Lichte deur voor garage Plat dak omtoveren in een idyllische daktuin Overal steekt speelgoedtin I LEKTRISCHE KWEEKBAK O Renovatieverf voorkomt opruwen Samenvallend z 10 - WEL EERST CONTROLEREN OF HET MOGELIJK IS Materialen DAKTUIN vegetatielaag o f ilte rlaag dakkonstruktie tekening 1 ^4 01 drainagelaag beschermlaag Opbouw Constructie ƒ9 Co 3 L re**® I XL* WARM DAK draagkonstruktie draagkonstruktie tekening 3 tekening 4 I vogel- slid, 64 groot im, 70 rivier -grind i-waterdichte dakbedekking 2. Het zgrt. kouddak (zie tek. 3). Dit type dak komt niet zo vaak voor. Hierbij wordt de isolatielaag geventileerd door een ruim te tussen deze laag en de eigenlijke water dichte dakbedekking. Aangezien deze ven tilatie met buitenlucht plaatsvindt, kan het voorkomen dat de vegetatie- en de draina gelaag in de winter sterk afkoelen. De plantenwortels zouden kapot kunnen vrie zen. Een extra isolatielaag zou dit kunnen voorkomen; 1. Het zgn. warme dak (zie tek. 2). Op de constructie ligt de isolatielaag. Hierover- heen is de waterdichte dakbedekking aan gebracht die verzwaard is met grind. Na het verwijderen van het grind, levert het aanleggen van een daktuin geen probleem op. (Let alleen wel op het gewicht!); Als de dakbedekking vernieuwd moet worden omdat de kans op lekkage te groot is, moet men bij een daktuin sterkere en elastischer materialen gebruiken, bijvoor beeld kunstoffolies of met vezels versterk te gebitumineerde produkten. Bij een oude dakbedekking zal deze, wil hij nog kunnen voldoen, in ieder geval voorzien moeten worden van een nieuwe laag, die eventueel losliggend aangebracht kan worden op de goed schoongemaakte oude dakbedek king. Door het gewicht van de daktuin zal de waterdichte laag niet extra aan de on dergrond bevestigd hoeven worden. Ech ter met het oog op het eerder genoemde moeilijk opsporen van eventuele lekkages, is het raadzaam de dakbedekking toch te plakken (ruim met bitumen insmeren). Om de waterdichte laag vervolgens te beschermen tegen het indringen van wor tels is een bekende methode o.a. het aan brengen van een 20 a 30 mm dikke cement- laag met daarop een stevige kunststoffolie. Beter is het nog om matten van vezelrub- ber (recycled rubber) toe te passen (mini male dikte 8 mm). Bepaalde vervormin gen in de onderliggende constructie wor den hierdoor beter opgevangen. Boven dien vormen deze matten een goede onder grond voor diverse voorzieningen zoals muurtjes, bakken enz. De rest van het dak kan als terras inge richt worden door een laag tegels op zgn. tegeldragers (al dan niet verstelbaar) te plaatsen. Afhankelijk van het soort tegels, zijn hiervan diverse merken in de handel verkrijgbaar. Informeer eens bij de bouw materialenhandel. ga na of het dak sterk genoeg is om het extra gewicht van de daktuin te kunnen dragen. Aarzel niet hiervoor een deskundi ge in te schakelen, bijvoorbeeld van een bouw- of planwinkel (gratis). Dit voorkomt veel ellende van verzakkingen e.d.; controleer de vervormingen die ont staan door het extra gewicht. Hierdoor kan de dakbedekking gaan scheuren; voorkom dat de dakbedekking bescha digd wordt door het extra gewicht of door de plaatsing van te scherpe voorwerpen (vooral de dakranden zijn kwetsbaar); controleer de dakbedekking goed op eventuele zwakke plekken die aanleiding kunnen geven tot lekkages; breng een beschermlaag aan op de wa terdichte dakbedekking; zorg ervoor dat het regenwater steeds gemakkelijk afgevoerd kan worden, let ook op de mogelijkheid verstopte afvoeren te ontstoppen; indien het allemaal te eng wordt, vraag dan gerust deskundig advies o.a. bij Het Bouwcentrum (gratis), Weena 200 te Rot terdam, tel. 010-116181. Van een ballpointdop en een briefkaart kan een windvaantje worden gemaakt. Aan de dop wordt een uit de briefkaart geknipte pijvorm geplakt. Dan zet men de dop op een stokje, dat in de grond wordt gestoken en de wind doet de rest. Een doorzichtig ventileerbaar deksel zorgt voor de juiste hoeveelheid licht. Een eenvoudig verwarmingselement regelt de gewenste temperatuur en een reservoir geeft het benodigde water door. Voor het kweken van groenten of bloemen uit zaden worden zaadbakjes gevuld met potaarde, die door en door nat moet zijn. Daarop komt het zaad. Dit wordt afgedekt met het voorgeschreven laagje grond. Nu worden de bakjes in de kweekbak gezet en het kiem- en groeiproces kan beginnen. De kweekbak kan tevens worden gebruikt als automatisch watergeefsysteem. Als men met vakantie gaat, kunnen de planten hierin worden gezet. De bijgelever de wateropnemende staafjes worden onder in de pot gedrukt en vanuit een waterreservoir wordt er voldoende water via de staafjes naar de plant getranspor teerd. De ICI elektrisch verwarmde kweekbak wordt op eenvoudige wijze geiïn- stalleerd. De lengte is 66,6 cm, de breedte 55,2 cm, terwijl de hoogte 21,6 cm is. Het is wel belangrijk dat de bak op vlakke grond, dus horizontaal, staat. De verkoop prijs bedraagt 129,75. Ivosta BV, De Lairessestraat 6, Amsterdam 1007. dien worden tijdens hei ruwmaken eventuele vet en vuilresten verwijderd. De deur wordt gele verd met gegalvaniseer de, verticale geleiders en bevestigingsmateriaal. 3. Het zgn. omgekeerde dak (zie tek. 4). De isolatie zit hierbij boven de waterdichte dakbedekking. Dit komt vaak voor bij moderne woningen. De daktuin verhoogt zelfs de isolatiewaarde van het dak, zeker bij moderne systemen met kunststofschui- men en-of steenwol. Let ook hier weer goed op een afdoende bescherming van de dakbedekking. ’kaart, s bezit onden PERS JMUI- ïijsen- roeks- ƒ15: istraat aplein terhof, L. J. an 54, rak, 4 keer- ba, 16 l elite, het extra gewicht te kunnen dragen. De gevolgen zijn vaak niet direct merkbaar. Door de toegenomen belasting op het dak, door het extra gewicht van mensen, plan ten, aarde, tegels, water e.d., zal het dak vervormen. Deze vervormingen moeten zo klein mogelijk zijn omdat het dak zal door buigen waardoor scheuren in de dakbe dekking kunnen ontstaan. Dit komt vooral voor bij de diverse aansluitingen zoals de rand van het dak, ontluchtingspijpen, voe gen e.d. De zo ontstane lekkages zijn erg moeilijk op te sporen en kunnen later veel narigheid geven. De constructie van het dak kan opge bouwd zijn volgens een van de volgende principes: Iets heel anders waarmee de kinderen zich zowel binnen als buiten kunnen ver maken, is het aloude stokpaard. Samen met de toekomstige ruiter wordt zo’n speeldier in elkaar gezet. Een oude wan delstok of zomaar een stevige stok vormt de basis ervan. Een opgevulde wollen sok kan het hoofd worden. Hieraan komen manen van raffia, ogen en oren van vilt of lapjes leer en een stuk koord als leidsel. Ook kan het hoofd worden gemaakt van een lege plastic afwasmiddelfles, plastic dopjes als ogen of iets dergelijks. Zelfs het duurste speelgoed kan niet op tegen zo’n zelfgemaakt produkt. R 28 tur, 8 em, 13 m, 17 ier, 25 Takjes, blaadjes, stukjes schors, kurk, lu cifers, plastic, veertjes, flessedoppen, kno pen en dergelijke kunnen hiervoor worden gebruikt. Al gauw zullen de kleuters er achter komen dat de lichte voorwerpen blijven drijven. Dan kan men ook nog kleine bootjes maken, bijvoorbeeld van een kurk waar een veer' op wordt geprikt, een notedop met een klein zeiltje van pa pier, of van een krant die tot een zeilboot gevouwen wordt. Het is een onderhoudend spelletje het bootje zover te beladen, dat het nog net blijft drijven. hoog gegooid en heel langzaam komt dan de parachute naar beneden. Veren, die in een kurk worden gestoken, zweven (als ze op worden gegooid) als kleine propeller- tjes door de lucht. Vliegtuigjes kan men zelf maken door uit een dubbelgevouwen stuk stevig papier een vliegtuigmodel te knippen. Dan worden de staart en de vleu gels plat gebogen en de neus wordt ver zwaard met een paperclip. Schematisch bestaat een daktuin uit de olgende lagen (zie tek. 1): - de vegetatielaag, bestaande uit aarde n diverse planten (vooral niet te grote); - een filterlaag om te voorkomen dat de ijne grondkorrels in de onderliggende aag komen en met het regenwater weg- espoeld worden; - een drainagelaag, die het overtollige egenwater zo snel mogelijk afvoert; - de dragende constructie, al dan niet oorzien van een isolatielaag. Hier ligt in ilk geval de waterdichte dakbedekking op. Het spreekt voor zich dat de constructie tan het dak sterk genoeg moet zijn om een laktuin te kunnen dragen. Vooral bij ou- lere woningen ging men er vroeger bij de iterkteberekeningen vanuit dat vele daken liet „belopen” zouden worden. Dit houdt n dat men rekende met een toelaatbare ielasting van 100 kgf-m2 (kgf is kilogram- sracht). Een moderne daktuin (met kleine planten en struikjes) geeft al gauw een belasting van 280 kgf-m2. Men zal dus hier moeten kiezen voor öf helemaal geen daktuin (ook geen risico van instorten), öf een zeer beperkt aangelegde daktuin (alle 3oven steunpunten in de constructie zoals verticaal doorlopende kolommen of steun- nuren, geen grote plantenbakken, kleine plantjes, een dunne laag aarde enz.). In het dgemeen geldt dat bij elke woning het lewicht kritiek kan zijn en dat deskundig idvies noodzakelijk is. Ook bij de aanleg van een dakterras kan iet zijn dat de constructie te zwak is om Een andere mogelijk heid is het gebruik van speciale renovatieverf. Hierbij wordt het moei zame opruwen overbo dig. Zo’n soort verf is „Dupa-Inn”. Het produkt Men heeft de keus uit twee typen. Het eerste heeft een breedte van 2,35 meter en bij het tweede type is de breed te 2,45 meter. De hoogte is 1,95 m, de vrije hoogte 1,86 m en de plafond- hoogte 2,10m. Eventueel is levering van een deur met een hoogte van 2,08 of 2,18 m mogelijk. (Velo- pa BV, Hoge Gouwe 137, 2800 AG Gouda.) tekening 2 Dat nare, platte dak omgetoverd in een iyllische daktuin waar men, al zittend in e avondzon, kan genieten van het leven? en droom? Vaak wel, maar toch zijn er logelijkheden om dit te verwezenlijken, 'egenwoordig kan men door de veie mo- erne materialen en methodes een ge won plat dak (als de onderliggende con tractie maar voldoende sterk is) vrij een- mudig in een prachtige daktuin verande- tn. Hierbij dan ook enkele principes en en aantal belangrijke punten die men oed in de gaten moet houden. Muurverven hechten niet zonder meer .op met glansverf behandelde op pervlakten. De oude verflaag moet eerst wor den opgeruwd. Dit kan door het te verven voor werp geheel mat te schu ren of door het af te was sen met ammoniakhou- dende middelen. Boven- A1 kunnen jonge kinderen totaal opgaan in hun spel in zandbak of bad, na verloop van tijd krijgen ze er behoefte aan ouderen daarin te betrekken. Als het badje nog buiten staat, kan men samen met de kinde ren allerlei voorwerpen zoeken en aan de kinderen de vraag stellen of een bepaald voorwerp zal zinken of blijven drijven. Het is ook boeiend voor een kind te zien hoe verschillende dingen zich door de lucht voortbewegen. Van een simpele uit gebloeide paardebloem zweven de zaadjes aan kleine parachuutjes door de lucht. Hiervan uitgaande maakt men van een grote zakdoek een parachute. Aan alle hoeken komt een stuk touw, waarvan de uiteinden aan elkaar geknoopt worden. Hier komt dan een gewichtje aan. Het geheel wordt in elkaar gefrommeld, om- Het is natuurlijk het gemakkelijkst om ieder jaar naar de kwekerij te gaan en daar een aantal planten voor de tuin te kopen. Maar het geeft veel meer voldoening, ze zelf te gaan kweken. Een onmisbaar hulpmiddel daarbij is een kweekbakje. Licht, vocht en warmte, en vooral de grondtemperatuur, zijn belang rijke factoren. Als de zaadjes in grond liggen die te koud is of aan grote temperatuurverschillen onderhevig is, zullen het kiemen en de groei aanmerkelijk worden vertraagd. Er is nu onder de naam ICI een elektrisch kweekbakje op de markt gebracht, dat zorgt voor ideale groeiomstandigheden voor zaden en stekken. Veel garagedeuren zijn moeilijk te openen door het grote gewicht. Bovendien nemen de vaak voorkomende kan- telconstructiedeuren een aanzienlijke ruimte van de garage in. Een nuttig alternatief voor deze deuren biedt de zgn. Isidoor-garage- deur, die (slechts) 30 ki logram weegt. Door de beide perfect uitgebalan ceerde aluminium sand- wichvouwbladen kan de deur makkelijk met één hand bediend worden, zonder dat men zich hoeft te bukken. De handgrepen, scharnieren en ventilatieroosters zijn gemaakt van kunst stof. Er is veel aandacht besteed aan de isolatie. 9find -waterdichte dakbedekking -isolatie Als kern van de deur is polyurethaanschuim toegepast. Rondom en tussen de sandwich- vouwbladen zorgen kunststof en rubber pro fielen voor een optimale tochtwering. bevat eui oplosmiddel en is ook geschikt voor zeer dichte opervlakken. Het kan uitsluitend binnen worden gebruikt. De vrij komende oplosmiddel- dampen veroorzaken geen reukoverlast. In lichtingen Caparol-Ne- derland. Amalialaan 13, Baarn. KOUD DAK -droger ventilatie ruim te -isolatie draagkons truktie -9r 'n d 1-isolatie gUHMKMM-waterdichte dakbedekking SWTOWS:-:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11