Veel nachtwerk rs voor Europeaan JAPAN WIL AANZIENLIJKE UITBREIDING IMPORT 05 r Belgische consul uit Barcelona tis ef- tussen de bedrijven door CONTANT VREEMD GELD MET GIROBETAALKAARTEN. nn( it Wedde dienstplichtige op jeugdloon 19-jarige teruggeroepen „Vrachtrijden zonder papieren tegengaan” „Albedo's besluit onvoldoende gemotiveerd postgiro en P rijkspostspaarbank Eerste vergadering CONTANT VREEMD GELD IN MEER DAN 30 LANDEN. Toeristen stranden door staking in Italië Belgische boeren boos op Nederland '>over „Europese Monetaire Systeem” 15 1 19 7 8 JULI ECONOMIE 2 0 DONDER dag i Knip Pleidooi KNVTO: ERS laarden kledint r I Vanaf 1 augustus 1978 kunt u ook in Joegoslavië contant vreemd geld opnemen met uw girobetaalkaarten. Op elk postkantoor in Joegoslavië kunt u dan maximaal 1500 dinar per girobetaalkaart opnemen, op vertoon van uw giropas en geldig paspoort. Afval en metalen Regen Kwartaalcijfers Philips Duitse BTW-verhoging Oost-Europa Restauraties HBG Bührmann-T etterode Beleggingsfonds van de 7 Buitenlandse handel Slavenburg-Randstad Bank UTRECHT (ANP). De fede ratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft minister Albeda van Sociale Zaken een boze brief ge schreven over diens voornemen, het bedrijfsleven een extra ias- ten-verlichting te geven van 350 miljoen gulden. Het rijk wil na melijk een half procent van de kinderbijslagpremie, die anders geheel door de werkgevers wordt betaald, voor zijn rekening ne men. 9 FNV hekelt lastenverlichting van 350 mln voor bedrijven (Van onze Haagse redactie) BRUSSEL (ANP). Het Monetaire Co- conferentie van de Euromarktlanden in Het Monetaire Comité heeft besloten af- (ADVERTENTIE) 9234567 van NU OOK IN JOEGOS is ex-clai an-laten zonderlijke werkgroepen in te stellen die Die 350 miljoen gulden put Albeda uit de reservepot van een half miljard die de regering eind vorig jaar reserveerde voor handhaving van de koopkracht of voor verdere lastenverlichting van het be drijfsleven. Albeda zegt dat tot die lasten verlichting van 350 miljoen gulden onder meer op grond van de feitelijke ontwikke ling van de koopkracht is besloten. De FNV schrijft de minister, „met de nodige verbazing” van zijn besluit kennis te hebben genomen. De FNV vindt dat Albeda zijn besluit onvoldoende heeft ge- gisteren voor het eerst een vergadering gewijd aan het Europese Monetaire Sys teem (EMS) dat Frankrijk en West-Duits- de komende twee maanden gaan studeren op allerlei aspecten van het EMS. De mi nisters van Financiën van de negen landen komen maandag voor het eerst na de top conferentie van Bremen bijeen. Verwacht wordt dat ze dan nieuwe richtlijnen zullen verstrekken aan de deskundigen die het EMS verder moeten uitwerken. comité bestaat uit hoge ambtenaren van de ministeries van Financiën en de centra le banken van de negen EEG-landen. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Van Lent van Defensie is van plan voor dienstplichtige militairen, die na 31 december 1978 in dienst komen, de bezoldiging te tot extra lastenverlichting de vakbeweging niet tevoren heeft geraadpleegd. In de brief kondigt de FNV voorts aan dat zij bij haar beoordeling van de ombui- gingsnota „Bestek ’81” en de concretise ring daarvan voor 1979 de nu aangekon- digde lastenverlichting voor het bedrijfsle ven niet buiten beschouwing zal laten. „Beleidsmedewerker Eddy Broekema van de FNV zei desgevraagd dat er vóór 1979 een grotere belastingdruk te ver wachten is. Hij vraagt zich af waarom de regering er niet de voorkeur aan heeft gegeven die 350 miljoen gulden die nu uitsluitend het bedrijfsleven ten goede komt te reserveren voor een algemene verlichting van de belastingdruk volgend DEN HAAG. Het KNVTO wil op korte termijn een gesprek met staatssecretaris Smit-Kroes, opdat maatregelen genomen zullen worden tegen vrachtrijders die zon der vergunning opereren. Het verbond ba seert zich op onderzoeken van het departe ment van Verkeer en Waterstaat waarbij gebleken is dat in het binnenlandse ver voer 4,5 procent zonder of met onvoldoen- Het Japanse overschot op de handelsba- lans bedroeg in de eerste helft van 1978 rond 8,3 miljard dollar, vrijwel evenveel als in geheel 1977. Het Japanse handels- overschot met de Verenigde Staten was tweemaal groter dan in de eerste helft van 1977 en het overschot met de Europese Gemeenschap steeg van twee miljard dol lar in de eerste helft van vorig jaar tot 2,14 miljard in de overeenkomstige periode van dit jaar. Omgerekend in Japanse yen, aldus Foekoeda, is het echter teruggelopen namelijk van 579 miljard tot 495 miljard. Foekoeda, die dinsdag een bezoek aan de Europese Gemeenschap bracht en die gisteren ontvangen werd door koning Bou- dewijn en door de Belgische eerste minis ter Tindemans, zei dat de Japanse export MILAAN (AP). Duizenden toeristen zijn gisteren met hun auto’s gestrand in de havens van Genua en Civitavecchia omdat de bemanningen van de veerboten naar Sardinië voor twee dagen in staking zijn gegaan. De bemanningsleden eisen meer loon en betere secundaire arbeidsvoor waarden. De plaatselijke autoriteiten op Sardinië hebben de overheid in Rome gevraagd in te grijpen. Ze vinden dat het conflict zo snel mogelijk moet worden opgelost om dat het toerisme op Sardinië grote schade ondervindt door de staking. jaar. Daar zouden dan niet alleen de on dernemers maar alle Nederlanders - en dus ook de werknemers - van kunnen profiteren. in het eerste half jaar van 1978, gerekend in yen, met 0,3 procent is gestegen. Gere kend in dollars was de stijging echter 22 procent. Om de invoer in Japan aan te moedigen zal dat land vervroegd invoerheffingen verlagen, kwantitatieve invoerbeperkin gen en andere controlemaatregelen ver soepelen en de invoerfinanciering uitbrei den, aldus de Japanse eerste minister. Foe koeda zei dat door deze maatregelen de Japanse markt even open en toegankelijk zal worden als die van Europa en de Vere nigde Staten. Een verwijt van de Japanse eerste minis ter aan Europa was dat Europa Japan niet steeds als een gelijkwaardige partner heeft behandeld. Dat heeft een nadelige psychologische invloed gehad op de Ja- pans-Europese betrekkingen, meent de Ja panse premier. Tot voor kort liepen de contacten tussen Europa en Japan vaak via de Verenigde Staten, „maar het wordt hoog tijd”, aldus Foekoeda, „dat we recht streekse betrekkingen uitbouwen, geba seerd op werkelijke solidariteit en samen werking, wederzijdse erkenning van ge meenschappelijke belangen en een ge meenschappelijk waardenbesef. Japan en Europa, hebben beide alle belang bij hand having van vrede en welvaart in de wereld. Japan is de enige geïndustrialiseerde de mocratie in Azië en het land vormt daar door een factor van politieke stabiliteit in dat werelddeel”, zo zei de Japanse pre mier. BRUSSEL (ANP). Belgische boeren zijn boos op de Nederlandse overheid, omdat die naar hun mening de concurren tie vervalst met nationale steunmaatrege len in de pluimvee- en varkenssector. De Belgische boerenbond neemt als voor beeld „belangrijke financiële steun” die de Nederlandse regering zou toekennen aan bepaalde kippenslachterijen. Een ander voorbeeld van die bond: Ne derland betaalt de keuringskosten terug voor geëxporteerde kippen. Dat is een forse stimulans voor de export, aldus de Belgen. Niet alleen Nederland wordt overigens als schuldige aangewezen. Ook andere EEG-landen beschuldigt men ervan maat regelen genomen te hebben die de nationa le produktie effectief steunen. De Belgi sche Boerenbond wil daarom ook zulke maatregelen in België. Ook in de Belgische varkenshouderij gaat het niet te best en ook dat ligt aan het buitenland, waar die varkenshouderij ge subsidieerd wordt, aldus de Belgische bond. De drie landen waar men de meeste nachtarbeid kent zijn Luxemburg (22,6 procent van de werknemers), Ierland (21 procent) en Denemarken (19,3 pro cent). Maar wanneer alleen gerekend wordt met mensen die regelmatig nach tarbeid verrichten dan ligt het percen tage (boven de acht procent) het hoogst in Nederland, Ierland, Denemarken en België. Deze gegevens zijn te voorschijn geko men uit een enquête over arbeidsom standigheden in Europa. Ze zijn gepu bliceerd door het bureau voor de statis tiek van de EEG. In sommige beroepen moet 40 pro cent van het aantal arbeiders werken in, naar hun mening, onaanvaardbare hygiënische omstandigheden. In Ne derland heeft een derde van de werkne mers een beroep dat ernstige risico’s (ongevallen, ziekte) meebrengt en in West-Duitsland is dat naar de mening van de werknemers zelfs tweederde. Ook vrouwen ontkomen niet aan nachtarbeid. Zeven procent van de Eu ropese vrouwelijke werknemers moet regelmatig of af en toe ’s nachts wer ken. Het gaat dan nog altijd om 2,3 miljoen vrouwen. Het hoogste percen tage nachtwerk vindt men in de dien stensector, iets minder is het in de in dustrie en dan komt de landbouw. BRUSSEL (ANP). Vijftien procent van de Europese beroepsbevolking werkt regelmatig of af en toe ’s nachts. Meer dan de helft van de werknemers in het Europese bedrijfsleven klaagt over geluidshinder. Het terugwinnen van metalen uit afval is een onderwerp, waarmee deskundigen zich 26 september bezighouden op de Technische Hogeschool Twente in Ensche de. De roep om matiging van het grond- stoffenbegruik heeft veel nieuw onderzoek op gang gebracht. De overdracht van deze kennis en vooral het direct toepasbaar maken van de nieuwe vindingen in de industrie levert in veel gevallen problemen op. Om de kloof tussen de wetenschappers onderling en die tussen wetenschap en het bedrijfsleven te overbruggen wordt het symposium gehouden. Hoewel het de afgelopen maand veel heeft geregend, hebben de landbouwge wassen daar niet veel onder geleden. De regenval was weliswaar gunstig voor de vochtvoorziening, maar het weer was te koud en te donker voor een optimale groei en ontwikkeling van granen, groenvoerge- wassen, peulvruchten, zaden en aardappe len. Slechts op een beperkt aantal plaatsen is graan platgeslagen door regen en wind. De stand van de consumptieaardappelen, zaai-uien en suikerbieten is volgens het ministerie goed tot zeer goed. Pootaardap- pelen en fabrieksaardappelen doen het wat minder. NV Philips’ Gloeilampenfabriek zal op 16 augustus (voor beurs) haar resultaten over het tweede kwartaal van 1978 be kendmaken, aldus Philips. De Westduitse regering overweegt een verhoging van één procent van de BTW voor te stellen voor het financieren van de extra uitgaven die zij heeft toegezegd ter bevordering van de economische bedrij vigheid in de Bondsrepubliek, zo is giste ren in regeringskringen vernomen. Vol gens zegslieden zou een BTW-verhoging van één procent al zes a zeven miljard mark meer in het laatje brengen. Dat zou het heel wat gemakkelijker maken de in komstenbelasting te verlagen. Hongarije, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie hebben besloten geza menlijk container-aken te gaan bouwen die met laadkisten en al in zeeschepen kunnen worden geladen. De laad- en lostij den kunnen op deze manier worden bekort doordat zeeschepen niet behoeven binnen de lopen. Het systeem wordt vooral van belang geacht voor landen die zelf geen zeehavens hebben. De aken worden een rivier afgesleept en aan boord van zee schepen gehesen. De vier landen denken BRUSSEL (ANP). Japan is van plan om voor één tot twee miljard dollar meer verrijkt uranium uit de Verenigde Staten te importeren. Het land zal zijn olie-import met een half miljard dollar laten stijgen en het zal voor verscheidene honderden miljoenen dollars vliegtuigen en onderdelen daarvoor gaan invoeren. Dit alles om het handelsbalansoverschot terug te schroeven. De Japanse premier Takeo Foekoeda, die dit gisteren in Brussel aankondigde, zei ook dat zijn land de import met in totaal vier miljard dollar wil lateh stijgen. de vergunningen rijdt, en in het grensover schrijdend vervoer elf procent. Voor het KNVTO is dit een onaanvaard bare concurrentievervalsing, waarmee de bedrijfstak grote schade wordt toege bracht. Immers, zulke ondernemingen zien zich voor aanzienlijk lagere kosten geplaatst dan de bedrijven die wel over alle vergunningen beschikken en er in hun werk rekening mee houden, vindt het KNVTO. 113,00 52,50 130,10 1,38e 164,00 37,50 8,00 90,30 25,60 55,00 107,00 46,50 59,60 51,80 72,50 36,50b 53,20 127,50 98,50 102,00 37,60 116,50 70,10 135,10 IE Binnen de Hollandsche Beton Groep (HBG) is een nieuwe dochtermaatschappij van de werkmaatschappijen HBM en In- tervam opgericht onder de naam Schrale, waarin alle ervaring op het gebied van de restauratie is gebundeld, aldus de HBG- bedrijfskrant Specie. De nieuwe dochter is de samenvoeging van het bouwbedrijf Y. Schakel, dat sedert tientallen jaren strikt op het terrein van de restauratie werk zaam is. Schakel en Schrale is gevestigd in Zeist, waar ook de Rijksdienst Monumen tenzorg is gevestigd, met diverse filialen in Nederland. De FNV heeft in het verleden bij herha ling laten weten dat het kabinet de indruk wekt, enerzijds erg vlot met steun te zijn voor de ondernemers en anderzijds ui terst zuinig de knip op de portemonnee te houden als het gaat om verlangen van de werknemers. De FNV ventileerde die kri tiek ondermeer bij haar commentaar op de plannen die de regering heeft met de WIR (Wet op de Investeringsrekening). Die plannen betitelde de FNV als een soort douceurtje voor de ondernemers, met name omdat de regering niets voelt voor de ondernemers, met name omdat de regering niets voelt voor de door de FNV zo felbegeerde speciale arbeidsplaatsen toeslag die voor de werkgevers als een extra werkgelegenheidsstimulans moet gaan werken. „Onze indruk dat deze rege ring opvallend eenzijdig vrijgevig is naar de kant van de ondernemers, wordt met dit jongste besluit van minister Albeda nog versterkt”, aldus Broekema. „De rege ring beweert steeds maar dat men een open oog heeft voor de verlangens van de werknemers, maar dat soort uitspraken wordt langzamerhand wel erg ongeloof waardig”. Voor Bührmann-Tetterode Antilliana NV, de financieringsmaatschappij van het Bührmann-Tetterodeconcern, heeft 1977 zich gekenmerkt door een voortgaande uitbreiding van de financiering ten behoe ve van de buitenlandse expansie van Bührmann-Tetterode. Ongeveer 23 mln werd voor dat doel ter beschikking ge steld, zo blijkt uit het jaarverslag. Er be stond in 1977 geen aanleiding om andere vormen van externe financiering aan te trekken. Er zijn geen aanwijzingen dat in 1978 daardoor wel aanleiding zal zijn. Als gevolg van koersstijging, hogere va lutakoersen en plaatsing van nieuwe parti cipaties is het vermogen van het Beleg gingsfonds van de 7 in het tweede kwar taal van 1978 gestegen van 73,1 mln tot 78,7 mln. Netto plaatste het fonds 98.842 nieuwe participaties, waardoor er eind juni ruim 9,3 mln uitstonden. De basiswaarde per participatie steeg met 6,5 pet van 7,95 tot 8,47, zo blijkt uit het kwartaalbericht De uitvoer in de maand mei heeft de invoer voor 96 procent gedekt. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt uit voorlopig^ ge gevens van de buitenlandse handel.! De invoer bedroeg in mei 9.554 miljoen gul den, de uitvoer 9.137 miljoen. Vorig jaar mei dekte de uitvoer de invoer voor 95 procent. Toen importeerde Nederland voor 9.059 miljoen, en exporteerde voor 8.606 miljoen gulden. Ten opzichte van de eerste vijf maanden van 1977 is de invoer in de overeenkomstige periode van dit jaar gestegen met zeven procent, de uitvoer met vier; daarbij zijn wel buiten beschou wing gelaten de in- en uitvoer van aardolie en aardolieprodukten, schepen en vliegtui gen, omdat die aan sterke fluctuaties on- derheving zijn. 62,UU 49,10 35,50 55,OM 82,20 39,00 34,00e 600,00 55,00 I 68,90 51,00 48,20 49,00 131,00 38,50 47,30 121,00 61,00 48,80 3,30b 67,00 156,00 70,00 83,00 198,50 57,50 54,00e 123,50 51,00 27,50 143.50 66,00d 92,10 60,00 37,50 140,00 I 94,00 si.oof motiveerd en dat de feitelijke ontwikke- 58,50 183,50 37,90 97,00 61,00 48,40 43,50 260,00 1 530,00 190.50 1 135,00 1 360,00 3 Nagenoeg alle aandeelhouders van Randstad Bank NV in Zeist hebben ge bruik gemaakt van het aanbod tot overne ming door NV Slavenburg’s Bank. Het bod wordt derhalve gestand gedaan, zo heeft Slavenburg bekendgemaakt. Het bod be droeg 150 pet per aandeel van 1.000, aldus desgevraagd een woordvoerder van Slavenburg’s Bank. Het uitstaande kapi taal van de Randstad Bank bedraagt 1 mln. ling van de loonkosten in dit jaar die extra lastenverlichting niet rechtvaardigt. Bo- 88,oo rendien acht de FNV het besluit des te onbevredigender tegen de achtergrond 63,oo van het feit dat deze regering er op hamert dat de collectieve uitgaven minder hard omhoog moeten. Ook is de FNV kwaad over het feit dat minister over zijn besluit n technis land hebben voorgesteld tijdens de top- ien foute - - - ‘urskoers ;dt voor Bremen, zo is in Brussel vernomen. Het rrkomen excuus a to-besteedbare minimumjeugdloon van een 20-jarige werknemer. Voor die koppe ling is destijds gekozen, omdat de dienst plichtigen in het algemeen in dienst komen in het jaar waarin ze 20 jaar worden. De Dienstplichtwet is in 1977 gewijzigd en te beginnen met degenen, die zijn geboren in 1960, zullen dienstplichtigen nu als regel opkomen in het jaar, waarin ze 19 jaar worden. Deze aanpassing van de salarië ring werd bij de wijziging van de Dienst plichtwet reeds aangekondigd. Aangezien degenen, die in 1959 zijn ge boren, niet zullen worden opgeroepen, kan de gewijzigde bezoldiging gelden voor alle dienstplichtigen, die na 31 december 1978 in werkelijke dienst komen. De dienst plichtigen, die vóór 1 januari 1979 de huidi ge hogere bezoldiging genieten, behouden deze voor de verdere duur van hun dienst tijd. De Algemene Vereniging Nederlandse Militairen (AVNM) heeft in een eerste com mentaar de voorstellen volstrekt onaan vaardbaar genoemd. Volgens de vereni ging dient de beloning voor de dienstplich tige gekoppeld te zijn aan de leeftijd van de individuele dienstplichtige. koppelen aan het netto-besteedbare minimumjeugdloon van een 19-jarige particuliere werknemer. De bewindsman heeft hiertoe een voorstel aangeboden aan het centraal georganiseerd overleg militairen. Sinds 1 juli 1975 was de bezoldiging van de dienstplichtige gekoppeld aan het net- id geno s> 387,oo mité van de Europese Gemeenschap heeft 3.66 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Henri Simonet, heeft gisteren het besluit bekend gemaakt de consulgeneraal uit Barcelona terug te roe pen. Deze maatregel staat in verband met de klachten die de Belgische overheid heeft gekregen over de gebrekkige steun die de consul zou hebben verleend aan de overlevenden van de ramp op de camping Los Alfaques. Simonet zei gisteren dat hij Jan Bousse naar Brussel had teruggeroepen omdat hij niet tevreden was met de door Bousse getelegrafeerde verklaring. Volgens klachten van overlevenden uit San Carlos de Rapita was Bousse er blijk baar niet in geslaagd een hulppost in te richten voor de overlevenden. Ook zou hij er niet voor hebben gezorgd dat er een Belgische diplomatieke vertegenwoordi ger aanwezig was bij de begrafenis van de om het leven gekomen campinggasten. In een interview met het dagblad Le Soir zei Simonet niet te begrijpen waarom de Belgische ambassadeur niet naar het rampgebied was gegaan. Het Spaanse ministerie van Volksge zondheid heeft gisteren bekendgemaakt dat de afgelopen dagen weer drie slachtof fers van de gasramp zijn overleden. Het officiële dodental is daarmee tot 153 geste gen. 20 Gewonden liggen nog in ziekenhui zen in Spanje. Naar alle waarschijnlijk heid zullen ook zij overlijden. 08 il. 1,00 376.001 G er voor 1980 200 te bouwen, elk met een laadvermogen van 1100 ton.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15