Beroepencommissie behandelt omstreden inwisselbaarheid Max Farmer in Duncan’s pub Voorwalser bij Hoogovens na veertig jaar „leermeester Nini Boesman zag eindelijk haar eigen huis Eerste vaart lach van dc dag Bi h R Vanwege het slechte weer F Hoteldirecteur verlaagt prijzen w fWi tg A Ir JUBILARIS OP WARMBANDWALSERIJ 2 j r 11 1 ^3 11 DONDERDAG 20 i n J T 1 Q 7 R IJMOND F ■Mi 2 Pan I 11 door Udo J. Buys enlijke onder apprijs t2460 4; IG ^7 _wl 5 Echtheid Egyptisch rijbewijs door statenleden betwijfeld Vanaf de andere kant van de tafel werd Vandaag viert Rob, die op cht, f 259,- Fred Beugeling: eerste vaart Haan Spreker schetste de grote veranderingen die de jubilaris in de veertig jaar heeft meegemaakt, verdeeld in drie perioden. Allereerst de beginperiode bij Van Leer, toen het vak nog „met de hand” werd gedaan. Vervolgens de „meesterschap”- periode van de jubilaris, de warmband walserij, waar een groot deel van het werk geautomatiseerd was en tenslotte de „leer- meester”-periode, de warmbandwalserij 2, waar de heer Kraak het vak nu aan jonge ren leert. IJMUIDEN. In het Ontvangstcentrum van Hoogovens werd dinsdagmiddag 18 juli het 40-jarig dienstjubileum gevierd van de jeer J. W. Kraak uit Beverwijk, voorwalser bij de warmbandwalserij 2. De heer Kraak werd toegesproken door Ir. P. A. van Buren, bedrijfschef van de warm bandwalserij, namens de directie IJmui- den. sterrenhotel liet kelderen van 95 naar 40 per persoon. verkregen op een wijze, zoals in Egypte kennelijk mogelijk is”. Een inwoonster van Den Haag, een eer ste getroffene door het veto van de com missaris van de koningin, is zeer teleurge steld, te meer omdat de commissaris van de koningin in Noord-Holland tegen over legging van Egyptische rijbewijzen wel Nederlandse rijbewijzen afgeeft. „Dat is discriminatie”. Zij verscheen voor een beroepencom missie uit Provinciale Staten om mr. Vro lijk tot andere gedachten te brengen. Sta tenlid Swiebel pareerde onmiddellijk met de opmerking dat het discriminerend is dat mensen, die in Nederland almaar zak ken voor hun rijbewijs, via Egypte aan de bak kunnen komen, mits zij over voldoen Hr. r,»-.->r>Hële middelen beschikken om de goede collega aan het bedrijf overhandig de de heer Van Buren de geschenken van de directie IJmuiden: het gouden horloge, de speld-met-briljant en de gratificatie. Tot besluit werd op speciaal verzoek van de jubilaris de archieffilm over de oude walserij-oost vertoond, na afloop van de film bleven collega’s en familieleden nog geruime tijd gezellig bijeen. Na hartelijke woorden van dank voor de bijdrage van de jubilaris als vakman en Ook mevrouw Kraak werd door de spre ker in zijn dankwoord betrokken en geluk gewenst. RASECHTE SCHEVENINGEN F redBeugeling maakte dit weekeinde in het mandje van NiniBoesman zijn eerste ballonvlucht, die hem van de Scheveningse boulevard, waar hij een aantal zaken heeft, naar Arkel bij Gorinchem voerde. Vast op de goede afloop torste Beugeling een fles champagne mee aan boord. Als lid van de Vereniging Groot Scheveningen was hij erg enthousiast over de vaart. „WE PROBEREN het dit seizoen nog een paar keer op het programma te zetten. Want ook als je niet meevaart, is het toch een heel spektakel de ballons te zien klaar maken en de lucht in te zien gaan", zo vindt hij Beugeling heeft grote verwachtingen over het Schevenmgen van morgen en vertelt daar morgen in GASTENHOEK ZOMER-VRIJ meer over. plus heel veel Arabische tekens, en op de achterkant nog meer Arabische tekens. Er Rijksuniversiteit uit Leiden aan te pas gekomen, maar die heeft ze ook niet kun nen ontcijferen. Desondanks was het de commissieleden duidelijk geworden, dat op de voorkant Max Farmer - pseudoniem voor Max Teeuwisse - komt uit Den Oever, waar hij al jaren ook jazzconcerten organiseert in de eigen museum- en mu- ziekboerderij. De laatste tijd trad hij op in het Shaffy-thea- ter te Amsterdam, The Old Grocery in Hoorn en in nog een aantal jazzclubs, onder meer in het Duitse Lübeck. Via de tele visie was hij al eens te zien in een VARA-live-uitzending. Donderdagavond wordt Max Farmer begeleid door een trio, bestaande uit Kees van de Wil den, piano, Börge Ring op bas met als gast Harry Vredenburg, trombone. 4 I ONZE WERELDBEROEMDE natio nale bailonvaarster NiniBoesman heeft exact 512 ballonvaarten nodig ge had om haar eigen huis eens uit de lucht te kunnen zien. Dat gebeurde het afgelo pen weekeinde, toen ze in Scheveningen, in het kader van de zomerse activiteiten, een vaart begon op het Adriaan Maas- piein, direct aan zee. „Dat was een heel bijzondere ervaring”, vond ze. rd gen I (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De minister van Ver- |jeer en Waterstaat, Tuijnman, en de coni- missaris van de koningin in Zuid-Hol- land. Vrolijk, zijn het niet eens over de toepassing van artikel 114 van het Wegen verkeersreglement. Dat bepaalt, zoals ge meld, dat degene, die in Nederland woont en in het bezit is van een rijbewijs dat hem, door het daartoe bevoegde gezag, in het buitenland is af gegeven, geacht wordt aan de eisen van rijbekwaamheid te vol doen. talgie ademende vroegere Kur- haus ooit werd opgetrokken. „ALS JE OP DE BADHUIS WEG rijdt en je ziet de gevel omhoog komen, zie je dat Sche veningen terugkomt. En als het casino opengaat krijg je vanzelf toeloop van mensen en daar va ren we allemaal wel bij”, aldus de actieve Hans Haan, die na zijn hotelschool ook nog een maand of wat voer als matroos roerganger en tegelijk maitre d’hotel op een kolossaal jacht van een schatrijke Italiaan. Als thuishaven had hij in die tijd het luxe Monte Carlo van prins Rai nier, waar het casinoleven ook een bepalend karakter heeft. „We kunnen ervan uit gaan dat ook Scheveningen elke dag be ter wordt", aldus een optimisti sche Haan. NINI BOESMAN wilde anderhalf jaar geleden, toen haar man Johan over leed, eigenlijk het ballonvaren de rug toekeren. De twee hebben samen de bal lonvaart in ons land een grote naam gegeven en verschenen bijna altijd op het appel, wanneer een of andere feestcomi té eens goed wilde uitpakken. „IK HAD EERST niet zoveel zin om verder te gaan. Maar er waren een stel jongelui in opleiding en daar zit je dan mee. Daarom ben ik toen doorgegaan”, aldus Nini, die het ballonvaren zelf nog steeds fijn vind. „Ik vind het nog steeds heerlijk en hoop het nog lang te kunnen blijven doen”, zegt ze. OP KONINGINNEDAG dit jaar maak te ze haar 500ste vlucht en deze zomer De bezitster van het omstreden Egypti sche rijbewijs vindt dat onzin: „Een toeris tenrijbewijs krijg je tegen overlegging van je Nederlandse rijbewijs. Dat heb ik dus niet. Ik ben er zes keer voor gezakt. Voor het Egyptische rijbewijs heb ik een exa men moeten afleggen en heus niet door alleen maar een paar meter voor- en achteruit te rijden. Wel in een rustige buurt, ja, maar het vier rijen, door elkaar schietende, verkeer op de grote wegen overleven zelfs degenen niet, die sinds jaar en dag over een Nederlands rijbewijs be schikken. Mijn Egyptisch rijbewijs is gel dig tot 1983. Dat is dezelfde tijd als een in Nederland behaald rijbewijs geldig zou S— zijn”. -.--4 HET LTFBLIJVENDE MOOIE WEER en het wegblij ven van de gasten vervult zo langzamerhand niet alleen de strandpachters meer van grote zorgen; ook de hotellerie langs de kust raakt meer en meer gealarmeerd. HansHaan, de jonge directeur van het Europa Hotel in Scheveningen is daar op gesprongen en heeft met in gang van het afgelopen week einde zijn prijzen drastisch ver laagd. „Je bent de zomermaan den afhankelijk van het weer. Als de spoeling dunner gaat worden, wil ik het optimale van die spoeling toch naar me toetrekken. Want m’n vaste kosten gaan door”, aldus Haan, die zijn prijzen voor een over nachting met ontbijt in zijn 4- In antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Van der Doef en Hartmeijer heeft de minister verklaard dat dientengevolge in Egypte verkregen rijbewijzen ingevolge art. 114 recht geven op een Nederlands rijbewijs, te meer daar „niet zonder meer een ontkennend ant- voord kan worden gegeven op de vraag of een bezitter van een binnen enkele dagen verkregen Egyptisch rijbewijs voldoende rijvaardigheid bezit naar Nederlandse maatstaven”. Nederlanders, die in Egypte rijexamen hebben gedaan, zijn teruggeko men met verhalen dat ze alleen maar een paar meter vooruit en achteruit hoefden te rijden en de zaak was gepiept. Mr. Vrolijk wees, zoals gemeld, twee inruilers af met de mededeling: „Naar mijn mening heeft de wetgever bedoeld uit te gaan van een naar Nederlandse maat staven op een normale manier voor een normale tijdsduur in het buitenland ver kregen rijbewijs en niet van een rijbewijs staan er haar nog meer te wachten, zoals het eind van deze maand in Salzburg. „Ik ga nog zeker eens per maand de lucht in. soms zelfs eens per veertien dagen, dat hangt van de wind af”, aldus Nini, die tegen zes 's avonds de lucht inging. ’s NACHTS VLIEGEN is er met meer bij en rond zonsondergang wordt ze weer op de grond verwacht. „Dan moeten we naar beneden Vroeger mocht je nacht vluchten maken, dat heb ik vijftien keer gedaan. Dat was erg mooi Je zag de lichtjes van de steden en de rivieren, vooral het ochtendgloren was prachtig Als ik dan tussen de 400 en 1000 meter vloog hoorde je duidelijk het gerammel van de melkbussen bij boerderijen of de klink van een staldeur open gaan. „WE HEBBEN Z£LFS eens op twee duizend meter het getsjirp van krekels gehoord en die zaten echt niet in ons mandje”, lacht Nini, die sinds de dood van haar man die de Haagse ballonclub oprichtte, de voorzitster is. „We hebben samen ontzettend veel vluchten gemaakt. In 1946 hebben we de huwelijksreis per ballon gemaakt en toen hadden we de smaak te pakken en zijn we doorge gaan”, vertelt ze. weldig, dat waren de laatste mooie jaren. De badplaats had toen nog allure, daarna is het steeds slechter gegaan. Een markt is alleen gezellig wanneer er kraampjes op staan”, vindt hit EN WAT DAT LAATSTE be treft heeft hij opnieuw hoge ver wachtingen voor de toekomst. Aan het Kurhaus wordt hard gewerkt en in mei volgend jaar opent het derde Nederlandse casino in het gebouw, dat van oudsher het gezicht van Scheve ningen heeft bepaald. Nu al is aan de middenbouw met zijn koepel en de vleugels te zien dat het KurhaUs in oude glorie wordt hersteld. En er is zelfs een steengroeve heropend, om over dezelfde steensoort te kunnen beschikken, waarmee het nos- zaak dan voorgelegd kan worden aan de afdeling rechtspraak van de Raad van State, het hoogste college dat antwoord moet geven op de vraag wie art. 114 juist uitlegt: de minister of mr. Vrolijk. Ze wil den weten of het rijbewijs dat in Cairo was verworven, ongeacht de vorm van de be wijzen van rijvaardigheid en kennis van de verkeerstekens, eigenlijk wel een echt rijbewijs is. Het is een klein, hardpapieren, geopperd dat het toch wel niet zo zal zijn document met op de voorkant een pasfoto Jat op het rijbewijs van een Egyptenaar aan de voorkant eveneens een visumda- tum staat. De Egyptische ambassade in is een wetenschappelijk ambtenaar van de Den Haag verleent geen hulp bij het verta len van wat op Egyptische (toeristen?) rij bewijzen staat. Dat mag niet meer. Er hangt terzake in het gebouw van de am bassade een mededeling uit. In het Neder lands. ZIJN REDENERING is al me teen de eerste twee dagen dat zijn nieuwe tarieven golden suc cesvol gebleken, en dit weekein de draaide hij dank zij zijn noodmaatregel bgven alle ver wachting. Ook al dankzij het foldertje dat hij snel heeft laten drukken en bij de VVV’s heeft gedeponeerd. HANS HAAN KWAM een jaar geleden naar het Europa Hotel. Daarvoor runde hij vijfeneenhalf jaar het statige Haagse Hotel Des Indes, het troetelkind van de Clingendael- groep van Julius Ver weerd t, waar ook het Euro- pahotel toe behoort. Haan kent meesters-groepscommandanten van het korps Rijkspolitie een onderzoek naar de rijvaardigheid van de houder van een rij bewijs kunnen vorderen als ze vermoeden dat die houder onbekwaam is tot het be sturen van een motorvoertuig van de cate gorie als in het rijbewijs staat aangegeven. Wat is er eenvoudiger voor de provinciale griffie dan even een seintje te geven aan de politie dat een Nederlands rijbewijs moest worden afgegeven aan iemand die is ko men aanzetten met een rijbewijs uit het onduidelijke land X waar rijbewijzen ken nelijk even vlot worden uitgedeeld als re clamefolders. De leden van de beroepencommissie zochten duidelijk een andere weg om hun commissaris te steunen in het beleid dat hij voert, al was het alleen maar omdat de Scheveningen ook nog van vroeger. Hij was in 1966 en 1967 anderhalf jaar adjunct-direc- teur van het Kurhaus. „Toen draaide Scheveningen nog ge- Europadirecteur Hans prijzen naar beneden van het kartonnetje een geldigheidsduur tot 2 maart jl. staat en op de achterkant een geldigheid tot 5 maart 1983. Twee maart 1978 is de datum waarop het visum van de gedupeerde Haagse afliep. Dus is het geen echt rijbewijs, maar een tijdelijk rijbewijs voor toeristen, zo opperden enke le commissieleden. reis naar Cairo te betalen. Hij wist te melden dat er reisbureaus zijn, die a rai son van 4000 gulden een prettige vakantie in Egypte plus een rijbewijs garanderen en dat daarvan twee Utrechters en iemand uit Vianen gebruik hebben gemaakt. De Haagse had een raadsman meegeno men. Die knoopte natuurlijk aan bij de wetsuitleg van de minister. „De wet geeft geen ruimte voor de mening van de com missaris van de koningin”. Voorts vond hij dat mr. Vrolijk het helemaal niet nodig had een eigen interpretatie aan art. 114 te geven, want er is ook nog eens een art. 117. Dat zegt dat hoofdcommissarissen, com missarissen, hoofdinspecteurs, inspec teurs en adjudanten van de gemeentepoli tie voor zover zij korpschef zijn, alsmede orfioioren adjudanten en opperwacht- Nini Boesman: ik hoop nog lang door te gaan VANDAAG EEN DUB BELE LACH in GAS TENHOEK ZOMER VRIJ van Haarlemmers RobK rol en Monica Gortzak. Fotograaf Fred Steenman trof ze in op en top vakantie- sfeer op een bankje in de Barteljorisstraat in het centrum De 17-jarige Mo nica zat een jaar geleden op het Lorentz, maar ver huisde toen met haar ou ders naar Dordrecht en komt eens per maand bij haar vriend logeren. In deze vakantietijd zelfs een hele week, waarin ze uit stapjes maken naar Am sterdam en Zandvoort BEVERWIJK. Max Far mer en het combo Cees van de Wilden zullen donderdag avond 20 juli van half tien af te beluisteren zijn in Duncan’s Jazzpub. het Marnixcollege zit, zijn blijven ze rustig thuis. Ge- achttiende verjaardag en feheiteerd X

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11