Befaamde kunstenaars in Stadskantoor GROEPSEXPOSITIE IN WIJK AAN ZEE politienieuws Over een s tie- Gasthuis deed eeuwenlang dienst als bejaardenhuis pintie wijn en ’n half conijn” s: JH B TAKEN VERDEELD OVER OPENBARE WERKEN EN SECRETARIE Van Prentenkabinet en zes kunstenaars Uit raam van kasteel gesprongen Medeplichtige aangehouden in molotov-zaak Hond bijt postbestelster SS Tussenstation itjoj itios Werkeenheid BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 20 JULI 19 7 8 «os! r» Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 Beverwijk heft dienst voor sport (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) ■ü- Mietje Berkhout, bekend inwoonster Gasthuis. I ■ir Oude prent gasthuis Wijk aan Zee (vervallen gebouw) HEEMSKERK. Zeer geëmotio neerd en onder invloed van drank is een 18-jarig meisje uit Bussum in de nacht van woensdag op donderdag van ongeveer acht meter hoogte uit een raam van het kasteel „Assum- burg" (jeugdhotel) in de ongeveer een halve meter diepe slotgracht ge sprongen. Willem Snitker woont en werkt in Heem stede, zijn geboorteplaats. Hij kreeg zijn opleiding M.O. tekenen aan de rijksnor- maalschool in Amsterdam. Werk van Snitker is in het bezit van rijk, gemeenten en musea en maakt deel uit van particuliere collecties in binnen- en buiten land. Sinds 1968 zijn paarden, ruiters en landschappelijke motieven de voornaam ste thema’s in zijn werk. Vanaf 1963 ver blijft hij jaarlijks enige tijd in Spanje, waar de series „Hospitalet del infante” ontstonden. Kees Verkade uit Zandvoort is inmid dels nationaal en internationaal bekend geworden en een nadere introduktie van zijn werk mag als overbodig worden be schouwd. De tentoonstelling wordt niet officieel geopend. De tentoonstellingsuren vallen samen met de normale kantooruren. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Na zeer rijp beraad hebben B. en W. aan de raad voorgesteld de gemeentelijke dienst Lichamelijke Op voeding en Sport (LOS) op te heffen en de taken van deze dienst onder te brengen bij openbare werken en de derde afdeling van de gemeentesecretarie. De consequenties van de opheffing voor het betrokken personeel zijn inmiddels intern-gemeentelijk opgevangen. De omvang van de dienst is te klein geworden voor een zelfstandig voortbe staan. Volstaan zou kunnen worden met een hoofd van dienst en een administra teur. Maar aan zo’n kleine staf zijn proble men verbonden, want in de eerste plaats is de contenuïteit dan niet voldoende ge waarborgd. Bij afwezigheid van één van beiden blijft de funktie onbemand en kan de dienst niet meer naar behoren funktio- neren. Bij grotere werkeenheden is tijde lijke afwezigheid minder fnuikend. Gezien de kleine omvang van de stof mag niet worden aangenomen, dat alle kwaliteiten 'welke van zo’n dienst worden verlangd te vinden zijn in één persoon. een fooitje voor de ver pleegden. Gebleken is, dat naast de deskundige in de figuur van het hoofd van dienst op velerlei terreinen behoefte blijft bestaan aan deskundigheden bij andere dienston derdelen. Zo heeft openbare werken een zeer belangrijke taak behouden bij de aan leg en het onderhoud van de terreinen. Daarnaast heeft de secretarie-afdeling on derwijs, culturele, jeugd- en sportzaken (3e afdeling), los van de dienst LOS, een be langrijke taak op het vlak van onder meer de sporthal, het zwembad, beheer en ver huur van gymnastieklokalen, subsidiëring zaalhuur e.d. Daardoor kreeg de buitenwacht volgens B. en W. nooit een duidelijk beeld van de organisatie van de gemeentelijke bemoei ingen met de sport. ir Recente foto gasthuis Wijk aan Zee (omgebouwd tot twee woningen) (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. „Wat is het toch jammer dat zoiets niet vaker kan worden georganiseerd”, verzuchtte mevrouw Van der Linden van het PrenteNkabinet Mid- den-Kennemerland, toen gistermiddag in de kleuterschool De Zeekleuters aan de Dorpsduinen de tentoonstelling van Wijk aan Zeeërs en oud+badplaatsbewoners in formeel van start ging. dienstmeid bij de benoeming van nieu we gasthuisvaders en -moeders de ver pleegden moest tracteren op zes olie bollen per persoon. Agnes van Akersloots legaat stamt uit 1663: intussen was het Middeleeuw se gebouw inclusief de daaraan waar schijnlijk verbonden kapel teniet ge daan of zo zwaar beschadigd, dat het in de zestiende eeuw moest worden afge broken. Rond 1627 moet in Wijk aan Zee een nieuw, kleiner Oude mannen en vrouwenhuis zijn verrezen. Daarop duidt tenminste de (bewaard gebleven) Ordonnatie van Scheepenen en Armen voogden van de Dorpe Wijck aan Zee anno 24 mei 1629. Dit pand werd op instigatie van de E.PU. in 1914 afgebro ken. In 1913 was inmiddels aan de Gas thuisstraat de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van het Gasthuis door de regenten J. de Wildt, A. van Amers foort en J. Rijke. Een jaar later werd het nieuwe oudeliedenhuis in gebruik genomen. Twaalf oude van dagen von den daar hun thuis. In vroeger jaren was dat wel eens anders geweest. Toen werd het Gasthuis door slechts vier of vijf bejaarden bewoond. Voor meer verpleegden was doodgewoon geen geld aanwezig. Om de ruimte toch te benutten, werden de leegstaande ka ïn de zomer van 1972 werd het Gas thuis, bij het vertrek van de beheerder, ontruimd. De laatste acht verzorgden werden elders ondergebracht. De „in stelling van weldadigheid” werd offici eel per 1 januari 1975 opgeheven, waar bij het vermogen verviel aan de ge meente Beverwijk. Die nam de bezittin gen op in het „reservefonds Gasthuis”, welk potje na goedkeuring door Gede puteerde Staten van Noord-Holland ooit nog eens een bestemming in de sfeer van de bejaardenzorg moet vin den. BEVERWIJK. De Stichting Tentoon stellingen Bevel wijk verzorgt in het ka der van de Toer-in in de augustusmaand een tentoonstelling in het Stadskantoor van schilderijen, etsen en kleinplastieken van Willem Snitker en Kees Verkade. entje DAGBLAD IE DE DERDE FOTO IN DEZE RUBRIEK, even als de overige twee be schikbaar gesteld door De dienst LOS fungeerde als tussensta tion. Opdrachten in de sector van sportac commodaties werden bij voorbeeld op for meel juiste wijze verstrekt aan de dienst LOS, maar die moest de opdrachten dan vrijwel in alle gevallen toch doorspelen aan de dienst openbare werken. In een aantal gevallen werden zaken aan de dienst LOS voorgelegd om advies (speci aal in de subsidie-sector), terwijl de betref fende secretarie-afdeling in kwalitatief op zicht voldoende bemand is om zelfstandig tot een beleidsadvies te kunnen komen. Ook met het oog op verwachtingen met betrekking tot toekomstige ontwikkelin gen in de gemeentelijke bemoeiingen met de sport zien B. en W. geen ruimte voor handhaving van de dienst. Het streven van de gemeente is er namelijk op gericht de buitensportverenigingen zelf te belasten met het onderhoud van de kleedaccommo- daties, terwijl het de laatste jaren niet ongebruikelijk is de bouw en aanleg van accommodaties, mede uit het oogpunt van kostenbesparing, aan het particulier initia tief over te laten. In het geval men op dit gebied toch behoefte mocht hebben aan technische adviezen, dan is de heirvoor nodige kennis in voldoende mate aanwezig bij de dienst openbare werken, mede om dat dan de heer ing. W. H. Geurts, nu hoofd van de dienst LOS, dan in een gelijkwaar dige funktie is geïntegreerd in de Dienst Openbare Werken. De heer Geurts heeft inmiddels de hem aangeboden funktie aanvaard. Hij zal bij openbare werken worden belast met zaken op het gebied van de lichamelijke opvoeding, de sport en de recreatie. Bovendien zal de heer Geurts onder meer worden belast met werkzaam heden op het gebied van de woonomge ving. Zijn funktie krijgt dus een ruimer WIJK AAN ZEE. Het Wijk aan Zeeër Gasthuis, zo schrijft Beverwijks oud-burgemeester mr. H. Scholtens in zijn toonaangevende boek „De Histo rie van Midden-Kennemerland”, is van Middeleeuwse oorsprong. Het zou rond 1380 gesticht zijn ten behoeve van de oude vissers. De Stichtingsbrieven zijn niet bewaard gebleven. Wel komt het jaartal 1380 voor op een tekening, die vroeger in de gemeenschapsruimte van het Gasthuis hing. Vandaar dat men dit jaartal maar aanhoudt. u Aan de groepsexpositie, die tot en met 14 augustus geopend is op werkdagen (behal ve ’s maandags) van 19 tot 21 uur en op zaterdag en zondag van 14 tot 17 en 19 tot 21 uur, werken naast het Prentenkabinet zes amateurkunstenaars mee. Het Pren tenkabinet toont een grote hoeveelheid historisch materiaal, waaronder veel oude schoolfoto’s en groepsportretten. Voorts is op de expositie de oud-Wijk aan Zeeër Henk Buining vertegenwoordigd met een achttal schilderijen, waarvan de meeste de badplaats als onderwerp hebben. De Heemskerkse Ina van Bennekom showt een aantal zelf gemaakte lappen poppen, terwijl de zich na zijn huwelijk mee een Waalse binnenkort in België vesti gende Wijk aan Zeeër Nico Schelvis aqua rellen met impressies van Hoogovens heeft hangen. De sinds een jaar in de badplaats woonachtige Jacoba de Kort toont schilde rijen. Behalve bloemstillevens omvat haar bijdrage aan de expositie ook een gezicht meetjes verhuurd. Wie goed kijkt, kan op de oude foto van het oude mannen en vrouwentehuis achter het meest rechtse raam van de voorgevel het bordje „te huur” zien staan. Mensen die voor opname in het Gas thuis in aanmerking wilden komen, moesten tenminste 60 jaar oud zijn, vijftien jaar in de badplaats hebben gewoond en/of gewerkt en van onbe sproken gedrag zijn. Ze waren onder worpen aan een straf regime, en moch ten bijvoorbeeld na acht uur ’s avonds de deur niet meer uit. In later jaren werden de reglementen minder streng toegepast en werden ook niet-bad- plaatsbewoners in de instelling opgeno men. BEVERWIJK. De politie heeft woens dagmiddag een 19-jarige Beverwijker aan gehouden, verdacht van medeplichtigheid aan het gooien van een molotov-cocktail, in de nacht van zondag op maandag in een pand aan de Boeweg. De veradachte bekende de materialen voor de coctail te hebben verstrekt. Ook het terreinpersoneel, met inbegrip van de opzichter, zal gaan funktioneren binnen de dienst openbare werken. De eenheid van deze groep blijft bewaard en ook de organisatie van de werkzaamheden zal geen wijziging ondergaan. De Wijk aan Zeeër agent Martin van den Brink bij z’n dorpsgezichten en strandtaferelen. óp de badplaats, geschilderd naar een his torische overzichtsfoto. De in Wijk aan Zee werkzame politie agent Martin van den Brink laat een aantal fijnzinnige pentekeningen zien, bestaande uit dorpsgezichten en strandtaferelen. Tenslotte hangen er op de expositie enkele gouaches van de Beverwijkse fotograaf René van der Meulen. Aan de groepsexpositie is door de ge meente Beverwijk medewerking verleend in de vorm van een subsidie in de huur van „De Zeekleuters”. Desondanks zou men in Wijk aan Zee graag de beschikking willen hebben over een permanente tentoonstel lingsruimte, waarin steeds andere (ama- teur)kunstenaars hun werk aan het pu bliek zouden kunnen tonen. In het verle den is er wel eens sprake van geweest dat het voormalige oude mannen- en vrouwen huis in de Gasthuisstraat voor dit doel beschikbaar zou komen, maar dit plan is nooit van de grond gekomen. De administrateur van de dienst LOS heeft inmiddels een passende funktie ge accepteerd bij de afdeling boekhouding van openbare werken. Ook de cultuurtechnische werkzaamhe den zullen worden overgebracht naar openbare werken en hetzelfde geldt voor de bouwtechnische werkzaamheden. De administratieve werkzaamheden zullen worden overgebracht naar de verschillen de secretarie-afdelingen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Een PTT-bestelster uit Heemskerk heeft woensdag bij de poli tie aangifte gedaan van een hondebeet. Toen zij de post in een bus van een woning aan de Handelstraat wilde stoppen, sprong de hond dwars door de ruit van de voor ruit. De bestelster kreeg verwondingen door de beet en door het glas en haar kleding werd vernield. OP HET T aJi)J GEZICHT instelling tot z’n opheffing in 1972 ge bleven. Als de bouw van het Gasthuis werke lijk in de veertiende eeuw is geschied, dan moet dat ongeveer zijn samenge vallen met het metselen van de dorpsto- ren, aldus mr. Scholtens, die hierbij aantekent dat men in die tijd voor het eerst met bakstenen ging werken. De oprichting van het Gasthuis wordt wel toegeschreven aan de Vrouwe van As sendelft, die ook in Zandvoort een der gelijke instelling in het leven zou heb ben geroepen. Ook wordt Agnette of Agnes van Akersloot wel als de sticht ster aangemerkt, maar dat moet op een misvatting berusten. Deze „bejaarde dochter van Haarlem” dateert namelijk uit een veel latere periode. Wel heeft zij zowel het Wijk aan Zeeër Gasthuis als de Zandvoortse evenknie in haar testament zeer mild bedacht. De schatrijke Agnes, die verder kind noch kraai op de wereld had, bepaalde dat de regenten van haar gift jaarlijks in januari (ter gelegenheid van de op standing van Agniet) de inwonenden moesten onthalen op „een pintie wijn en een half conijn”. Andere bronnen spreken over een maaltijd, die niet meer dan 25 of 30 mocht kosten. Ook op Goede Vrijdag moest „goede sier” worden gemaakt, terwijl de Hoewel van oorsprong een Roomse instelling, werd het Gasthuis tijdens de Republiek der Zeven Verenigde Neder landen geëxploiteerd ten behoeve van Calvinistische bejaarden, ’t Hof van Holland heeft zich er ooit nog eens over opgewonden, dat de Regenten het be staan hadden een „papiste dienstmeyt" aan te stellen. Pas toen de Gasthuis meesteren konden aantonen dat zij geen Gereformeerde dienstmaagd kon den vinden, mocht de Roomse hulp-in- de-huishouding in het Gasthuis blijven werken. Toen de katholieke godsdienst ten tijde van de Bataafse Republiek in ere werd hersteld, werd het Gasthuis weer toegankelijk voor Wijk aan Zeeërs van alle gezindten. Dat is de onttrekken, Buffetmaat- E.P. U. een Met een gebroken rugwervel en beenbreuken is zij per ambulance naar het St. Jozefziekenhuis ge bracht. Prentenkabinet J. van der Linden, toont Mietje Berkhout, jarenlang een bekend inwoonster van het Gasthuis. Bewaard gebleven is ook een door haar ondertekende schuldbekentenis, de melding maakt van het feit dat de Regenten van het Gasthuis haar „ten behoeve van de huishou ding in de week van 22 tot 27 oktober 1928" de somma van welgeteld f 14,84 hebben voorge schoten. Meer over de ge schiedenis van het Gast huis in bijgaand verhaal. CENTRAAL IN DEZE (50-ste) AFLEVERING van „Op het tweede ge zicht” staat het Gast huis, waarin Wijk aan Zee eeuwenlang z’n ou den van dagen huisvest te. Met de sluiting van deze „instelling van lief dadigheid” raakte de badplaats in 1972 z’n eni ge bejaardentehuis kwijt. Pogingen om in het dorp een nieuw be jaardencentrum te bou wen, zijn tot dusverre op niets uitgelopen. HET OUDE MAN NEN- EN VROUWEN HUIS van Wijk aan Zee is te vinden in de Gast huisstraat (zie recente foto). Na de opheffing van de instelling is het pand met behulp van een gemeentelijk krediet van f 76.000 omgebouwd tot twee eengezinswonin gen. Twee gevelstenen herinneren aan de vroe gere bestemming van het gebouw. Het ene ver meldt de naam „oude mannen- en vrouwen huis”, terwijl op het an dere een visser staat af- gebeeld met de initialen A.L. en het jaartal 1627. DIE LETTERS SLAAN WAARSCHIJN LIJK op de visafslager en waagmeester Arie Lobbe, die ook als visser actief moet zijn geweest. Vanuit Wijk aan Zee werden vroeger goede ren uit Amsterdam en ook wel paling uit de Wijkermeer naar Enge land verscheept. Waar nu de duinen zijn .was in het verleden de boter markt, waar vandaan de goederen met pinken en platbomen (Wijk aan Zeeër visserschuiten) naar de rede liggende schepen werden ver voerd. Voordat de pro- dukten op de botermarkt kwamen, werden ze ge wogen. Het Gasthuis had het recht van de waag, en de opbrengst kwam aan de Stichting ten goede. In later tijd werden de weegwerktuigen ge bruikt om de bezoekers van het Gasthuis te we gen, tegen betaling van en lichamelijke opvoeding op kader dan voorheen en hij komt recht streeks te staan onder de directeur van openbare werken. HET GASTHUIS HEEFT NIET ALTIJD aan de Gasthuisstraat gestaan. Tot 1914 was het oude mannen- en vrouwenhuis gevestigd in een pand op de hoek van de Julianaweg/Gas- thuisstraat, recht tegen over het Badhotel (nu de verpleeginrichting Zee- vanc). Het vervallen pand, afgebeeld op de oude foto, vormde een steen des aanstoots voor de directie van het Bad hotel. Om het Gasthuis aan het oog van de toe risten te deed de schappij grondruil. Aan de Gast huisstraat werd een nieuw, zij het kleiner be jaardenhuis gebouwd, terwijl het oude pand met de grond gelijk werd gemaakt. Voorwaarde daarbij was, dat op die plek niet meer mocht worden gebouwd. Daar is het ook nooit meer van gekomen, al zouden ve len in Wijk aan Zee er graag een nieuw bejaar dencentrum op zien ver rijzen. Geen voorrang. Op het kruispunt Laan der Nederlanden/Plesmanweg ont stond woensdagmiddag om drie uur een aanrijding tussen twee personenauto’s, waarvan er één door een kraanwagen moest worden weggesleept. De 35-jarige bestuurster uit Heemskerk die volgens de politie geen voorrang zou hebben verleend •aan een 26-jarige inwoner van Alkmaar wiens auto werd vernield, reed evenwel door. Zij kon ongeveer een uur later door de Beverwijkse politie worden aangehou den. Aanrijding. Een voorrangsfout was woensdagavond ook de oorzaak van een botsing tussen een 16-jarige Beverwijkse bromfietser en een 26-jarige plaatsgenoot die met zijn auto het kruispunt Romerkerkweg/Groenelaan opreed. De bromfietser is met verwondingen aan knie en schouder opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Gemorrel. Een bewoner van de Les- sestraat in Heemskerk hoorde woensdag morgen vroeg gemorrel aan zijn voordeur. De man die hij aantrof vertelde zich in de deur te hebben vergist. Maar hij had wel met een schroevedraaier sponningen los gedraaid. De bewoner schakelde politie in. A... f..

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9