiënt nooit”, zo vertelt mevrouw Hulshoff, „of hij of zij nu wer kelijk genezen is. Met de getransplan teerde huid kan altijd wat fout gaan, wat soms na jaren weer nieuwe operaties noodzakelijk maakt. Die getransplan teerde huid reageert ook niet zoals je normale vel. Functies zoals het transpire ren zijn beschadigd en met behulp van therapie wordt getracht die storingen op te heffen. Aan littekens en verminkingen kan echter niet altijd wat worden ge daan, en dat maakt voor de patiënt de terugkeer in de maatschappij zo ver schrikkelijk moeilijk”. „Vinden ze zelf al niet dat ze er afsto tend uitzien, dan maakt de buitenwereld hen dat wel duidelijk”, aldus mevrouw Hulshoff. „De acceptatie levert vaak ook in de eigen familiekring problemen op. Relatieproblemen, zelfs echtscheidingen zijn het gevolg. De brandwondpatiënt, onzeker over zijn eigen herstel en kam pend met psychische problemen, kan vaak niet meer in zijn oude werkkring terecht, moet op zoek gaan naar een nieuwe baan en heeft bovendien veelal nog te maken met juridische problemen rond verzekeringsuitkeringen en sociale medische voorzieningen. Dat veel ex-pa- BEVERWIJK. Een 15-jarige brom fietser uit Heemskerk verleende gister middag op de hoek Industrieweg/Montage- weg geen voorrang aan een door een 49- jarige IJmuidenaar bestuurde auto. De jongen is met een hoofdwond in het zie kenhuis opgenomen. tiënten het na verloop van tijd niet meer zien zitten, laat zich dan ook raden”. groi IJmuidi enden King a Jan d BEVERWIJK. Een 28-jarige vrouw uit Gorinchem heeft gisteren in een krui- denwinkel aan de Breestraat twee potten met hongerstillende tabletten gestolen. Te gen de vrouw is procesverbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Door de politie Heemskerk is vannacht een 18- jarige Beverwijker op heterdaad betrapt bij een inbraak in garage Stormvogels. Na een achtervolging kon de jongen in de Marnestraat worden aangehouden. Z’n metgezel is nog voortvluchtig. De knaap is voor verhoor overgegeven aan de politie Beverwijk. sieve leding (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De molotovcock tail, die zaterdagnacht door de voor ruit van een 50-jarige bewoner van de Boeweg werd gegooid, blijkt een wraakactie te zijn van ’s mans 18- jarige zoon. den te vergroten en nieuwe donateurs te werven”. De Vereniging van Ex-Brandwondpa- tiënten is gevestigd te Beverwijk, post bus 1015, tel. 02510-20237 of 36144 (secre tariaat). Wie de vereniging wil steunen kan z’n bijdrage kwijt op giro 37.92.283. Het lidmaatschap kost 25 per jaar, het I donateurschap minimaal 15 per jaar. „Hulp van niet-verbrandingsslachtof- fers wordt”, aldus mevrouw Hulshoff, „door de patiënten vaak niet aanvaard. Alleen mensen die het allemaal zelf aan den lijve hebben ondervonden, weten waar ze over praten, wat de problemen zijn en wat ze eraan kunnen doen. Daar om treden ex-patiënten namens de vere niging op als contactpersoon. Het is de bedoeling, dat er een regionaal net van contactpersonen wordt opgezet, die sa men met deskundigen uit het maatschap pelijk werk en de gezinszorg de hulpver lening ter hand nemen. Om hen beter voor die taak toe te rusten zullen de komende winter cursussen worden gege ven”. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een onbekende man heeft gisteravond rond sluitingstijd een cassière van V&D twee enveloppes met respectievelijk 2000 en 50 uit handen gerukt, en zich met die buit ijlings uit de voeten gemaakt. Terwijl de cassière bezig was de dagop brengst van haar kassa in de enveloppes te stoppen, werd zij aangesproken door een man die haar om informatie vroeg. Terwijl het meisje met de man stond te praten, rukte een ander haar de enveloppes uit handen. Beide mannen gingen er daarop als een haas vandoor. /Zee was, vloog men door een paar buien heen, maar ten slotte zag men de badplaats toch liggen. Er werden eerst linten uitge gooid om de windrichting te bepalen en daarna besloot men de sprong toch maar te wagen. Dat gebeurde op een hoogte vah drieduizend voet en dat is ongeveer een kilometer. De eerste para kwam goed be neden. Op de weide was een rookbom ontstoken om het veld goed zichtbaar te maken en de eerste para landde precies k gaan, worden zware verbrandingsslach toffers verpleegd in een zogenoemde „flow”, een volkomen steriele isolatie- ruimte met vocht- en temperatuurrege ling, waarvan er in Nederland vier aan wezig zijn. De verbrande huid wordt ver vangen door transplantatiehuid. Deze donorhuid, die in vloeibare stikstof van minus 200 Celsius wordt bewaard in de „huidbank" van het Beverwijkse brand wondencentrum, wordt weliswaar na verloop van tijd weer door het lichaam afgestoten, maar vormt gedurende de eerste kritieke fase toch een ideaal na tuurlijk „verband” waarmee de infectie- wegen worden afgesloten. Nadien moet de patiënt nog talrijke operaties onder gaan, waarbij delen van zijn gespaard gebleven huid op de verbrande stukken worden getransplanteerd. norschap binnen. Wie na zijn of haar overlijden z’n huid of organen voor tran splantatiedoeleinden beschikbaar wil stellen, kan bij ons naast informatie ook de noodzakelijke formulieren verkrij gen. Na de vakantie willen we wat meer aan de weg gaan timmeren om de be kendheid van de vereniging onder ex- brandwondpatiënten, en hun familiele- Juist om die ex-brandwondpatiënten te helpen zich in de maatschappij staan de te houden, is in februari vorig jaar in nauw overleg met de Brandwonden Stichting de Vereniging van Ex-Brand- wondpatiënten opgericht. Deze vereni ging stelt zich niet alleen de belangenbe hartiging en onderlinge hulpverlening ten doel, maar wil vooral nieuwe patiën ten laten profiteren van de ervaring en kennis van verbrandingsslachtoffers die de gevolgen van hun ongeval reeds hebben verwerkt. Brandwonden moeten altijd tenminste vijf minuten gekoeld worden met koud leidingwater. Is er geen kraan bij de hand, dan geldt dat slootwater altijd nog beter is dan niets. Is er ook geen sloot in de buurt, dan moet het slachtoffer om het vuur te doven in een deken of jas worden gerold, of over de grond worden gerold. Om verbranding van de luchtwe gen te voorkomen, moet iemand die in brand staat altijd zo snel mogelijk wor den neergelegd en bij een uitgebreide verbranding in een schoon laken wor den gewikkeld en zo snel mogelijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Men dient geen kleding te verwijderen en niets op de wonden te smeren. Als nood verband mogen alleen steriele compres- sen worden gebruikt. Alleen als het om een oppervlakkige verbranding gaat waarbij geen blaarvor- ming optreedt, mag van een vette brand zalf gebruik worden gemaakt. De vereniging telt momenteel een hon derdtal leden en donateurs. Mevrouw Hulshoff: „Het ledental groeit niet hard. Enerzijds ligt dat aan onbekendheid met de vereniging, die immers pas anderhalf jaar draait; anderzijds ook aan de pro blemen die verbrandingsslachtoffers hebben om hun situatie te accepteren. Ex-patiënten die genezen het ziekenhuis verlaten, willen alles wat met hun onge val te maken heeft liefst zo snel mogelijk vergeten. Slechts een fractie wordt me teen lid. Anderen volgen geruime tijd later. Nu de brandwondenproblematiek zo in de belangstelling staat, krijgen we wel veel (aanmeldingen voor het huiddo- Mevrouw R. Hulshoff-Van Ronkel uit Heemskerk, secretaresse/penningmees- teresse van de Vereniging van Ex- Brandwondpatiënten kan deze uit spraak van directeur R. P. Hermans van de (nauw met de vereniging samenwer kende) Nederlandse Brandwonden Stichting alleen maar onderschrijven. Overleeft een verbrandingsslachtoffer het ongeval, dan draagt hij of zij de gevolgen daarvan vaak z’n leven lang met zich mee. Op het nieuwe terrein aan de Commu nicatieweg worden alle materialen door ■gebouwen en beplanting op keurige wijze aan het oog onttrokken. Het oude terrein van gemeentewerken ■aan de Tolweg ontsiert de omgeving in niet geringe mate en deze milieuvervui ling mag best zo snel mogelijk verdwij nen. „Daardoor worden veel brandwondpa- tiënten eigenlijk nooit ex-brandwondpa- tiënt”, zegt mevrouw Hulshoff, zelf ook slachtoffer van een verbrandingsongeval waaraan ze echter geen direct zichtbare littekens heeft overgehouden. Daarmee heeft ze geluk gehad van de vierdui zend mensen die in Nederland jaarlijks met ernstige brandwonden in ziekenhui zen moeten worden opgenomen, zijn de meesten wèl voor het leven getekend. „Hebben de patiënten het zelf al moeilijk met hun gehavend uiterlijk, elke schrik reactie van de buitenwacht herinnert hen eens te meer aan het ongeval dat hen overkomen is, en dat ze meestal bij hun volle bewustzijn, van seconde tot secon de hebben meegemaakt. Het laat hen dan ook nooit meer los”, aldus mevrouw Hulshoff. BEVERWIJK. In Nederland overlij den jaarlijks meer dan 200 mensen aan door brand opgelopen letsel. Tot de 4000 verbrandingsslachtoffers die elk jaar met ernstige verwondingen in de zieken huizen moeten worden opgenomen be horen 2500 kinderen. Zeventig percent van de ongevallen gebeurt thuis, vijf tien percent in het verkeer en nog eens vijftien percent tijdens het werk. •x<<: 8 (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Met vijf brandweer wagens en twee ambulances rukte de brandweer gistermiddag uit naar het reva lidatiecentrum „Heliomare” in Wijk aan Zee, waar groot alarm was gegeven. De schade bleek mee te vallen. Doordat de motor van een pas gerenoveerde lift was vastgelopen, stond de machinekamer vol rook. Brandweerlieden met persluchtmas kers namen de oorzaak van de rookont wikkeling weg en luchtten het gebouw. De „brand” trok grote belangstelling 1 11

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7