BREZNJEV NIET BIJ BEGRAFENIS VAN KOELAKOV 1 egin NA VETO OVER COMPUTERVERKOOP Tass: Britse politie mishandelde Rus NIEUWE VERKIEZINGEN IN BOLIVIA ISOLATIE VAN DRIE RAF LEDEN WAS GEEN MARTELING Sjaransky naar andere gevangenis (Van onze redactie buitenland) :ifW 3 Donderdag 20 juli VOORLEZEN KOKEN VEGETARISCH RAMMELEN INDONESIË LAAT GEVANGENEN VRIJ Europese Commissie voor de Rechten van de Mens: C: All hSa^HIBSKB 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 J I verv; vloo ■edood V (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON. In het Russische regerinsblad Izwestia is gisteren een waar schuwing aan de Verenigde Sta ten verschenen, waarin staat dat de plannen van de VS om het Kremlin op handelsgebied en an dere terreinen onder druk te zet ten, tot een confrontatie kunnen leiden. Volgens een commentaar in de Izwestia kan Amerika het zich vanwege de crisis in het Wes ten niet permitteren de Sovjet- Unie „op het economisch vlak te chanteren”. Ongelijk Loekjanenko ►orliji] Natuuij liet eed voor m ai is gJ an Ver ig too! loorsnj Poldel fferzoj Jaarder] Proces Telegram ttegolf ig is ge ste in 33 el moge- vroege ni en 10 eveer 40 'egenval ?rking Uitnodiging (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. In het Israëlische van 4 arlement de Knesset is het giste- h« tn tot een felle botsing gekomen tus- hai en premier Begin en oppositieleider 'eres. Op het hoogtepunt van de ruzie am Begin een stuk papier en zei: „Dit IDItie s egn territoriaal compromis een i Weten eel voor u en een deel voor mij”, waar- rdigd di p hij het papier in tweeën scheurde. Incident nan, dii Toen Begjn het papier verscheurde, laakte een oppositielid de opmerking: 7 'Ruzie in Knesset ussen •i -•••• Peres had Begin ervan beschuldigd te Moskou waarschuwt de VS voor confrontatie In de Knesset ontspon zich gisteren ook (door Franchise Ledeboer) De uitslag van de op 9 juli in Bolivia militaire regering van Bolivia de verkie- MOSKOU (Reuter/AP). Het Russi sche persbureau Tass heeft gisteren ge meld dat een Russische geleerde, die on langs zijn studieverblijf in Groot-Brittan- nié had afgebroken, door de Britse politie valselijk was beschuldigd en mishandeld, toen hij weigerde met haar samen te wer ken. Volgens Tass heeft de 35-jarige Litouwer Arvidas Joerksja gezegd dat de Britse De openbare aanklager in het proces tegen de Oekraïense dissident Lew Loek- janenko heeft gisteren tien jaar werkkamp tegen de verdachte geëist, gevolgd door vijf jaar verbanning naar Siberië. Loekja- nenko, een vijftigjarige advocaat, werd afgelopen december gearresteerd op be schuldiging van anti-Russische opruiming en propaganda tegen de Russische staat. Hij was oprichter van de zgn. Helsinki- groep in de Oekraïne. Hij had eerder al vijftien jaar moeten uitzitten voor anti- Russische activiteiten. Hanne, zijn vrouw, kookte, en hij las voor. Toen hij daarmee begon, waren ze overigens nog niet getrouwd. Maarten kwam elke avond bij haar eten, ze woonde in één grote kamer met gasstel en fontein tje, daar stond ook een gemakkelijke stoel, en terwijl Hanneke het eten bereidde, las Maarten haar voor uit Simon. De volgorde waarin hij Vestdijks romans voorlas, was niet chronologisch, maar werd bepaald door zijn eigen voorkeur. Hij begon met De Ziener, daarna kwam De Koperen Tuin, en de verdere volgorde was hij ver geten. Toen ze naar Warmond verhuisden, waar een aparte keuken was, werden deze voorleessessies voortgezet: de keuken was groot genoeg om ook nog een voorlezer te kunnen herbergen. Omdat ik me zelf nog niet eens kan concentreren op een uit het omroepblad voorgelezen tv-programma (ik moet het zwart op wit gelezen hebben voordat ik weet wat me op de televisie te wachten staat), vroeg ik me af of Hanneke daar geen last van had gehad? Nee. Han neke had bij het opnemen van Vestdijks hersenspinsels geen enkele last van het koken, en bij het koken geen enkele last van het voorlezen gehad. Waarbij wel aan getekend moet worden, dat ze in de twee tot tweeënhalf jaar (dus zeg maar tussen de 700 en 800 maaltijden) die de 52 ro mans van Vestdijk opeisten, vegetarisch aten, waardoor de bereiding wat minder gecompliceerd was dan bij vlees-, vis- en kipeters. Maarten *t Hart kon zich overi gens voorstellen, zei hij, dat hij zelf meer plezier aan het voorlezen had beleefd dan zijn vrouw. Ook ’s avonds schijnt Vestdijk vaak aan een groepje bevriende Doornse ingezete nen te hebben voorgelezen wat hij overdag geschreven had. Misschien schreef hij wel (veronderstelde Maarten ’t Hart) om ’s a- vonds iets te hebben om voor te lezen. Mijn suggestie dat het feit dat Vestdijk zich zo goed leent om voorgelezen te worden iets te maken zou kunnen hebben met het door Gomperts geïntroduceerde begrip „redun dancy” (overdaad), leek Maarten ’t Hart niet onwaarschijnlijk. In de oorlog (zo was Gomperts gebleken) was het bij het over seinen van berichten onder moeilijke om standigheden (storingen, kanongebulder, verdoofde oren) wijzer om de berichten niet zo beknopt mogelijk te houden, maar juist zo uitvoerig mogelijk te formuleren. Simon Vestdijk zelf las zijn werk trou wens ook steeds voor. Mieke Vestdijk, zijn weduwe, heeft Maarten verteld dat haar man zijn hele oeuvre heeft voorgelezen. Dus niet: „Twaalf Duitse tanks naderen linkerflank”, want als je dan 40 procent van de tekst mist, hoor je alleen „twaalf tanks naderen”. Maar: „Een dozijn, wat zeg ik, twaalf Duitse tanks van de moffen naderen de linkerflank, jazeker, de flank op links, daar komen ze op af”. Als je dan 40 procent mist, hou je genoeg over om de strekking van het bericht te begrij pen. Inderdaad is Vestdijk wel zo wijdlopig en gedetailleerd, en vervalt hij ook genoeg in herhalingen, dat je rammelend met de pannen best af en toe een paar woorden kunt missen zonder de draad kwijt te raken, gaf Maarten’t Hart toe. Jordanië actief bij het vredesoverleg te betrekken. Het politiek debat waarom Peres had de ach gevraagd zal vermoedelijk begin volgende iet fiets itse pet en Burj :weg o) i vracht! ark aa feur be later bij veld, loi s len em klaard. De nationale kiesraad heeft be schikt dat er binnen een half jaar nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Het Russische blad doelde daarmee op de annulering van de verkoop van een Amerikaanse computer aan het Russische persbureau Tass door president Cartër. Die maatregel van Carter was een reactie op de recente processen tegen dissidenten in de Sovjet-Unie. De commissie heeft deze klacht ongegrond verklaard. In haar uitspraak stelde de commissie ervan overtuigd te zijn, dat er gegronde redenen bestonden de drie leden van de Baader-Mein- hofgroep aan strikte veiligheidsmaatregelen te onderwerpen. Om tot een uitspraak te komen hadden twee commissieleden een bezoek gebracht aan de gevangenis van Stuttgart-Stammheim om zich een goed beeld te kunnen vormen van de cellen waarin de drie vastzaten. In bepaalde districten waren meer kies gerechtigden ingeschreven dan deze gebieden aan inwoners tellen. zingen gemanipuleerd heeft om haar kan didaat, generaal Juan Pereda Asbun, de overwinning te schenken”. De commissie constateerde de volgende onregelmatigheden: Er bestonden stembureaus in gebieden waar niemand woont. Vikenti Matvejev, politiek commentator van de Izwestia, stelt dat „een dergelijke poitiek van de VS ook al mislukt was ten tijde van de koude oorlog toen er een economisch en commercieel embargo te gen de Sovjet-Unie en andere socialisti sche landen gericht was”. Volgens Matve jev hebben die maatregelen toen niet kun nen verhinderen dat de Oostbloklanden zich economisch hebben kunnen ontwik kelen. Volgens de commentator heeft het handelsverkeer tussen de VS en de Sovjet- Unie trouwens toch niet veel te betekenen in vergelijking met de handelsbetrekkin- gen van de Sovjet-Unie met ander kapita listische landen. „Uit deze onbetamelijke ophef in Was hington blijkt dat er invloedrijke kringen zijn die de VS terug willen hebben op het pad van confrontatie met de socialistische landen zonder rekening te houden met de gevolgen van dergelijke stappen voor de nationale belangen van de Amerikaanse bevolking”, aldus het commentaar in de Izwestia. De Amerikaanse minister van Handel, Een derde punt van de klacht van de drie betrof de verdediging. In het wettelijk verbod om meer dan drie verdedigers van eigen keuze tegelijk te hebben, zag de commissie niets onrechtmatigs. Evenmin als in de mogelijkheid die de wet biedt om een strafplei ter uit te sluiten van de verdediging, wanneer hij ervan verdacht wordt een criminele vereniging te ondersteunen. ken van de Verenigde Staten sprak vorige week donderdag zijn „ernstige bezorgd heid” uit over de berichten dat er gefrau deerd zou zijn. De Boliviaanse regering beschuldigde de VS daarop van „vals pa ternalisme en openlijke inmenging”. Ook Mexico en Venezuela toonden zich veront rust. Juanito Kreps, is het niet eens met het veto dat Carter over de computerverkoop heeft uitgesproken. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Han del gisteren meegedeeld. De afwezigheid van de vooraanstaande Russische leiders, onder wie ook de par- tij-ideoloog Soeslov en premier Kosygin, duidt op het in diskrediet raken van Koelakov. De urn met as van Koelakov, die lid van het politiebureau was, werd gisteren bijgezet in een eregraf in de muur van het Kremlin. De grafrede werd uitge sproken door Andrej Kirilenko, ook lid van het politbureau en partijsecretaris. Na de bijzetting defileerden militaire eenheden langs het graf en de wel aanwe zige Russische leiders. De afwezigheid van Breznjev gaf overi gens ook weer voedsel aan de geruchten als zou de Russische leider ziek zijn. JAKARTA (Reuter). De Indonesische regering zal volgende week meer dan 700 communistische gevangenen in vrijheid stellen. Dit heeft generaal Yoga Sugama gisteren gezegd in zijn functie van het hoofd van de nationale veiligheidsdienst. In totaal zullen dit jaar 10.000 commu nistische gevangenen op vrije voeten ko men. Op 26 juli worden in Bandoeng 715 mensen vrijgelaten, volgende maand 3200, in oktober 2000 en in december 4000, aldus de generaal. Vorig jaar werden eveneens 10.000 ge vangenen vrijgelaten en volgend jaar nog eens 8000. Vorige week vrijdag vulde Maarten ’t Hart een pagina in de NRC over Simon Vestdijk, wiens 52 romans in een nieuwe editie zullen verschijnen. Een passage in dat stuk intrigeerde me bijzonder: „Nu geef ik toe dat er niet weinig inspan ning vereist wordt om in dit oeuvre door te dringen. Pas toen ik het hele oeuvre tij dens het koken aan mijn vrouw had voor gelezen (voor mij was het toen de tweede keer dat ik het doornam), is mij duidelijk geworden wat een geweldenaar hij is. En ook dat hij zich buitengewoon goed leent voor voorlezen en herlezen, meer dan voor lezen”. Bij een ander zou zoiets een boutade (geestige parodie, gechargeerde uitval) zijn geweest, want wie leest nu een zo omvangrijk oeuvre tijdens het koken voor aan zijn vrouw, maar sinds Maarten ’t Hart in een der verhalen van Maarten Biesheuvel op ee feestje bij Biesheuvel thuis naar waarheid werd gesignaleerd terwijl hij in een hoekje stilletjes zat te breien, geloof ik onvoorwaardelijk alles wat Maarten 't Hart over zichzelf vertelt. Ik belde hem dus niet op om te vragen of het waar was, maar om te vragen wie er nu eigenlijk kookte (dat had hij wat onduide lijk geformuleerd), en hoe ik me deze steeds weerkerende scène diende voor te stellen. wilde opzoeken in de Lefertovogevangenis in de Russische hoofdstad. Een vriendin van Sjaransky, Dina Bei lin, bevestigde gisteren in Manchester het nieuws van de overplaatsing. E Tenslotte werden Gudrun Ensslin, Andreas Baader en Jan-Carl Raspe ook op een laatste punt - over de procesvoering - in het ongelijk gesteld. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens achtte het juist dat het proces werd voortgezet buiten aanwezigheid van de drie beklaagden, omdat dezen door hun advocaten vertegenwoordigd werden en die advocaten „vrijwel ongeperkte mogelijkheden hadden contact te onderhouden met hun cliënten”. De Westduitse minister van Justitie, Hans-Jochen Vogel, noem de de afwijzing door de commissie van de klachten een „belan grijke stap” om het beeld te veranderen dat West-Duitsland in het buitenland gekregen heeft door de geuite kritiek op het land. Deze kritiek was volgens de minister vaak gebaseerd op onvolledige informatie. politie geweld had gebruikt toen hij werd aangehouden in de trein van Derby naar Birmingham. Een Britse politieman zlou hem tegen de grond hebben geslagen. Hem werden de handboeien zo ruw omgedaan, aldus Tass, dat hij een vinger brak. In een brief aan het Litouwse blad Tesa heeft de bouwkundige Joerksja volgens Tass geschreven dat de Britse politie hem te kennen had gegeven dat „alles in orde zou komen als hij met de Britse politie zou samenwerken”. „Dat weigerde ik vier kant”, aldus Joerksja. Nadat een voor de Litouwer beledigend artikel in het Britse dagblad Daily Telegraph was verschenen, aldus Tass, brak Joersksja zijn studiever blijf in Groot-Brittannië af. Wanneer hij uit Engeland is vertrokken, deelde Tass niet mee. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Binnenlandse Zaken zei gisteren dat Joerskja geen klacht heeft ingediend over de behandeling die hij zou hebben ondergaan. Volgens een woordvoerder was Joerksja gearresteerd en beschuldigd van „onzedelijke agressie” tegenover een vrouwelijke politie-agent en van beschadi ging van eigendommen van de Britse spoorwegen. De arrestatie vond plaats op 17 oktober 1977 en Joerksja werd op 5 januari van dit jaar vrijgelaten tegen beta ling van een borgsom van negenhonderd gulden en met een proeftijd van een jaar. De commissie voor de rechten van de mens was het ook niet met de terroristen eens dat zij geen eerlijk proces hadden gehad, omdat al voor het proces de publieke opinie tegen hen opgezet zou zijn. Eerder deden al geruchten de ronde als zouden de VS Sjaransky en een of twee andere veroordeelde dissidenten willen ruilen voor twee Russische VN-functiona- rissen die gevangen zitten in de VS. Het bestuur van de PvdA heeft gisteren in een telegram aan de de Russische rege ring gezegd zich moreel verplicht te voelen zijn gekwetste gevoelens tot uitdrukking te brengen ten aanzien van de recente pro cessen tegen dissidente Russen. «w 1 trijfël f- door Nico Scheepmaker'^. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Russische partijleider en president Braznjev en andere voor aanstaande leden van het politiebureau van de Russische communistische partij waren gisteren opvallend niet aanwezig bij de begrafenis van Fjodor Koelakov. -vloot in week worden gehouden, na de kabinets- og altijd vergadering van zondag a.s. ■n in de Fighting zoals hel i nu een eze heb 'ong. Ja nars van Pers te nan BV i met het werking ;t aantal se Pers, Courant,, verman, de week, achtster risen De jeen na- erkgele- zarden. A achtergrond Of door deze beslissing het politieke en sociale verzet tegen de militaire regering zal wegebben valt op het ogenblik niet te overzien. Het vermoedelijke stopzetten van Amerikaanse hulp president Carter maakt er nogal een punt van dat die assis tentie alleen aan regimes verleend wordt als zij streven naar meer democratie zal er echter wel door vermeden zijn. Deze beslissing werd genomen naar aan leiding van beschuldigingen over omvan grijke fraude. Het protest hiertegen had zelfs een hongerstaking van de belangrijk ste oppositiekandidaat tot gevolg. Hernan Siles Suazo, leider van de linkse „Demo cratische Volksunie”, besloot hiertoe dins dag. Hij trok zich terug in het gebouw van de apostolische nuntiatuur in hoofstad La Paz en zond een vlammend protest tegen fraude bij de telling der stemmen de we- Ondanks alles wilde premier Begin toe- e eggen dat hij bereid is Sadat voor verdere lesprekingen naar Jeruzalem uit te nodi- en. Na het stormachtige debat in het IDiltCI larlement bracht Peres Begin officieel ld uit, ,ersiag van zyn gesprek met de Egypti- ivaleno che president. Een eerdere gelegenheid gistere ras daarvoor niet te vinden geweest. De ontmoeting tussen Begin en Peres Generaal Pereda heeft overigens zelf om de ongeldigverklaring verzocht. Hij voer de als argument aan dat hij niet in de val van extremisten terecht wenste komen. „Die is opgezet door extremisten die op het punt staan chaos en geweld te creëren”, aldus Pereda. Koelakov, die afgelopen maandag aan een hartaanval overleed, werd be schouwd als de „kroonprins” van Brezn jev. NIP I»* w Volgens het Westduitse dagblad Die Welt probeert de Sovjet-Unie de vrijlating van de voormalige medewerker van oud- Bondskanselier Brandt te bewerkstelligen in ruil voor vrijlating van de onlangs ver oordeelde dissidenten Sjaransky en Ginz- boerg. De ontmaskering van Guillaume en zijn vrouw leidde in 1974 tot het aftreden van Brandt als kanselier. gram. De besturen van de oppositiepartij en kwamen bovendien in vergadering bij een en besloten te protesteren tegen de gehouden presidentsverkiezingen, die wa- uitslag. Dat er inderdaad gefraudeerd is staat De politie, strijdkrachten en partijleden van generaal Pereda hielden zich bezig met het laten verdwijnen van hele stembussen en stembiljetten. Ook be dreigden zij mensen die frauduleuze handelingen wilden melden. Volgens de nationale kiesraad zelf was Pereda gekozen met een absolute meer derheid van 1.971.968 stemmen, bijna 50.000 meer dan er kiezers zijn. Niet alleen in Bolivia zelf was de veront- GHTWil ransky gisteren te horen toen zij haar zoon :bank in sft giste- id Ram- iweitzer- gesloten eindexa- -- n uur en tl op het jus voer-, ipen De at geko-1 STRAATSBURG (ANP). De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de aan haar voorgelegde klachten van drie leden van de Baader- Meinhofgroep. Gudrun Ensslin, Andreas Baader en Jan-Carl Raspe, die alle drie op 18 oktober 1977 door zelfmoord om het leven zijn gekomen, hadden de Westduitse staat ervan beschul digd hen te martelen door hen in isolatie gevangen te houden. LONDEN/MOSKOU. De Russische dissident Anatoly Sjaransky, die vorige week vrijdag werd veroordeeld tot drie om het jaar gevangenisstraf en tien jaar werk- andmijtl kamp met streng regime, is gisteren vanuit Dungan- Moskou overgebracht naar de beruchte bij de Vladimir-gevangenis op 200 kilometer van de hoofdstad. Dit kreeg de 70-jarige moeder van Sja- w - 'oorlich ise Aka finitiev jezen voor een isolatiepolitiek door vast n afzon houden aan de bezette westelijke Jor- iek van aanoever. Begin leverde felle kritiek op visie ti e besprekingen die Peres onlangs heeft ren „gewonnen” door de kandidaat van de J Z „Nationalistische Volksunie”, generaal als een paal boven water. De verkiezingen Juan Pereda Asbun, is ongeldig ver- werden bijgewoond door een Internationa- |E* r 'r* te - J** J en Peres Ie commissie onder leiding van Lord Eric Avesbury, die tot de volgende conclusie kwam: „De verkiezingen zijn van het begin tot het einde één grote fraude geweest”. De Amerikaanse jurist Robert Goldman deed bij zijn terugkeer in Washington de reld in. Dinsdagavond ontvingen de Vere- volgende uitspraak: „Er zijn voldoende nigde Naties en andere internationale li- bewijzen die leiden tot de conclusie dat de waardiging over deze gang van zaken chamen hierover een verontwaardigd tele- militaire regering van Bolivia de verkie- groot. Het ministerie van Buitenlandse Za- n de 7 De ma-- ou worden uitgestippeld. aan va lij wer le wiss en discussie over de vraag of Sadat even- m rech reel akkoord zou gaan met kleine grens- 'leed o orrecties. Volgens Peres heeft Sadat het /oord „kleine” in dit verband niet ge- uit Le (ruikt. Peres wilde niet veel onthullen botsii ver zijn gesprek met Sadat. Hij liet wel tterdai os dat er „interessante elementen” zijn, ig doo naar wat dat moet betekenen, wilde hij automjiiet zeggen. -veiligt den. N, ileef hi over i. chap a jvoerd met de Egyptische president Sa- at. De premier vroeg Peres of de leider an de socialistische partij bij zijn bespre- ükkci ®gen mef Sadat ook het idee van een ompromis tussen Israel en Egypte over Imelo i e bezette gebieden had betrokken. „Wat i Delda etekent een territoriaal compromis” sloeg oj roeg Begin. Hij scheurde het papier door- m onde ijdden om aan te geven dat Sadat volgens em zo’n regeling niet zou accepteren. Het is geen vredesposter, meneer de pre- infer^ lier”. Deze uitlating sloeg op een incident ge aali at jns(jag voordeed: minister Weiz- lan van Defensie scheurde toen een vre- TT*QI esposter uit het kantoor van Begin aoor- üdden, omdat daar geen vredespolitiek et ruim ontmoetjng tussen Begin en Peres onaute fonfJ piaats jn het restaurant van de Knes- met.he iet. Naar verluidt want in het restaurant en giste s aflyisteren niet moeilijk is het Peres’ iijvulle ijdj-yk dat Sadat momenteel moeite doet oet 6 ui f W**'W^*

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3