Belangstelling voor kunst ontstaat niet door uitleenmogelijkheden schrijvende lezers knelpunten op wegen Magistrale spanning bij orgelconcert Piet Kee K- ïgltaÖ puzzel van de week 1 s nderga eens de sfeer van Campingramp Viswedstrijden de Middeleeuwen in Madurodam Gasexplosie I MUZIKALE GETUIGENIS OP MÜLLER-ORGEL Hout- en Bouwmaterialen LET OP LET OP Harmenjansweg 19 Puzzelwinnaars 17 VRIJDAG 2 1 JULI 19 7 8 10 VARIA I x VEL TRIPLEX I Tijdens de bouwvakvakantie zijn onze magazijnen Harmenjansweg 19 en Heringaweg (Waarderpol- der) normaal geopend, ook voor thuisbezorging. Tel. 023-310612-310214 GEFINEERDE WANDPLATEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Voor de sociale spreiding heeft de kunstuitleen nauwelijks enige bete kenis. De abonnees, die staan ingeschreven bij kunstuitleencentra, hebben in het alge meen een zeer hoog opleidingsniveau en ver dienen veel. Net zo min als de aankoopsubsi- dieregeling voor kunstwerken (ASK) heeft het kunstuitleengebeuren in ons land een echte doorbraak naar een breed publiek kun nen bewerkstelligen. De bouwmarkt en showroom aan de KOUDENHORN 54-60 ZIJN GESLOTEN. Openingstijden: dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur SCHROOTJES ENZ... }onsl 2^Tta27~ 30 31 ■■132 ■■33 3Ï~ 35 ■■37 38 52~1 53 ta| ta ■■54—j55n Wandel langs de imposante St. Jans Basiliek, het roemruchte kasteel "Voordesteyn” en de prachtige Sassenpoort. In Madurodam, waar jong en oud hun ogen uitkijken. Bovendien is het strand van Scheveningen vlakbij. Net als Den Haag metz’n aantrekkelijke musea, warenhuizen en winkelpromenades. Maak er dus binnenkort eens een gezellig dagje van. Wat is er machtig veel te zien in Madurodam, Den Haag en Scheveningen. Maak ’t u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS /tips voor een fijne dag uit Zaterdag 22 juli: 14.00 uur KLEIDUIVEN SCHIETEN op het Scheveningse strand. Elke dinsdag en vrijdag: 13.00 uur: alle kinderen naar de POPPENKAST op de Scheveningse promenade. Woensdag 26 juli: 13.00 uur ZANDBOUWWEDSTRIJD bij de Pier. Tip voor het gehele gezin: DIERENPARK WASSENAAR. Inlichtingen VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. y ...en kiek met Krwlalr film - de kleuren uit het gele doosje. |i 1 g? Kunst vooral voor welgestelden 9 8 1 2 3 5 6 7 10 11 12 WARM 15 13 17 teker 41 39 45 46 43 48 p: 72 De bewindsvrouw is met het voorstel op de proppen 73 79 77 R JAAP STORK. $-26 WSSSBSS& Sommige Haarlemse speeltuinen heb- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) KEUR b.v IJ a HAARLEM. Stadsorganist Piet Kee, die vorige week maandag zo ongelukkig was komen te vallen, dat hij daarbij zijn enkel verstuikte, bleek gisteren gelukkig weer in staat zijn noodgedwongen uitge stelde concert op deze middag voor zijn rekening te nemen. Het was ook daarom des te verheugender dat hij dit kon doen, doordat hij als docent aan de Zomeraca- demie (als vervanger van de zieke Anton Heiller) de hem toevertrouwde materie (Buxtehude en Bach) dan wel heeft kun nen behandelen, echter zonder daarbij in de gelegenheid te zijn bepaalde litera- tuurdetails met voorgeschreven pedaal in praktische zin te demonstreren. Dit staat in een rapport, „Huren van kunst, het gebruik van kunstuitleencentra”, van L. A. Welters en C. Eyk- man, uitgegeven door het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk (CRM). Het rapport is op een interessant tijdstip verschenen, omdat zojuist de discussies zijn losgebarsten over het voornemen van de minister van CRM, mevrouw Gardeniers, de rijksaan- koopsubsidie op beeldende kunst (ASK) af te schaffen (2 miljoen gulden) en ten goede te laten komen van instel lingen, die zich bezighouden met het uitlenen van kunst. muzikale formuleringen tot op de gevoeli ge kern te analyseren, zonder daarbij ook maar een moment schoolvosserig te werk te gaan. Integendeel, ook de emotionele bekentenis wordt door hem nergens ge schuwd, zij het dat die variabel gestalte krijgt, afhankelijk van de compositorische gesteldheid. Zo vierde lyriek hoogtij in de realisatie van Bach’s Preludium en Fuga in b, en toch met behoud van de fundamentele grootsheid als creatieve onderstroom. Voorts hoorden wij een magistraal vol- voerd spanningsverloop in Piet Kee’s ma jestueuze kijk op de Fantasie en Fuga in g, zoals steeds een interpretatie waarin intel lect en bezieling voornaam hand in hand gingen. Gelijk kleine huisjes tegen een kathedraal aangeleund, zo verhielden zich het tonaal revolutionaire Kleine harmoni- sches Labyrinth en het innige koraal „O Mensch, bewein’ dein’ Sünde gross” tot deze unieke bouwwerken der Barokke muze. Het noodzakelijk kwantitatief even wicht binnen deze Bach-episode werd via de expressieve voordracht van deze klei noden dan ook fraai recht gedaan. Ook in gekomen naar aanleiding van een uit 1976 daterend on derzoek door de Dr. Boekmanstichting en een advies van de Raad voor de Kunst, die de conclusies van de Boek manstichting onderschreef. Gesteld werd dat de ASK niet aan de doelstelling van de regeling (het verlenen van 20 percent subsidie van het rijk op kunstaankopen in gale ries met een maximum van 240 gulden) voldoet, omdat alleen de mensen met de betere inkomens en de hogere opleidingsniveaus de financiële vruchten plukken. DEN HAAG. Voor de toeristen die in het komende weekeinde op pad gaan heeft de ANWB het volgende overzicht van te verwachten knelpunten opgesteld: Het rapport stelt verder dat de belangstelling van het publiek voor kunst niet door de uitleenmogelijkheden ontstaat (hetzelfde geldt trouwens voor de aankooprege ling). Mensen, die gebruik maken van de uitleenregeling, hebben altijd al interesse voor beeldende kunst gehad. De abonnees van uitleencentra verschillen niet erg veel van het ASK-publiek. De belangrijkste taak voor de uitleencentra is proberen de potentiële kunstconsumenten, die nog niet over de „drempel” zijn, te bereiken. De sfeer en de vrijblijvende manier, waarop men een centrum kan binnenstappen (die door de abonnees zeer positief worden gewaardeerd) zijn elementen, die daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Minder positief oordelen de abonnees over het aanbod in de uitleencentra en met name over het assortiment aan technieken, kunststromingen en stijlen. Ruim 58 percent van de kunstuitleenabonnees, die ook lid zijn van een openbare bibliotheek, is voorstander van een samengaan van de centra met de bibliotheken. Zo kan er beter gestreefd worden kunst naar het volk te brengen. ongeveer 14.000 huurkoop-abonnementhouders zijn, die vroeg of laat een kunstwerk moeten kopen. Vorig jaar werd voor 900.000 gulden door de overheid aan huurver- goedingen aan kunstenaars uitgekeerd. te, maar wel gemakkelijke wreedheid. Daarom vind ik, en velen met mij, dat het niet op de weg van de door ons allen ondersteunde speeltuinen moet liggen pro paganda te maken voor een zo dubieuze „sport”, zelfs als dat onder „deskundige” leiding zou gebeuren dientengevolge een natuurlijke, verstilde reactie hierop in de vorm van de cantabele zuidelijke gratie in de achtvoudig gevari eerde Aria Sebaldina van Johann Pachel bel, organist aan de St. Sebalduskerk te Neurenberg. PUZZEL NUMMER 29 Horizontaal: 1 lopend touw, 4 groot bouwwerk, 10 verlaagde toon, 13 vulkaan, 15 werkelijk, 16 deel van een trap, 17 boeien, 19 neerbuigende, 21 windrichting (afk.), 22 Frans lidwoord, 24 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 24 vervoerbedrijf (afk.), 27 lengtemaat (afk.), 29 rangtel woord, 32 zangnoot, 34 handvat, 37 blos, 39 deel van het hoofd, 40 militair, 42 jongens- maan, 43 jongensnaam, 44 Frans lidwoord, 45 niet raak, 46 duur van eb en vloed, 47 van onderen (afk.), 48 duinvallei, 50 heel kleine, 51 ontkenning, 52 bijwoord, 54 windrichting, 56 gouden tientje (afk.), 57 krachtig, 60 karaat (afk.), 61 persoonlijk voornaamwoord, 62 meterton (afk.), 63 of dergelijke (afk.), 65 in vervolg (afk.), 67 iemand die een zonde begaat, 70 betrek king, kennis, 73 plaats in Zeeland, 74 af voerbuis, 76 meisjesnaam, 77 een zekere, 78 duurzaam, bestendig, 79 bar. Al kt in hun van tijc daarin buiten ren all< tónden voorwe Ik meen dat onze oprechte dank moet uitgaan naar al diegenen die zich tot het uiterste hebben ingespannen bij de hulp verlening van de slachtoffers van de cam- pingramp in Spanje, in het bijzonder de ANWB. Ik hoop dat de controlerende in stanties in ons land nog scherpere maatre gelen zullen treffen opdat een dergelijke ramp hier niet kan voorkomen. H. J. BRUINING, Haarlem Dat na iylliscti t avont ien droi aogeli.jfc >genw< lerne n toon pi tructie oudig i en. Hie en aan ;oed in Op het Muller-orgel in de Grote Kerk werd door Piet Kee nu alsnog een onthul lende getuigenis afgelegd van de tastbare betrokkenheid welke hij ten aanzien van deze stijlperiode bezit. Of het nu de monumentale architectuur dan wel de structurele soberheid betreft waarin de componist zijn muzikale plan nen ontvouwt, op uiterst doordachte wijze weet Piet Kee de zo verschillend geaarde Takjes cifers, pen en gebrul achter blijver kleine een ki een nc Pier, o gevou' spellet het no België: op de volgende wegen moet het verkeer rekening houden met de wegwerk zaamheden: Gent-Kortrijk, E3 (tussen Wa- regem en Kortrijk) en Breda-Antwerpen, E10. Duitsland: dit weekeinde beginnen de schoolvakanties in Berlijn, Hamburg, Hes sen, Saarland en Sleeswijk-Holstein. In Hessen gaan ook nog de Opelfabrieken met vakantie. Als gevolg hiervan wordt op de doorgaande wegen in zuidelijke rich ting grote drukte verwacht vooral op de verbindingen Hamburg-Ruhrgebied en op de wegen in Baden-Württemberg en Beie ren. Ook terugkerende vakantiegangers kunnen voor een flink verkeersaanbod zorgen op de Zuid-Noordverbindingen. De spitsuren liggen op vrijdag in de namiddag en op zaterdag tussen 07.00 en 15.00 uur. Groot-Brittannië: in Groot-Brittannië beginnen de schoolvakanties. Men moet rekening houden met grote drukte op de routes naar en bij de veerdiensten naar het vasteland. Het hoe v lucht - gebloe aan k Hiervê grote hoeke: uitem< Hier geheel (afk.), 55 in orde (afk.), 57 begin, 58 vogel- produkt, 59 frisse, 61 kus, 62 familielid, 64 inhoudsmaat (afk.), 66 telwoord, 67 groot water, 68 lidwoord, 69 meisjesnaam, 70 koning (Frans), 71 spil, 72 nauw, 75 rivier in Siberië. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, 1970 AA IJMUI- DEN. OPLOSSIING PUZZEL NUMMER 28 Horizontaal: 1 beker, 4 miniatuur, 8 spook, 9 kwartje, 10 ranja, 12 extreem, 13 regie, 14 raderboot, 16 kokospalm, 17 maart, 20 element, 23 klaar, 24 Reinier, 25 sober, 26 speerpunt, 27 Polen. Vertikaal: 1 bestuur, 2 knorrig, 3 rak, 4 mokka, 5 apart, 6 uitje, 7 rietmat, 9 keer- dam, 11 niets, 14 reaktor, 15 rumba, 16 Koegras, 18 aardbol, 19 tijgerin, 21 elite, 22 emier, 23 kroot, 25 sap. PUZZEL NUMMER 28 25: P. Klaasen, Rijshornplein 6, Rijsen- hout Post Aalsmeer; 25: mevr. Broeks- ma, Kruisberglaan 101, IJmuiden; 15: mevr. O. van Strien, Brakenburghstraat 22, Haarlem; 15: K. J. Eits, Europaplein 262, Heemskerk; 10: mevr. Oosterhof, Borneostraat 27, Haarlem; 10: L. J. Schotman-Wijnberg, P. C. Hooftlaan 54, Driehuis. Piet Kee aan het Muller-orgel in de Grote Kerk. het eerste deel van Kee’s recital trad zowel qua literaire keus als qua aanpak een treffende weloverwogenheid en een fijn gevoel voor harmonische proporties aan de dag. Een gestage klankexpansie in de nochtans doorzicht geprofileerde uitvoe ring van Buxtehude’s Passacaglia kende Vertikaal: 1 dwaas, 2 voedsel, 3 inbin den, 5 vogel, 6 vreemde munt, 7 voorzetsel, 8 water in Utrecht, 9 keurtroep, 10 steen soort, 11 rivier in Duitsland, 12 meer (Duits), 14 als eerder (afk.), 16 ter zake (afk.), 18 bijwoord, 20 voorzetsel, 23 stad der oudheid, 26 vlooteenheid, 28 persoon lijk voornaamwoord, 30 enkelvoudige stof, 31 bundel processtukken, 32 te zijner plaatse (Lat. afk.), 33 behoeftige omstan digheid, 35 rivier in Italië, 36 scheel, 37 ketting, 38 vogel, 41 tochtje, 49 overgele verd verhaal, 51 aantekening, 53 hetzelfde Scherr olgendi - de v< n diver - een f ijne gr aag koi «spoelt - een i egenwé - de d oorzier Ik geva Het sf an het laktuin lere wo terktet net „be n dat i ielastin tracht) planten belastin hier mo daktuin een zee: hoven s zerticae nuren, alantjes ilgeme< ;ewicht idvies i Ook t iet zijn ben viswedstrijden voor de kinderen op hun vakantieprogramma’s gezet. Toen ik hierover een aantal bereikbare bestuursle den benaderde, ontmoette ik meestal wel begrip voor mijn standpunt dat deze acti viteit velen om pedagogische redenen in het verkeerde keelgat is geschoten. Speel tuin Jeugdland heeft al spontaan een pro- grammawijziging toegezegd. Voor de ou ders en jeugdige leden nog even een kleine toelichting op mijn bezwaren de vissport juist door de speeltuinen te doen propage ren. Wij maken ons in deze contreien nogal druk om de massale zangvogel jacht in de latijnse landen, maar moeten wij onze hen- geltraditie langzamerhand niet in hetzelf de licht zien? Ook hier dieren alleen als objekt ter wille van de „sportieve” sensa tie, maar geruislozer geslachtofferd dan het klakkeloos neerknallen van de zangvo gels in zuidelijker streken. Helaas, vissen kunnen niet zingen, anders maakten ze misschien een goede kans het „visseizoen” ongeschonden door te komen. Ook vissen hebben vergelijkbare gevoelens van (doods)angst en pijn. In beide gevallen schep je vooral bij jonge kinderen al vroeg een invalspoort naar ongevoeligheid voor dierlijk leed, het afglijden naar onbewus- Uit het rapport „Huren van kunst" mag nu de gevolg trekking worden gemaakt dat „overheveling” van ’s rijks middelen van de aankoopregeling naar de uitleenregeling opnieuw niet het gewenste effect zal sorteren, aangezien indirect het geld wéér bij de vermogende kunstliefheb bers terechtkomt. Op het ogenblik telt ons land zo’n 40 uitleenpunten. Geschat wordt dat er ongeveer 16.000 mensen regelmatig kunst lenen of via een bepaalde huurkoopregeling die kunst ook werkelijk aanschaffen. Er zijn 2000 kunste naars bij de uitleencentra betrokken. Het aantal kunst werken, dat gehuurd kan worden, bedraagt 33.000. Naar schatting zijn er tussen 1960 en 1977 in alle uitleencentra 12.000 werken verkocht. Deze omzet zal de komende jaren, aldus het rapport, zeker verdubbelen, omdat er 67 s JOOP TROOST, Haarlem De afschuwelijke gasexplosie van vorige week aan de Spaanse oostkust, deed mij tegelijkertijd denken aan het constante vervoer van gevaarlijke stoffen via het pontveer IJmuiden-Velsen-noord. Het zal de regelmatige gebruiker van dit veer wel zijn opgevallen dat bij het vervoer van explosieven, bijvoorbeeld van legeronder delen, de hele pont wordt „gevorderd”, met andere woorden er mogen behalve de munitiewagens geen voetgangers, fietsers en auto’s tijdens zo’n overtocht meevaren. Dit meestal tot grote ergernis van hen die dit treffen, omdat ze pas met een volgende pont mee kunnen die tien minuten later vertrekt. Overigens ben ik er wel van over tuigd dat dit preventieve veiligheidsmaat regelen zijn. Maar wat te denken van de enorme gastankwagens van de diverse oliemaatschappijen die tijdens het norma le vervoer op de pont staan opgesteld? Wat kan er niet gebeuren bij een aanvaring midden op het Noordzeekanaal? De gevol gen kunnen dan even zo catastrofaal zijn als in Spanje. W. BOOM, Velsen-Noord Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar- - den te voldoen: maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. -- 4 [16 20 18 71 75 76 74 78 A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 10