Dalend gebruik cannabisprodukten EG betreurt onderdrukking in Sovjet-Unie Amsterdams meisjes voor Griekse rechter NOG EEN DAG Jongen schoot met karabijn in binnenstad Groei bibliotheekwerk Twee nieuwe polioge vallen Weerman overleden IJmuider Courant Labour verwerpt Nederlandse eisen liberalen Correctie Skylab Nonvlinder goed uitgevoerd China stelt gesprek met Vietnam voor bedreigt Veluwe Exposanten eisen teruggave van Veldhoens vrouw op borgtocht vrij Damiate Pers binnen perken houden PCPC/. nu 1111 |MTZ(‘II VVV Aangehouden met 18 kg heroïne Dagelijks Hasj Staatssecretaris CRM: Nieuwe beschuldiging tegen Hans Filbinger Politie Zuid-Afrika vraagt voetboeien Sufll r 19 7 8 2 O JULI DONDERDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND DON f (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Twee Amsterdamse meisjes van twintig en eenentwin tig jaar, die in januari in Athene werden aangehouden met 18 k zuivere heroïne in vier koffers met dubbele bodem, komen vandaal voor een vijfkoppige Atheense rechtbank, die alleen zware gevallen behandelt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De groei van het bibliotheekwerk moet binnen de perken worden gehouden, maar wat aan deze welzijnssector in het kader van de meerjarenraming is toegezegd mag niet worden prijsge geven. 25% korting hele kollektie o.a. Fong-Leng Basta Grote Houtstraat 146 Haarlern^ (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Nederlandse man rookt en drinkt nog steeds aanmerkelijk meer dan de Nederlandse vrouw, maar hij is zich aan het beteren. Waren het vijftien jaar geleden negen van de tien volwassen mannen, die regelmatig een sigaret opstaken, nu zijn dat er nog zeven. Markante voorbeelden uit de Perez zomer-ruiming 78 Oosterse tapijten met spektakulair zomervoordeel. Nederlandse man rookt en dan de vrouw drinkt meer I Een vijfde van de ondervraagde drin- (ADVERTENTIES) (Van onze stadsredactie) (Van onze kunstredactie) 4750.- 291 x 204 _5WT. 4140,- 166x 91 1160.- 0,70 145,- A I De „Liberale partij”, aldus Pardoe, heeft premier Callaghan laten weten dat ze be reid is Labour ook na de huidige parle mentaire zitting die over een paar dagen eindigt te blijven steunen, mits er een volksstemming wordt georganiseerd over de evenredige vertegenwoordiging. Die voorwaarde wilde Callaghan niet aanvaar den. Pardoe acht het vrijwel zeker dat de Labourregering, nu ze de steun van de liberalen, vastgelegd in het zogenoemde „Lib-Lab-verbond”, moet missen, gedwon gen zal zijn in oktober algemene verkiezin gen uit te schrijven. De „Liberale Partij" vecht al lang tegen het huidige kiesstelsel in Engeland dat een voor haar zeer nadelige uitwerking heeft. LONDEN (AFP). De Britse Labour regering heeft de voorwaarden verwor pen die door de „Liberale Partij” zijn gesteld voor verdere samenwerking, zo heeft John Pardoe, vice-voorzitter van die partij, gisteren in Londen meegedeeld. Het aantal vrouwelijke rokers is in die periode licht toegenomen: vier op de tien in 1963, vijf op de tien nu. Het percentage drinkers in Nederland is de afgelopen vijftien jaar niet spectaculair toegenomen: 86 percent van de mannen en 76 percent van de vrouwen gebruikt regelmatig een neut. Dat betekent een toe name van respectievelijk 7 en 3 percent ten opzichte van 1963. Dit zijn de voornaamste uitkomsten van een landelijk onderzoek naar de drink- en rookgewoonten van de Nederlandse bevol king, dat is ingesteld door de SWOAD (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek van Alcohol- en Druggebruik). Voor het onderzoek werden 1129 mensen ondervraagd. Volgens drs. Garth Stijlbing, samensteller van het rapport, is er de laatste jaren een duidelijke verschuiving opgetreden in het Nederlandse drinkpa- troon: werd er vroeger voornamelijk op hoogtijdagen en in de weekeinden gedron ken, tegenwoordig heeft men geen speciale aanleiding meer nodig om het glas te hef fen. PEKING (Reuter). China heeft giste ren voorgesteld op top-niveau te onder handelen met Vietnam om het vraagstuk Uit Perzié Kirman fijn Meshed Bidjar Uit Roemenië Dc bekendheid met cannabisprodukten onder jongeren is relatief gering: slechts eenderde van de ruim 800 ondervraagde jongeren wist wat het gebruik van canna bis inhoudt, aldus het SWOAD-onderzoek. van de etnische Chinezen in Vietnam aan de orde te stellen. Peking wil volgende maand met die besprekingen beginnen. De Chinese regering heeft volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pe king herhaaldelijk bij de Vietnamese auto riteiten aangedrongen om een stopzetting van de vervolging en uitzetting van Chine zen in Vietnam, echter zonder resultaat. Ongeveer 160.000 Chinezen zouden dooi de regering in Hanoi vervolgd worden De besprekingen over een evacuatie over zee zijn op een dood spoor gelopen. De betrek kingen tussen Peking en Hanoi zijn de laatste tijd aanmerkelijk bekoeld. Van de ondervraagde jongeren is het zeker, dat gemiddeld niet meer dan negen percent ooit marihuana of hasj heeft ge bruikt. Bij de zeventien en achttien jarigen ligt het gebruik tussen de tien en twintig percent en bij de leerlingen van het mid delbaar onderwijs tussen de vier en tien percent. Alcoholgebruik wordt in het algemeen niet als een gevaarlijke gewoonte be schouwd, getuige het feit dat slechts drie percent van de ondervraagden van me ning was dat jongens nooit met drinken moeten beginnen. De gedachte, dat meis jes zich van drank verre dienen te houden, vond iets meer aanhangers: 4,5 percent. Het gebruik van cannabisprodukten marihuana en hasj door jonge mensen (12-18 jaar) vertoont sinds 1973 een dalen de lijn. Dat leidt de Stichting af uit de resultaten van een in de zomer van 1976 onder Utrechtse jongeren gehouden on derzoek. Wat roken betreft liggen deze percenta ges veel hoger: 24 percent vindt dat jon gens en 27 percent dat meisjes daar nooit aan moeten beginnen. Stoppen met drin ken wordt door de ondervraagden als ge makkelijker ervaren dan stoppen met ro ken: 17 percent vreest dat het afzweren van de fles zeer moeilijk zal vallen, terwijl maar liefst 70 percent ernstige moeilijkhe den voorziet bij het kappen met roken. „Hoe het ook zij", zo concludeert Stijl bing, „de behoefte aan deskundige hulp zal in de toekomst toenemen". 5200,- 7300.- (Vervolg van voorpagina) Eerenberg werkte sinds 1950 op free- lancebasis voor verschillende omroepen, maar trad in 1964 in vaste dienst bij de VARA. Hij had in de jaren vijftig onder meer een inbreng in VARA-radioprogram- ma’s als „Het hangt aan de muur en het tikt” en het satirische „In de groene kale bas”. Voor Eerenberg in de omroep terecht kwam, was hij werkzaam in de journalis tiek: tot de opheffing in 1949 bij het blad Gooise Klanken en sindsdien lange tijd op free-lancebasis bij Het Parool en Het Vrije Volk, waarvoor hij sportverslaggeving verzorgde. Wim Bosboom, eindredacteur van het programma Koning Klant, zal vanavond om 19.45 uur via Nederland 1 namens de VARA Gerrit Eerenberg herdenken. De begrafenis vindt plaats op maandag 24 juli om half drie op de Noorder Begraafplaats in Hilversum. BONN(AFP). Hans Filbinger, chris- ten-democratisch premier van de West- duitse deelstaat Baden-Württemberg die tijdens de oorlogsjaren militair rechter was, is niet alleen hard opgetreden tegen deserteurs, maar ook tegen militairen die verdacht werden van kleine vergrijpen. Zo zal er worden gestreefd naar realise ring van de aanvankelijk geplande uitbrei ding van het personeelsbestand van het openbare bibliotheekwerk. Als er inderdaad bezuinigd gaat worden wat zal blijken bij de indiening van de Miljoenenota dan zullen bij voorkeur andere onderdelen van het werk worden ingekrompen. Dit heeft staatssecretaris Kraayeveld- Wouters van CRM geantwoord op schrifte- APELDOORN (ANP). De bossen op de Veluwe lopen ernstig gevaar doordat de vraatzuchtige rups van de nonvlinder na zeventig jaar weer op de Veluwe is opgedoken. Volgens de Amsterdamse Paletvergni- ging „kwam de politie als een dief in de nacht”. Zaterdagochtend tussen 4 en 9 uur zouden de panelen zijn weggehaald. De Amsterdamse Paletvereniging eist haar schilderijen terug met het recht ze in de openbaarheid te vertonen. Het theater De Melkweg schaart zich achter deze eis. De exposant protesteert met verontwaar diging tegen de toegepaste censuur van de Amsterdamse justitie. Dit zijn twee vooraanstaande leden van de Helsinki-groep, die de naleving door DEN HAAG (ANP). De regeringen van de negen lidstaten van de Europe se Gemeenschap betreuren in een ge meenschappelijke verklaring de voort gaande repressieve acties in de Sovjet- Unie. De negen vinden dat die acties in tegenspraak zijn met de slotakte van Helsinki en onverenigbaar met de ont- spanningspolitiek, aldus het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De regeringen van de negen landen doen deze verklaring uitgaan naar aan leiding van de vonnissen, onlangs in de sovjet-Unie uitgesproken tegen Alek sander Ginzburg en Anatoli Sjaranksy. Bij een 20-jarige vrouw in Sliedrecht zijn lichte verlammingsverschijnselen gecon stateerd. Een 37-jarige vrouw uit Mole naarsgraaf is met ernstige verlammings verschijnselen opgenomen in het zieken huis in Dordrecht. De twee vrouwen zijn niet ingeënt tegen polio, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid bekend gemaakt. DEN HAAG. Het aantal poliogeval len in ons land is gisteren toegenomen met twee tot 83. de Sovjet-Unie van de op de ontspan- ningsconferentie in Helsinki overeen gekomen afspraken tracht te controle ren. Ginzburg werd in Kaloega tot acht jaar kamp veroordeel, Sjaransky kreeg in Moskou een straf van dertien jaar gevangenis en kamp. per maand per kwartaal per post per jaar per post Uil Afghanistan Uit Caucasus Shirwan Shirwan Shirwan Loper Super 3/8 Peking Uit Marokko Hoogpolig Super 15 x 15D BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie. 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VELSl directeu aan de b de heer vestigen Streek-1 den, ma gebied. 1 het total waarom vallen, streek t lienswa aanwezi de loop over ge: weinig 1 gen die ligt de als de h: parken vaste p het grot senteert afgezier parkeer allure DEN HAAG. De Nederlandse vrouw, Barbara de Jong, is gisteren op borgtocht vrijgelaten uit de gevangenis van het Griekse Tessaloniki. Zij belandde een week geleden in de cel na een auto-onge- luk waarbij zij een man doodreed. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 HAARLEM. De Haarlemse politie heeft in de afgelopen nacht een semi- automatische karabijn van het type punt 22 in beslag genomen, waarmee vanaf het dak van een huis in de Zoetestraat was geschoten. Twee Haarlemmers van 16 en 17 jaar werden gearresteerd. HOUSTON (UPI). Men is er gisteren in het ruimtevaartcentrum in Houston alsnog in geslaagd een van de twee hande lingen uit te voeren waarmee moet wor den voorkomen dat het 84 ton zware ruimteperron Skylab boven bevolkte ge bieden uiteenvalt. Er was een tekort aan batterij-energie opgetreden. Dat nu is ver holpen. „Er heerste grote opluchting in de zaal”, vertelde NASA-zegsman Bob Gordon. „Dat was in de laatste paar dagen anders”. Men hoopt Skylab een project dat 294 miljoen dollar heeft gekost vliegende te houden tot volgend jaar een ruimtependel- team het verlaten perron een duw kan geven naar een veiliger baan, of het zonder dat het schade aanricht kan vernietigen. Skylab had in 1974 zijn laatste beman ning. Het is daarna drie keer afgedwaald, de laatste keer op 10 juli. De kans dat het ruimteperron gaande kan worden gehou den tot de komst van de pendel, is nu volgens Houston 1 op 3. kers bleek dagelijks iets te gebruiken en ongeveer de helft (56 percent) meerdere malen per week. Hierbij valt op dat de hogere inkomensgroepen een frequenter, maar matiger alcoholgebruik kennen dan de lagere inkomensgroepen. PRETORIA (Reuter). De Zuidafri- kaanse politie heeft een tekort aan voetboeien en heeft een advertentie ge plaatst waarin gevraagd wordt naar 200 paar. Het tekort aan voetboeien komt door het grote aantal gevangenen die Zuid-Afrika telt vanwege de apar theidspolitiek. Veel gevangenen, met name zwarten die zich verzetten tegen de discrimina tie van hun ras door het blanke minder- heldsregime van premier Vorster, krij gen voetboeien om te voorkomen dat zij kunnen ontsnappen. In de advertentie zegt de politie dat boeien van Zuidafri- kaanse makelij de voorkeur verdienen. In de boswachterij Ugchelen is al een perceel bos van ruim vier hectare volko men kaal gevreten. Deskundigen van het Rijksinstituut De Dorschkamp uit Wage- ningen vrezen een natuurramp als de non vlinder over twee weken uitvliegt en in een groter gebied eitjes gaat leggen. Rond dë eeuwwisseling vrat deze zeer schadelijke rups, die ongeveer zes centi meter lang is, een groot deel van de Velu we kaal en enkele jaren daarna hadden ook de bossen in Brabant van deze rups te lijden. Staatsbosbeheer overweegt de bossen te bespuiten met demïlin, een milieuvriende lijk bestrijdingsmiddel. De politie was gealarmeerd vanwege een ruzie in de Zoetestraat. Twee mannen be weerden dat er vanuit een huis werd ge schoten. De agenten moesten even later zelf dekking zoeken, omdat de kogels plot seling om hun oren floten. Het huis werd doorzocht, waarbij eënjongen van 16 jaar achter het zware schiettuig werd aange troffen. Hij werd gearresteerd, evenals een 17-jarige die buiten stond, omdat deze het wapen aan de 16-jarige verkocht zou heb ben. 368 x 25517500; -14875,- 230x 137 5200- 4400,- 351 x 78 Zltfr.- 2295,- Uit China Super 5/8 334 x 243 4200.- 7800,- 281 x 185 3880:- 3280,- 200x138 -2400.- 1680,- 400 x 300 3880.- 3390,- 310x214 -1980.- 1690,- Crème. gemêleerd 250 x 200 IMS- 1430,- 240x 170 13»- 1135,- ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 f 55,- 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Barbara de Jong is op vrije voeten ge steld nadat voor haar een borgsom van 1400 gulden was betaald. Zij heeft evenwel te verstaan gekregen dat zij Griekenland niet mag verlaten tot haar zaak voorkomt. Wanneer het proces tegen de Nederland se vrouw plaats vindt, staat nog niet vast. Tot dat moment is in ieder geval haar paspoort ingehouden. Barbara zou voor de dodelijke aanrij ding een gevangenisstraf van enkele maanden kunnen krijgen. De celstraf kan echter worden afgekocht. 416x300 J8800- 15000,- 299x 199 620(7,- 227x 152 8600.- 326 x 229 5550- 4450,- 238x170 5980- lijke vragen van de PvdA-Tweede-Kamer- leden Worrell en mevr. Langedijk-De Jong. Half juni hield de staatssecretaris in Schoonhoven een rede, waaruit viel op te maken dat er zeker op het bibliotheekwerk zou gaan worden bezuinigd. Letterlijk zei zij dat het bibliotheekartikel niet „onge moeid” zou worden gelaten, waarbij zij erop wees dat dit werk, waarvan overigens zeker 3,4 miljoen Nederlanders gebruik maken, ontegenzeglijk één van de grootste en snelste groeiposten binnen de CRM- begroting is. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litie heeft vier schilderijen van Aad Veld hoen in beslag genomen die bij het theater De Melkweg aan de Lijnbaansgracht geëxposeerd waren. Eerder werd de Am sterdamse Paletvereniging, waarvan Veldhoen deel uitmaakt, gesommeerd de schilderijen aan te passen omdat zij zin- neprikkelend zouden zijn en in strijd met de goede zeden. De censuurstrookjes die de vereniging toen aanbracht werden door de politie onvoldoende geacht, waar na tot inbeslagname is overgegaan. Een verzorger prikt de blaren door van een geteisterde deelnemer aan de Nij meegse vierdaagse, die morgen tot een einde komt. Gisteren, de tweede dag, lever de overigens een fors aantal uitvallers op: 560 lopers nokten voortijdig af. Het Westduitse weekblad „Der Stern", dat dit meldt, zegt dat Filbinger op het eind van de laatste wereldoorlog ook zwa re straffen heeft gegeven aan „kleine zon daars”. Zo werd een matroos die in slaap was gevallen toen hij op de avond voor kerstmis 1944 op wacht stond bij een batte rij luchtdoelgeschut in Noorwegen, door Filbinger tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld ondanks zijn uitstekende staat van dienst. Het gaat om de grootste heroïnevangst uit de Griekse geschiedenis, en de meisjes worden beschuldigd van aankoop, invoer en bezit ervan, op elk van welke catego rieën een minimumstraf van tien jaar staat, als er geen verzachtende omstandig-1 heden worden gevonden. Als verzachtende omstandigheid kan in de Griekse rechtspraak ook gelden: royale medewerking bij het onderzoek. Naar ver luidt zou hun arrestatie hebben geleid tot verdere aanhoudingen in Nederland. De meisjes, die tevoren in een Amster damse slagershandel werkten, houden staande dat ze in de mening verkeerden een sluikpartij juwelen te vervoeren, waarvoor ze per telefoon naar Bangkok waren 'ontboden. Ze zouden na de tussenlanding in Athe ne in twee verschillende vliegtuigen hun reis naar West-Europa hebben voortgezetl Aangezien ze vijf uren over hadden, pas-l seerden ze zonder koffers de douane voor een bezichtiging van de Acropolys. De politie, die al weken tevoren was getipt over de komst van een van de meisl jes verzocht hun de bagage te openen. Sinds januari zaten de meisjes in de Korydallos-gevangenis bij Athene, in del buitenlandse afdeling, samen met twintig anderen, waar ze wat Engels hebben gel leerd. Bij het proces zal echter een Neder lands sprekende tolk aanwezig zijn. Uit Turkije Anatol Uit Turkestan Yamouth Bochara 181x125 ^2980:- 2530,- 15% Korting op alle gevulde kussens ca. 40 x 40cm tol 80 x 80 cm. perez Schalkwijk - Grootwinkelcentrum. Rivièradrecf 13 - 023 -33 01 09. HAARLEM.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4