Damkrte evenementen Nigel Rogers Wandelconcert «Jaap Stork urgwal: kuurt om lief Ite hebben Ton Koopman brengt barok met verkwikkende frisheid O Kg E) lil B raBö fel MUZIEK ALLERHANDE fel iurrit Orgelconcert in Amsterdamse Waalse kerk Lachen met Ted in Nieuwe De la Mar door Maarten Kloos Stratenpatroon wijzen eau B w I Dutch Swing College Band VIM •V i r3 ta 13 19 7 8 ONDERDAG 20 JULI KUNST )T helm- e spoorweg met daarachter de d ver- hugo- wordt gekenmerkt door toor is HAARLEM. De stad Haar- >m heeft een weinig bevredigen- e oostelijke entree. Wie de stad adert wordt rechts begeleid door tl is De ervolgens een rommelige rij ge- ibben. els, die qua schaal kennelijk ooit op een snelweg berekend is. )e eerste kennismaking met de een rieste vormeloosheid. De Am- terdamse Poort is volkomen gei- oleerd geraakt. Ernaast en in ontrast ermee presenteert de ge el van Spaarneland zich als een an duidelijkheid niets te wensen verlatend bewijs van onmacht, owel van de architect als van het relstandstoezicht. sail- idustrieterreinen. Links passeert len onder andere de ook in zijn rchitectuur zeer katholieke 'echnische School St. Petrus en Ml - V - t r! •mi JAAP STORK (ADVERTENTIE) n JScnilperoort o.l.v. Pe zijn Gerestaureerde monumenten langs het Spaame. Ier. n 3 Haarlems Dagblad. IJmuider Courant: ^25 drijven dat ii verse je hele Baan- 'erdie- ier een □r hele >ntrum. weken istan- Vr.pr e Leliestraat: merkwaardig gesitueerde teuwbouw naast liefdevol verzorgde oude pandjes Bakenesserkerk. Muziek uit de late zestiende en begin zeventiende eeuw staat centraal op wat een prachtig pro gramma belooft te worden, dat zal wor den uitgevoerd in de Haarlemse Bake nesserkerk. De Engelse musici Nigel Rogers (tenor) en Anthony Balles zul len vrijdagavond een sfeerrijk zomera- vondconcert verzorgen met liederen, cantates en korte werken van compo nisten als John Dowland, Francois le Fégueux, Antoine Boesset, Gabriel Ba- taille, Pierre Guédron en na de pauze van Giulio Caccini, Pietro Paolo Melii, Robert Jones en Thomas Morley. Aan vang 20 uur. Wandelconcert. De afgelopen twee weken hebben zo’n dikke zestig cursis ten zich gespecialiseerd in een bepaald facet van het orgelspelen of de orgelli teratuur. Aangezien het peil van de Haarlemse Orgelacademie en de inmid- dels rijke traditie ervan ver buiten Eu ropa bekend is, weten de cursisten uit binnen- en buitenland dat het hard wer ken is. Elk jaar verschaft het zoge naamde Wandelconcert in Haarlem enige zekerheid over het niveau van de deelnemers. Dit jaar wordt het Wandel concert begonnen in de Haarlemse Waalse Kerk aan het Begijnhof 30 waar vorm gekregen hebben. Een bestemmings plan formuleert uitgangspunten; een goed bestemmingsplan is een plan waarvan je geen last hebt. Hoe mooi het er ook uitziet, het blijft altijd erg abstract en in feite staat of valt het met de visie op basis waarvan het uitgewerkt wordt. In de Burgwalbuurt moet niet alleen blijken of men er in slaagt de gaten op een goede manier te vullen en momunenten en andere panden bevredigend op te knap pen, maar vooral of men daarmee een bestaande stadscultuur, die veel waarde- vole inhoudt, niet al te veel geweld hoeft aan te doen. Er is bij de voorbereiding van het bestemmingsplan sprake geweest van samenwerking met de bewoners. Het is te hopen, dat die doorgezet wordt. Dat zal betekenen, dat de wensen van de bewo ners ook normgevend moeten blijven voor wandelen cursisten, docenten en con certbezoekers naar de Haarlemse Gro te Kerk waar het concert wordt beslo ten op het Müller-orgel. Komende za terdagavond, 19.30 uur Frans Halsmuseum. Ter gelegen- Op dit in 1965 door de Duitse firma Ahrend en Brunzema in de oorspronkelij ke staat van 1735 teruggebrachte instru ment heeft Ton Koopman met dwingende overtuigingskracht een beeld geschetst van de wijze waarop hij literatuur vanaf Sweelinck tot Carl Philipp Emanuel Bach de pure, onvervalste identiteit denkt te kunnen teruggeven. Voor velen een brok nostalgie, voor anderen een openbaring In het sfeervolle Openlucht theater elke keer weer een onverge telijke happe ning. Aanvang 20.00 uur (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Ted de Braak presen teert van 26 juli t.m. 6 augustus in het Nieuwe De la Mar Theater zijn speciale zomeravondshow „Lachen met Ted”. De voorstellingen worden muzikaal omlijst door een combo dat bestaat uit Theo Roo sen, Eddy de Wind, John Tadix, Frans Suykerbuyk. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Expert als hij op dit gebied is, weet Koopman dan ook inderdaad de groten deels bekende werken, waarmee zijn Am sterdamse programma gevuld was, vaak een zeldzaam verkwikkende frisheid te verlenen. Soms bereikt hij dit met een meeslepend-potente motoriek, zoals het geval was in de vertolkingen van Swee- linck’s Balletto del Granduca, van Buxte hude’s koraalfantasie „Wie schön leuchtet der Morgenstern” en van Bach’s Dorische Toccata; soms ook middels een veelheid van zinvol toegevoegde, dan wel origineel uitgevoerde versieringen, waarvan sprake was in Sweelinck’s koraal „Puer nobis nascitur”, in Gibbons’ nobele dialoog „Fancye for a double orgaine”, alsmede in het „Offertoire sur les grands jeux” uit de „Messe a l’usage des Convents” van Fran cois Couperin. Bij dit alles zij opgemerkt, dat Ton Koopman genoemde middelen kan toepassen vanuit een nimmer falende speeltechniek. Slechts één interpretatie kwam mij wat zwaar op de maag te liggen: die van het grote Preludium (en Fuga) in e van Nikolaus Bruhns. In alles wat er aan gaande de weergave van dit stuk zo onge veer te doen gebruikelijk is, had Ton Koopman resoluut het mes gezet; merk waardig genoeg hier geen metrische conti nuïteit, maar enorme tempovrij heden van af het extreem snel opgezette begin, alsme de' het hanteren van contrastrijke registra- Volgena weekeinde loopt op Beecke- stijn een expositie af waarop werk te zien is van twee Haarlemse kunste naars. In de bovenzaal van het Noorde lijke Koetshuis hangen tekeningen van Karei Masion, terwijl in de tuin beel den staan van Adine Engelman. Tot de geëxposeerde plastieken behoort deze „samenhang nr. 3”. Het Koetshuis is uitgezonderd de maandag van 14-17 diverse omge- A/erken ierhu- 50 m2 Vr.pr. it. Ge irt ge- 1.000,- t over ingen, ngen; ijdag s ver- i d’Or, Btion. met± hugo- i.a. viteiten aan. Zonder het verval te idealise ren moet men konstateren, dat de oude, afgetakelde buurt de creativiteit enorm heeft gestimuleerd. Een geheel beschil derd huis in de Koolsteeg, erfjes in de Kerkhofstraat en vernieuwde gevels en eigenhandig toegevoegde dakkapellen zijn er het resultaat van. Zoals de buurt er momenteel bij ligt, is hij zonder meer hard toe aan een bestem mingsplan en daar wordt ook door bewo ners en gemeente samen hard aan ge werkt. Misschien is het goed om hier op een probleem te wijzen, dat zich bij een wandeling door de wijk en bij een bezoek aan de tentoonstelling opdringt. Dat be treft de tegenstelling tussen de goede be doelingen, zoals die nu al geopenbaard zijn in het voorlopige bestemmingsplan, en de paar plannen, die daarop vooruitlopend al ties, waardoor het toch al fragmentarische geheel nu onderling mijns inziens nauwe lijks nog verband kende. De organist zal ongetwijfeld een gegronde motivering voor zijn zeer afwijkende visie bezitten, maar in dit geval kon het resultaat mij (nog) niet imponeren. Twee composities van het in groten geta le bijgewoonde recital zijn inmiddels on vermeld gebleven. Dat was het uit de Gro te Orgelmis gelichte koraal „Vater unser im Himmelreich” van vader Bach, waar van het pregnante ritme ondanks de in vloed van de (soms wat onrustig uitgeval len) triolenbeweging met waakzame preci sie zijn dosering kreeg. Tenslotte dan nog Koopman’s klaterend heldere lezing van het elegant-gevoelige idioom uit de eerste Sonate in D van Carl-Philipp Emanuel Bach, waarvoor dit Müller-orgel werkelijk ideale klankeigenschappen bleek te bezit ten. Het enige hoopgevende vooruitzicht is e boven alles uittorende Bakenesser- erk. Om de binnenstad te bereiken dient :en links- of rechtsaf te slaan. In beide evallen omzeilt men dan de Burgwal- uurt, de buurt, waaraan een tentoonstel- ng is gewijd, die op dit moment te zien is i de Haarlemse Vleeshal. De expositie is amengesteld door het Frans Halsmu- eum met medewerking van onder andere ewoners van de wijk. 1 Eeuwen geleden zag de entree van Haar lem er heel anders uit. Men betrad de stad tia de Amsterdamse (of Spaarnwouder) Poort en werd ogenblikkelijk opgenomen in het intieme stedelijke milieu van de Epaarnwouderstraat, de slagader van de lurgwalbuurt. Deze buurt is bij een 14e- euwse uitbreiding van Haarlem ontstaan. Iet Spaarne bood vervoersgelegenheid en rok om die reden veel bedrijven aan. Wie et zich financieel kon veroorloven vestig- e zich direkt aan het water. Minder kapi, ialkrachtigen namen hun toevlucht tot de traten daarachter. De Burgwalbuurt is een stukje stad om genblikkelijk verliefd op te worden. Het s een introverte, kleinschalige buurt met en vrij lage bebouwingshoogte. Er zijn :eel winkeltjes en kleine bedrijven. Het is 'oorstelbaar, dat de buurt bijna huis voor luis is opgebouwd. Naast de laat-19e- eeuwse speculatiebouw frappeert de veel soortigheid in de bebouwing, die daarvan het resultaat is geweest, nog steeds. Vooral wanneer men let op de vele originele puien, erkers en balkonnen, meestal pro- dukten van particuliere initiatieven. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) AMSTERDAM. Ton Koopman, dezer dagen als docent in actie bij de Zomeracade- mie (deel uitmakend van de Haarlemse Orgelmaand), deed woensdagavond zijn specialisme (barokmuziek) uit de doeken, waarbij het „arbeidsterrein” ditmaal was verlegd van het Haarlemse Müller-orgel naar het „kleinere broertje" in de Waalse kerk te Amsterdam. Het terrein, waar vroeger de vleesfabriek van Booy stond. de concrete aanpak en daarmee dat de kans bestaat dat de gemeente wel eens een stap terug zal moeten doen. Een uitermate lelijk, misplaatst gebouw kan beeldbepalend zijn; moderne, comfor tabele nieuwbouw kan op de ene plek detoneren, waar het elders misschien de ideale oplossing is. Uit in de buurt gehou den enquêtes blijkt al bijvoorbeeld, dat het zuidelijke deel van de Spaarnwouder- straat over het algemeen lelijk wordt ge vonden, maar ook, dat men de bebouwing in elk geval wil handhaven. Met deze en quêtes en het samenwerkingsverband met de bewoners rond het bestemmingsplan voor ogen, wekken de plannen voor het Booy-terrein (31 premiekoopwoningen) verbazing en vraagt men zich in de Lelie straat af, hoe dat ene vreemd gesitueerde blok nieuwe huizen er ooit heeft kunnen komen. In feite zijn de problemen in de Burgwal buurt niet kenmerkend voor deze buurt alleen. De eisen van de bewoners, de pro blemen betreffende de subsidiëring van monumenten, de nieuwbouw; geen stad in Nederland worstelt niet met deze vraag stukken. Praktisch ieder stadsvernieu wingsgebied heeft zijn eigen Booy-pro- bleem. Verbazingwekkend in Haarlem is de sfeer waarin de dialoog tussen de ge meente en de (lieve) aktiegroep gevoerd wordt: „Blijkt, dat de gemeente niet bereid is om te kopen, dan zullen de plannen van Smit’s Bouwbedrijf uitvoerig besproken moeten worden” (uit een pamflet). Uitstekend is de manier, waarop de ten toonstelling de problemen laat zien waar mee een particulier die wil restaureren geconfronteerd wordt. Alsook hoe de ver schuivingen in het restauratiebeleid van de afgelopen jaren worden getoond. Dat zijn zaken, die in hoge mate aan de orde komen in de Burgwalbuurt. Twee grote gebouwen verdienen aparte aandacht en krijgen die ook ruimschoots op de tentoonstelling. Dat zijn de Spaarne- kerk en de Amsterdamse Poort. De kerk is in het verleden niet gesloopt en het raadselachtige woningbouwplan voor het gebouw is gelukkig van de baan. Het plan, dat nu uitgevoerd wordt, lijkt zinvol. Voor zover dat op grond van de op de tentoon stelling hangende tekeningen te beoorde len is, worden de nieuwe bestemmingen in de woon- en recreatiesektoren logisch ver pakt in het neo-gothische omhulsel. We leven in een tijd, waarin veel kerkgebou wen van funktie zullen moeten verande ren; de verbouwing van de Spaarnekerk kan van meer dan alleen plaatselijke bete kenis worden. Ook de poort is een gebouw, dat ooit een duidelijke funktie had en die nu niet meer heeft. Wil men vermijden, dat hij een zie- lig-ogend overblijfsel uit vroeger tijden blijft, dan zal een nieuw gebruik gezocht moeten worden, gekoppeld aan het noord en van de Burgwalbuurt en zichtbaar ge maakt in een duidelijke stedebouwkundi- ge vormgeving. De tentoonstelling in de Vleeshal presen teert de buurt met al zijn eigenaardighe den en problemen op een sympathieke, heldere manier. En het belangrijkste is, dat hij dermate intrigerend werkt, dat een wandeling door de buurt zelf na het be zoek aan de Vleeshal zeer vanzelfsprekend is. De tentoonstelling „Wonen tussen mo numenten in de Burgwalbuurt” is te zien in de Vleeshal, Grote Markt, Haarlem. Toegang gratis, maandag t/m zaterdag 10- 17 uur, zondag 13-17, t/m 3 september. De Uitwijzer-rubriek gaat met ingang van volgende week korte tijd op vakantie. Berichten over komende concerten en uit voeringen kunnen echter op normale wij ze aan de kunstredactie worden aangebo den en zullen een plaatsje krijgen in de krant. De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 10,X f “T CA zijn verkrijgbaar bij onze kantoren d J f Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd 1 c co, De Burgwal zelf is een verhaal apart. Hij snijdt in tweeën, hetgeen geaccentueerd wordt door de onderling verschillende stratenpatronen van beide buurtdelen. De gracht ligt visueel ingeklemd tussen het gebouw van Stadsontwikkeling in het zuiden en de koepel van de gevangenis in het noorden. De breedte is opvallend groot ten opzichte van de vrij geringe hoogte van de bebouwing en door het vrijwel geheel ontbreken van bomen is de gracht ruimte lijk erg kaal. Daarnaast wordt de charme van de Burgwalbuurt ontleend aan een uitgeba lanceerd stratenpatroon. De wijk is op een bijzonder natuurlijke manier verkaveld en heel logisch ontsloten, met name via de twee bruggen richting centrum. Het noordelijke gedeelte van de Spaarnwou- derstraat, die tot aan de aanleg van de spoorlijn naar Amsterdam in 1839 een belangrijke verkeersfunktie had, is nog steeds levendig en aantrekkelijk. Het ge- bogen tracé van het zuidelijke deel van die straat en van de Antoniestraat levert unie ke momenten op, zowel in positieve als in negatieve zin. J De Spaarnwouderstraat is hier van een snijdt de buurt in tweën, hetgeen geaccen- tueerd wordt door de onderling verschillende briek „Het Klaverblad”. Maar dit gebouw manifesteert zich in de binnenbocht van de straat pas op het laatste moment anders dan het geval zou zijn geweest in een rechte straat. Zo ook doet' zich het merk waardige feit voor, dat een paar lage mu ren, die normaal nauwelijks zouden opval len, door hun ligging in de buitenbocht tegenover de fabriek zeer bepalend voor de sfeer in de straat zijn. Wie vanaf dit Punt naar het zuiden doorloopt tot het kruispunt bij de Hoogstraat beleeft ten slotte een sensatie waar menig stedebouw- kundige van droomt: de blik van de wan delaar wordt op een werkelijk perfecte manier via de Antoniestraat naar de domi nerende spits van de Spaarnekerk geleid. en een improvisatie ten gehore bren gen. Spaamdam. De kunst en ambach tenmarkt in Spaamdam is zaterdags een bezoekje meer dan waard, zeker rond klokke drie als het driekwartiers- concertje in de Nederlands-Hervormde Kerk aan de Westkolk in het plaatsje een aanvang neemt. Komende zaterdag neemt Jaap Stork overigens muziek medewerker aan onze bladen een orgelconcert voor zijn rekening. Hij zal werken van Pachelbel, Wilhelm Friede- man Bach (Polonaises) en Haydn (Flo- tenuhrstücke) ten gehore brengen. Het programmaatjes wordt door de orga nist toegelicht. Ruïne van Brederode. Nu al voor het zesde achtereenvolgende jaar presen teert Het Velsense Witte Tejater zome- ravondactiviteiten in de sfeervolle Ru ïne van Brederode te Santpoort. Eksta- vo '78 zoals de activiteiten gedoopt zijn, gaat van start met een avant-garde jazzconcert komende vrijdagavond (21 uur) als Gilius’ Haagsche Hofje komt musiceren. Het is een ensemble dat meerdere stijlen (waaronder fanfare- invloeden) mengt en met vrije improvi- saties afwisselt. Op het zojuist achter ons liggende Northsea Festival in Den Aquarellen. Georg Riel exposeert aquarellen, tekeningen en schilderijen in de bovenzaal van De Ark, Nieuw Heiligland 3 in Haarlem. Tot en met 31 juli kan men er dagelijks van 17 tot 2 uur 's nachts terecht, op zondag reeds vanaf 14 uur uur) Martje Horst een programma van zestiende- en zeventiende-eeuwse luit muziek ten gehore brengen. Er wordt muziek van de Franse componisten Nicolas Vallet en Jean Baptiste Besard ten gehore gebracht. Gemeentelijke orgelbespelingen. De Oostduitse organist Christian Col lum is zo langzamerhand een goede bekende in Haarlemse orgelkringen. Al sinds enkele jaren bezoekt hij trouw de Haarlemse Orgelacademie om zich ver der te bekwamen. Het lag dan ook voor de hand hem eens te vragen voor een gemeentelijke orgelbespeling van het Müller-orgel in de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem. Komende dinsdag avond (20 uur) is het zo ver. Volgende week donderdagmiddag (15 uur) wordt de orgelbespeling ver zorgd door Jos van der Kooy en Leo van Doeselaar, een duo dat bekend is om het uitstekende quatre-mains spel waartoe het in staat is. RK Bavo. Hans Dieter Möller, een Westduitse organist speelt een opmer kelijk orgelprogramma in de RK Ka thedrale Basiliek St. Bavo aan de Leid- sevaart 146 te Haarlem. Komende za terdagmiddag (15 uur) zal hij tijdens een vrii toeeankeliik driAkwartiprsrnn- In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op vrijdag 11 augustus 1978 --***-■< ^4 W »s ZINGEN J-’QRTéN 1 uur geopend. eert werken van Liszt, Widor, Slavicky druk met kaarslicht zal zaterdagavond (20.30 de straten tussen de Burgwal en de Lange Herenvest des te boeiender overkomen. Men treft er een weelde van bewonersakti- gen aan bod mogen komen. Daarna

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13